Mislukte democratisering van Duitsland Her-eenwording is het sleutel-probleem Z.H. Exc. Mgr. Dr. J. B. H. THEUNISSEN derde maal Nederland Eensgezindheid eis voor driemogendheden-conferentie Bij de vijftigste geboortedag van Margaretha Sinclair Debatten plaveien voor velen de weg terug naar de Kerk te Schimmert tot Bisschop gewijd Amerikaanse visie op Duitsland )emingen in het dom Haarlem vulpenhouder loren? D. A. n.v„ irktberichten Motie tegen minister Strachey Verkiezingen in Joego-Slavië Staking op Orly Kapitale boerderij afgebrand Naar wij vernemen: De „roodste stad van Italië MAANDAG 27 MAART 1950 PAGINA 3 ERSVERW ACHTING leeld door het K.N.M.I. te geldig van Maandagavond sdagavond: KOUDE NACHT ;t algemeen weinig bewol- et in de nanacht hier en rel of mist en op vele plaat" te, op enkele plaatsen zwa- :htvorst. Overdag ongeveer temperatuur als vandaag. tot matige meest Noord- te wind. Sxc. de Bisschop van Haar- eft benoemd tot: kapelaan erdam (H. Ant. Abt), de v. Heer J. M. Th. Beiber; eest de WelEerw. Heer F. der Zon, te Warmenhuizen, Eerw. Heer A. J. M. Wie- ,ie kapelaan was te Noot- DERLAND ERKENT ESE VOLKSREPUBLIEK federlandse regering heeft lese Volksrepubliek de jure en de de-jure-erkenning nationalistische régering ina ingetrokken. Advertentie Koop een nieuwe, maar dan met ver zekering tegen ver lies, bij GLOP 7 :s van vertrouwen! 'Üd om een plaats in het 3S was zeer fel. Met 83.2 p. ïej. K. Eerhardt W.I.K. Den >g juist over de streep, ter- evr. A. Loskamp-Paezens, \msterdam, die vorig jaar eindigde, thans op de 13e erecht kwam en derhalve het keurcorps werd opgeno- dameskeurcorps verwier- plaats: 1. de kampioene D. d. Nolk v. Gogh Donar. Den .3 p.; 2. N. Weimar-Madde. irnlust. Alkmaar 94.8; 3. B. ns-Hoekstra Quick Hui- li 4. T. Cornelisse-de Wit, arlem 88.5; 5. J. Kampen- m ESCA Arnhem 88; 6. S. V. en K. Enkhuizen (vorig gdkanmioene) 88.8; 7. A. M. e de Halter, Alkmaar 86.1; :obs Quick Huizum 84.9; 9. van Keizer Otto Naarden A. Krol-Koopmans Quick 84: 11. H. Consten VI. en ringen 83.7: 12. K. Eerhardt >en Haag 83.2. Gerrletsen jeugdkampioene rinder dan 28 deelneem- ngen mee in de strijd °nr ïdkampioenschap. De ver goede prestaties zijn niet ren. Vooral district Noord- was in deze groep sterk woordigd. Met 76 punten ïj. H. Gerrietsen van K. en ;ht onbedreigd kampioene, lummers vrije oefeningen, sprong was zij onbetwist :ste, doch het nummer rek 1 wat beter. Terstond na lgde mej. W. Meyer V. en ingen met 74.9 p. De num- rgen, rek en brug, bezorg- r een veilige voorsprong op ej. N. v. d. Wardt Turn- :maar, die op alle nummers jkmat'ig zeer goed resultaat en met een totaalcijfer van 2.7 p. meer boekte dan nr. r. Pronk Hercules Middelie, beste reknummer te zien vijfde plaats werd verwor. r mej. M. v. d. Hurk Bato De volgende vijf plaatsen ingenomen door de dames huis, Medemblik, J. Kohier L. Kaljee Enkhuizen, H. am Hoorn en N. Prins Alk. 'eemarkt Alkmaar tte koeien 4501075; 346 salveren 3050; 186 var- 60—1.66 per kg. NHORN 25 Maart 9000 kool 9.10—16,80; 2000 kg >f 45,4046,80; gew. 46,40— .000 kg bieten I 66,10; II 9 kg witlof I 2733; II 20 14—22; 15.200 kg peen I ,20; III 33,10—37,60; IV ,90. ÏBLIK, 25 Maart. 27000 1 6,00—6,20; 2 4,00; 1200 2 32,—; III f 28,20—34,40; witlof 1 26,0042,00; 2 6,00; 3 9,00—16,00; 600 kg 70; 4800 kg aardappelen 10. 7UM, 27 Maart. 