Deveze zou streven naar herstel Katholiek-Liberale coalitie I i De sigarenindustrie dreigt door de fiscus geruïneerd te worden Morgen rondvlucht boven Nederland van leerlingen Rijksluchtvaartschool Leider van zwendelzaak in champignonteelt in arrest Gezagvoerder aarzelde door een onjuist advies DJEAN IDE AFDELINGEN SFONDS ALKMAAR NADERING T zo GOED? EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD De fiscus schept werkloosheid Vrees voor stemmenverlies bij nieuwe verkiezingen Abnormaal hoge accijns doet de afzet stagneren Financiën schermt met de Benelux Tijdelijk geen kaas naar België 1400 militairen zijn weer thuis Labour-meerderheid tot drie geslonken Nieuw-Guinea werd besproken Een protest tegen Joris Diels Honderdste leerling ontvangt Donderdag zijn brevet Talrijke slachtoffers gemaakt De ramp met de „Franeker" Communistische landingspoging op Hainan l»4 ludegracht 151 AART 1950, des avonds ir A. Haring, Oudegracht ST D A rerslag Secretaris. Jaar- Verslag Controle-commis- /erpleegdagen en contri- estuursleden, wegens per. is (H. C. Hazes) en com- iden herkiesbaar. Verkie- Saad van Commissarissen, are Fleskens). Rondvraag )H. OVERTOOM, Voorz. MANNES, Secr. or gebruiken! 1TEIT is ons succes TEL. 5255 maatschappij van vrije t iedereen maar matjes ft. Wet is nu eenmaal ien die matjes geklopt 1 doorloopt. „De Indus- tmeester op Verholen's steeg uit, dan links af, e kade rechts. Het is holen wandelde in de i bereikte na ongeveer agazijnen van de firma e slungel van ongeveer t te woord. „Loop maar verkopen hier niet aan lat het goed alleen met jijn niet van die kleine vreselijk kwaad en zei il! Ik moet juist een rijf op wat ik je zeg Straalstra niet nodig, Abonnementsprijs f4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd.. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Noordhollands Dagblad I Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) HET FEIT S H VAN HEDEN Pagina 1 Dinsdag 28 Maart 1950 45e Jaargang No. 11825 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59. teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290: ALKMAAR. Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 A I v-r Zoals gemeld zullen H. M. Koningin Juliana. Z. K. H. Prins Bernhard en de beide oudste prinsessen gedurende de Paas- vacantie naar Haute Savoi in Zuid-Oost Frankrijk gaan. De Koninklijke Familie zal in deze vacantie verblijven te Val d'lsere. Opname uit deze prachtige streek, waar op het ogenblik in het dal van de Tignes een grote dam in de rivier wordt gebouwd. Als de dam gereed is, zal een enorm meer gevormd worden, waarin het dorpje Tignes geheel zal verdwijnen. Op de opname zien wij een gedeelte van het dorpje Tignes. De kerktoren van het dorpje zal, als het meer volgelopen is, ongeveer 50 voet onder water staan. Met het laten vollopen van het meer zal in Juli van het volgend jaar worden begonnen. De liberale formateur Deveze is gisteren met zijn besprekingen begonnen. Volgens de laatste berichten zouden deze bespre kingen zich oriënteren in de richting van een herstel van de demissionnaire Katholiek-liberale regering. De liberalen zouden namelijk toch de voorkeur geven aan de handhaving van de coalitie met de Katholieken omdat zij bevreesd zouden zijn bij nieuwe verkiezingen al te veel stemmen te verliezen. bijna alle Limburgse gemeentebe sturen telegrammen hebben ge zonden aan de Prins-Regent en Deveze, waarin wordt aangedro-n gen op spoedige vorming van een regering, die de Verenigde Ka mers zal bijeenroepen. De liberale parlementsleden hebben, op een na, algemene stemmen hun ver trouwen uitgesproken in Deveze. Een Vlaams liberaal onthield zich van stemming. Deveze had gistermorgen een onderhoud met de liberale oud minister Max Leo Gerard. Ver volgens- ontving hij de eerste mi nister in het demissionnaire kabi net, Gaston Eyskens. Daarop volgden besprekingen met de voorzitter van de socialistische partij, Buset, de voorzitter van de C.V.P., baron van der Straeten- Waillet en minister