10% Nieuw Naar een katholiek kabinet? Circus Mullens in Utrecht verbrand Helle aagt de oprijzen P' ES THEE Vandaag wordt vorming van nieuwe regering verwacht Tien kloosterlingen tot boete en dwangarbeid veroordeeld Levende have ter waarde van een ton verloren Veldslag op de Champs Elysee RANT EN KORTING. f nHd Van Zeeland maakt - een goede kans Pinkstermars/, gaat niet door Nieuwe opdracht voor Van Zeeland Dreigende woorden van Spaak Vonnissen in het Praagse proces bij Chinees protest ij de Ver. Naties Alarmerend gerucht niet bevestigd Denk aan de coloradokever! Bezittingen niet verzekerd De werkloosheid is afgenomen 50 politiemannen gewond Rapport herziening Woningwet enoegen kunnen wij richten, dat U vanaf iden VANNELLE'S THEE tegen ver laagde prijzen kunt kopen DO gram f 0.86 0.92 »f M I» n nu n 49 9» 0.78 0.72 BBEL VOORDELIG! net zijn hoofd en zei: er wat ouwe rommel agplaats worden, zie je. 'emakkelijk het oog op op de grond. „Veur jur'n", zei hij. „Da's 'n goedkoop hebb'n omdat ïginn'n is. Betaol mien t is veur de bakker" ;uurlijk geen bezwaar, beurs en overhandigde igd keek. „Jong, jong", da'k nog is geld zol r Gradus haalde nu de ging smid je Verholen huurde stukje land toe kleine jongens waren enige leven, dat er te st was werkelijk slecht altijd nog goed genoeg. Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., Inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) E.M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank A S H VAN HEDEN Pagina 1 Donderdag 6 April 1950 46e Jaargang No. 11833 Kantoren: HOORN. Draaisingel 59, teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56, teL 2046. <2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 GEALLIEERDEN HANDHAVEN VEILIGHEIDSMAATREGELEN BERLIJN, 5 April (Reuter). De onder communistische leiding staande Vrije Duitse Jeugd heeft heden in een open brief aan de West-Berlijners meegedeeld, dat de voorgenomen Pinkstermars door West-Berlijn niet zal door gaan. „De vredesdemonstratie zal in Oost-Berlijn worden gehouden, waar de Amerikaanse militaire politie ons niet kan storen", aldus de brief. Een hoge functionaris van deze jeugdbeweging verklaarde, dat de Westerse politici de aandacht van de West-Berlijners willen aflei den van „de wanhopige economi sche toestand" door een commu nistische putsch te voorspellen en bloedige botsingen met de vredes- demonstranten te veroorzaken. De westelijke functionarissen te Berlijn gaven heden te kennen, dat de geallieerde plannen voor de handhaving van orde en vei ligheid in West-Berlijn geen wij ziging zullen ondergaan. „Zelfs al gaat de mars niet door, dan zal nog de aanwezigheid van 500.000 communistisch gezinde jonge lie den bijna onvermijdelijk tot bot singen aan de sectorgrenzen lei den", aldus een Britse functio naris. NOTARIS VERDUISTERDE EEN HALVE TON Betreffende de aanhouding van de Haagse notaris K. vernemen wij nog, dat het tekort naar alle waar schijnlijkheid niet beneden een be drag van 50.000 gulden zal blijven. De fraude werd ontdekt bij de controle op de boekhouding van de notaris. Deze controle pleegt ambts halve en regelmatig te geschieden bij alle notarissen. K. heeft alle hem ten laste gelegde feiten volle- ■*ig bekend. Prins-regent Karei heeft gisteren Paul van Zeeland verzocht een regering te vormen. Van Zeeland heeft de opdracht aan vaard. In politieke kringen te Brussel is men van oordeel, dat van Zeeland er wel niet in zal slagen een katholiek-liberale regering te vormen. Ook de liberalen schijnen thans hun positie bepaald te hebben. Bij monde van de voorzitter der liberale partij werd verklaard, dat geen enkele liberaal aan een nieuwe regering zou medewerken zonder goedkeuring van het partij bestuur. De Kamer- en Senaatsfracties van de C.V.P. zijn gisteren in af zonderlijke vergadering bijeen ge komen. _Na afloop werd een com muniqué uitgegeven, waarin de C.V.P.