Aanval op runder-t.b.c. wordt binnenkort geopend Oost-Indonesië is deelstaat en wil het blijven Concurrentie voor de KPM JAARBEURS in kenterend getij De R.I.S. stuurt legereenheden Djakarta Lloyd" opgericht DE BEURS VAN DEZE WEEK r Dit week-end gunstig weer kMMA Tussen show en zaken doen leiden de wegen naar Utrecht DE BEURS Veehouders moeten bijdragen Naar wij vernemen: Oost-Sumatra ook bedreigd „Amerikaanse dag" van de K.R.O. Droevig verschijnse in België Militaire auto door trein aegrepen Mr. v. Kleffei*s gaat Washington verlaten "I J \KRUBR1EK ilg van pag. 3) aar kalm; u zult de mijn combinatie wel Hij neemt de loper dan dadelijk de hand )per weer op fl terug de loper aangeraakt moet er mee spelen." lijn beste meneer A„ niks dan een verkij- zo klinkklare vergis- ;h geen voordeel wil- doen wil, is mijn ncipes kent u; en dus 3e loper. Let u voor- g beter op." ne nu toch een royaal voor mijn part dan ist er mij maar mee t geëerbiedigd moet partij win ik in ieder Hij speelt 3 Lflé2. heeft opgelet, waar naar toe gespeeld »p: „Als u bescheiden o veel praats had, zou nog medelijden met lar uw blufferij ver- iardon; ik neem de lelt 3g6xhö. ,é2xh5+ mat en zegt; :er, en mat!" ig probleem 9435 Boström) cl, Tdl, Tg5, Lc8, pi; Th7, pi: c7, d7, é5. en geeft mat in 2 W. J. MUHRING. probleem (9435) 2. Dc4 mat. 2. Kd3 mafc 2. Tg4 mat. 2. Ké3 mat. r OP SPOED AAN IESS, 24 Mrt. (Reu- Lie, secretaris-gene- eeft heden verklaard, dringende en gebie- egenheid is, dat de Ihina zal vertegen- rdt opgelost voor de ïkomst van de alge- •ing der V.N. in het ptember. 3e op een persconfe- ogtoe geen enkele re de Veiligheidsraad is igd, had geantwoord om een speciale ver- e raad bijeen te roe- regeringen hadden >orstel zorgvuldig te /EVelsen km BoysBloemend. TV OHollandia Vierde klasse A 'waardGrasshoppers Vierde klasse B uavenBerdos GeorgeWW idijkPurmerend Rijp—R.K.AFC lPWestfriezen Vierde klasse C evogelsCSV >V—Assendelft hellingw.Limmen 1Z—WSV '30 ergiaRanders rvloede wil ik hier dingen wijzen. H§t toss voor het begin de aanvoerder twee Hij kan, en dit zal ml zrjn, het doel kie- rst wil verdedigen, et grootste voordeel i weersomstandighe- i niet persé verplicht kiezen, hij kan de i aan de beginschop. iet verboden de be ten nemen door le an de wedstrijd deel. bij liefdadigheids- op deze regel uit ten toegestaan. erkt op dat het toch omt dat de spelers an de beginschop de streden of de mid- :n zonder dat de hiertegen optreedt, teren wij ook bijna 's bij het begin van i liep de linksbuiten de middenlijn alvo- peeld was. Dat hebt 3e film kunnen zien. echter het niet altijd chijnlijk omdat hij heeft, doet ondertus- an het feit dat het blijft. vreemdelingen, die was tegengekomen, of veekopers, en llemaal in kleding veel op de bewo- sek geleken. Deze avond tevoren zo t de mist was ko- was anders dan jonge vrouw ooit Évenals Jed Hol- op de een of an- dat hij een ver- n was. De Matt- n vele opzichten die tussen de geboren en geto- y's vader was ook deze vreemdeling at tot een andere n de grote, lage i, keek het meisie ar de blauwe rand ie mijlen en mij- i waren. Vanach- i dacht ze was de dromen en toen af te vragen hoe ter de verste wol- d er uit zag. msen, die Sammy ad, was de jonge lige, die tot over dat gebied geko- er haar van ver- r vader en haar Matthews, praat- de oude tijd. Ollie ;indsbeen af ge- Wordt vervolgd ZATERDAG 25 MAART 1950 UTRECHT, op de Voorjaarsbeurs. Een wonderlijk mengsel van show en reëel zakendoen, traditie en nieuwe initiatieven, speelgoedauto's en zware industrie-tractoren, detaillisten en „big boss businessmen of America", en vóór en boven alles contact, contact, contact is ook deze beurs in overvol Utrecht. Rond 3800 deelnemers zijn er, weer méér dan ooit op een voor jaarsbeurs tevoren, 65 pet. buitenlanders en importeurs, goede ren uit twintig verschillende landen en de plaats waar de nadruk ligt misschien wel het scherpst gemarkeerd in de stand van de Economische Voorlichtingsdienst, waar verpakkingsmateriaal is tentoongesteld, zoals Amerikanen dat gebruiken, gewend zijn en van ons verlangen. De vrijmaking van het handels verkeer vormt de achtergrond van veel van wat hier geschiedt. Wp danken er b.v. de indrukwekkende collectieve inzending van West- Duitsland aan op de niet minder im- pósante technische beurs die 't ge hele terrein aan de Croeselaan be slaat. 