Hel Het Scheppingsverhaal Dr. Theunissen over Rome Fe! debat over noodschool r FILMS VAN DE WEEK ALKMAAR EN OMSTREKEN Cursus van Schola Publico Vliegers gevraagd J St. Adelbertus-vereniging De kaasmarkt MAROKKAANS LEERWERK e Kunsthandel Hopman Gemeenteraad Heiloo Brandweerauto en plantsoenwachter komen Heiloo luister bijzetten Gebet van 2 Tho hero VAGINA 2 ZATERDAG 25 MAART 1950 ALKMAAR. Op 'n door ruim 200 belangstellenden bezochte cur susavond in Victory gaf patsr drs. J. Eyckeler de slot-voordracht over het Scheppingsverhaal, het onder werp voor de derde cursus, welke Schola Publica dit seizoen organi seerde. In zijn voorgaande lessen had pa ter Eyckeler betoogd dat het een geloofspunt is, dat God de wereld geschapen heeft, maar dat dit niet het geval is met de vraag „hoe" God de wereld heeft geschapen. Bij het leren van Mozes' Schep pingsverhaal hebben we dus wel de dogmatische waarheden te aanvaar den, doch zijn we niet verplicht zijn voorstelling van zaken, gegeven in de dichterlijke trant van een volksverhaal letterlijk te nemen. Die waarheden zijn dat God de mens geschapen hadj bestemd voor een eeuwig geluk en dat de zondeval door tussenkomst van de boze do Verlossing nodig maakte. Op sterk- sprekende wijze, zodat hij ver staanbaar was voor zijn tijdgenoten deelt Mozes deze waarheden aan het publiek mee, waarbij hij stelling neemt tegen de angstvoorstellingen, die Babyloniërs en Egyptenaren zich van God hebben gemaakt. De boom was een bron van leven, zo als ook de slang bij de heidense volken als de „levensgever" werd gezien- juist daarom zou Mozes de boom 'en de slang in het paradijs ten tonele hebben gevoerd, 'n rol spelend bij de zondeval, de dood van de ziel. Dat Mozes de boze geest en de Cherub met het vlammend zwaard inlast, is niet logisch in het ver haal, omdat van de val der Engelen voordien in de Bijbel nog geen sprake was; klaarblijkelijk was Mo zes gebonden aan een reeds be staand boek of document; dit is althans een verklaring voor de lit teraire onevenwichtigheid van zijn scheppingsverhaal. Over de aard van de zonde van de eerste mensen kon Pater Eyckeler geen uitspraak doen; na hun zondeval ontdekten zij ALKMAAR. De K.L.M., die momenteel met 50 pet. buitenlands personeel werkt, heeft grote be hoefte aan frisse, jonge kerels, die geschikt zijn voor de verkeersvlie- gerü. Om de belangstelling vam de jon gens voor het vliegersberoep te wekken, sprak gistermiddag in de Aula van 't Gymnasium de heer A, v. Ulsen, chef-vliegdienst-Euro- pa van de K.L.M. over dit voor menige jongeman zo aantrekkelijke beroep. Nadat een filmpje van de eerste Trans-atlantische vlucht van Evert van Dijk in '30 was vertoond, ver telde Van Ulsen, dat dit vliegtuig, de DC4, destijds op 3000 M. vloog; de Constellations, die thans het Transatlantisch verkeer onderhou den, vliegen op 6000 M. hoogte. Vóór de oorlog telde de KLM 70 vliegers, thans zijn het er 300; het totale luchtvaartpersoneel omvat 1500 personen. Aan de hand van zijn ervaringen vertelde Van Ulsen van de grote ontwikkeling, die de lucht vaart de laatste tien jaar heeft meegemaakt. Twintig jaar geleden moest men grote moeite doen, om bij de burgerluchtvaart te komen; thans zijn de omstandigheden voor de adspirant-vliegers veel gunsti ger en spr, spoorde daarom zijn ge hoor aan, zich voor de burger lucht vaart te interesseren. De heer De Lange vertelde een en ander over de zweefvliegerij, waarmee de jongens van de 3de en 4de klas HBS of Gymnasipm deze zomer tijdens hun vacantia kennis kunnen maken op Teriet bij Arnhem. Aan de daarvoor in aanmerking komende leerlingen werd een boekje over de Rijksluchtvaart school uitgereikt, waaruit bleek, dat er geen financiële bezwaren behoeven te bestaan, om aldaar tot verkeersvlieger te worden opgeleid. Tenslotte werd voor het eerst in Nederland een film vertoond van de eerste vlucht van de Havilland Cornet, een straalvliegtuig, dat in '49 voor het eerst de lucht inging en waarvoor ook de KLM grote interesse heeft. R.K. Handbalclub A.O.G. ALKMAAR A.s. Zondag speelt alleen het le elftal. De bekerwed strijd wordt gespeeld om 1 uur tegen V.Z.V. ('t Veld) op veld IV aan de Overdie en Achtefmeer. De competitie is zeer goed verlopen dus ook Zondag rekenen wij op jullie. Het zal geen gemakkelijke wedstrijd worden dus aanpakken is de boodschap. Suifporters, denken jullie er ook aan om aanwezig te zijn? De opstelling en eventueel af gelasten van de wedstrijd staat aan bij de Hr. J. Smit, 'Nieuwesloot. Denkt om de bewijzen. Het Bestuur A.F.C.