6.30 GEVAREN DIE DE V.S.I. BEDREIGEN Heidense chaos en christelijke opbouw Kampeerterreinen moeten verdwijnen De maatregelen ten aanzien van de bloembollenteelt Openingsdraverijen te Alkmaar Tm zaamheden ENING van n wij n Behangwerk JMAN Zn. Cabriolet f 4745 Coach f 4745 Sedan f 4995 - GEBR. KLEEN .STON - Verf ithuizen Zn. ::toord 103 i KLEUTER KLEUTERHUIS ing met de gezinnen gedenken M0NSTRATIE ksstraatweg - Heiloo De herleefde geest van het unitarisme Revolutiekoorts nog geenszins bezworen Zondagsevangelie Stakingen in Deli Het Verre Oosten Nieuwjaarsvieringen - Dobbeldemonen Knalvuurwerk - Het kanon Krakatau Teeltrecht moet behouden blijven Vader reed eigen kind dood Beginsel en feit inaugurele rede van prof. dr. jos. gielen In Frankrijk wordt nog steeds gestaakt „collectieve moord" zeggen de artsen Tegenvaller voor zomergasten initiatief van prof. de waele Hulpactie voor Griekenland R.K. Hoorder Hand bal kring rode kool. 6—25.10; gele 2540; prei 19—53; uien 1 II 1929; bieten 67.70; I 30—38; II 12—28; bloem- 1 17—32; wortelen 5.5015.90; 5-14- selderie 8—14; selie sjalotten 9—23; peren Win- 1628; Giezer Wildeman appelen Goudreinetten LAG, 24 Maart. Aardappe- -12; sjalotten 17—21; spinazie uien 2046; bieten 6; prei rode kool 15—25; spruitkool witlof 2843; radijs 1214: .er 3657; andijvie 76; sla Goudreinetten 3674; Pres. ngeland 34—79; Gron. Kroon Zoele Ermgard 3238; Jo- i 39—85; Rode Ster 32—38; van Holland 4256; Bramley London pippin 2853; Gie- lldeman 17—24; Winterjan St Remy 1624. .NGEDIJK, 25 Maart. kg. rode kool 12.5021.90; cg. gele kool 36.1038.20; :g. bieten 6; 3200 kg. witlof 34; II 2229; 4000 kg. uien -47.50; grove 45.6046.20. ).-SCHARWOUDE, 25 Maart. kg uien 4646.80, grote 46.90 38; 11.000 kg peen II 39.4043, 40—37; 11.000 kg kroten I 6; g witlof I 3437, II 30, III 19; i kg rode kool 11.2024.80; gele kool 37.60; 1000 kg witte 35—41.30. RMENHUIZEN. 25 Maart g peen II 36—37.80, III 30.10— IV 11.30; 600 kg gele kool 50; 154.000 kg rode kool 12.30— kroten 6.2014.20. jesloten ,AT 68 k A R >rk. schilder-, glas- en Tel. 3233 - Scharloo 26 SCHILDERSBIJENKORF" leverbaar de bekende re Skoda personen auto- er lage prijzen. TEL. 2976 U gemakkelijk en J\STSTREPEN of badkamer met istic RAI STON bij PRAAT 46 Telef. 3798 1IAALZAAK van Alkmaar dellen van kinderwagens korting brbaat dank :ijnmeester der Sint Vin- isvereniging WENNIPS DIJK 16 ALKMAAR SLANDBOUWVOORLICH- enwerking met de stands- iIERS, MECHANISCHE IERS en OPLADERS om 9.30 u. op 't bedrijf van ZATERDAG 25 MAART 1950 PAGINA 7 II (slot) Wij vervolgen hiermede een beschouwing van onze parlementaire redacteur over de toestand in Indonesië, als een voortzetting van het eerste deel, dat in ons nummer van Maandag j.l. opgenomen werd. Daarnaast is er het leger. Wij moeten oog hebben voor de ontzag lijke moeilijkheden, waarmede de regering van de V.S.I. ook in dit opzicht te kampen heeft. Men kan niet verwachten dat talloze losse groepen, verspreid over een onme telijk land, in enkele weken onder één centraal gezag zijn gebracht. Maar op het ogenblik ondergaan wij toch de beklemming van het feit, dat er ook nog weinig of niets is dat hoop in deze richting geeft. Er zijn berichten over willekeurige arrestaties van buitenlanders. Het ontbreekt niet alleen aan centrale controle, maar ook aan centrale verzorging. Iedere groep financiert zich zelf en op kosten van de omge ving, waarover macht kan worden uitgeoefend. Vaak neemt zulks de vorm aan van afpersing. Grote on dernemers moeten „rust" kopen met enorme bedragen. Hier rijst het gevaar van z.g. oorlogsheren, figu ren, die ook het China van Tsjiang Kai Sjek ten gronde hebben gericht. Zij waren machten in de Staat, waarop de Overheid moest steunen en toch niet kon steunen, omdat zij slechts hun eigen belang op het oog hadden. Het derde gevaar, dat op de rege ring van de V.S.I. aangolft, is de herleefde geest van het unitarisme. De republiek Djokja heeft zich In donesië altijd als een eenheidsstaat gewacht. Wel werd er op de inter- Indonesische conferentie, die aan de R.T.C. voorafging, overeenstemming met de Federalisten bereikt, wel werd ter