68 West-Duitse machine- en andere fabrieken zijn aanwezig, wier producten-cataloog van afvul- en verpakkingsmachines tot hy draulische zetbanken loopt. Duitse zakenlieden ook hebben de beurs bezocht; zij zijn heengegaan met een goede indruk van onze textiel en machines, en verrast over de kwa liteit vooral van het houten speel goed dat we hier zijn gaan maken. Zij kunnen weten dat wij op ander terrein niet zo goed slaagden en zo zal b.v. „Solingen" voor messen zijn beproefde klank spoedig her wonnen hebben. Nu al was er een noviteit: een listig zakmesje met een kogelsluiting dat we bij A.G.A. uit Zwolle ontdekten, temidden van nog minstens vijftig andere soorten snij- en knipwerktuigen, tot cou- ponscharen toe. Welke resultaten de combinatie van initiatief en doorzettingsvermo gen in ons handelsverkeer met Amerika kunnen opleveren, achten wij treffend gedemonstreerd door het voorbeeld van de Ringers' ca cao- en chocoladefabrieken te Alk maar en Rotterdam. In samenwerking met de KLM wordt een speciale aifmail-ser- vice op Amerika en Canada on derhouden, een unieke vondst, die omvat dat particulieren in beide landen middels een handige folder artikelen kunnen bestellen, die rechtstreeks in dollars worden be taald en door de KLM voor Rin gers, volgens speciale overeen komst per vliegtuig vervoerd en afgeleverd. Deze stunt: chocolade „flown in direct from Holland" die een respijt slechts van dagen laat tussen be stellen en afleveren, draait nu en kele maanden sloeg bijzonder in en baande voor nieuwe dollars wegen naar de nationale deviezenpot. De kwaliteit van het product, onder steund door doeltreffende propa ganda en verpakking een vorm die Amerikanen „ligt" leidde tot een resultaat dat door de deelname aan de Holland Fair ongetwijfeld zal worden onderstreept. De Jaarbeurs biedt de bezoeker een overvloed aan materiaal, waar- LUSTELOZE STEMMING Aanvankelijk zag het er naar uit, dat de stemming ter beurze prijs houdend zou zijn. De openingskoer sen lagen weliswaar op een iets lager niveau, maar verdere koers dalingen bleven aanvanklijk uit. De animo ontbrak geheel en de affaire was zeer beperkt, zodat men van mening was, dat de omzet van gisteren nominaal ruim ander half millioen gulden voor aan delen vandaag niet gehaald werd. Na midden beurstijd kregen kleine verkooporders de overhand, zodat de koersen, vooral voor cul tures. afbrokkelden en vrijwel op het laagste peil van de dag ge sloten werd. Deli Mij moest per saldo 31/2 punt prijsgeven, het verlies voor Amsterdam Rubber en H.V.A. was iets kleiner. Op de scheepvaartmarkt reageerden aan delen Paketvaart met een verlies van 3 punten op het bericht van de oprichting van de Djakarta Lloyd. Op de industriemarkt, die amper prijshoudend opende, sloten Phi lips aandelen per saldo ruim 2 punten lager. A.K.U.'s waren prijs houdend, Unilevers zagen zich ruim een punt ontgaan. In olies bleven de omzetten beperkt. Het hoofd fonds was per saldo een punt lager. Op de beleggingsmarkt viel wei nig belangwekkends te beleven. Fractionele verschillen naar beide zijden werden hier geconstateerd, doch de hoeken waren voor het merendeel vrijwel verlaten. De Amerikaanse markt bood evenmin stof tot bespreking. Gisteren zijn 755 certificaten verhandeld. Het agio bleef