-NIEUWS De Rijp I—A.F.C. 1. A.F.C. Ill—Oudesluis II A.F.C. IV—S.V.W. II Junioren: AFC aVolendam a AFC bHugo Boys a AFC c—Volendam b Adspiranten: AFC aLimmen a KSV a—AFC b AFC c—AFC d AFC eKolp. Boys b Berdos eAFC f HSV c—AFC g Vitesse dAFC h. Zondag is AFC I de gast van De Rijp I, een wedstrijd, die wat be looft; Alkmaar is vol goede moed. Spelers, nu móét het, dus spelen voor wat je waard bent; laat je door niets ontmoedigen of terug slaan. Het derde krijgt de bovenste. Brugman c.s. zullen laten zien, wat ze kunnen. Het vierde zorgt tegen SVW II voor een goede uitslag! Dan om 12 uur op de Westerweg AFC aVolenlam a, inzet: de bo venste plaats; voor hen die in Alk maar blijven, de moeite waard om even te gaan kijken, Het overige programma spreekt voor zich. Voor degene, die er be lang in stellen: de ruststand De RijpAFC wordt in Sig.magazijn „De Sport" bekend gemaakt. hun naaktheid, maar hoe zij tot deze ontdekking kwamen na het eten van de verboden vrucht, blijft een raadsel. Mozes gaf in zijn verhaal voorts het begin aan van de strijd tussen goed en kwaad tussen de kinderen van de vrouw 'en die van het ser pent, en met de woorden „En zij zal u de kop verpletteren" legde, hij de grondslag van de Messiaanse ge dachte. Spr. eindigde met het ver band aan te tonen tussen het schep pingsverhaal en het verlossings werk, om vervolgens nog in te gaan op een groot aantal vragen, uit het publiek gesteld. De heer Dominicus bracht Pater Eyckeler aan het slot van deze in teressante cursus welke ook door enkele niet-katholieken was bijge woond hartelijk dank namens het bestuur en leden van Schola Pu blica. De fiscus en de hond ALKMAAR H.K. uit Alkmaar stond gisteren voor de Alkmaarse politierechter, Mr. R. W. J. C. v. d. Wall Bake, terecht wegens overtre ding van de verordening betreffen de hondenbelasting. In deze zaak bleek sprake te zijn van onwetend heid en wanbegrip van de zijde van verdachte. De officier van justitie, Mr. C. J. V. Meischke, eiste f 15. of 10 dagen. De politierechter von niste conform. ONZE AGENDA Zondagmiddag 2 uur: Hard draverijen in het Gemeen telijk Sportpark. BIOSCOPEN: Harmonie: Strijd in de Burma-Jungle, 14 jaar; Cinema Ameri- cain: Ridders van het Zwaard, 14 jaar; Victoria- Theater: Schep vreugde in het leven, alle leeft.; A.B.T.: Ingerukt... Mars!, alle leeftijden. ZONDAGSDIENST DOKTO REN: Dr. B. F. Wester kamp, Emmastraat 93, tel. 4357 en Dr. J. Maats, Steynstraat, tel. 2387. ZONDAGS. EN NACHT DIENST APOTHEKEN: Apotheek C. M. B. Wanna, Mient 11. NACHTDIENST TAXI'S: Adr. Louwe, Geestersingel 26, tel. 2290. Man in puf gevallen EGMOND AAN ZEE Vrijdag morgen is de stucadoor J. uit Alk maar tijdens werkzaamheden in een in aanbouw zijnd .huis van de heer K. aan het Pompplein alhier, in een put gevallen. Collega's von den de man later liggen en waar schuwden een dokter. Dr. Helle was direct ter plaatse en liet de onfortuinlijke stucadoor, na hem de eerste hulp te hebben verleend, per ziekenauto naar het Centraal Zie kenhuis te Alkmaar overbrengen. ALKMAAR Voor de leden van de St. Adelbertus-vereniging sprak dr. W. P. Theunissen, die wij al eerder in Alkmaar beluisterden over zijn reizen naar Rome, speciaal in verband met het H. Jaar, waarin van de katholiek een meer dan normale belangstelling verwacht wordt. De avond werd ingeleid door Mr. A. J. M. Leesberg, de voorzitter, die prettige herinneringen had aan de vorige lezing van de spreker over de monnikenrepubliek op de berg Athos. Daarbij sprak hij zijn teleurstelling uit over het feit, dat er voor deze avond zo weinig be langstelling betoond werd. In zijn inleiding wees Dr. Theu nissen, over wiens vorig betoog wij zeer waarderend konden schrijven, dat dit H. Jaar bijzonder staat in het teken van de spanningen tussen Oost en West, die eigenlijk ook aan geen enkele intellectueel onbewo gen voorbij kunnen en mogen gaan. Daarom stak de spreker zijn teleur stelling over de geringe opkomst van leden als die van een vereni ging als St. Adelbertus nu eenmaal is, niet onder stoelen of banken en waar het kortgeleden voorkwam, dat tweehonderd dominees belang stelling voor dit onderwerp konden opbrengen, verwonderde het hem dat in het katholieke kamp zo wei nig interesse voor Rome werd be toond. Bijzonder verdroot het hem, dat zelfs de geestelijkheid verstek liet gaan. Terwijl door middel van een gra- mofoonplaat de kloltken van de St. Pieter ten gehore werden gebracht toonde Dr. Theunissen een aantal opnamen van het middelpunt van de Katholieke wereld, de basiliek ALKMAAR. Het was weer de ene stapel kaas van de heer Frans uit Heiloo, die het Waagplein gis terenmorgen tot een kaasmarkt maakte. Het gewicht van