Uitvoerige discussies over n nieuwe school Nog geen besluit over de speelterreinen Zwitsers tricot favoriet Feestcomité in Heiloo heeft grootse plannen De I r Viert PASEN Een verre Gemeenteraad Alkmaar Garantie voor de tentoonstelling Van de Wadden tot het IJ' i in een „NIEUWE" KAMER! y - Worm's Modeshow Revue van het gangbare toilet Marktberichten PAGINA 2 VRIJDAG 24 MAART 1950 In de gisterenmiddag gehouden vergadering van de Alkmaarse gemeenteraad waren er verschillende agendapunten, die een meer of minder uitgebreide discussie deden ontstaan. Niet tegenstaande dat, zijn er enkele belangrijke besluiten genomen. Aan de Ruysdaelkade zal een nieuwe school worden gebouwd. Dit besluit werd genomen nadat de heer Hoijtink een tournooi had aangegaan met wethouder Bakker. Twee partijen tekenden zich af in de raadszaal, toen een voorstel tot aanleg van drie speelterreinen'aan de orde kwam. De raad kwam niet tot een besluit. Het voorstel zal in de volgende vergadering weer aan de orde worden gesteld. Een belangrijk besluit was de garantie van de gemeente, te verlenen voor de hier ter stede te houden tentoonstelling „Van Wadden tot het IJ". Het was het stads belang dat tot dit besluit de doorslag gaf. Discussie over een nieuwe school Maar de school komt er De burgemeester huldigde de heer Tj. Adema, die hij een dei- buitengewone leden van de raad noemde, bij zijn 40-jarig journa listen-jubileum. Ingekomen stukken Onder de ingekomen stukken was een brief van de heer Eriks, waarbij hij onder inzending van zijn geloofsbrief meedeelt, zijn benoeming als lid van de raad te aanvaarden. De geloofsbrief werd in handen gesteld van een com missie van onderzoek en in orde bevonden. In de volgende raads vergadering zal de heer A. Eriks als raadslid worden geïnstalleerd. Van de heer P. v. d. Borden was een schrijven ingekomen waarin hij te kennen gaf, dat hij als lid van de commissies van bij stand voor het pensioenfonds, het slachthuis, de reiniging, de com missie voor het ontwerpen van strafverordeningen en de com missie van overleg voor de amb tenaren en werklieden wilde be danken. In de eerstvolgende raadsverga dering zal worden voorzien in deze vacatures, alsmede in die, ontstaan door het overlijden van de heer A. Steenis. Een door enige raadsleden arrogant genoemde brief van de Berger Schoolver eniging inzake weigering van de bijdragen in het exploitatietekort over 1947 van de M.M.S. te Ber gen werd in handen van B. en W. gesteld ter afdoening. Een adres van de afdelingen Alkmaar, Den Helder en Hoorn van de bond van handelaren in gebruikte motoren, houdende het verzoek tot instel ling van een automarkt in ge bruikte motoren op Zaterdag, werd om bericht en raad in han den gesteld van B. en W. Een bezwaarschrift van de Gebr. P. en J. Laan Sr. te Heiloo tegen de voorgenomen partiële wijzi ging van het uitbreidingsplan Alkmaarderhout e.o. zal worden behandeld tegelijk met het voor stel tot wijziging van dit uitbrei dingsplan. Onderwijs. Voor de duur van de cursus 1949-1950 werd tot tijdelijk leraar in bouwkundig tekenen aan de gemeentelijke avondschool voor lager nijverheidsonderwijs alhier, benoemd de heer R. Waalewijn De gemeente zal medewerking verlenen voor het aanschaffen van schoolmeubelen en schoolboeken, het vergroten van de rijwielberg plaats en het verbouwen van eniae lokalen ten behoeve van de R.K. Juliaschool voor U.L.O. Aan het bestuur der O.L.V. van Lourdessqhool voor R.K B.L.O werd een voorschot toegekend op de gemeentelijke vergoeding voor het jaar 1950, ten bedrage van f 9540.80. Dergelijke voorschotten werden eveneens toegekend aan de daarvoor in aanmerking ko mende bijzondere scholen voor lager onderwijs. Op voorstel van B. en W. be sloot de raad de loonsverhoging van 5 percent ook van toepassing te verklaren voor het onderwij zend personeel bij het bijzonder voorbereidend lager onderwijs. Bouw van nieuwe school Vervolgens was aan de orde een voorstel tot de bouw van een nieuwe school aan de Ruysdael kade. In deze volgens het systeem- Knoop te bouwen school zullen de leerlingen van de Jan Ligthart- school onderdak vinden, terwijl in de Jan Ligthartschool de V.G.L.O. school zal worden ondergebracht. De stichtingskosten zijn geraamd op f 189.460.