Bank ging failliet DE HERDER VAN DE BERGEN De filmnieuwsdienst bestaat dertig jaar De IJsselmeervissers zien de toekomst donker in RHEUMÏN helpt! De Raad afwachten VET Von Aüe Dag E. W. VET Bedenkelijke verschijnselen fPolygoon spant de kroon Beursoverzicht Sprong van de „fluistergalerij" Priester stond aan de verkeerde kant t RADIO door oneerlijke procuratiehouder Naar wij vernemen: 2 O TABLETTEN 35 ct Komt er uitkomst voor Oostenrijk? Wat zal DRUKWERK Drukkerij Stumpel goed drukwerk VRIJDAG 24 MAART 1950 Wat op dit ogenblik in België zich aan onze ogen ontrolt moet ieder die een gezonde democra tische ontwikkeling een goed hart toedraagt, toch wel met grote zorg vervullen. Die zorg wordt niet zozeer ver oorzaakt door het touwtrekken, dat we daar zien, met als prijs het al of niet terugkomen van de Koning. Vooral ons Nederlanders kan deze kwestie betrekkelijk onverschillig laten. Neen ver daar boven uit gaat het bedenkelijke en zelfs benauwen de verschijnsel, dat we daar moe ten constateren, hoe de machtige Belgische socialistische partij, door toomloze hartstochten verblind, al haar democratische beginselen overboord gooit en opnieuw de re- volutioniare oproerkraaier uit hangt, alsof geen 50 jaa. van so cialistische strijd, ook in deze krin gen, de revolutie had uitgebannen en de democratische evolutie vast verankerd had. Wanneer we de exclamaties ho ren, welke niet de eerste de beste, maar een socialist van internatio nale vermaardheid als de heer Spaak Zondagmorgen op het socia listisch congres in Brussel uit kraamde, en nu weer in zijn vrij postige open brief aan de Ko ning, dan houden wij ons hoofd en hart vast voor de onbereken bare schade, welke hier de parle mentaire democratie wordt toege bracht. Volgens het Handelsblad van Maandagavond heeft de heer Spaak Zondag o.m. gezegd: „er is geen sprake van, dat wij ons in de men taliteit van de overwonnenen plaat sen". En even later riep hij uit: „De algemene werkstaking is een wettig middel voor de minderheid, om te voorkomen, dat de meerder heid hen dwingt te aanvaarden, wat zij niet wil. Ook de macht van de parlementaire meerderheid heeft zijn grenzen". Terwijl hij in zjjn open brief aan de Koning openlijk de algemene werkstaking als een geoorloofd middel beschouwt om een politieke beslissing af te dwingen. Hier wordt door een socialist, die in Europa een grote en leidende rol speelt, de democratie voor minstens 50 jaar teruggedrongen en wordt een wantrouwen gezaaid tegen de socialisten, welke niet anders dan wrange vruchten kan voortbrengen. In elk geval wordt hier momen teel in België de socialistische klok uren en uren teruggezet en wor den de democratische beginselen, door de socialisten, de laatste tien tallen jaren beleden, met voeten getreden. Toen Troelstra in November 1918 de beruchte woorden sprak, dat de stemmen niet moeten worden ge teld, maar gewogen, kwam 24 uur later de heer Schaper verklaren we kunnen dit uitvoerig in diens mémoires lezen dat een emotio neel man als Troelstra, door de ge. beurtenissen des avonds te voren in Rotterdam wat van streek was geraakt en zich daardoor te ver had laten gaan. Maar dat het geenszins zijn bedoeling was ge weest, de parlementaire democra tie, de vrucht van het algemeen kiesrecht, te verloochenen. De uitlating van Spaak kan ze ker niet straks op dieze wijze als een „vergissing" teruggenomen worden. En wat het stakingswapen be treft, verklaren én Vliegen én Al bania in het standaard werk „Vijf tig jaar socialisme" dat als wapen in de politieke strijd, dtit machts middel onaanvaardbaar is, al thans bij een democratische rege ringsvorm. Omdat een regering die bukt voor geweld, de haar door de volkswil gegeven regeermacht uit handen geeft aan een revolutio naire minderheid" Dat alles woidt echter momen teel in België met voeten getreden, ï.iet alleen met woorden, maar ook met aaden'. Order applaus van socialistische leiders zien we daar het wapen van de staking misbruiken om de Re gering te dwingen tot daden waar voor roch bij het parlement, noch bij het volk een meerderheid aan wezig is. J. H. (Van onze eigen redacteur) Week-in week-uit verschijnt in 420 van de 450 Nederlandse biosco pen het Nederlands Nieuws, dat in 103 copieën uitgebracht, tot een vast onderdeel is geworden