Het is lente, en ook de doelman „loopt uit" Mr. Kühnemann zegt: fabriek of emigratie niet de enige weg voor jonge landbouwers Een enquête rond 1500 Geef de rode haan geen kans School en Reclame „Elke taal is een nieuw levenmaar de levendigste taal ontbreekt in het leerplan Sport jargon op de scholen! Duitsland en de Raad van Europa Kijken wij niet op 35 millioen? Weekend Jongeren K.V.P. Bodem kan nog aan veel meer mensen bestaansmogelijkheid geven Kleinbedrijf geen natuurreservaat LENTETIJD - KIEVITSEIERENTIJD de Noord hol land se Kerkgeschiedenis PAGINA 4 DONDERDAG 30 MAART 1950 EEN LERAAR HEEFT ONS vroeger eens verteld, dat elke taal, welke men er bij leert, tevens een nieuw leven betekent. Wij hebben hem toen vanzelfsprekend graag geloofd, al zullen wij het record van Methusalem nooit breken. Van talen hebben wij altijd erg veel gehouden, ondanks die vaak vervelende grammatica. Eén taal is er echter bij, welke ons hart heeft gestolen, niet alleen omdat er absoluut geen grammatica aan te pas komt, maar omdat ze zo sprankelend is, zo mysterieus, zo verrassend, zo misleidend. En men behoeft er niet voor te blokken, geen zenuwen voor op te lopen op een examen, die onvergelijkelijke taal komt menigeen zo maar toegewaaid, zo maar gratis voor niets. Het is geen Koeterwaals, geen Moffrikaans of hoe al die geleerdheid ook mag heten, neen geachte lezer(es) het is een product van eigen bodem, eigen fabrikaat, een bloembed, waarbij de bollenvelden als kunstblommetjes afsteken. Dat veelkleurige bloembed heet Sportjargon. Dat sportjargon is onderver deeld in verscheidene categorieën o.a. de afdeling voetbal. Wij zul len u even aan enkele stijlbloem pjes laten ruiken. Wat zegt u bij voorbeeld van de stoere midden voor, die doorbreekt en dan niet naar het lijkenhuisje wordt ver voerd maar onversaagd door- sjouwt en de bal in de touwen jaagt? Dat zijn van die kerels die zich niet laten kisten. De helden uit de oude ridderromans vallen er bij in het niet. En wat die middenvoor dan in feite tot stand gebracht heeft, ongelooflijk, hij heeft het klaar weten te spelen „dat de bal zit". Zoiets zie je in een circus niet. En weet u dat alle spelers, de binken inbegrepen, zo maar allemaal tegelijk „goed op de bal kunnen zitten". Hoe krijgen ze het voor elkaar. En wat die lui met die bal allemaal kunnen doen. Ze kunnen er een boogschot mee geven, zon der pijl en boog te gebruiken Verder een punter, welke nieft met scheepvaart heeft te maken, of een vuurpijl zonder vuur en zonder pijl, ofwel een schot zon der de haan van het geweer over te halen of het geschut in stel ling te brengen. Ze kunnen er een afgemeten pass mee geven zonder dat er een landmeter aan te pas komt, ze geven het ding op een presenteerblaadje aan een mede speler, ze spijkeren het zelfs voor elkaar om het ding op hun slot te nemen. deus, het is zo! Over spijkeren gesproken: hebt u wel eens gehoord van een doel, dat helemaal dichtgespijkerd zit en dat ondanks dat een doorge broken speler een gaatje ziet en het bruine monster er door jaagt? Heus, het is zo, die lui kunnen van alles, en voor dergelijke kunststukken worden ze nog niet eens betaald ook! Nu we toch in de lentemaand zitten: hebt u wel eens gehoord van een doelman, die uitloopt? Zo'n man staat voor een hok met een net er achter en doet daar zo van alles: het ene ogenblik maakt hij een tijgersprong, het andere ogenblik valt hij uit, d.w.z. hij blaft een medespeler af of duikt languit op de grond om het brui ne monster bij ziin kladden te grijpen. Verder kan het gebeuren, dat hij na een adembenemende zweefsprong onmiddellijk gaat vissen, daar is dat net dan voor. Kan hij het alleen niet meer af, dan gaan lat en palen hem soms een handje meehelpen, erg sym