Nieuuu Liberaal DEVEZE thans kabinetsformateur Minister-conferentie moet Unie op gang brengen zegt Hatta Schuman: dan een Eerst politiek Economische begrip Unie Walen dreigen met scheiding De kwestie Nieuw-Guinea staat op de omvangrijke agenda Koningin zond boodschap ^ekm V'aineetbuizen LAK UW SILO N. F. J. BEELEN EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD) Een Liberaal mag het nu proberen Belgische crisis spitst zich steeds meer toe Een eigenaardig katholiek protest CVP voor homogeen katholiek kabinet Anti-koningsgezind minister wil een drie partijen-regering De gevechten op Malakka t ::ym 11 Kanselier Adenauer loopt te hard van stapel Twee vliegrampen: minstens 15 doden De ..Holland Fair" is verzonden Poolse Bisschoppen protesteren Bij na 5 millioen werklozen in de V.S. De stijgende kosten van levensonderhoud Schip door mist aan de grond Nationaal Monument op de Dam Koninklijke familie naar Frankrijk Sukarno ontving de Unie-ministers De spaarbanken in 1948 en 1949 1 bij 2 van de 3 vrouwen rekende huidartsen :hoonheidskuur bij. en tot vijftig jaar cht met Palmolive slechts één minuut Palmolive-schuim. lit 3 keer per dag. twee van de drie e artsen binnen 14 :n huid. Door deze jr zal ook Uw huid n. tlKMAAR OORDERKADE 4» EIEFOON 2402 roor U weer in gaat kuilen. Steeds voorr. Ceern 12-14 Hoorn Telef. 4254 zat te lezen en de ;n en weer bewoog, een werkelijk vredig zich een hoedje toen me zowaar de duivel, offer te zoeken! De hij de smid gelukkig snel mogelijk terug Nu maakte smidje Langs een stil zij- orgelijke uitdrukking waar óók, dacht de lat zijn tijd erg snel zou komen om zijn t geen visioen gehad em de raad gaf geen gebruiken? Wat nu? Abonnementsprijs f4.25 per kwartaal, f 1.45 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Noordhollands Dagblad PT^ I Buiten God. is 't nergens het veilig. Vondel A S H VAN HEDEN Pagina 1 Maandag 27 Maart 1950 45e Jaargang No. 11824 Kantoren: HOORN. Draalsingel 59. teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56. teL 2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 (J.H.) Onder het kopje „een be grijpelijk protest" komt „Het Vrije Volk" Zaterdagavond vertellen, dat het een protest ontving van een kath. lezer, over de wijze, waarop w ij in de Belgische kwes tie de zaken op de kop zetten en de socialisten de schuld gaven van hetgeen daar momenteel ge beurde en niet Koning Leopold. Op zich is het al onbegrijpelijk dat deze katholiek met zijn pro test tegen onze voorlichting naar „Het Vrije Volk" loopt en niet naar ons. Maar ernstiger is dit gebrek aan logisch inzicht bij deze katholiek, wat zijn politiek onder scheidingsvermogen betreft. Want men moet toch de zaken wel op een heel wonderlijke wijze op hun kop zetten, om te betogen, dat die arme Koning Leopold de schuld draagt van de voor elke demo craat beschamende tonelen, welke zich momenteel bij onze zuider buren afspelen. En waarvan „De Tijd", 'n blad dat men toch zeker niet van een anti-socialistische hetze zal beschuldigen, dezer da gen schreef, dat do wijze, waarop de socialisten hier de primaire beginselen der democratie met voeten treden,is al niet fascistisch dan toch in elk geval wel com munistisch. En dat de gevolgen van dit socialistisch-communisme, naar het blad vreest, zich ook zullen wreken op de politieke samenwerking in Nederland, waar momenteel zij, die altijd gewaar schuwd hebben tegen de politieke onbetrouwbaarheid van de P.v.d. A., nu de wind in de zeilen krij gen. Het Vrije Volk, dat hier zelf ook wel nattigheid voelt, maar helaas tot nu toe niet de zedelijke moed kon vinden, zich openlijk los te maken van het voor de demo cratie zeer gevaarlijke spel van haar zuidelijke partijgenoten, tracht zich van haar verantwoor