Het Paradijs van 't Slot-klooster Nieuws van de Jaarbeurs mm mm m Gebedofferboete en eerherstel, het leven van Zuster Berchmans in Japan Thomas Mertonals pater Ludovicus, heraut van het contemplatieve leven RECEPTEN Tal van practische vondsten Voor jongens (en hun vaders) SCHAAKRUBRIEK De belevenissen van Spat en Jasper pOST UIT DE g RIEVENBUS RSVERWACHTING ieeld door ht KNMI to (eldig van Zaterdagavond gavond. DROOG WEER ide nacht en ochtend met kele plaatsen lichte nacht en hier en daar nevel of Overigens droog weer nkele overdrijvende wol- lden en zwakke tot mati- ind uit Oostelijke richtin- Dverdag vry zacht. K.V.P. IP. Dezer dagen ver- ie Kath. Volkspartij, afd. in Café Morsch. Blijkens /erslag was het ledental pen. Het bedroeg thans jaarverslag van de pen ter bleek, dat bij de aan- n het jaar in kas was De ontvangsten bedroegen en de uitgaven f 539.80, ans in kas was f 37.90. van de contróle-commis- benoemd de heer G. van l. bij de rondvraag enige over de contributie en »tal gevoerd was, wees de op de belangrijkheid verkiezing van de Prov. 3 26 April. In een duide- ;enzetting geeft spr. een van de taak en bevoegd- n de leden van de Prov. .a. het kiezen der leden ;erste Kamer. Hij hoopten t, dat de KVP te Oudorp pril weer gunstig uit de somen. ode Kruis-Actie 1RBRUG Dinsdag 28 wordt er in ons dorp een iadag gehouden door het e Kruis. iags om twee uur worden il Visser voor de jeugd het Rode Kruis betrek- bbende geluidsfilms ge- Us „tegemoetkoming" zal itree worden geheven, ids om 8 uur wordt er in zaal voor de volwassenen e Engel" gedraaid. Deze '1st de geschiedenis van Nightingale, de pionierster t oorlogsverplegingswerk. ór de laatste wereldoorlog film in verscheidene thea- Dond. and met de vastentijd kun- ?r bij vermelden, dat deze - als leerfilm dan als amu- im moet worden be- Ook de entreeprijs wijst leze is slechts f 0,40. Een lentebode 3 Aan de veiling alhier le heer Jan de Ruijter te de eerste rabarber van de ■ond aangevoerd. Dit is 14 rder dan het vorig jaar. orstel werd aangenomen de kosten moeten dragen. Nieuwe Brandweer-auto >rstel van B. en W. om tof van een nieuwe brand- over te gaan vond alge- temming. De kosten hier- Ford-chassis f5250,en w. te leveren door fa. J. Warmenhuizen f5.800 tesa- 50. n plantsoenwachter wordt .ngesteld orstel van B. en W. om tsoenwachter aan te stel de tongen weer los komen, r Th. Groot (comm.) kan •oorstel instemmen. Is ech. dat de lieve jeugd 'n et deze man za] nemen, elke bevoegdheden de man sal. r Vahl (Chr.l zag liever de er in betrokken. Een. poli- •m dwingt meer respect af. r de Jager (VVD) wil wel een wachter op proef, irzitter zegt dat een wach- afdoende is maar dat het s is. Het ligt in de bedoe- »n op de Zeeweg te laten •en en wel op Woensdag, dagmiddag en Zondags de ag, tegen f10.vergoeding t voorstel werd z.h.s. aan- orstel van B. en W. tot van het wijkgeboüw van ine Badhuis van het Witte rerd op voorstel van de ten naar de volgende ver- verzet, omdat de stukken bij de raadsleden waren komen, zodat geen vol- studie van dit punt ge- sas. Aldus werd besloten. De kermis rond het Witte Kerkje. otte deelde de voorzitter t dit jaar de kermis nog iet oude terrein zou staan. Icexploit'anten verlangen 'n sloten geheel: dit is ir voor het exploiteren der nenten beter. W. hebben bij de inschrij- niets aan de exploitanten ver een eventuele verplaat- kermis. Ook wilde de r weten of er raadsleden bezwaar maken tegen het van een deel der kermis „witte kerkje". Die be waren er zeer zeker. De ïl (Chr.l opponeerde direct, heren de Jager, Olivier en hadden bezwaren. ?r H. Groot (KVP) dankte :itter voor de voortvarend- irmede dit voorstel behan- i. Spr. hoopte dat dit jaar iis tóch naar het centrum it za] worden en anders er volgend jaar. De voor- ide dat het de volle aan- n B. en W. heeft. Burgerlijke Stand EREND Geboren: Ber- C. J. d.v. J. de Boer en M. Vendelina H. d.v. H. E. Bui- C. L. C. S. Ricker; Maria Vlaar en M. A. Overtoom: T, S. d.v. H. P. J. Brinkman Vestering. juwd: Pieter Antonie Beek, adj. commies Rijkslucht- nst, te Hilversum en Gre- tina Pieterke Hut, 28 jaar, te Leeuwarden, iwd: G. J. Vrijburg. 