pathiek van die stomme wezens. Het geheel noemt men vaak kunst en vliegwerk. De constructie van lat, palen en net, waarvoor zich deze wonderen afspelen, moogt u betitelen met doel. hok, veste en zelfs heiligdom. U ziet, dat het sportjargon erg soepel is met sy noniemen: het is altijd goed! PARIJS, 29 Maart (Reuter). De geallieerde hoge commissa rissen in Duitsland hebben de West-Duitse kanselier Adenauer meegedeeld, dat Duitsland geen speciale positie kan innemen in de Raad van Europa, zo is te Parijs bekend gemaakt. De aanspraak van Duitsland op een waarnemer in het ministers comité een der drie voorstel len van Adenauer in zijn nota van 25 Maart is in strijd met de bepaling van het statuut, dat toe gevoegde leden alleen in de As semblee vertegenwoordigd kun nen zijn, aldus zouden de hoge commissarissen Adenauer gisteren geantwoord hebben. Wel zouden zij verklaard hebben, dat de aanwezigheid van Duits land in de Raad „nuttig in het algemeen belang van Europa en van het herstel van het westen" zou zijn. Adenauer zou voorts verwezen zijn naar het in Novem ber genomen besluit van het mi nisterscomité, volgens hetwelk de Saar in afwachting van het Duitse vredesverdrag zou worden toe gelaten. Het toetreden van Duitsland tot de Raad van Europa zal het voor naamste onderwerp zijn, dat van daag op de openingsbijeenkomst van het ministerscomité van de Raad van Eurona te? sprake zal komen. FILM „TITANIC" VERBODEN BONN, 29 Maart (Reuter). - De geallieerde hoge commissie in Duitsland heeft de vertoning van le film „Titanic" verboden. Volgens een verklaring van de Amerikaanse hoge commissaris werd na nauwkeurig onderzoek op driemogendhedenniveau vastge steld, dat het verder vertonen van de huidige versie, hoewel enkele van de ergste anti-Britse passages uit het origineel verwijderd zijn, niet moet worden toegestaan. En nu de speler in het algemeen. Weet u, dat een speler wel eens dubbel kan slaan, dat hij doelpun ten in zijn slof kan hebben, dat hij met anderen in de knoop kan zitten? Het klinkt ongelooflijk, maar het is de naakte waarheid. Hebt u wel eens gehoord van een speler, die een knietje krijgt? Vermoedelijk zo'n soort reserve wiel? Wat wij aardig vinden is, dat hij van tijd tot tijd iemand tegen zich laat oplopen, maar wat voor hem niet aardig is, is het feit, dat hij nog wel eens de kans loopt gemangeld te worden. Soms ligt hjj dan even in het vuile goed, maar dan wordt hij opgelapt of gepompt; als hij dan weer recht overeind staat beginnen de men sen hard te klappen en dan hup pelt hij weer lustig mee in de wei. Wat een helden, om de tranen van in je ogen te krijgen! Maar de mensen kunnen ook ongenadig hard zijn, zij schelden die helden ook vaak voor boere- koolvoetballer, stijve hark, zak. Misselijk: vox populi, vox popu lair! Nieuwe herenmode? En nu de spelers gezamenlijk- Soms staan ze in hun hemd en doen elkaar de das om. Wij heb ben onze lieftallige moderedac trice gevraagd of dat niet iets is voor het mandom in de komende zomer. Ze heeft het plan in studie genomen. Om op de gezamenlijke spelers terug te komen, hebben ze een luie bui, dan laten ze de bal 't werk doen. Soms spelen ze met een ei, net kleine kindertjes, maar dan plotseling slaan ze om en bijten fel van zich af als een stel bloedhonden, dan gaan ze hun tegenstanders volkomen kapot- spelen, of deze begrafenispolissen enz. hebben of niet. Dan plegen ze ook vaak drie hoeks-spel, waar u overigens niets Het Nationaal Park ,,De Hoge Veluwe", dat om zijn natuur schoon jaarlijks duizenden touristen trekt, is een nieuw restau rant rijker geworden. Doordat het als een boerderij is opgetrok ken, detoneert het niet in zijn onmiddellijke omgeving. kwaads van moet denken, of flir ten met Vrouwe Fortuna, hetgeen