6500 kg 20,0028,00; 2 f 14,00 10,00—15,00; stek 10,00— ien 39,00; andijvie 3238; -37; rode kool b 1021,00; :n 2b 23,00; bieten 6,00. (Van onze correspondent) NEW YORK, Maart. Het zou bepaald een overdrijving zijn te beweren, dat verantwoordelijke Amerikaanse kringen zich gerust voelen op de huidige gang van zaken in de West-Duitse Federale Republiek. Het weinige, dat buiten rechtstreeks tot de Duit sers gerichte verklaringen van McCloy en voor Londense en Parijse consumptie bestemde verklaringen van Acheson daar omtrent doordringt tot de buitenwereld, zou de indruk kunnen vestigen, dat Washington er zich mee vergenoegt het Duitse potje op een zacht vuurtje te houden. Niets is echter minder waar. Het onmiskenbare probleem doet zich echter voor, dat er tussen Washington en Bonn niet één rechte politieke lijn loopt, maar dat het pad voert, via Londen en Parijs, met aftakkingen naar Den Haag en Brussel. De verzuchting is uiteraard wel eens geslaakt, dat de Duitse situa tie een McArthur behoeft in plaats van een McCloy. Wat men daar mede bedoelt is zeker geen deni- gratie van de talenten van de hoge commissaris in Duitsland; men zou echter groter vordering kun nen maken als de omstandigheden waaronder McCloy zijn taak moet verrichten ook maar enigszins meer overeenkwamen met die in Japan. Daar zijn geen bondgeno ten, die geconsulteerd behoeven te worden: zij mogen in de con sultatieve adviesraad nu en dan hun opmerkingen (c.q. gal) luch ten, doch McArthur kan desge wenst alle uitlatingen van de ge hele adviesraad aan zijn laars lappen. Belangrijker is, dat Mc Arthur de grootste valkuil voor ieder bezettingsbewind heeft we ten te omzeilen. Hij is de baas maar hij weet zijn inzichten en denkbeelden te propageren door de hoogst mogelijke Japanse spreekbuis; de Japanse regering, die tegenover eigen volk de volle verantwoordelijkheid draagt voor het staatsbeleid. Hiermee wil geenszins gezegd zijn, dat Japan in de practijk het model is van hoe een wijs overwinnaar de over wonnene moet behandelen, hoe wel Amerikaanse kringen dit graag doen uitkomen. Er zijn naast frappante punten van over eenkomst even opvallende ver schilpunten tussen het karakter van het Duitse en Japanse volk. Daarom alleen reeds zou het vrij wel onmogelijk zijn een optreden a la McArthur over te planten naar Bonn. Men mag thans erkennen, dat het proces om Duitsland te de mocratiseren een volslagen mis lukking is gebleken, zoals ook van dit naïeve concept van de mili taire autoriteiten verwacht had kunnen worden. McArthur bracht de Japanners enige principes der democratie, die voor de Japanse burger althans iets nieuws waren, een aanwinst: individuele vrij heden en rechten; daarmee bracht hij geen democratie, maar had hij althans iets te bieden. De geal lieerden konden Duitsland niets brengen behalve straf en strakke supervisie geen van beide rechtstreeks afkomstig uit de in ventaris van Sinterklaas. Rusland bracht Oost-Duitsland iets meer: een politie-legertje met uniformen en muziek een luid ruchtige, emotioneel aantrekke lijke strijdkreet der unificatie. En wat reeds eerder aan industriële buit naar Rusland was gesleept kon worden toegeschreven aan het feit, dat er toen nog geen „Duitse Democratische Republiek" in het Oosten bestond. Oost en West hebben elkaar nodig Deze her-éénwording van Duits land is h e t sleutelprobleem van het ogenblik. Economisch heeft het Oosten met zijn grondstoffen- en landbouweconomie het indus triële Westen evenzeer nodig als het omgekeerde het geval is. Met andere woorden de behoefte aan deze eenheid wordt in het Westen van Duitsland even sterk gevoeld als in het Oosten. Alleen de regering te Bonn heeft 'niet de behoefte gevoeld enig initiatief te nemen op dit gebied. Wellicht dat dit verwijt Adenauer slechts ten dele treft, en dat de Westelijke supervisoren door hun gebrek aan beleidseenheid een remmende in vloed zijn gebleken. Een kardinale fout is en blijft echter dat een Westelijk plan voor de Duitse eenheid ten lange leste geformuleerd werd doorMc Cloy, waar het om door de Duitsers in de westelijke zóne als een onverdacht en „eigen" plan te worden aanvaard door de