Mm De Textieljaarbeurs verdient meer dan De komende Grond- gewone belangstelling Een enquête rond 1500 wetsherziening Een mooi kijkspelwaar de verrassingen elkaar opvolgen In- en uitvoer aanzienlijk lager Noordhollandse Kerkgeschiedenis Arnhemse politie tegen ontslag Eén dode bij verkeersongeval Nekkramp in Zwolle 62 mille verbrast Electrificatie in België Vraagt G.B. BEHANGSELS De fiscus bedrogen Ned. kampioenschap gymnastiek dames Ned. kampioenschap biljart, Leeuwarden VRIJDAG 24 MAART 1950 PAGINA 3 Een „doorkijkje''' in de collectieve stand van de filburgse fabrikanten in wollen stoffen, die zich op deze Vo'orjaarsbeurs voor het eerst aaneensloten. (Van een speciale verslaggever) DE TEXTIEL EXPOSITIE op de Voorjaarsbeurs heeft altijd grote belangstelling genoten en zo zij die ooit verdiende, is het thans, nu de Nederlandse textielfabrikanten hun producten voor de vijfde maal gezamenlijk ter Jaarbeurs zonden. De eerste Textiel jaarbeurs in 1946 telde 25 deelnemers en in de afgelopen vijf jaren groeide dit aantal tot 65. Hieronder zijn 29 deelnemers uit België en Luxemburg. Men moet dus eigenlijk niet spreken van een nationale textielbeurs, doch van een Benelux-textielexpositie. Binnenkort zal de Nederlandse inzending in de Belgische tex- tielafdeling te Brussel worden ingelijfd. Er is dit jaar meer veranderd in de textielpositie. De Tilburgse wol- lenstoffenfabrikanten hebben zich verenigd tot een groep, die een mooie collectieve stand inrichtte. Verder is als heuglijk feit te ver melden, dat er een samenwerking tot stand is gekomen tussen de Textieljaarbeurs en de confectie. Deze laatste zal op 28 Maart, de speciale textieldag, een modeshow in esplanade geven. Als wij zeggen, dat de Textiel jaarbeurs juist dit jaar belangstel ling verdient, doelen wij niet alleen op de verschillende veranderingen en de grote omvang van deze beurs, welke thans de Irenehal, de Bea- trixhal en de bovengallerij bestrijkt. Behalve de quantiteit is namelijk ook de qualiteit toegenomen; men treft op zijn weg langs de fleurige en artistieke uitstallingen de schit terendste stoffen kleuren en dessins aan. Er is een keur van kunstzijde, van wollen stoffen, wollen de kens, wollen en tricot ondergoed, dameskleding, tapijten en meu belstoffen. Men ziet er ook be geerlijke lakens, slopen en an dere textiel voor de huishouding, maar zoals verteld werd, kan men in deze branche nog niet aan de aanvragen voldoen. Als de toewijzing van garens uit Bel gië voldoende blijft zal men bin nen ruim een half jaar echter de meeste verlangens van de huis vrouw kunnen bevredigen. Behoudens deze uitzondering is textiel gelukkig geen schaars pro duct meer, aldus de heer P. F. Feri- tener van Vlissingen, voorzitter van de „Nederlandse Textieljaar beurs". Er wordt voldoende gefa briceerd en de mogelijkheden van aankoop in het buitenland zijn door de liberalisatie van het handelsver keer zeer toegenomen. Ook het feit, dat de Benelux-partners sinds Januari vrij naar ons land kunnen verkopen, is reeds merkbaar in de textielvoorraad, o.m. waar het gor dijnen en meubelstof betreft. Aangezien de bijzonderheden over geleidelijke verhoging van de pro ductie en andere aangelegenheden op de textieldag zullen worden me degedeeld, willen wij ons thans tot enkele nieuwe snufjes op de beurs beperken. De textielexpositie van dit jaar verenigt haar economisch belang mt de genoegens van een mooi kijk spel, waarin de verrassingen elkaar opvolgen. Zo zullen bezoekers en bezoeksters er een serie voortreffe lijke shawls aantreffen. De shawl heeft na de liberalisatie pas haar grote kansen gekregen, zo vertelde men ons. Er is een fabriek, welke shawls met vier dessins levert, zo dat ze op verschillende manieren ge dragen kunnen worden. Tussen sneeuwwitte glaswol legde de fa brikant een smalle ijsshawl in wit en groen, die op het Volendammer dasje geïnspireerd is. Ook ziet men er shawls, de zogenaamde flair- shawls, waarvan het middelste ge deelte