R.T.C. besloten dat de jon ge staat een federatieve structuur zou hebben, maar „spontane volks uitspraken" hebben inmiddels reeds alle deelstaten met uit zondering van Sumatra, Timoer De Passietijd begint, de Lijdens- tijd. Als we er niet aan gedacht hadden toen we ons klaarmaakten voor de H. Mis, is het dubbel dui delijk tot ons doorgedrongen door het zien van het paarsgesluierde kruis op het altaar. De Lijdienstijd is begonnen. Deze veertien dagen moeten onze gedachten meer dan anders zijn bij het drama van Gol gotha. God lijdt om ons te verlos sen! Dit ons telken- te binnenbren gen (misschien zou het bedek ken van het huiskamerkruis met een paarse of zwarte doek ons daar bij helpen) is het doel van onze Moeder de H. Kerk. Vandaag houdt zij ons daarom in het Epistel Christus voor, de Hogepriester „die door de H. Geest Zichzelf als smet teloos offer aan God heeft opgedra gen". Wij zijn verlost, weer met God verzoend, opnieuw kinderen van Onze Vader geworden, door een offer. De Joden vóór en tijdens Jezus' leven brachten geregeld hun offergaven naar de tempel. Daar werden deze door een priester, offi cieel, aan God aangeboden. God wilde het zo: het priesterambt in Israel was erfelijk in de familie van Aaron. Het Kruisoffer dat de hemel deed opengaan en een onuitdroog- bare bron voor het mensengeslacht van reiniging en genaden zou zijn, was een officieel offer. Christus heeft niet zijn leven geofferd, zoals bijv. Paus Benedictus XV zijn leven offerde voor de wereldvrede. Neen, het offer dat Christus bracht van zijn leven, was een offer „namens de gemeenschap door een priester aan God aangeboden en door Hem aan God aatL boden en door Hem aanvaard". In het Epistel vergelijkt S. Paulus het off var. Christus dan ook met een offer dat God in het Oude Verbond had voorgeschre ven, nam. het reinigingsoffer (Num. 19.) De offergave hierbij moest een mannelijk rund zijn, dat nooit het juk had gedragen en zon der gebreken was. Wat na de ver branding overbleef, werd met wa ter gemengd en had een reinigende kracht: door besprenkclirag daar mee werden de, volgens joodse wet, onreinen weer in de gemeenschap opgenomen. Natuurlijk sloeg deze reiniging op het uiterlijke; innerlij ke reinheid hing ook in het Oude Verbond af van de gesteldheid des harten- Christus nu droeg zulk een reini gingsoffer op: Zijn eigen Bloed, Zjjn eigen Leven. Namens do gemeen schap der Godsgetrouwen, verte genwoordigd door Maria en Joan nes en de Vrouwen, besteeg Chris tus als Priester het altaar van het Kruis. En zoals de priester van het Oud Verbond met het bloed van het offerdier zevenmaal het Tabernakel besprenkelde, zo ging Christus met het Bloed van het volmaakte offer, dit is door het vergieten van zjjn eigen Bloed de hemelse feest tent in en reinigde heel het mens dom. Om dit Offerbloed was God het mensdom weer gunstig gezind en nam Hij heel de mensheid op in Zijn familie. Christus' Kruisdood als Hoge priesterlijke offerdaad is het wat onze Moeder cL H. Kerk vandaag ons in herinnering wil brengen. Niet alleen: door Zijn dood zijn wij verlost, maar vooral: namens heel de gemeenschap, dus ook namens ons bracht Christus een offer, Zichzelf. En niet symbolisch! De gruwelijke pijn en - jn verschrikke lijk zielelijden moge ons overtuigen van Zijn liefde, dóe dit offer kon brengen. Sluiten wij ons aan bij dit offer dat in elke H. Mis tegenwoor dig komt. P. C. DE HAAS. OFM. Feestdag in de komende week. Vrijdag 31 Maart. O. L. Vrouw van Zeven Smarten. en Oost-Indonesië van de kaart doen verdwijnen. In het parlement van Oost-Indonesië werd dezer da gen nog slechts met 33 tegen 31 stemmen een federalist tot voor zitter gekozen. Maar ook afgezien van deze uitslag lijkt het wel zeer onwaarschijnlijk, dat deze twee sta ten nog aan de wassende invloed van Djokja weerstand zouden kun nen bieden. Nu kon ons juist op de plaats waar we dit alles overpeins den 'n dergelijke ontwikkeling niet al te zeer verwonderen. Wij dachten nog eens terug aan de dagen van de R.T.C. Wel was er op dit Eerste Kamergebouw een bordje „B.F.O." bevestigd, maar daarachter vond men niet zelden volbloed Republi