-fracties er hun voldoening over uitspreken, dat een persoon lijkheid uit de C.V.P. met de vor ming van een regering is belast en waarin zij hun vertrouwen uitspreken in Paul van Zeeland. Van Zeeland heeft op een gis teravond gehouden persconferen tie meegedeeld, dat hij zijn con sultaties vandaag zal voortzetten. Hij verwacht heden de samen stelling van de nieuwe regering te kunnen bekend maken. Indien van Zeeland er niet in slaagt zich de medewerking van de liberalen te verzekeren bij de samenstelling van een nieuwe regering, zal hij ongetwijfeld een homogeen katholieke regering vormen. Deze zou naar het zich laat aanzien niet alleen in de PRAAG, 5 April (Reuter). Tien R.K. kloosterlingen zijn vandaag door de staatsrechtbank te Praag veroordeeld tot straf fen variërend van twee jaar tot levenslange dwangarbeid, op beschuldiging van verraad en spionnage. Het proces heeft vijf dagen geduurd. catie gelast van de bezittingen der veroordeelden, behalve van Bartak. De rituele gebruiksvoorwerpen en ordetekenen, die in de kelders van de kloosters zijn gevonden, zullen voor religieuze doeleinden worden gebruikt. „Wapens en munitie zijn verbeurd verklaard". Volgens Ceteka zullen drie der veroordeelden Tajovsky, Sil- han en Mastilka in hoger be roep gaan. De beklaagden werden verde digd door 5 advocaten. Een ver slag van hun pleidooien is echter niet gepubliceerd. Volgens het vonnis zijn de abten Mastilak en Tajovsky bovendien schuldig bevonden aan het ver zamelen van wapens „met mis dadige oogmerken tegen de staat". Verder zijn Machalka, Tajovsky en dr. Masilak veroordeeld tot boeten van 50.000 kronen elk. Braito en Urban kregen boeten opgelegd van ieder 30.000 kronen, Kajpr en Blesik 20.000 kronen en Mikulasek 10.000 kronen. Alle beklaagden zijn voor de duur van 10 jaar van hun burger rechten vervallen verklaard, met uitzondering van Bartak, voor wie de termijn op 3 jaar werd gesteld. Het hof heeft voorts de confis- TAIPEH (Formosa), 5 April (Reuter). De Chinese nationa- nistische regering heeft bij de Verenigde Naties geprotesteerd tegen de aanwezigheid van Russi sche onderzeeboten in de Gele Zee en tegen het verblijf van Russi sche militaire en civiele vliegers en technici op het vasteland van China. In een rapport van de natio nalistische luchtmacht is gezegd, dat vier of vijf Russische vlieg tuigen een jager van de nationa listen hadden neergeschoten en een tweede ernstig getroffen bij een luchtgevecht in de buurt van Sjanghai. Voorts werd verklaard, dat onlangs een groot aantal Rus sische vliegtuigen te Hsoetsjou, 250 km ten noorden van Nanking, was aangekomen en dat Russi sche technici radarstations en luchtdoelgeschut bedienden te Sjanghai en Hantsjou. WEER 1900 MILITAIREN GEREPATRIEERD Bijna 1900 militairen debarkeer- den gisteren te Rotterdam van de „Fairsea", het troepentransportschip, dat de jongens uit Indonesië in het vaderland had teruggebracht. De ontscheping van de „Fairsea", een Italiaans schip onder Panamese vlag, werd onder meer bijgewoond door generaal mr. H. J. Kruis. Het aantal radioluisteraars Het aanatl aangegeven radio toestellen in Nederland bedroeg op 1 April j.L 1.389.257 tegen 1.371,043 op 1 Maart. Op 1 Maart j.l. waren er 495.814 aangeslotenen op het rijksradiodistributienet tegen 498.544 op 1 Februari. EXTRA