PELS' Vreemde verschijnselen aan Alkmaar's stadsrand MET PASEN: GASTVRIJHEID IN GLAZEN Sijperda ALKMAAR EN OMSTREKEN Officiële ontvangst De motorraces in gevaar Donbofafa Jaarverslag van de Nuts-spaarbank v__ Ceta -Bevet utoó, de zuitviqe was tnéZ Te/ipedZijtt! Men hoede zich voor overdrijving GOEDERENLOODS TE BREDA AFGEBRAND Hazelnoottaart „AAT S0ECKER" Burgemeester Ritmeester nam afscheid Mr. G. D. Rehorst Kleding naar Maai Marktberichten PAGINA 2 DONDERDAG 30 MAART 1950 VAN BELGISCHE INSPECTEURS VAN HET ONDERWIJS ALKMAAR. Een gezelschap Belgische inspecteurs van het lager onderwijs, dat in het kader der Benel.ux-betrekkingen 'een acht daagse excursie door ons land maakt, in gezelschap van hun Nederlandse collega's, bezocht gis teren Westfriesland. Na in Hoorn de lunch te hebben gebruikt en de Afsluitdijk te hebben bezocht, arri veerde het gezelschap een half uur later dan verwacht was te Alk maar, waar het door het gemeente bestuur in de raadzaal werd ont vangen. Namens het gemeente bestuur waren hier ter ontvangst aanwezig burgemeester mr. dr. H. J. Wytema, de gemeente-secretaris, mr. R. Veendorp, mitsgaders enkele wethouders en raadsleden: ook de heer Barneveld, chef van de afd. Onderwijs ter secretarie, was aan wezig. Burgemeester Wytema heette het gezelschap van harte welkom in de hoofdstad van Westfriesland: gezien de aard van het gezelschap achtte hij zich ontslagen de gebrui kelijke les in de geschiedenis van stad en gewest te geven, zodat hij zich beperkte tot het vertellen van enkele bijzonderheden over het stadhuis. De inspecteur-generaal van het onderwijs in Wallonië, Monsieur Heek, dankte, nadat de burgemees ter de Waalse gasten in het Frans verwelkomd had, namens zijn Vlaamse en Waalse collega's voor de hartelijke ontvangst: hij was verrukt over de ontvangst, die men hem en zijn collega's in Nederland bereid had, waarbij hij van de ene verrassing in de andere was ge vallen. Na enige complimenteuze woorden aan het adres van de Nederlanders, dankte hij in het bij zonder voor de ontvangst door het gemeentebestuur, waarbij zich na mens de Hollandse deelnemers de heer Bijpoet uit Rotterdam aan sloot: spr. bood zijn verontschul digingen aan voor de te late komst, doch hoopte dit goed te maken door zoveel mogelijk goeds van de stad Alkmaar aan zijn gasten te ver tellen. ALKMAAR. Het hoofdbestuur van de K.N.M.V. had onlangs be sloten motor- en speedway-wed strijden te belasten met een hef fing van 5 procent van de netto recette ten bate van de K.N.M.V. De baanbesturen hadden tegen dit besluit onmiddellijk geprotesteerd, omdat de toch al moeilijke exploi tatie der wedstrijden hierdoor voor de meeste banen onmogelijk zou worden. Aangezien de K.N.M.V. niet bereid bleek op haar besluit terug te komen, hadden de orga nisatoren besloten in verband roet het te grote financiële risico geen motor- en speedway-wedstrijden te organiseren. Dank zij de medewer- king van de Nederlandse mofor- rennersbond is het gevaar van stopzetting der motorwedstrijden voorlopig afgewend. De Nederland se Motorrennersbond heeft zich namelijk bereid verklaard de na delige gevolgen van dit besluit van de K.N.M.V. voor de eerste wed strijden van alle banen voor zijn rekening te nemen. Daardoor is het de organisatoren mogelijk gewor den een voorlopig programma samen te stellen, zij het dat dit geschiedt onder protest en on der voorbehoud van alle rechten. Voorts ook in de hoop dat voor het verdere gedeelte van het pro gramma. een oplossing voor de ge rezen moeilijkheden kan worden bereikt. Mocht dit niet het geval zijn, dan moet ernstig rekening worden gehouden met de mogelijk heid, dat verdere motor- en speed way-wedstrijden dit seizoen niet zullen plaats vinden. ALKMAAR. Wat is „Donbo fafa" zult u nu wel zeggen. Nu, dat is de Don Bosco Fancy-Fair van de katholieke verkenners te Alk maar, welke zal gehouden worden op 15, 16 en 17 April a.s, in de Sint Adelbertusschool aan de Bleekerskade. Daar zal o.m. een grabbelton staan, waar alle leden van alle verenigingen, ongeacht welke rich ting of