28 jaar Brand, 27 jaar te Beemster. :den: Simon Wals, 65 jaar, iot van N. Carbaat te Bpen- entsch A. A. de Vries, 79 luwe van C. Janssen. ZATERDAG 25 MAART 1950 PAGINA 3 AMERIKAANSE SOLDATEN en zelfs aalmoezeniers, die na de capitulatie van Japan gestationeerd waren in Hakodaté, een stadje op het eiland Yesso, een van de meest noordelijke punten van het Japanse keizerrijk, deden er een merkwaardige ontdek king die hun ogen opende voor nieuwe aspecten in het geestelijk leven. De meesten hadden nog nooit een klooster van beschou wende nonnen gezien en en van hen verklaarde, dat hij er „de gelukkigste dagen van zijn leven" had doorgebracht, luisterend naar het gezang van de Trappistinnen in hef koor. Cisterciënser-Martelaarschap Die hemel op aarde, die de oude Cisterciënser Vaders het paradisus claustralis, het „paradijs van het klooster" noemen, bestaat in werke lijkheid in dat typische Cisterriën- ser martelaarschap, het onbloedige martelaarschap van een Sint Ber- nardus of een Sint Lutgardis: ge hoorzaamheid aan de regel, aan de oversten, en gedurende alle wissel valligheden van het leven waarin ook een monnik of moniale zich ge plaatst kan zien. Pater M. Ludovicus, die onder zijn familie-naam als Thomas Mer- ton ook in ons land geen onbekende meer is nu zijn „Louteringsberg" allerwege wordt gelezen, schrijft in opdracht van zijn abt, omdat hij er het literair talent toe bezit, en wordt in onze dagen de heraut van het contemplatieve leven zoals in de kloosters der hervormde Cisterciën. sers of trappisten, die oasen van Benedictijnse vrede temidden van een onrustige, beangstigde wereld, tot lof van God en heil van de Kerk wordt geleid. Er zit iets onberekenbaar groots in zulk een leven dat alleen geme ten kan worden met een hogere maatstaf. Ons Katholieke volk is daar wel van overtuigd en ook de moderne niet-katholieke ongelovige mens zal zich niet kunnen ontkete nen van de haast fascinerende voor hem onverklaarbare invloed, die van dit Cisterciënser monniken-be staan met zulk een onweerspreek- bare aandrang uitgaat. Niet, dat voor dit ideaal van harmonie, orde en evenwichtigheid niet gestreden zou behoeven te worden. Dat dit juist wel zal moeten gebeuren staat boven de ingangspoort van een van onze Nederlandse Trappisten-Ab dijen in steen gebeiteld waar we le zen „Praeliabitur super monteur Sion er zal een strijd gevoerd worden op de berg Sion", en uit de mond van een levens-wijze, beproef de Cisterciënser-moimik zal men dit kunnen horen bevestigen. Men zal het ook als het ware veraan schouwelijkt voor ogen zien in de levensbeschrijving die Thomas Merton heeft gegeven van een hei lige Orde-genote, Moeder Berch mans. Het is al iets uitzonderlijks op zich als een Amerikaanse Pater Trappist gaat schrijvenn over een Franse Zuster, die als vrijwilligster naar Japan vertrok om daar aan 'n pas-begonnen kloosterstichting haar beste krachten te wijden. Als dit verhaal van een uiterlijk weinig bewogen leven in staat is lezers te boeien die zelf zo geheel anders zijn ingesteld, moet het toch wel een bizondere aantrekkingskracht be zitten, althans zoals het door Tho mas Merton's schrijvers-talent is uitgebeeld. Het geheim van een leven Het kind, een klein meisje van ongeveer vier jaar dat op 24 Maart 1880 door een jonge vrouw die haar moeder is, in een weeshuis van de grote, donkere Franse fabrieksstad Lyon wordt gebracht en in het na jaar van 1915 op stro en planken ligt te sterven in de arme cel van 'n schamel huis in het Noorden van Japan dat haar Franse medezus ters met een kippenhok vergeleken, heeft zichzelf onvoorwaardelijk weg gegeven v. d. taak waartoe zij zich ondanks andere neigingen geroepen wist. Toen zij in de abdij van Laval in de vriendelijke landstreek van Mayenne op de grens van Norman- dië en Bretagne als jong meisje in trad en haar tantes verbaasd wa ren waarom zij zich toch bij de Trappistinnen levend ging begra ven „ofschoon zij noch haar vader noch haar moeder had vermoord", griezelde zij en ondanks haar ele gante kleren en blanke handen niet voor een teil warm water te nemen en de varkens te schrobben, die, zoals Pater Merton vakkundig op merkt, brj de Trappisten smetteloos schoon zijn. Zij zal achtereenvol gens verschillende bedieningen die in een klooster