TREINEN In verband met de Goede Vrijdag en de Paasdagen laten de Neder landse Spoorwegen een groot aantal extra-treinen rijden op heden Don derdag, Vrijdag, Zaterdag, Maandag en Dinsdag a.s. Koningin Juliana bescherm vrouwe Ned. Gidsenbeweging H.M. Koningin Juliana heeft het beschermvrouwschap aanvaard van de N.G.B. (Nederlandse Gidsenbewe ging), die 4 Juli haar eerste lustrum zal vieren. Ter gelegenheid hiervan zullen de leidsters van deze orga nisatie op 13 en 14 Mei a.s. een week-end houden in Bakel (N.B.). Senaat, doch ook in de Kamer van Volksvertegenwoordigers, door medewerking van enige koningsgezinde Vlaamse liberalen, het vertrouwen krijgen. Vervol gens zou de regering Kamer en Senaat in verenigde zitting bij eenroepen om de wet op het regentschap op te heffen. Hierna zou de koning naar België kun nen terugkeren. Paul Henri Spaak wijdde gis termorgen in „Le Peuple" een artikel aan de regeringscrisis, waarin hij o.a. zegt: „De strijd begint pas. Degenen die menen dat de terugkeer van de koning naar Brussel het einde zal bete kenen van onze tweedracht, ver gissen zich volkomen. Zij, die denken, dat, indien de socialis tische partij er niet in slaagt door een algemene staking deze terug keer te voorkomen, het probleem ONGERUSTHEID OVER KARDINAAL MINDSZENTY VATICAANSTAD (K.N.P.), Radio Vaticaan maakte in haar uit zending van Woensdag 5 April mel ding van een bericht in de inter nationale pers, volgens welke Kar dinaal Mindszenty en eveneens diens secretaris Mgr. Andreas Zakar zouden zijn overleden. Radio Vati caan verklaarde nog geen defini tieve berichten te hebben ontvan gen omtrent deze bewering, al hoewel de gezondheidstoestand van de Kardinaal alleszins reden geeft het bericht te kunnen geloven. Uit zeer betrouwbare bronnen immers zijn de laatste tijd voort durend bevestigingen binnengeko men over de zeer slechte gezond heidstoestand van de Kardinaal. Ook Mgr. Zakar, de secretaris van de Kardinaal, zou zijn overleden aan de gevolgen van de ondervon den mishandelingen voor en na het proces. DE MOORD OP DE TAXICHAUFFEUR Het Haagse Gerechtshof deed uit spraak in de zaak tegen de oudste der gebroeders B. uit Hilversum, de 23-jarige Henk, die door de Haagse rechtbank indertijd tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld, daar hij schuldig werd geacht aan de moord op de Rotterdamse taxi chauffeur A. G. Clobus. Het Hof achtte het vonnis van de rechtbank juist en veroordeelde H. J. B. tot levenslange gevangenis straf. Het Hof deed tevens en ver- vervroegd, uitspraak in de zaak te gen de jongste B., Pim genaamd. Het Hof vernietigde het vonnis van de Haagse rechtbank, waarbij deze B. tot 4 jaar gevangenisstraf met aftrek werd veroordeeld, we gens diefstal voorafgegaan door ge weldpleging en sprak hem vrij. Pim werd onmiddellijk in vrijheid ge steld. De procureurgeneraal bij het- Hof had 3 jaar gevangenisstraf ge- requireerd. zal zijn opgelost, begaan een grove fout. Een terugkeer van de koning zou leiden tot een ver bitterde en meedogenloze oppo sitie van linkse zijde, een oppo sitie, die jaren zou kunnen duren, doch ons uiteindelijk de overwin ning zou brengen". Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt mede, dat men er terdege rekening mee moet houden, dat na het in treden van warm weer aanzienlijke aantallen coloradokevers te voor schijn kunnen komen. De telers en vooral ook de volkstuinders en par ticulieren moeten derhalve van het eerste optreden af de kevers en de eventuele nakomelingen bestrij den en verdelgen. Men dient de nodige bestrijdingen uit te voeren. Het vorig jaar werd bij over treding een mondelinge of schrifte lijke waarschuwing gegeven. Dat zal dit jaar als regel niet meer plaats hebben. Er zal nu strenger worden opgetreden. Waar eens de muren van Jericho instortten, verrijst nu een nieuw dorp op het zand van de woestijn en hiermede een nieuwe hoop voor Arabische vluchtelingen. Deze eerste proef met een her-nederzetting wordt door de Verenigde Naties met de grootste belangstelling gevolgd; immers, wanneer het een succes blijkt te zijn, kan deze nederzetting als voorbeeld dienen voor volgende, waardoor bijna 700.000 mensen emplooi en huisvesting zullen vinden. Een Arabische vluchteling bouwt zijn huis. In de binnenstad van Utrecht heeft hedenmorgen een korte, hevige brand gewoed met tra gische gevolgen voor het be kende circus Jos. Mullens, waarvan in een uur tijds de gehele levende have verbrand de. 22 voor het merendeel zeer kostbare paarden kwamen om het leven, toen tussen 4 en 5 uur een grote stal, die het win terverblijf van het circus vorm de, afbrandde. 12 man perso neel, die de vaste kern van het circus uitmaakten, raakten in dit voor hen noodlottig uur al hun bezittingen kwijt. Behalve een stalknecht, die bij zijn ver geefse pogingen om het lieve lingspaard van mevrouw Mul lens uit de vlammen te redden, brandwonden aan zijn handen opliep, bekwam niemand van hen enig letsel. Schade één ton De schade, die op dit moment moeilijk te schatten is, zal mis schien 1 ton bedragen en is niet door verzekering gedekt. Het cir cus Mullens overwintert sinds viex, vijf jaar in Utrecht. Tegen 4 uur hedenmorgen is een der stalknechten nog bij de paarden geweest en heeft niets verdachts gemerkt. Een kwartier later stond het inwendige van de stal in lich ter laaie. Chauffeur ontdekte de brand Een chauffeur, die om kwart over vier met zijn taxi aan de overkant van het water over de Tolsteegsingel reed, zag op dat moment een vuurgloed door één der stalramen. Hij reed naar het dichtst bijgelegen politiebureau, vanwaar de brandweer is gealar meerd, die zeer vlug bij de brand aan kwam. Veel was er toen niet meer te redden. De stal brandde als een fakkel en de levende in houd was reddeloos verloren. De directiewagen van de heer Mul lens en twee slaapwagens, die dicht bij de stal stonden, brand den eveneens totaal af. De slaap wagen, waarin de dochter van de directeur, kon nog weggereden worden en bekwam evenmin schade als een aantal andere wa gens, die verder op stonden. Van de stal bleef niets meer over. Tus- De plannen voor het vierde dorp in de Wierin germeer, waarvan we hierboven de maquette zien, zijn voor uitvoering gereed. Het dorp zal een zuiver agrarisch karakter krijgen en zal bestaan uit 7 huizen voor notabelen, 40 huizen voor middenstanders en 250 voor arbeiders. Dan komen er 20 winkels, 20 ambtswoningen, 20 huizen voor ouden van dagen, 3 kerken, 3 scholen, 2 kleuterscholen, een gemeenschappe lijk gymnastiekgebouw in de nabijheid van de sportvelden, een café met vergaderruimte, een autobusstation, een dependance van gemeente werken, een politiepost en een consultatie-bureau voor zuigelingen. De oppervlakte is 33.S ha en er zullen 1330 inwoners zijn. Dr. Ir. P. VERHAGEN OVERLEDEN In de ouderdom van 67 jaar over leed te Rotterdam na een lang durige ziekte dr. ir. P. Verhagen, in leven stedebouwkundig adviseur van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Dr. ir. P. Verhagen werd in Beverwijk geboren, behaalde in 1905 te Delft zijn diploma als bouw kundig ingenieur, waarna hij assis tent werd van professor Van der Steur. Hij werkte mede aan de uit breidingsplannen van