onveranderd. Prolongatie 2 1/4 procent. uit zich hier slechts een steekproef laat nemen. Elders in dit nummer is een aantal nieuwigheden ver" meld. Zij worden den volke ter beurze met onverwoestbare energie gedemonstreerd, waar dat zo te pas komt. Een heer en twee dames van A.G.R.O, uit Leeuwarden zijn van de morgen tot den avond doen de met „The writing Neon", tek sten toverend op glasplaten. „Geen winkelier kan er buiten. Tiendui zend teksten in een doos". En die moeten allemaal nog op, deze week. Een heer zagen wij doende zeep bellen te blazen met een nieuw daartoe strekkend toestel, dat zijn gehele stand aan een onwezelijke sfeer hielp; een dame illustreert de voortreffelijkheden van het nieuwe schuimrubber-rijwielzadel; mannen scheren zich welgemoed met Phili- shave en electriciteit doet ook het werk bij de International-geldtel machine: duizend munten per mi nuut. Maple Leaf „Canadian Che wing Gum" had in Utrechtse jon gens dankbare demonstranten kun nen vinden, maar ze niet opgeroe pen. Op heel de beurs echter werd niet één fabrikaat zo voortreffe lijk gepresenteerd als het carillon van Middelburg, dat Van Bergen uit Heiligerlee met goed vakman schap en alle glorie van een tra ditie die historisch tot de Hemo- ny's is terug te voeren, gegoten heeft. Want we zagen aan de Croeselaan de Mechelse beiaar dier Staf Nees zelfve achter het klavier klimmen en de hamers beuken. Het lied van nieuwe klokken zong luid en vertrouwd over mensen en machines: zij wa ren het klinkend symbool van het vertrouwen in de toekomst, zon- der Welke geen Jaarbeurs moge lijk is, ook al kenterde voor de handel het getij naar feller con currentie en marktverzadiging. EEN VIJF JAREN-PLAN Ter gelegenheid van de oprichting van het „Holland Festival" Genootschap te Londen, is er ten huize van de Nederlandse ambassadeur in Engeland, Jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Ver- duynen, een cocktail-party gehouden. Onder de aanwezigen be vonden zich de dirigent Eduard van Peinum en de Gravin van Harewood (de vroegere pianiste Marion Stein). Tijdens de cocktail-party, links Jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen en rechts de Gravin van Harewood. werd gisterennacht ingebroken in het belastingkantoor te Sittard. Er werden verscheidene bureaux opengebroken en een bedrag van ruim 1500 gulden wordt vermist; is Vrijdag te Nijmegen op het terrein, waar de nieuwe kerk van de paters Karmelieten in aanbouw is. door een griiner een bom op gedolven van 250 kilogram met een doorsnede van 40 cm: bracht een groot aantal voor aanstaande leger- en marine-anto- riteiten Vrijdag een bezoek aan de Jaarbeurs; werden gedurende Februari in het gehele land 1223 met mond en klauwzeer besmette boerde rijen geconstateerd. Hiervan wa ren er in Groningen 17, in Fries land 51, in Drente 18, in Over- iisel 87 en in Noord-Holland 121; repatrieerden met de „Water man", die gisteren te Rotterdam debarkeerde, ruim 1600 militairen uit Indonesië. Gedurende de reis was aan boord een kermis gehou den. Van de opbrengst kreeg het Margrietfonds 1000 gulden, het Jeugd Rode Kruis eveneens 1000 gulden en de nagelaten betrek kingen van in Indonesië gesneu velden f 242.70; is mevrouw Steiin. de 85-jarige echtgenote van dr. Steiin, de oud president van de Oranje Vrijstaat, zeer ernstig ziek; werd Vrijdagmiddag in het Stedelijk Museum te Amsterdam een herdenkingstentoonstelling geopend van de Amerikaanse schilder William Henry Singer. De tentoonstelling omvat schilderijen en tekeningen hoofdzakelijk van het landschap in Noorwegen, waar de kunstenaar lang heeft gewerkt. Boksen Schagen verovert titel Door een ruime puntenoverwin- ning heeft de Amsterdammer Scha gen de halfzwaargewichttitel voor professionals veroverd op de Bosse- naar Pierre Dorrenbosch. Aneta meldt uit