Nieuw Ook Devèze slaagde nog niet Herhalingsoefeningen beginnen nog dit jaar Leon Blum overleden Republikeinse Senatoren door Truman beschuldigd Verklaring van over uitwijzing het Vaticaar Mgr. de Liva EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN nHd Koningskwestie sleept zich voort Bouwpolitiek en beginselen isjTjfJitkS'Jivsr™ VSS£ irrdanaaneedn8 Hij zal de Koning verslag doen en zolang formateur blijven Ontstemming bij de C. V. P. Fabrieksbrand in Amsterdam Moord na twee jaar aan het licht Voor ongeveer J0.000 man Priester vermoord in Oost-Duitsland Van hulp aan de Sovjet-Unie door politieke sabotage Brand in Amerikaans Sanatorium De zaak der Franse generaals De „Toornvliet was onzeewaardig Nieuwe nederlaag van Labourregering Lidmaatschap van de Raad van Europa Amerikaans leger en atoomoorlog Abonnementsprijs f4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig(Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina 1 Vrijdag 31 Maart 1950 45e Jaargang No. 11828 Kantoren; HOORN. Draafsingel 59. teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 II (Slot) (Van onze parlementaire redacteur). Zo de tegenstelling gemaakt zijnde, kon de keuze voor een socialistisch hart met moeilijx ziin. Dit was de triomf van het geleide initiatief, dat hij als een brandende fakkel aan de jongere partijgenoot achter de regerings tafel wilde overdragen. De libe rale heer Wendelaar, die het par- ticuliere initiatief had te verde digen, zat wel een beetje met dit betoog. Hij kende „De Pijp even goed als de heer Woudenberg, want, zo voegde hij zijn collega toe: „Wij zijn van dezelfde leef tijd en beide Amsterdamse jon- eens". Voor hem was echter door slaggevend, dat „De Pijp tijd van neergang en de zoveel betere wijken in een tijd van op bloei tot stand waren gekomen. Daarnaast was het zo, dat wij vroeger ook weinig of geen ge meentelijk toezicht kenden. Nu was er dat wel en daarin lag een waarborg. Deze ervaren visie van liberale zijde was zeer geschikt om het oordeel af te ronden. In tijden van neergang is het dus zaak om extra op te letten en al leven wij gelukkig nog met in 'n dergelijke tijd, ook m de overi gens lofwaardige en noodzakelijke pogingen om de bouwkosten te drukken schuilen ongetwijfeld ge varen. Daarnaast zal het zeker niet aangaan de klemtoon zo uit gesproken op de woningwetbouw te leggen als de heer Woudenberg dat deed. Zij zal gehandhaafd en bevorderd moeten worden, maar er zal toch ook op dit terrein ruimte moeten blijven voor het particulier initiatief. Wel blijft het nodig maatregelen in petto te houden tegen hen, die ons en het nageslacht met nieuwe „Pijpen zouden willen bedenken. De niet minder ervaren heer Niikamp, overigens nog actief in het leven staande als wethouder van Enschede, bezag vanuit zijn ervaring een ander belangrijk punt in de huidige bouwpolitiek. de aandrang van. bovenaf om vooral kleine woningen f? bou wen. Deze aandrang laat zich on getwijfeld op practische gronden verdedigen. Op dit ogenblik heeft men meer aan tien kleine dan aan vijf grote woningen. Voor jonggehuwden zijn ze voldoende, maar men kan ze nu of later ook aan oude men sen geven. Hun huizen komen dan weer vrij voor nen. Daarnaast kon de minister met cijfers aantonen, dat ons ge boortecijfer daalt, terwijl het aan- talgrijsaards als gevolg van de uitgestelde sterfte" toeneemt. In 1970° zal Nederland een millioen mensen boven de 65 jaar tenen. Toch schuilen erin Dlanning ongetwijfeld gevaren. Op papier kan het allemaal heel mr,ei liiken. De minister wenst dat de gemeenten gaan bereke- samengesteld8'en uitgaande van die berekening zal dan moe ten worden gebouwd: z?v^ tere, zoveel kleine woningen. De vraag van de christen, of er bij Yon dergelijke „planning" wel ruimte blijft voor een plan van waar het weer stil werd en om geteerd Maar daar hangt dan ook alles van af. Voelt een ge meentebestuur meer voor zijn eigen „planning dan voor het nlan van de Schepper, dan zal het zich wel niet zo bijzonder inspan- practfjk' moeilijkheden