de aange voerde stapel was 591 kg en de prijs was f 1,65, een dubbeltje minder dan.vorige week. Er waren zowaar al enige touristen op de markt, die overigens meer het aspect vertoon de van het plekje waar donkere oude mannekes zich komen zonnen, dan van de wereldberoemde Alk maarse kaasmarkt, zoals die is in het vreemdelingenseizoen. Niettemin hoorden wij er Frans spreken en Amerikaans en wij spra ken een ogenblik met een inwoner van Zuid-Afrika,, die na dertig Zuid-Afrikaanse jaren zjjn Neder lands nog uiterst correct spreekt en die zijn vrouw de Alkmaarse kaas markt liet zien. Ze komen dus lang zamerhand weer, de buitenlanders. En opdat ze blijven komen, draait nog steeds de stoomcarrousel op de kermis bij V. en D. UITBREIDING MAISON WESSELS ALKMAAR Dezer dagen open de dhr Wessels aan de Koorstraat die in het pand n. 41 een dames- en herenkapsalon heeft boven de bestaande zaak een geheel nieuwe inrichting voor voetverzorging. Met de leiding daarvan is belast de heer J. Wessels die onlangs zijn diploma voor chiropodist behaalde. Deze in richting is óp de meest moderne wijze met een zeer doelmatig in strumentarium, verstelbare stoelen en lampen, uitgerust en behoort on getwijfeld tot een der beste van de stad. Ook de manicure-afdeling, die onlangs in gebruik is genomen, is van het nieuwste materiaal voor zien. Ter gelegenheid van de ope ning van beide afdelingen werden ook de dames- en herensalon geheel vernieuwd en geschilderd, zodat momenteel Maison Wessels ook in dit opzicht kan bogen op een zaak, die aan alle eisen des tijds kan vol doen. Bekerfournooi Lindenhoek De stand tot Vrijdagavond is als volgt: Schouten 471 142 26 3.31 8 5 v. Lienen 460 169 23 2.78 8 5 De Boer 454 135 21 3.36 6 5 Poestkoke 489 151 23 3.23 6 5 A. S. 363 145 22 2.55 4 5 Kleverlaan 390 170 14 2.25 4 5 N.N. 412 172 16 2.33 2 5 Jongbloed 245 91 12 2.69 9 3 Deze wedstrijden die zich in een goede belangstelling mogen ver heugen, worden Zaterdag- en Zon dagavond voortgezet, waarbij het aan spanning niet zal ontbreken. op het graf van St. Petrus om daarna op verschillende handelin gen, die de opening van het H. Jaar vergezellen, nader in te gaan. Ook bracht de spr. onder de aan dacht van zijn gehoor, dat nog steeds gebrek aan sociale recht vaardigheid de voornaamste oor zaak is van de spanningen, die er momenteel in de wereld heersen, dit is een van de grote zorgen van de H. Vader. Sprekende over Rome als stad, behandelde hij de geschiedenis van deze plaats zeer uitvoerig aan de hand van een groot aantal fraaie lichtbeelden, in grote trekken kwam deze dan ook overeen met de lezing, waarover wij in ons num mer van 14 Februari schreven. Ook deze keer werd het gesproken woord begeleid door een uitgezoch te collectie muziek-platen. K.A.B.-HOEKJE ALKMAAR Op initiatief van het Koepelcomité wordt op Vi-ij- dag 31 Maart a.s. een mooie Passie avond gegeven in het Gulden Vlies De kunstenaar H. Zoutendijk met medewerking van de gezamenlijke kerkkoren zullen ons brengen in de sfeer van de Goede Week en op deze wijze mede werken dat al len zullen meeleven met het grote gebeuren van die tijd. Als ideaal mogen we stellen dat een ieder in de Goede Week de plechtigheden in de kerk meemaakt, maar geheel bereikbaar is dat ideaal niet, om dat velen door hun dagelijkse ar beid verhinderd zijn. De K.A.B. ondersteunt gaarne het initiatief van het Koepelcomite en wil zoveel mogelijk leden in ieder geval in staat stellen om deze bui tenkerkelijke Passie-viering mee te maken. Vandaar dat op de toch al geringe prijs nog reductie wordt ge geven. Alle leden kunnen daarvan niet profiteren, er zijn slechts 200 goedkope kaarten, daar op deze kaarten door onze kas wordt bij gepast. Onder overlegging van bewijs van lidmaatschap zijn de kaarten verkrijgbaar: op Maandag 27 Maart tussen 78.30 uur bij Haring, Oude gracht tegen de prijs van f 0,20 plus f 0,10 voor plaats bespreken. Gewone kaarten, dus "zonder re ductie zijn verkrijgbaar van Dins dag 28 Maart af, tussen 11 en 1 uur aan de zaal Gulden Vlies tegen be taling van f 0,40. Een bedelaar R. K. uit Alkmaar, een invalide bedelaar, die zijn leven lang een pechvogel is geweest, stond terecht wegens bedelarij. De man openbaar de, dat hij van de ondersteuning van f 13.