Nieuw DE WESTELIJKE GROTE DRIE in Mei te Londen bijeen Duitsland heeft nu een kans om het verleden goed te maken Amerikaanse ambassadeur een der vijf slachtoffers CHEFS VAN STAVEN ZIJN HET EENS LUCHTRAMP TE BORDEAUX Tien doden Huis besnoeit Marshall-plan 7 EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN nHd Militaire comité is het eens Ter bespreking van Europese en Aziatische vraagstukken Bouwpolitiek en beginselen Met 250 miltioen dollar Nieuw Guinea wordt geen struikelblok Churchill sprak in het Lagerhuis In nieuwe oorlog zou W.-Europa onder de voet worden gelopen Dakota stortte neer bij Ottawa Scheepsbrand te Hamburg Zeevaartscholier kwam onder auto Over het plan voor verdediging van het Noord-Atlantisch gebied De valsè briefjes van honderd Kroniek en Kritiek Weer loonsverhoging als prijzen stijgen p Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina 1 Woensdag 29 Maart 1950 45e jaargang No. 11826 Kantoren; HOORN. Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 De Britse, Franse en Amerikaanse ministers van Buitenlandse Zaken zullen op acht of negen Mei te Londen bijeenkomen ter bespreking van een aantal Europese en Aziatische vraagstukken, aldus is gisteren te Washington bekend gemaakt. Minister Acheson zal zich per vliegtuig naar Londen begeven. Men verwacht, dat na de confe rentie van de ministers van Bui tenlandse Zaken der „Grote Drie" zal worden beraadslaagd door de leiders der buitenlandse politiek (Van onze parlementaire I DE AFGELOPEN WEEK is in de Eerste Kamer gebleken, dat het bij „Wederopbouw en Volks huisvesting" niet enkel om hout, cement en stenen gaat. Ook bij de bepaling van de bouwpolitiek spre ken de beginselen een woordje mee. Het was de verdienste v. d. socia list Woudenberg en v. d. katholiek Nijkamp, de eerste kaal en de an dere grijs geworden in de strijd voor het eigen beginsel, dat zij hier op nog eens weer de aandacht ves tigden. De heer Woudenberg sprak waarschijnlijk wel wat al te veel als socialist van het verleden. Hij be zwoer zijn jonge, overigens ook al grijzen partijgenoot achter de rege ringstafel om toch de socialistische beginselen indachtig te blijven. Een recht geaard socialist kon niet èn de woningwetbouw èn de Mammon van het bouwkapitaal dienen. Dat mocht dan heel beginselvast gerede neerd zijn, de heer Woudenberg verloor hierbij al te zeer uit het oog, dat de jongere garde inmid dels regeringsverantwoordelijkheid heeft aanvaard en daardoor al ge ruime tijd vertrouwd is geraakt met het feit, dat men het niet alleen voor het zeggen heeft. Minister In 't Veld bekende in zijn antwoord dan ook eerlijk, dat dit de reden was waarom hij geen scherpere koers voer, een bekentenis waaruit de oude rot althans de troost kon putten, dat de jongeren uit het nest toch niet van kleur verschoten wa ren. Zou de beginselverklaring van de als vakbondsbestuurder gepension- neerde maar nog altijd strijdbare Woudenberg, ook al klopte zij dan niet meer op de feitelijke politieke verhoudingen, alleen al gewaardeerd kunnen worden om de poging om de beginselen zuiver te houden, er was meer. In zijn betoog en later in dat van de heer Nijkamp sprak de ervaring en juist op die ogen blikken waarderen wij de Eerste Kamer altijd zeer. Dan vergeten wij dat dit college dikwijls in herha lingen vervalt; wij nemen dat zelfs voor lief wanneer dat de prijs moet zijn voor de kostelijke ogenblikken waarop wtj ons aan de voeten van de Ouden mogen neerzetten. Want men mené niet dat de heer Wou denberg zo sprak om nog eens echt „rood" te kunnen doen. Een bejaard Senator zoals hij spreekt niet meer voor de tribune. Ook in de politiek moet het wel zo zijn, dat men met het klimmen van