keinen. Ministers van deelstaten verklaarden U onomwonden, dat zij hun eigen staat maar liefst zo gauw mogelijk weer zagen verdwij nen. Toch waren er ook ongetwij feld bewuste Federalisten, al waren zij veel minder militant en dat zal dan ook wel de oorzaak zijn dat ook zij tenslotte toch weer het onderspit hebben moeten delven. De Chinese „Keng Po" schreef onlangs: „De groep, die de steun van het leger heeft, bepaalt de wil van het volk". Wat in deze ontwikkeling het meest verontrust is het niet te ont kennen feit, dat de geest van de revolutie nog geenszins bezworen schijnt. De overeenkomst van de R.T.C. blijkt haar niet ten volle te kunnen voldoen. Zij bleef naar nieuwe successen zoeken en vond deze in het omver lopen van op twee na alle deelstaten. De rege ring van de V.S.I. zou wellicht tot het zelfde resultaat hebben willen komen, vast staat wel, dat zij hier bij echter de formele weg had willen bewandelen. In deze houding her kent men de mannen van de R.T.C. Zjj voelen, dat zij een grote verant woordelijkheid op zich hebben ge nomen en dat de wereld naar hen kijkt. Geen vertrouwen, geen lenin gen. Onze grote zorg is dan ook vooral hierin gelegen, dat juist deze mannen desondanks voor de wil van de revolutie hebben moeten buigen. Oorspronkelijk zou de op heffing van de deelstaten immers bij wet worden geregeld, in allerijl is daar echter een noodwet van ge maakt, waarbij de goedkeuring van het parlement achteraf geen enkele betekenis meer heeft. Minister Mo notutu mag een en ander hebben voorgesteld als de beste manier „om de stortvloed die zich tegen de negara's keerde, te kanaliseren", ook bij een dergelijke veronderstel ling van zaken blijft het zo, dat ten slotte toch de kracht van de revo lutie de doorslag heeft gegeven. En onderwijl rollen nieuwe gevaren aan: de sociale onrust, de macht van het leger en niet op de laatste plaats, de wens van de republiek Djokja om de hele apparatuur van de V.S.I. weg te vagen teneinde de hare ervoor in de plaats te kunnen stellen. Er gaan zelfs stemmen op, dat de band met Nederland ook nu nog zou knellen en hier lekken de uitlopers van de revolutie aan de nog zwakke fundamenten van de Unie. De datum van de eerste Unie conferentie werd verschoven, er be staat onenigheid over de agenda. Sommige punten wil de regering van de V.S.I. met het oog op de gespannen verhoudingen maar lie ver niet behandelen. Het is een niet te loochenen feit: ook nu voelen de leiders de stootkracht van de revo lutie nog in de rug GEHELE TREINVERKEER LIGT STIL DJAKARTA, 24 Maart (Aneta). Doordat er een staking is uitge broken bij de Deli Spoorwegmaat schappij, ligt het gehele treinver keer ter Sumatra's Oostkust stil. Ook het personeel van de telefoon dienst der Deli Spoorwegmaat schappij, welke dienst de gehele Oostkust telefonisch bedient, is in staking gegaan. De staking is uitgebroken na be ëindiging van onderhandelingen met het hoofdbestuur van de ar beidersbond over loonsverbetering voor de lagere arbeiders. De over eenkomst werd echter door de af delingsbesturen niet overgenomen. Door de staking, die 3000 man omvat, ligt de uitvoer van de ondernemings- en bevolkingspro ducten via de haven van Belawan stil. Doordat de goederen niet kun nen worden opgeslagen is het niet uitgesloten, dat er ondernemingen zullen moeten sluiten en dat de rijstvoorziening der ondernemin gen precair wordt. MORRISON WAARSCHUWT LONDEN 24 Mrt. (Reuter). De Britse plaatsvervangende premier, Herbert Morrison, heeft er op een partijvergadering b(j de Vakvereni gingen op aangedrongen „zich te ontdoen van communistische func tionarissen". De Communistische partij had meer weg van een groep samenzweerders dan van een poli tieke party. Haar program bestond uit het toepassen van trucs, ver raad waar het de verdediging van het land betrof, onruststoken in de industrie en tyrannie waar men de macht in handen kreeg. (II slot) Een Chinees is geen sportman. Vrijwel de gehele dag en nacht is gewijd aan 't dobbelen. En deze „sport" wordt door de regering voor Chinees Nieuwjaar drie dagen vrij toegelaten over de hele linie. Daarna geldt weer de (zeer incon