delijkheid in deze af te maken, door de even domme als belache lijke uitvlucht, dat deze critiek in de kath. pers een uiting is van verkiezingspropaganda, in ver band met de komende Statenver kiezingen. Een meer armzalige uitvlucht is haast niet denkbaar. Het socialistische blad zou de waarheid en democratie heel wat beter dienen, indien het zijn struisvogelpolitiek in deze eens eerlijk prijs gaf en ernstig pro beerde een antwoord te geven op ae tweede volgende vragen: Wie handelt democratischer, Koning Leopold, die bij voorbaat zonder omwegen verklaart, zich te zullen neerleggen bij elke beslissing van het parlement, of de socialist Spaak, die de arbeiders tot de algemene staking oproept, indien het parlement een beslissing neemt, welke tegen de mening der socialisten ingaat? En wie is een beter democra tisch socialist, de heren Schaper, Vliegen en Albarda, die met na druk verklaren in hun mémoi res, dat het stakingswapen om in een democratisch geregeerd par lementair land politieke beslis singen af te dwingen, uit een ge zond democratisch beginsel on toelaatbaar is, of de socialist Spaak, die beweert, dat dit wa pen geoorloofd is, als een parle mentaire meerderheid haar wil wenst op te leggen aan een (lees socialistische) minderheid? Zonder overdrijving durven we te beweren dat tienduizende goe de democraten in Nederland zit ten te wachten op het verlos sende antwoord van de so cialistische partijleiding hier. Vooral nu Het Vrije Volk en Het Parool hier meer en meer gemene zaak maken met de re volutionaire socialisten in België De protesterende katholiek in het V.V. zouden we nog even willen wijzen op het zo typi sche toneel Vrijdagmorgen te Brussel, waar het V.V. angstval lig over zwijgt, toen daar bij de relletjes, waarbij de socialist Spaak als dirigent optrad, pro- Nadat Gaston Eyskens, premier in het demissionaire kabinet en Frans Cauwelaert, de voorzitter van de Kamer, twee vooraan staande Katholieken, vergeefs hadden gepoogd een kabinet te vormen, heeft de Prins-Regent Zaterdagavond Albert Deveze, de liberale minister van defensie, opdracht gegeven een nieuwe regering te vormen. Deveze heeft de opdracht aanvaard. Hij verklaarde aan de pers te zullen trachten een drie-partijen regering te vormen. met zijn consultaties, daar hij moet deelnemen aan de onderhan delingen over de defensie van de bij het Atlantisch Pact aangeslo ten landen. Weinig kans Dat Deveze weinig kans maakt om te slagen met de vorming van een drieledige regering, blijkt wel uit de motie van het Nationaal Comité van de C.V.P. Zondag middag genomen, waarin wordt bevestigd het standpunt, dat Za terdag is herhaald door de partij raad der C.V.P. n.l. dat de partij alleen zal deelnemen aan een regering, die, overeenkomstig de parlementaire traditie, het ver trouwen vraagt van het parle ment en die de Verenigde Kamers waarin reeds een onbetwistbare meerderheid bestaat voor de toe passing van de wet van 1945, in de mogelijkheid stelt zich uit te spreken, wat de terugkeer van de Koning inhoudt overeenkomstig de wens van de meerderheid der Belgen. Een homogeen katholiek kabinet. In zijn verklaring aan de jour nalisten door Deveze Zondagmid dag gegeven, zegt de liberale mi nister, dat hij zal trachten de Koningskwestie in nationale zin op te lossen en dat hij hierbij zal proberen de medewerking te ver krijgen van liberalen, katholieken en socialisten. „Ik zal trachten een drieledige regering te vormen hoewel mijn voorkeur uitgaat naar een katholiek-liberale coa litie". Zodra de drie partijen een formule gevonden hebben voor de oplossing van de koningskwestie, zal deze worden voorgelegd aan Kamer en Senaat. De nieuwe re gering zou de debatten leiden en zou, indien de oplossing werd ver worpen, de