met zich ÖC zoals de Enschedese^wet^ ffwrt^bezwaar dat de kleine-woningen-politiek door an deren verdedigd wordt met het argument, dat de woningzeden nu eenmaal veranderd zijn. In deze redenering neemt men van nei tegen een woningpolitiek, die op dil manier het gezinsleven van morgen zou dwingen om zich naar deze grootste gemene deler VaHadaddeaheer Wolberg her- sociale strlfd de heer Nijkamp droeg deze zelfde huizen aan als een bewijs, dat in het verleden niet de zeden de huizen, maar de huizen de zeden hebben gemaakt. Het was de verlossing uit het proletariaat, het gezinsleven kon opbloeien. „Planning" goed, maar met ruimte voor nieuwe bloei BELASTINGINSPECTEUR VEROORDEELD De Haarlemse Rechtbank heeft de 45-jarige hoofdinspecteur-titu lair der Rijksbelastingen te Am sterdam W J. I. M. van B. uit Heemstede, veroordeeld tot VI. jaar gevangenisstraf met aftrek. Boven dien werd hij voor de tijd van 5 jaar ontzet uit de bevoegdheid werkzaam te zijn bij de dienst der rijksbelastingen. De Rechtbank verklaarde hem schuldig aan het gebruik van valse kwitanties, het onttrekken van goederen aan een conservatoir beslag, het aanwijzingen, die valse aanglf* mogelijk maakten en het afleggen van valse verklaringen tegenover de rijksaccountants. BRUSSEL. Op een persconferentie heeft de liberale kabinets formateur Albert Devèze de journalisten gistermiddag mede gedeeld, dat hij er niet in geslaagd is een formule te vinden, die aannemelijk was voor de drie traditionele politieke partijen ter oplossing van de koningskwestie in de nationale zin. De oplossing die hij voorstond was: bijeenroepen van de Kamers in gemeenschappelijke vergadering ter opheffing van het regentschap, de terugkeer van de koning en de troonrede voor het parlement. Hierna had de vorst in het belang van de sociale orde en de eenheid in het land moeten aftreden ten gunste van zijn zoon Boudewijn. kele wijziging in de problemen zou worden gebracht. De partijen zijn verdeeld over de opportuni teit van een ontbinding en op deze basis had hij niet de politieke steun kunnen krijgen van 'n rege ring, die voor het parlement had kunnen verschijnen. In politieke kringen te Brussel heeft het aanblijven van Devèze als kabinetsformateur enige ver bazing gewekt, aangezien men er in het algemeen rekening mede hield, dat hij zijn taak definitief zou opgeven. Gistermiddag nog had hij zich in dien zin tegen over een verslaggever uitgespro ken. In kringen van de C.V.P. toont men zich in het algemeen zeer ge belgd over het feit, dat de heer Devèze vandaag naar de confe rentie over het Atlantisch Pact in den Haag vertrekt, zonder dat hij er naar het zich laat aanzien in geslaagd zal zijn een rege ring te vormen. Dit voorstel is, aldus Devèze, echter afgestuit op de onverzoen lijke houding der C.V.P. Onder deze omstandigheden was Devèze van plan geweest gistermiddag de prins-regent te verzoeken hem te ontslaan van zijn opdracht. Daar het bestuur van de liberale partij evenwel de wens heeft uitgespro ken dat hij zich in verbinding zou stellen met de koning om deze verslag uit te brengen over zijn onderhandelingen met vertegen woordigers van het economische en sociale leven in België, heeft de prins-regent hem verzocht zijn taak na de conferentie van den Haag voort te zetten. Devèze zou gistermiddag audiën tie aanvragen bij de koning. Van diens antwoord zal hij het dan laten afhangen, of hij zich zal te rugtrekken als formateur dan wel „een kabinet van nationale een dracht" zal samenstellen. Met betrekking tot een even tuele ontbinding van het parle ment verklaarde de heer Devèze nog, dat hij in de loop van zijn besprekingen de overtuiging had gekregen, dat hierdoor geen en- Gisteravond is de voormalige remise van de paardentram in de 2e Leeghwaterstraat te Amster dam, waarin thans de N.V. Am sterdamse Draad- en Verenindus trie is gevestigd, vrijwel uitge brand. Monteurs, die in een gara ge ernaast werkten, zagen plot seling uit het gebouw rook op stijgen. Zij waarschuwden de brandweer en drongen