Afzet van pootaardappelen Alcmaria won verdiend Een belangrijk agrarisch proefschrift over Hollands Noorderkwartier DAN NAAR De Rijp dwingt R.K.A.F.C. gelijk spel af 10ct Nieuwe tak van wetenschap Mevr. Krul voor de derde maal turnkampioene van Nederland Handel blijft ingeschakeld Roos Mimosa De promotie van ir. C. Rietsema ALKMAAR EN OMSTREKEN Veilplicht gehandhaafd EAU DE COLOGNE Piano-recital Cor de Groot Resultaat: 1-1 Benoemingen in het Bisdom Haarlem Uw vulpenhouder verloren? P. 0. A. n.v„ Marktberichten PAGINA 2MAANDAG 27 MAART 1950 ALKMAAR. In een alhier door het bestuur van de afd. Noordholland van de Ondervak groep Pootaardappelen met de Provinciale Commissie uit de Vei lingen in Noordholland en een vertegenwoordiger van de L.T.B. gehouden vergadering werden voor het komende seizoen nood zakelijk geachte afspraken ge maakt, welke de belangen zowel van de telers als van de coöpera ties en de handelaren ten goede zullen komen. De vergadering was van oordeel dat naast de teelt van een pro duct van een zo hoog mogelijke kwaliteit, een actief afzetappa- raat zal moeten blijven bestaan. Om deze activiteit zoveel moge lijk te bevorderen zullen zowel de nieuwgevormde als de oude afzet kanalen een taak hebben te ver vullen. In principe werd overeengeko men, om in overleg met alle be langhebbenden een stelsel van mini mumprijzen te ontwerpen, aan wel ke minimumprijzen zich een ieder zal hebben te houden. Boven die minimumprijzen zal zich de prijs vrij kunnen ontwikkelen, waardoor de voorkeur voor een bepaald pro duct, tot uiting zal kunnen komen. Een en ander zal ten nauwste sa menhangen met de te verwachten landelijke regeling voor pootaard appelen. Wat betreft de wijze van verkoop door de telers, is men uitgegaan van de bestaande toestand, dat NIEUWE STROMINGEN IN DE BEELDENDE KUNST ALKMAAR. Gedurende de maand April zal in het Stedelijk Museum te Amsterdam een tentoonstelling worden gehouden welke 'n instruc tief overzicht zal geven van de nieuwe na-oorlogse stromingen in de Beeldende Kunst, zoals expres sionisme, cubisme, nieuw-realisme, surrealisme, de non-figuratieve en de experimentele kunst. Onze stad genoot Piet Stenneberg werd- uit genodigd werk in te zenden voor laatstgenoemde groep. CURSUS K.A.B. ALKMAAR. In verband met verhindering van de leraar, zal in de komende week de Boekhoud-les 'n dag verschoven worden, dus naar Woensdag 29 Maart, om half acht. Wil eenieder er voor zorgen, dan aanwezig te zijn. JAARVERGADERING VERPLEGINGSFONDS ALKMAAR. Het bestuur van het R.K. Verplegingsfonds voor Alkmaar en Omstreken heeft een jaarvergadering uitgeschreven, welke zal worden gehouden op Don derdag 30 Maart a.s., 's avonds te acht uur in café Haring aan de Oudegracht. Aan de orde komen, naast de verslagen van secretaris en penningmeester, bestuursverkie zingen en de vaststelling van ver- pleegdagen en contributie. LEKKERE per maat A.F.C.-NIEUWS ALKMAAR. Wij waren er bang voor, toch was het nog een mee valler, dat de 10 achterstand ge lijk werd. Dat wordt nu helemaal spannend, en hebben jullie als laat ste plicht om volgende week goed voor de dag te komen tegen Andijk, daar rekenen wij op. Het derde een pluim voor de ma nier, waarop ze Oudesluis 2 een gelijk spel afdwongen. 