Makasar, dat in een regeringsverklaring van het nieuwe Oost-Indonesische kabinet wordt gezegd, dat de regering zich principieel op het federale standpunt stelt, zoals zulks is neergelegd in de voorlopige con stitutie van de R.I.S. Oost-Indonesië is deelstaat en wil het blijven. Dit werd het Australische lid van de commissie der Verenigde Naties voor Oost- Indonesië, de heer Critchley, die op bezoek is in Oost-Indonesië, duidelijk gemaakt toen hij van een reis door de Toradjalanden te Bone te Makasar terugkeerde. Volgens een officieel bericht na men toen 25.000 personen deel aan een demonstratie voor het be houd van Oost-Indonesië als deel staat. Critchley werd door deze demonstratie verrast. Vandaag beginnen in het parlement te Ma kasar de algemene beschouwingen over de begroting, waarvoor, ook in politieke kringen te Djakarta, grote belangstelling bestaat. Inmiddels is gistermorgen offi cieel te Djakarta bekend gemaakt, dat in verband met het voornepien tot het plaatsen van eenheden van het leger der RIS in geheel Indo nesië, binnenkort legereenheden van de RIS naar Oost-Indonesië zullen worden gedirigeerd. Hier van is, aldus de bekendmaking, de regering van Oost-Indonesië officieel op de hoogte gesteld. Ook Oost-Sumatra Uit Djakarta bericht Aneta, dat Moh. Yamin bij het parlement van de RIS een motie, die gesteund wordt door 25 leden, heeft inge diend tot inlijving van Oost-Su matra en enkele andere staat kundige eenheden bij de Republik Indonesië. De plaatselijke bladen te Dja karta verwachten, dat deze motie een krachtproef zal worden wat betreft de sterkte van de unita- ristische en de federalistische stro mingen. Deze bladen menen, dat in het parlement van de RIS de motie een meerderheid van stem men zal behalen en stellen de vraag wat er zal gebeuren, indien de regering van Oost-Sumatra de motie terzijde legt. SCHENKING AAN HET CANADESE VOLK Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot aanbie ding aan de staat Canada van een schilderij van de Nederlandse schil der Meindert Hobbema, welk stuk bekend is onder de naam van „De twee watermolens". De regering is van oordeel, dat deze voorgenomen schenking bij wet dient te worden vastgelegd, op dat op die wijze duidelijk tot uit drukking worde gebracht, dat het geschenk is een geschenk van heel het Nederlandse volk. Bij de minister van Landbouw is op het ogenblik een plan in studie, om binnen vijf jaar de ge hele Nederlandse veestapel vrij vam tuberculose te maken. Onderzoekin gen hebben uitgewezen, dat zeven procent van nieuwe t.bc,-gevallen in enige grote ziekenhuizen afkom stig bljjken van runder-tuberculose. Deze ziekte treedt onder school kinderen daar op, waar de meeste gevallen van runder-tuberculose voorkomen. Het plan de compagne is op initiatief van. de Stichting voor de landbouw en met medewerking van het ministerie door een com missie opgesteld en in samen werking met de op dit gebied werkzame organisaties vervolmaakt. De Centrale Gezondheidscommissie voor Dieren, die de grootse aanval op de runder-tuberculose zal leiden, hoopt spoedig aan het werk te kun nen gaan. Per jaar zal de bestrijding vol gens het plan twintig millioen gulden vergen, waarvan de open bare kas en de rundveehouders ieder de helft zouden moeten op brengen. Gedacht is aan een cen trale heffing van 25 cent per 100 kilogram melk. De totale melk productie in Nederland bedraagt ruw geschat vier en een half mil liard liter per jaar, waardoor het veehoudersaandeel in de bestrijding ruimschoot gedekt zou' kunnen worden. Onderdelen van het plan In het thans aan de minister voorgelegde „plan de campagne" wordt voorgesteld aan alle melk veehouders, die niet over reactie- vrije bedrijven beschikken, een korting van twee procent op de inkomsten van de melk te geven. Dit geld zou worden ingehouden