van onze filmprogramma's. Dit Nieuws vervaardigd door Polygoon, be hoort tot een der beste program ma-delen, ja, veelal is het, cinema tografisch bezien, het beste deel. Een staf van ervaren camera mensen, met liefde voor hun werk bezield, trekt er week op week op uit, om de actuele gebeurtenis sen in ons land voor de bioscoop bezoeker vast te leggen. Dat de wijze, waarop dit geschiedt, alge meen waardering vindt, blijkt wel uit het feit, dat Polygoon, aanvan kelijk een klein bedrijfje, dat met 1 operateur in 1920 begon, nu is uit kunnen groeien tot een orga nisatie van 12 cineasten met rond honderd man personeel, die haar verbindingen over vrijwel de ge hele wereld heeft. Nederlands Nieuws enig Nationaal Journaal Opgericht in 1920 als een we tenschappelijke afdeling van de oudste filmindustrie in Nederland, de „Hollandia Filmfabriek", legde men zich voornamelijk toe op het vervaardigen van losse actuele op namen en het vervaardigen van teksten voor de toen nog stomme films. Sinds 1922 verscheen het jour naal, met 3 copieën in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam in de bioscopen; de belangstelling voor deze nieuwsdienst groeide en in 1930 kwam men met 9 copieën uit. Het duizendste journaal in 1940 verscheen al in 20 copieën en toen na de bevrijding de interesse van het publiek in nationale gebeurte nissen nog toenam, maakte Poly goon een hoge vlucht. Een samen werking met Profilti in Den Haag, dat zich op dit gebied c werk zaam toonde, leidde tot een werk gemeenschap, die het tot stand- komen van een eigen Nederlands Journaal, dat in deze vorm enig in de wereld is, in de hand werk te. Sinds 1932 wordt ook een We reld Niéuws-programma verzorgd, dat voornamelijk door ruil van nieuws tot stand komt. De meeste opnamen van dit buitenlandse nieuws wordt dan ook, naar een der directeuren ons mededeelde, met gesloten beurzen betaald. Dit VOORTSCHRIJDEND HERSTEL HOOGOVENS FLAUW Gisteren zat er reeds kentering in de markt en vandaag was de stemming meer gedecideerd. De Beurs vertoont hiermede in grote trekken een sterke gelijkenis met het verloop van de vorige week, toen de deviezenmaatregelen de twee eerste dagen een flauwe stem ming, 'sWoendags de ommekeer en Donderdag een betere stemming veroorzaakten. Ditbaal beïnvloedde de Indonesische geldsanering de markt in vrijwel dezelfde mate. Zij schijnt thans geheel verwerkt te zijn. Van veel uitbreiding der af faire bleek echter weinig te bespeu ren. De Beurshandelaren schreven de verliezen der laatste dagen uit sluitend toe aan kleine verkoopor ders in een zeer dunne markt. Het publiek houdt zich afzijdig, ook vandaag werd de stemming groten deels toegeschreven aan transacties van de beroepshandel. Olies stegen geleidelijk van 279 tot 281. Tegen slot trad er een kleine inzinking op, de eindnotering op 279% was echter nog 1% punt hoger dan gisteren. Ook de óverige internationale waarden brachten 't tot kleine winsten. De incourante soorten hinkten wat achteraan, maar waren over 't algemeen toch niet ongunstig: gedisponeerd. Op merkelijk was het verlies voor Cer tificaten Hoogovens. Toen om half drie de notering bekend werd bleek deze op 165 9 punten lager te zijn dan gisteren (174). Een ander fonds dat de laatste dagen in de belangstelling staat, aandelen Wal visvaart, gold 93 tegen gisteren 96 laten. heeft ook tengevolge dat aan de voornaamste gebeurtenissen in ons land ook in het buitenland de nodige aandacht wordt besteed. In eigen laboratorium en stu dio's worden iedere week binnen twee dagen, ruim 50.000 meter nieuws verwerkt, voor het Neder lands Journaal per aflevering een 300 M., voor het buitenlands Jour naal een 250 M. Alle werkzaamhe den geschieden in eigen beheer zoals het copieëren, afdrukken, synchroniseren, monteren en ont wikkelen. Daarnaast wordt er ook gewerkt aan de na-synchroni satie van buitenlandse films zoals die van Walt Disney e.a. Binnen kort komt de film van A. Kool haas „De Dijk is dicht" klaar. Televisie geen concurrentie Van de televisie verwacht Poly goon in de toekomst geen concur rentie, vooral omdat in Amerika bewezen is, dat de televisie-pro gramma's hoofdzakelijk op de journaals steunen. Voorts ziet de Bioscoopbond de ontwikkeling der televisie eerst nog aan, alvorens een nader standpunt te bepalen. Overigens werd vroeger door gra in ophoon-f abrikanten destijds voor de radio gevreesd, ten onrechte, want de radio bleek de beste pro pagandist voor de gramophoon- platen-industrie. Polygoon gaat rustig op de in geslagen weg voort. Het bedrijf ontwikkelt zich meer en meer en DAAD VAN EEN WANHOPIGE VATICAANSTAD. 