dubbelgeweven is en aldus tot capuchon of tas kan dienen. De Jago-shawls zijn ditmaal bijzonder origineel geëxposeerd. Zij zijn verwerkt in de enorme tulband van een dikke sjeik en men vindt ze weer terug in de sluiertjes, die de haremvrouwen achter de ramen van een Oos ters paleisje voor het gezicht dragen. Gebloemde motieven zijn op het ogenblik de grote mode op de Parijse boulevards, maar er zal ook grote vraag komen ■aar de lange shawls met stre- pendessins. Over het algemeen wensen de dames de shawls thans groter, zodat men dit arti kel in maten van 130 x 130 brengt. Ok de damesmantels op de beurs zullen de nodige belangstelling trekken. De aanwezige modellen behoren allemaal tot het midden genre dat na de twee duurste klas sen komt. Er zijn ook heerlijk war me teddybeer-jassen, waarvan de grondstoffen uit Amerika kwamen en waarvoor de plaats van bestem minghelaas weer Amerika is. Onze mantels zijn een van de voor naamste textiel-artikelen, welke in het buitenland zeer geliefd zijn en dus voor export in aanmerking ko men. Nog een nieuwtje. Uit het rrjk van de katoen is een nieuwtje te vermelden, namelijk de rêve-d'été, de katoen met filmdruk, die kreukvrij is afgewerkt. Wij za gen een dessin van blauw matroos jes tegen een witte achtergrond, dat heel geschikt is voor zomer pakjes en strandkleding. In het badgoed wordt deze keer een nieuw weefsel getoond, een diagonaal weefsel, dat laddervrij en zeer elastisch is. Wat moeten wij verder van deze mooie expositie vermelden? Dat er thans ook batisten dameszakdoek jes in ons land worden gemaakt, of dat men prachtige stoffen voor de couture kan bewonderen, die de ko mende winter pas gebruikt zullen worden? Wij zullen ditmaal eindi gen met een snufje voor de heren, die misschien interesse hebben voor de damesstoffen op de bovengalerij. Hier exposeert een fabriek, die zich thans een jaar bezig houdt met het weven van de prachtigste stoffen voor herendassen, is samen werking met een Frans bedrijf. Personeel uit la douce France leidt hiertoe Nederlandse krachten op tot meerdere eer van de Neder landse industrie en tot meerdere glorie van de man! IN FEBRUARI Volgens de voorlopige cijfers (zonder pakketpost en diamant), samengesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek, waren in Februari 1950 zowel de invoer als de uitvoer aanzienlijk lager. De waarde van de invoer daalde van f 580,7 millioen in Januari 1950 tot f 521,1 millioen in Febr. 1950. Het gewicht liep terug van 1.998.000 ton tot 1.486.000 ton. De uitvoer liep terug van f 395,8 millioen in Januari 1950 tot f 315,1 millioen in Februari, terwijl het gewicht daalde van 883.000 ton tot 757.000 ton. De daling van de uitvoer, die in Januari begon, zette zich in versterkte mate in Februari voort. Deze daling had zowel op agrarische als op indus triële producten betrekking. Aangezien de daling bij de uit voer groter was dan bij de invoer, liep het dekkingspercentage terug van 68,2 pet. in Januari tot 60,5 pet. in Februari. Naar het ANP verneemt is het de bedoeling, dat de staatscom missie voor de grondwetsherzie ning, welker instelling thans spoe dig te verwachten is, uit om streeks 20 personen zal bestaan, waarbij het vrouwelijk element niet zal ontbreken. Als voorzitter wordt genoemd de minister zon der portefeuille, mr. J. R. H. van Schaik. Voorts wordt vernomen, dat de i commissie, gezien de grote om vang van haar werkzaamheden, zich zal voorzien van een secre tariaat van ongeveer vier perso nen. Op die manier zal het moge lijk zijn, dat de commissie met haar arbeid gereed komt voor de Tweede-Kamerverkiezing van '52, waarmede dan wordt bereikt, dat de Kamers de voorstellen in eer ste lezing kunnen behandelen voor de verkiezingen en Kamerontbin ding samenvalt met de verkiezin gen. Tenslotte zou het in de bedoe ling liggen, een subcommissie te vormen, welke zich in het bijzon der dient bezig te houden met de vraag op welke wijze het parle ment het best kan worden inge schakeld