soort, eenmaal gratis mogen grabbelen, zulks op vertoon van hun lidmaatschap- of contributie- kaart. De grabbelton bevat niet minder dan 2000 prijzen, w.o. een paar voetbalschoenen naar maat: een echte voetbal, een polobal, een ver- kennershoed enz. Liefhebbers voor de grabbelton, die wèl lid zün van de een of andere vereniging, welke geen lid, maatschapskaaarten uitgeeft, kun nen volstaan met een bewijsje van de secretaris. De fancy fair zal voorts nog tal van attracties bevatten, zoals een draaimolen, een rad van avontuur enz- De entree is gratis en wij twijfelen er niet aan, of de gratis kans op een paar voetbalschoenen of een verkennershoed zal duizen den belangstellenden trekken naar de Donbofafa, waarover te zijner tijd nadere bijzonderheden volgen. D.A.W. NAAR DEN HELDER ALKMAAR. Donderdagavond 30 Maart om 6.15 uur vertrekt een "groep Alkmaarse zwemmers en zwemsters vanaf het Canadaplein met een autobus naar Den Heider. Een der zwemclubs aldaar orga- \iseert kringwedstrijden, waarvoor rrote belangstelling bestaan uit ge- teel Noord-Holland. Van de D.A.W.-ers, die een goede kans maken op een overwinning noemen wij o.a. H. de Jong op de 40 en 106 meter vrije slag, G, Molenaar op de 40 meter school slag meisjes en G. de Waard op ie 50 meter rugslag. Qver het alge neen is de D.A.W.-ploeg van goed "ehalte, zodat er zeker goede resnl- 'ten behaald zullen worden. Als bijzonderheid kunnen wij n°g lededelen, dat diverse ouders van ie jongere D.A.W.-ers van hun belangstelling blók gaven, door een plaats in de bus te besprekep, zo dat een betrekkelijk grote groep zwementhousiasten de reis zal mee maken. Nadat thee met een gebakje was geserveerd en men zich met elkaar had onderhouden, werd onder lei ding van de burgemeester en de secretaris het stadhuis bezichtigd, waarna men in de trouwzaal nog even bijeen bleef onder het genot van een glaasje. Daarna vertrok het gezelschap weer naar Amsterdam. DE EERSTE SEIZOENKAASMARKT ALKMAAR. Op de laatste Vrijdag van April zal de eerste seizoenkaasmarkt van dit jaar ge houden worden. Van die dag af zullen de Alkmaarse kaasdragers dus weer aan de voet van de Waag- toren dribbelen in hun smetteloze witte uniformen. Hun kleurige veemhoeden zullen weer de attrac tie zijn van de fotograferende buitenlanders. De laatste Vrijdag van April zal onze kaasmarkt weer de wereld beroemde kaasmarkt zijn. die naar wij hopen, een overweldigend aan tal binnen- ën buitenlandse toeris ten naar onze goede stad zal trek ken. ALKMAAR. De meeste spaar banken in ons land zagen in 1949 het aan haar toevertrouwde spaar kapitaal niet onbelangrijk toene men door meer inbreng dan terug betaling. Het overschot bedroeg in 1949 bijna 42 millioen (in 1948 een terugloop van 16 millioen). De Alk maarse Nutsspaarbank maakte daarop geen uitzondering. Het te goed van haar inleggers steeg in 1949 met f 377.000.(vorig jaar f 264.000,aan rente over 1949 kon worden bijgeschreven f 223,000, zodat het kapitaal der inleggers met f 600,000,omhoog ging en aan het einde van het verslagjaar f 11% millioen gulden bedroeg. Hun aantal klom van 26470 tot 27775, waarvan er thans circa 6500 buiten Alkmaar wonen. Enige stijging van de hogere pos ten van inleg (n.l. die van f 1000, en meer) in de laatste jaren valt te constateren t.w. achtereenvolgens 667, 716 en 879. Dit wijst er in ze kere mate op, dat bij het nog steeds bestaande lage renteniveau voor beleggingen op lange termtin, meer personen er de voorkeur aan geven, tijdelijk hun geld op de Spaarbank te plaatsen, in de verwachting, dat eerlang een stijging in de kapitaal rente moet volgen. Door het opleg gen van vrij krasse beperkingen ten aanzien der te vergoeden rente, wordt het toevloeien van dergelijke posten zoveel mogelijk tegenge gaan. Ook dringt meer en meer het begrip door, dat het alleszins raad zaam is, voor de, in nabije of ver dere toekomst, te verwachten gro tere uitgaven, van te voren °P ge zette tijden, een kleiner of groter deel van het inkomen op zij te leg gen en naar de Spaarbank te hron- gen. Dit „doelsparen" voorkomt het terugvallen in het in vele huisge zinnen zoveel zorg barende afbeta lingssysteem. Juist in dit verband is er aanleiding te vermelden, dat in de jaren 1947, 1948 en 1949 on der het totaal aantal posten van in leg ad 30597, 33947 en 36284 de be dragen van minder dgn f 1,tot f 500.