23 Maart 'Reu tel') Een werkloze ex-officier van de Italiaanse luchtmacht is heden van de 60 meter hoge „fluis- tergalerij" in de koepel der Sint Pieterskerk gesprongen, doch bleef enkele meters boven de marmeren vloer voer het pauselijk altaar hangen aan een touw, dat hij onder de armen gebonden had. De man, de 28-jarige Franco Zuc- coni, had voor hij sprong een touw onder de armen gebonden en aan de ijzeren ballustrade van de galerij vastgemaakt. Er vielen twee brieven uit zijn zak. Eén was geadresseerd aan de Paus en de andere aan de Ita liaanse pers. Hierin vroeg hij de wereld aandacht te schenken aan zijn wanhopige toestand en als het touw niet zou breken hem werk te geven. Zucconi werd door de Vaticaan se garde gearresteerd en aan de Italiaanse politie uitgeleverd. Later werd bekend gemaakt, dat de Paus Zucconi 10.000 lire heeft gezonden. is, zoals blijkt uit de samenstelling van de redactie-commissie, ook ontvankelijk voor nieuwe ideeën en opvattingen. Het Journaal- bedrijf is een specifiek Nederlands bedrijf geworden en kan tot voor beeld in andere landen worden ge steld. Daarom zal Polygoon ook in de toekomst zich verzekerd weten van de belangstelling van het Ne derlandse publiek, omdat het iets eigens weet te brengen. Voor de Bijzondere Strafkamer van de Utrechtse Rechtbank stond lieden de gewezen rooms-katho- lieke priester Th. A. J. de Leeuw uit Utrecht terecht, wegens het verlenen van hulp aan de vijand in de bezettingstijd. Volgens de dagvaarding had de verdachte medegewerkt aan pu blicatie van nationaal-socialistisch getinte artikelen in diverse natio- naal-socialistische bladen gedu rende de jaren 1941 en 1943, in welke publicaties de verenigbaar heid van de katholieke leerstellin gen met de NSB-beginselen werd verdedigd; voorts had hij de on derafdeling van de S.D. in Den Haag, het zogenaamde „Kirche- Referaat", inlichtingen verstrekt over de mentaliteit van de katho lieke geestelijkheid ten aanzien van het nationaal-socialisme en de Duitsers en tenslotte had hij zich in de door hem gepubliceerde artikelen aan denegratie van de joden schuldig gemaakt. Verdachte zeide zijn houding in oorlogstijd te betreuren en tot de conclusie te zijn gekomen, dat al hetgeen hij in die jaren had ge daan volkomen fout was geweest. De oorzaak daarvan moest wor den gezocht in zijn ontrouw aan ziin priesterroeping en ziin ver zet tegen het Nederlands Enisco- paat. De officier van justitie, mr. L. W. M. M. Drabbe, requireerde tien jaar gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest en ontzetting uit de burgerrechten voor de tijd van het leven. De verdediger, mr. Kars, pleitte clementie. De uitspraak is op 6 April be paald. Meisje in de hand geschoten Gisteravond moest een agent van politie een waarschuwingsschot los sen in de Kamperfoeliestraat te Amsterdam, toen hjj zich door een opdringende menigte die tegen een arrestatie protesteerde, bedreigd voelde. Een meisje dat niets met het relletje te maken had, werd in de hand getroffen. De verwonding is niet van ernstige aard. ZATERDAG 25 MAART HILVERSUM I (402 M.): 7.00 VARA- 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws; 7.18 Gram.muz.; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Or gelspel; 8.40 Gram.muz, (9.309.35 waterstanden)10.00 Medische cau serie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Radiofeuilleton; 10,35 Voor de arbei ders in de continubedrijven; 11.35 Gram.muz.; 12.00 Dansmuziek; 12.30 Mededelingen; 12.33 Gram.muziek; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Promenade orkest en solist; 14.00 Voor de jeugd; 14.20 Politiekapei; 15.00 Boekbespreking; 15.15 Kamer orkest; 16.00 ,,Van de wieg tot het graf", causerie; 16.15 Amateurs uitzending; 16.45 Sportpraatje; 17.00 Gramofoonmuziek; 17.30 Voor de jeugd; 18,00 Nieuws; 18.15 Populaire muziek; 19.00 Artistieke staalkaart; 19.30 Bijbellezing; 19.45 „Passepar tout", causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.12 VARA-varia; 20.15 Parijse muziek; 20.42 VARA- feestvaria; 20.45 Gevarieerd pro gramma; 21.45 Socialistisch com mentaar; 22.00 Sextet; 22.25 „Onder de pannen", hoorspel; 22.40 Accor- deonmuziek; 23.00 Nieuws; 23.15 24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II (298 M.): 7.00— 24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gram.muz.; 7.45 Mor gengebed en Liturgische kalender; 3.