ook werkelijk onschuldig is. Op eens hebben ze dan de smaak te pakken en gaan uit een ander vaatje tappen, dan gaan ze inswin- gen en outswingen, ook de een- benige spelers. De scheidsrechter geeft inmiddels enkele soli weg, glashelder. Hij floot goed, zegt men dan vaak, je hoorde hem niet. We zeiden in de aanloop van dit artikel al. dat het sportjargon ook misleidend is. Aangezien me nigeen zou kunnen denken, dat we naar een danstent verhuisd zijn, stappen we maar van de voet bal af en zoeken eventjes de wiel renners op. Op één been! Weet u, dat een pedaalridder op één been met straatlengten kan winnen in een kuip zonder het wieltje van een ander te hebben genomen? Soms staat een renner met een vaartje van ongeveer veertig kilo meter stil, het is dan mogelijk, dat hij in een ram zit, waar zo'n beest echter nog nooit een maag kwaal van heeft overgehouden. Voor de verandering zit hij ook wel eens achter de bromtol. Als u zin hebt om te gaan bil jarten, moet u dat nooit met iemand doen, die de ballen aan een touwtje heeft of op een tafel die goed loopt, dat is allemaal nep, om wild van te worden! We gaan nog even aan de boks- ring zitten, daar valt altlid wat te 1 beleven. Daar worden de kerels in de touwen gejaagd, daar kun je goedgeplaatste rechtsen of linksen op glazen kaken zien, j waarvan de bezitters dan veelal terneer gaan op het canvas. Dit gebeurt ook wel eens op een an dere manier. De ene bokser doet I dan de oogjes van zijn tegenstan der dicht en wenst hem goede nacht. Van een tot tien. Dan komt er een sportieve man i in actie, die buigt zich over het rustig uitgestrekte lichaam heen j en gaat dat uittellen, hardop van j één tot tien. Bfj elke tel zwaait h« met de wijsvinger naar de SPANBROEK. Dat er op het weekend, dat de Jongeren- sluimerende. Heeft hij de tien organisaf.je jn de K.V.P. te Spanbroek heeft gehouden, een reve- 7e riifiTenrffn 7en«en Tic één'TTÜ *ut,e ,s ©"hetend, zou te boud beweerd zijn. Daarvoor is Span- de duizenden mensen als een man omhoog en brengen een daveren- broek een *e rushS dorP en *«ln de Jongeren uit West-Friesland, de ovatie. Die eer is ons op school die hun bestaan in de landbouw willen vinden, te nuchter. Doch destijds nooit te beurt gevallen!1 dat men in de toekomst wel meer zal horen van de uitwerking _T i die de rede van mr. Kiihnemann, een jurist uit Amsterdam, en Nou ja, dat is achteraf met zo I erg we hebben er in ieder gevaldeskundige in landbouwzaken, op het gemoed van de, naar een tot 'tien en zelfs tot hoger leren i oplossing zoekende, jonge landbouwers heeft gehad, staat voor tellen, maar wat ze ons niet ge- i ons we| vast \yanj- waj. js voor hen, die drie- of vierentwintig leerd hebben is de taal der talen, het sportjargon, het is ons geluk-1 laar zijn, willen trouwen, maar geen land kunnen krijgen, door kig later aan komen waaien. Maar j xeer deskundige mensen uitgedacht als de enige óplóssing? Emi- We zouden ons heel wat verdriet kunnen besparen, als we maar niet zo hardleers waren. En meer. Als we niet zo ongelooflijk hardleers waren, wij zuinige en materialis tische Hollanders, dan zouden we per jaar zo'n 35 millioen in onze zak honden, die we nu letterlijk in het vuur gooien. Want dat is de directe schade, die hier aan branden en brandjes ont staat- En u moet niet denken, dat wanneer juffrouw X. vandaag haar hele hebben en houden in as heeft zien verkeren omdat ze probeerde de werkkleding van haar wettige echtgenoot in wasbenzine te rei nigen, dat dan de juffrouwen IJ. en Z„ naast haar wonende, de was benzine verre van zich zullen ban nen. Want we zijn hardleers. En dat de buurman, die zo kunstig met zilverpapier of een stukje koperdraad uw doorgeslagen zeke ring repareert, eigenlijk een eerste