'Berdos 2 was hier het meest mee gebaat. Het vierde speelde ook al gelijk. De Ju nioren wisten op het laatste moment een gelijk spel uit het vuur te sle pen, dat viel mee, de Volendammers waren een tegenstander van for maat. Nu nog even doorzetten, dan kan de vlag in top. De overige uit- sliagen spreken voor zich, wij ho pen tenminste dat wjj volgende week bij de adspiranten de eerste kampioen mogen begroeten. Jon gens doet je best. AFC'ers houdt <3e moed er in, want volgende week kan er van alles gebeuren, waarbij wij natuurlijk ook op de supporters rekenen, die dan de AFC'ers aanmoedigen ter over- winning. Hedenavond wekelijkse bijeen komst bfl Beemster. De P.P.C.er. ieder aangesloten veiling-lld veil plicht heeft voor zijn pootaardappe len. Naast verkoop via de veiling staat het hem echter vrij zijn pro duct ook via de een of andere coöperatie af te zetten. De veilingen zullen overwegen de aan haar toevertrouwde poot aardappelen individueel te verko pen. Men hoopt binnenkort in een ver gadering met alle belanghebbenden tot een vaste afspraak te komen. ALKMAAR Het muziek-sei- zoen van de Alkmaarse Kamermu ziek Vereniging met dit recital Op waarlijk virtuose en brillante wijze geëindigd. Men heeft 't vir- tuosendom wel eens dood gewaand maar het schijnt in maestro de Groot althans deze avond volkomen te zijn herleefd. Zijn meesterlijk klavier-spel is volkomen helder en duidelijk, en we kunnen ons voorstellen dat er luisteraars waren die liever een meer romantische interpretatie hadden gehoord. Met een interes sante Sonate van Schubert \frerd geopend en ook Schubert wisselt vooral in het laatste deel de canti lene met de bravour. Plotseling veranderde de concertgever het programma, de kleinere stukken van Brahms werden vervangen door de beroemde Brahms-Handel variaties. Hiervan gaf Cor de Groot in één woord een meesterlijke ver tolking. Vooral in de grote fuga ontbrak geen noot. Toen begon ,we zouden het willen noemen, de ge distingeerd populaire afdeling met walsen „nur Walzer" van diverse compon^ten. Dat de Groot hier 't hart trof van vele aanwezigen was te begrijpen. Zo hoorden we drie bekende walsen van Chopin, een wals van Liszt, met het bekende vuurwerk. Toen ging de muzikale barometer wat omhoog met de Scherzo-Valse van Chabrier. Na 'n zeer artistieke wals van Debussy, een zeer goedkope uitsmijter „Man lebt nur einmal" van Strausz-Tau- sig. Waarom zou de Groot dit stuk hebben gespeeld- Voor mensen die uitsluitend de snelheid en het ef fect liefhebben? Ijoe het ook zij, 't publiek bracht hem staande een ovatie, die merkwaardigerwijze meer de reactie was op zijn tech nische prestaties, dan dat het hart in beroering zou zijn gebraoht. Cor de Groot kon geen afscheid nemen zonder nog een wals van Chopin toe te spelen. De belangstelling voor deze klavier-avond was zeer groot, maar we hopen dat de ka mermuziek Vereniging haar steeds geyolgde artistieke koers niet los laat, en dat dit concert-programma geen modulatie naar een goedko pere toonaard betekent, maar slechts een kleine uitwijking. Een en ander sluit volledige bewonde ring voor de phenomenal e presta ties van de pianist niet uit, W. Schreurs Athletiek. D.O.V.E.S. TELDE WEER MEE HEILOO In de traditionele Maple-Leaf veldloop te Hilversum werden bij da senioren de D.O.- V.E.S.