bij de behandeling door de regering van aangelegenheden betreffende de buitenlandse poli tiek. Geen debat over Seretse Khama LONDEN, 23 Maart. (Reuter) De Britse regering, die slechts een meerderheid van 5 stemmen in het Lagerhuis heeft, weigerde heden 'n debat over de kwestie Seretse Kha ma toe te staan. De regering had gisteren een wit boek over deze kwestie gepubli ceerd, waarin zij haar besluit. Se retse voor vijf jaar te verbannen, motiveerde. De liberalen wilden de ze kwestie in het Lagerhuis in de bat brengen en er een motie van wantrouwen in de regering aan ver binden. De vice-premier, Herbert Morrison, verklaarde echter dit niet te zullen toestaan. ACHESON NAAR LONDEN NEWARK (New Jersey), 22 Maart (Reuter). Een ambtenaar van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft meege deeld, dat minister Acheson voor nemens is te Londen besprekingen te voeren over een versterking van de defensie van de bij het Atlan tisch Pact aangesloten landen. De bespreking zou waarschijnlijk in Mei worden gehouden. AMERIKAANSE WAPENHULP AAN PERZIË WASHINGTON, 23 Maart. (Reu ter). Ambtenaren van het Ame rikaanse departement van Buiten landse Zaken hebben vandaag be kend gemaakt, dat aan de Perzische regering een ontwerpovereenkomst betreffende militaire hulp is voor gelegd. Reeds in October heeft het Ame rikaanse Congres 27.640.000 dollar toegewezen v/.or versterking van de defensie van Korea Perzië en de Philippijnen. Het bedrag dat Perzië hiervan krijgt is niet bekend ge maakt, maar in welingelichte amb telijke kringen wordt gezegd, dat 't waarschijnlijk minder dan tien mil lioen dollar zal zijn. Mgr. Hanssen gaaf op 9 Mei naar Canada Naar het K.N.P. verneemt staat het thans vast, dat Z.H. Exc. Mgr. Dr. J. M. J. A. Hansen, bisschop coadjutor van Roermond, op 9 Mei a.s. naar Canada zal vertrekken. Hij reist per „Nieuw-Amsterdam" naar New-York en zal vergezeld worden door rector Mommersteeg. Mgr. Hansen zal als vertegenwoor diger van het gehele Nederlandse episcopaat met de Canadese hiërar chie de zielzorgproblemen bespre ken, die verbonden zijn met de emigratie. De borden, aangebracht bij een te bouwen pand, doen ons eigenlijk pas realiseren hoeveel verschillende vaklieden hierbij emplooi vinden. Voor de bouw van een pand in Hengelo, kwamen zij uit alle delen van het land. Een firma uit Groningen verzorgt er de aanleg van de sanitairwerken, terwijl de zonneschermen uit Arnhem komen. Degeen die de vloeren legt heeft zijn bedrijf in Utrecht gevestigd, alleen de electricien is een inwoner van Hengelo. (Advertentie i PROF. DR. VAN DEN OUDENRIJN O.P. 60 JAAR Bijbelgeleerde van inter nationale vermaardheid FREIBURG (K.N.P.). Op 25 Maart viert de bekende Nederland se bijbelgeleerde prof. dr. M. A. van den Oudenrijn O.P., professor aan de katholieke Universiteit te Freiburg (Zwitserland), zijn zestig ste verjaardag. HU werd geboren te Utrecht in 1890 en trad in 1908 in de orde der Dominicanen. Na zijn studie in de Heilige Schrift en de Theologie te Rome werd hij benoemd tot professor in de exegese en de algemene gods dienstwetenschap aan het pause lijke atheneum ,,Angelicum" in Rome en tot directeur van de Sectio Biblica. Ook gaf hij colleges aan het studiehuis van de Armeen se Mechitharisten. In 1929 volgde zijn benoemng tot professor aan de katholieke universiteit te Frei burg. Talrijke wetenschappelijke stu dies over de Heilige Schrift ver schenen van zijn hand. Bekend is zijn werk in de serie Bijbelse Mono- graphieën: „De Zonde in de Tuin". Het eigenlijke wetenschappelijke terrein van professor van den Oudenrijn is de Bijbelse Philologie. Bovendien heeft hij zich nog ge specialiseerd in de Armeense taal en literatuur, waarin hij thans een van de grootste autoriteiten ter wereld is. FOTO-MONTAGE UIT POLYGOON'S BEDRIJF: Boven: De afdrukkamer, waar de journaals van het Polygoon wereldnieuws en het Nederlands nieuws worden afgedrukt. Woensdagavonds begint men hiermee, en in twee maal 24 uur