toen de fabriek binnen omdat zij wisten, dat er een aantal zuurstofcylinders in het gebouw lag. Deze zijn door de brandweer eerst natgespoten en naar buiten gedragen om te voorkomen, dat zij tot ontploffing zouden komen. De brand, die op de benedenverdieping was ont staan, was inmiddels fel aange wakkerd en brandde evenals een deel van de bovenverdieping uit. Verzekering dekt de schade. De oorzaak is vermoedelijk kortslui ting. COMMUNISTEN BEZETTEN DRIE STEDEN OP HAINAN Volgens nationalistische berich ten uit Taipen hebben eenheden van het vierde Chinese communis tische leger, onder bevel van ge neraal Lin Piao, drie steden, 80 km ten zuidwesten van Haihou, op het eiland Hainan bezet. Het oppercommando der natio nalistische luchtmacht meldt, dat 50 vliegtuigen de communistische troepen op Hainan bombarderen. Volgens vroegere inlichtingen waren Maandag communistische landingsoperaties afgeslagen. Conferentie Arabische liga Op de conferentie der staten leden van de Arabische liga te Cairo is men gisteren begonnen met besprekingen, welke ten doel hebben de zeven betrokken lan den te verenigen in een militair en economisch bondgenootschap. Men zegt, dat de Verenigde Staten voor de vorming van een dergelijk bondgenootschap zijn. Men verklaart dat het in strijd is met de traditie, dat er niets aan de regeringscrisis wordt ge daan in de drie dagen, die de heer Devèze in Nederland zal door brengen. De voorzitter van de C.V.P. zou hebben gezegd, dat deze de crisis zo snel mogelijk wenst te zien eindigen. Einde vorig jaar werd in Den Haag een roofoverval gepleegd op een textielhandelaar en zijn vrouw. Bij het verhoren van de verdachten kwam het vermoeden naar voren, dat de 35-jarige W G. de Z.. die met een van hen samenleefde, haar wettige echt genoot twee jaren geleden zou hebben vergiftigd. Een omzich tig onderzoek werd door de re cherche ingesteld, waaruit bleek, dat de 31-jarige M. A. van E„ inderdaad na een zeer kort ziek bed in Maart 1948 was gestorven aan acute geelzucht, nadat kort te voren tekenen van krankzin nigheid waren waargenomen. Niemand had destijds enig ver moeden dat hier misdrijf in het spel kon zijn. Nadat getuigen en doktoren waren gehoord werd de vrouw een verhoor afgeno men. Na aanvankelijke ontken ning gaf zij ten laatste toe, haar man te hebben vermoord. Zij had daartoe in zijn eten, dat uit peen en uien bestond, verf if ge daan. Haar man was een dag la ter ernstig ziek geworden en na enige dagen gestorven. De vrouw verklaarde tot deze daad te zijn gekomen door het slech te leven, dat zij bij haar man had en door de vele mishande lingen, waaraan zij bloot stond Naar het A.N.P. verneemt ligt het in de bedoeling, in 1950 her halingsoefeningen te doen houden. Hiervoor zullen dan in aanmer king komen de gewone dienst plichtigen der landmacht, beho rende tot de door de minister van Oorlog aan te wijzen 71 infanterie- corpsen en drie transportcompag nieën. De duur dezer herhalingsoefe ningen zal belopen 16 dagen voor de compagniesadministrateurs, 9 dagen voor het overige admini stratief persoeel, 6 dagen voor dienstplichtige onderofficieren, niet vallend onder eerstgenoemde groepen, alsmede voor dienst plichtigen, die tevens kwartier meester zijn en 4 dagen voor de overige dienstplichtigen. In afwijking met de voorheen gebruikelijke gang van zaken zal BERLIJN (K.N.P.). Een Ka tholiek priester, Paul Bartsch, pastoor van het stadje Gransee in de Sovjet-Russische zóne van Duitsland, is enige dagen geleden vermoord. Leden der Volkspolitie verklaarden, dat zij zijn lijk onge veer 7 kilometer van zijn woning verwijderd hebben gevonden. Het lichaam droeg de sporen van tal rijke messteken. Het rijwiel, het polshorloge en de actetas van de vermoorde waren verdwenen, maar de beurs met een bedrag aan Oostmarken was nog aanwe zig. De Volkspolitie heeft op het stoffelijk overschot beslag gelegd en weigert nadere inlichtingen. De lange-afstand bommenwerper, de XB-36, waarmee bij de Consdidated-Vultee fabrieken te Forth Worth nog steeds