de jaren steeds meer de blik naar binnen keert. Daar ligt het zuiver gehouden beginsel, de ervaring van een heel strijders leven, daar ligt een inzicht, dat zich niet meer stoort aan de waan van de dag. In de politiek, juist zo bij uitstek gevoelig voor die waan, kan dat soms zeer zonderlinge ge volgen hebben. Het is nog niet zo lang geleden, dat de oude Anti- Rev. senator, prof. Anema, de ka rakteristieke figuur met de treurige hangsnor, heel Nederland in de overtuiging bracht, dat zijn partij het verzoek deed om nu op korte termijn regeringpartij te mogen worden. Naderhand is wel duidelijk geworden, dat het ook hier slechts ging om een persoonlijk inzicht. Maar hoe dat verder zij, zo laat het zich ook verklaren, dat de socialist Woudenberg zich de afgelopen week helemaal niet afvroeg of het poli tiek gezien nu wel verstandig was dat juist hij critiek oefende op het beleid van een ministeriële partij genoot, temeer waar de minister In 't Veld toegezwaaide lof toch ook een beetje op de Partij afstraalde. Hij meende dat het nodig was en dus gebeurde het. Anderen moch ten de bazuinen steken, hij roerde de trom. De ervaring, die de heer Wouden berg in zijn beginselverklaring verwerkte, was die van de Amster dammer, die wijken als „De Pijp" en het van Lennepkwartier heeft zien opkomen en ondergaan. Wrange en slechte vruchten van een bouwkapitaal, dat slechts oog had voor de winst, een streven waarvan duizenden Amsterdam mers de dupe zijn en nog tiental len jaren zullen zijn. En daartegen over kon hij de prachtige complexen plaatsen, die daar ingevolge de Wo ningwet waren gebouwd en die in derdaad nog steedse de bewonde ring van buitenlanders opwekken. van de staten-ondertekenaren van het Noord-Atlantische verdrag; Acheson, die dan reeds te Londen vertoeft, zal hierdoor in staat zijn ook deze laatste conferentie bij te wonen. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken kan de juiste datum van beide bijeenkomsten niet worden vastgesteld, voordat alle 12 leden-staten van het Noord-Atlantisch verdrag geant woord hebben op de uitnodiging. Uit gezaghebbende bron te Washington wordt vernomen, dat dat de ministers der drie grote mogendheden de volgende punten zouden bespreken: 1. De betrekkingen van de drie mogendheden met de Sowjet-Unie en plannen voor de internationale controle der atoomenergie. 2. Duitse kwesties, waaronder de economische moeilijkheden der westelijke sectoren van Berlijn en het voorstel tot het houden van verkiezingen in Duitsland. 2. De politiek van de drie mo gendheden in Zuid-Oost-Azië en het Verre Oosten in het algemeen. 4. Het Japanse vredesverdrag. Volgens deze woordvoerder is het niet zeker,, of de bijeenkomst der drie ministers aan de zitting van de Noord-Atlantische raad vooraf zou gaan. BORDEAUX, 28 Maart (Reuter). Tijdens een oefenvlucht is een zesmotorige vliegboot van het type ,,Late- coere" 631 kort na vertrek uit Biscarosse bij Bordeaux in de lucht ontploft en in zee ge stort. Aan boord bevonden zich 10 personen. Te hulp gesnelde schepen vonden alleen een olie vlek. Het toestel stortte ongeveer 3 km uit de kust neer. Verken ningsvliegtuigen werden uitge zonden nadat per radio hierom verzocht was. Na anderhalf uur zoeken werden de vliegtuigen weer teruggeroepen en begon nen vissersboten en andere kleine vaartuigen naar lijken te speuren. Het zesmotorige toestel was berekend voor het vervoer van 60 passagiers. Toen het ongelul^ geschiedde bevonden zich al leen de bemaninng en technici aan boord. De vliegboot zou naar Dakar vliegen. WASHINGTON, 28 Maart (Reuter) Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft besloten het bedrag van 2.950.000.000 dollar, dat