Segers. Deveze's standpunt ongewijzigd. Op een persconferentie ver klaarde Deveze gistermiddag, dat hij bij zijn besprekingen heeft kunnen vaststellen, dat er een algemeen verlangen bestaat naar een overeenkomst. Deze indruk, zo merkte Deveze op, berust ech ter niet op een wijziging van mijn eerder ingenomen standpunt. Ik ben van oordeel ,dat mijn bespre kingen buitengewoon leerzaam zijn geweest en van groot belang zullen zijn bij de voortzetting van mijn moeilijke taak. Vandaag zal Deveze vertegen woordigers van de economische, financiële en sociale wereld ont vangen alsmede de leiders der vakbonden. Vanavond gaat De veze naar de Prins-Regent om verslag uit te brengen. Vannacht meldde Belga, dat De sigarenindustrie wordt door de fiscus naar de afgrond gebracht. De afzet van sigaren stagneert en de oorzaak hiervan is, volgens het hoofdbestuur van de Vakgroep, die gisteren te Amsterdam vergaderde, de te hoge accijns, die de industrie moet betalen. heel genomen gelijk zou blijven. Ten slotte wees het bestuur er op, dat de sigarenindustrie alleen werkt met valuta die in de gul denssfeer liggen. Deze Nederland se industrie kost het land geen harde valuta, zoals het geval is bij de sigarettenindustrie, die Amerikaanse tabakken verwerkt. Het bestuur is op de gisteren gehouden vergadering niet tot een besluit gekomen. Het zal zich, in overleg met de werknemersorga nisaties nog beraden welke stap pen te doen zijn om uit de im passe te geraken. Voor de oorlog bedroeg de ac cijns twaalf en een half procent en de sigarenindustrie kon toen best tegen de sigarettenindustrie concurreren. Thans is de accijns gestegen tot zeven en twintig en een half procent en de industrie is niet in staat deze hoge belas ting op te brengen. Het bestuur deelde mede, dat de besprekingen, die over de moeilijkheden met de betreffende ministeries zijn gevoerd op niets zijn uitgelopen. Aan de ministeries van Economische en Sociale Za ken had men, zo zeide het bestuur, wel oren naar de verlangens van de sigarenindustrie, doch het mi nisterie van Finaciën stelde zich op het standpunt, dat een verla ging der accijns niet wel mogelijk is in verband met de Benelux- verplichtingen. „Ons bedrijf wordt door de fis cale maatregelen op deze wijze onherroepelijk geruïneerd als er geen oplossing wordt gevonden", aldus het bestuur. In België is de industrie met haar tegenwoordige productie van slechts 5.000.000 sigaren per maand reeds vrijwel aan de grond gelopen. Daar be draagt de accijns 39 procent. Ook onze industrie loopt gevaar deze weg uit te gaan. Voor de oorlog produceerden wij 140.000.000 siga ren per maand (99 pet. voor bin nenlands gebruik) en thans is onze productie gedaald tot 60.000.000 per maand. In 1938 werkten 27.000 arbeiders in de sigarenindustrie. Thans nog geen 10.000. Als wij niet verder kunnen werken zal het aantal werklozen toenemen en de positie van Amsterdam als tabaksmarkt zal een geduchte knauw krijgen". Slechts een belangrijke daling der accijns kan de Nederlandse sigarenindustrie redden. Een hef fing van bijvoorbeeld 10 pet zou de industrie in staat stellen haar oude positie te heroveren en de vakgroep meent, dat het sigaren- verbruik bij de lagere kostprijs zozeer zou stijgen, dat de op brengst aan accijns over het ge- Nederland heeft de export van kaas naar België tijdelijk stop gezet. Deze beslissing is geno men om de gelegenheid te schep pen tot een nieuw overleg met de Belgische regering over de heffing op ingevoerde kaas, die op 15 Maart 1950 in het Belgische Staatsblad werd gepubliceerd. Besprekingen, die onmiddellijk na het bekend worden van het besluit, tussen Nederland en België plaats hadden, hebben reeds geleid tot het resultaat dat de uitvoering van de Belgische besluiten tijdelijk werd opge schort. 