sequente) wetgeving alhans in de Engelse kolonies dat gokken alleen is toegestaan in 's Lands dobbelhuizen, waar de gokkers moeten betalen om te spelen. De „Gokbaas" pacht zijn zaak van het gouvernement voor fabelachtige sommen en vormt voor de regerin gen een welkome bron van inkom sten. Ook de pachter doet bovenste- beste zaken.... De tweede dag van 't jaar is geheel gereserveerd om de boeken der zaak te controleren en de winstbalans op te maken, een uiterst gewichtig werk voor een Chinees. Baas verdwijnt compleet in het papier, terwijl personeel op gaat in de dobbelsport. Vroeger duurde Chinees Nieuwjaar min stens drie dagen en het feest is pas uit op de 15de dag der maand. Het geschiedt met enig ceremonieel en niet te vergeten met knalvuurwerk. Want in heel Azië bestaat de uiter lijke feestvreugde in het afsteken van een lawine van vuurwerk, geen mooi vuurwerk, maar de volle klem ligt op knallend. 400 millioen Azia ten raken in vervoering en genie ten van donderbussen en knalpot- ten. De jeugd loopt rond met ze venklappers en voetzoekers en niet ontploffende projectielen worden door het spiedende oog van de jeugd als schatten verzameld en op nieuw gereviseerd, afgeschoten met eenzelfde gevoel van Salomonsrijk- dom, als wij, grote mensen, een' paar jaar terug ons op de eindjes cigaret wierpen, die de Jap met nonchalante zwaai wegkijlde. Hoe relatief is de rijkdom en hoe rijk kan een „arme drommel" toch we zen! Gelukkig maar voor toean Sla mat, Alles bijeen is Chinees Nieuw jaar een leuke, roerige tijd en voor Jan Chinees ook een heel bijzondere tijd. Het is het grootste feest van China en hangt innig samen met 't hele volk. Want luister eens. Op die dag wordt elke Chinees een jaar ouder en vormt dus de ge meenschappelijke verjaardag van 't Hemelse Rijk. Het zal u. lezers mogelijk wel in teresseren iets meer over de Chi nese tijdrekening te vernemen. Kijk eens, elke baby die in China wordt geboren is op de dag van zijn of haar geboorte een jaar oud. Wordt dus een kindje geboren op Oude jaarsdag, dan wordt het op Nieuw jaarsdag twee jaar, waaruit dus volgt, dat wij de opgegeven leeftijd van een Chinees altijd moeten ver minderen. Hij kan wel 728 dagen ouder zijn dan hij opgeeft volgens ons. Verdelen wij de tijd in eeuwen van 100 jaar de Chinees rekent in cyclussen van 60 jaren, waarin elk jaar, elke maand, elke dag en elk uur twee namen dragen. Een uur heeft dus acht namen. En zo zal bv. als een jongen een meisje ten huwelijk laat vragen (wat in China altijd gebeurt door middel van een huwelijksmakelaarster) de ze vrouwelijke advocaat wel dege lijk de acht namen van het geboor teuur van haar cliënt kennen wel ke gecombineerd met de sterren beelden daarvan, het toekomstige geluk van de, voorgestelde huwe lijksmatch kunnen tonen en zodoen de meer kans maken voor het sla gen van haar aanzoek,... Een andere opmerkelijke tydver- deling is die van twaalf opeenvol gende jaren, die elk een dieren naam dragen en welk dier zijn in vloed uitoefent op dat jaar. Zo was 1916 toegewijd aan de Draak, 1917 aan de Slang, zo opeenvolgend: het Paard, het Schaap, de Aap, de Kip, de Hond, het Varken, de Rat, de Os, de Tqger en in 1927 heerste de Haas. In 1928 begon de Draak weer te regeren.. Nu zal soms een Chinees die in 1924 is geboren u zeggen, dat hij behoort tot de Rat. U zal dan mogelijk gissen of 12 jaar uit zijn, maar het idee is meer, dat zijn le- van staat onder de bijzondere be scherming en macht, waarover de Rat beschikt. Zeker, het heidendom als overal verdrinkt in bijgeloof en toch schuilt er een diep element van poëzie in dat alles enook wel degelijk een grote kennis der sterrekunde, die China reeds bezat toen onze voorzaten in berenvellen en boomschors de sterren nog aan zagen voor lampjes of vurige ogen van Jupiter. De Maleier rekent naar de maan en kent geen geboor tedatum. De primitief al evenmin, maar gaat bij vergelijkingen. Zo was iemand bv. 