- voorkwamen in percenta ges van 94.9 pet.. 95.1 pet. en 94,6 pet. waaruit een zeer gunstige in druk verkregen wordt van de wijze waaop door de inleggers van de Spaarbank gebruik wordt gemaakt, Het verslag geeft voorts een opsom ming van de velerlei maatregelen tot bevordering van het sparen. Op merkelijk zijn de resultaten van het uitreiken van spaarbankboekjes ten behoeve van pasgeborenen, waarop een eerste inleg van f 1,door de spaarbank wortd aangeboden. In 1927 is daarmede begonnen, thans ziin 3114 van deze boekjes in om loop, waarop een gezamenlijk te goed van f 433,000,—. Van grote betekenis is ook het sparen door de jeugd op school in zgn. schoolspaardozen. Wpkelijks wordt op 19 scholen in 89 klassen door de leerkrachten daaraan ge heel belangeloos medewerking ver leend. In deze 89 dozen werd ge spaard f 27.990,—. Op de school- spaarrekeningen staat thans een te goed van f 60,738,—, De bedrijfswinst bedroeg over 1949 f 69.114,79 (v.i. f 62.915,28) de reserve per 31 December j.l. f 884.716.84, De balans geeft in ac tief en passief een totaal van f 12.456.424.86. N ONZE AGENDA WAPEN VAN HEEMSKERK 8 uur K.V.P.-vergadering. VICTORY-HOTEL 8 uur: Ge nootschap NederlandEnge land, voordracht over het Engelse volkslied. CAFé HARING, Oude Gracht, 8 uur: R.K. Verplegings- fonds. BIOSCOPEN: Harmonie: Strijd in de Burma-Jungle, 14 jaar; Cinema Ameri- cain: Ridders van het Zwaard, 14 jaar Victoria- Theater: Schep vreugde in het leven, alle leeftijden: A.B.T.: IngeruktMars!, alle leeftijden. NACHTDIENST APOTHEKEN: Apotheek C. M. B. Wanna, Mient 11.' NACHTDIENST TAXI'S: Adr. Louwe, Geestersingel 26, tel. 2290. Politie-personeel met' pensioen ALKMAAR. Als gevolg van de bekende inkrimpingsmaatregel bij de Rijkspolitie zal met ingang van 1 April 1950 onder toekenning van vervroegd ouderdomspensioen eervol ontslag worden ver leend aan de Opperwachtmeesters J. L. Smits en J. de Visser van de Parketgroep Alkmaar. Ook aan de onlangs bevorderde Opperwacht meester P. Strijder van de groep Heerhugowaard post Nieuwe Nie- dorp. Het zijn vooral de Opper wachtmeester Smits en de Visser die uit hoofde van hun werkkring in het Gerechtsgebouw, het Tribu naal en het kantongerecht te Alk maar grote bekendheid verwierven bij Justitie en politie autoriteiten en bij hen bijzonder waren gezien. PASSIE-AVOND |.G. LAURENTIUS ALKMAAR. Men verzoekt ons opname van het volgende: De J.G. Laurentius, die over een goede toneelclub en een actieve zangclub beschikt, heeft het Plan opgevat, om op eigen wijze de passie in te luiden. Uit de rijke passielitteratuur heeft zij de mooi ste gedichten gekozen en van de verschillende lijdenszangen zijn de meest-ontroerende ingestudeerd. Dit alles heeft zij verbonden tot een kleurrijk Passiespel en zo wil zij de mensen helpen om met devotie de kruisweg in de Lijdensweek te volgen. Na een prachtige inleiding door twee koren volgt de uitbeel ding van de statie „Maria ontmoet haar Zoon op de Lijdensweg": daarna zijn wij getuige van Vero nica's troostende daad en wij horen de reacties van een verbitterd volk. Tenslotte bevinden wij ons met Maria en Johannes op de kruis berg en voelen in ons hart een zelfde berouw over de zonden als Maria Magdalena. Er is lang en hard aan gewerkt en dat dit door een groep meis jes, die nog heel weinig aan decla matie en kerkzang hebben gedaan, tot stand is gebracht, moet aller bewondering afdwingen. Het Passiespel wordt gehouden voor de ouderen op Palmzondag, des avpnds om acht uur in het Jeugdhuis. De entree is 50 cent. Men kan te voren kaarten kopen in het Jeugdhuis Zaterdag na het lof. Maandagavond om acht uur wordt het opnieuw gegeven voor de meisjes van de jeugdbeweging. A. Slikker komt thuis ALKMAAR. Naar we vernemen zal de bekende Alkmaarse zwem mer en ex-Nederlands recordhou der, André Slikker, 30 Maart in gescheept worden. Slikker is twee jaar geleden als militair naar Curasao vertrokken waar hij meehielp het zwemleven te activeren. Zo was hij mede oprichter van de zwemclifb De Robben en leider van de waterpolo- competitie. Wanneer er zich onderweg geen moeilijkheden voordoen, wordt hij omstreeks 18 April thuis verwacht, waar het hem aan belangstelling niet zal ontbreken. Raadsvergadering ALKMAAR. Het ligt in de bedoeling van de burgemeester een raadsvergadering te beleggen op Donderdag 27 April a.s. te 14 uur. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Marie L. dochter van G. P. Anderiesen en W. C. van de Wiele; Maria A. doch ter van N. Oud en G. M. Klaver; Mathilde M. J. dochter van A. J. Roobeek en M. J. J. Coppens; Hiele zoon van P. van Wanrooi) en A. Gerrlts; Cornells zoon van C. Bar- horst en M. C. Meijer; Christina G. dochter van G. B. Hogeling en G. Rodenburg. Gehuwd: Jacobus Lakeman en Aafje Schoonewil; Dirk Schipper en Susanna J. Kramér; Johan v. Laa- ren en Cornelia Mazereeuw. Mutaties Rijkspolitie ALKMAAR. Met ingang van 1 April 1950 wordt de wachtmees ter P. P. Zielstra van de Pakket- groep Alkmaar In gelijke rang weder bij de politie te water afd. Amsterdam groep Alkmaar terug geplaatst. Op dezelfde datum keert ook de wachtmeester D. Kers van zijn detachering bij de groep Wie- ringermeer naar Heiloo terug. Politie-voetbal ALKMAAR. Als laatste wed strijd in de eerste ronde speelde het Rijkspolitie elftal van Alkmaar, Dinsdagmiddag een bekerwedstrijd tegen de Rijkspolitie van Pui-mer end welke voor de laatste groep in eon 40 overwinning eindigde. De Alkmaarse ploeg verscheen met 2 invallers hetgeen de uitslag natuur lijk ongunstig heeft beïnvloed. Bo vendien sprak ook het pechduiveltje nog een woordje mede, een 42 overwinning voor Purmerend had de verhouding waarschijnlijk beter weergegeven. Aan de wedstrijd ging nog een bescheiden bloemen hulde door Purmerend aan Alk maar vooraf in verband met het onlangs behaalde kampioenschap 2de klasse B. van de Nederlandse Politie Sportbond N.P.S.B. door Alkmaar behaald. Burgerlijke Stand BERGEN. Ondertrouwd: Ma- rinus Albertus de Rijk, 27 jr en Johanna Frederika van der Heij den, 22 jr; Antonius Gerardus van Eijk, 27 jr en Atjne Marie Koster, 35 jr; Johan Groot Bramel, 42 jr Neeltje Vorst, 44 jr. Getrouwd: Petrus Gerardus Roosloot en Wilhelmina Wallaart; Egbert Rijniersce en Christina Maria Daatselaar. (Advertentie) PORTWIJNEN, per fles 4.45 5.30 - 5.80 SHERRY, per fles 5.10 5.70 - 6.25 SAMOS (eiland), per fles 2.95 3.55 - 4.35 TARRAGONA, per fles 2.95 3.75 „Oude Pels" p. Itr. 5.60 Citroen, per liter 4.40 Advocaat p. fl. 3.95 Brandewijn 4-70 Fladderac p. Itr. 4.85 Bessen 4.25 Boerenjongens p. Itr. 4.45 Voorburg 4.85 KORTINGEN bij 6 stuks f 0.20 per Hes; bij 12 stuks f 0.30 per fles; bij 24 stuks f 0.40 per fles ALKMAAR - TELEFOON 2585 (Adv.) ALKMAAR. Reeds enige weken geleden liep in Alkmaar het gerucht, dat ook onze stad een „spookhuis" rijk zou zijn. In een perceel, gelegen aan de rand van de stad en bewoond door de familie A„ zouden zich verschijnselen hebben voorgedaan, die niet op natuurlijke wijre te verklaren schenen. Tweemaal per week zouden deuren plotseling openslaan, geluiden als zuchten zouden worden gehoord, terwijl des nachts, tussen elf en twaalf uur, de lichten gingen branden. De bewoners, een echtpaar met twee kinderen, zouden niet in staat zijn, in dit nachtelijke uur de lich ten te doven. Mevrouw A. zou en kele weken geleden op advies van een zenuwarts, in overspannen toe stand, in een psychiatrische inrich ting zijn opgenomen. Een door de politie ingesteld onderzoek zou zon der enig resultaat zijn gebleven. Niet enkel zuehtgeluiden, doch ook klop- en sehuurgeluiden zouden duidelijk zijn waargenomen. Behal ve 't nachtelijk lichtverschijnsel zou den de vreemde gebeurtenissen vooral tussen drie en vier uur 's middags plaats hebben. Wij hebben tot nu toe geschroomd over dege zaak iets te publiceren, vooral omdat de familie A. zich ten hevigste