regering te Bonn gelanceerd had moeten worden. Adenauer had er zijn gezag mee kunnen verster ken. Het is belangwekkend de vraag te stellen, waarom Adenauer dit achterwege liet. Washington blijft er ons offi cieel het antwoord op schuldig. Maar de gissingen zijn, dat Ade nauer om de volgende redenen PSEUDO-ARTS PLEEGDE OPLICHTING Op verzoek der Haagse politie is te Nijmegen aangehouden de 29-jarige H. J. K., ex-medisch stu dent, zonder vaste woon- of ver blijfplaats, die in verscheidene plaatsen in ons land oplichting heeft gepleegd. Hij gaf zich uit als arts en wist tal van mensen geld afhandig te maken, onder voor wendsel o.m. dat dit moest die nen om een praktijk te beginnen. K.- heeft „geopereerd" te 's-Gra- venhage, Haarlem, Amsterdam, Zwolle, Apeldoorn, Groningen en Goes. alles wil vermijden, dat uitgelegd zou kunnen worden als „initia tief" om met Oost-Duitsland be sprekingen te openen. De punten van Adenauer 1. Adenauer vreest, dat de Rus sen bereid zouden zjjn het concept van McCloy (vrije verkiezingen) te aanvaarden. Hij zou van oor deel zijn, dat de communistische macht in Oost-Duitsland groot ge noeg is om het totalitaire linkse blok aldaar bijeen te houden en dit met de steun van een groot deel der twee millioen werklozen in West-Duitsland in staat te stellen het ééngeworden Duits land evenzeer te overrompelen als Stalin dit ten opzichte van Tsje- cho-Slowakije deed. 2. Adenauer is bevreesd dat de huidige regeringspartijen hun po sitie bij een algemene vrije ver kiezing in Oost- en West-Duits land niet zouden kunnen hand haven. 3. Adenauer acht de stabiliteit van het Westen beter bevorderd door Amerikaanse economische steun en de aanwezigheid van kleine Amerikaanse troepeneen heden, dan door een samengaan met het communistische Oosten, dat altijd beschouwd moet worden als een stap in de richting van een beëindiging van de bezetting. De Saarkwestie Adenauer gevoelt echter sterk de behoefte om van zijn onafhan kelijkheidszin te getuigen en Duitsland aan te tonen hoe goed hij voor het nationale belang op komt. De Saar-kwestie geeft hem daarvoor een ideale aanleiding. Het overwonnen Duitsland eist een „volksstemming" in dit ge bied, dat van de Fransen een zo hoge mate van autonomie heeft verkregen, benevens het recht tot het uitschrijven van vrije verkie zingen, dat hier van „annexatie" nauwelijks sprake is. Zo vlot als de Duitsers in 1870 zich gedroegen ten opzichte van de vredesvoor waarden aan Parijs, zo liberaal hebben de Fransen zich thans be toond ten aanzien van de Saar. Deze houding bevestigt de in druk van vele Amerikaanse waar nemers, dat Adenauer er de voor keur aan geeft in de niet altijd even heldere wateren der West- Europese samenwerking te vissen en het positief beleid liever aan anderen overlaat. Men kan zelfs de stelling horen poneren, dat de drang naar eenheid in West- Duitsiand zo sterk gevoeld wordt, dat McCloy zich genoodzaakt achtte om zijn voorstel voor ver kiezingen geheel Duitsland door bekend te maken teneinde olie op de woelige golven te storten. Men beseft in Washington, dat een nieuw „monsterverbond" tus sen Duitse extremisten van rechts en de communistische leiders van zowel Oost-Duitsland als van het Kremlin een mogelijkheid is, die men onder geen omstandigheden dient te verwaarlozen. In het al gemene beeld van de koude oor log zou het Moskou zeker niet onwelkom zijn door middel van een Duitse bondgenoot de stabili teit van West-Europa ernstig te bedreigen. Tegenover het gevaar, dat deze Duitse bondgenoot op nieuw zich zou keren tegen het Kremlin zoals Hitier dit deed hebben de Russen voorlopig nog de garanties van wapens, die zij uitsluitend in handen spelen van hun meest vertrouwde legioe nen. Schrikbeeld Adenauer beseft, dat