—. De heer Hoijtink (A.R.) wees er op, dat de nota met argumenten voor de stichting dezer school, die de raad was toegezegd, niet ter inzage was gelegd. Spreker noem de zich niet overtuigd van de noodzaak dezer schoolbouw. Bo- U kunt uw kamers weer „nieuw" maken met een van die prachtige voor- jaars-behangetjes, die wij vandaag binnen kregen. Het is een bijzonder mooie collectie! Ziet U maar eens onze speciale étalage, of. nog beter, komt U even naar de speciaal-afdeling op de le étage. Als U dan iets naar uw zin gevonden hebt (en dat doet U zeker) dan heeft U voor weinig geld weer een nieuwe ka mer. Wij verkopen reeds in prijzen van 394549 ct. een vriendelijk behangetje KIK MA tl (Advertentie.) vendien achtte hij de plaats waar op de school is geprojecteerd, zeer ongunstig. Spreker verzocht om aanhouding van dit voorstel. Wethouder Bakker (P.v.d.A.) zette daarop de wenselijkheid van de bouw verder uiteen. Volgens de wethouder is de plaats waarop de school zal verrijzen, de meest geschikte plek. Het schoolgebouw aan de Brillesteeg zal door de nieuwe school kunnen worden vervangen. Het V.G.L.O. onder wijs zal er door vooruitgaan. De aanmelding van leerlingen maakt de stichting van een nieuwe school verantwoord. De heer Hoijtink was echter niet overtuigd en verzocht nogmaals om aanhouding van het voorstel. Niet overtuigd als hij thans was, zou hij genoodzaakt zijn tegen het voorstel te stemmen. De heren Holsmuller (V.V.D.) en Sietsma (P.v.d.A. verklaarden zich voorstanders van de bouw. Zij vonden het van belang dat de school er zou zijn bij het begin van het nieuwe schooljaar. De heer Sietsma drong aan op een voorziening inzake het gym nastiekonderwijs aan de leerlin gen der nieuw te bouwen school. De heer Venneker (K.V.P.) meende dat het voorstel slechts kon worden aangehouden wanneer er geen haast zou zijn met de stichting. Die haast is er wel de gelijk, zei de wethouder in zijn antwoord. Van de snelle beslissing van de raad hangt het tijdig klaar komen van de school af. Het pro bleem van het gymnastiekonder wijs leek de wethouder nog niet op te lossen en een noodvoorzie ning op dit gebied leek hem niet verantwoord. De voorzitter wees er vervol gens nog op dat het practisch niet mogelijk is de plek voor oprich ting van een school tevoren vast te stellen. Toen het voorstel werd aange nomen, stemde de heer Hoijtink, consequent, tegen. Per 1 Augustus 1950 werden be noemd als vakleerkrachten in de lichamelijke opvoeding mevr. M. A. Bergman, tijdelijk vakonder wijzeres bij het openbaar l.o. te A'dam en de heer J. C. Pelgrim, onderwijzer aan de openbare lage re school te Kolhorn. Deze leer krachten werden benoemd in ver band met de invoering van vak onderwijs in lichamelijke opvoe ding, ten behoeve van leerlingen der 5e en 6e klassen van de scho len voor gewoon l.o., de leerlingen van de school voor v.g.l.o. en van de leerlingen van de afdelingen 3 en 4 van de school voor b.l.o. Verouderde verordeningen De verordening, waarin de toe lating van leerlingen uit andere gemeenten tot de openbare school voor B.L.O. alhier, is geregeld, werd ingetrokken als niet meer ter zake dienende. Om toelating kan men zich thans rechtstreeks wenden tot het gemeentebestuur van Alkmaar. Een andere verordening die werd ingetrokken, was die, welke betrekking heeft op de levering van geneesmiddelen enz. ten be hoeve van de openbare genees kundige dienst in de gemeente. De verordening omtrent de ver koop van bevroren vlees heeft evenmin als de beide vorige ver ordeningen nog enige zin. De raad besloot ook deze laatste in te trek ken. Beroepsartisten vragen bescherming. Op een verzoek van de Ned. Kath. Bond van Musici en Artis- ten tot het uitvaardigen van een besluit, volgens hetwelk slechts beroepsmusici en -artisten in aan merking komen voor een vergun ning tot optreden in „tapperijen" en op een eenderstrekkend ver zoek van de Ned. Organisatie van Musici en Artisten, stelden B. en W. voor, hun college te machtigen adressanten te berichten, dat de raad niet meer bevoegd is om de gevraagde maatregelen te treffen, voorzover het lokalen betreft, waarvoor een vergunning of een verlof A is verleend en dat er wat de andere localiteiten betreft, daarvoor geen aanleiding is. Na enige discussie werd het voorstel aanvaard. Garantie motorraces. B. en W. deelden de raad mee, dat zij voornemens zijn de ge meente financieel garant te ver klaren voor de in 1950 te houden motorwedstrijden. Het financiële risico zal evenwel gedragen wor den door het sportparkbedrijf. V.V.V. Alcmaria zal van de baten der wedstrijden 40 percent ont vangen. De heer Hoijtink meende, dat B. en W. hier traden op de weg der