o.a. Wormer- veer en Veendam. In September 1940 was ir. Verhagen in het zwaar geteisterde Middelburg, waar de band met de wederopbouw werd opgenomen. In 1945 werd hij stede bouwkundig adviseur van het col lege van algemene commissarissen voor de wederopbouw. In 1949 er kende de Delftse Hogeschool zijn bijzondere verdiensten op stede bouwkundig gebied door hem te benoemen tot dr. honoris causa. sen de smeulende natte resten lagen de kadavers van drie ponies en 19 paarden, tot voor kort de trots van het circus Mullens. Het goochelmateriaal, bestaande uit konijnen duiven en dergelijke ging ook verloren. Directeur in Frankrijk De heer Jos Mullens is met zijn echtgenote in Frankrijk op zaken reis en voor het ogenblik niet te bereiken. Bij het laatste optreden van het circus te Laren bracht een storm grote schade toe aan de tent, die nu te Groningen nog in repa ratie is. Over enkele weken zou 't circus zijn nieuwe tournee aan vangen met voorstellingen te Arnhem. Gedurende de maand Maart daal de het aantal by de gewestelijke arbeidsbureaus als werkloos inge schreven mannen van 101.767 tot 86.982, t-w. 52.969 geheel werklozen (vorige maand 66.256), 32.647 DUW- arbeiders (33.429) en 2366 wachtgel ders (2082). Deze daling staat in verband met het seizoen. In de landbouw en de veenderijen was de daling geringer dan in het overeenkomstige seizoen van het vorige jaar, In de voedings- en genotmiddelenindustrie nam het aantal werklozen toe tengevolge van afzetmoeilijkheden in de siga- renindustrie. Het aantal als werkloos geregi streerde gedemobiliseerde militai ren bedroeg eind Maart 2801 tegen 3279 per eind Februari. Onder de bouwvakarbeiders daal de het aantal werklozen van 16.041 tot 10.769. WESTERLING KRIJGT 40 DAGEN SINGAPORE, 6 April (Reuter). Westerling, wiens straf voor het illegaal binnenkomen in Singa pore morgen geëindigd zou zijn. is tot 40 dagen eenzame opsluiting veroordeeld wegens een aanval op een celgenoot. AMERIKAANSE TARWE EN RIJST NAAR CHINA? WASHINGTON, 5 April. Reuter. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft heden op zijn wekelijkse pers conferentie verklaard, dat de Ame rikaanse regering overweegt, of er een mogelijkheid bestaat tarwe en rijst naar het Chinese vasteland te sturen, ter verlichting van de hon gersnood. Het ministerie van Buitenlandse Zaken bespreekt met Congreslei ders een voorstel om, als een mens lievend gebaar, een deel van de overtollige tarwe ep andere land bouwproducten naar China te zen den, daar er krachtige gevoelens van vriendschap bestaan tussen het Amerikaanse en Chinese volk, aldus Acheson. VERDEDICINGSPACT VAN ARABISCHE LIGA CAIRO, 5 April (Reuter). De politieke commissie van de Ara bische Liga, die thans te Cairo bijeen is, heeft een „collectief verdedigingspact" ontworpen naar voorbeeld van het Atlantisch Pact. Het pact zou bindend zijn voor de zeven leden van de Liga, te weten: Egypte, Jordanië, Irak, Syrië, de Libanon, Saudi Arabië en Jemen. Vandaag en morgen zullen de economische en militaire deskun digen van de Liga-landen bijeen komen om de economische en strategische clausules van het pact te ontwerpen. Nieuwe hoogleraar te Amsterdam De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisterenmiddag, na een ge heime zitting van twintig minuten vooraf, benoemd tot gewoon hoog leraar in de algemene propaedeu- tische chirurgie aan de Gemeente lijke Universiteit, nummer twee van de voordracht, dr. A. Kummer, chirurg aan het gemeenteziekenhuis te Zaandam. Dr. Kummer verkreeg 24 van de 38 stemmen. Nummer één van de voordracht, dr. H Wam- steker, chirurg te