president Truman verzocht had voor het Europeese herstelprogram ter beschikking te stellen, met 250 millioen dollar te verminderen. Tevoren was een republikeins amendement, waarin verminde ring met 500 millioen dollar werd voorgesteld, met 152 tegen 137 stemmen verworpen. Het voorstel om 1 milliard dol lar van het contante bedrag af te trekken en dit te vervangen door een gelijk bedrag aan Ame rikaanse overtollige landbouw producten werd eveneens door het Huis verworpen. DE UNIE-CONFERENTIE Irian (Nieuw-Guinea) zal op de Unieconferentie geen „dead lock" veroorzaken, aldus seint de speciale coorespondent van Ane- ta uit Djakarta. Van Indonesische zijde werd medegedeeld, dat het hier een zeer moeilijk probleem betreft Een eventuele overname van het bestuur over Nieuw-Guinea op korte termijn zou voor de R.I.S. een zeer zware taak zijn. Vandaag, Woensdag, zullen de besprekingen over Nieuw-Guinea worden voortgezet. Inmiddels deelde de heer Pringgocjigdo. de secretaris-generaal van de Unie mede, dat de besprekingen op de ministerconferentie der Unie 'n vlot verloop hadden. De Conservatieven zijn van plan de buitenlandse politiek van de Labour-regering te blijven steunen, zo verklaarde Winston Churchill gisteren in het Lagerhuis. Ten aanzien van de defensie der Westerse Unie zeide de vroegere oorlogsleider, dat Duitsland nu een kans heeft de mensheid een geweldige dienst te bewijzen en het verleden goed te maken. Churchill zag geen reden waarom de Duitsers niet zou den helpen bij de verdediging van hun eigen land en van West-Europa. Zonder Duits land was er geen hoop op een Verenigd Europa en zonder een vrij en Verenigd Europa was er geen hoop voor Duitsland. Alles moest door het Lagerhuis worden gedaan, zo ging Churchill verder, om een Frans-Duitse ver- ziening te bevorderen. Frankrijk en Engeland zouden samen sterk genoeg zijn om Duitsland tot een gelijk peil op te heffen. De drie landen konden dan een kern vor men, waaromheen alle andere be schaafde democratieën in Europa gebonden of vrij, zich konden ver zamelen. Het voorstel van kanse lier Adenauer tot een economische Unie tussen West-Duitsland en Frankrijk gaat, aldus Churchill, in de goede richting, maar „wij wil len uiteraard meer dan dat". Over de betrekkingen met Rus land zei de oppositieleider, dat er naar zijn mening geen nieuwe we reldoorlog voor de deur stond. Die was volgens hem te voorko men. In een nieuwe oorlog zou West-Europa onder de voet gelo pen worden. De niet-communisti- sche partijfunctionarissen zouden geliquideerd worden. Hij had ver nomen, da ttot dat doel al namen lijsten worden opgesteld. Aan de andere kant zouden Rus sische steden worden verwoest. Elke gelegenheid moest worden aangegrepen om tot betere voor uitzichten te komen. Churchill acht het waarschijnlijk, dat de Het Noord Atlantisch Militaire Comité bijeen, dat door de voorzitter van de Amerikaanse Ver. Chefs van Staven, generaal Omar Bradley, is bijeengeroepen, leder land is door één stafchef vertegenwoordigd. Van links naar rechts: kolonel Jacoby (Lu xemburg), generaal Kruis en admiraal van Holthe (Nederland). Sowj et-regering de vriendschap van het Westen meer vreest dan zijn vijandschap. De atoombom beschouwt hij als de overheersen de factor bij de militaire toestand. Churchill hoopte, dat Bevin het op het vasteland van Europa en in de V.S. bestaande misverstand zou ophelderen, dat Engeland niet enthousiast genoeg was voor het gehele plan van de Raad van Europa. „Er wordt beweerd, aldus Churchill, dat Bevin in het minis terscomité van de Raad van Euro pa altijd tot degenen behoort, die minder ver en minder snel willen gaan. Dat zou onze algemene in vloed in Europa