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gram.muz.; 8.25 Hoogmis; 9.45 Gra- mof.muziek; 10.00 Voor de kinderen 10.15 Gram.muziek; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.muz.; 12.00 An gelus; 12.03 Muziek (12.30—12.33 mededelingen)12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Lunchconcert; 14.00 Orgelspel; 14.20 Engelse les; 14.40 Metropoie- orkest en solisten; 15.30 Kroniek van letteren en kunsten; 16.05 Pianorecital; 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans"; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Reportage; 18.07 Pianospel; 18.15 Journalistiek week overzicht; 18.30 Voor de strijd-1 krachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Actu- aliteiten; 20.05 De gewone man enz. 20.12 Gram.muz.; 20.15 „Lichtba ken"; 20.40 Gram.muz.; 20.43 „Steek eens op heren"; 21 uur orkesten parade; 21.30 „Kon Tiki", radio feuilleton; 21.55 orkesten-parade; 22.25 puzzle; 22.35 Westindisch com mentaar; 22.45 avondgebed en litur gische kalenler; 23 uur nieuws; 23.1524 uur Maastrichts stedelijk orkest. BRUSSEL 324 m.: 12 uur salon orkest; 12.30 weerberichten; 12.32 licht orkest; 13 uur nieuws; 13.15 gramofoonmuz.; 14 uur causerie; 14.10 gramofoonmuziek; 15 uur klankbeeld; 15.30 lichte muziek; 16 uur vrouwenkoor; 16.15 orgel recital 16.30 vrouwenkoor; 16.45 gramof.m. 17.05 nieuws; 17.15 accordeonduo; 17.30 gramofoonmuziek; 17.40 accor deonduo; 17,55 economisch overzicht 18 uur jazzmuziek met commentaar; 18.30 voor de soldaten; 19 uur nieuws 19.30 gramfoonmuziek; 19.50 radio feuilleton; 20 uur omroeporkest en solisten; 21 uur actualiteiten; 21.15 lichte muziek; 22 uur nieuws; 22.15 verzoekprogramma (gr. pi.); 23 uur nieuws; 23.05 dansmuziek (gr. pl.) 23.3024.00 gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 m.: 12.05 gramo foonmuziek; 12.30 omroeporkest; 13 uur nieuws; 13.15 omroeporkest; 13.30 verzoekprogramma (gram.pl.); 14 uur verzoekprogramma (gr.pl.); 14.30 zangplaten; 15.30 reportages; 16.35 lichte muziek: 17.10 id.; 18.30 accordeonmuziek; 19 uur orgelreci tal; 19.40 gramofoonmuziek; 19.45 nieuws; 20 uur omroeporkest; 20.45 en 21 uur gramof.m.; 22 uur nieuws; 22.15 dansmuziek (gr. pl.); 22.55 nieuws; 23 uur gramofoonmuziek; 23.55 nieuws. Voor do Haagse rechtbank stond Donderdag terecht, de 37-jarige Hagenaar Th. H. E., procuratie houder bij de Bank V.V. Amdree Wil tens te Voorburg, die bekende, dat hij zich in 1948 vier en twintig recepissen van aandelen had toe geëigend. elk f1000.groot, die bij de bank in bewaring waren gegeven. Verder gaf hij toe, nog andere effecten en ook geld weggenomen te hebben. Met dit geld had hij GEALLIEERDEN HERNEMEN HUN BEVOEGDHEDEN BONN, 23 Maart. (Reuter). De geallieerde hoge commissarissen hebben heden besloten de kwestie van de reorganisatie van de West- Duitse ijzer- en staalindustrie weer in handen te stellen van hun rege ringen, zo werd alhier officieel be kend gemaakt. Naar in welingelichte kringen verluidt, heeft men geen overeen stemming kunnen bereiken, doordat de Franse vertegenwoordigers niet accoord gingen met de bevoegdhe den,, die de Engelsen en Amerika nen aan de Duitsers wensten te verlenen met betrekking tot de be schikking over het uiteindelijke eigendom der mijnen en staalfa brieken. Men meent te weten, dat de Fransen een strenge controle op deze industrieën wensen te hand haven. het hotelbedrijf van kermissen ge financierd en vrienden crediet ver leend. Voor zijn privé-doeleinden gaf hij ruim f25.000.uit. In totaal is door zijn handelingen blij kens een accountantsrapport, een tekort ontstaan van f 105.000. Aangezien het bedrijfskapitaal van de bank ruim f140.000.groot was, kon dit verlies van ruim één ton niet worden opgevangen. De bank ging failliet. De Officier van Justitie noemde déze verduistering een ernsitg mis drijf, waardoor velen waren be nadeeld. Hij eiste