bevoegdheid van de gemeente raad. Hiertegenover stelde de burge meester, dat deze zaak behoort tot de beheersbevoegdheid van B. en W., in hun functie van beheerders van het Sportparkbedrijf. Over de formele bevoegdheid valt evenwel te discussiëren. De raad verklaarde zich voor het voorstel van B. en W. op de heren Hoijtink en v.d. Borden (C.H.) na. Op verzoek van een comité, ge vormd uit de overgebleven be stuursleden van het vroegere Alk- I maarse Bevrijdingscomité en twee bestuursleden van de vereniging voor oud-illegale werkers, ver leende de raad zijn toestemming tot het plaatsen van een nieuw monument ter herdenking der ge vallenen, in de Harddraverslaan. Het monument zal in beheer en onderhoud door de gemeente wor den aanvaard. Extra-onderhoud gemeentewoningen. Tot het verrichten van extra- onderhoudswerkzaamheden ten behoeve van woningen van het gemeentelijk woningbedrijf, werd een bedrag van f 191.700.— be schikbaar gesteld. B. en W. wer den gemachtigd de minister van wederopbouw te verzoeken om bevordering van de verlening van de gebruikelijke bijdragen uit 's rijks kas in de hogere uitgaven, die ten laste van de exploitatie der woningen zullen komen we gens betaling der annuïteiten, be rekend naar een rente, gelijk aan die der voor de bestrijding der kosten te sluiten geldlening. Verhuur distributiekantoor. Een crediet van f 50.300.werd door de raad verleend voor ver bouwing en verbetering van het voormalige distributiekantoor aan de Oudegracht. De stichting voor geestelijke volksgezondheid wil dit gebouw huren voor de tijd van 20 jaar tegen f 3836.per jaar. De raad machtigde B. en W. tot verhuur van het pand. Drie nieuwe speelterreinen. Er was een verzoek van B. en W. om een crediet van f 6460. voor de aanleg van drie nieuwe speelterreinen, die zullen worden afgebakend aan de Liefdelaan, aan de Nieuwpoortslaan en tussen de le en 2e Kanaalstraat. De ter reinen zullen worden omgeven met ongeveer 2 meter hoog har monicagaas en een beplanting. In verband met een verzoek van de heer Th. Haas e.a. bewoners van de Uitenboschstraat, om niet over te gaan tot de aanleg van het laatstgenoemde terrein, werd dit uit het voorstel gelicht. Na een vrij uitvoerige discussie waarbij sommige raadsleden sterk voor het voorstel geposteerd ble ken, doch anderen zich afvroegen of de vorm, waarin de speelterrei nen geprojecteerd zijn, wel de juiste was, stelde de voorzitter voor, deze aangelegenheid aan te houden. In principe bleek de raad wel degelijk in zijn geheel voor stander te zijn van de aanleg van speelterreinen voor de jeugd. De beide communistische raads leden toonden zich tegenstanders van aanhouding van het voorstel. Na de discussie, die langzamer hand een vrij chaotisch karakter kreeg, besloot de raad tot aanhou ding van het voorstel. In de eerst volgende vergadering zal het voor stel, al of niet aangevuld, aan de orde komen. Bezoldiging schoolschoon- maakster. Vervolgens machtigde de raad B. en W. de bezoldiging van de enige schoolschoonmaakster, die de gemeente rijk is, zodanig te regelen, dat deze juffrouw dezelf de bezoldiging kan bereiken, als waarop zij voorheen krachtens de bestaande loonverordening aan spraak had. Het is namelijk de bedoeling van de minister van Binnenlandse Zaken, de nieuw-vastgestelde loonregeling voor de werklieden slechts van gelding te doen zijn voor mannelijke werknemers, zo dat de schoolschoonmaakster hier buiten zou vallen, ware het niet dat voor haar een extra-regpling getroffen wordt. De heer Torenvlied (C.P.N.) wees erop, dat de nieuwe loon-' regeling voor deze vrouw zou be tekenen, dat zij 16 a 17 cent per uur minder zou verdienen. B. en W. doen een redelijk voorstel. Daarom verzet zich de heer To renvlied tegen de ministeriële be doeling. Hij vroeg om uitbetaling van de overuren, die de school schoonmaakster maakt. De heer Torenvlied wenste stemming over het voorstel, dat aangenomen werd met de tegen stemmen van de beide communis tische raadsleden, twee leden van de P.v.d.A., de heren Couwenho- ven en Koot en de heer v. d. Bor den (C.H.). De raad accoord met van kapitaalsuitgaven. De ge meentebegroting 1950 werd gewij zigd met de verbouwing van het voormalige distributiekantoor aan de Oudegracht en met betrekking tot de stichting van een schoolge bouw voor openbaar l.o. Door af voering raming kapitaalsuitgaven werd de begroting van het grond bedrijf 1949 gewijzigd. Die van het bedrijf der gemeentewerken 1949 onderging eenzelfde wijzi ging. De begroting van het slacht- huisbedrijf 1950 werd gewijzigd met betrekking tot de raming van kapitaalsuitgaven. Naar aanleiding van een post van f 1000.betrokken in de wij ziging van de gemeentebegroting 1949, vroeg de heer Hoijtink om inlichtingen. Het bedrag is gespe cificeerd als uitgetrokken voor de vereniging van oud-illegale wer kers alhier, als blijk van erkente lijkheid voor verleende hulp bij het instandhouden van het voed- selapparaat van de voormalige centrale keuken. Bovendien vroeg de heer Hoijtink naar de bestem ming van een bedrag van f 72.000.