'n baby, opgescho ten jongen of pas getrouwd „toen 't geweldige kanon" werd afgescho ten, wat niets anders betekent dan de onzettende uitbarsting van de vulkaan Krakatau op een eilandje in Straat Soenda bij Java in 1883. Deze geweldige -■Catastrophe, die 36000 mensen' hét leven kostte, overdonderde de hele O. I. Archi pel, terwijl de fenomenale vloed golf vrijwel de gehele aarde beïn vloedde en zelfs in onze Noordzee kon worden waargenomen. Dat noemt de bosbewoner het „Kanon" en vergelijkt naar dit voorval zijn ouderdom. En hierbij eindig ook ik mijn maandelijkse uitbarsting met een vreedzame en oprechte wens voor een gelukkig Nieuwjaar, een beter begrip vooral van hogere waarden toewensend aan onze mis deelde medemensen. TOEAN SLAMAT. Ook in LTB-kringen was het streven naar algehele afschaffing der regeringsmaatregelen ten aan zien van het bloembollenvak (de „sanering") krachtig tot uiting ge komen. Op 5 December 1949 diende de afdeling Hillegom der LTB een voorstel in, waarbij het bestuur van de vakgroep bloembollenkwekers werd uitgenodigd met alle ten dien. ste staande middelen te streven naar afschaffing van alle bedrijfs- maatregelen. Dit voorstel is inmid dels ingetrokken. Het zal. tenzij een andere afdeling het overneemt, niet in behandeling komen op de alge mene jaarvergadering van de vak groep kwekers, sectie bloembollen kwekers van de LTB. die Maandag 3 April a.s. in „De Leeuwerik" te Haarlem wordt gehouden. Uit de opkomst voor het aangekondigde debat over Zweden's buitenlandse politiek in het parlement bleek zonneklaar de „grote' belangstelling, die de Zweden voor buitenlandse poli tiek koesteren. Toen'de Zweedse minister van buitenlandse zaken, Undén, precies op aanvangstijd het spreekgestoelte betrad, zag hij niets dan lege stoelen. Slechts één stoel was bezet door een tamelijk lusteloos uitziend man, en aan de andere kant stond een persfotograaf opgesteld, om dit pijnlijke moment te vereeuwigen. Een voorstel van de afdeling Voorhout om tenminste de teelt van narcissen geheel vrij te laten, ont moet tegenkanting van het bestuur. Dit motiveert zijn standpunt: af schaffing van alle bestaande maat regelen doch met behoud van het teeltrecht, door te wijzen op de noodzaak van enige leiding op het gebied van productie en handel. Voor het bollenvak, aldus het be stuur, klemt dit te meer, omdat bij de voortbrenging de mechanisatie een steeds grotere rol gaat spelen en het gevaar dreigt dat bij alge hele vrijheid de teelt, met name van narcissen en tulpen, zich naar de landbouwbedrijven zal gaan ver plaatsen. Daar de vraag naar bollen is ver groot en de afzet verruimd, meer evenwicht is ontstaan tussen vraag en aanbod en bij een normale oogst op een zo goed als volledige afzet mag worden gerekend, meent het bestuur dat het huidige ingewikkel de stelsel van surplusfondsen en de daardoor nodige heffingen kan wor den gemist. Om het gevaar van ver plaatsing der cultuur en al te snelle uitbreiding te voorkomen, wil het bestuur het teeltrecht gehandhaafd zien. Toen Vrijdagmiddag de expe diteur H. van der S. op zijn erf aan de Hattemseweg te Apeldoorn met een zware trailer manoeu vreerde, geraakte zqn 3-jarig zoon tje, dat ongemerkt het erf was opgelopen, onder de wagen en werd op slag gedood. BRADLEY EN SLIM OP SCHIPHOL Generaal Omar Nelson Bradley, voorzitter van het Comité van Ver enigde stafchefs, arriveerde gister ochtend met een skymaster van de Amerikaanse Luchtmacht op Schip hol. De generaal verklaarde bij zijn aankomst, dat de wapenleveranties van Amerika aan de bij het Atlan tisch Pact aangesloten landen zeer spoedig in „full swing" zullen zpn. Veldmaarschalk Sir William Slim, chef van de British Imperial Staff, was de laatste van de deelnemers aan de conferentie der Atlantische Pact landen, die gisteren op Schip hol aankwam. Gisteren heeft oud-minister prof. dr. Jos. J. Gielen het ambt aan vaard van hoogleraar in de prac- tische opvoedkunde aan de katho lieke Universiteit van Nijmegen. In zijn inaugurele rede behandelde hij de verschillende aspecten van het schoolonderwijs, de voorwaarden, waaraan de school als paedago- gische organisatie en een sociolo gische schepping moet voldoen, wil zij beantwoorden aan haar paeda- gogisch doel, alsmede de verschil lende nieuwe stromingen en initia tieven omtrent het systeem van het