door de zuivelfabrieken Deze twee procent zou dan moeten worden bezien als waarborgsom. Bedrijven met minder dan 10 procent reageerders zouden binnen een jaar na de start van de cam pagne al hun besmet vee moeten opruimen. Binnen twee jaar zou Post voor militairen in Indonesië In het radioprogramma voor de Ned. Strijdkrachten, dat Zondag 26 Maart over Hilversum n op golf lengte 298 meter wordt uitgezonden, zullen mededelingen worden ge daan over de postverzending naar militairen in Indonesië, in het bij zonder over de verzending van lucht- en zeepost naar militairen op Nieuw-Guinea. dan het zieke vee van bedrijven met 10 tot 20 procent reageerders verdwenen moeten zijn. Bedrijven met 20 tot 30 procent ziek vee moeten na drie jaar zuiver zijn, die met 30 tot 50 procent binnen vier jaar en die met oen hoeveel heid besmet vee, die meer dan de helft van het aantal runderen uit maakt, binnen vijf jaar. Indien een veehouder in de voor hem gestelde categorie aan de ge stelde tijdsnorm voldoet, krijgt hij zijn twee procent terug. Dan is de waarborgsom dus een soort spaar pot geweest. Zo niet, dan komen de ingehouden gelden ten goede aan de t.b.c.-bestrijding. Morgen, Zondag, zendt de KRO een Amerikaanse dag uit, waar voor opnamen en gegevens ver strekt zijn door de radio-afdeling van ECA-OSC te Parijs, de ECA- missie in Nederland, door de Ame rikaanse ambassade te 's-Graven- hage, door het ministerie van economische zaken, de „Catholic Broadcasters Association" te Wil- Men krijgt niet een bepaaixi. mington, Delaware in de Ver- hoge dunk van deze staatkundig enigde Staten e.a. katholieke leiders, althans niet vai. hun politiek inzicht, dat twee vai. Voornaamste sprekers van de d? b^ste hunner mannen blijkbaa. dag zijn de heren Selden Chapin, *n staat zijn de door hen zeh ambassadeur van de Verenigde begonnen taak tot een goed einde Staten in Nederland; Clarence D. te brengen. Hunter van de ECA-missie in noD,,r?rlifSS ^"fspondent vai. Nederland, William O'Dwyer, bur- l Maasbode, die blijkbaar ook gemeester van New York; Kardi- deze nieuwe mislukking van de heei naai Spellman, Averell Harriman, de Wiart met vermoed haa, speciale vertegenwoordiger van de VJ, Sisterenavond nog in head- Verenigde Staten; minister D. U. ~dds' dat ,"de °"d(f r°t van een Stikker,, minister van buiten- Wlart blijk gaf landse zaken van Nederland en' J BUITENLANDS OVERZICHT Uit Brussel kwam gisterenavo. het onverwachte en we zoudt bijna zeggen verbijsterende berich dat ook de tweede formateur dt heer Carton de Wiart, geen kans heeft gezien een uitweg te vinden in de parlementaire crisis en zijn opdracht tot vorming van een kabinet heeft teruggegeven. Onverwacht komt dit berieha omdat het verluidde, dat de nieuwe formateur na het advies te hebben ingewonnen van het college van ministers van Staat, de konin daarvan op de hoogte zou stellei en dan zijn informatieve besprt kingen zou beginnen. Wat is er nu de reden gewec. dat hij gisterenmiddag reeds zo taak neerlegde? Gisterenavond i dit nog niet medegedeeld. De heel Carton de Wiart deelde na zijn terugkomst van de Prins-regent dc verbaasde journalisten mee, dat hij de mogelijkheid had verkend tol een nationale verzoening, maar dat de mogelijkheid daartoe niet ge bleken was. Het verbijsterende in deze twet de mislukking van een katholieke staatsman zit hierin, dat deze katholieke staatkundige leiders blijkbaar geen mogelijkheid zien om het door hen zelf gewilde en van het parlement afgedwongen referendum tot een practische uit voering te brengen. Immers, het doel van dit refe ï-endum was toch niet alleen on. een mening van de kiezers uit tt lokken, maar ais tweede hoofd bestanddeel, deze uitspraak ter be slissing aan het parlement voor u leggen. van grot politiek bemiddelaar van de OE daden hebben nu met