- dat volgens hem, van de centrale keuken was overgebleven. Wethouder van Slingerland (K. V.P.) antwoordde de heer Hoijtink dat de vereniging van oud-illegale werkers het bedrag van f 1000. zullen krijgen om het te bestem men voor het nieuwe monument voor de gevallenen. Wat van het bedrag overblijft zal ten goede komen aan de Stichting 1940-1945. De reserve van de centrale keu ken heeft nog geen bestemming, doch zal een bestemming krijgen, wanneer toestemming verkregen zal zijn voor de vorming van een fonds voor bijzondere doeleinden. Nadat de raad enige tijd in comité was gegaan, kwamen in openbare zitting nog de volgende voorstellen aan de orde. Een voorstel aangaande de pe riodieke taxatie van gronden, in gebracht in het grondbedrijf waaromtrent wij enkele dagen geleden uitvoerige bijzonderheden hebben gepubliceerd, werd door de raad aanvaard Met ingang van 1 September zal het terrein nabij de Bergerweg, dat door de bouw van de Jan Ligt hartschool een definitieve bestem ming heeft gekregen, uit het grondbedrijf worden genomen, al dus besloot de raad. Het terrein is ongeveer 3225 m2 groot. Een bedrag van f 38.700.zal ten laste van de algemene dienst der ge meente aan het grondbedrijf voor dit terrein worden uitgekeerd. Besloten werd tot verkoop aan de N.V. Reis- en Passagebureau „Centropa" te Hilversum van een perceel bouwterrein aan de Ber gerweg, groot 674 m2 voor de prijs van f 15. per m2 of in totaal f 10.110.De N.V. zal op dit ter rein drie woningen laten bouwen. Nadat de raad de uitgebreide agenda had afgewerkt, sloot de voorzitter de vergadering. ONZE AGENDA VICTORY-HOTEL, 8 uur: Dr. W. P. Theunissen spreekt voor de St. Adel- bertusvereniging over „Het eeuwige Rome". GULDEN VLIES, 8 uur: Cor de Groot geeft piano concert voor de Alkmaarse Kamermuziekver, AULA GYMNASIUM, 3.15: Een middag gewijd aan de burgerluchtvaart. BIOSCOPEN: Harmonie: Strijd in de Burma-Jungle, 14 jaar; Cinema Ameri- cain: Ridders van het Zwaard, 14 jaar; Victoria- Theater: Schep vreugde in het leven, alle leeft.; A.B.T.: Ingerukt... Mars!, alle leeftijden. NACHTDIENST APOTHE KEN:. Apotheek Wanna, Ritsevoort 5. NACHTDIENST TAXI'S: Chr. de Vries, Frieseweg 4, telef. 4237. V.. Onvoorzichtige fietser ALKMAAR. Gisterenmiddag omstreeks 12 uur fietste de 17-j. scholier Z. uit Egmond-Binnen zon der voldoende op het verkeer te let ten vanuit de Emmastraat de Ken- nemerstraatweg op. Hy werd daar door aangereden door een personen auto die vanuit de richting Heiloo naderde. De jongen werd tegen de grond gesmakt en opgenomen met verwondingen aan gelaat en han den. Ook heeft hy een hersenschud ding opgelopen. Per ziekenauto is hy naar het St. Elisabeth-zieken- overgebracht. De remmen van de auto bleken in orde en de bestuur' der treft in deze geen schuld. Spreekuur burgemeester ALKMAAR. De burgemeester van Alkmaar zal a.s. Maandag wel spreekuur houden, aldus herroept men heden het bericht dat men ons gisteren hieromtrent doorgaf en dat wij gisteren dan ook hebben gepu bliceerd. De burgemeester ontvangt ALKMAAR. Naar wy verne men zullen de heer en mevr. Wyte ma Zondagmiddag van 3.30 tot 5.30 uur ten hunnen huize in de Emma straat gelegenheid bieden tot het ontvangen van bezoek. Aanbesteding ALKMAAR Bij de gisteren ge houden aanbesteding van het bouw rijp maken van een gedeelte van het terrein ten Z. van de Dr, Schaepmankade, waren vier in schrijvingen ingekomen: N.V. Aan nemingsmij. Kcnnemerland, Heiloo f 20.476; Aann. bedr. Huiberts en Punt, Alkmaar f 19.862; Aann. bedr, Jos Albers, Beverwijk f 17,860; fa, J. Twisk Jzn., Castricum f 17.740. De gunning werd aangehouden. garantie tentoonstelling. De raad aanvaardde een voor stel van B. en W. een garantie van ten hoogste f 35.000.te verlenen voor de dit jaar in Alkmaar te houden tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ". Een eventueel verlies op