de Weste lijke bondgenoten dit beschouwen als het schrikbeeld hunner ergste dromen. Vandaar zijn pogingen om, tegenover de medewerking van zijn regering, concessies te verkrijgen ten aanzien van de Op 29 Maart 1950 is het vijftig jaar geleden, dat te Edinburgh werd geboren Margaretha Sin clair. Zij was de dochter van een straatreiniger. Nadat zij de lagere school doorlopen had, moest zij mede de kost voor het gezin gaan verdienen, eerst als boodschappen meisje, later als fabrieksmeisje. In de zomer van 1923 gaat zij naar het klooster. Zij treedt in bij de Arme Clarissen te Londen. Nog geen twee jaar later wordt zij aangetast door keel-tuberculose. Zij wordt ter verpleging opgeno men in het Marillac Sanatorium te Warley en sterft daar. op 24 November 1925. Thans, vijftig jaar na haar ge boorte en nog geen vijf en twintig jaar na haar dood, is het zalig verklaringsproces van Margaretha Sinclair te Rome reeds een eind weegs gevorderd. Als een bijzon derheid valt te vermelden, dat Z. H. Paus Pius XII gedisponeerd heeft in het decreet over de faam harer heiligheid, d.w.z. dat er in het aanhangig Apostolisch proces niet verder, zoals anders wordt voorgeschreven, een onderzoek behoeft te worden ingesteld naar de faam harer heiligheid. Maar wat heeft dit meisje, dat slechts de leeftijd van 25 jaar heeft bereikt ,in haar leven dan voor bijzonders gedaan? Niets op vallends. Toen zij op 28 November 1925 vanuit het Clarissenklooster te Londen grafwaarts werd gedra gen naar het kerkhof van Kensal Green, hebben haar medezusters, die haar uitgeleide deden, niet kunnen vermoeden, dat reeds kort daarna het proces der zaligver klaring "van haar medezustertje een aanvang zou nemen. Op de eenvoudige grafsteen, welke het stoffelijk overschot van Margare tha bedekte, leest men dan ook slechts de woorden: „Bidt voor Zuster Maria Francisca Sinclair". Ook thans, nu het proces harer zaligverklaring reeds een aantal jaren aanhangig is, kan men deze woorden nog lezen boven het ledi ge graf te Londen. Het stoffelijk overschot werd n.l. reeds in 1927 overgebracht naar Edinburgh. Niets opvallends heeft Marga retha Sinclair in haar leven ge daan. Alleen heeft zij nauwgezet haar plichten als katholiek jong meisje en gedurende korte tijd als kloosterzuster volbracht. Zij leef de heel gewoon, doch beleefde haar katholiek geloof voor de volle honderd procent. Zij leefde in en uit haar katholiek geloof, hetwelk zij als de grootste schat, als de grootste rijkdom beschouw de. Margaretha leefde ook bij uit stek eucharistisch: de Heilige Mis en de Heilige Communie vormden het eerste en het voornaamste punt van haar dagprogramma. Margaretha Sinclair is een echte heilige van onze tijd. Zij leefde in precies dezelfde omgeving en on der precies dezelfde omstandighe den als wij. Laat vooral onze katholieke jeugd zich het voor beeld van Margaretha Sinclair voor ogen stellen. En mogen alle Margaretha Sinclair-vereersters en vereerders bij de herdenking van haar vijftigste geboortedag een gebedje storten tot bespoedi ging van het proces harer zalig verklaring. Pater Fr. F. J. Zandvoort O.F.M. Huize „Providentia", Sterksel. Een conservatieve afgevaardigde, miss Irene Ward, heeft in het La gerhuis een motie tegen de minis ter van Oorlog Strachey ingediend, aldus de Londense „Daily Telegr." in deze motie wordt het Lagerhuis verzocht „de pro-communistische verklaringen in overweging te ne men, die herhaaldelijk door Strachey zijn afgelegd". Tevens wordt „met verontwaardiging en bezorgdheid vastgesteld dat de eerste minister het gepast heeft geoordeeld, zo iemand te benoemen in de belang rijke functie, welke Strachey thans bekleedt". Saar. Maar die „medewerking" is louter passief en draagt er weinig toe bij de