klas brandstichter is, dat komt niet bij u op. Eigenlijk moesten gemeentebestu ren, politie en brandweer, insamen- hoevelen missen het! Wij rekenen het ons een plicht te gaan strij den voor de opvoering van het sportjargon op de scholen. Het is een rijk bezit voor het verdere leven! Tot op de barricaden! JAN MEESTERBURRIE. „Als er één schaap over de brug is komen er meerzegt het spreekwoord. Behalve bij schapen schijnt dit ook bij kieviten het geval te zijn, want sedert het eerste kievitsei werd gevon den en gewoontegetrouw aan H.M. de Koningin werd aange boden, worden overal in den lande nesten met kievitseieren gevonden. Zekerder dan de beste barometer het kan aanwijzen, is dit wel een teken dat het barre jaargetijde, dat wij winter noemen, ten einde is en de lente is gekomen. „De oogst van een dag zoeken is binnen", vertelt ons dit aardige plaatje. greren of naar de fabriek! Maar, zegt Mr. Kühnemann, de meesten komen er niet toe naar den vreemde te trekken, evenmin als men een tuindersjongen zo maar in een fabriek kan zetten. Afgezien nog van alle andere na delen die vestiging van een in dustrie op het platteland heeft. Men vergeet de bestaansmogelijk heden die de bodem van ons va derland ten onrechte bestempeld als „vol", nog kan bieden. Nauwelijks had Mr. Kühne- mana twee of drie volzinnen van zijn glasheldere rede uitgespro ken of men voelde het aankomen: in de discussie zouden de menin gen wel eens kunnen botsen. En naarmate het einde kwam van zijn toespraak, die 2Va uur duur de, werd dit vermoeden tot een zekerheid. Een zekerheid die een enkele blik op de gezichten van de vier aanwezige burgemeesters en enkele andere leden van de senioren K.V.P. reeds verschafte. Na ruim twee uur stond daar de rechte muur., van een mening, steen voor steen gebouwd uit stellingen en conclusies en tot 'n geheel gemaakt door de specie van een boeiende welsprekend heid. Een muur echter die hevige aanvallen te verduren zou krij gen van de kant van K.V.P. en de standsorganisaties. Hun agra risch beleid immers werd door de scherpe woorden van mr. Kühnemann „gekraakt". „De K.V.P.", aldus begon de spreker, „heeft in haar agrarisch beleid volkomen gefaald. En dit vindt zijn, oorzaak in het feit dat de partij in het geheel geen agra risch program heeft. Enkele stap pen in de goede richting, zoals bijvoorbeeld de motie-Groen, hoe verdienstelijk op zichzelf ook, zijn totaal onvoldoende en geven geen oplossing". Scherpe critiek werd ook gele verd op het beleid van de stands- organisatie in casu de L.T.B.. die, zo zeide mr. Kühnemann, geen gelijke tred heeft gehouden met de moderne tijd en geen voldoen de gebruik weet te maken van de machtspositie en machtsmid delen die zulk een vertegenwoor diging van arbeid en kapitaal als de L.T.B. is, ten dienste kunnen staan. Scherp logisch bouwde hij zijn betoog op: de aarde is voor alle mensen: zolang het dus voorkomt dat er ergens op de wereld hon ger wordt geleden, terwijl men hier genoodzaakt is productiebe perking toe te passen, is er iets fout in onze economie. Men moet de economische waarde van het kleinbedrijf niet onderschatten, zoals de regering op het ogenblik doet. Zij immers baseert haar po litiek ten gunste van het klein bedrijf op de overweging dat het kleinbedrijf een grote sociale be tekenis heeft. Dit is een halve waarheid en een zeer gevaarlijk standpunt. Want ofschoon het zeer waar is, dat het kleinbedrijf grote waarde heeft voor de vor ming van werkzame en godsdien stige leden van de samenleving, is het behouden ervan alléén onj deze sociale motieven gelijk aan r v ballpen met twee grote 'Reynolds inktpatronen één met rode inkt, één met blauwe inkt. (Adv.) c (V, slot) Als zodahig zijn hier, in de volg orde van de beide stukken