Haarlem, kreeg 14 stemmen. CONGREGATIE BROEDERS FRANCISCANEN BLEIJERHEIDE De Algemene Overste van de Congregatie der Broeders-Francis canen te Bleijerheide (Jongens- Pensionaat) werd bij zijn bezoek aan Rome door Z.H. de Paus in privé- audiëntie ontvangen. De H. Vader zegende de Congregatie en haar werk, speciaal het Algemeen Kapit tel der Congregatie, dat op 26 Juïi a.s. te Bleijerheide wordt gehouden. Uit België, Duitsland, Noord-Ame- rika en Brazilië komen afgevaar digden naar het Kapittel. Br, Jozef, die sinds 1939 in Noord- Amerika verblijf houdt, neemt als Oud-Algemeen-Overste ook deel aan 't Kapittel. PARIJS, 5 April (Reuter). Een door communisten geleide menigte heeft voor het .gebouw van de „Figaro" aan de Champs Elysee een demonstratie gehou den tegen het uitgeven van de memoires van Otto Skorzeny, de kolonel van de S.S., die in 1944 Mussolini bevrijdde. De demonstranten wierpen met stenen en tafeltjes en stoelen van café's naar de politie, die zich voor het gebouw had opgesteld. De politie deed daarop een charge, zonder gummiknuppel echter. Toen de demonstranten deze charge weerstonden kwamen de gummiknuppels voor de dag en ontwikkelde zich een ware veld slag. Demonstranten rukten poli tiemannen gummiknuppels uit handen en gebruikten deze tegen de politie zelf. Langzamerhand vormden zich twee „fronten" en de demonstranten werden lang zaam terugedreven. Zij grepen hierbij alles wat binnen hun be reik kwam, onder meer de deuren van een bioscoop, en slingerden dit naar de gelederen der politie. De politie zuiverde de weg over een afstand van enkele honderden meters en wierp barricades op. Naar wij vernemen is de staats commissie-van den Bergh voor de herziening van de woningwet dezer dagen met haar werk gereed gekomen. Het rapport zal op 15 April aan de regering worden aangeboden. Kort daarna kan de publicatie worden verwacht. Twee uur na het uitbreken der ongeregeldheden was alles weder rustig. Een officier van politie ver klaarde tegenover Reuter, dat een vijftigtal politiemannen gewond was, „van wie sommigen ernstig". Zeventig demonstranten waren gearresteerd. Winst voor Labour LONDEN, 6 April (Reuter). Bij de gisteren in Neepsend (Sheffield) gehouden tussentijdse verkiezing heeft de Labour-can- didaat, Sir Frank Soskice, de ze tel verworven. De meerderheid van Labour is nu vier. Een Labourlid echter is Dinsdag na een auto-ongeluk in het ziekenhuis opgenomen, zodat de „strijdvaardige meerderheid" thans slechts drie is. Noodtoestand in Noord-lerland BELFAST, 5 April (Reuter). De regering van Noord-lerland heeft naar aanleiding van het werpen van vier bommen de nood toestand afgekondigd. Volgens de afkondiging heeft de politie onder meer het recht zonder speciale order huizen te doorzoeken en personen voor korte tijd in hech tenis te houden zonder arrestatie bevel. Investeringsplan van Italiaanse regering De Italiaanse minister van fi nanciën, Pella, heeft gisteren in het parlement een programma van openbare en particuliere in- vesteringen tot een totaal-bedrag van 1500 milliard lire aangekon digd, dat beoogt de productie te verhogen en de werkloosheid te I verminderen. In het plantsoen te Harderwijk, dat uitziet op het IJselmeer, zal een bijna 4 meter hoog monument, door de beeldhou wer N. A. van der Kreek te Bussum uit Franse kalksteen vervaardigd, worden onthuld. In het monument wordt de dankbaarheid en het medele ven met de slachtoffers van het verzet uitgebeeld. In een te dere, toegewijde houding troost een jonge vrouw een getroffen verzetsman.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1