is men gereed met de wekelijkse productie van 50.000 meter film. Onder: Hef archief, waar de films op een betonnen zolder in blikken bussen op ijzeren stellingen zijn opgeborgen, zodat brandgevaar prac- tisch is uitgesloten. Toch staat er op last van de brandweer bij iedere stelling een emmer water gereed. (Zie het artikel op pagina 4) V. De cijfers die de laatste weken hier in ons blad geregeld gepubli ceerd worden over de verschillende gemeenten van ons gewest, zijn zeker' interessant en actueel. Zij stellen ons door de bijgevoegde vergelijkingstabel vanaf 1840 de enorme groei en ontwikkeling van onze bevolking op sprekende wijze voor ogen. Nog meer zou deze toe name uitkomen door de tegenwoor dige stand te vergelijken met die van vier en halve eeuw geleden, rond de wisseling van de vijftiende en zestiende eeuw. Wij worden daartoe in de ge legenheid gesteld door twee zeer belangrijke documenten van rond het jaar 1500 die destijds beide gepubliceerd zijn door de bekende historicus Robert Fruin. Het is de „Enqueste ende informatie upt stuck vander Reductie ende Refor matie vanden Schiltaeken voertyts getaxeerd ende gestelt geweest over de landen van Hollant ende Vrieslant gedaen in den Jaere 1494". Het tweede document heet: „Informacie up den staet faculteyt ende gelegentheyt van de steden ende dorpen van Holland ende Vrieslant om daermae te reguleren de nyeuwe Sehiltaele gedaen in den parere 1514". Onze voorvaderen en de belasting Beide stukken zijn afkomstig van officiële zijde De toenmalige Bour gondische landsregering had geen onbekend verschijnsel! te kampen met financiële moeilijk heden. Om de zorgen op dit gebied te verlichten zag zij uit naar mid delen om haar inkomsten te ver meerderen. Tot dat doel moest het belastbaar vermogen van steden en dorpen in West-Friesland en Holland opnieuw geschat worden ten einde te kunnen vaststellen, naar welk aantal „schilden" (een „schild" was de toenmalige ge- Noord-Hollandse gemeenten, omdat zij ons voornamelijk inlichten over de economische situatie van de be volking welke allesbehalve roos kleurig bleek te zijn? Of gaven de vertegenwoordigers der burgers met opzet een al te somber beeld van de toestand om zo de belastingdruk zoveel mogelijk te verlichten? Er is niets nieuws onder de zon, ook hier niet. en alle Noord-Hollandse afgevaardigden trokken als bij af spraak hier één lijn. Overal waren het de magere jaren en voor ver hoging van belasting ten bate van de vreemde Bourgondische lands heren voelde men uiteraard ner gens veel. Kerkelüke situatie Maar de twee stukken zijn ook van zeer veel belang voor onze kennis van de kerkelijke geschie denis van Noord-Holland in die dagen en deze gegevens zijn ons des te meer welkom, naarmate wij voor die periode slechts oveT een gering aantal inlichtingen beschik ken. Onder de opgeroepen getuigen, burgemeester, schout en schepenen en andere vooraanstaande „burger- luyden" bevond zich meestal ook de pastoor van de parochie Aan hem werd gewoonlijk de vraag ter beantwoording voorgelegd omtrent bruikelijke munt, echter verschil lend van gehalte en waarde; later werd zij vervangen door het z.g. „pond" vanwaar „verponding", een andere toenmalige belasting term) elke gemeente kon worden aangeschreven. Enkele regerings afgevaardigden hielden in Mei 1494 en naderhand in de herfst van 1514 zitting in de Noord-Hollandse ste den Alkmaar, Hoorn, Enkhuizen en Schagen, waar de notabelen van de omliggende dorpen voor hen moes ten verschijnen ten einde van de toestand van hun respectievelijke plaatsen een overzicht te geven. Beide documenten zijn op de eer ste plaats van belang voor de bur gerlijke geschiedenis van onze het aantal van zijn parochianen en dat van de „haardsteden" in de plaats die tot zijn geestelijk rechts gebied behoorden. Wy hebben aldus een statistiek van de bevolking in Noord-Holland tegen het einde van de vijftiende en bij het begin van de zestiende eeuw. Het zou interessant zijn, de vergelijkende