van beschouwende Cisterciënserinnen voorkomen, ver vullen van hoofd der: linnenkamer, kaasmakerij, kosteres, portierster, gastenmeesteres, procuratrice en tenslotte voor: een meesteres toe, allemaal zoveel anders dan zij zich zelf had voorgesteld. Zij wilde zo graag een contemplatief leven lei den, weggedoken in de veilige stil te en heilige zwijgzaamheid van hef Trappistinnenklooster, maar werd belast met vele materiële zorgen en functies die lijnrecht in tegen spraak schenen te zijn met het be schouwende leven, zelfs in een daarvoor anders toch zo gunstige omgeving als de hare. Het is omdat Gods wegen anders zijn dan die van de mensen, ook al zijn dit heilige. Hetgeen werd uit eengezet door een van de grote moderne Cisterciënser-schrijvers, Dom Symphonien als hij zegt: „God leidt ons niet naar een heiligheid, zoals die maar al te vaak verstaan wordt namelijk een verfraaiing van ons zelf; maar integendeel naar 'n vernietiging en afbraak van ons zelf". Ook in het Cisterciënser-hart van Moeder Berchmans stond ge brand dat „God moet triomferen op de ruïnes van al onze plannen. Al leen zijn doeleinden hebben zin. al het andere is niets!" Zij heeft daar aan geloofd, zij heeft dit durven aanvaarden. Dwars door alle moei lijkheden van een armzalig kloos tertje in Japan, door alle lichame lijke ontberingen van een ruw kli maat en 'n harde vrijwillige ascese door alle geestelijke beproevingen heen. Zo is zij gerijpt tot een hoog te die, zo zij al niet met gedocumen teerde zekerheid doet zien dat de ze vrouw een mystieke was, toch de overtuiging geeft dat haar ge hele religieuze leven gekenmerkt was door een innige vereniging met God. Zulke zielen zijn kostbaar in de ogen van het geloof en onvergelijke lijk waardevol voor het missiewerk, dat zij door haar gebed en boete vruchtbaar maken als geen andere. Er is nu uit het schamele begin van vijftig jaar geleden in Japan een bloeiend klooster gegroeid met een geheel eigen Japanse commu niteit, die de grootste Trappistin- nen-gemeenschap van de wereld is. Deze Abdij van O. L. Vrouw van de Engelen heeft op haar beurt weer in 1930 een nieuwe stichting kun nen doen bij Nagisaki en haar voor beeld werkt aanstekelijk op het Trappistinnenklooster dat nu in de Verenigde Staten vanuit Ierland bezig is gegrondvest te worden. Zo brengt de oude boom van Cistercië nog steeds nieuwe vruchten voort. Het uiterlijk bescheiden, maar in nerlijk rijke leven van dit Franse Zustertje oh, elle était bien fran- gaise, tot in haar geestelijke dag boeken en uitdrukkingen toe! verhaald door een Amerikaan en onder de titel „Van Ballingschap en Overwinning", bij de Uitgeverij de Fontein te Utrecht verschenen, zal gelezen worden door allen die van de „Louteringsberg" hebben geno ten. Moeder Berchmans weerspie gelt de Benedictijnse geest en de Cisterciënse gewoonten. Maar het geheim van haar leven, de volledige overgave aan Gods plannen, maakt haar tot een aanvaardbaar en na volgbaar voorbeeld ook voor hen die door beroep of staat in andere levensomstandigheden dan de hare zijn geplaatst. H. J. VOEDINGSWAARDE VAN MELK In de laatste maanden komen in de bladen geregeld advertienties voor, waarin het gebruik van melk dringend wordt aanbevolen. En niet ten onrechte. Melk is door zijn samenstelling en eigenschappen een zeer belang rijk onderdeel van onze voeding. In de eerste plaats is de voedings waarde van melk hoog, omdat men het in vrij grote hoeveelheden ge bruikt, nl. in dranken als koffie, chocolade, in allerlei nagerechten; een scheut melk in stampotten maakt deze smeuïger en voedzamer. Door de lichte verteerbaarheid kan men de melk geven aan baby's, kinderen, volwassenen, zieken en zwakken. Bovendien komen er zou ten, behalve ijzerzouten en vitami nen in voor, ofschoon het vitamine gehalte door het koken wel achter uit gaat. Melk oefent, als een ge volg van het ontbreken van extrac- tiefstoffen, geen prikkelende wer king uit op nieren en bloedvaten. Bovendien kennen we een groot aantal voedingsmiddelen uit melk bereid: boter, kaas, yochurt. karne melk. GEBAKKEN, GEHAKTE APPELEN Vier eieren worden goed losge klopt en vermengd met kaneel, suiker, boter, zout en wat fijnge stampte beschuit. Hierdoor roert