tegen elke ruchtbaarheid verzet en omdat wij, bij informatie bij de Alkmaarse politie, geen enkel bescheid kregen. Zolang wij dus uitsluitend moesten afgaan op vage geruchten, meenden wü ons van de zaak afkerig te moeten houden. Thans zijn ons echter van zeer be trouwbare zjjde enkele feiten mee gedeeld, zodat itfj melding kunnen maken van wat zich inderdaad heeft voorgedaan en nog voordoet. Men heeft ons thans meegedeeld dat de heer G. Zorab, secretaris der Studievereniging voor Psychi cal Research, met enige assistenten en in samenwerking met een colle ga van de Engelse zustervereniging die voer studiedoeleinden in ons land vertoeft, een onderzoek heeft ingesteld naar de aard der ver schijnselen. De bovengenaerpde vreemde gebeurtenissen zijn zeker niet uit de lucht gegrepen, aldus vertelde men ons. Men hoede zich echter voor overdrijving. Niet al leen in het huis van de familie A. doch ook daarbuiten zijn de vreem de verschijnselen waarneembaar. Het onderzoek van de heer Zorab en zijn assistenten zou nog slechts een voorlopig karakter hebben ge dragen. Het zou voortgang hebben gehad, wanneer niet de verschijnse len uitsluitend voorkwamen op de Woensdagen en de Zaterdagen, Sinds 1 Maart doen Zich de ver schijnselen voor. Een Alkmaarse wichelroedeloper heeft in de tuin van het perceel de plek gevonden, waar zich op drie en een halve me ter onder de grond een stenen puf bevindt, die er zo op bet oog uit ziet als een grafkelder. De kelder bleek echter geheel leeg, toen men met het uitgraven ervan was klaar gekomen. Over de aard van de verschijnse len, waarvan het zuchten, het schuren en 't open en dicht gaan van de buitendeur van buitenaf kunnen worden waargenomen, kon men ons nog niets meedelen. Men verzeker de ons echter dat het onderzoek binnenkort zal worden voortgezet. Daaraan zullen dan, behalve de heer Zorgb, ook de bekende para psycholoog en privaatdocent te Utrecht, Dr. J. Tenbaeff en de he raamde Nederlandse wiohelroede- loper en specialist op het gebied van aardstralen, de heer Mieremet uit Wassenaar, deelnemen. Van het verloop en de eventuele resultaten van het onderzoek zal men ons op de hoogte houden. Men deelde ons nog mede, dat het gerucht als zou Mevrouw A. in een zenuwinrichting Zijn opgenomen, niet op waarheid berust. Wei heeft Mevr. A. zich onder specialistische behandeling moeten stellen. DUBBEL JUBILEUM. ALKMAAR. Vrijdag 31 Maart zal het 25 jaar gel,eden zijn, dat de heren J. Romp en B. Timmer in dienst traden van de Nederlandse Machinefabriek- „Alkmaar" N.V. Donderdagavond zullen de jubi larissen door de Personeelsvereni ging „POVAY" worden gehuldigd, terwijl Vrijdagmorgen de jubilaris sen in intieme kring door de Direc tie zullen worden toegesproken. CONTACTVERGADERING OUDORP. Maandagavond werd in café Hes te Koedijk (Zuideinde) een contactvergadering gehouden door de besturen van Middenstands vereniging, de LTB en de KAB, omvattende Oudorp en Koedijk (Zuid). Als leider dezer vergade ring opende de heer J. Bijpost deze bijeenkomst. Als eerste punt werd behandeld de kleuterschool te Ou dorp. Deze is niet groot genoeg om al de kinderen te plaatsen, en aan gezien men het een belang van de ouders en kinderen acht wilde men een oplossing in deze zaak. Men heeft al overwogen een kleuter school te Koedijk op te richten, maar de voorzitter stelt voor eerst overleg te plegen met het school bestuur te Oudorp. De burgemeester van Koedijk gelooft niet, dat het schoolbestuur zal medewerken. De burgemeester van Oudorp acht de bijdrage van f7 .50 per leerling niet toereikend. De kosten om zelf een school te stichten zijn veel te hoog, leerkrachten en leermiddelen moe ten er ook zijn. 