de tentoonstelling zal worden gedekt uit het batig saldo van een te houden verloting, waarvan de netto-opbrengst wordt geschat op f30.000.Bij even tueel verlies zullen ook andere garanten dan de gemeente worden aangesproken. Bij winst zal 50 percent van de netto-winst wor den uitgekeerd aan de gemeente, of, indien er meer garanten zijn, een evenredig deel van de winst Op het financieel beheer van de tentoonstelling zullen B. en W. toezicht kunnen uitoefenen. De heren Venneker (K.V.P.) en Hoijtink (A.R.) toonden zich om trent de risico's in deze aangele genheid niet optimistisch gestemd. De laatste vroeg op principiële gronden om bespreking van de mogelijkheid, de tentoonstelling op Zondag te sluiten. Er werden pessimistische geluiden gehoord omtrent deze tentoonstelling naast optimistische, doch het stadsbe lang gaf de doorslag voor het aan vaarden van het voorstel. Er werd aangedrongen op een tijdige en doeltreffende reclame voor de tentoonstelling. De bur gemeester noemde het de groot ste reclame voor de tentoonstel ling dat de raad zich daarachter stelt. Begrotingswijzigingen. Tenslotte werden er enige wij zigingen van de gemeentebegro ting en de bedrijfsbegrotingen aangenomen. Verschillende wijzigingen wer den aangebracht in de gemeente begroting 1949, o.a. door afvoering De vrouw, die zich voor de taak gesteld ziet haar garderobe aan te vullen en die zich daartoe tot de modezaak wendt, kan daarbij twee wegen bewandelen, zy kan rechts- streeks naar de winkel stappen en zich daar door de verkoopster di verse modellen laten tonen, om tenslotte op het gezicht een keus te doen, ofwel zij kan van te voren een keus maken uit een serie toiletten, die zij voor ziet dragen door man nequins op modeshows, die door veel zaken worden gehouden in het begin van het nieuwe seizoen. De praktijk heeft geleerd, dat de laatste methode, vooral voor haar, die een strenge selectie willen toe passen, verreweg de voorkeur ver dient. Ook in Alkmaar heeft deze ge dachte bij de clientèle van verschei dene zaken veld gewonnen en zo doende organiseerde ook de Firma Gerard Worm voor haar Alkmaarse en Helderse relaties in het „Gulden Vlies" een show van haar voorjaars modellen. Een zestal mannequins, onder leiding van mevr. Smit, toonde in de, met mimosa en Japanse kers in een bloementuin herschapen to neelzaal, die daarvoor uitermate geschikt bleek, ongeveer honderd mantels, japonnen en mantelpak ken. Het aantrekkelijke van deze show was voornamelijk wel het feit, dat het overgrote deel van de getoonde collectie behoorde tot de draagbare modellen. Het was voor namelijk Engelse stof, Zwitserse tricot en Hollandse stof, die werd getoond, waarin echter de Franse lijn wel de toon aangaf. Dat was b.v. zeer sterk merkbaar in de roklengte, die weliswaar iets van de Franse, die 40 cm van de grond af is, afweek, en voor Nederland op 3538 cm gesteld is. De wollen en tricot toiletten, vooral deze laatste stof laat zich zeer goed bewerken, zijn strakker om de heupen dan vorig jaar, de nodige ruimte wordt in het onder ste deel van de rok, desnoods door een klein splitje of een plooi onder de knie, gezocht. De ruimte in het bovenpand wordt veelal naar ach teren gewerkt en verder zagen wij veel toiletjes, waarbij de garnering op zakken en schouderstukken zeer sober is gehouden. Kant wordt in voorjaarstoiletten vrywel. niet ver werkt, toch waren er enkele toilet jes met zeer fraaie stukken kant uit St. Gallen. Opmerkelijk was ook het grote aantal variaties in dc kragen. De vierkante open hals bleek ook dit jaar niet te hebben afgedaan. De deux-pièce is ook dit seizoen weer geliefd en werd in verscheidene stoffen gebracht. De Zwitserse tricotten waren daarbij, met hun zeer fraaie kleuren en hun natuurhjke pasvorm, zeker niet de minste. De grijze tailleur-mantel, in kam- garen of Engelse wol, soms met een plooi opzy. bleek erg in de smaak te vallen. De geklede mantel blüft echter voornamelijk wel zwart. Hoogtepunten in deze show. die een zeer verzorgde indruk maakte, waren wel de wollen grijze combi natie „Hyde Park", de „Trouville", een fraaie deux-pièce met gewerkte zakken, in het zwaardere genre (maat 44) een grijs japonnetje met bewerkte heupstuk; de scharlaken rode ,,St. Cloud", een deux-pièce met korte cape en capuchon; de wijnrood-wit-afgezette wandeljurk „Bonjour" en de zeer fraaie bruine jas „Noisette", om er maar enkelen te noemen. Bedrukte Engelse stoffen bleken ook veel gebezigd en1 vele dames waren verrukt over de eenvoudige, maar uiterst charmante jurkjes uit saronggoed, het z.g. Bombay-type, dat bovendien nog zeer voordelig bleek. Na een pauze, waarin Wij even gelegenheid hadden het fraaie werk van de bloemist Nuyens te bewon deren, dat op de stoffering van Massee goed uitkwam, werden coc- tail.