proef nemingen worden gedaan, is thans uitgerust met een nieuw type tractor landingsgestel. de oproep niet meer uitgaan van de burgemeesters, maar van de door de minister van Oorlog aan te wijzen commandanten. Voor de verzending en adressering der oproepen zullen echter de ge meente-secretarieën ingeschakeld blijven. Het betreft hier een mobilisatie oefening, waaraan omstreeks 10.000 man zullen deelnemen. De korte tijd van opkomst zal geen tijd laten voor uitgebreide mili taire oefeningen. Ook zij, die in Indonesië gediend hebben en val lende onder bovengenoemde cate gorieën komen voor deze oefenin gen in aanmerking, zoals b.v. de dienstplichtigen uit de O.V.W.- bataljons. Bij aankomst te Val ddsère, waar de Koninklijke Familie de vacantie gaat doorbrengen, werden H. M. Koningin Juliana bloemen aangeboden door het 5-jarige dochtertje van de plaat selijke banketbakker, Josiane Collins, en het 4-jarige neefje van de hoteleigenaar. PARIJS, 30 Maart. (Reuter). Leon Blum, de leider der Franse socialisten, is vandaag in de leef tijd van 78 jaar overleden. Blum werd in Mei van het vorig jaar ernstig ziek en heeft twee operaties ondergaan. Hij leed aan aderontsteking. Blum was een vooraanstaand rechtsgeleerde, journalist en poli ticus en de eerste joodse en socia listische premier van Frankrijk. Driemaal is hij premier geweest. Gedurende de oorlog werd hij te Vichy berecht en door de Duitsers gevangen gezet. Hij vertoefde ach tereenvolgens in acht concentra tiekampen w.o. Dachau. Blum is geheel onverwacht overleden in zijn landhuis buiten Parijs waar hij de laatste tijd te ruggetrokken leefde. Zijn dood heeft de Franse so cialistische partij beroofd van haar meest prominente leider en de Franse literatuur van een criti cus van naam. Alle vooraanstaande figuren van de Franse politieke wereld hebben een bezoek gebracht aan het sterfhuis. Mevrouw Blum deelde hun mede, dat haar echt genoot na de lunch begonnen was met het schrijven van een artikel voor de Populaire. Niet lang daar na verklaarde hij, zich niet goed te voelen. Hij zou het artikel na derhand afmaken. Veertig minu ten later stierf hij. Het Italiaanse parlement onder brak Donderdagavond zijn zitting KEY WEST, 30 Maart (Reuter). President Truman heeft erikele republikeinse senaatsleden be schuldigd van hulpverlening aan de Sowjet-Unie door te trachten de Amerikaanse buitenlandse poli tiek te saboteren. Senator Joseph McCarthy, die herhaaldelijk van communistische infiltratie in het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gerept, was volgens Truman „de grootste troef, die het Kremlin heeft". De president verklaarde „schoon ge noeg" te hebben van de aanvallen op het State Department door de senatoren McCarthy, Styles Brid ges en Kenneth Wherry. Hij gaf de journalisten uit drukkelijk toestemming om hem als volgt te citeren: „Het grootste voordeel dat het Kremlin heeft, is gelegen in de partijdige poging in de senaat om de onpartijdige buitenlandse poli tiek van de V. S. te saboteren". De president zeide verder, de benoeming te overwegen van een vooraanstaand republikein tot op volger van dr. Jessup als reizend ambassadeur. Hij had Dean Acheson, de minister van Buiten landse Zaken, verzocht met de republikeinse senator Arthur Van- denberg en anderen overleg te plegen. Truman zeide tenslotte Anion Karas gedagvaard PARIJS De componist Claret, die het liedje „Si Petite" schreef, dat door Lucienne Boyer gezongen werd, en Pierre Bayle, van wie de tekst is, hebben een eis in kort geding ingesteld voor de recht bank van het departement van de Seine tegen de citerspeler Anton Karas. Zij beschuldigen hem namelijk dat hij in de film „De derde man" een melodietje speelt, dat een nabootsing van hun lied is. slechts te streven naar overeen stemming tussen alle volken van de wereld om te beletten dat zij elkaar zouden doodschieten. Hij verklaarde voorts in het ge heel niet te geloven, dat de verde diging der V.S. beneden de veilig heidslimiet was gedaald. Toen men hem er aan