tabellen daarvan op te stellen. Het blijkt dan dat in de twintig jaren die tussen beide lijsten in liggen, de welstand dei- bevolking niet is toegenomen, doch veeleer door sterfte en armoede sterk is verminderd. Het aantal leegstaande huizen was overal op vallend groot en van een schrijnen de woningnood zoals in onze dagen was toen verre van sprake. Het aantal inwoners is ook in de vol gende eeuwen slechts heel lang zaam gestegen. De hier wekelijks gepubliceerde bevolkingscijfers la ten zien, dat de grote toename eigenlijk pas vooral sinds de tweede helft van de vorige eeuw is in gezet. De beide verslagen lichten ons in, welke parochies er toentertijd in onze streken bestonden, hoeveel communicanten er waren en wie er de priesterlijke zielzorg uitoefen den. Ook hier zou het hoogst leer zaam zijn, tabellen te maken en de gegevens schematisch in kaart te brengen om te kunnen zien, in welke plaatsen heden ten dage geen parochiekerk meer is en waar wel. Het verschijnsel dat wij bijna overal in Noord-Holland waar nemen, dat er meerdere kerken in één enkele, zelfs kleine plaats zijn, zal aldus verklaring vinden. Wij tellen in elk van beide lijsten ongeveer tachtig parochies, een aantal dat zeer groot is ais men weet, dat er in hetzelfde gebied (volgens een lijn van Casricum, over Uitgeest en Akersloot, onder Noord- en Zuid-Schermer heen, dwars door Noord-Holland naar het IJselmeer) tegenwoordig, on danks de vermeerdering van de be volking, niet meer dan vier en zestig parochies worden gevonden. Maar deze laatste, waarvan de grenzen eerst sedert het herstel der bisschoppelijke hiërarchie in 1853 zijn vastgesteld, omvatten nu veel al ook dorpen, of zelfs gehuchten en buurtschappen waar vroeger wel een parochiekerk stond. (Wordt vervolgd) Het Arnhemse ambtenarenge recht behandelde Donderdag de zaak van 14 ambtenaren van de Arnhemse politie, die in verzet waren gekomen tegen het besluit van de burgemeester om hen per 1 April a.s. ontslag te verlenen, zonder toekenning van wachtgeld. Dit ontslag werd gegeven naar aanleiding van een ministeriële beschikking van 23 Dec. 1949. De hoofdcommissaris, als ge tuige gehoord, verklaarde, dat indertijd, in overleg met de burge meester, werd voorgesteld de ambtenaren in kwestie ontslag te verlenen met toekenning van wachtgeld. Van hogerhand ver zette men zich echter tegen dit voorstel, omdat daardoor de ge meentebegroting te zwaar belast zou worden. De hoofdcommissa ris verklaarde nog, dat hij de ont slagen niet in het belang van de dienst acht. Namens de klagers werd er nog op gewezen, dat aan 55-jarige ambtenaren van de Rijkspolitie wel wachtgeld wordt toegekend. Over drie weken volgt de be slissing van het Ambtenarenge recht. Donderdagavond omstreeks half zeven gebeurde op de Rijnzichtweg te Oegstgeest een verkeersongeluk, dat aan de 23-jarige J. A. van der Hoeven uit Leiden het leven heeft gekost. Van der Hoeven zat als duopassagier op een motor, die be stuurd werd door de negentien jarige W. F. Derogee. eveneens uit Leiden. Vermoedelijk tengevolge van slippen kwam de motor op de linkerhelft van de weg terecht, waar hij in botsing kwam met een bestelauto. Van der Hoeven was op slag dood, Derogee werd in zorgwekkende toestand naar het Academische Ziekenhuis te Leiden gebracht. ÉÉN DODE ZWOLLE. De 8-jarige school jongen Arie D. is als gevolg van nekkramp overleden. Uit vooizorg is het schoolgebouw tijdelijk voor het onderwijs gesloten. De overige leerlingen van die openbare school zullen aan een medisch onderzoek worden onderworpen. Een 44-jarige Rotterdamse grondwerker hoorde gisteren een gevangenisstraf van één jaar en drie maanden tegen zich eisen. Hij had in de periode van Sept. 1947 tot Januari 1950 een bedrag van 62.000 gulden aangenomen, wetende, dat dit bedrag afkom stig was van verkochte distributie bescheiden, die gestolen waren uit het distributiekantoor van Barne- veld. Verdachte had het geld in bewaring aangenomen van een zekere