— niet rond kon komen. De officier vorderde 8 dagen hech tenis. Verdachte zei, in cassatie te zullen gaan. Vijf dagen hechtenis luidde het vonnis. Diefstal of nieuwsgierigheid S. P. uit Oude Niedorp, die op heterdaad betrapt was, toen hij zijn hand stak in een damestas, die aan een fiets hing en waarin een porte- monnaie met geld zat. stond terecht wegens poging tot diefstal. Verd. zei, uit nieuwsgierigheid te hebben gehandeld. De officier vroeg f 40. of 20 dgn. en 2 maanden voorwaar delijk met 2 jaar proeftijd. Het von nis luidde conform. LANGESTRAAT 56 (Advertentie) Alkmaars Bioscoop Theater: Ingerukt...» mars! In het Alkmaars Bioscoop Thea ter wordt deze week een film ver toond van een geheel ander genre dan wat men gewoonlijk ziet. 't Is de Amerikaanse klucht „In geruktmars!", een echte vro lijke soldaten-geschiedenis, waar naar men een uurtje met genoegen kan zien. Het voorprogramma bevatte be halve het nieuws, waarin opnamen van de Stille Omgang en de reis van Z. K. H. Prins Bernhard, een aardige musical. Victoria: Schep vreugde in 't leven In het Victoria-theater draait deze week de filmklucht van H. C. Potter „Schep vreugde in 't leven". Potter heeft indertijd „Hellzapop- pin" gemaakt. Men kan zich dus het soort Amerikaanse .humor in denken van de levensvreugde, die men u deze week in Victoria op dient. Het is een film, waarmee kind en grijsaard zich kunnen ver maken. Het is een stuk amusement van een soort dat door de een meer geapprecieerd zal, kunnen worden dan door de ander. Wij verwachten dat het Alkmaar se publiek zich met „Schep vreugde in 't leven" wel zal weten te amu seren. In het voorprogramma draaien bijzonder goede journaals van bin nen- en buitenlands nieuws en een film die sterke kippenverhalen vertelt. Cinema Americain: „De ridders van het zwaard" jis een film in technicolor. Twee Schotse families, die ruim 100 jaar op leven en dood' vechten over een oude vete, worden door een prille liefde van twee jonge mensen weer verzoend. Een film vol romantiek en prachtige kleurrijke opnamen. Het spel is goed. Vooraf een interessant filmpje over het leven op Groenland, en over de ijshoekey-sport in Canada. Harmonie: De strijd in de Birma jungle In de ontoegankelijke binnenlan den van Birma bevindt zich een Britse nederzetting, waarvan een patrouille opdracht krijgt, om een radar-station van de Jappen te venietigen. De mannen worden met parachutes boven het vijande. lijk terrein gedropt en slagen er in de Japanse radar-post te vernieti gen. Maar intussen worden zij, op weg naar een vliegveld door Jap pen overvallen en de film laat ons dan verder zien de zware strijd, die de troepen met de natuur en met de Jap te voeren hebben; slechts enkelen overleven deze strijd, tot ze bevrijd worden door de Amerikaanse invasie in Birma, waarin zij een belangrijk aandeel hadden. Het is een ongemeen spannende film, waarin een beeld gegeven wordt van de wrede wer kelijkheid van de oorlog. Ondernemende restaurateur ALKMAAR De pachter van de restauratie op de Noordhollandse Tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ", de Hagenaar van R. is Vrijdagmorgen begonnen met het optrekken van het restaurant, dat vooraan op het terrein vlak bij het kruispunt Bergerweg-Hoeverweg, zal verrijzen. De eerste palen zijn reeds de grond in gegaan. MUTATIES BIJ DE GEMEENTE POLITIE ALKMAAR Met ingang van 1 April a.s. is eervol ontslag ver leend wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd aan de brigadier van politie J. Volbeda en de hoofdagent B. C. van den Brink. Met ingang van dezelfde datum zijn bevorderd tot brigadier de hoofdagent J. Dalenberg en tot hoofdagent de agenten C. Smit en Pt Mantel. Bond voor hei1 Gezin is actief geweest 't VELD Dezer dagen hield de R.K. Bond voor het Gezin, afd. 't Veld een jaarvergadering in café Blankendaal te Zijdewind. Bij zijn openingswoord betreurde de voor zitter de slechte opkomst der leden. Uit het jaarverslag stippen wij het volgende aan. In April zijn 5 kinde ren uitgezonden naar een herstel lingsoord, t.w. 4 naar Egmond aan Zee voor 6 weken en 1 naar Boxtel voor 13 weken. In het afgelopen jaar zijn zeven bestuursvergaderingen gehouden en vier kringvergaderingen. De huwe lijksweek, welke van 23 tot 29 Jan. gehouden werd door Pater Godefroy was zeer belangrijk. Een verheu gend feit was dat de sluitingsavond in het parochiehuis schitterend slaagde ha een geanimeerde ge- dachtenwisseling tijdens de rond vraag werd de vergadering onder dank met gebed gesloten. 25 JAAR „AUTOMAAT" WAARLAND Vandaag heeft de heer Piet Burger een jubileum. Hij handelt nu precies 25 jaar in petroleum van de „Automaat". WEER IN DE OUDE OMGEVING WAARLAND Dezer dagen zijn, onder een feestelijke en hartelijke verwelkoming van het gehele dorp. twee militairen, die een diensttijd van drie jaren in de tropen achter de rug hebben, behouden thuis te ruggekeerd. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door ht KNMI te Do Bilt, geldig van Zaterdagavond tot ^Zondagavond. DROOG WEER Koude nacht en ochtend met op enkele plaatsen lichte nacht vorst en hier en daar nevel of mist. Overigens droog weer met enkele overdrijvende wol kenvelden en zwakke tot mati ge wind uit Oostelijke richtin gen. Overdag vrij zacht. K.V.P. OUDORP. Dezer dagen ver gaderde de Kath. Volkspartij, afd. Oudorp in Café Morsch. Blijkens het jaarverslag was het ledental teruggelopen. Het bedroeg thans 274. Uit het jaarverslag van de pen ningmeester bleek, dat bij de aan vang van het jaar in kas was f 124.95. De ontvangsten bedroegen f 422.75 en de uitgaven f 539.80, zodat thans in kas was f 37.90. Als lid van de controle-commis sie werd benoemd de heer G. van der Waal. Nadat bij de rondvraag enige discussie over de contributie en het ledental gevoerd was, wees de voorzitter op de belangrijkheid van de verkiezing van de Prov. Staten op 26 April. In een duide lijke uiteenzetting geeft spr. een overzicht van. de taak en bevoegd heden van de leden van de Prov. Staten, o.a. het kiezen der leden van de Eerste Kamer. Hij hoopten vertrouwt, dat de KVP te Oudorp op 26 April weer gunstig uit de bus zal komen. Rode Kruis-Aetie BURGERBRUG Dinsdag 28 Maart a.s. wordt er in ons dorp een propagandadag gehouden door het Ned. Rode Kruis. 's Middags om twee uur worden er in zaai Visser voor de jeugd enige op het Rode Kruis betrek king hebbende geluidsfilms ge draaid. Als „tegemoetkoming" zal f 0, 20 entree worden geheven. 's Avonds om 8 uur wordt er in dezelfde zaal voor de volwassenen „De Witte Engel" gedraaid. Deze film behelst de geschiedenis van Florence Nightingale, de pionierster van het oorlogsverplegingswerk. Reeds vóór de laatste wereldoorlog werd de film in verscheidene thea ters vertoond. In verband met de vastentijd kun nen we er bij vermelden, dat deze film meer als leerfilm dan als amu sementsfilm moet worden be schouwd. Ook de entreeprijs wijst daarop. Deze is slechts f 0,40. Een lentebode HEILOO Aan de veiling alhier is door de heer Jan de Ruijter te Alkmaar de eerste rabarber van de koude grond aangevoerd. Dit is 14 dagen eerder dan het vorig jaar. '- v >'t r. In de Vrijdagavond gehouden vergadering, waar een lijvige agenda in snel tempo werd afgewerkt, zijn enige belangrijke beslissingen gevallen. Een voorstel van B. en W. om de nood- schoolkwestie af te wikkelen, werd na een debat, dat de gemoe deren danig verhitte, aangenomen. Het voorstel van B. en W. tot overname van het wijkgebouw van de Stichting Badhuis van het Witte Kruis werd, alhoewel zeer urgent, tot de eerst volgende vergadering verschoven. Op de notulen werden door de heer J. Bolten (KVP) aanmerkin gen gemaakt. Er waren spr. woor den in de mond gelegd welke hij niet gezegd had. Voorzitter zeide toe gewrochte alinea te doen schrappen. Ingekomen stukken Betreffende een schrijven van de oudercommissie der openbare lage re school en der ULO-school waar in verzocht werd het schoolzwem men in te voeren, deelde de voor zitter mede dat, in overleg met de betreffende oudercommissie het be ter geoordeeld werd dit op te schui ven tot September. Ook had spr. zich in verbinding gesteld met de heer Köhne, hoofd der O. L. school deze had de voorzitter medegedeeld dat het niet eenvoudig is om met 50 kinderen te gaan zwemmen. Bij een onderzoek bleek dat 50% der leerlingen reeds de zwemkunst meester waren. Een verzoek van de Bond van Ned. Overheidspersoneel te Amster dam tot toekenning van een 10% salarisverhoging aan het gemeente- personeel was door B. en W. gead viseerd voor kennisgeving aan te nemen, omdat een rijksregeling be staat waaraan men zich te houden heeft. De heer Th. Groot (Comm.) stelde echter voor dit verzoek in te willigen aangezien het gemeente- personeel volgens spr. al zeer ka rig gesalarieerd is. De voorzitter zegt te hopen dat het voorstel niet gesteund zou wor den omdat Gedeputeerde Staten dit niet zouden goedkeuren. Het voorstel werd inderdaad niet gesteund. Een voorstel van de Nederlandse onderwijzersver. „St. Augustinus'> en de Ver. van Chr. onderwijzers en onderwijzeressen, afd. Alkmaar e.o. om een regeling vast te stellen voor het verlenen van toelagen aan na gelaten betrekkingen van personeel aan de openbare en bijzondere scho len voor lager onderwijs werd aan genomen. Het voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening welke het verhaal regelt van bij dragen voor inkoop van ambtelijke diensttijd was maar niet zonder méér in kannen en kruiken. De heer J. Bolten zeide dat toen dit punt in de commissie van geor ganiseerd overleg was behandeld, genoemde