-jurken en avondtoiletten voor gedragen, de eerste o.a. ook in taft en zijde, de laatste ook in Franse tule en zijde. Ook hier veelal schuin opgestikte zakken, die hetzij door mouwvulsel, hetzij door een be paalde methode van' stikken-even opstaan. De prijzen liggen over het alge meen niet hoger dan het vorig jaar, in enkele modellen zelfs lager. In strandkleding bleek veel variatie, doch dit genre was gekendmerkt door een grote mate van deugdelijk heid; met het dragen voor andere gelegenheden was rekening gehou den. De show werd gesloten met een bruidstoilet, dat zeer fraai van snit was. Voor de mannequins waren er bloemen, toen de heer G. Worm het slotwoord sprak. Deze show, die bij de aanwezige dames zeer in de smaak viel, ge tuige de vele applausjes, heeft be wezen, welk een groot gemak en welk eenpractisch nut het: „Eerst zien en dan kopen", ook voor de vrouw, betekent. L. S. L.T.J.-nieuws ALKMAAR. Bij de laatst ge houden bestuursverkiezing zyn er enkele nieuwe bestuursleden geko zen. Het bestuur van de LTJ district Alikmaar-West is thans samenge steld als volgt: Geest. Adviseur pa ter P. Buys, Nassaulaan no. 4, Alk maar; Cult, leider Eerw. Broeder Arsenius, Nassaulaan no. 30, Alk maar; voorzitter P. J. Roskam, Meerweg no. 12, Egmond a.d. Hoef; vice-voorzitter J. J. de Koning, Voert no. 6, Bergen: commissaris v. bqz. aangelegenheden Jac. J. Schut, Baakmeerdük no. 7. Bergen; secre taris N. Blom, Hoeverpad no. 52, Alkmaar; penningmeester C. J. Ber ger, Heilooërweg no. 30, Alkmaar; 2e secretaris J. de Dood, Westdijk no. 6 Alkmaar. Het hockey-programma ALKMAAR. Voor a.s. Zondag is voor de Alkm. Mixed Hockey Club het volgende programma vast gesteld: Dames: Alkmaar IRood Wit II. Heren I gaat naar Nijmegen om daar deel te nemen aan het Samo- var-tournooi. Ëchtrop IAlkmaar II. DE HAAGSE COMEDIE „De jongen Winslow" ALKMAAR Wanneer hier be. weerd wordt, dat de voorstelling van „De Jongen Winslow" een der mooiste toneelavonden van dit sei zoen genoemd kan worden, dan is daarmede niets teveel gezegd. Dit ongemeen boeiend speelstuk, zoals men zo gaarne ziet, wordt a.s. Maandagavond door de Haagse Co medie opgevoerd als derde voor stelling in de serie B, Gulden Vlies Abonn. Wie enigszins bekend is met het werk van Terence Rattigan, de auteur van het stuk, zal zich ver heugen in deze verrijking van het moderne repertoire, die een avond van boeiend en voortreffelijk thea ter in het vooruitzicht stelt. Onge meen sterk en klaar van bouw. ge voelig, met Britse humor op zijn best, doet het stuk aan als helder water, waarvan je de bodem kunt zien. Gaaf omlijnde karakters en typeringen geven de spelers de on misbare kansen om te „spelen" en alle voorwaarden voor een avond van goed en boeiend toneel-amuse ment liggen bijeen, vooral met ac teurs en actrices van klasse, zoals daar zijn o.a. Fie Carelsen en Paul Steenbergen, Anton Roemer en Carovan Eyck, Luc van Gent in de titelrol, Coba Kelling en Henri Eerens. EEN MOTIE VAN DE V.V.D. ALKMAAR In een dezer dagen gehouden vergadering van de V. V. D„ afdeling Alkmaar, waarin de gemeenteraadsleden van deze partij in de Alkmaarse Raad verslag uit brachten van de werkzaamheden in de Raad. werd een motie aangeno men, waarin teleurstelling werd uit gesproken over de plannen om naast de bestaande openbare instellingen van Handels- en Nljverheidsonder- wijs nieuwe, bijzondere inrichtingen van genoemde takken van onder was in te richten; hierbij werd overwogen, dat met deze plannen het algemeen belang en het open baar onderwys niet worden gebaat. Aanwinsten R.K. Leesbibliotheek ALKMAAR In de R. K. Lees bibliotheek kwamen de volgende nieuwe boeken: 8882 Grock „Zon der gekheid"; 8883 S. Carmiggelt Ieder kent ze; 8884 Stefan Andres Ridders der gerechtigheid; 8885 Jeanne v. Schaik—Willing Marmer en abrikozen; 8886 Mgr. Fulton J. Sheen Is ons' leven zinloos?; 8887 Ab. Visser Agneta; 8888 Rein Brou wer De zegen; 8889 Fernand v. d. Oever Laat mij maar zwerven; 8890 Tanya Mattheuws Ik was een Rus sisch meisje; 8892 M. Vanhaegen- doorn Voortrekkerslevén; 8893 Dr. G. Stuiveling Een eeuw Nederland se letteren. Meisjesboek: 