men 5 a 6 flinke zure appelen, die geschild ontdaan van het klokhuis en daarna fijngehakt zijn. Van dit mengsel wordt met melk een vrij stevig pannekoekbeslag gemaakt, waarvan men in boter koeken bakt, die opgediend worden met kaneel- of vanillesaus. MELKDRANK MET VRUCHTENSAP Hiervoor nemen we drie delen koude gekookte melk op 1 dl vruch tensap. De melk wordt steeds klop pende vermengd met wat basterd suiker. Daarna voegen we al klop pende en heel langzaam het vruch tensap toe. Als vruchtensappen zijn geschikt het sap van sinaasappelen, frambozen, bessen, aardbeien en zelfs citroensap, wanneer de melk heel koud en vooral vers is. Voor zieken, die veel melk moeten ge bruiken kan deze drank een aan gename afwisseling zijn. De minister van oorlog en marine, mr. W. F. Schokking, heeft aan de Hemweg de opnieuw ingerichte fabriek voor de ver vaardiging van klein-munitie officieel geopend. Tijdens de openingsrede van de minister. (Van een onzer verslaggevers) WAT ZOEKT EEN VROUW op de Jaarbeurs? Het mechanisch wonderpark aan de Croeselaan, waar duizend en een motoren op volle toeren draaien en allerlei schuddende, schuivende, ratelende, rijzende, dalende en heffende apparaten in beweging brengen zal ze met één oogopslag overzien, interessant noemen en zich vervolgens naar het Vredenburg spoeden, waar in de vaste gebouwen en hallen, en in de paviljoens duizend en een andere dingen wachten, die haar onmiddellijker raken. Ze zal zich allereerst naar de textiel haasten. Daar hebben we deze week al wat over verteld, maar er is nog veel meer te zien in de Beatrixhal, waar je min of meer de adem inhoudt en eerbiedig wandelt door de tuin van de Bel gische en vaderlandse textiel, vol bloemen en kleur, geïnstalleerd met goede smaak en kunstzinnig heid, door architect Bodon en Dick Elffers. Er zijn nu dekens van zui vere kamwol, glad van oppervlak, die minder ontharen en minder slijten dan de tot nu toe gebruikte strijkgarens waarin lange en korte draden zitten. Er is machinale kant met nieuwe dessins, ook in de klos- kant, veel dikker en zwaarder dan vroegere producten en 0P macramé- kant gelijkend. De Tropex-polo- shirts voor heren zijn er weer in de oude samenstelling en de laatste Amerikaanse modellen, verpakt als kwamen zij zo van overzee. Er is goed wasbare moiré-zijde; de .,Em- pereur"shawl, een viscose-product dat, dank zij een speciale bewer king, de eigenschappen van pure zijde zou evenaren en in ieder ge val onkreukbaar is, toont vooral de bloemmotieven, de grote mode van Parijs, en er zijn ook weer meer lange shawls met strepen. Vandaar naar de schoenen is letterlijk maar een stap: grijs en beige zijn van de oude de meest geziene, ivoor een nieuwe kleur. Maar er staan ook vele rode en groene, blauwe en gele schoenen. De platte hak over heerst op deze beurs verreweg; het Californië-model van vorig jaar: doorlopende zool en hak, kurkvul- ling tussen zool en bovenwerk za gen we nog weer verbeterd door extra-versteviging, terwijl de ver werkte Nylongarens het geheel nog soepeler maken. Bij de schoenenafdeling sluiten andere lederwaren aan. Waar we ook nog geheel gevlochten kinder schoenen en schoenen van elastieke voering zagen, er waren tassen met een lampje binnen en een venster tje in de wand, zodat het licht naar buiten kon stralen. Er waren vele suede-tassen van ribsfluweel, en natuurlijk plastic-tassen van aller lei snit, vooral .doffe plastic, en witte kleur. De plastic-mogelijkhe den bleken overigens ter beurze veelvoudig: kinderameublementjes De 36-jarige Italiaan Gino Bartali is winnaar geworden in de Italiaanse wegwedstrijd Milaan-San Remo, ondanks de sterke tegenstand van o.a. de winnaar van 1949, Fausto Coppi en van Steenbergen. Gino Bartali, die met een tijd van 7 uur 18 minuten en 52 seconden door de finish gaat. met leuke figuren, buigzame en practisch onverwoestbare poppen, breinaalden (met een stalen kern) en kleerhangers, terwijl de Ameri can „Pep" koudvloeibare plastic brengt, waarin b.v. worsten en pa lingen gedompeld worden, zó dat ze glans en kleur houden, als kwa men ze zo juist uit de rokerij. Als we dan naar de keuken ver huizen: Het comfoor van de toe komst met een opklapbaar wand- gascomfoor