omstandigheden te scheppen, waarondeg Duitsland als eenheidsstaat een practisch aandeel kan nemen in een ge ïntegreerd West-Europa. Want, indien wij de deskundigen mogen geloven, zou Adenauer er in kun nen slagen aan een groot deel van de werkloosheid in West-Duits land een einde te maken. Daar door alleen zou veel ontevreden heid communistische stemmen en sympathiserenden) kunnen worden omgezet in productiever stemmingen en stemmen. In een dieptepunt De geallieerden bevinden zich ten aanzien van hun Duits beleid opnieuw in een van de diepte punten. Eensgezindheid over de volgende stap is een eerste ver eiste in het kader van de drie- mogendheden-besprekingen. Daar na zouden de Amerikanen niets liever willen dan de gelegenheid scheppen in de practijk de pro blemen aan te vatten, die steeds tussen de vingers der hoge com missarissen en hun adviseurs blijven glippen. O BELGRADO, 26 Maart (Reuter). Begunstigd door fraai weer, zijn Zondagochtend de verkiezingen in Joego-Slavië begonnen. De verkie zingen worden gehouden om tot de samenstelling van 't tweede Joego slavische parlement na de oorlog te komen. Het wordt zeker geacht, dat het Maarschalk Tito toegedane „Volksfront" dat over acht millioen volgelingen beschikt, de verkie zingen zal winnen. PARIJS, 26 Maart (Reuter). Een honderdvijftigtal employes van de „Air France", ongeveer de helft uitmakend van het grondpersoneel voor de radio- en weerkundige dienst, die per radio adviezen ver strekt aan de vliegtuigen, is on danks een requisitiebevel van de regering een zitstaking begonnen. Het vliegtuigverkeer vindt nor maal doorgang. Zondagavond is de kapitale boerderij van de landbouwer Massink te Toldijk. gemeente Steenderen bij Zutphen in de as gelegd. De brand ontstond door tot nu toe onbekende oor zaak in de schuren, die geheel gevuld waren met stro. In 'n oogwenk stonden woonhuis en stallen in lichter laaie. Het vee. ongeveer 40 stuks in getal en 't grootste gedeelte van de inboe del kon gered worden. DODELIJKE AFLOOP VAN AANRIJDING Zondagavond is op de Rijswijk- seweg te 's-Gravenhage bij de Laakbrug de 81-jarige voetganger J. B. F., toen hij onvoorzichtig de straat overstak, aangereden door een taxi. Het slachtoffer werd met een schedelbasisfractuur naar het ziekenhuis aan de Zuidwal ver voerd, waar hij in de loop van de avond is overleden. Hockey Nederlands dameselftal slaat België met 10 Het Nederlandse dames hockey elftal heeft gistermiddag in het Wagener stadion te Amstelveen een 10 zege behaald op de Bel gische ploeg. Het enige doelpunt van de wedstrijd werd voor de rust gescoord. is de 21-jarige Haagse chauffeur J. J. v. H. gearresteerd, die te Haarlem en te Rotterdam een auto had gehuurd en ze daarna had verkocht. De beide auto's zijn in beslag genomen. De kopers bleken te goeder tronw te zijn zal de Rijksluchtvaartschool deze week een negental brevetten uit reiken aan leerlingen, die ge plaatst zullen worden bü de K.LJM. Een van de jonge vliegers, wiens naam nog niet bekend is, zal de honderdste leerling zijn, die wordt afgeleverd zullen Hans Kaart en de zijnen op 31 Maart te Durban arriveren. De trip door Zuid-Amerika is thans in voorbereiding neemt de heer D. S. J. Admiraal op 30 Maart afscheid als secretaris van de vereniging „Groep Bloe misterij" uit de Nederlandse Tuin- bouwraad en van de vakgroep de tailhandel in bloemen en plan ten wordt op 6 April in het groot auditorium der Rijksuniversiteit te Leiden zen gedenksteen onthuld voor Prof. Mr. B. M. Telders, die op 6 April 1945 in het vernieti gingskamp BergenBelsen om 't leven kwam is Vrijdag te Den Haag de stich- tingsacte gepasseerd van de Ne derlandse Huishoudraad, die zich ten doel stelt het bevorderen van een doelmatig voeren van de huis houding en