onderwijs. Hij ging daarbij uit van de formule: beginsel en feit. Lei ding, aldus prof. Gielen, moet wor den gegeven bij wetenschappelijke werkzaamheid in de practische opvoedkunde van het beginsel uit zoals dit o.a. in onze grondwet der opvoeding, de encycliek Divini il- lius magistri, is neergelegd; maar leiding zal evenzeer moeten uitgaan van de gevolgtrekkingen, die de feiten ons opdringen, feiten, die ons dagelijks als ervaring van het opvoedkundig handelen door ouders, onderwüzers en leraren, door jeugdleiders en maatschappelijke werkers, door de verzorgers van onze lichamelijke en geestelijke ge zondheid, worden aangeboden, of die wij zullen opsporen. De ambtsaanvaarding van prof. dr. Gielen werd o.m. bijgewoond door de bisschop van Den Bosch, Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts en de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten. PARIJS, 24 Maart (Reuter). Het ziet er niet naar uit, dat de staking in de Parijse gas- en elec- triciteitsbedrijven, die twee weken duurt, deze week zal zijn afgelopen. De vakbonden, waarbij de stakers zijn aangesloten, hebben namelijk besloten, dat de staking moet wor den voortgezet totdat de directies het bedrag van de door premier Bidault beloofde „productiepremies" definitief hebben vastgesteld. Vol gens de directies zou de bereke ning van deze premies niet voor morgen voltooid zijn. Uit verschillende delen van het land wordt melding gemaakt van sabotage in electriciteitscentrales. Te Douarnenez (Bretagne) werd de stroomtoevoer voor een deel van de stad afgesneden met het gevolg, dat ccn pasgeborene, die in een ziekenhuis een spoedbehandeling onderging, overleed. De medische vereniging van het departement Loir Inferieure ver klaart in een communiqué, dat de staking in de electriciteitsbedrijven neerkomt op „collectieve moord". Het geldt als een zeldzaamheid wanneer een ijsbeertje, in gevangenschap geboren, ouder wordt dan een paar dagen. Burger's Dierenpark in Arnhem kan zich op zo'n zeldzaamheid beroemen. 16 December 1949 werd Corry (zo genoemd naar de oppasser, die haar voortreffelijk verzorgt) geboren. Op deze foto ziet u Else en Corry, voor het eerst buiten. EGMOND AAN ZEE. In een besloten vergadering. Don derdagavond door de gemeenteraad van Egmond aan Zee onder voor zitterschap van burgemeester H. Niele gehouden, heeft de raad het besluit moeten nemen om de beide kampeerterreinen, die de gemeente sinds enkele jaren rijk is en waar op tezamen een honderd huisjes staan, voorgoed te doen sluiten. Er bestaat namelijk gevaar, dat de watervoorziening, die in het duinterrein plaats vindt, op de duur door verontreinigingen, afkomstig van het kampeerterrein, moeilijk heden voor de volksgezondheid zou kunnen opleveren. B. en W. van Egmond aan Zee, hierin met advies gediend door de Inspectie van de Volksgzondheid, durven terecht een dergelijke ver antwoording niet op zich nemen en hebben zich derhalve door de omstandigheden gedwongen gezien, reeds met ingang van dit seizoen het kampeerterrein, dat in gebruik was bij de Amsterdamse vereni ging „Ons Buiten", buiten gebruik te stellen. Een en ander brengt voor Eg mond aan Zee het ongemak mede, dat men, voortaan des zomers een (Van onze paardenmedewerker) Morgen gaan te Alkmaar de startlinten weer los en staat de paardensportliefhebber aan het be gin van een druk een laten we hopen sportief seizoen. De inschrijvingen zijn over het algemeen goed, alhoewel voor de grote prijs van Alkmaar slechts zeven paarden staan ingeschreven. En de „Vooruitprijs" moest wor den geannuleerd wegens te geringe aangifte. De openingsprijs daarentegen zal, bij een goede opkomst gesplitst moeten worden, daar zestien paar den op 1700 meter staan, hetgeen te veel is. Daar Geersen vroeg in het sei zoen steeds goed op dreef is, zal hij de „Openingsprijs" met Oriënt Express G een der eerste kans paarden zijn, met stal De Vlieger als zijn grote concurrent. In de „Alcmaria-prijs" zal De Vlieger met de grote Lexington dicht bij de eersten zijn, alsmede Koning Axkit mits gereden door Marten Siderius. Als eerste kanspaard voor de „In memoriam Teun de Graaf-prijs" houden