dat, bij het veelvoud van kleine keukens dat we tegen woordig kennen, bepaald een be langrijke vondst genoemd mag wor den. Het wordt boven het aanrecht bevestigd en neemt, in opgeklapte toestand, niet meer ruimte in dan de dikte, 7 cm. Geopend blijft het comfoor nog ver genoeg boven het aanrecht om er vaatwerk onder te plaatsen. En nóg een snufje was er aan verwerkt: men kan het comfoor niet opklap pen zonder eerst de gaskraan te hebben gesloten die daarna auto matisch wordt verzegeld. Het geval zal stellig ook worden geëxporteerd en binnenkort in een Buta-gas-uit- voering, alsmede in een voor elec- trisch gebruik geschikte vorm wor den uitgebracht. Wasmachines waren er te kust en te keur. Een Belgische, op wielen, met een draaibare automatische wringer waar men niet met zijn vingers tussen kon komen beloofde vijf kilo in vijf minuten te „doen", een Nederlandse uitvoering met handwringer kon anderhalve kilo in vier minuten aan, maar was dan ook binnen het bereik van wat meer mensen: rond 300 gulden. Er was een slee-model stofzuiger waar door een druk op een pedaal het vuil uit de stofzak werd verwijderd; er was ook een stofzuiger die geen stofzak maar een stofemmer bevat te, met minder kans op morsen. De „Filcof"-koffiefilter past op iedere kop: je zet er koffie in voor één persoon, in twee minuten klaar. We zagen opvouwbare kinderwa gens die op eenvoudige wijze in een wandelwagen kunnen worden ver anderd. Bijzonder handig leek ons de in Groningen vervaardigde Li berty baby-dekenklem Ze bestaat uit een lange band die om het ma trasje wordt gebonden en boven op het dek eindigt in twee metalen klemmen die 't dekentje goed vast grijpen, zodat de spruiten geen kans hebben zich los te woelen. De glasfabriek „Leerdam" bracht een servies-eenheid, zijnde vijf gla zen van één type maar verschillen de grootte, verpakt in een doos, welke vondst verloofden en onder trouwden in de gelegenheid stelt zich voor een redelijk bedrag peri odiek „eenheden" aan te schaffen zodat zij geleidelijk in het bezit van een kristallen drinkservies kunnen komen. Zo'n doos leent zich ook voor geschenken, maar men zou er wel verschillende tegelijk moeten krijgen om van het begin af méér dan een persoon terzelfdertijd te kunnen laven. Een nieuw product is de zeer dunne en sterke zogenaamde „Sa- ran" draad, waarvan in Amerika in bussen, treinen, stoelen etc. reeds zeer veel bekledingen worden ver vaardigd en die thans ook in ons land wordt verwerkt in bekledings- stoffen en horrengaas, met de bij zondere eigenschap dat de soepel heid van de draad toestaat, gaten die door de inwerking van puntige voorwerpen zijn ontstaan, geheel onzichtbaar weg te wrijven. Als we dan nog vermelden dat de fa Minnema en Van Hemmen uit Groningen 'n nieuw keramisch pro duct onder de naam „Gold Dream" ter beurs introduceerde: aardewerk met gouden randen en figuren, een poduct van Gouds vakmanschap dat op de binnenlandse markt komt I^ATER, wanneer je groot bent is de kans minstens een op vijf, denk ik, dat je de Jaar beurs zult zien. Misschien zul je er zelf staan met een van de duizenden artikelen, van hobbelparden af tot hijskranen voor zes ton toe, dic je er vin den kunt Misschien ga je er heen om inkopen te doen voor je eigen zaak, van gramofoon- naalden of wasmahcines, het doet er niet toe En anders zul je gewoon maar gaan kijken, net als ik gedaan heb. En je zult verbaasd staan. Utrecht, dat normaal een rustige, deftige, een beetje stijve stad is, staat dan op zijn kop, met vlag gen van de Dom en iedere open plaats bezet door auto's. Je kunt er (als hij er dan nog is) de langste man van het land zien rondwande len, reclame makend voor lederen motorkleding, die in ieder geval opvalt, zo hoog in de lucht. Er is muziek, het is overal vol, de trei nen naar de stad puilen uit: het is een echte kermis van de handel en de industrie. En er is voor jongens (en hun vaders) altijd wel wat nieuws te zien, dat je tevoren nog nergens anders had kunnen bekijken. Zo was het ook deze keer. Ik en in Mei naar de Holland Fair in zag een technisch wonderwerk Philadelphia gaat; als we vernemen dat glaskralen, tot op heden voor millioenen guldens per jaar geïm porteerd, nu ook in ons