verzwakken". Churchill's rede werd over het algemeen met rustige aandacht beluisterd. Zijn opmerkingen over een Verenigd Europa, met Duits land daarin opgenomen, kregen hoorbare bijval van zijn partij genoten. Op de regeringsbanken bleef het stil. De publieke tribu nes waren geheel bezet. Wanneer u veel van knutselen houdt en vrije tijd en geduld te over Hebt, gooi dan geen gebruikte lucifers weg, want deze kunnen u uren van knutselgenot verschaffen. Charles Dickens bracht de mensen in verrukking met zijn boeken; zijn landgenoot Fred Dickens doet het met zijn bootmodellen, geheel van lucifers vervaardigd. OTTAWA, 28 Maart (Reu ter). Een Dakota van de Amerikaanse luchtmacht is met zes personen aan boord in de buurt van Ottawa neergestort. Vijf inzittenden, onder wie de Amerikaanse ambassadeur in. Canada, Laurence Steinhardt, kwamen hierbij om het leven. Een inzittende overleefde de ramp. De enige overlevende is een ser geant-majoor van de Amerikaanse luchtmacht die met zijn valscherm uit het toestel is gesprongen. Hij heeft verklaard, dat een van de motors in brand is geraakt. Het vliegtuig stortte brandend neer en sprong uit elkaar. De enige overlevende, sergeant-ma joor G. A. Long, vertelde hoe hij Steinhardt vergeefs trachtte te overreden om uit het vliegtuig te springen. De ambassadeur zeide, dat hij wilde wachten tot de piloot een noodlanding had gemaakt. Het vliegtuig verloor hoogte en de Het 750 ton metende, in Pana ma geregistreerde schip „La Rosa", dat sedert 25 Maart in de haven van Hamburg lag, is door brand geheel vernield en daar na gezonken. Eén lid van de 12 koppige bemanning is vermist. De brand brak Maandagmorgen uit en woedde Dinsdagmorgen nog steeds voort. Het was de grootste scheepsbrand sedert het einde van de oorlog. De politie vermoedt, dat er sabotage in het spel is. De „La Rosa" was het voormalige Zweedse schip „Ti- tania". piloot had blijkbaar een landings terrein uitgezocht. Toen de brand erger werd, sprong ik er uit, aldus Long. Steinhardt en vier andere inzit tenden zijn omgekomen. Long heeft ernstige verwondingen op gelopen. Nader wordt gemeld, dat de Koninklijke Canadese Luchtmacht op verzoek van de Amerikaanse ambassade te Ottawa een onder zoek naar de oorzaak van de ramp is begonnen. Een woordvoerder van de Canadese luchtmacht 'zei de ,dat er geen reden was om sabotage te vermoeden. Niettemin zou bij het onderzoek ook reke ning worden gehouden met moge lijkheden van sabotage. TRAGISCH ONGEVAL OP TEXEL Dinsdagmorgen is te Texel op weg van den Burg naar Oude- schild (Texel) een ernstig onge luk gebeurd, dat aan de 19-jarige G. Keijzer, leerling van de Zee vaartschool te Den Helder het leven heeft gekost. De jongeman ging per fiets naar de boot, doch onderweg kwam hij in botsing met een an dere fietser. Het gevolg hiervan was, dat hij van het rijwielpad werd geslingerd en op de grote weg terecht kwam, echter zoda nig, dat hij door een juist passe rende auto werd overreden. On middellijk werden maatregelen getroffen, om het zwaar-gewonde slachtoffer per extra boot naar Den Helder te vervoeren. De jongen is later op de dag in het St. Lidwinaziekenhuis aan zijn verwondingen overleden, nadat hem nog het H. Oliesel was toe gediend. De Chefs van Staven van de landen van het Atlantisch Pact, die tezamen het Militaire Comité vormen, zijn gisteren in de Prinses Juliana-kazerne te Den Haag bij eengekomen om zich op de hoogte te stellen van de vordering der plannen betreffende de gezamen lijke verdediging van het Noord- Atlantisch Pact. Het Militaire Co mité, dat werd gepresideerd door de Amerikaanse generaal Bradley, is nnaniem tot overeenstemming gekomen. In een officieel communique wordt