herinnerde, dat generaal Eisenhower onlangs ver klaard had, dat de V.S. „risico's namen" door niet meer geld in de verdediging te steken, ant woordde Truman, dat iedere mili tair van nature geneigd was dit te denken. Men kon het hun niet kwalijk nemen. Hij, Truman, moest echter rekening houden met de gehele economie. „Rusland is geen haar beter dan het Spanje van Franco of het Duitsland van Hitier: alle drie politiestaten, de ene niets minder totalitair dan de andere", zei Truman nog. NEGEN PATIËNTEN OMGEKOMEN PHILADELPHIA Bij een brand in het Belle-Vista sanatorium bij Springfield, in de nabijheid van Philadelphia, zijn negen patiënjen in de rook gestikt. Bovendien werden twee brand weerlieden. een verpleegster en minstens 80 mannelijke en vrouwe lijke patiënten gewond of be dwelmd. In het sanatorium werden herstellende zieken, ouden van da gen, zenuw, en geesteszieken ver pleegd. De politie vermoedt, dat een patient de brand- heeft gesticht. De negen omgekomen mannelijke patiënten lagen bij het uitbreken van de brand op hun brits vastge bonden, zaten in een dwangbuis of bevonden zich in gegrendelde cel len. vijf minuten ten teken van rouw over de dood van Blum. Het mi nister-comité te Straatsburg schorste de vergadering een half uur. In de Franse Nationale Verga dering verklaarde voorzitter Her- riot met een van ontroering tril lende stem „De dood van Leo Blum is een verschrikkelijk ver lies voor Frankrijk, voor de repu bliek ,voor de denkende mensheid, voor de internationale samenwer king. Hij was een groot demo craat, die gevangenschap en ver banning heeft gekend". VERVOLGING VERZOCHT PARIJS (Reuter). De Franse parlementscommissie, die een on derzoek instelt naar „de zaak der generaals", heeft de regering ver zocht om gerechtelijke vervolging van de generaals Revers en Masten van Revers' secretaris, luit.-kolonel Bravelet. Generdal Revers, de voormalige chef van de Franse Generale Staf en onderhandelaar over het Atlan tisch Pact, heeft naar het oordeel van de commissie een vals rapport over Peyre als 'verzetsman opge steld. II De Raad voor de Scheepvaart in Amsterdam heeft over het kenteren en zinken van het mo torschip „Toornvliet" in de nacht van 10 op 11 December '49, waarbij zes van de negen opva renden zijn verdronken, als zijn oordeel te kennen gegeven, dat de oorzaak ligt in het feit, dat de „Toornvliet" onzeewaardig, ten gevolge van onjuiste bela ding, naar zee is vertrokken. De hoge zeegang heeft later de lading bestaande uit lijnzaad doen verschuiven met het noodlottig gevolg. Met de geva ren voor verschuiving van de lading is niet voldoende reke ning gehouden. De kapitein, die hiervoor verantwoordelijk was hij is bij de ramp omgekomen acht de Raad daarom mede schuldig. Maar ook de reder heeft zich die gevaren niet ge realiseerd en de voorschriften niet in acht genomen. De Raad acht het een leemte in de wet. dat voor schepen, die in Neder- lang gestort graan laden, niet de verplichting bestaat. dat deskundigen voor het begin van het laden het schip inspecteren om na te gaan of het geschikt is voor dit soort lading. NU IN HET HOGERHUIS LONDEN. De regering van Attlee is gistermiddag voor de tweede maal in 24 uur verslagen, ditmaal in het Hogerhuis, bij de stemming over een amendement op een wetsontwerp over de taak van vroedvrouwen. Ook deze nederlaag brengt de regering niet in gevaar, daar het Hogerhuis, waar de conservatie ven in de meerderheid zijn, de regering niet ten val kan brengen. Toen het Lagerhuis gistermid dag weerbijeen kwam, vroeg Churchill onder toejuichingen der conservatieven aan premier Attlee glimlachend of hij wellicht enige verklaring had af te leggen naar aanleiding van de nederlaag van Woensdagavond. Attlee antwoordde, onder luide toejuichingen van de socialisten' „Het is duidelijk, dat er bij de huidige samenstelling van het La- gerhuis altijd kans is dat de rege- ring bij een bepaalde stemming de nederlaag leidt. Bij de stemming van Woensdagavond was geen hoofdlijn van de regeringspolitiek betrokken. Zij