1400 Militairen en ongeveer 600 vrouwen en kinderen zijn gisteren met het 27469 ton me tende troepentransportschip „Ge- orgic" in de Rotterdamse haven vanuit Indonesië gearriveerd. Voordat de ontscheping plaats had werden de jongens toege sproken door vertegenwoordigers van Koningin en Prins en door de staatssecretaris van Oorlog, Mr. W. Fockema Andreae. BONDSVERGADERING VAN DE K.N.V.B. OP 3 |UNI Naar wij vernemen vindt de buitengewone bondsvergadering welke oorspronkelijk op 25 Maart te Amsterdam zou worden ge houden, en waarop de voorstellen inzake het competitievraagstuk worden behandeld, op Zaterdag 3 Juni te Utrecht plaats. LONDEN, 27 Maart (Reuter). Als gevolg van het overlijden van F. A. Cobb, socialistisch La gerhuislid voor Brighouse en Spenborough in Yorkshire, is de meerderheid van de Britse so cialistische regeringspartij in het Lagerhuis tot drie geslonken. Dit is de tweede zetel, die de socia listische regering, als gevolg van het overlijden van de gekozene, verliest. Ér moeten thans drie tussentijdse verkiezingen wor den gehouden. Een andere oplossing? Deveze heeft steeds in de voor ste gelederen gestaan van degenen die aandrongen op de troonsaf stand en, zoals hij op een pers conferentie gisteren nog verklaar de, heeft hij zijn standpunt in geen enkel opzicht gewijzigd. On der deze omstandigheden ziet het er dan ook niet naar uit, dat de katholieke volkspartij zal mede werken zoals Deveze het noemt. Er zou hem dan dus niets anders overblijven dan een liberaal- socialistische regering te vormen, hetgeen, aangezien deze regering het vertrouwen niet zou krijgen van de senaat, waar de katholie ken de meerderheid hebben, zou neerkomen op een ontbinding der Kamers en nieuwe verkiezingen. Gedurende de wettelijke termijn van veertig dagen, die aan de verkiezingen móet voorafgaan, en gedurende de periode dat nog geen nieuwe regering gevormd is, zou deze liberaal-socialistische regering echter de macht in han den hebben. Door het vormen van kartels verwachten de liberalen en socialisten dan te kunnen voor komen, dat de C.V.P. in de Ver enigde Kamers de meerderheid zal hebben, zoals thans het ge val is. Deze Verenigde Kamers zouden dan de wet op het regentschap niet kunnen opheffen en de ko ning zou niet kunnen terugkeren. In dit stadium is het evenwel nog moeilijk een hypothese op te stellen van de komende ontwik keling, omdat zoals hierboven ge zegd, het gerucht de ronde doet, dat de huidige besprekingen zich zouden oriënteren in de richting van een herstel van de demission naire Katholiek-Liberale regering. DJAKARTA, 27 Maart (Aneta) De kwestie-Irian (Nieuw Guinea) is Maandagmiddag in de eerste vergadering van werkgroep twee der Unie-con ferentie besproken. In de ver gadering, die in aangename sfeer verliep, werden verschil lende punten van het probleem besproken en is men tot een voorlopige conclusie gekomen, aldus werd in een communique van het Nederlands-Indonesi sche Unie-secretariaat medege deeld. Dinsdagmiddag zal de tweede vergadering worden ge houden. Verenigd Verzet 19401945 heeft een adres gericht tot de Haagse gemeenteraad waarin het ten sterk ste protesteert tegen een mogelijke benoeming van een onder leiding van de Bielg Joris Diels staand to neelgezelschap als vaste bespeler van de Koninklijke Schouwburg. Het adres zegt o.m., dat „ondanks de vrijspraak in hoger beroep te gen het vonnis van 15 jaar buiten gewone hechtenis van de Krijgs raad van zijn land wegens collabo ratie met de bezetter en wegens landverraad, is voor Diels geen plaats meer in het culturele leven van zijn vaderland beschikbaar." Verenigde vergadering van de Sfafen-Generaal Heden Dinsdag 28 Maart te 1 uur zal in de ridderzaal de Ver enigde Vergadering der Staten- Generaal bijeenkomen ter behan deling van de wetsontwerpen tot benoeming van een regent voor het geval van erfopvolging tijdens minderjarigheid van de troonop volger en tot benoeming van een voogd en regeling van de voogdij over de minderjarige koning. NAAR WIJ VERNEMEN komt het „Strict Tempo" dans- orkest van Victor Sylvester spoe dig naar Nederland en zal met Pasen voor de AVRO-microfoon concerteren In het laboratorium van de Cle veland kliniek worden proeven genomen