een gevangenis straf van twee jaar met aftrek. De raadsman van verdachte, mr. van den Oever, legde in zijn plei dooi de nadruk op de zeer verant woordelijke taak, 'die de directeur van de bank uit gemakzucht hij interesseerde zich meer voor heral diek, aldus dé raadsman op de schouders van verdachte had gelegd. E. was het centrale punt van de bank. Door zijn opvoeding en karakter was hij voor deze func tie echter niet geschikt, een om standigheid, die naar pleiters oor deel een mildere straf dan de ge- eiste billijkte. Dr. Drees bezoekt de jaarbeurs Minister-president dr. W. Drees heeft Donderdagmiddag onver wacht een particulier bezoek aan de Utrechtse Jaarbeurs gebracht. Na geruime tijd een rondgang langs de stands op de etages en in het internationale paviljoen te hebben gemaakt, werd hij begroet door dr. F. H. Fentener van Vlissingen, voorzitter van de Raad van Beheer. Met een verbeten uitdrukking op het gezicht wierp de doelman van Arsenal, Swindin, zich op de bal, die de voorhoede van Chelsea zo gevaarlijk dicht bij het doel had gespeeld. Arsenal won deze wedstrijd in de semi-finale om de Cup, met 10, nadat de speeltijd was verlengd. Er was grote belangstelling voor de vergadering, door de Coöpe ratieve Vereniging van IJselmeer- vissers in Krasnapolsky te Am sterdam belegd, waarvan het eer ste deel was gewijd aan twee klemmende problemen voor de vissers: de ondernemingsbelasting en het ministerieel besluit betref fende de maaswijdte der snoek- baarsnetten tot 100 mm. De voorzitter, de heer Jac. de Graaf, besprak de ondernemings belasting. „Sinds de afsluiting van de Zuiderzee zijn wij gedegradeerd tot binnen vissers en gelijkgesteld met landbouwers. Met dezelfde netten, waarmede wij vroeger haring vingen, vissen wij nu op snoekbaars. Alle bepalingen voor de zeevisserij gelden ook nu nog voor ons. Thans krijgen de IJsel- meervissers een extra belasting opgelegd: de ondernemingsbelas ting. Deze belasting wordt over de twee afgelopen jaren nagevor derd krachtens de wet belasting herziening 1947. Wij komen, aldus de heer de Graaf, niet voor de ondernemingsbelasting in aanmer king, kunnen haar ook niet be talen. De prijs voor ons product is afhankelijk van de aanvoer en van de veiling. Wij kunnen aan onze afnemers dus niets doorbe rekenen. De toekomst zien wij duister in. Wij verzoeken de rege ring het verregaande onrecht, de IJselmeervissers aangedaan, onge daan te maken". De heer Lub, de directeur van de coöperatie, verklaarde, dat alle pogingen om de autoriteiten te wijzen op het voor de IJselmeer vissers onaanvaardbare besluit om de maaswijdte voor de snoekbaars- netten te vergroten tot 100 mm nat gemeten, zonder succes zijn geweest. „Grote ontstemming heerst over de maatregel aldus de heer Lub. De vissers hadden aan de hand van de ervaringen een maaswijdte genomen, die juist nauw genoeg was om de snoek baars van de toegestane maat te kunnen vangen. Het gevolg van de verandering is, dat al het voor radige viswant van andere dan bovengenoemde maten waardeloos is geworden. Erger is nog, dat elke visser er van overtuigd is, dat deze nieuwe voorschriften be tekenen minder vangsten, voorts de noodzaak van een geheel an dere uitrusting (zwaardere war garens) en een veel grotere slij tage van het viswant". De heer Lub besloot: „De vissers hebben er in toegestemd, indien er een maaswijdte moest worden vastgesteld, niet verder te gaan dan 92 mm, onder de voorwaarde, dat hen de gelegenheid zou wor den gegeven de oude netten op te gebruiken". Nieuw lid Tweede Kamer In de vacature, ontstaan door het ontslagnemen van de heer mr. J. M. L. Th. Cals, is benoemd ver klaard tot lid der Tweede Kamer de heer J. H. W. van Koeverdën (K.V.P.) te buren zullen de burgemeesters d'Ailly van Amsterdam en Oud van Rot terdam in Mei a.s. een bezoek aan Oslo brengen om deel te nemen aan de viering van het 900-jarig bestaan van deze stad: is te Den Haag een nieuwe han dels- en betalingsregeling gepa rafeerd tussen Nederland en In donesië enerzijds en Polen ander zijds. De nieuwe regeling is geldig tot en met 31 December a.s. en heeft een omvang van ruim 50 millioen gulden in beide richtin gen: arriveerde gisteren op Schiphol prins George van Denemarken, in verband met de komende bespre kingen over het