land kunnen worden vervaardigd, zomede imi tatie-parels, gekleurde parels, etc.; als we de aandacht nog hebben ge vestigd op de Mobylette, het door Kaptein in Arnhem vervaardigde rijwiel met hulpmotor (1 op 70), dan moet dat voldoende zijn voor de overtuiging, dat er ook voor de dames op de Utrechtse voorjaars- beurs zoveel te zien was, dat zij er uren zouden kunnen dwalen zonder zich één ogenblik te vervelen. met de lang ademigetitel „Trix-Su per-Automatic - 1-B-l-Rangeerloc,', een electrische speelgoed-locomo tief, waar je allerlei fantastisch- echte dingen mee kunt doen. Het is natuurlijk ook een erg duur stuk speelgoed: één zo'n loc. kost 95 guldenmaar dédr nu even niet van. De 1-B-l, zoals we 't geval kort heidshalve noemen, is de eerste speelgoedlocomotief ter wereld waarmee je, zonder dat je haar aan. raakt, alle rangeer-handelingen kunt verrichten die je op echte em placementen ziet gebeuren. Zij koppelt wagons voor en achter au tomatisch aan, en heeft daarbij als bijzonderheid, wisselend licht: de voorlampen branden als de 1-B-l vooruit rijdt, de achterlampen als ze achteruit rijdt. Je kunt die loc. een hele trein laten samenstellen, wagons laten ophalen van verschil lende sporen en tot één geheel vor men, zonder verder ook maar iets aan te raken. Je kunt die trein ook weer wagon voor wagon laten ont koppelen: enfin, er is 'n spannend spel mee te spelen dat de mensen in die stand op de beurs dan ook dag-in-dag-uit speelden. „Krijgt u daar nu geen punt hoofd van?", vroegen we de man die de demonstratie leidde. Maar hij schudde alleen maar nee: zo in gespannen was hij bezig met wis sels en seinen die je goed in de ga ten moeten houden. Later vertelde hij me de hele zaak, terwijl allerlei zakenlieden, met een of ander smoesje een ogenblik aan hun an dere drukke bezigheden ontsnapt, met de tong tussen de tanden toe keken hoe de loc langs de rails stoof, vooruit, achteruit, een tank wagen ophalend en aan een ander koppelend: een machtig mooi spul. Velen van jullie werken natuurlijk graag met meccano-dozen. Wist je, dat er behalve de dozen van de „Meccano Ltd" in Liverpool, die nu weer worden ingevoerd, ook even goede en evenveel mogelijkheden biedende dozen zijn die in Nederland worden gemaakt? Als je met de meccanodozen b.v. van NECOBO of TEMSI bouwt, heb je precies hetzelfde plezier. Er zijn ook Nederlandse plastic race-auto's, lollig verpakt in een doos die als garage dienst kan doen. Er was nog veel meer: hijskranen en kipkarren, radio's en en appa raat om op zee vis on te sporen, 'n verbeterde WIRAMPHONE-mag- neet draad-recorder (Vraag je va der wat dat is) en de „Troublelite", een lampje van Philips met een ingebouwde magneet dat je op ieder willekeurige plaats aan een auto vast kunt kleven: reuze han dig als de chauffeur panne heeft. Misschien vertel ik er later alle maal nog wel méér van. JACK Zoals men de conducteur op een tram niet mag afleiden met het opzetten van een praatje, so past het ook niet tijdens een schaakpartij de tegenstander lastig te vallen met opmerkingen, die ten doel hebben, hem in zijn concentratie te storen. Dat nochtans unfaire praktijken insluipen is niet altijd te vermijden. Het is b.v. buitengewoon onplezie rig, wanneer uw tegenstander grote wolken tabaksrook over het bord zit te blazen of u onaangenaam in deze grieptijd in uw gezicht zit te blaffen of ook zit heen en weer te kraken en te schuifelen op een gammele stoel. Het enige, wat men wel zijn te genstander kan toevoegen, is schaak zeggen of remise aanbieden en j'adoube zeggen, wat betekent, dat men zijn stukken recht zet- Dit j'adoube doet mij altijd her inneren aan het aardige voorval in een club te Stellendam, hetwelk ik ontleen aan het tijdschrift van de Nederlandse Schaakbond in het jaar 1899. In dit schaakgezelschap te Stel lendam was de heer A. een van de verwoedste spelers en in 't bijzon der een onvermoeid voorvechter voor het beginsel pièce touchée, pièce jouée" (cLw.z. aangeraakt, zet ten), dat hij tegenover zijn tegen partij onverbiddelijk toepaste. Te genover zichzelven was hij wat meer bereid eens iets door de vin gers te zien en hij geneerde zich niet, als het hem in zijn kraam te pas kwam, soms een zet