de consumenten- en huishoudelijke belangen zal ver tegenwoordigen hij Overheids instellingen, wetenschappelijke instituten, indnstrie en handel. heeft de politie te Hoek van Hol land twee zeelui, opvarenden van een Engels troepentransportschip, dat geregeld tussen Hoek van Hol land en Engeland vaart, aange houden wegens smokkelen van koffie van Engeland naar Neder land kocht de „Hansa"-Bremen van de Hollandse Stoomboot Maatschap pij het in 1920 gebonwd 15187 brt. metende „Zaanstroom". JAPANSE SLOEP GEZONKEN Dertig slachtoffers TOKIO, 26 Maart (AFP). De visserssloep „Seitokoe Maroe" is in de baai van Tokio, ter hoogte van het eiland Osjima, op een zandbank gelopen en daarna ge zonken. Dertig Japanners kwa men hierbij om het leven. Slechts acht leden van de be manning konden worden gered. 20 lijken zijn reeds geborgen. GUERILLASTRIJDERS OPEREREN IN HOENAN HONGKONG, 26 Maart (AFP). Ohinese reizigers, die te Hong kong uit de streek van Tsjang- tsja zijn aangekomen, melden dat in de provincie Hoenan nationa listische partisanen en comman dotroepen onder bevel van de ge wezen nationalistische generaal Jin Lih-Jen, in actie zijn. Het zou hier om ongeveer 50000 man gaan. De nationalisten opereren voor al in het gebergte, en hun actie is gericht op communistische transporten en garnizoenen. Bo vendien heeft deze generaal, al dus de reizigers, een grote hoe veelheid vals geld uitgegeven, waardoor inflatie van de munt eenheid der communistische auto riteiten wordt veroorzaakt. Onder grote belangstelling zijn Zondag te Zutfen twee enkel- sporige bruggen over de IJsel verwijderd en werd een dubbel- sporige brug ingevaren; een karwei, dat uiterste zorgvuldigheid en goot vakmanschap vereiste. Bovenstaande overzichtsfoto geeft het moment weer, waarop de dubbel-sporige brug haar plaats van bestemming bereikt heeft. Links de voetbrug. KRUISTOCHT VAN PATER MORLION ROME (K.N.P.). De schrijver van onderstaand artikel is ge tuige geweest van een debat in een schouwburg te Ferrara tnssen de Vlaamse pater Felix Morlion O.P., president van de Internationale Universiteit Pro Deo te Rome en tevens algemeen geestelijk advi seur van de C.I.P.-persbureaux in de verschillende landen, en profes sor Donini, een intellectueel, die een vooraanstaande leiderspositie bekleedt in de communistische par tij van Italië en een erkend auto riteit is op he gebied van de kerk- geschedenis in Italië. Wanneer men in Ferrara rond kijkt zou men niet verwachten, dat deze stad zo'n geweldige „rode" reputatie heeft. Door haar oude bouwwerken, haar wijde straten en het ontbreken van een druk ver keer bezit zij een rustige charme. Het verbazend grote aantal banken in het centrum van de stad geven haar een welvarend en tamelijk zelfbewust uiterlijk. Het vierkante plein met het dominerende en be roemde kasteel van Ferrara met zijn grachten schept een sfeer van sereniteit en veiligheid, die een grote tegenstelling vormt met het idee, dat hier de communisten zulk een invloed hebben. Onder de op pervlakte van deze rust en veilige vertrouwelijkheid is er blijkbaar iets anders, dat aan Ferrara da naam heeft gegeven de „roodste stad" van Italië te zijn. Zij, die een kaartje hebben voor het debat, hebben weinig moeite om met het beleefde Italiaanse woordje „permesso" de ingang van de schouwburg door de dichte menigte, die er voor staat, te nade- DODELIJK ONGELUK BIJ HET TOLLEN Zaterdagmiddag is in de Baffin- straat te Amsterdam een 7-jarig meisje bij het tollen gevallen. Het kind viel met haar linkeroog' in de stok van het zweepje. Zij is onmiddellijk naar het Wilhelmina- gasthuis overgebracht en daar in de loop van Zondagmiddag aan de gevolgen van haar verwonding overleden. (Van onze speciale verslag gever) Zaterdag j.I. op