Atlantisch Pact te Den Haag; werd in tegenwoordigheid van minister Teulings dezer dagen het feit herdacht, dat 30 jaar geleden het centraal overleg tussen de re gering en de centrale ambtenaren- organisaties een aanvang nam; brachten gisteren vier technici van de K.L.M. een bezoek aan de vliegtuigfabriek van de Havil- Iand te Hatfield in de huurt van Londen. Zii onderzochten en vlo gen in de „Cornet", het eerste ver keersvliegtuig met straalmotoren: genoten gedurende het school jaar 19481949 niet minder dan 220.000 leerlingen vakonderwijs. Hiervan bezochten 47.000 leerlin gen een ambachts- of vakschool, 49.000 een avondnijverheidsschool en 6900 een M.T.S. 100.000 meisjes genoten nijverheidsonderwijs. Hiervan waren er 48.000, die kor te cursussen volgden: arriveerde gisterenavond met de Harwichboot „Prinses Beatrix" te Hoek van Holland de heer Hu- bert E. Howard, voorzitter van de Voorzieningsraad. die deel zal ne men aan de besprekingen van het Atlantisch Pact te Den Haag. (Advert.) BUITENLANDS OVERZICHT Een van de Europese problemen, welke nog altijd op een afdoening wachten en die een schrille aan klacht vormen voor het onvermo gen of moeten we misschien zeg gen onwil van de grote mogend heden om de vrede te heretellen, is dat van het ongelukkige Oostenrijk. Reeds twee jaar geleden waren Amerika, Engeland en Frankrijk het er over eens, dat het voor het economisch herstel van dit land dringend nodig was, dat de bezet ting werd opgeheven en een vre desverdrag met Oostenrijk gesloten werd, ten einde dit land in staat te stellen, zich economisch te saneren. Maar. het was ook hier weer Rus land, dat weigerde daadwerkelijk zijn vredesgezindheid te tonen. Moskou vindt het nog altijd gemak kelijker dit laatste te doen door middel van z.g. vred'scomité's, die de grote massa zana in de ogen moeten strooien omtrent Ruslands werkelijke bedoelingen. Dergelijke vredesconferenties zijn ook zeer goedkoop, want ze kosten Rusland geen enkel offer. Eerst weigerde Rusland het vre desverdrag met Oostenrijk te onder, tekenen, omdat de regering van Tito heel Oostenrijks Karinthië wil de inlijven bij Joego-Slavië. Nadat Tito in ongenade gevallen was, bleek dit struikelblok van de baan te zijn en meende men, dat nu de weg vrij was voor een vre desverdrag. Maar toen bleek, dat die zg. grenskwestie voor Moskou maar een doekje voor het bloeden was geweest, want nu kwam het grijpgrage Moskou met nieuwe eisen en bleek het alleen bereid te zijn vrede met Wenen te sluiten, indien voor de eerste 50 jaren de voornaamste oliebronnen van Oos tenrijk in Ruslands handen kwamen. De eis was niet alleen onredelijk '°t in het absurde to.e. maar zou bii inwilliging ook Oostenrijk eco nomisch tot een machteloze vazal maken van het Kremlin, zodat noch Wenen, noch de Westerse mogend heden. bereid waren tot deze prijs een videsverdrag te kopen. Rus land was echter niet bereid van ziin schandelijke roofpolitiek af te zien en zo bleef dit vredesprobleem rusten. Het enige wat Washington, Lon den en Parijs konden doen, was Oostenrijk vrij te stellen van de betaling der bezettingskosten. zodat tot nu toe alleen de Russische be zettingskosten worden betaald. Maar toch drukt deze bezetting nog altijd heel zwaar op het ongelukkige land en voortdurend wordt er diploma tiek druk od Móskou uitgeoefend, mee te werken aan een vredesver drag met Oostenrijk op voor dit land aannemelijke voorwaarden. Mogen W" nu echter de berichten uit Tonden geloven, dan zou er ein delijk enige kans ziin voor Oosten rijk. De Grote Vier hadden het laatste jaar de regeling van het Oostenrijkse vredesverdrag overge laten aan de onderministers van buitenlandse zaken, die in Londen geregeld bijeen kwamen en daar vertegenwoordigde de Russische ambassadeur, Georgi Zaroebin Rus land. Het heet nu, dat Zaro.ebin. die dezer dagen naar Moskou vertrok ken is, daar besprekingen voert, om inzake Oostenrijk toch maar toe te geven. Rusland zou deze ge legenheid willen aangrijpen om aan ziin recente vredesaanbiedingen wat kracht bii te zetten, want men be grijpt in Moskou ook wel. dat het toch al te gek is, dat men daar steeds verklaart. elke gelegenheid om de internationale sfeer te ver beteren, te willen aangrijpen, ter wijl men tegelijkertijd elke daad in deze richting koppig