van 1494 en 1514 te noemen: Ouden dijk, Beets, Scheerdam, Avenhorn, Scheerwoude, Groot-Oosthuysen, Oudeburxwoude (of Nauwerden), Wadwaai, Venhuizen, Wijdenes en Leek, Binnenwijzend, Schellinkhout, Oostwoud, Opperdoes, Opmeer, Sijbekarspel, Abbekerk, Twisk, Oude Nierop, Winkel, Barsinger- horn. Koog, Aartswoud, op Texel: Westend, de Wal en Oostend, op Wieringen: Oostend, Westend en Stroe, in de duinstreek: Groet; verder Oterleek en Koedijk, Sint Pancras, Valkoog, Enigenburg, twee van de Langedijker dorpen. Haren karspel, Petten, Huisduinen, Graft, Oudkarspel en ten slotte het eiland Vlieland. Daaronder bevonden zich minia tuur-parochies met een wel zeer gering aantal zielen. Scheerwoude onder Hoorn bijvoorbeeld telde in 1494 niet meer dan 16 haardsteden; in 1514 had het er 21 en 84 com municanten: Groet bij Sohoorl in 1514 nog minder: 9 haardsteden en 26 of 28 communicanten; Oterleek was 16 haardsteden rijk en er waren 40 a 50 communicanten. Het is duidelijk dat naderhand, toen na de hervorming het aantal priesters zoveel geringer was, een herziening van de organisatie der parochies onvermijdelijk en ook ab soluut noodzakelijk was. De eerste missie-staties van het weder-oplui- kend katholicisme in het begin van de zeventiende eeuw konden slechts in de hoofdplaatsen gevestigd wor den van waaruit de bediening den vroegere parochies in de omgeving van dit centrum gemakkelijk kon geschieden. De geestelijke verzorging der bevolking Maar voordien werd de zielzorg in al deze grote of kleine paro chies uitgeoefend door een pastoor alleen. Slechts voor enkele plaat sen, zoals Alkmaar, vinden wij ook een kapelaan genoemd. Andere geestelijken die eventueel in een of andere gemeente woonachtig waren voor Grootebroek b.v. worden in 1514 behalve ,,'t cloos- ter" nog opgegeven „drie woon steden van priesters" zijn meest al niet rechtstreeks in het eigen lijke parochiewerk betrokken, doch waren verbonden aan het onder wijs of deden dienst als z.g. altarist aan een der vicariën van de paro chiekerk en namen ook deel aan de getijden in het koor zoals te Medemblik en Alkmaar. Wat ons bij de vergelijking van beide lijsten opvalt, is dat in die van 1494 het aantal „pastoors" na genoeg het geheel van de opge somde priesters uitmaakte. Er ko men maar een 6-tal „vice-cureyten" in voor o.a. te Hoorn en meer in het bizonder in enkele dorpen van Kermemerland als Schoor], Groet, Bergen, Heiloo en Uitgeest. Daar entegen treffen wij in de lijst van 1514 niet minder dan 27 vice- cureyten aan. Hun aantal heeft zich dus in de tussenliggende twin tig jaren bijna vervijfvoudigd. Moet men daarin een bedenkelijk verschijnsel zien? In zekere zin ja. „Vice-cureyten" waren priesters die in de plaats van de pastoor de zielzorg in de parochie uit oefenden. Dit is een typisch ver schijnsel van die tijd. Het kwam voor, dat een priester rechtens de pastoor was van een parochie, maar er in feite niet verbleef. Hij liet dan zijn functie waarnemen door een ander. Zelf bleef hij als rechthebbende pastoor de inkom sten van zijn ambt genieten en bezat deze zelfde dikwijls te gelijkertijd ook nog op een of meer plaatsen elders. Zijn plaats vervanger moest zich met een veel minder inkomen tevreden stellen, Het spreekt vanzelf dat een der gelijke opvatting, waarbij een op eenhoping van ambten en inkom sten ontstond en geldelijke be langen de hoofdrol gingen spelen, vanuit kerkrechtelijk oogpunt een ware wantoestand is, die op zich zelf veroordeiingswaardig is. Het is een van de kerkelijke fouten van het toenmalige kerkelijk leven Van de andere kant is het billijk, in ons oordeel rekening te houden met de omstandigheden van tijd en plaats. De dingen lagen toenmaals in onze streken anders dan nu. Er bestaat