terug te nemen. Wanneer zijn tegenpartij daar tegen opkwam, antwoordde hij koeltjes dat hij zeer duidelijk „j'adoube" (d.w.z. ik zet reoljt) ge zegd had. Als dan zijn tegenpartij zeide daar niets van te hebben ge hoord, volgde bits: „Ja, bij het schaakspelen moet men opletten.'' Op deze gewoonte bouwde zijn medelid, de heer Z„ die zekere be roemdheid had verworven in het uitvoeren van fijne streken, een listig plan. Dit plan gaf aanleiding tot een schaakpartij, die de beroem de „onsterfelijke partij", althans in kortheid, in de schaduw stelt, waar bij het onderstaande gesprek ge voerd werd: Z. die Wit heeft, zegt: „Nu, me neer A., vandaag zal ik u eens de fameuse nieuwe opening te proeven geven", en hij speelt l.é2é3. A.: „Komt u me nu weer met die flauwe zet aan Z.: „Flauw? De zet van 't Kruijs tegen Anderssen!" A.: „U bent van 't Kruijs niet, meneer, en Anderssen speelde de mooie zet niet, waarmee ik gewoon ben uw oudbakken zet eens nieu werwets te weerleggen" en hij speelt 1f7f5. Z.: „Ja wel, dat zetje ken ik zeker; maar mijn allernieuwste voortzetting zal u het lachen wel afleren, daarDdl, h5-(-, „Schaak, meneer". A.: „Ach, maar, mijn beste me neertje, bij de tweede zet al een tempoverliezen en dat noemen ze nu tegenwoordig schaakspelen! Als 't u blieft"; 2g7g6. (Zie vervolg pag. 4) Weten jullie het nog? De boot waarop Spat zat is naar de bodem van de zee gegaan. Met drie ma trozen drijft hij nu op de oceaan in een onogelijk kleine sloep. XI. Op zich zelf was het lot van het viertal in de sloep niet zo erg be klagenswaardig. Tenslotte waren ze er levend afgekomen, het was mooi weer en de oceaan was zo kalm als een kop koffie. Maar alle dingen hebben hun keerzijde. Het water deinde de hele dag maar sloom op en neer. Het eten was na vijf dagen zuinig verdelen al op. Ze leden alle vier honger en dorst. Kor tom het werd een ellendige toe stand op de duur. Andries en de twee andere matrozen lagen de he- "e dag in de beschutting van een/ EEN VERHAAL t IN VERVOLGEN i door G. GL 2 SCHADEVERGOEDINGS PROCES TEGEN DE K.L.M. NEW YORK, De wed. van de Amerikaanse journalist H. R. Knickerbocker, die bij de ramp met de „Franeker" in Juli 1949 bij Bombay om het leven is gekomen, zou het plan hebben opgevat een schadevergoedingsproces tegen de K.L.M. in te stellen. Zij zou een be drag van 250.000 dollar willen eisen aanvoerend dat de dood van haar echtgenoot te wijten is aan „opzet telijke fouten in de technische wer king van het toestel". oude deken te slapen omdat ze dan de honger niet zo voelden want ze hadden niet veel hoop op red: ding meer over. Mager dat ze wa ren! Als kapstokken. En met Spat moet dat al net eender geweest zijn maar gelukkig had hij nog eeD pak veren op het lijf zodat het niet zo erg leek als het was. Af en toe moesten de mannen het water uit de boot scheppen want 't ding was door de val nog lek geraakt ook. Dat water hozen was dan ook alles wat ze te doen hadden. Het waren bange dagen en voor Spat kwam daar nog de angst bij dat een van de matrozen hem op een kwade dag zou oppeuzelen. Hij vertrouwde hem niet erg. Gelukkig dat Andries over hem waakte. Nadat ze twee weken op de sloep hadden gezeten kwam er op zekere dag een grote ijsberg in zicht. En ofschoon ze wel wisten dat op een ijsberg in geen geval spinazie groeide besloten ze toch er naar toe te roeien, want verandering trekt de mens altijd en vooral als je van zo'n dooie sloep kunt komen. De berg was van boven plat en de mannen trokken de sloep er op, hakten een vierkant gat in het ijs, (je weet toch dat er in een red dingsloep altijd gereedschappen zijn), zetten het vaartuigje op zijn kop boven het gat en gingen daar onder wonen. Nu ja, ik vertel dat nu maar voor de vuist weg. De mannen konden natuurlijk op het gladde ijs niet lopen maar daar had de matroos die Spat wel zou willen opeten een middeltje op gevonden. Hij trok een paar spijkers uit de boot en spijkerde die onder zijn schoenen. En de anderen deden het zelfde, behalve Spat, maar die had puntige nagels onder zijn poten. Die honger werd natuurlijk al erger. Maar ook daar werd een oplossing voor gevonden. Andries wist een reddingsboei die geheel van kurk en touwen vlechtwerk was gemaakt