blijft weigeren. In het begin van deze maand zou Zaroebin hebben meegedeeld, dat zijn regering bereid is mee te wer ken aan de oplossing van het Oos- tenriikse probleem, mits Oostenrijk bereid was enige bilaterale verdra gen met Moskou te sluiten inzake bepaalde leveringen, als erkenning van de door Rusland sinds 1945 aan Oostenrijk b"wezen diensten. De regering t= Wenen heeft zjeh daar toe tenslotte bereid verklaard, om dat men wel begreep, dat de schrok- V=ripe Russen in elk geval willen h"1"" "'at e" te balen is. Het Kremlin schijnt na de benoe mingen van Russische stafchefs in Polen en Hongarije en na de zuive ringen in Hongarije, Bulgarije en Tsjecho-Slowakije. zijn positie in Midden- en Oost-Europa sterk ge noeg te achten om tot een ontrui ming van Oostenrijk over te gaan, waar het tot nu toe nog altijd een leger van niet minder dan 40.000 man op de been heeft. Daarnaast schijnt de Kominform instructies te hebben gekregen, zoals uit Wenen wordt gemeld, om de communisti sche celvorming in de Oostenrijkse industrie met kracht aan te pakken, om direct nadat de Russische troe pen het land verlaten hebben, door het kweken van sociale onrust, de economische sanering te saboteren •en het land rijp te maken voor het communisme. FEUILLETON HAROLD BELL WRIGHT 12. Zo zijn boeren nou eenmaal mijnheer Howitt, al hadden we beter moeten weten, ja, we hadden zeker beter moe ten weten." De oude reus zweeg en bleef een tijdje met gebogen hoofd zitten, terwijl zijn pijp vergeten op de grond lag. „Nou", begon hij weer, „hij bleef die hele zomer bij ons, en toen ging hij op zekere dag weg, zoals gewoonlijk, en kwam niet terug. We zochten de heuvels af om sporen te vinden, we dach ten, dat hem misschien iets overkomen was. Hij had 'n week tevoren al zijn schilderijen weg gestuurd, Jim Lane had ze voor hem naar het dorp gesleept. „Ons meisje was bijna buiten zichzelf en reed al de tijd. dat we zochten met me mee, en op een keer, toen we een jaar bui zerds rond zagen vliegen, uitte ze een kreet en werd zo wit, dat ik begon te vermoeden, dat ze meer over hem was gaan denken dan we wel wisten. Toen zei ze op een middag dat we ginder in het dal waren, opeens: „Vader ge hoeft niet meer verder te rij den. Er is niks met hem ge beurd. Hij heeft de moeilijkhe den hier bij ons achtergelaten. Ze zag er zo gekwetst uit en haar ogen leken zo groot en star dat ik plotseling begreep wat ze bedoelde. Ze zag direct, dat ik het voelde, en ze liet het hoofd hangen en we gingen naar huis. „En toen werd ze steeds zwak ker, mijnheer Howitt, het was net of ze wegkwijnde, zoals die grQte boslelies, ais het warme weer begint. Ze was alleen maar wat levendiger, als er iemand om de post ging, en dan stond ze bij het hek altijd op ons te wachten. „Toen kwam er op een dag 'n brief. Ik bracht hem haar zelf Ze uitte een zachte kreet, toen ik hem haar gaf en liep het huis in en ze leek weer de oude. Ik ging naar de schuur om 't paard weg te brengen en dacht, dat het nu toch allemaal goed zou komen, maar al heel gauw hoor de ik een gil en toen een lach Bij God, mijnheer, die lach klinkt me nog in de oren. Ze was stapelgek toen ik bii haar kwam, ze lachte en ze gilde, en ze probeerde zichzelf te ver wonden, en ze riep de hele tijd, dat hij moest komen. „Naderhand heb ik de brief gelezen. Hij herhaalde telkens hoe hij haar beminde en dat geen vrouw ooit voor hem zou Runnen zijn, wat zij geweest was, hij schreef, dat ze voor el kaar geschapen waren en zo meer. Toen stond er, dat hij haar nooit meer kon ontmoeten en over zijn deftige oude fami lie, en dat zijn vader zo trots was en zoveel van hem ver wachtte, dat hij het hun niet durfde vertellen, omdat zij de laatsten waren van die oude fa milie, en dat zij maar een meis je uit het woud was zonder ont wikkeling of opvoeding." „Mijn God! Ach, mijn God!" stamelend klonk de stem van de vreemdeling in het duister. De Oude Matt praatte verder op harde, ongevoelige toon. „Natuurlijk was het daar alle maal heel mooi en makkelijk neergeschreven net zoals hij praatte, maar dat stond er in. Aan het slot zei hij, dat hij op weg zou zijn naar zijn eigen streek, als die brief haar be reikte en dat het geen zin had om te proberen hem te vinden. „Na een tijdje werd het meis je rustiger, maar