inderdaad een principiële maatstaf die ons verschaft wordt door de objectieve wetten van de Kerk, maar de beoordeling van de feitelijke afwijkingen daarvan vraagt omzichtigheid. Het is op zichzelf niet noodzake lijk en in feite is het voor onze Noord-Hollandse streken niet be wijsbaar dat de zielzorg er rond 1500 belangrijke schade door leed. Men moet de vice-cureyten niet al te simpel voorstellen als een soort geestelijk proletariaat, als priesters van een minder hoog staand peil.. Integendeel, wij vinden onder hen ontwikkelden en ge gradueerden, zoals mr. Jan Honck te Hoorn, mr. Willem Osmer te Heiloo of mr. Jan te Wognum, Over hun persoonlijk geestelijk leven geven de beide verslagen, waar wij het hier" ,over hebben, ons geen inlichtingen. Maar het is hun zeker niet-geringe verdienste geweest dat zij met een jarenlange trouw sommigen waren al der tig, veertig jaar in één plaats de geestelijke bediening van onze Noord-Hollandse parochies hebben verzorgd. De priester nam in het leven van onze voorouders een vooraanstaan de plaats in die hem toekwam, zo wel vanwege zijn ambt als van wege zijn eigen persoon. De docu menten zeggen ons, dat het leven van priester en volk naar wat het eigenlijke parochieleven betreft niet al te veelverschilt van dat in onze dagen. Van de inwoners van Bakkum wordt in 1514 ge zegd, dat „huere prochie huert 't Egmont onder den abt" en die van Wimmenum „haelen huer sacra ment tot Egmont". Zo is het nu nog gedeeltelijk. De verschillen zijn enkel bijkomstig. De bediening en het ontvangen van de goddelijke Sacramenten gaat boven de tijden uit PAUL VAN BANESSE het scheppen van een soort na tuurreservaat. Wat betreft de op lossing van het vraagstuk van het arbeidersoverschot in de agrari sche sector meende mr. Kühne mann de oplossing te moeten zoe ken in de z.g. agrarisatie. De bo dem van ons land kan veel meer opbrengen dan op het ogenblik, De regering echter moet de in polderingen van de Waddenzee, de Zeeuwse wateren en al het andere land, dat nog niet aan het water ontrukt is, krachtig ter hand nemen. De boeren zullen hun kennis moeten vermeerderen en door onderzoek van grond en gewassen de hoogste productie zien te verkrijgen. Bovendien moeten in het buitenland de af zet gebieden gezocht en niet afgewacht worden. Een goede re clame zal hier wonderen kunnen doen. Ook het principe van „geen handel met landen die gebrek hebben, maar niet kunnen be talen" getuigt van kortzichtig heid. Amerika dacht er zo ook niet over toen het besloot door de Marshall-hulp de wereld weer op de been te helpen. De spreker wees voorts op het grote belang dat de verkaveling van grond met kracht voortgezet wordt. Zoals gezegd, toen de gelegen heid werd gegeven met de spre ker van gedachten te wisselen, trokken twee burgemeesters het zwaard. Burgemeester Elders van Bo- venkarspel nam het op voor de standsorganisaties en wees op al hetgeen de L.T.B., alleen al op het gebied van het onderwijs, heeft gedaan, en zei, dat men niet mag eisen dat alles nu maar één twee-drie kan gebeuren. Het moet groeien en tijd hebben. „Accoord", zei de heer Kühnemann, „maar de L.T.B. werkt ondanks dat alles te langzaam. De oude, muffe geest van vroeger bezielt nog het aller grootste gedeelte van haar lei ders. Zij is niet wat zij kan zijn voor de landbouwende bevolking. Het ontbreekt haar aan fantasie en durf". Beide debaters bleven op hun standpunt staan. Burgemeester de Boer van Ob- dam liet de beschuldigingen aan het adres van de K.V.P. ook niet over zijn kant gaan. De sfeer werd langzamerhand zeer gespannen. Omdat men de meningen toch niet tot elkaar kon brengen, werden de discussies maar beëindigd. Daarna kwamen burgemeester Keyzer van Spanbroek en nog enige andere genodigden aan het woord. De jongeren hadden al die tijd geduldig zitten wachten en ge spannen geluisterd. De avond was echter reeds ver gevorderd toen zij eindelijk de gelegenheid kre gen hun mening te zeggen. Het bleek dat de rede van de heer Kühnemann bij zo goed als alle geïnteresseerden veel bijval had genoten. De voorzitter, de heer Th. Laan uit Venhuizen, wist te voorkomen dat de gespannen toon, waarop de debatten soms werden gevoerd, onaangenaamheden tengevolge zou hebben. Men besloot althans in de beste verstandhouding het eerste gedeelte van het weekend. 