commissie-leden unaniem van oordeel waren om de lopende zaken bij de pensioenraad af te werken en dan 'n nieuwe regeling af te kondigen. De wet treedt in werking als de verordening in de gemeenteraad aangenomen is. De voorzitter zegt dat in die verordening dan alleen als tijdstip van inwerking treden mag staan 6 November 1948! Hieruit ontspon zich 'n debat tus sen de voorzitter en de heer Bolten, waarin de voorzitter opmerkte dat het wel billijk zou zijn tegenover mensen die direct in vaste dienst der gemeente gekomen zijn en die 10% moeten offeren van hun sala ris, terwijl zij die 'n aantal jaren in los-vaste dienst zijn die 10% niet behoeven te missen. De heer Bolten zegt hierop dat het voorkomt dat iemand, zeer ze ker niet door eigen toedoen, 10 of 12 jaar moet wachten op aanstel ling deze mensen behoeven dan wel niet te betalen maar hebben dan ook niet de voordelen, zoals zij die wel in vast dienstverband zijn. Als wij de zaak laten zoals deze nu is, dan gebeurt ér niets en kun nen wij die mensen die nu op de grens staan voor storten van de z.g.n. achterstallige pensioenpremie er vrij doortrekken. Uiteindelijk werd dit punt in stemming gebracht. Het voorstel van B. en W. werd met 11 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen stem den de heren Bolten, Zuurbier, Ro bert en Hageman (allen KVP). Vervolgens werd aan mej. C. G. Klein-Poelhuis als onderwijzeres der openbare lagere school op haar verzoek eervol ontslag verleend. En de bijzondere scholen zullen de exploitatiekosten van 1949 vast gesteld zien. De Noodschool Westerweg Wethouder Schuyt deelde mede dat hij zijn voorstel hetwelk, door staking van stemmen op vorige ver gadering, nu weer in stemming ge bracht moest worden, introk. Het nieuwe voorstel van B. en W. hetwelk erop neerkomt dat aan de verhuurder, de heer Smit, totaal f 4703.30 door dè gemeente wordt betaald en dat het gebouw dan eigendom der gemeente wordt. Door de gemeente is over 52 we ken f 48.huur per week betaald en gedurende 245 weken f 18. De Stichtingskosten werden ge raamd door B. en W. op f 7500. Over dit bedrag willen B. en W. 3% rente gedurende 5% jaar geven. Dit maakt met de Stichtingskosten 'n oedrag van f 7500.f 1324.29 (rente) is f 8824.97, hierbij komen de kosten welke verhuurder voor 't herstellen d. school moest betalen in opdracht v. B. en W. zijnde f 2784.33 maakt 'n totaal van f 11609.30, hiervan gaat af de f 6906.be taalde huur, blijft het eerst genoem de bedrag. De heer Bolten zeide 't initiatief van B. en W. toe te juichen en maakt enkel opmerkingen over het voorstel. Spr. is het niet eens met de basis waarop de Stichtings- en exploitatiekosten berekend zijn. De heer Robert (KVP) zegt dat het voorstel van B. en W. zijn goed keuring niet weg kan dragen. Ook de beschouwingen welke B. en W. aan hun voorstel doen voorafgaan zijn naar spr. meent niet juist. Spr. merkt op dat het hem niet kan in teresseren hoe de financiële toe stand van verhuurder is dat inte resseert hem alléén als hij geld van hem moet ontvangen. Spr. zeide de indruk te hebben dat B. en W. aan verhuurder van Noodschool 'n dou ceurtje wensen te geven aangezien net vorig voorstel van B. en W. be duidend anders en onvoordeliger voor verhuurder lag. Ook deze spr. zgt dat de Stich tingskosten veel hoger lagen dan B. en W. voorgeven (f 7500). Alleen al aan arbeidslonen plus soc. las ten werd f 5816.betaald. Ver schillende materialen welke volgens B. en W. door verhuurder voor niets of bijna voor niets verkregen zouden zijn bestreed spr. De stei gerpalen en balken welke verhuur der van een werk uit Alkmaar ont ving (restauratie Grote Kerk) kos ten hem f 1305.De 3750 beton- tegels moesten f 600.en de 350 gecreoseerde palen welke de ge meente Heiloo leverde moesten f 1487.50 opbrengen. Aan vrachten daarvoor van materialen werd f 2050.betaald. Spr. zeide van deze bedragen getekende kwitan- tie's te kunnen overleggen, verder zei spr. deze enkele bedragen te hebben willen noemen om aan te tonen, dat de bouwkosten véél ho ger gelegen hebben als nu door B. en W. wordt voorgegeven. Een op pervlakkig ingewijde, zoals hier verschillende zijn, zullen het voor stel van B. en W. toejuichen. Spr. maakt het college er nog op attent dat na de vorige stemming één der raadsleden die tegen het voorstel Schuyt had gestemd aan twee KVP-raadsleden sportief had bekend dat hij eigenlek niets van de kwestie afwist (sic!). Spr. stelde ten slotte voor aan verhuurder recht te doen en hem te betalen zoals het contract van 29 Juli 1944 aangeeft n.m.l. f 48. huur per week. De heer Rus merkte op dat de heer