ze kreeg haar verstand nooit meer terug. Ze was niet om zo te zeggen stapel gek, maar het was net of ze ver suft en in de war was en ze nam van niemand notitie. Ze deed al die tijd, of ze verwachtte, dat hij komen zou, en dan stond ze daarginder bij het hek uren lang naar het Oude Pad te sta ren en dan praatte ze zachtjes in zichzelf. „Pete is haar jongen, mijn heer Howitt en zoals ge wel ge zien hebt is hij niet helemaal goed. Het schijnt dat zijn geest op de een of andere manier ge tekend is, zoals ge wel andere mensen ziet, die een merkteken op hun lichaam dragen. We heb ben ons best gedaan voor de jongen, mijnheer, maar ik denk niet, dat er nog iets aan te doen is. We hebben een tijd lang ge probeerd hem in huis te hou- aeji, maar toen werd hij echt ziek en zou zeker gestorven zijn als we hem niet hadden laten gaan, het was treurig om aan te zien. Iedereen vindt, dat er niets in de wouden is, dat hem zal schaden, dus laten we hem ko men en gaan, naar believen, en hij blijft dan bij de buren waar hii toevallig is. De mensen zijn allen zo goed voor hem als het maar zijn kan, omdat iedereen weet, hoe het met hem gesteld is. U moet weten, mijnheer, dat de mensen hier het niet erg vinden, zo'n zwervende, onge lukkige, jongen, maar wij zijn anders opgebracht. Zoals de vrouw zegt. we hebben veel be schaafde manieren afgeleerd, maar ik geloof, dat er dingen zijn, die een mens, die goed op gebracht is, nooit kan vergeten. „Ze is gestorfen, toen Pete ge boren werd, en het laatste wat ze zei, was: „Hij zal komen, va der, hij zal zeker komen." Pete zegt, dat zij de wind is, die suist door de grote den op haar graf, en dat zij hem nog roept. Het is erg raar hoe die jongen op die gedachte komt, maar zo is het „En dat is nog niet alles, mijn heer." De grote man zette zijn stoel dichter bij de ander én verzachtte zijn stem tot een hees gefluister: „De mensen zeg gen, dat ze terug is. Er zijn mensen, die zweren, dat ze haar bij het huisje gezien hebben, waar ze elkaar ontmoetten toen hij haar portret schilderde, dat grote, weet u wel. Dat gebeurde het eerst, toen ik de ranch kocht, en daarom kunnen we niemand krijgen om bij de schapen te blijven. Wordt vervolgd In ons uitvoerig raads' van Bergen gevoerd hierop nog terug te kt kwikkelijk en wij vragi vertoning op de talrijl moet hebben gemaakt buiten moet hebben ge Ged. Staten en de Kat de tram willen opnemi Dat men in Bergen i voor het behoud van de 1 lijdt geen twijfel; ook de 1 er tijdens de discussie bii dat hij unaniem vóór het is. Maar waarom dan eer die aan deze algemene i uiting gaf, verworpen en et waarin over het behoud t één woord gerept word waarin een afwachtende wordt aangenomen, met t stemmen aangenomen? Neen. een verheffende heeft de Raad van Bergt buiten niet gemaakt. I verschillen van mening vraag, of het raadzaam w spoedvergadering aan te vr de vergadering toch. werd, had men moeten ervan te maken wat er vai ken viel en moeten komen synthese van de beide mo althans naar buiten de int vestigen, dat men het in eens is over het behoud tram. De initiatiefnemer, dr. H vond deze vergadering wèl Tot voor kort verkeerde hi heel Bergen, zij het missel *n enkele uitzondering mening, dat het voortbest: de tram voor de eerste v verzekerd was, zoals B. en HEEFT Onderjurken 2.98 Witte int directoire 2.28 Bijp. camisole 2.68 Damesslips 1.84 Kindercamisoks 75<jt Kinderdirectoirs 99 ct. Gebr. Jaeger Camisoles 1.98 Int Herensingiets 2.46 Int Herenbroekjes 1.88 Int. 1 .pantalons t m. elast. 3.98 Herenpyama's 10.80 Damespyama's 13.95 Overhemden, vaste boord, 7.71 m. 2 brd. 8.58 Overhemden, effen Popeline, m. 2 Trubenijs brd. 12.90 Trainingsbroeken 4.97 WASHANDJES prima badstof 35 ct Baddoeken 1.59 3 voor 4.50 Graslinnen, 160 br. mooie kwal. 2.98 Slopenkatoen 1.96 Beddenbont 140 br., rood of blauw 3.14 Pyamaflanel 1.79 Wit Molton 1.69 Nylonkousen le kw„ sigauge 7.50 Geplatteerde kousen 4.52 Pracht linksgew. kousen 2.56 Werkkousen, sterk 1.40 Kousen, fijne kwal. 1.12 Wie rekent, koopt bij I ALKMAAR, Langestraat 37 DEN HELDER, I Spoorstraat 116 p Uw KOEK, GEBAK, SALADE'S, CROQUET- TEN voor bruiloften en partijen, bestelt ze eens bij: van •v' is GROTE NOORD 77 DBAAFSINGEL 59 Telefoon 4243 HOORN

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4