gezegd ,dat het plan thans zal worden voorgelegd aan de mi nisters van defensie in hun ver gadering op 1 April aanstaande. Het plan, dat is gebaseerd op de door de landen van het Noord- Atlantisch Pact aanvaarde strate gische opzet, brengt de verant woordelijkheid tot uitdrukking, die door elk deelnemend land is aanvaard, om met de sterkste krijgsmacht, welke het kan ople veren, de voortdurende veiligheid van het gebied, dat wordt bestre ken door het Noord-Atlantisch Pact, te verzekeren. Het,brengt tevens tot uitdruk king het principe van het met elkaar in overeenstemming bren gen en het samengaan van de nationale inspanningen om een collectief verdedigingsorgaan ter handhaving van de vrede op te bouwen en om het Noord-Atlan tisch gebied te beschermen tegen agressie. De Chefs van Staven onder zochten de specifieke mogelijkhe- len van ieder land; bii het vast stellen van het algemene plan werd rekening gehouden met de waarde van zulke mogelijkheden. De noodzakelijke coördinatie van het werk van het Militair Co mité met dat van andere organen van het Noord-Atlantisch pact, werkzaam op het gebied van de financiële-, economische- en be voorradingsaspecten van het plan, wordt thans tot stand gebracht. Alle leden van het Militair Co mité waren het er over eens, dat Herziening der pachtwefgeving De ministers van Justitie en van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening hebben besloten het rapport van de commissie tot her ziening der pachtwetgeving te pu bliceren. Het rapport zal zo spoe dig mogelijk algemeen verkrijg baar worden gesteld. het voorbereidende werk een snel lere vooruitgang had gemaakt dan verwacht was, voor een groot deel als gevolg van het bijzondere werk van elk der vijf regionale groepen en van de permanente groep. Burgemeester van Ridderkerk Bij K. B. is met ingang van 16 April a.s. benoemd tot burgemees ter van Ridderkerk de heer A. M. Nieuwenhuizen, thans burgemeester van Schoonhoven. Voor de Maastrichtse rechtbank stond terecht de landbouwer M. J. M. uit Nieuwenhagen (Lim burg), op de beschuldiging, dat hij 250 valse honderdjes in voorraad zou hebben gehad, om deze als echt uit te geven. Verdachte ontkende met grote stelligheid het hem ten laste ge legde. Schriftelijke verklaringen van verschillende bendeleden uit Luik spraken er van dat M. de "chef d'orchestre" was van de ge hele affaire. Hij was de man, die in Nederland de distributie van de honderdjes zou verzorgen. Er zouden in Nederland 26000 valse biljetten worden gebracht. Het openbaar ministerie eiste vijf jaar gevangenisstraf. Tegen twee andere verdachten, de transportarbeider J. H. G. en de caféhouder P. S. werd ieder één jaar gevangenisstraf geëist, wegens het in voorraad hebben van enkele valse bankbiljetten. Uitspraak op 11 April. Huurtoeslag? (Sm.) De vraag is onlangs ge opperd, of het mogelijk met name geoorloofd is, dat ge meenten toeslagen gaven op hu ren van woningen, welke met medewerking of op initiatief van gemeentebesturen worden ge bouwd. De vraag lijkt ons van actueel belang, en het antwoord nog meer, gezien de situatie waar in de woningbouw thans verkeert. In verband met de duurte van de materialen kan het bouwen in veel gevallen niet zo goedkoop zijn, dat met redelijke huren (en redelijk bouwpeil!) een sluitende exploitatie wordt bereikt. De re- fering, die in veel gevallen de verminderde) bijdrage geeft, hoopt de oplossing te vinden in nog verder doorgevoerde rationa lisatie. (Waar blijft „de glorie van het ambacht"?) Woningwetbouw geschiedt intussen als regel door of vanwege de gemeenten uiterst goedkoop. Dit kost de gemeenten als-zodanig feitelijk geen cent. Nu is woningbouw met overheids