met een nieuw soort kunstmatige nier. Aan deze proeven werkt mee de Neder landse arts dr. Willem J. Kolff, die deel uitmaakt van de staf van de Cleveland kliniek (mid den) Links op de foto dr. Irvine H. Page, directeur der kliniek, rechts dr. A. C. Cor coran, assistent-directeur. MAASTRICHT, 28 Maart. Naar wij vernemen werd de vori ge week door de politie te Maas tricht, op verzoek van de Haagse politie, aangehouden de Belg Al fred B. uit Luik, die inmiddels naar den Haag werd overgebracht, die sinds ongeveer een half jaar in Nederlandse dagbladen adver tenties plaatste met het opschrift: „Verdien geld bij u thuis door het kweken van champignons". In deze advertenties werden de lezers aangespoord nadere inlich tingen te vragen aan de firma „De- likaat" te Den Haag, Fijnjekade 20. Wie'hierop inging kreeg van ge noemde „firma" een circulaire, waarin bedriegelijk werd voorge steld, dat men, door in een kelder, schuur, garage, stal of soortgelijke ruimte, enkele vierkante meters champignon-bedden aan te leggen, tientallen guldens per week kon verdienen. Wanneer men aan ge noemde firma een bedrag van 18 gulden overmaakte, ontving men een paar zakjes cnampignon-zaad, een pakje kunstmest, een thermo meter en een cultuur-beschrijving. De uiteindelijke productie zou zelfs door deze firma tegen de hoogste dagprijzen worden opgekocht. Honderden mensen zijn op deze verlokkende aanbiedingen ingegaan en kwamen dan later tot de minder plezierige ontdekking bij de neus te zijn genomen. De waarde van de artikelen die men ontving bedroeg hoogstens f 2,50, terwijl de produc tie meestal de moeite van het ver zenden niet waard was. Middels pers en radio werd door de Rijks- tuinbouwvooriiohtingsdienst ge waarschuwd voor de praktijken van de firma „Delikaat", doch deson danks maakte deze firma nog tal rijke slachtoffers. De politie te 's Gravenhage schonk direct de nodige aandacht aan dit zwendelzaakje, doch stond aanvan kelijk vrijwel machteloos, daar de gedupeerden verzuimden een aan klacht in te dienen. Op een gegeven tijdstip werd het de leider van het zaakje blijkbaar in Den Haag te warm onder de voeten, zodat hij zijn kantoor naar Maastricht ver plaatste. De politie kreeg echter spoedig voldoende bezwarende ge gevens en het gelukte haar B. te arresteren. Voorjaarstentoonstelling van schilderijen in Arti te Amsterdam In het gebouw van „Arti et Amicitiae" wordt tot 10 April 'n voorjaarstentoonstelling gehou den van schilderijen, tekeningen, grafiek en beeldhouwwerken door leden van de Maatschappij ver vaardigd. Onder de kleurrijke verzame ling w.o. meesterwerken van be kende schilders, vielen op een prachtig geschilderd portret van Bart Peizel, dat de medaille van de Maatschappij verwierf, een scherp getroffen Frans straatge zicht van Kees Heijnsius, een Noordhollands landschap van Golnot en een uitstekend schil derij van de Leeuwarder schil der Joh. Elzinga, voorstellende een „Achtererfje". Het bezien van deze voorjaarstentoonstel ling, die niet uitmunt in kwan titeit, maar wel in kwaliteit, is zeker de moeite waard. Indien de weersomstandigheden dit toelaten, zal een formatie les- vliegtuigen van de rijksopleiding voor verkeersvliegers de rijks luchtvaartschool morgen, Woensdag 29 Maart een rond vlucht boven Nederland uitvoeren. De formatie zal achtereenvol gens zijn samengesteld uit adrie eenmotorige Harvard 2-persoons- lesvliegtuigen; b. vijf Beechcrafts twee-motorig verkeersvliegtuigen in gebruik voor de eindopleiding; c. en tenslotte wederom een zestal Harvards. De vliegtuigen starten van het- luchtvaartterrein Gilze-Rijen, waar de eindopleiding van de rijksluchtvaartschool is gevestigd, en zullen de navolgende route volgen: Breda, Dordrecht, Rotter dam te pl. minus 10.13 uur, Delft, den Haag 10.23 uur, Leiden, Am sterdam 10.47 uur, langs Hoorn en Enkhuizen, Sneek, Leeuwarden 11.27 uur, Groningen 11.44 uur, Assen, Meppel, Zwolle 12.09 uur, Enschede (landing op het vlieg veld Twenthe) 12.36 uur, Arnhem 16.21 