vertrouwenskwestie stellen. Indien de wetgevende Ka mers hun vertrouwen aan de rege ring zouden onthouden zouden nieuwe verkiezingen gehouden moeten worden. Een dolkstoot van de Prins-Regent? - Toen één der journalisten op merkte, dat de C.V.P. spreekt van „een dolkstoot, die de Prins-Re gent zijn broer koning Leopold heeft toegebracht door een libe raal tot kabinetsformateur te be noemen", antwoordde Deveze: „De Prins-Regent is boven iedere cri tiek verheven. Hij is het wettige hoofd van de Staat en het is zijn plicht diegenen te belasten met de vorming van een regering, die hij daartoe geschikt acht. Hij heeft hierbij geen enkele partij, zelfs niet indien deze de meerderheid heeft, te raadplegen". Verder ver klaarde Deveze: „Indien gekozen moet worden tussen het vreselijke avontuur waarin de C.V.P. België wil stoten en ontbinding der Ka mers, dan zal ik mij uitspreken voor het laatste". Deveze ver wachtte in ieder geval voor 1 April aanstaande gereed te zijn Frans van Cauwelaert heeft Za terdagmiddag na afloop van de SINGAPORE, 26 Maart (Reuter) Zaterdag is in de straat Kelan- tan (Malakka) een gevecht gele verd tussen communistische gue- rilla-strijders en leden van de Britse aEJtie-terroristische strijd krachten, als gevolg waarvan aan Britse antie-terroristische strjjd- leden van de poliitie zijn gedood ter wijl twee militairen werden gewond en negen politiemannen worden vermist. De militairen en politie werden aangevallen door 200 tot 250 opstandelingen. testerende benden symbolen van de kath. geestelijkheid meedroe gen en vernielden. Misschien doet dit feit hem een licht op gaan inzake de achtergro.nd van de liberaal-socialistische anti- clericale agitatie tegen Koning Leopold. En over de lichtvaar digheid van zijn protest in het socialistisch blad! Het Waals Nationaal Congres heeft Zondag te Charleroi een bui tengewone vergadering gehouden. Boven het podium, versierd met Waalse hanen, was een spandoek aangebracht, waarop te lezen stond: „De Koning voor de Vlaam se clericalen; de wet, de vrijheid voor de Walen". De minister van openbaar on derwijs, Buisseret, betuigde zijn diepe erkentelijkheid voor de „krachtige reactie van de Waalse hand- en geestesarbeiders. De de mocratische beginselen en het to talitair inperialisme, dat ons be dreigt staan nu tegenover elkaar. Het uur nadert, het is misschien aangebroken, dat wij elke verzoe ning zullen weigeren". Rey, minister van Wederopbouw zeide o.a.: „Het is niet mogelijk België nog lange tijd in stand te houden, zo dit geschiedt ten kotse van de onderwerping van Wallo nië. In een proclamatie, die werd voorgelezen wordt het federalisme onvermijdelijk geacht, zo men Bel gië wil redden". vergadering van de Nationale Par tijraad der C.V.P. verklaard, dat de C.V.P. de vorming van een homogeen-katholieke regering wenst. De Prins-Regent werd van dit standpunt in kennis gesteld. Later volgde echter toch de be noeming van een liberale forma teur. In politieke kringen te Brussel is men van oordeel, dat Deveze, die bekend staat om zijn anti koningsgezindheid, slechts een liberaal-socialistische coalitie-re gering zal kunnen vormen, daar de C.V.P. nimmer zal medewerken aan een formule, die niet in de eerste plaats een terugkeer van Koning Leopold naar België voor staat. In C.V.P.