's Zondags ging het er kalmer toe. Burgemeester Elders behan delde toen de samenvoeging van de gemeenten in Noord-Holland aan de hand van het eerste deel van het rapport van de commis sie-ter Veen. Hij spoorde de jon geren aan tot actie in dit opzicht, daar deze commissie, die geen enkele katholiek bevat en enkel oog had voor de technische kant van het probleem, de godsdien stige aspecten van de samenvoe ging nauwelijks en dan nog zeer onvoldoende heeft aangeraakt, zoals men reeds in uitvoerige be schouwingen in ons blad heeft kunnen lezen. De afdeling Spanbroek had op lofwaardige wijze gezorgd voor de slaapgelegenheid en de maal tijden. ZANGFESTIVAL TE ZIJDEWIND ALKMAAR. Ter gelegenheid van haar eerste lustrum organi seert de R.K. Gem. Zangvereniging Sonora dirigent de heer C. J. Hof uit Heiloo) een zangfestival op Woensdag 19 en Donderdag 20 April. Verschillende goede zang verenigingen zullen hieraan mede werken, n.l. Zang eh Vriendschap te Opmeer, Zingen is Leven te War- menhuizen, Huygenwaert te Heer- hugowaard, Zanglust te 't Zand, Sint Jacobus te Tuitjenhorn en Irene te Zwaagdijk-Oost. Ook de bekende accordeonclub Con Zelo uit Hoogwoud zal haar medewer king aan dit festival verlenen. Het festival wordt gehouden in de zaal Blankendaal. werking met verenigingen, orga nisaties en scholen aan het voor komen van brandgevaar eens een actie wijden, juist zoals in Am sterdam en elders de actie Veilig Verkeer.. De hoofdbrandmeester van de Rijksinspectie voor het Brandweer wezen, de heer Legro heeft dezer dagen belangwekkende woorden over het voorkomen van brand ge sproken. Hij deed dit op uitnodi ging van de Noord-Hollandse Pro vinciale Brandweerbond tijdens de jaarvergadering in Hoorn. Wel hebben de gemeentebesturen een Hinderwet, een politieverorde ning en een bouwverordening aan hun zijde, maar waar wordt een. werkelijk intensieve controle uit geoefend, niet alleen op nieuw bouw, maar ook op reeds lang be staande panden? Wist u dat de controle op electrische leidingen in boerderijen hier en daar heeft aangetoond, dat in meer dan 80 procent de rode haan bij wijze van spreken al op het dak zat? En dan spreken we nog niet eens van dubi euze bouwmaterialen, van hooibroei en van normaalfilm, die even ex plosief is ais buskruit! Vaak houdt de brandweer zijn hart vast bij het aanschouwen van filmcabines, die met wat latjes en karton in elkaar gespijkerd zijn. De heer Legro zag dan ook wat graag speciaal op geleide mensen aangesteld, die uit sluitend op deze dingen te letten hebben. Wat de loop der vergadering be treft, daar waren weinig schokken de dingen. Het was er niet druk: twintig leden al bij al. Zeer zwijg zame leden overigens, die weinig te klagen hadden. De heren Ankum en Breebaart werden in het be stuur herkozen als candidaten voor het hoofdbestuur werdén de heren Ankum en Wolbering v. d. Hoop aangewezen: de heer Breebaart zal op 25 Mei a.s. naar Utrecht gaan, naar de landelijke vergadering, waarvoor ook de minister van Bin nenlandse Zaken is uitgenodigd. Rest ons nog te vermelden, dat de rekening over 1949 met een batilg saldo van f 169.94 sloot op een totaal van f 1316.De be groting voor 1950 ligt door het