wij het op Lietse Mitzi, terwqi Mart, van Axkit dichtbij zal kunnen komen. Voor de grote prijs van Alkmaar zal Luxor zich van zijn beste zijde moeten laten zien om Leo Axkit achter zich te houden en ook Guy Hanover zal hem, ondanks de voor gift nog zwaar bedreigen. Hier zijn onze tips: Openingsprijs: Oriënt Express G, stal De Vlieger (Otella, Nanda D), Nac de Major; Alcmaria-prijs: DE „VAN HEEMSKERCK" TE HAVANA HAVANA, 24 Maart De spe ciale correspondent van het A.N.P., die de reis van de „Jacob van Heemskerck" meemaakt, seint uit Havana, dat de commandant en de officieren van de Heemskerck Woensdagavond werden ontvangen door de gezant van Canada en me vrouw Coleman te hunnen huize. Hierna hebben de consul-generaal en de consul te Maduro den com mandant en de officieren een diner aangeboden irl de nachtclub „Tropi- cana". Donderdagochtend bracht de waar. nemend burgemeester van Havana een tegenbezoek aan boord. Na een cocktail, aangeboden door de pre sident van de Country-club. hebben de commandant en de officieren aangezeten aan een lunch, aange boden door de Nederlandse gezant bij, de Cubaanse regering en des avonds was er een zeer druk be zochte ontvangst voor genodigden op het achterdek van het schip. In een voetbalwedstrijd tussen Cubaanse studenten en leden van de bemanning werden laatstgenoem den met 60 geslagen. Vrijdag was er een lunch aan boord, welke werd aangeboden aan de minister van Buitenlandse za ken, de minister van Defensie, de chef van de marinestaf, de opper bevelhebber van land. en zeemacht, de waarnemende burgemeester en de chef van het protocol. Een be zoek van de commandant van de Heemskerck aan president Prio So. carras van Cuba kon niet doorgaan wegens ziekte van de president. De Heemskerck zou Vrijdagmid dag weer naar Curagao terugkeren. Lexington, Koning Axkit, Narciso G: In memoriam Teun de Graaf- prijs: Lietse Mitzi, Mart, van Axkit, Mennon; grote prijs van Alkmaar: Leo Axkit, Guy Hanover, Ldxor; korte baan: Miss A My Darling, Norton Williams. Prof. dr. F. J. M. de Waele te Nijmegen, hoogleraar in de geschie denis en staatsinstellingen der Grieken en Romeinen, in klassieke archaeologie en nieuw Grieks, is gehuwd met een Griekse. In ge sprekken met de koning en konin gin van Griekenland, Prins Georgi van Griekenland en diens echt genote, Prinses Maria Bonaparte, werd zijn aandacht gevestigd op de materiële nood, waarin thans nog een deel van Griekenland ver keert. Thans is een plan voor een hulp actie gerijpt, dat door bemiddeling van Nederlandse, hulpinstanties zo als het Katholieke Huisvesting Comité en dank zij de medewer king van de Nederlandse gezant te Athene, de heer Boissevain, de lief dadigheidszin in de Nederlanders hoopt op te wekken voor het zo zwaar getroffen Griekenland. Kar dinaal De Jong staat ook welwil lend tegenover dit plan, zo deelde men ons mede. Men hoopt de actie zo te kunnen organiseren, dat elke inwoner van de door oorlog ver woeste dorpen een pak met kleren, huishoudelijke artikelen enz. ont vangt. JAARBEURSBEZOEK GROTER DAN VOORHEEN Het bezoek is groter dan bij vo rige jaarbeurzen en heeft bovendien een zakeiyker karakter, zo deelde dr. F. H. Fentener van Vlissingen, voorzitter van de Raad van Beheer dep Koninklijke Nederlandse Jaar beurs, gistermiddag mede in zqn welkomstwoord tot het gezelschap bestaande uit de Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht M. A. Reinalda, Jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, burgemeester van Utrecht, het college van Gedeputeerde Sta ten, de wethouders en de vrijwel volledige gemeenteraad, dat (de Jaarbeurs bezocht. In het by'zonder het aantal kaar ten, dat door de deelnemers is aan gevraagd om onder hun cliënten te worden gedistribueerd is ditmaal aanzienlek hoger. Het zakelijk ka rakter van de Jaarbeurs is daardoor versterkt en dat is precies wat de Utrechtse Jaarbeurs zich tot doel stelt, aldus dr. F. H. Fentener van Vlissingen. WEER THUIS BEEMSTER. Onder veel be langstelling kwam Donderdagmid dag de gedemobiliseerde militair Th, Tames Cz. weer in zijn ouder lijke woning aan de Oosthuizerweg aan de Buur. Jongelui