-kringen spreekt men zelfs van een staatsgreep en men is van oordeel, dat het land thans regelrecht naar een ontbin ding der Kamer en nieuwe ver kiezingen gaat. Voor de vijfde maal werd Zondag de „Ronde van Noord-Holland" een wielerwedstrijd over een traject van 225 K.M. verreden. Winnaar werd de amateur kampioen op de weg 1949, Wout Wagmans uit Breda. Luide toegejuichd door de talrijke toe schouwers passeert de winnaar de eindstreep te Zaandam. Zaterdag is te Djakarta de conferentie van Nederlandse en Indonesische ministers in het kader van de Nederlands Indonesische Unie geopend. De conferentie Ijegon in een rustige vriendschappelijke sfeer. Drs Hatta, de Indonesische premier, werd tot voorzitter van de conferentie gekozen terwijl minister van Maarseveen werd benoemd tot vice-voorzitter. De kwestie Nieuw Guinea is op de agenda geplaatst. De openingsplechtigheid had plaats in het Indonesische minis terie van Buitenlandse Zaken en werd door het corps diplomatique, vele ministers en andere autori teiten bijgewoond. Hatta zei in zijn openingswoord: „Deze minister-conferentie is er op gericht, de Unie op gang te brengen. De oprichting van het Unie-secretariaat kan thans defi nitief worden geregeld, terwijl ook de samenstelling van het Unie-Hof wel tot oplossing zal worden gebracht". Hatta zeide verder er van over tuigd te zijn, dat de sfeer van ver trouwen, die tijdens de Ronde Tafelconferentie heerste, hier zal worden teruggevonden. De samen werking van twee souvereine sta ten kan alleen duurzaam zijn, in dien het deze beide landen tot voordeel strekt. „Naar mijn mening is het ge wenst, deze conferentie een week of hoogstens tien dagen te doen duren. De commissies kunnen ech ter hun werkzaamheden voortzet ten na de conferentie". Minister van Maarseveen, die na Hatta het woord voerde, ver klaarde, dat de groei van de sa menwerking tussen Nederland en Indonesië niet slechts van primair belang voor beide landen zelf was, doch dat zij een grotere beteke nis had. „Ik kan mij voorstellen", aldus Mr. van Maarseveen, „dat sommige vraagstukken niet aan stonds zullen worden opgelost. Wanneer wij er in slagen om voor problemen in beginsel een zekere oplossing te vinden, die voor beide aanvaardbaar is, dan kan dit ons met voldoening vervullen. Vervolgens werd in besloten vergadering de agenda vastge steld. De agenda. De agenda der conferentie is als volgt samengesteld Vaststelling van het reglement van orde en een instructie voor het Unie-secretariaat; maatregelen voor 't functionneren van 't Unie hof; regeling voor de rechtsgang van het Uniehof; het vaststellen De nieuwste snufjes, die Philips op iedere Jaarbeurs toont, trekken steeds grote belangstelling. Hier ziet u het publiek dat met aandacht de nieuwste radiotoestellen bekijkt. In een Zondagavond gehouden toespraak tot het nationale comité van de M.R.P. verklaarde de Fran se minister van Buitenlandse Za ken, Robert Schuman, dat de sug gesties (van de West-Duitse kan selier Adenauer) inzake een Frans-Duitse economische Unie nog te vroeg geopperd waren. Een economische Unie zou niet kun nen worden bereikt voordat een zekere mate van politiek begrip was gegroeid. Terwijl Schuman enerzijds de nadruk legde op de „snelle evo lutie" in de Franse politiek ten opzichte van Duitsland in de afge- poen maanden, verklaarde hij an derzijds geen stadium in de be trekkingen tussen Frankrijk en Duitsland te kunnen overslaan. Hij achtte het wellicht te vroeg oni nu reeds de hinderpalen tussen beide landen uit de weg te rui men. „Wij kunnen het politieke vraagstuk niet ontlopen door al leen over economische kwesties te spreken", aldus Schuman. De Franse minister zeide ver der, dat een van de voornaamste voorwaarden voor een goede ver standhouding tussen Frankrijk en Duitsland de toetreding was van Duitsland tot de Raad van Euro pa. Frankrijk beschouwde de Saar-kwestie niet als een belem mering voor deze verstandhou ding. Het vraagstuk zou met de gehele Duitse kwestie opnieuw in ogenschouw genomen worden als de onderhandelingen over het Duitse vredesverdrag weer waren begonnen. Frankrijk diende dan rekening te houden met de wen sen van de bevolking, van het Saargebied, de rechten van Frank rijk en de resultaten, die waren bereikt. Zaterdag is een vliegtuig van de Turkse Luchtvaartmaatschappij bij het vliegveld van Ankara neerge stort en verbrand. 