uur, Nijmegen 16.27 uur, Venlo 16.44 uur, Maastricht 17.04 uur, Eindhoven 17.25 uur, den Bosch. Als sepeciale groet aan de Jaarbeurs verschijnt de formatie ongeveer 17.55 uur boven Utrecht, waarna deze via Breda en Til burg terugkeren naar Gilze Rijen. Van het vliegveld Ypenburg zullen bovendien een zestiental Tigermothlesvliegtuigen 'n vlucht uitvoeren boven Rotterdam, Delft, den Haag, Leiden, Haarlem zo mo gelijk Amsterdam en Gouda. Deze formatie zal de andere formatie boven den Haag begroeten. De formaties zullen worden bestuurd door instructeurs en leerling-ver keersvliegers van de rijkslucht vaartschool, die hiermede de fees telijkheden openen, welke op Donderdag 30 Maart d.a.v. zullen worden gegeven. Om half elf uur vandaag zal mr. D. G. W. Spitzen de minister van Verkeer en Wa terstaat, persoonlijk het verkeers- brevet uitreiken aan de honderd ste leerling die de rijksluchtvaart school met succes heeft door lopen. ONGELUK OF MISDRI|F? Zaterdagmorgen heeft men in het Boerengat te Rotterdam het stoffelijk overschot aangetroffen van de 23-jarige kantoorbedien de A. A. L. De jongeman, die se dert 25 Februari werd vermist, is op 18 Februari uit Indonesië teruggekomen. Het stoffelijk overschot vertoont beschadigin gen aan het hoofd, zodat men sectie zal verrichten om te on derzoeken of hier eventueel van misdrijf sprake is. De Raad voor de Luchtvaart heeft gisteren een openbaar onder zoek ingesteld naar de oorzaak van de ramp, overkomen aan het K.L.M.-vIiegtuig „Kraneker", dat op 12 Juli 1949 bij Bombay neer stortte en waarbij 45 personen, waaronder de Amerikaanse jour nalisten die een reis naar Indone sië hadden gemaakt, het leven verloren. De chef vliegbedrijf der K.L.M., de heer A. D. Snitselaar, als ge tuige gehoord, opperde de mening dat gezagvoerder van der Vaart een verkeerd advies van de ver keerstoren eerst heeft willen op- Wie de Zondag heeft gebruikt om de natuur in te trekken, kon met eigen ogen constateren, dat het thans werkelijk lente is. Lente en jeugd is één begrip. Het is daarom ook niet te verwonderen, dat de fotograaf dit tafreeltje even „nam". volgen doch dat hij te laat heeft ingezien, dat het advies niet uit voerbaar was. Ware er geen pe riode van aarzeling geweest, dan zouden de wielen van het toestel gemakkelijk over de heuvels ge komen zijn. Dit verkeerde advies betrof zowel het landen op een bepaalde baan als het stijgen tot 800 voet. Dit laatste had 3000 voet moeten zijn. Prof. Vening Meinesz, eveneens als getuige gehoord, oordeelde de adviezen van het vliegveld Bom bay, ook uit meterologisch oog punt, onbegrijpelijk. Bij het ver hoor van deze getuige kwamen nog veranderingen ter sprake, die in het logboek waren aangebracht. Getuige had wel de indruk, dat hier iets te verbergen is geweest, maar duidelijke conclusies kan men er niet uit trekken. De directeur-generaal van de luchtvaart, de heer J. W. N. Backer, zei in zijn requisitoir zich wel te kunnen verenigingen met het rapport van India. De be stuurder had, inplaats van te wil len landen, moeten wachten of naar een uitwijkhaven moeten vliegen nadat hij zich door eigen waarneming overtuigd had van de heersende omstandigheden. De Raad zal op 8 Mei uitspraak doen Naar Reuter meldt hebben een heden van het communistische Chinese leger getracht een lan ding te ondernemen op 't eiland Hainan. Later werd door het Chinese nationalistische hoofdkwartier ge meld, dat de communistische lan dingspoging met zware verliezen voor de communisten is afgesla gen. 3000 man communisten zou den in een gevecht van negen uur „volkomen vernietigd" zijn. De 20 schepen, waarmee de invasie was uitgevoerd en 15 schepen met versterkingen voor de communisten zouden door vliegtuigen in de grond zijn ge boord. Nieuwe gemeentesecretaris van Enschede De gemeenteraad van En schede heeft gisterenavond be noemd tot gemeentesecretaris Mr. H. M. van der Zanden, refe rendaris bii het Ministerie van Sociale Zaken. f

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1