be- EC; R. Marjolin. secretaris-gene- Paa}d oordeel bevestigd maar raai van de OEEC en de West- dat. va? d® katholieke Europese staten. de Hheer Df. Schrijver die direct reeds sceptisch stond tegenover deze opdracht en vooral het raadplegen van de ministers, van Staat kostbare tijdverspilling noemde, welke een gunstige oplos sing zeker niet zou bevorderen. Het moet vooral voor het Bel gische kiezerscorps een pijnlijke teleurstelling zijn, wanneer ze nu 75 JAAR PATERS S.V.D. TE STEYL Op 8 September a.s. zal in Steyl het 75-jarig bestaan van het Mis siehuis van de Paters van het God delijk Woord gevierd worden. Sinds 1875 is de kloostergemeenschap en jn de veertien" daWn"na"'bet~refe- daarmee ook het klooster gestadig rendum moeten constateren, met gegroeid. In het begin van 1948 hoe weinig succes hun leiders hun telde de Congregatie 3869 geprofes- taak vervullen en we benijden de te leden, waarvan 2131 priesters, meerderheid van de voorstemmers 546 fraters en 1174 broeders. In niet, nu ze lijdelijk moeten aan- Steyl en in de dochterhuizen wer- zien hoe door een niet bepaald ver den ruim 2400 studenten opgeleid. trouwenwekkend politiek beleid DE RONDE VAN NEDERLAND Vier Nederlandse ploegen zullen starten De samenstelling van de 8 ploe gen voor de Ronde van Nederland 1950 is nog niet definitief ge schied, maar op het ogeblik kan reeds worden medegedeeld, dat 4 Nederlandse ploegen van 8 man zullen starten, verder 1 Frans team, 1 gemengde Luxemburgse- Zwitserse en 2 Belgische ploegen. HET VOORLOPIG NEDERLANDS ELFTAL De Amsterdammer Stoffelen van Ajax is verhinderd uit te komen voor het voorlopig Nederlands elf tal in de wedstrijd tegen Brentford op Woensdag 29 Maart a.s. te Rot terdam. Hij wordt op de linkshalf plaats vervangen door Verbeek van Sparta. DJAKARTA, 24 Maart (Reu ter). Het uit 300.000 leden be staande Indonesische zeelieden- verbond steunt een nieuwe natio nale scheepvaartmaatschappij, ge naamd „Djakarta Lloyd", die is opgericht om bet monopolie van de KPM te breken. Drawis Dja- min, voormalig officier bij1 de „Indonesische marine", die thans de nieuwe maatschappij leidt, heeft heden verklaard, dat de eerste zes millioen gulden van het aanvangskapitaal door leden van het verbond is bijeengebracht. De maatschappij moet een aan vangskapitaal van 30 millioen gulden hebben en men zal zich in verbinding stellen met de „repu blikeinse" regering om het groot ste deel van dit bedrag als sub sidie te verkrijgen, aldus Djamin. „Wij verwachten binnen drie maanden op kleine schaal met onze schepen te beginnen. Wij zijn Tengevolge van het breken van een as van een Franse goederenwagon zijn Donderdagavond bij Reuver, op het baanvak tussen Roermond en Venlo een tiental wagons van een trein, die met 43 zwaar beladen goederenwagens kalk en cement van Maastricht op weg was naar Gro ningen, ontspoord. Het baanvak werd over een lengte van ongeveer 80 meter vernield. voornemens eerst het interinsu- lair vervoer met de KPM te delen en later naar Australië en de Phi- lippijnen te varen". Hij noemde het „een onmogelijke toestand", dat een buitenlandse scheepvaart maatschappij een monopolie in het onafhankelijke Indonesië uitoefen de. De „Djakarta Lloyd" ziet thans uit naar schepen uit alle delen der wereld, in het bijzonder Ne derland. Men hoopte, dat een deel van de Nederlandse lening aan Indonesië gebruikt zou worden voor de aankoop van schepen, al dus Djamin, die vervolgde, dat hoge regeringsautoriteiten, die geen financieel aandeel in de onderneming hebben, deel uitma ken van de directie. 