uit elkaar te rafelen en van het touw een bruikbare lasso te maken. Daarmee gewapend verschool hij zich achter een ijspunt en wee de zeehond die 't dan waag de even een visite af te leggen aan de ijsberg. Hij kreeg de lasso om zijn gladde nek en werd geslacht en opgegeten. Rauw. Op zekere nacht lagen de man nen en Spat te slapen in de hut. Plotseling schrokken allen wakker want een hevige schok bonsde door de ijsberg. Zij snelden naar buiten en zagen in de donkere nacht dat een groot schip tegen de berg was gevaren. Het kon niet meer vooruit en begon langzaam te zinken. Bin nen een kwartier was het hele schip verdwenen in de diepte vóórdat de meeste mensen tijd hadden er af te komen. Enkele sloepen die te wa ter waren gelaten werden in de kol king meegezogen. Slechts één bleef behouden en toen het daerlicht werd en de schipbreukelingen de ijsberg bemerkten met de mannen erop gingen ook zij „aan ijs". De matrozen en Spat hielpen hen met het bereiken van de kant. Het bleken twee mannen te zijn en een meisje van ongeveer tien jaar met mooie blonde krullen rond haar angstig gezichtje en in haar hand niets anders dan een pop en een vogelkooi met een zag Spat het goed? een mus erin. En die mus was Jasper. (Wordt vervolgd) Volgende week: Jasper vertelt in 't kort zijn be levenissen. De ijsberg brengt hen naar een eigenaardig land. Spat en Jasper sluiten vriendschap met het meisje, dat Erna heet. Met frisse moed ben ik deze week aan de stapel post gaan zitten, want een stapl was het! Na de vo rige week schoon schip te hebben gemaakt, kunnen we deze keer eens met nieuwe brieven beginnen. Er zijn er heel aardige bij, lees maar eens. De eerste brief, eigenlijk was het briefkaart, kreeg ik van Sneeuw witje, een 12-jarig meisje uit R. Het is de eerste keer dat ze schrijft tenminste aan de krant, en ze komt met een heel stel vragen. Ten eerste vraagt ze of we niet geregeld een knutsel- of handwerkje in de krant kunnen zetten. Gcen gek idee, Sneeuwwitje, daar zullen we eens over denken. Misschien kan er wel eens zoiets gebeuren, maar 'iedere week, daar ben ik bang voor; we hebben niet zo erg veel ruimte! Over de H. Afra zullen we de volgende week iets vertellen, dat is zeker wel goed Van ons vriendje G. T. uit A„ die zo keurig zijn naam en adres onder zijn brief zet, (deden alle lezeressen en lezers van de Jeugdkrant dat maar!) kreeg ik ook een aardige brief. Zo Gerard, vind jij het ver haal ook zo aardig? Jammer, dat je de krant niet bewaren kunt. Mis schien is er iets aan te doen, Oom Ludo zal er eens om vragen en dan hoor je het wel de volgende week. Dus beste Gerard, nog even geduld hoor! De Lijster uit S. zit met een hele doos zilverpapier te kijken, schrijft ze. Nu, die kan je overal kwijt hoor! Er is toch zeker wel een zus ster-school brj jullie! Anders stuur je de doos maar naar het klooster van de paters Dominicanen bij jul lie in de buurt, je ouders weten wel het adres! De plaats waar we de vorige keer heen zijn gegaan heb je goed geraden! Dat je gitaar leert spelen, vindt Oom Ludo erg leuk; muziek is mooi en het is al tijd makkelijk als je zelf een in strument kunt bespelen, doe maar goed je best. De laatste brief, die ik deze week van de stapel haal is die van S. S. uit A.-P. Dat is een meisje van 9 jaar die met een lang gedicht voor de dag komt. Is dat nou door jou geschreven? Knap hoor! In de krant van de volgende week hoop ik er een plaatsje voor te kunnen vinden. Maar goed opletten! En zo zijn we dan weer aan het eind van de brievenschrijverij van deze week gekomen. Er komen er steeds meer binnen en dat vind ik erg leuk. Het is juist die boom, jul lie weet wel, die hoe langer hoe dikker wordt! Zoals jullie ziet, bes te vriendinnetjes en vriendjes, jul lie komen allemaal aan de beurt voor de krant. We doen ons best niemand over te slaan. Maar als het erg druk loopt met brieven, ja, dan moeten jullie wel eens een weekje of langer wachten! En nu, tot de volgende keer, de groeten van OOM LUDO ÓNS KLEINE RAADSEL Deze week eens een raadsel voor de jongere lezers van de Jeugd krant. Het is niet erg moeilijk, let maar eens op: Waarvan worden de haren nooit gekamd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3