-mannen Hoogsohagen en Hopman resp. derde en vierde. Zij legden de 4 km af in resp. 12 min. 43 sec. en 12 min. 55 sec. Zilveren jubileum EGMOND AAN ZEE Dezer da gen herdacht Mevr. Wed. Zwaan, hoofdjuffrouw van de dienstboden in de Prins Hendrik-Stichting de dag waarop zij 25 jaar geleden voor het eerst de poort der Stichting binnentrad, om haar werkzaam heden aan te vangen. Het feest werd op intieme wijze herdacht. Strand-exploitatie EGMOND AAN ZEE. De ex ploitatie van het strand der ge meente, ten zuiden van het dorp, zal dit jaar beginnen op Donderdag, 13 Mei. Te beginnen op Hemelvaartsdag zal men dus weer op het gemeente- strand kunnen kamperen. Dit zal al leen nog mogelijk zijn voor hen, die tijdelijk een linnen tent willen plaat sen. De aanvragen voor het plaat sen van een houten zomerhuisje ge- durede de zomer zijn zo veel, dat reeds enige tijd geen nieuwe aan vragen meer in behandeling worden genomen. Aanrijding op de Nieuwe Schermerweg OUDORP. Zaterdagmiddag om streeks half twee, had op de Nieuw-Schermerweg bij de Uitvals weg naar Oudorp een aanrijding plaats. Komende per rjjwiel van Alkmaar wilde de heer C. H. van Oudorp de weg oversteken. Hij werd door een uit de richting Alk maar komende personenauto, be stuurd door de heer v. D. uit Lei den, aangereden en over de weg ge slingerd. Nadat Dr. Destree de eer ste hulp had verleend, is de man naar het Sint-Elisabeth Ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. De heer H. heeft volgens inlichtingen inwen dige kneuzingen en 'n gebroken rib opgelopen. Zijn toestand is redelijk. De politie, die terstond ter plaatse was, stelde een onderzoek in. N ONZE AGENDA GULDEN VLIES, 8 uur: Abonnementsvoorstelling door de Haagse Comedie van „De jongen Winslow". VICTORY-HOTEL, 8 uur: Jaarvergadering Vrouwen beweging, waaronder uit voering Passiespel. PAVILJOEN KINHEIM, 8.15 uur: De Algemene leden vergadering van de afd. Alkmaar van de Dioc. Ned. Kath. Middenstandsbond, daarna een Praat-avond. BIOSCOPEN: Harmonie: Strijd in de Burma-Jungle, 14 jaar: Cinema Ameri- cain: Ridders van het Zwaard, 14 jaar; Victoria- Theater: Schep vreugde in het leven, alle leeft.; A.B.T.: Ingerukt... Mars!, alle leeftijden. NACHTDIENST APOTHEKEN: Apotheek C. M. B. Wanna, Mient 11. NACHTDIENST TAXI'S: Adr. Louwe, Geestersingel 26, tel. 2290. V S.V.W.-W.G.W.: 2—0 HEERHUGOWAARD ZUID Al direct ontwikkelt zich 'n span nende strijd, die zich in hoofdzaak op het middenveld afspeelt. Over en weer worden aanvallen opgezet maar de verdedigingen blijven de baas. Het voorhoedespel van W.G.W. is technisch beter verzorgd; de middenvoor wordt geregeld aan 't werk gezet maar de S.V.W.-spil onderbreekt vele aanvallen. Na de hervatting is W.G.W. de eerste 10 minuten fel in de aanval maar de S.V.W.-backs staan hun mannetje en keeper Jaap ofschoon klein van stuk duikt de ballen uit zijn doel. Nu begrijpt S.V.W. dat succes van hun rechter wing moet komen Op een gegeven moment krijgt de S.V.W.-rechtsbuiten op een meter of acht van het doel de bal, met prachtig schot geeft hij zijn club de leiding, 10. Luide aangemoe digd door de honderden supporters worden tal van aanvallen opgezet. Ook W.G.W. werkt hard maar zonder succes. Bij een zwakheid der beide W.G.W.-backs belandt de bal door een listig tikje van de benjamin der S.V.W.-ploeg in het W.G.W.-doel, 20. Er is nog een kwartier te spelen en S.V.W. gaat deze voorsprong consolideren door haar uitstekende linksbinnen in de verdediging te halen. En zo blijft de stand onveranderd. Het slotoffensief, dat de Alkmaarders in de tweede helft be gonnen, leverden hen slechts één doelpunt op, het was tekort, om de in de eerste helft opgelopen achterstand geheel in te lopen. De eerste helft was het vooral de Rijp, dat het heft in handen had; dit was mogelijk, omdat de A.F.C.