40 procent van de winst zou naar de aandeelhouders in het zee- liedenverbond gaan, 40 procent naar de employé's van de maat schappij en 20 procent zou gere serveerd worden. TWEE GEWONDEN Vrijdagmiddag even voor twee uur is op de onbewaakte overweg bij de mr. Tripkade te Utrecht een militaire auto aangereden door een uit Hilversum komende elec- trische trein. In de cabine van de militaire auto bevonden zich de sergeant A. G. en de korporaal T. S. B. Zij werden beiden gewond en vervoerd naar het militaire hospitaal in Utrecht. De trein werd licht beschadigd en kon na een half uur de reis voortzetten. Post voor de „Grote Beer" Post. bestemd voor naar Neder land terugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Grote Beer", die in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiter lijk op 27 Maart a.s. in Nederland worden ter post bezorgd. Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres de vermelding te bevatten; „aan boord van het troe penschip „Grote Beer", op thuisreis naar Nederland". De naam van de vermoedelijke tussenhaven mag niet worden vermeld. Mr. E. N. van Kleffens, onze ambassadeur te Washington, zal in Juni a.s. zijn functie neerleggen en naar Den Haag terugkeren, aldus is gisteren door de Neder landse ambassade te Washington medegedeeld. Een woordvoerder van de am bassade verklaarde, dat mr. van Kleffens de Verenigde Staten ver laat, omdat het klimaat van Washington een slechte invloed heeft op de gezondheidstoestand van hemzelf en die van zijn echt genote. Volgens een bericht uit andere bron zou mr. van Kleffens te Washington worden vervangen door dr. J. H. van Royen, onze ambassadeur te Ottawa, die op zijn beurt door de heer A. H. Lo- vink, voormalige Hoge Vertegen woordiger van de Kroon, zou wor den opgevolgd. VERPACHTING BOERDERIJEN IN N OOR DOOSTPOLD ER EMMELOORD, 24 Maart De Wieringermeerdirectie, afd. Noord- Oostpolderwerken, zal ook dit jaar een aantal boerderijen in de Noord- Oostpolder verpachten. De verpach ting zal voor de gronden ingaan op 1 November 1950, maar voor de gebouwen eerst op 1 Mei 1951, daar deze niet eerder klaar zijn. Er zul len zowel akkerbouw als gemengde bedrijven worden verpacht. De grootte van de bedrijven varieert van 12 tot 48 ha. De pachters moe ten minstens 26 en mogen hoog stens 50 jaar oud zijn. Werd de vorige week de beurs verrast door de bekendmaking van de nieuwe Indonesische deviezen- voorschriften, deze week werden maatregelen aangekondigd betrek king hebbende op de geldsanering in Indonesië. Deze komen in het kort hierop neer, dat het uit staande geld voor 50 procent wordt gereduceerd tot wettig betaalmid del, terwijl de andere 50 procent zal worden omgezet in staatsobli gaties. Personen, die in Indonesië over een tegoed in Indonesische guldens beschikten, konden tot voor kort na verkregen vergunning een zelfde bedrag hier in Nederland uitbetaald krijgen (behoudens een onbetekenend verschil tussen de notering van beide valuta's). Door de nieuwe deviezenvoor- schriften blijken deze personen in een heel ongunstige positie te zijn, omdat voor elk bedrag, dat zij wensen over te maken, een zelfde bedrag certificaten moet worden aangekocht, waarvan de notering 200 procent bedraagt. Derhalve moeten rij nu voor een uitbetaling in Holland van f 1000.drie dui zend .Indonesische guldens neer tellen. Deze nieuwe Indonesische be palingen hebben ongetwijfeld er toe meegewerkt, om de beurs in Amsterdam, die toch al geen hoop vol bestaan heeft, nog dieper in de put te jagen. Vooral cultuur fondsen hadden het hard te ver duren en moesten alle steun mis sen. Alleen tegen het eind van de week kwam het aanbod enigszins tot stand, doch er kon slechts een klein gedeelte van het verlies weer worden ingehaald. Onder deze omstandigheden be hoefde het niet te verwonderen, dat er ook in de industriewaarden over de gehele linie koersverliezen optraden. Tegen het eind van de week trad er een kleine verbetering in. Zeer flauw bleken Koninklijke Neder landse Hoogovens te rijn, die van 177 1/2 procent op 165 procent kwa men, vermoedelijk