't Is niet de bedoe ling onsaf te scheiden maar nu worden vele kinderen bij gebrek aan ruimte afgewezen. Als men een Kleuterschool te Koedijk wenst, waarom dan geen leerschool, daar is een wettelijke regeling voor. Op voorstel van de voorzitter zal men in overleg treden met het schoolbestuur van Oudorp. De heer Meijerlng vraagt hog het standpunt van de burgemeester van Oudorp nu is ten opzichte van het zwemmen bij de Halvemaansbrug. Deze meent daar niet veel op te moeten zeggen. Toen de commissie die zaak heeft besproken is het verzoek tot algeheel verbod om daar te zwemmen ingetrokken. Het zwemmen wordt tegenwoordig al gemeen bevorderd en bij een alge heel verbod zou men bereiken, dat andere soms afgelegen plaatsen worden benut. De heer Baltus spreekt over de Uitvalsweg, daar is Zaterdag weer een ongeluk voorgekomen. Hij vraagt of de plaats om over te ste ken niet wat ruimer gemaakt kan worden. Verschillende sprekers slo ten zich bij deze klacht aan. Men vond het zeer wenselijk, dat een bord geplaatst werd waardoor do aandacht van bestuurders van au to's werd gevestigd op de overweg. De burgemeester zal een verzoek richten tot Alkmaar bij wie de Nieuwe Schermerweg in onderhoud is. De voorzitter van de Midden stand zegt dat er indertijd een ver zoek is gericht tot de gemeente Koedijk om bomen te planten. Er is een onderzoek in het Zuideinde in. gesteld maar er is geen plaats waar de bomen kunnen staan; langs de wegen kan het niet, die zijn veel te smal. De voorzitter vraagt verbete ring van de benedenweg en een laantje. De burgemeester van Koe dijk zegt dat de benedenweg van de Banne Koedijk is. Het bedoelde laantje is geen officiële weg, kadas traal als weg niet bekend. De ge meente kan geen particuliere weg herstellen. VRIJWILLIGE BRANDWEER BERGEN. - De manschappen van de Vrijwillige Brandweer fe Bergen hebben deze week een proe ve van bekwaamheid afgelegd voor de functie van Brandwacht 2e klas se, welk examen werd afgenomen door heren van de Brandweerin spectie te Haarlem, De candidaten, die dit examen allen met goed resultaat volbrachten, werden door de Burgemeester Dr. W. Huygens toegesproken. Ook de heer Meen- horst van de Brandweerinspectie sprak zijn voldoening uit over het behaalde succes van het examen en prees de tot nu toe getoonde acti viteit van het corps. Hierna volgde een oefening hij het B.I.O. vacantie- oord te Bergen aan Zee. De volgende heren slaagden voor Brandwacht 2e klasse. J. P. Blauw, C. F. Meyer, T, v. d. Meyden, J. Meyer Jr. J. Mulder, J. Ivangh, J. Vasbinder, J. Wittebrood, P. Smit, J. Schotten, C. Kroon, P. van Ex- ter, H. Schuddeboom, C. Schotten, A. Hopman, D. Smit, C. Kooy, H. Leeuwerik, J. Druiven, H. Mooy, J. Akerboom, E. vap Roekei, W. Schooten, S. Sohotten, N, Volkers. JAARVERGADERING K.V.P. TUITJENHORN. Er waren weinig leden gekomen naar de jaarvergadering van de afdeling van de K.V.P., iets wat voorzitter Kalb in zijn openingswoord be treurde. Wij moeten meer aan dacht schenken aan onze vrijheid; de satellietstaten van Rusland mo gen hier een waarschuwend voor beeld zijn. Wij moeten trachten de jongeren warm te maken voor de K.V.P. Tot 21 jaar zijn ze vrij van contributie-betaling. De voorzitter zal op bijeenkomsten van jongeren als spreker optreden. Op 21 April zal het Kamerlid Hooy kojnen spre ken over de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen. Op 26 April zal de verkiezing van de Provin ciale Staten worden gehouden, De penningmeester, de heer Jac. Smit, had een keurig verzorgd jaar verslag, waaruit wij het volgende aanstippen. Er werden vijf be- stuurs- en één algemene vergade ring gehouden. Ontvangsten be droegen f 529.50; uitgaven f 636.93. Saldo 1948 f294.02, nadelig saldo 1949 f 107.43, Aantal leden 353, De heer J. Dekker bracht verslag uit namens de kascommissie. In de kascommissie voor 1950 werden be noemd dé heren Jae. Dekker en J. Wagemaker. De voorzitter nam met een waar derend woord afsoheid van de periodiek aftredende bestuursleden J P. Molenaar en P. J. Muileboom, die zich niet -herkiesbaar stelden. De heer Kalm werd met algemene stemmen tot voorzitter herkozen. In dè vacatures werden gekozen de heren E. Karsten en C. Groot. De middenstandeeandidaten H. Tiebie en J. Schilder kregen resp. 5 en 4 stemmen. Nadat de heren Mullebeom en J. Molenaar dank hadden gebraeht voor de aangename samenwerking, volgde sluiting. BREDA, 30 Mri Vanochtend even na half 5 brak brand uit in de