Robert geen eindbedrag der Stichtingskosten genoemd heeft en is stomverbaasd over het voorstel van de heer Robert. Spr. merkt op dat als Smit een school wil stich ten het dan ook zo moest zijn dat men er jaren plezier van heeft maar dat men dan niet met para- pluies op moet behoeven te zitten als het regent. Verder zegt spr. dat nooit be weerd is dat het hout van de Grote Kerk uit Alkmaar voor niets gele verd is, en merkt nog op dat hij geen waarde hecht aan de boek houding van de heer Smit. Spr. verwijt de heer Robert dat hij er 'n katholieke zaak van maakt en dat zijn voorstel niet in overeen stemming te brengen is met het ge meentebelang. De heer Olivier (PvdA.) zegt het niet te begrijpen. Hij vindt het maar beter het eerste voorstel van B. en W. in stemming te brengen. Dat zal voor de heer Smit wel 'n strop zijn maar ,de andere kant" (hiermede doelde spr. op de K.V.P. fractie) heeft dat dan zo gewild. De voorzitter concludeerde dat de heren Bolten en Robert het toch wel met het voorstel van B. en W. eens zijn maar dat alleen verschil van mening beStaat over het aan genomen bedrag der stichtingskos ten. Voorzitter wil er liever niet langer over spreken en overgaan tot het in stemming brengen van het voorstel van B. en W. De heer Robert vraagt in tweede instantie het woord en repliceert de heer Rus, dat hij liever geen stichtingskosten en exploitatie re kening maakt omdat er dan lyel eens fouten gemaakt worden! Spr. zegt te protesteren tegen de be wering dat hij er 'n katholieke zaak van maakt. Voor iedereen, al was het een communist, zou spr., als de man recht had, op de bres staan. De f48.huur per week zijn zeker gemotiveerd', aldus spr„ vooral in aanmerking genomen dat B. en W. twee lokalen van de noodschooi aan 'n meubelfabrikant verhuurden voor f50 per maand! Wat het slechte gebouw betrof zeide spr., dat de huurders dit in dertijd ook hebben kunnen consta teren toen het gehuurd werd. Als het niet naar de zin was geweest had men na beëindiging van het contract op 19 Juli l'945 uit moeten Stappen, dat zou consequent ge weest zijn. Spr. toonde ook aan dat in een schrijven van het Provinciaal be stuur van Noord Holland 0p 4 Febr. 1948 gericht aan de heer Smit nog gesproken werd over het contract van 19 Juli 1947 zodat er maar één geldig contract bestaat. Ook de heer Bolten protesteert tegen de bewering dat er 'n poli. tieke zaak van wordt gemaakt. Nadat de heer Bolten mededeelde dat niemand van de K.V.P.-raads-# leden namens de gehele fractie had gesproken werd tof stemming van het voorstel van B. en W. overge gaan. Het voorstel werd aangeno men met 11 stemmen voor en vier tegen. Tegen stemden de heren Ro bert, Zuurbier, H. Groot en Bolten. Het verbouwen tot winket van de Gemeentewoning aan de Butterlaan. De voorzitter deelde mede dat na beoordeling van het te verbouwen huis B. en W. het beter achten geen f3500 voor verbouwing te vo. teren, maar het pand voor f1000 te laten opknappen. De heer Zuurbier (K.V.P.) merkt op dat de Warenwet eist dat de melkzaak op zichtbare afstand van de openbare weg moet zijn gelegen. De voorzitter zegt dat wij als Raad daar geen zorgen over be hoeven te hebben, dat moet de be trokkene maar met de warenwet uitzoeken. De heer H. C. Groot (KVP) ver baast zich er over dat nu een ge heel nieuw plan ter tafel komt. Als de heer Bolten op de vorige vergadering het voorstel niet had doen aanhouden om het geval nog eens te bezien, was er veel geld weggegooid. Dit <s toch niet juist. De heer Rus zegt dat bij nadere beschouwing en een onderzoek in het huis gehouden, hij en de ge meente-architect tot de conclusie kwamen dat verbouwen van een dergelijk oud huis niet verantwoord zou zijn, vandaar het nieuwe voor stel. Dit werd aangenomen. Een schrijven van de heer Oud- hoff aan de Raad inhoudende een bezwaar tegen de tot hem gerichte aanschrijving om zijn woning aan de Herenweg te verbeteren, maakte geen groot punt van discussie -uit. De heer P. Kraakman (KVP) gaat in principe met het voorstel van B. en W. accoord. De heer de Vries (PvdA) is het voor het grootste gedeelte met de vorige spr. eens. De gemeente heeft zelf de mensen die nu in be doeld huisje zitten op een onbe woonbaar pand losgelaten. Spr. heeft zich er steeds over verwon derd dat met deze bewoners nog niets anders gevonden is. Het voorstel werd aangenomen en O. zal de kosten moeten dragen. Nieuwe Brandweer-aut0 Het voorstel van B. en W. om tot aankoop van een nieuwe brand weerauto over te gaan vond alge mene instemming. De kosten hier van zijn: Ford-chassis f5250,en de opbouw, te leveren door fa. J. Oud te