hadden voor een mooie erepoort gezorgd en ook 's avonds was er veel belangstelling en werden vele cadeaux overhan digd. nl. door Kath. Thuisfront, de buurjongens en zijn oud-patroon en andere familieleden. aanzienlijk contingent bezoekers, het zijn er toch altijd nog enkele honderden, zal moeten missen. In de naaste omgeving immers, zo verklaarde ons burgemeester Niele tijdens een speciale persconferentie aan dit onderwerp gewijd, is er geen grond beschikbaar om de kampeerhuisjes naar over te bren gen Het zal er op neer komen, dat men in Callantsoog of Petten een onderdak zal moeten zoeken. De hele affaire is ontstaan uit moeilijkheden rond het uitbrei dingsplan der gemeente, een .der eerste, die werden goedgekeurd'na de oorlog, en waarin een aanslui ting van een weg vanaf Heiloo op de boulevard betrokken was. Het Juliama-koloniehuis, dat opnieuw zou verrijzen, zou in verband met dit plan naar een terrein bij de watertoren moeten worden ver plaatst. Dat is op het laatste mo ment niet doorgegaan; voor de weg- aansluiting werd een andere oplos sing gevonden, maar de aandacht werd daardoor op de waterwin ningsterreinen der P.W.N. geves tigd, waarbij de directeur der PWN het een gevaar voor de volksge zondheid achtte, indien deze ter reinen door kampbewoners zouden worden verontreinigd. Een onder zoek werd ingesteld door de In spectie van de Volksgezondheid naar aanleiding waarvan een rap port verscheen, dat ten aanzien van de kampeerplaatsen, in het belang der volksgezondheid, onverbiddelijk was. De kampeerders, die daardoor zeker gedupeerd zijn, zullen dus naar een andere gelegenheid moe ten omzien. Burgerlijke Stand OUDORP Geboren: Guurtje d.v. Cornelis Kos en Gees je Schot; Petronella Maria Genoveva d.v. Cornelis Hes en Geertruida Maria Koenis; Ria Petonella d.v. Petrus Bruin en Margaretha Klasina Schouten; Antonius Wilfried z.v. Johannes Huibers en Divera Maria Dam; Elly Maria d.v. Wilhelmus Antonius Wopereis en Cornelia Jongebloed;J osef Leonardus Maria z.v. Adrianua Gerardus Bakker en Maria Anna Cornelia Ypma. Ondertrouwd: Pieter Jacob Water, 24 jaar, en Grietje Reitsma, oud 22 jaar. Overleden: Grietje Rol, oud 70 jaar gehuwd met Klaas Peek. Programma Zondag 26 Maart. Competitie: Hugo GirlsStrandvogels 2, is al gespeeld, afgel. VZV 3Hugo Girls Geel Zwart a—Hugo Girls a Hugo Girls bDOS a. 1ste ronde Bekercompetitie: A.OG.V.Z.V. Limmen—Zeevogels Strandvogels—U.S.V.U. E.D.O.—D.IO. VitesseD.T.S. Vliegens VlugBlauwe Reigers D.W.O.—T.S.A. D.O.S.—D.V.O. Con Biro—W.G.W. V.I.O,—T.O.P. Hugo Girls 2 is vrij, daar te elfder ure uitkwam, dat de wedstrijd al gespeeld was. Hugo Girls zal alle zeilen bij moe ten zetten om bij V.Z.V. 3 enig goed resultaat te behalen. Zq hebben die reserves nog heel wat in de mars. Geel Zwart a zegeviert over Hugo Girls a, terwijl we morgen D.O.S. a kunnen feliciteren met het kampi oenschap by de juniores afd. Wer- vershoof. De eerste elftallen beginnen mor gen aan de eerste ronde om de Bis schopsbeker, hierbij werd een deel van de kring Kennemerland inge deeld bij de Noorderkring. A.O.G. dat juist kampioen geworden is, zal moeten laten zien dat ze het waard is. V.Z.V. zal zich echter ge ducht weren. Strandvogels moet U.S.V.U. uit Uitgeest kunnen weer staan en E.D.O. dat te'gen D.IO. uitkomt houdt natuurlijk de eer van onze kring hoog. Hugo Girls trok zich terug, waar door K.S.V. deze ronde vrij kwam. D.T.S. moet uit tegen Vitesse, kam pioen in Kennemerland eerste klas. D.T.S. adspirant kampioen .tweede klas. We vrezen hier 't ergste, of zouden zij uit Westwoud hier voor de grote verrassing zorgen? Vlie gens VlugCon Brio en T.O.P. moeten evenals T.S.A. de eer op houden tegen de resp. tweede Was sers Blauwe Reigers, W.G.W., V.I.O. en D.W.O.. 't zyn echter alle kop lopers in de tweede klas, zodat we hier Zondag van een mooie kracht meting getuige kunnen zijn. D.O.S. lootte tegen D.V.O. Zullen ze 't nu eens djpt 'n overwinning brengen? DenkjWaan ruilform, naar secr. D.T.C. Wel uitslagen doorgeven! Bij gelijk spel handele men als in programma-circulaire staat aan gegeven.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 7