8891 S. Greup-Roldanus Sandia Tjallinga, Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Paul J. z.v. R. A. Reemer en B. Swem; E- vert J. z.v. J. J. Hollenberg en A. van Engelenhoven; Richard z.v. M. I. J. Hilckmann en F. Jonker. Ondertrouwd: Jetse Duin. 31 jr, en Geesje van der Fecht,29 jr; Petrus Th. Minneboo, 31 jr, en Ca- tharina Verbeek, 26 jr; Johannes N. Mol, 25 jr, en Afra C. Beentjes 24 jr; Gerardus F. Vreeker, 22 jr, en Maria R. A. Bakker, 23 jr; Fre- derik Jansen, 27 jr. en Hendrika Withaar, 24 jr; Jacob J. de- Boer, 26 jr, en Elisabeth Swagers, 33 jr.; Christiaan Willemsen, 24 jr, en Ca- tharina P. G. Ploeger, 19 jaar; Nico- laas A. J. Visser, 24 jr, en Veronica E. M. Keijsper, 25 jr; Laurentius Ringoot, 36 jr en Grietje Versteeg, 45 jr; Jan W'. Gjaltema, 27 jr, en Marijtje Pool, 25 jr. Overleden: Alida G. Kaan, oud 81 jaar. Artsendienst Hollands Noorderkwartier Gedurende het weekend van Za terdag 25 Maart te 2 uur, tot Maan dag 27 Maart te 8 uur, wordt de dienst waargenomen door de art sen: J. Beeker Hippolytushoef tel. 47, A. J. Bouman Winkel K 2244- 335, A. P. Hoogkamer Middenmeer, Tel. 21, A. J. Koning Schagen K 2240-435, T. Nauta Wieringer- waard K 2242-262, J. J. Schreuder, Oude Nicdorp K 2262-212, J. N. Veenis Breezand K 2232-250, J. F. W. G. Verheul, 't Zand K 2249-223, en E. van Wieringen, Schagerbrug K 2247-214. Dierenartsendienst Hollands Noorderkwartier Gedurende dit weekend wordt de dierenartsendienst waargenomen door: N. D, M. Dekker 't Zand K 2249-312 en G. v. d. Kolk, Nieu we Niedorp K 2261-232. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Vrydagavond tot Zaterdagavond. OVERWEGEND DROOG DE BILT. Overwegend droog weer met flinke opkla ringen maar in de nanacht en ochtend plaatselijk nevel of- mist. Zwakke, later tot matig toenemende en naar Zuideiyke richtingen draaiende wind.. Iets koudere nacht. Overdag jets hogere temperaturen dan van daag. K.F.C.-keuringen ALKMAAR Alkm. Biosc. The ater: Ingerukt.mars, onb. Cine ma Americ.: Ridders 'van 't Zwaard, 14 jaar, Harmonie: De stryd in de Birma-jungle, 18 jaar. Vic toria: Schep vreugde in 't leven, alle leeftüden. DEN HELDER De Witte: Tul- sa, 14 jaar; Annie., een Weense bal lade, 18 jaar. Tivoli: L.O.-L.K.F., 14 jaar; Fregola, volw. imet rype levensondervinding. SCHAGEN Royal: De 3 mus ketiers, 14 jaar. MEDEMBLIK Scala: Het kind van de tropen, onb.; Het geheim van Mayerling, volw. met rijpe le venservaring. LUTJEBROEK City licht t Anker, alle leeftyden. ENKHUIZEN Munt-Biosc0op: 1. „Het eiland der verdoemden", 14 jaar. (The Blue Lagoon): 2. De luchtbrug naar Pimlico. Alle leef tyden. EEN VREEMDE BRAND ALKMAAR Gisterennacht ont stond brand bij een Alkmaars in gezetene. die zijn aquarium ver warmde met een petroleumlamp. De lamp raakte in brand en het houtwerk van het aquarium vatte daardoor vlam. Door de warmte knapte het glas en ruim 250 liter water stroomde uit het aquarium weg. De brandweer die door een voorbijganger werd gealarmeerd behoefde geen dienst te doen, daar de bewoners er in geslaagd waren met het natte zand het begin van de brand te doven. De schade o.a. verorzaakt door het verlies van tro pische vissen bedraagt f 300, Bekertournooi Biljartvereniging Lindenhoek ALKMAAR. Gisterenavond werden de volgende partyen ge speeld: Schouten De Boer Van Lienen Kleverlaan Poestkoke 100 80 100 91 92 21 21 33 33 30 25 11 21 12 11 4,76 3.80 3.03 2.75 3.06 Van Lienen 100 30 11 3.33 De stand is nu; Schouten 471 142 26 3.31 8 5 Van Lienen 360 117 23 3.07 6 4 De Boer 354 106 21 3.34 4 4 Poestkoke 389 117 23 3.32 4 4 N.N. 264 94 16 2.80 2 3 A.S. 189 90 22 2.10 2 3 KJeverlaari 299 138 13 2.12 2 4 Jongbloed 55 25 9 2.20 0 1 JAARVERGADERING L.T.B. Afd. Nieuwe Niedorp NW. NIEDORP. De afdeling Nw. Niedorp van de L.T.B. verga derde een dezer dagen in Café Oote- man te Oude Niedorp, onder voor zitterschap van de heer J. J. Tak ken. De opkomst der leden was zeer goed. In zijn openingswoord wierp voorzitter een blik terug op het afgelopen jaar. Ook de secretaris had dit in korte weergave in zqn jaarverslag opgenomen. Blijkens 't jaarverslag is er in deze jonge af deling wel vooruitgang te merken. Besloten werd, na het succes van verleden jaar, ook dit jaar weer een excursie te organiseren. Tevens werd besloten om de aardappelen van de leden te laten sproeien door een loonsproeier, omdat dit voor de leden gemakkelqker en goed koper zal zijn. Hierna kwam aan de orde de af zet van