het feest van Maria Boodschap, ontving de 55e van de thans levende Nederland se bisschoppen en de derde uit het kleine Zuid-Limburgse dorp je Schimmert, Mgr. Dr. Joannes Baptist Hubertus Theunissen, van de Paters Montfortanen, de H. Bisschopswijding. Mgr. J. B. H. Theunissen is de opvolger van Mgr. L. Auneau als Aposto lisch Vicaris van Shire, in Nyas- saland in Brits Centraal Afrika. Dg consecrator was Mgr. Dr. J. H. G. Lemmcns, bisschop van Roermond, en eveneens geboor tig uit Schimmert, geassisteerd door Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, en Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch. Het is een groot „Sjummerts fest" geworden. De weg van de Apostolische School St. Marie naar de kerk was geheel met guirlandes en rijk met bloemen getooide erepoorten versierd Des morgens om half negen be geleidden een onafzienbare stoet van priesters, studenten van Schimmert, bruidjes en de jeugd verenigingen der parochie, de bisschoppen van de Apostoli sche School naar de Kerk, nadat pastoor E. Lemmens, broer van de bisschop van Roermond en Op het Jaarbeurster rein aan de Croese- laan staat een caril lon opgesteld, dat bestemd is voor de Lange Jan te Mid delburg. Dit carillon bestaande uit 48 klokken, is gegoten bij de firma van Berngen te Heiliger- lee. De zwaarste klok, met een ge wicht van 6500 kg. (links) kon niet worden opgehangen. De enige vrouwe lijke beiaardier in Nederland, mejuf frouw M Blom, be speelt het carillon. pastoor van Schimmert, namens de parochie de bisschopsstaf aan Mgr. Theunissen plechtig had aangeboden. Aanwezig waren de moeder van de nieuwe bisschop, en zijn zuster, Zr. Maria de Montfort, van de Zusters van het Arme Kindje Jezus; de Commissaris van de Koningin in de provincie Limburg:, Mr. Dr. F. Houben en de Provinciaals der paters Mont fortanen in Frankrijk en Italië; Bij de plechtigheden assisteer den de Hoogeerwaarde pater Dr. A Josselin, generaal der paters Montfortanen, als presbyter as- sistens; als troondiakens pater Dr. C. Heiligers, provinciaal in Nederland en pastoor E. Lem mens van Schimmert; als diaken de Schimmertenaar pastoor Alofs en als sub-diaken kapelaan Keu len, neef van de wijdeling. Prof. Dr. H. Cikuse, een neger-pries ter uit het Apostolisch Vicariaat van Shire en professor in de Bantoe-talen aan de universiteit van Londen, was als afgevaar digde van de inlandse geestelijk heid van Shire tegenwoordig en assisteerde als Capellanus van de wijdeling. De overige functies werden alle vervuld door klasge noten en missionarissen van de nieuwe bisschop. Buiten de kerk klonken naar aloud Limburgs gebruik de eer ste saluutschoten voor de nieu we bisschop. Ontroerend en groots tegelijk was het moment, toen aan het eind van de H. Mis, de nieuwe bisschop met staf en mijter, be geleid door de twee bisschoppen mede-consecratores, zegenend door de kerk ging: de eerste ze gen aan zijn moeder, aan zijn .zuster en aan zijn mede-broeders de paters Montfortanen en aan de inwoners van Schimmert. Juichend klonk het „Te Deum" onder deze eerste bisschopszegen Hoofdkwartier korps Mariniers naar Rotterdam Op 3 April a.s. zal het hoofd kwartier van het korps Mariniers van 's-Gravenhage worden over gebracht naar Rotterdam en met ingang van die datum gevestigd zijn op het Westplein no. 12 en 13. ren. Zonder kaartje komt men er in geen geval in. Er zijn ongeveex duizend toehoorders. De kaartjes zijn gelijkelijk verdeeld onder de leden van de Communistische Partij en leden van de Katholieke Actie. Ervaringen van het vorig jaar heb ben namelijk geleerd, dat de com munisten zich niet aan de regelen van het debat hielden, toen pater Morlion in het hoofdkwartier van de Communistische Partij debat teerde over „Kardinaal Mindszenty