-middenlinie de voorhoede te weinig steunde. Ongeveer 1500 toeschouwers omzoomden het veld en voor het grootste gedeelte waren dit supporters van A.F.C. Het treffen tussen het Amersfoortse HVC en Alcmaria Victrix is geen glorieuse overwinning geworden voor de withemden, a! heeft Alcmaria niet onverdiend gewonnen. Vooral de eerste helft leverde een onaantrekkelijk tam spelletje .op, zodat het meer leek op een oefenwedstrijdje, dan op een competitiewed strijd, waarbij een der partijen de punten toch nog heel goed kan gebruiken. Gelukkig echter begrepen de Alcmaria-elf na de rust beter wat hen te doen stond en het praedicaat „ver diend" gewonnen, spruit dan ook uit de tweede helft voort. Direct na de aftrap ontwikkelde zich al een slap partijtje voetbal, waarbij aan beide kanten dotten van kansen om zeep werden gehol pen. De HVC-aanvallen waren wel iets gevaarlijker dan die der Alc- marianen, doch het ontbrak in de HVC-voorhoede aan een goede schutter, waardoor dit onbeduidende HVC-overwicht niet al te veel moei lijkheden voor de Alcmaria-defen- sie opleverde. Eindelijk na 36 minuten heen en weer getrap wist Pluymers een misverstand in de HVC-achterhoede te benutten. De beide HVC-backs bleven staan voor vermeend bui tenspel, doch Pluymers speelde rustig verder en wist netjes de bal achter doelman Brits te plaatsen. De vreugde in het Alcmaria-kamp was echter maar van korte duur, want uit een scrimmage voor het A.-doel wist Pricenhof de partijen weer op gelijke voet te brengen. Met deze stand ging de rust in. Gelukkig pakten de Alkmaarders na de thee de zaken beter aan. Vijf minuten na de hervatting dachten we Eversteyn te zien scoren, doch zijn schot vloog juist langs de ver keerde kant van de paal. Toch gaf Schmidt, die weer een heel goede match speelde, 5 minuten later uit een voorzet van rechts met een on houdbaar schot zijn club opnieuw de leiding. Enkele minuten hierna miste Badenhuizen en Barreveld gaf Afink opnieuw het nakijken. Terwijl wij echter nog bezig waren dit doelpunt te noteren, wist v. d. Lek uit een doelworsteling opnieuw de leiding aan Alcmaria te geven. Ongeveer een kwartier voor het einde zette Alcmaria een aardige aanval op en toen Schmidt tenslotte de bal mooi voor doel plaatste wist v. d. Lek voor de tweede maal te scoren en bracht hiermee de stand op 24. Tragische herinnering DEN HELDER. Zaterdag is een zwemvest aangespoeld, af komstig van de op 12 Februari j.l. vergane Finse vrachtboot „Karhula". Met inkt stond er de naam „Kipina" ingekrast, doch deze persoon kwam niet voor op de lijst van de geredde 19 schip breukelingen. Om ruim kwart voor drie laat scheidsrechter Melief aftrappen. ACF wint de toss en verkiest eerst tegen de wind te spelen, de Rijp is volledig en bij AFC staat Meijer linksbuiten i.p.v. Heynis. De eerste aanval is voor A. We noteren enige schoten, die door resp. Meijer en J., Tijm gelost worden, doch beide malen naast. Dan een aanval van de R.-rechterwing; uit een voorzet die volgt, kogelt de l.-binnen tegen de lat. Er wordt in een hoog tempo gespeeld. De R.-voorhoede trekt er een paar maal op uit. Het smalle veld speelt AFC nogal eens parten. De Rijpers voelen zich hier beter op thuis en zij zijn het dan ook, die voor de rust 't meest in de aanval zijn. De Alkmaarders ondernemen ook wel enige aanvallen, maar door te lang treuzelen gaat menige kans verloren. Aan de andere zijde is de R.