15 personen kwa men om het leven waaronder twee Amerikanen en één Engelsman. Een Sunderland-vliegboot van de R.A.F. is Zondag ter hoogte van Singapore ontploft. Twee leden van de bemanning worden vermist. Negen zijn gewond, van wie drie ernstig. Men is thans gereed gekomen met de bouw van de „Holland Fair" de tentoonstelling, die begin Mei door Prins Bernhard in Philadelphia zal worden geopend. De gehele ex positie, die een oppervlakte beslaat van 2000 m2 is ontworpen door ar- chitéct Rietveld uit Utrecht, en vervaardigd door de fa. Mouissie te Bussum. Acht weken lang heeft men er dag en nacht aan gewerkt om de stands, verkooptafels, wandborden, bloembakken enz. op tijd gereed te krijgen. Het geheel wordt in krat ten verzonden en Vrijdag zijn de laatste tien kratten naar de boot gebracht. Voor de gehele opbouw waren 55 kraten nodig. PARIJS, 26 Maart (AFP). Volgens Radio-Vaticana, hebben de aartsbisschop van Krakau en de Primaat van Polen, Kardi- naar Visinsky, president Bierut een schrijven gezonden waarin zij o.m. verklaren, dat de vrede in Polen niet mogelijk is, „zo lang de staat de godsdienstvrij heid niet eerbiedigt". van regelen voor wederzijdse ge rechtelijke bijstand; de kwestie Nieuw Guinea; uitwerking van de samenwerking op financieel- economisch gebied; besprekingen over een handelsaccoord tussen Nederland en Indonesië; het tref fen ener regeling terzake van door Nederland verleende garanties; een generale scheepvaartovereen komst; overleg in zaken van de viezen-technische aard; de beta ling van de pensioenen van ge wezen overheidspersoneel van Indonesië; de gevolgen van de recente monetaire ontwikkeling; verkrijging van het lidmaatschap door de R.I.S. van de „Inter Allied Reparation Agency", van de „Far Eastern Commission" en de „Al lied Concil for Japan"; de Neder landse ambtenaren jn dienst der R.I.S.de instelling ener gemeng de culturele commissie; regeling van de taak en samenstelling van de militaire missie. H. M. de Koningin heeft als hoofd van de Nederlands-Indo nesische Unie de volgende boodschap gezonden ter gele genheid van de opening van de ministerconferentie te Dja karta „Aan de vooravond van de eerste minister-conferentie der Nederlands-Indonesische Unie zend ik beide delegaties mijn beste wensen voor sterke en voor een vastberaden wil de goede oplossingen te vinden in het belang van beide volkeren en in het bijzonder ten aanzien van de groeiende Indonesische staat. De moeilijkheden van het ogenblik zijn ongetwijfeld groot en er is veel, dat tijd zal vragen, alvorens het zich langs goede banen ontwikkeld zal hebben. Toch zie ik onverminderd talrijke mogelijkheden voor een bevredigende gang van za ken. Moge het de gezamenlijke delegaties gegeven zijn door wijsheid do goede wegen aan te geven". Antwoord van Hatta. Op deze boodschap van Konin gin Juliana heeft drs Moh Hatta als voorzitter der conferentie ge antwoord met een woord van dank voor de wensen van Hare Majes teit. Hatta vervolgde: „Uwe Majesteit houde hoogstdezelve ervan over tuigd, dat in het besef van het uitermate grote belang van het welslagen dezer besprekingen, ook voor het heil en het welvaren van de gehele wereld, wij allen teza men zowel als ieder afzonderlijk, naar beste weten en met de meest oprechte bedoelingen zullen bij dragen tot het bereiken van het gestelde en zo noodzakelijk te be reiken doel". Volgens een schatting van de Amerikaanse arbeidskantoren zijn er thans bijna vijf millioen werk lozen in de Ver. Staten, op 59 millioen voor het arbeidsproces beschikbare personen. Dit is twee