S.. doch het verbrast. De uitspraak is op 6 April. SPOED MET VOLTAGE PROBLEEM (Van onze Brusselse correspondent) Van Belgische zijde wordt mo menteel een studie gemaakt van de moeilijkheden, die aansluiting van België op het Nederlandse ge- electrificeerde spoorwegnet in de weg staan. Dit deelde minister Segers ons mede, toen wij hem naar aanleiding van een recente uitlating dienaan. gaande naar zijn plannen vroegen. Het gaat hier, zoals men weet, om electrificatie van het baanvak Esschen-Antwerpen. „Deze kwestie", zo verklaarde hij „vergt alsnog enige studie, wan! het is een moeilijk technisch vraag stuk. Het voltageverschil tussen Nederland en België levert een lastig probleem op. In Nederland heeft men 1500, in België 1000 volt. Onze ingenieurs moeten derhalve onderzoeken, hoe dat kan samen gaan." De minister hoopte, dat deze technische bestudering niet lang zal duren, omdat de electrificatie erg belangrijk is, vooral voor Ne derland. De lijn Amsterdam-Parijs wordt dan electrisch tot Charleroi PERSONEEL R.T.M. GING IN WILDE STAKING Ongeveer honderd man van de centrale werkplaats van de Rotter damse tramwegmaatschappij wei gerden gisterenmorgen aan het werk te gaan, nadat de directie had aangekondigd, dat de tarieven, die nooit officieel goedgekeurd zijn geweest, op advies van het depar tement van Sociale Zaken, zouden verdwijnen. Eerst na het opheffen van de tariefregeling zou de direc tie bereid gevonden kunnen wor den de vijf procent loonsverhoging toe te staan. Na een bespreking tussen de Unie van Spoor, en Tramwegpersoneel en de directie werd een voorlopige regeling getroffen, als gevolg waar van deze staking, die buiten de bonden omging, ten einde was. uw behanger (Adv.) Een 56-jarige arbitrageant, W. de G. uit Laren, had tijdens de oorlog niet minder dan 240.000 gulden verdiend aan de handel in effecten, doch na de oorlog aan de fiscus zodanige inlichtingen ge geven, die de mannen van minis ter Lieftinck moesten doen gelo ven, dat zijn winst 185.000 gulden zou zijn geweest. Voor dit feit werd hij destijds door de recht bank veroordeeld tot drie maan den gevangenisstraf. In hoger beroep erkende de G. gisteren, dat zijn winst inderdaad 55.000 gulden hoger was. Effecten ter waarde van dit laatste bedrag had hij bij andere mensen onder gebracht, die voor de verkoop er van 50 procent van de opbrengst hadden gekregen. De procureur-generaal bij het Amsterdamse Gerechtshof, mr. Fabius, vroeg bevestiging van het rechtbankvonnis, dat hij zeer mild achtte. De uitspraak is op 6 April. ZWOLLE. Zondag 26 Maart zullen in het gebouw Odeon te Zwolle de Nederlandse dameskam pioenschappen van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond worden ge houden, waaraan door vrijwel het gehele dameskeurcorps zal worden deelgenomen. De dames Krul (Donar, Den Haag) kampioene 1949, Weimar— Madderom (Turnlust, Alkmaar) LoskampPaezens (DOS, A'dam), KoopmansHoekstra (Quick, Hui- zum), van KampenTonnema (Es- ca, Arnhem), alsmede mevr. Heil— Bonnet, zullen mededingen naar de hoogste titel. LEEUWARDEN, Gistermiddag is te Leeuwarden het tournooi om het kampioenschap van Nederland hoofdklasse klein biljart, anker kader 38/2 begonnen. De heer Eichelsheim, die oorspronkelijk aan dit tournooi zou deelnemen, is ver vangen door Wijdeveld (Amste- dam). De uitslagen van de eerste mid dag-partijen luiden: Kasteiijn (Rotterdam) 219 23 36 9.52 Van Oosterhout (Rotterdam) 400 23 98 17.34 Wijnen (Nijmegen) 244 30 37 8.13 Van Reyen (Spekhoizerheide) 400 30 54 13.33 De uitslagen van de laatste mid dagpartijen luiden: Kruythof 400 5 157 80.— Wijdeveld 90 5 66 18.— Franken 118 12 42 9.83 De Jong 400 12 86 33.33 De uitslagen van partijen luiden: Van Oosterhout 400 Franken 335 Wijdeveld 400 Van Reyen 112 Uitslagen der partijen luiden: De Jong 400 Kasteiijn 359 Kruythof Wijnen de eerste avond- 66.66 55.83 20.— 5.60 laatste avond- 115 21.05 116 18.89 86 22.22 43 16.44

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3