-rechtbinnen de gevaarlijke man. Eenmaal kogelt de R.-midden voor keihard in, maar op wonder baarlijke wijze voorkomt de A.- doelman een doelpunt. Het AFC- doel komt onder zware druk te staan, plots een uitval van AFC, waaruit Meijer tegen de lat kogelt. Dan krijgt de Rijp een vrije trap te nemen. Tussen een stel spelers door kogelt de middenvoor onhoud baar in: 10. Na de rust hebben de AFC-ers de lichte wind mee, en het is hen aan te zien, dat zij nog maar niet per rol De grootste en de beste! Hugo Boys-nieuws De gister in 't Waarland ge speelde wedstrijd Con Zelo IHu- go-Boys I is nu niet dadelijk een succes geworden voor de oranje hemden.Te verwachten was reeds dat Con Zelo alles op alles zou zet ten om het vege lijf te redden van een degradatie. De wedstrijd ein digde in een 11 gelijk spel, echter onder protest van onze plaatsge noten. De aangewezen scheidsrech ter was niet verschenen en toen heeft een Waarlander zijn taak overgenomen. Op zich zelf was dit niet erg, doch er schenen factoren te zijn geweest, die de HugolBoys aanleiding gaven in protest te gaan. Het tweede wist V.Z.V. 3 met 60 te verslaan. Dit was al weer een stap dichter bij het kampioen schap boys. Nog eventjes doorzet ten en jullie zijn er. Het derde speelde Zondag zijn laatste compe titie-wedstrijd en wel tegen K.S.V. 3. Het werd een schitterende over winning voor onze jongens. De uit slag was hetzelfde als bij het 2e. Een geleider ontbrak echter en dat Volgende keer beter? De junioren speelden in Alkmaar is toch niet zo als het behoort, tegen R.K.A.F.C, jun. b en moes ten daar, na een hevige strijd, met 1—0 het lootje leggen. De adspiranten a en b speelden een vriendschappelijke wedstrijd thuis. Woensdagavond trainings avond. Deze week geen theorie doch buiten-training. zo genoegen nemen met de 10 achterstand. In verhouding met voor de rust speelt zich nu de wed strijd vrijwel geheel op de Rijper- helft af. Een waar A.-offensief wordt ingezet en in tegenstelling met voor de rust, opereert ook de middenlinie achter de voorhoede aan. De spil N. Tijm brengt de bal vanuit het middenveld goed op, geeft een pass naar Meijer, deze zet goed voor en het is J. Tijm die de Rijper-doelman onhoudbaar pas seert: 11. Zou 't de Alkmaarders lukken? Schoten vliegen over en naast het Rijper-doel maar succes blijft uit. Tweemaal achtereen krijgt A. een corner te nemen, maar eveneens zonder resultaat.Een kogel van C. Tijm weet de R.-doelman keurig te stoppen,, nog houdt het A.-offen sief aan. MaS als de tijd verstre ken is, is in de stand geen wijzi ging gekomen. BENOEMING IR. REMMELT VAN HEES Bij K. B. van 11 Maart 1950 is tot lector in de Faculteit der Eco nomische Wetenschappen aan de Rijksuniversiteit te Groningen, om onderwjjs te geven in de landbouw economie, benoemd de heer Ir. Remmelt van Hees te Goes. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I, te De Bilt geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond: KOUDE NACHT Over het algemeen weinig bewol king met in de nanacht hier en daar nevel of mist en op vele plaat sen lichte op enkele plaatsen zwa re nachtvorst. Overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige meest Noord- Oostelijke wind. Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: kapelaan te Rotterdam (H. Ant. Abt), de WelEerw. Heer J. M. Th. Beiber; te Uitgeest de WelEerw. Heer F. M. van der Zon, te Warmenhuizen de WelEerw. Heer A. J. M. Wie- mers, die kapelaan was te Noot dorp. NEDERLAND ERKENT CHINESE VOLKSREPUBLIEK De Nederlandse regering heeft de Chinese Volksrepubliek de jure erkend en de de-jure-erkenning van de nationalistische régering van China ingetrokken. Advertentie Koop een nieuwe, maar dan met ver zekering tegen ver lies, bij PAYGLOP 7 Adres van vertrouwen! ZWOLLE Onder zeer grote belangstelling werd door het puik van de Nederlandse turnsters te Zwolle strijd geleverd om het na tionale kampioenschap en om een plaats in het keurcorps. De titel- houdster, mevr. IT. Krul-v. d. Nolk v. Gogh van Donar te Den Haag, die in 1948 te Amsterdam en in 1949 te Den Haag kampioene werd, pro longeerde deze titel voor de derde maal. In drie groepen van acht, werd m drie aaneengrenzende zalen „ge werkt". De wedstrijd bood een boeiend schouwspel van gratie, li- chaamsbeheersing en "kracht. De kampioene mevr. Krul leverde uitzonderlijke prestaties 0P d„ num mers sprong (9.2), rek (17.5) en brug (18.4). Bij de ring-oefeningen ging mevr. Weimar-Madderom met 18.5 p. aan de spits. Op het num mer paard werd mevr. Koopmans- Hoekstra Huizum onbetwist de eerste (17.8) evenals op het num mer vrije oefeningen (18). Aan de Landbouwhogeschool te Wageningen promoveert van daag ir. C. Rietsema. Rijkstuinbouwconsulent te Hoorn tot doc tor in de landbouwkunde op proefschrift- „Proeve van een geografische verklaring van de verbreiding van de onderschei dene agrarische bedrijfsvormen in drie en tachtig gemeenten van Hollands Noorderkwartier". Die drie en tachtig gemeen ten vormen het ambtsgebied van ir. Rietsema: heel Hollands Noorderkwartier met uitzondering van Kennemerland. De ver schijning van dit proefschrift, waarvan we hier in het kort de voonaamste inhoud zouden willen weergeven, mag een belang rijke gebeurtenis worden genoemd. Voor het eerst wordt hier im mers een samenvattend overzicht gegeven over de ontwikkeling van vèruit het voornaamste middel van bestaan van dit grote gebied met zijn krachtig groeiende be volking, die voortdurend streeft naar het zoveel mogelijk uitbuiten van mogelijkheden. Het bood de onderzoeker een milieu, waar zich de werking van de geografische omstandigheden bij de ontwikke ling van het bodemgebruik duide lijk deed gevoelen. Maar behalve de wetenschappelijke waarde van dit onderzoek zal, geloven wij, ook de practisehe betekenis daar van niet gering blijken te zijn voor al degenen die zich bezig houden met de vraag naar de agrarische mogelijkheden en on mogelijkheden van de toekomst. Zij vinden immers in deze studie de algemene factoren onderzocht die bij de agrarische ontwikke ling golden en gelden, en vooral die factoren nagegaan in hun verband met het onderhavige ge bied, dat vele variaties toont en vrijwel alle takken van landbouw vertegenwoordigd vindt. Ir. Rietsema gaat uit van de feitelijk aanwezige verscheiden heid van agrarische bedrijven en noemt deze ontstaan, omdat iedere ondernemer in meerdere of min dere mate gedwongen is het grootste-voordeel te halen uit de aanwending van de productieve krachten: grond, kapitaal en ar beid (deed hij dit niet, dan zou een ander, die dezelfde krachten beter weet ie benutten, een hoger bod kunnen doen voor dezelfde grond). De mogelijkheden tot het behalen van voordeel hangen af van velerlei omstandigheden: de bedrijf sgrootte, de verhouding van de productieve krachten on derling en in verband met de voort te brengen producten, de manier waarop zij worden aange wend, de eigenschappen van bo dem