millioen meer dan in 1948 en 1949. Naar wjj vernemen heeft op verzoek van de Stichting van de Arbeid een vergadering plaats gehad van de interdepartementa le commissie voor de lonen en prijzen. In deze bijeenkomst heeft een bespreking plaats ge had naar aanleiding van de meest recente cijfers over de stijging der kosten van het le vensonderhoud. De besprekingen zullen wor den voortgezet. Het Nederlandse motorvracht schip „Voorwaarts" groot 261 ton en eigendom van de Rederij G. Do ries te Groningen, is door de zware mist Zondag vastgelopen op het Paternosterrif voor de Noordkust van het eiland Jersey. De bemanning van zes koppen, liet vuurpeilen op doch toen er geen antwoord kwam van de kust, ging men in de reddingsboot. Zes uur lang had men aan de riemen geze ten voordat de reddingsboot door een loodsboot op sleeptouw werd genomen. Kapitein Dories, de zoon van de eigenaar, ging met nog een lid van de bemanning te Plemont- baai aan de wal. De reddingboot werd, met de vier anderen aan boord, verder gesleept naar St. He- lier. De kapitein was van mening, dat het schip weer vlot gemaakt kan worden. Volgens kapitein Dories had een sterke Zuid-Oostenwind het schip uit de koers gedreven. Volgens en Lloyds agent op Jer sey verkeert „De Voorwaarts in *n hachelijke positie. Zij bevindt zich nog op het rif, is beschadigd en krijgt water binnen. Vandaag zal misschien een po ging om het schip te bergen over wogen worden. De nationale. monumenten commissie voor oorlogsgedenktc- kens heeft medegedeeld, dat het nationaal monument op de Dam in Amsterdam geplaatst zal wor den waar thans een plantsoen 't voorlopig monument omzoomt. Dit plantsoen zal vervangen worden door een bestrating ge lijk aan die voor het Koninklijk paleis. Het monument zal bestaan uit een grote in doorsnee ellipsvor mige zuil, die meer dan twintig meter hoog zal zijn. Deze zuil wordt geplaatst op een verhoogd plateau, dat weer het middel punt is van cirkelvormige brede treden. De „Urnen galerij" zal een sector van een dezer cirkels zijn. Beelden en een vlaggemast completeren hef geheel. Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin haar vacantie, onderbroken om Z. K. H. de Prins der Nederlanden bij zijn terugkeer uit Amerika té ont vangen, voort te zetten met de grins, die daarvoor de gelegen- eid krijgt geheel uit te rusten van de vermoeienissen van zijn lange reis en de twee oudste prinsesjes, wier paasvacantie in die tijd valt. De plaats van be stemming zal waarschijnlijk Val d'Isere in Frankrijk zijn. De dag van vertrek is vermoedelijk Woensdag 29 Maart. Tijdens de afwezigheid van de koningin moeten requesten en andere verzoeken op de gewone wijze geadresseerd worden aan paleis Soestdijk. Zaterdagavond heeft president Sukarno ter gelegenheid van de opening der Unieconferentie de ministers der Unie ontvangen Behalve de Indonesische en de Nederlandse ministers waren daar aanwezig de heren Hirschfeld. Moh. Roem en de bi' de Unie conferentie betrokken autoritei ten. Tijdens de receptie, die twee uren duurde, heerste een onge dwongen toon. Het Centraal Bureau voor de statistiek der spaarbanken over en voorafgaande jaren thans de staitstiek der spaarbanken over 1948 samengesteld. Wanneer men rekening houdt met de bijgeschreven rente, blijkt het saldo-tegoed bij de Rijkspostspaar bank per 31 December 1948 met f 69.000.000,te zijn gedaald, ter wijl daarentegen het saldo-tegoed bij de bijzondere spaarbanken met f 7.000.000.is toegenomen. Ook in 1949 overtroffen bij de Rijks postspaarbank de terugbetalingen de inlagen nog met f34.000.000. terwijl bij de bijzondere spaar banken daarentegen de inlagen f41.000.000.hoger waren dan de terugbetalingen. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1