martelaar of misdadiger?". Het was ook bij die gelegenheid, dat pater Morlion weigerde langer op „uit sluitend communistisch terrein" te debatteren en dat hij de leider van de Communistische Partij in Italië, Togliatti, uitdaagde. Langzamerhand ontwikkelde zich de kruistocht der grote verzoening, waarin pater Morlion op uitnodi ging van de Italiaanse Katholieks Acie stad na stad bewerkte en met communisten debatteerde, of het decreet van het Heilig Officie een „politieke maatregel was of een geestelijke aangelegenheid". In zijn openingswoord tijdens het débat te Ferrara las pater Mor lion het decreet geheel en al voor, waarbij hij er op wees, dat geen enkel communistisch blad de gehele tekst had gepubliceerd, noch de werkelijke betekenis en de toe passing ervan had uitgelegd. Het antwoord van professor Donini kwam voornamelijk hier op neer, dat het communisme niet in de godsdienst is geïnteresseerd, doch slechts in de materiële levens voorwaarden. Hij beweerde, dat, de Communistische Partij er niets op tegen heeft, dat haar leden katho liek zijn en haalde als bewijs voor de communistische verdraag zaamheid aan, dat Stalin de pries ters toestond om te stemmen. Hierop las pater Morlion de offi ciële communistische teksten voor van hetgeen Engels, Marx en Lenin leren betreffende de godsdienst, er tevens op wijzend, dat dit nooit of te nimmer in Italië door de Communistische Partij in de offi ciële communistische literatuur was gepubliceerd. Professor Donini antwoordde hier wederom op, dat het communisme geen belang stelt in de godsdienst, maar alleen in het materiële wel zijn van het volk. Volgens het ge wone communistische recept prees hij Stalin en de Sovjet-Unie. Toen pater Morlion evenwel geschriften van Donini aanhaalde, waaruit bleek, dat deze zich niet alleen met de zuiver materialistische as pecten van het leven bezig hield, beweerde Donini, dat zijn belang stelling voor de godsdienst „zuiver wetenschappelijk" was. De waarde van dergelijke debat ten ligt hierin, dat het zowel de communistische leerstellingen, die het communisme in zich anti-gods- dienstig doen zijn, in liet volle dag licht stelt, doch tevens het begrip brengt voor de sociale leer van de Kerk, die de exploitatie van de mens verbiedt. Bovendien plaveien deze debatten voor velen de weg terug naar de Kerk. En als zodanig zijn zij de instrumenten in de Kruistocht van de Grote Terugkeer gedurende het Heilig Jaar. Waterstofbom kan niet per vliegtuig worden vervoerd HARSDALE, 26 Maart (AFP). „De Amerikanen behoeven geen vrees voor de waterstofbom te koesteren, daar het onmogelijk is dit wapen per vliegtuig te vervoe ren", aldus heeft John Hancock, een der opstellers van het „plan Baruch" voor de internationale controle van de kernenergie ver klaard. Het vereiste ontstekingsmecha nisme voor deze bom, verbiedt het gebruik hiervan in een bom bardement, zoals wij dit kennen", voegde Hancock hieraan toe. R.kS.-TROEPEN NAAR OOST-INDONESIË De regering wist van niets DJAKARTA, 25 Maart (Aneta) De Oost-Indonesische minister van. onderwijs, Doko, heeft aan Aneta medegedeeld, dat de rege ring van Oost-Indonesië niet op de hoogte werd gesteld van de komst van eenheden der Republik Indonesia Serikat, onder leiding van Maoorwarong, die blijkens een communiqué van de minister van voorlichting der R.I.S. bin nenkort naar Oost-Indonesië zul len vertrekken. In dit communi qué werd tevens gemeld, dat de regering van Oost-Indonesië offi cieel op de hoogte gesteld was. „Dit is absoluut onjuist", zo ver klaarde minister Doko, die zich thans te Djakarta bevindt. „Za terdagochtend heb ik een tele foongesprek gevoerd met de pre sident van Oost-Indonesië; hij wist van niets".

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3