en klimaat (ook het water peil en de verkeersgelegenheid), de ligging van het bedrijf ten op zichte van het afzetgebied en de verhouding van vraag en aanbod, de economische omstandigheden dus. Wat nu de concurrentie om het grondgebruik betreft, stelt de schrijver, dat voornamelijk de be drijven die de hoogste pacht kun nen opbrengen de kans hebben zich te ontwikkelen, hetgeen in het algemeen wil zeggen: de be drijven met de gunstigste produc tie-inrichting en interne omstan digheden (grootte en verhouding prod, krachten) voor de gegeven externe omstandigheden (geogra fische en economische). Zo komt hij tot de werkhypo these die de sleutel is van zijn onderzoek: elk bedrijf (bedrijfs tak) ontwikkelt zich bij de gunst van de omstandigheden die dat bedrijf bevorderen en bij de ongunst (mindere gunst) van de omstandigheden voor eventueel concurrerende bedrij ven. Er zijn natuurlijk vele bijzon dere oorzaken voor de zeer ver schillende uitwerking van een bepaalde omstandigheid. Schrij ver noemt hier vooral de tegen stelling tussen loon- en gezins bedrijven, waarvan de laatste in de regel het meeste voor de grond kunnen bieden, omdat de mede werkende leden van het gezin zich zo nodig met een zeer gering inkomen tevreden kunnen stel len. Zij kunnen zich dan ook te allen tijde beter handhaven en nog met succes werken onder condities die voor loonbedrijven geen bestaan meer mogelijk ma ken. Ir. Rietsema heeft voor zijn onderzoek de bedrijven ingedeeld naar productierichting en opper vlakte en komt tot de categorieën veeteelt, akkerbouw, vollegronds- tuinbouw, fruitteelt, glastuin bouw en pluimveeteelt. Hij voert een onderverdeling door naar typen, in de naam waarvan hoofd en nevenbedrijf naar ieders cate gorie zijn verwerkt, b.v. akker- bouw-veeteelt-bedrijf, alsmede 'n verdere verdeling naar karakter: voor veeteeltbedrijven b.v. con- sumptiemelkbedrijven zonder aan- fok van jongvee, fabrieksmelk- bedrijven idem, melkbedrijven met aanfok van jongvee, fokbe- fer verkrijging van ver. drfiven en vetweiderijbedrijven. Ter verkrijging van vergelij kingsobjecten heeft hij vervolgens naast deze bedrijfsindeling een indeling gemaakt van het bestu deerde gebied in veertien cultuur gebieden, waar telkens één of meer takken van bedrijven domi neren, b.v. het Westelijk zand- weidegebied, dat het grondgebied van Den Helder, Zijpe en Cal- lantsoog omvat, de tuinbouwge- meenten van het Geëstmeram- bacht, resp. het Grootslag etc. Op basis van al deze indelingen is in een zestal hoofdstukken, telkens aan een categorie gewijd, de ver breiding daarvan nagegaan, waar bij werd onderzocht welke om standigheden de neiging hebben deze verbreiding te stabiliseren ofwel de verandering te bevorde ren. Een bijzonder boeiend hoofd stuk vormt daarbij vanzelfspre kend dat, waarin de ontwikkeling van de vollegrondstuinbouw wordt beschreven. Het ontstaan van de kleine tuinbouwbedrijven uit de grotere weidebedrijven vormt immers een van de meest opmerkelijke verschijnselen uit de ontwikkeling van het gebruik van de Noordhollandse cultuur grond. In een laatste hoofdstuk wor den tenslotte samenvattend de gunstige en ongunstige omstan digheden voor de bedrijven van verschillende categorieën, typen en karakters, die in een bepaald cultuurgebied voorkomen, tegen elkaar afgewogen. Zo geeft dit belangwekkende proefschrift een uiterst deskundig, weloverwogen en uitvoerig toe gelicht antwoord op de vraag „waarom?", die