pootaardappelen. Voorzitter deelde mede, dat de leden, die uit de V.T.N, zijn getreden, zich moe ten aansluiten bij een andere coö peratie. En omdat de Z.L.T.B. in Alkmaar een goede katholieke or ganisatie is, zag voorzitter gaarne, dat de leden zich hierbij aansloten. Dit gold ook voor de leden die bij de veiling waren aangesloten. Een intekenformulier, alsmede een na dere toelichting over de Z.L.T.B., werd aan de leden overhandigd. Alle zittende bestuursleden wer den herkozen. HEILOO. Het Comité tot vie- rig van Oranje- en Nationale fees ten is druk bezig met het samen stellen van een programma voor 4 en 5 Mei. Het biy'kt dat het comité goede en grootse plannen heeft. Dezer dagen zal huis aan huis een gedrukt programma worden bezorgd, dat er niet alleen keurig verzorgd uitziet, doch waaruit men tevens kan opmaken, dat bovenge noemd comité voor plm. 2000 kin deren tijdens de a.s. festiviteiten voor versnaperingen en eventuele cadeautjes tijdens de kinderspelen heeft te zorgen. Dat daar veel geld voor nodig is behoeft wel geen be toog en wij kunnert de bevolking van Heiloo dan ook aanraden, nu niet alleen voor enkele honderden, doch voor duizenden kinderen een programma wordt samengesteld met tractaties voor de jeugd, deze ollecte wel heel by'zonder te ge denken. Zegt niet neen of geef geen kleinigheid als de collectanten bii u aan huis komen, want voor de his torie van ons land is dit feest nodig en waard gevierd te worden. Wij hadden de gelegenheid in grote trekken kennis te nemen van het pbogramma, dat er als volgt zal uitzien: Maadag 1 Mei (Koninginnedag), 9 uur aubade voor het raadhuis, ge zongen door de hoogste klassen der diverse scholen; 9.3012.30 kinder spelen; 1417 vervolg kinderspelen Donderdag 4 Mei (Herdenkings dag), 's avonds herdenking by het monument, vooraf opstellen aan de Bergenstraat. Een ieder wordt aan gespoord zich achter de stoet aan te sluiten. Verzoeke geen vaandels mede te nemen. Vrijdag 5 Mei (Nationale feest dag) 10.3012 uur: optreden goochelaar voor kleuters van 4 en 5 jaar, met tractatie. 14 uur Bloe mencorso, waaraan kinderen met versierde fietsen, autopeds e.d. evenals firma's met bakfietsen, auto's e.d. kunnen deelnemen. 15 uur: estafetteloop tussen HSV en Foresters-spelers. 15.30 Wedstrpd tussen transportfietsen met mand 16 uur: Wedstrijd met bakfietsen. 17 uur: Ronde van Heiloo, alleen voor lopers niet aangesloten by de KNAU. Verschillende leeftyden en groepen. Circuit plan West. 18 uur: Paardensport-demonstratie. 20 uur Bonte avonden in de Rustende Ja ger en het Brunogebouw. WARMENHUIZEN, 24 Maart. 3000 kg rode kool 12.1014.60. AVENHORN, 23 Maart. 6500 kg. rode kool 12.4020; 50.500 kg. bieten I 6—6.20; II 4; rond 66.30; 18.500 kg. witlof I 3945; H 30 38; III 25—35; 15.500 kg. peen II 38.10—41; III 34.40—38; IV 17.50 —18.40; stek 3.50—7.50. LANGEDIJK, 24 Maart. 2500 kg. witlof I 4043; II 3038. i ■M* Een „doork DE TEXTIEI belanqstellir nu de Ned' vijfde maal jaarbeurs in jaren groeid België en Li een national Binnenkort tielaideling Er is dit jai de textielposit: lenstoffenfabri verenigd tot mooie collect Verder is als melden, dat e tot stand is Textieljaarbeu Deze laatste z speciale textic in esplanade g Als wy zeg jaarbeurs juis ling verdient, op de verschi en de grote on welke thans trixhal en de t Behalve de q ook de qualite treft op zpn v en artistieke t terendste staff aan. Er is een 1 van wollen kens, wollen dameskleding belstoffen. M geerlijke laki dcre textiel maar zoals men in deze aan de aanv de toewijzing gië voldoende nen ruim een meeste verlai vrouw kunne Behoudens textiel gelukki duet meer, aldi tener van V van de „Ned beurs". Er wc briceerd en de aankoop in het de liberalisatie keer zeer toege dat de Ben Januari vrij nj verkopen, is r< textielvoorraad dijnen en meuk Aangezien de geleidelijke vei ductie en and op de textielda degedeeld, will enkele nieuwe beperken. De textielex] verenigt haar mt de genoeger spel, waarin de opvolgen. Zo 2 bezoeksters er lijke shawls a heeft na de li grote kansen g men ons. Er is shawls met vie dat ze op verscl dragen kunne sneeuwwitte gd brikant een sn en groen, die c dasje geïnspirei er shawls, d' shawls, waarva deeltp dubbelgi tot capuchon of De Jago-sh: bijzonder ori| Zij zijn verw tulband van c men vindt ze sluiertjes, die achter de rar ters paleisje dragen. Gebloi op het ogenb op de Parijse er zal ook g Mar de lange

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2