hulp, in welke vorm dan ook, zonder twijfel een algeméén be lang. Kan de oplossing dan niet gevonden worden in directe finan ciële medewerking van de ge meenten, zo deze daar financieel althans enigszins in staat zijn? Wie bindt de kat de bel aan? Ongelukkig voorste! (Sm.) Het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen behandelt in zijn morgen te Utrecht te hou den algemene vergadering een voorstel, om een deel van de gel den van het Fonds voor het be vorderen van de afzet der pro ducten te bestemmen voor het gratis beschikbaar stellen van het Bondsorgaan „Groenten en Fruit" aan alle leden van de veilingen. Wij vinden dat een ongelukkig voorstel. Ten eerste zijn de gelden daarvoor niet bestemd. Ten twee de trekt het C.B. hiermee de taak der vakkundige voorlichting op veel breder wijze tot zich, dan in de doelstelling van het C.B. begre pen is. Ten derde hebben de standsorganisaties, in het bijzon der de katholieke, hiertegen over wegende principiële bezwaren, welke in de bondsorganen, met steun van de geestelijk adviseurs der katholieke bonden, breedvoe rig zijn toegelicht. Het ongeluk kige van dit voorstel zit nu vooral daarin, dat door deze poging op een in elk geval betwist terrein, de verhouding tussen standsorga nisaties en C.B. opnieuw ver scherpt wordt. Dit is om verschil lende reden te betreuren. Ten eer ste o.a. omdat er alles aan gele gen is, dat, vooral in deze tijd, de standorganisaties en de vak technische organisaties eensgezind de tuinbouwbelangen behartigen. Ook hier geldt, dat men zich de luxe van verdeeldheid niet kan veroorloven. Ten tweede staat in de landbouw (en tuinbouw) de uitvoering van de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie voor de deur. Daarin moeten de stands organisaties en de economisch- technische organisaties samen werken op de basis van onge schokt vertrouwen. Al met al vol doende redenen, om geen hinder nissen op de weg der samenwer king op te trekken. Het bestuur van het C.B. zou het algemeen bedrijfsbelang derhalve dienen, als het voorkwam, dat de verga dering morgen een beslissing in deze affaire zou moeten nemen. DE BRUYN IN EERSTE KAMER; De regering heeft volgens de heer de Bruyn gisteravond in de Eerste Kamer gevaarlijk spel ge speeld met het facultatief stellen van de 5 pet. loonsverhoging. Vol gens spr. heeft wijs beleid van grote ondernemingen arbeidson rust voorkomen; geen conflicten zijn ontstaan. Toch is een aantal arbeiders de dupe geworden, om dat de verhoging niet over het gehele bedrijfsleven is toegepast. Voorts wijdde spr. aandacht aan het loon- en prijzen verloop. Volgens zijn berekening is het reële loon, ondanks de verhoging, sinds de devaluatie met 2'/2 pro cent gedaald. Hij vroeg zich af, of de loonpolitiek tegen de thans gevolgde prijzenpolitiek van vrij laten en speculeren op dalingen van grondstofprijzen op de we reldmarkt en mogelijkheden van concurrentie op de binnenlandse markt, die tot vrij stabilisatie of prijsdaling zouden kunnen leiden, nog houdbaar is. Speciaal wijdde hij in dit verband aandacht aan de door schaarste gestegen aard appelprijs en de dalende marga- rineprijs. De eerste achtte hij bij vastgestelde lonen niet logisch. De laatste is naar zijn mening een bewijs, dat de margarinefabrikan ten door een vastgestelde prijs kans hebben gezien het Neder landse volk te brandschatten. Indien, aldus de heer de Bruyn, de prijsstijgingen doorzetten, dan zal nieuwe loonsverhoging moe ten volgen, ook al zou deze in verhouding weer enige prijsstij ging tengevolge hebben. Dit laat ste zou consequenties hebben voor mensen met vaste inkomens en voor de regering.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1