men zich stelt bij het aantreffen juist van tuinbouw hier en akkerbouw elders, welk antwoord immers maar zelden direct en zonder meer kan wor den gegeven aan de hand van zo duidelijk in het oog lopende om standigheden als b.v. voor de ont wikkeling van scheepvaart de aanwezigheid van water is. Men mag zeggen dat in dit ge schrift, waarvan binnen het be stek van een dagbladartikel nu eenmaal weinig meer dan de strakke lijnen van' het stramien vallen aan te geven, de ervaring van een mensenleeftijd-lange practisehe werkzaamheid is ge rijpt tot een regionaal agrarisch standaardwerk, dat van bijzon dere betekenis zal kunnen zijn voor alle agrariërs van nu, en die van morgen. De strijd om een plaats in het keurcorps was zeer fel. Met 83.2 p. kwam mej. K. Eerhardt W.I.K. Den Haag nog juist over de streep, ter wijl mevr. A. Loskamp-Paezens, D.O.S. Amsterdam, die vorig jaar als nr, 3 eindigde, thans op de 13e plaats terecht kwam en derhalve niet in het keurcorps werd opgeno men. In het dameskeurcorps verwier ven een plaats: 1. de kampioene D. Krul-v. d. Nolk v. Gogh Donar, Den Haag 97.3 p.; 2. N. Weimar-Madde. rom, Turnlust, Alkmaar 94.8; 3. B. Koopmans-Hoekstra Quick Hui zum 93.8; 4. T. Cornelisse-de Wit, Bato Haarlem 88.5; 5. J. Kampen- Tonneman ESCA Arnhem 88; 6. S. Muskee V. en K. Enkhuizen (vorig jaar jeugdkampioene) 88.8; 7. A. M. v. Geene de Halter, Alkmaar 86.1; 8. J. Jacobs Quick Huizum 84.9; 9. M. Prinz van Keizer Otto Naarden 84.4; 10. A. Krol-Koopmans Quick Huizum 84; 11. H. Consten VI. en Kr. Groningen 83,7: 12. K. Eerhardt W.I.K. Den Haag 83.2. Mcj. Gerrletsen jeugdkampioene Niet minder dan 28 deelneem sters dongen mee in de strijd om het jeugdkampioenschap. De ver wachte goede prestaties zijn niet uitgebleven. Vooral district Noord- Holland was in deze groep sterk vertegenwoordigd. Met 76 punten werd mej. H. Gerrietsen van K. en V. Utrecht onbedreigd kampioene. Op de nummers vrije oefeningen, brug en sprong was zij onbetwist de sterkste, doch het nummer rek kon heel wat beter. Terstond na haar volgde mej. W. Meyer V. en K. Groningen met 74.9 p. De num mers ringen, rek en brug, bezorg den haar een veilige voorsprong op nr. 3, mej. N. v. d. Wardt Turn lust Alkmaar, die op alle nummers een gelijkmatig zeer goed resultaat boekte, en met' een totaalcijfer van 72.9 nog 2.7 p. meer boekte dan nr. 4 mej. J. Pronk Hercules Middelie, die het beste reknummer te zien gaf. De vijfde plaats werd verwor ven door mej. M. v. d. Hurk Bato Haarlem. De volgende vijf plaatsen werden ingenomen door de dames W. Dijkhuis, Medemblik, J. Kohier Alkmaar, L, Kaljee Enkhuizen, H. Eykelboom Hoorn en N. Prins Alk. maar. Veemarkt Alkmaar 70 vette koeien 4501075; 346 nuoht. kalveren 3050; 186 var kens 1.601.66 per kg. AVENHORN, 25 Maart 9000 kg rode kool 9.1016,80; 2000 kg uien grof 45,4046,80; gew. 46,40 47,90; 18.000 kg bieten I 6—6,10; II 4;; 16.200 kg witlof I 27—33; II 20 —25; III 14—22; 15.200 kg peen I 39,9043,20; III 33,10—37,60; IV 14,70—15,90. MDEMBLIK, 25 Maart. 27000 kg bieten 1 6,00—6,20; 2 4,00; 1200 kg peen 2 32,—; III f 28,20—34,40; 2300 kg Witlof 1 26,0042,00; 2 19,00—26,00; 3 9,00—16,00; 600 kg uien 42,70; 4800 kg aardappelen 8,70—9,80. WOGNUM, 27 Maart. 6500 kg witlof 1 20,00—28,00; 2 f 14,00— 19,00; 3 10,00—15,00; stek 10,00— 12,00; uien 39,00; andijvie 3238; prei 1537; rode kool b 1021,00; breekpeen 2b 23,00; bieten 6,00.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2