goederenloods op het Bredase stofflonsemplacement. Binnen en kele minuten stond de hele loods in lichter laaie. De Bredase brand weer was zeer spoedig ter plaatse, maar kon niet voorkomen, dat de loods tot de grond toe afbrandde. Ook enkele vrachtauto's van Van Gend en Loos gingen in vlammen op, evenals een goederentrein, die naast de loods stond. De electrische geleidingsdraden, die vlak langs de loods hingen, smolten door. Te voren was echter de stroom reeds uitgeschakeld. De Tilburgse brandweer, die ter assistentie arriveerde, behoefde geen hulp meer te bieden. Om ongeveer 6 uur was er van de loods niets meer over dan een zwartgeblakerde rokende puin hoop. Ernstige ongelukken kwamen bij het blussen niet voor. Alleen werd een der spoorwegemployé's in het been getroffen door een scherf van een exploderende zuurstoffles. De schade moet zeer groot zijn. Omtrent de oorzaak van de brand is nog niets met zekerheid bekend. Aanvankelijk lag op beide sporen het treinverkeer stil. Te gen half zeven echter konden op het eerste spoor de treinen weer voorzichtig gaan rijden. Geniet van onze Een geslaagde combinatie van vakmanschap, kwaliteit en goede smaak Patisserie Ritsevoort 32 - Tel. 2801 ALKMAAR Advertentie Handbal Oranje-Wit- -Limmen Het le elftal kwam Zondag uit in de bekerserie en wist zich te hand haven door van Zeevogels met 21 te winnen, nadat de wedstrijd 2 maal 5 minuten was verlengd. Do rust gaat met blanco stand in. De 2de helft werd een spannende strijd, waarbij van belde kanten goed werk wordt verricht. Uit een open Zeevogels-aanval gelukt het deze met een behoorlijke worp de O.W. kepster te verrassen, 01. O.W. laat echter de moed niet zakken, en door goed samenspel van de voorhoede weet T. Valkering door een goed gerichte worp in de hoek te scoren, 11. In deze stand eindigt de wedstrijd. Nu wordt de verlenging gespeeld, waarbij 22 zenuwachtige meisjes onder leiding van een streng-leidende scheids rechter, haar uiterste best doen voor de overwinning. De overwinnende goal wordt ln de laatste minuten gescoord door <O.W. wanneer weer Tr. Valkering door een mooie boogworp de bal in het net deponeert, 21. Twee derde is nu teruggekeerd WAARLAND. Met de thuis komst van Simon Dekker Dz., die Maandag 27 Maart j.l, na een drie jarig verblijf in Indonesië wederom in zijn geboortedorp arriveerde, zijn nu 16 van de 24 zonen uit Waarlands parochie, die in de tropen hun va derlandse plicht moesten vervullen, teruggekeerd, Ook aan Simon is een spontane ontvangst bereid, 's Avonds bracht Waarland's Fanfare hem 'n serenade. Tussen de vrolijke marsen die 't cprps ten beste gaf. spraken de pastoor der parochie, de eerste wethouder van Harenkarspel alsook de voorzitter van Kath. Thuisfront hem hartelijke welkomstwoorden toe, Ook wij wensen Simon en zijn gelukkige oudera geluk met de be houden thuiskomst. WEER THUIS. BURGERBRUG. Maandag in de late namiddag zijn dan de heren J. Dapper en Baas uit Indonesië fhuis-gekomen. Bij aankomst liep 't dorp natuurltjk uit, Bij de Zjjper- sluis had zich zelfs een commissie van ontvangst geïnstalleerd op het platte dak van een daar liggende woonark. De entree van Huize Dap per was in groen-en-vlaggen, ter wijl ook binnen de bloemen niet ontbraken. Ook de woning van de wed. Baas was in groen-en-bloemen. De deur en hekversiering zag er feestelijk uit, EXAMEN BRANDWEERWEZEN, AKERSLOOT. De opleidings cursus welke de leden van het vrij willige brandweercorps alhier heb ben gevolgd om zich meer te be kwamen in het blussingswerk en om met zo weinig mogeljjk materi aal de grootst mogelijke resultaten te bereiken, heeft Dinsdag j.l, zjjn bekroning gevonden in het afleggen van het examen in het Raadhuis, Van de 9 candidaten, die geëxami neerd werden door de examen-eom missie van het Brandweerwezen uit Haarlem slaagden allen zonder uit zondering en werden bevorderd tot brandweerlieden 2e kl. De namen van de geslaagden ziin de heren: D, Buur, P, Buur, J, Dejjlen, J, van der Eng, Jb. Leiiep, K. Kaandorp, P. Schouten, P. Sehrama en J. Velze- boer. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond. TAMELIJK VEEL BEWOLKING Gedurende de nacht nog enkele opklaringen met in het Zuiden van het land hier en daar lichte nacht vorst. Morgen overdag: meest rwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen of m otregen. Zwakke tot matige, later langs de Wadden- kust vrjj krachtige geleidelijk meer naar West krimpende wind en iets minder koud dan vandaag. DEN HELDER. De heer G. Ritmeester, die van 1936 af als bur gemeester van Den Helder zich uit zonderlijke verdiensten heeft ver worven nam gisteren in een buiten gewone raadsvergadering afscheid van de gemeente en burgerij. De burgemeester werd toegesproken door het oudste lid van de Raad, de heer G. Eylders en door wethouder P. S. v. d. Vaart, die de scheidende burgervader het ere-burgerschap van de gemeente aanbood. Op de daarop volgende receptie werd het woord gevoerd door ver tegenwoordigers van alle vereni gingen, die de heer Ritmeester dankten voor alles wat deze voor de burgerij had gedaan. Schout b(j Nacht I. W. Reynierse, sprak na mens de Koninklijke Marine, waarvan de offioleren reeds eerder afscheid van de heer Ritmeester hadden genomen. Een défilé van alle Helderse or ganisaties besloot het afscheid van eéh man, die als burgemeester moeilijk te vervangen zal zijn. Op het balcon van het Raadhuis sprak de heer Ritmeester een af scheidswoord tot de burgerij, waar in hij zeide, dat zijn opvolger wel bekwamer, maar niet meer liefde voor Den Helder zal kunnen hebben dan hij heeft. Spr. wenste allen Gods zegen en Gods steun toe. Hierna was er voor ieder gelegen heid persoonlijk de familie Ritmees ter de hand te drukken. NIEUWE BURGEMEESTER VAN DEN HELDER Hedenmorgen ontvingen wij bericht, dat de burgemeester van Texel, mr. G. D. Rehorst, met ingang van 16 April is benoemd tot burgemeester van Den Helder. Mr. Rehorst is thans 47 jaar en lid van de Partij van de Arbeid. Hij werd met ingang van 1 Januari 1946 benoemd tot burgemeester van Texel. Daarvóór was hij burgemeester secretaris van de gemeente Callantsoog. De heer Rehorst kwam op 1 Dec. 1936 naar Callantsoog vanuit Westzaan, waar hij als secretaris-ontvanger fungeerde. De nieuwbenoemde burge meester werd op 22 Sept. 1902 te Berkenswoude (Z.H.) ge boren en wist zich zonder vooropleiding door zelfstudie op te werken en tenslotte zelfs de meesterstitel in de rechten te behalen. Behouden thuiskomst TUITJENHORN. Weer was het feest in het Thuisfront-rayon. Deze keer voor Theo van den Vliet van de Wijzendweg. Het fanfarecorps Sint Hildegardis bracht een sere nade en hoewel het vinnig koud was en de ouderlijke woning van Theo wat afgelegen ligt, was er grote publieke belangstelling. Voor zitter M. Burger sprak, namens allen die meeleven met onze jon gens overzee, een woord van .wel kom en de Thuisfront-voorzitter was de tolk van de familie en de gerepatrieerde, toen hij een dank woord sprak. Omstreeks Pasen komen weer enige jongens thuis. Schoutenstraat Alkmaar (Adv.) HOOGKARSPEL, 29 Maart 25.000 Kg kroten I 6—6,10; II 4,50; 610 kg witlof 34—35; 1125—28; III 9—12. WARMENHUIZEN, 30 Maart. 90000 kg rode kool 15.3024.30, afw. 8,1016.10, 500 kg gele kooi 39.30, afw. 25, 100 kg grove uien 48. LANGEDIJK, 30 Maart. 32000 kg rode kool 14.60—23.30, 1300 kg gele kool 40.80-41.70; 6200 kg bie ten 6, 4500 kg witlof I 29—34, II 23 —28, 2500 kg peen II 41.10, m 35.90 —38. N.-SCHARWOUDE, 30 Maart. 2000 kg uien 50.40, grove 48.60, 2000 kg bieten I 6, II 4, 3500 kg witlof I 33—36, II 31—34, III 26—31, 100.000 kg rode kool 13,8024,60. BEEMSTER, 29 Maart. Beve landers 14.00, witlof 17.09-35.00, rode kool 10,0023,00, spinazie 34.00 —63.00, sla 0.00—17,00, radijs 12.00, rabarber 33,00, rode bleten 4,00— 6.00, gare bieten 9.50—12.00, winter peen 11.00—13.00, uien 23,00—54.00, ujen drielingen 27.0034.00, uien nep 19.00, prei 24.0046.00, bram- ley seedling 13.00—34.00, goudrei- nette 54,0069.00, jonathan 27.00— 68.00 present van engeland 43.00 64.00, zoete campagner 31.0047.00, winterjan 17.0031.00.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2