wordt door de re gering in geen geval als een aan wijzing beschouwd, dat het Lager huis haar niet langer zijn vertrou- wij schenkt". Churchill verwekte grote hilari teit, toen hij daarop Attlee met zijn besluit geluk wenste en ge wag maakte van „de grote vreug de en opluchting, die de mede delingen van de premier in de socialistische gelederen teweeg hebben gebracht" WEST-DUITSLAND EN SAAR- GEBIED UITGENODIGD TOT; STRAATSBURG - Het ministers- comité van de Raad van Europa heeft gisteren besloten West-Duits- land en het Saargebied uit te no digen toe te treden tot de Raad. De uitnodigingen zullen vandaag verstuurd worden. Duitsland zal ze via de drie hoge commissarissen en het Saargebied via de Franse re gering ontvangen, zo verklaarde de Franse minister van buitenlandse zaken, Schuman. na afloop van de vergadering van Donderdag. FRANKFORT, 30 Maart (Reu ter). Het Amerikaanse leger organiseert voor alle manschap pen overzee een opleiding in de verdediging tegen oorlogvoering met atoomenergie en radio-acti viteit, aldus heeft een hoge Ame rikaanse functionaris bekend ge maakt. De bevelhebbers in het Verre Ocisten, Hawaii. Alaska, het Caraibische gebied en Europa hebben een desbetreffende order ontvangen. D-S Amerikaanse strijdkrachten in Duitsland zouden onmiddellijk snnnnn«" met opleiding van 5000 officieren, die op hun beurt de manschappen zouden, voorlich ten. De opleiding van 200 specia listen, die de officieren moeten opleiden, is bijna voltooid. VOEDSELHULP VOOR WEST-BERLIJN NEW YORK. Het „Internatio nal Rescue Committee" dat ge steund wordt door de vroegere mi litaire gouverneur in de Ameri kaanse bezettingszone van Duitsland generaal Lucius Clay, heeft eeD plan opgesteld voor het zenden van gedroogde eieren en melkpoeder een en ander in het kader van het „project-Berlijn". Het comité hoopt voor 27 Mei, de datum waarop de jeugdparade in Berlijn zal worden gehouden, ten minste twee millioen "Pounds" melk- en eipoeder naai Berlijn te zenden „teneinde de be- bevolking van West-Berlijn te hel pen weerstand te bieden aan de voorgenomen communistische in vasie uit de Sowjet-sector". VATICAANSTAD (K.N.P.). Het Pauselijk staatssecretariaat heeft een officiële verklaring afgelegd naar aaleiding van de uitwijzing van Mgr. Ottavio de Liva door de Tsjechoslowaakse regering. Hierin wordt o.a. gezegd: De regering van Praag heeft op 16 Maart de uitwijzing gelast van Mgr. Ottavio de Liva, de laatste vertegenwoordiger van de H. Stoel in Praag. Als reden voor deze uitwijzing geeft zij aan, dat Mgr. de Liva zich gemengd heeft in de binnenlandse aangelegenheden van Tsjechoslowakije. Deze beschuldigingen zijn vals. Mgr. de Liva heeft zich uitslui tend bezig gehouden met de ker kelijke problemen en geprobeerd de Kerk te besehermen, hetgeen de taak van iedere vertegenwoor diger van de Paus is. Het is dan ook niet de Pauselijke vertegen woordiger, die zich met zaken be moeide, die hem niet aangingen; integendeel: het is de staat, die door haar wetgeving zich op zui ver kerkelijk gebied heeft bege ven en gebrobeerd heeft de interne organisatie van de Kerk omver te werpen, de kerkelijke discipline te verstoren en op deze wijze de Kerk tot een willig werktuig der regering te vernederen. De ware redenen voor de uit wijzing van genoemde prelaat is, aldus het Pauselijk staatssecreta riaat, de vervolging der Katho lieke Kerk. De regering heeft in de laatste twee maanden meer dan vijftig priesers laten arresteren, heeft zich het recht aangematigd een bestuurder aan te stellen over het bisdom van Neusohl, dat tij delijk zonder bisschop was, heeft de bewegingsvrijheid van de bis schoppen beperkt en hen onder politietoezicht geplaatst. Steeds sneller verwezenlijkt zij haar doel de gelovigen van het middelpun' der Kerk los te scheuren Daartc bedient zij zich van geweld en ii grote mate van bijzondere com missarissen, die door hun activi teit het geordend bestuur van de bisschoppelijke curiën verlammen. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1