Warmenhuizen f5.800 tesa- men f11.050. Een plantsocnwachter wordt aangesteld Het voorstel van B. en W. om een plantsoenwachter aan te stel len deed de tongen weer los komen. De heer Th. Groot (comm.) kan met dit voorstel instemmen. Is ech. ter bang dat de lieve jeugd 'n loopje met deze man zaj nemen. Vraagt welke bevoegdheden de man kriigen zal. De heer Vahl (Chr.) zag liever de politie hier in betrokken. Een, poli tie uniform dwingt meer respect af. De heer de Jager (VVD) wil wel een jaar een wachter op proef. De Voorzitter zegt dat een wach ter niet afdoende is maar dat het toch iets is. Het ligt in de bedoe ling alleen op de Zeeweg te laten surveilleren en wel op Woensdag en Zaterdagmiddag en Zondags de gehele dag, tegen f10.vergoeding per week. Ook dit voorstel werd z.h.s. aan genomen. Het voorstel van B. en W. tot overname van het wijkgeboüw van de Stichting Badhuis van het Witte Kruis, werd op voorstel van de heer Bolten naar de volgende ver gadering verzet, omdat de stukken zéér laat bij de raadsleden waren binnengekomen, zodat geen vol doende studie van dit punt ge. maakt was. Aldus werd besloten. De kermis rond het Witte Kerkje. Ten slotte deelde de voorzitter mede dat dit jaar de kermis nog wel op het oude terrein zou staan. De kermisexploitanten verlangen 'n aaneengesloten geheel: dit is schijnbaar voor het exploiteren der établissementen beter. B. en W. hebben bij de inschrij ving nog niets aan de exploitanten gezegd over een eventuele verplaat sing der kermis. Ook wilde de voorzitter weten of er raadsleden zijn die bezwaar maken tegen het plaatsen van een deel der kermis rond het „witte kerkje". Die be zwaren waren er zeer zeker. De heer Vahl (Chr.) opponeerde direct. Ook de heren de Jager, Olivier en Hageman hadden bezwaren. De heer H. Groot (KVP) dankte de voorzitter voor de voortvarend heid waarmede dit voorstel behan deld was. Spr. hoopte dat dit jaar de kermis tóch naar het centrum verplaatst za) worden en anders toch zeker volgend jaar. De voor zitter zeide dat het de volle aan dacht van B. en W. heeft. Burgerlijke Stand PURMEREND Geboren; Ber- nardina C. J. d.v. J. de Boer en M. Groot; Wendelina H. d.v. H. E. Bui- kema en C. L. C. S. Ricker; Maria d.v. A. Vlaar en M. A. Overtoom; Maria W. S. d.v. H. P. J. Brinkman en J W. Vestering. Ondertrouwd: Pieter Antonie Beek. 28 jaar, adj. commies Rijkslucht vaartdienst, te Hilversum en Gre- tha Jantina Pieterke Hut, 28 jaar, onlangs te Leeuwarden. Getrouwd: G. J. Vrijburg, 28 jaar en S, L, Brand, 27 jaar te Beemster. Overleden: Simon Wals, 65 jaar, echtgenoot van N. Carbaat te II pen- dam; Lentsch A. A. de Vries, 79 jaar weduwe van C. Janssen. AMERIKA/ capitulatie stadje op he van het Jap, king die hui leven. De m wende none gelukkigste naar het ge: Cisterci Die hemel c Cisterciënser claustralis, h klooster" noen lijkheid in dal ser martelaar! martelaarscha; nardus of een hoorzaamheid oversten, en g valligheden v: ook een monni plaatst kan zi< Pater M. Lt zijn familie-na ton ook in ons meer is nu zr allerwege won opdracht van het literair t wordt in onze het contemplat kloosters der )i sers of trappis Benedlctijnse t een onrustige, tot lof van Goc wordt geleid. Er zit iets o in zulk een le\ ten kan word maatstaf. Ons daar wel van moderne niet-k mens zal zich nen van de has hem onverkla: van dit Cisterc staan met zulk bare aandrang voor dit ideaal en evenwichtig zou behoeven juist wel zal mi boven de ingan onze Nederlar dijen in steen g zen „Praeliabi Sion er zal worden op de t mond van een 1 de Cisterciëns dit kunnen hor zal het ook a: schouwelijkt vc levensbeschrijvi Merton heeft gi lige Orde-gene mans. Het is al iel zich als een Trappist gaat i Franse Zuster, naar Japan ver) pas-begonnen haar beste kra< dit verhaal van bewogen leven boeien die zelf z ingesteld, moe bizondere aanj zitten, althans mas Merton's uitgebeeld. Het gei Het kind, ee ongeveer vier ja 1880 door een jc moeder is, in e< grote, donkere 1 Lyon wordt geh jaar van 1915 ligt te sterven in schamel huis in Japan dat haai ters met een kif heeft zichzelf on gegeven v. d. ta ondanks andere wist. Toen zij in in de vriendelijl Mayenne op de dië en Bretagne trad en haar ta ren waarom zr Trappistinnen 1 ven „ofschoon 7 noch haar moed griezelde zij en gante kleren en voor een teil wa en de varkens zoals Pater Mer merkt, bij de Tr schoon zijn. Zij gens verschillen! in een klooster Cisterciënserinne vullen van hoofd kaasmakerij, ko! gastenmeesteres, tenslotte voor: De 36-jarige I Italiaanse weg tegenstand van Steenbergen. G

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2