in verband met de binnenkort te verwachten aan delen uitgifte. Ook aandelen Neder landse Mij voor de Walvisvaart ondergingen een verdere teruggang tot 93 procent (vorige week 102 1/2 procent)Binnenlandse bankaan delen wisten zich goed te hand haven. De staatsfondsenmarkt gaf slechts fractionele koersafwijkingen te zien. De nieuwe 3 1/4 procent lening van 1950 vrijwel onver anderd op 99 7/8 procent. ObL Indië eerder iets vaster. Op de Amerikaanse afdeling wis ten de noteringen, in navolging van New-York, hier en daar iets aan te trekken. Op de emissiemarkt komt enig meer leven. c. van hun voormannen, de minder heid van neen-stemmers, meer en meer aan de winnende hand komt. Het Nederlandse socialistische or gaan Het Vrije Volk, dat ondanks zijn politieke belijdenis aan de kop van het blad „democratisch socia lisme" meer en meer gemene zaak maakt met het revolutionnaire Marxisme van de Belgische socia listen, schrijft reeds juichend, dat de oplossing die nadert, voor Koning Leopold niet plezierig zal zijn en de vijfde Koning der Belgen Boudewijn, in aantocht is. Ook hier zien we dolheid in kwadraat. De koning, die vol komen democratisch en constitutio neel verklaart zich loyaal aan de beslissing van de volksvertegen woordiging te onderwerpen, wordt voor fascist uitgekreten, door socia listen, die met geweld en terro risme zich verzetten tegen een nog maar mogelijke uitspraak van het parlement. Ze willen geen koning, die op de troon is gekomen, omdat hij zich onderwerpt aan de be slissing van de volksvertegenwoor- diging, maar juichen reeds bij voor baat de komst van de koning toe, die koning moet worden tegen de grote meerderheid van de volks wil in en die dit alleen kan doen, omdat zijn weg naar de troon is gebaand door werkstakingen en terreur. Leven we niet in een ver dwaasde wereld? Van deze werkstakingen gespro ken. Ondanks de overdrijving van de neutrale (lees: liberale en socia listische) persbureaux, is deze ver re van algemeen geweest, zelfs niet in de Waalse delen. Bovendien, de waarde van deze demonstraties kan men afmeten uit het feit, dat gisteren te Brussel werkwillige trambestuurders door socialistische stakers van de tram werden ge sleurd. Ook hier moest door ge weld en terreur, de vrije menings uiting van de arbeiders belet wor den. En nu straks maar weer dar per zingen: ,.Niet met de waperm der barbaren". Intussen wordt het hoog tijd. dat de katholieke politici in België hun verantwoordlijkheid gaan beseffen. Het krijgt nu al te veel de schijn dat zij zich laten intimideren door de socialistische en liberale terreur En dit kon voor de C.V.P. ook we' eens noodlottig worden. Congres van hef „Apostolaat der Zee" VATICAANSTAD 24 Mrt. (AFP) Het twaalfde internationaal Con gres van het „Apostolaat der Zee" het 2de internationale congres var het Heilig Jaar is Donderdag ge opend. (Van onze weerkundige medewerker) Het laat zich aanzien, dat dit eerste week-end in de lente tevens een voorjaarskarakter zal vertonen. In de nacht van Donderdag op Vrijdag viel er toch nog meer regen, dan aanvankelijk verwacht werd. Warme vochtige oceanische lucht overstroomt ons land, be grensd door een z.g. koufront. Deze koude lucht was er de oorzaak van, dat de temperatuur gisteren aanmerkelijk lager was dan de vorige dagen. Welk een verschil het passeren van zo'n koufront maakt, blijkt b.v. uit het feit, dat te Eelde gisterochtend 6 uur een minimum-temperatuur van 11 graden werd genoteerd, terwijl gistermiddag 15 uur de temperatuur nog geen 9 graden meer bedroeg. Ook het week-end zal vermoedelijk droog weer brenger hoewel er voor morgen nog een addertje onder het gras schui1 in de vorm van een depressie welke gisteravond boven d Azoren lag en in noordoostelijke richting trok.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5