aangroeien van het ledental van 34 tot 80 wat hoger, namelijk op f 1764.94. (Fr. O.). De betekenis van de slagzin „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst", schijnt ook doorge drongen te zijn tot een bepaald re clamebureau, dat o.a. de reclame verzorgt voor een groot concern, dat in de jarenlange strijd tussen groot bedrijf en middenstand een belang rijke rol speelt. Teneinde de jeugd voor zijn re clame-karretje te spannen, wendde bedoeld reclamebureau zich tot de hoofden van een aantal tot dus ver nog alleen Katholieke en Christelijke scholen, om medewer king voor de verspreiding van for mulieren, waarop de merken van bepaalde artikelen geplakt moeten worden. Om echter niet al te openlijk te laten blijken, dat het om reclame voor eigen zaak en zak begonnen is, doet men het voorkomen, alsof andere idealen worden nagestreefd, zoals het dienen van het onderwijs door het verschaffen van bepaalae leermiddelen en het bevorderen van het veilig verkeer. Na inzending van een bepaald groot aantal van bepaalde mer ken, ontvangt de school een stel leermiddelen voor de les in het ver keer, terwijl er ook nog als extra- prijs een radiotoestel van een be paald merk in het vooruitzicht ge steld wordt. „De steun der indus trie", aldus lezen wij in een circu laire aan de schoolhoofden, heeft dit streven mogelijk gemaakt. Hier had möeten staan: „de steun van enkele met name genoemde indus trieën", want nu verkeren de schoolhoofden in de mening, zoals wij in een onderhoud met school hoofden vernamen, dat van n'impor- te welk artikel het merk opgeplakt kan worden. Bij onderzoek bleek ons, dat nog de Verkeerspolitie, noch de Ver. v. 'Veilig Verkeer iets met dit „Bureau Verkeersproblemen, afd. Leermid delen" heeft te maken, zoals som mige schoolhoofden ten onrechte veronderstellen. Afgezien van het feit, dat het niet aangaat de scholen in te scha kelen in enige reclame, dient er speciaal geopponeerd te worden te gen het maken van reclame voor bepaalde artikelen, waarin voor- ai de artikelen van 'n bepaald con cern 'n vooraanstaande plaats inne men. Het gevolg is, dat sommige middenstandsbedrijven, die ook der gelijke artikelen verkopen, hun om zet aanmerkelijk zagen teruglopen. Tot dusver had bedoeld reclame bureau alleen nog maar succes bij bijzondere-Katholieke en Christelij ke scholen: deze werden ook syste matisch eerst bezocht, omdat men verwacht, dat dan de openbare scholen noodgedwongen wel zullen volgen. Wij vernamen echter dat de besturen van de Katholieke scholen intussen dé schoolhoofden verboden hebben met deze reclame-actie door te gaan en dat de wethouder van Onderwijs van een onzer steden het ook niet toelaatbaar acht, dat de hoofden van openbare scholen hier aan medewerking verlenen. Als er leermiddelen moeten ko men. dienen die uit andere hoofde te worden aangeschaft. Bij ons be zoek aan een Katholieke school bleek ons. dat daar ook nog andere leermiddelen gebruikt worden, die natuurlijk voorzien van de no dige reclame - door de groot-indus trie gratis beschikbaar werden ge steld. Die kant moet het o.i. niet op en wij zouden daarom de hoofden van scholen willen adviseren, zich van deze steun aan de reclame voor bepaalde industrieën in het vervolg te onthouden. Ook de ouders moes ten wijzer wezen, door zich niet ot> deze wijze te laten dwingen bepaal de artikelen te kopen, waardoor zij onbewust het groot-bedrijf bevoor delen ten nadele van de midden stand. ENGELSE LEAGUE De uitslagen van de Woensdag in de Engelse league gespeelde wedstrijden luiden: Eerste divisie: ArsenalAston Villa 13 ChelseaMiddlesbrough 21 Derby County Newcastle United 11 Everton-Westbromwich Alb. 12 Manchester CityLiverpool 12

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4