Abdul Azis geeft zich niet over Hatta vraagt eenheid van alle Indonesiërs Ook het pad van Paul van Zeeland gaat niet over rozen TIENDUIZENDEN PELGRIMS VIERDEN HET GROTE PASEN DER VERGEVING Nieuwe Duitse heffingen dodelijk voor onze export Pasen bracht ons noodweer Sultan Hamid 3 vroü V. 1-Stormvogels 2 BAL-ZAAL van lijkerman, 't Veld ant niet missen l EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN nHd\ Pasen bracht storm en regen „Voort-werken in illusies" Trein botste tegen lege kolenwagens Ned. pelgrims bij Z. H. de Paus Verenigd rondom Christus' Plaatsbekleder Pauselijke Zegen Urbi et Orbi Deel der Katholieken zou bezwaar hebben tegen zijn formatie Crisis nu nog ingewikkelder Abdul Aziz vraagt steun van U.N.C.I. Incident in de Notre Dame buiten Djakarta Kroniek en Kritiek Brits stoomschip liep op een mijn Circus Mullens toch op tournee teerden: ekende huidartsen hebben van vijftien tot vijftig jaar hoonheidskuur laten doen. g en veertien dagen achter* de drie vrouwen kregen etere teint en een mooiere huid zal mooier worden» de doet: Was Uw gezicht Zeep. Masseer Uw huid rijke Palmolive schuim. - Doe dit 3 keer per dag. ng. Uw huid zal daarna geworden zijn. Vraag óók het extra-grote stuk voor-het-bad" 50 cent jd: ng 2.30 uur. PAASDAG Hero's" - Aanvang 4 u. RINK EN KEET. HOORN 9 zoekt of er één kunt de krant. Want de krant i werkdag is compleet duidelijke dagblad van en wetenswaardigheden, ets. dat U wijzer maakt >at geldt voor U, die nt zo zorgvuldig leest, ire millioenen dagblad- volbrengt zo'n krant •gen biedt het toch. En voorlichting, en al die I nog minder dan het ijkt staat, als U dat in Helemaal alleen van Verholen tegen zijn elijk jongens van de •lijk verdiend. Hier, it mogen jullie gaan wee flinke stukken kken. Daarna komen netjes hier en dan kleine Nelis en zijn !n laten de rakkers de weduwe Rozina onderd op, toen ze haar toonbank zag n en om twee dikke Alle-mensen-nog-is- is mij een raadsel". Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, t 1.50 per mnd., exclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H 'AN HEDEN Pagina 1 Dinsdag 11 April 1950 46e Jaargang No. 11836 Kantoren; HOORN, Draaisingel 59, tel 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, tel 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Kapitein Abdul Azis heeft gisteren te Makassar verklaard, dat hij zich niet naar Djakarta zal begeven om zich aan de regering van de R..I.S. over te geven. De Indonesische premier, de heer Hatta, heeft gisteravond in een radiorede een beroep gedaan op de Indonesiërs in en bij Makassar om niet deel te nemen aan de acties van Abdul Azis, ,,die tot resultaat kunnen hebben, dat geheel Indonesië in stukken verscheurd wordt". „Eenheid is de basis van onze vrijheid", zo sprak Hatta, „en in dien de eenheid verbroken wordt, zal onze pas gewonnen vrijheid wederom verdwijnen". Hatta gaf toe, dat „een scherpe strijd tussen het federalisme en unitarisme in Oost-Indonesië" wordt gevoerd, doch hij ontkende, „DE OPMARS", het pittige pro- paganda-blad van de Katholieke Volkspartij, dat zijn „Paas-num- mer" grotendeels aan de betekenis van de komende Statenverkiezin gen wijdt, heeft daartussen door nogal critische commentaren aan gaande de behartiging van sociale zaken, de volkshuisvesting en de vergoeding van de materiële oor logsschade. „Er mag niet in illu sies worden voortgewerkt", zegt het blad ergens en dat geldt op alle genoemde gebieden. Wat de volkshuisvesting betreft, hebben wij pas een tweetal arti kelen gewijd aan de onafwijsbare noodzaak om ook bij de bouw- politiek met de beginselen reke: ning te houden en dat het hierbij van zelfsprekend voor ons om katholieke beginselen gaat, heeft wethouder Nijkamp van Enschede in de Eerste Kamer nog eens duidelijk gemaakt, toen hij waarschuwde tegen overdreven propaganda voor de kleine woning. Bij de begroting van Sociale Zaken heeft de Bruyn, de man van de K.A.B., het minister Joekes danig lastig gemaakt, al bleef het voorlopig meer bij „blaffen dan bij „bijten". Maar de „Opmars suggereert, dat het een volgende maal bij blaffen niet zal blijven, en er zal eerlang in de Tweede Kamer klare wijn geschonken moeten worden over de kwestie van de werkloosheidswet Deze zou op 1 Juli a.s. moeten worden ingevoerd, doch er zal zal niets van komen, omdat de minister bepaalde plannen heeft met betrekking tot de u i t v o - ring van deze wet, welke plan- nen verband houden met en vooruit lopen op de aloude kwestie van de reorganisatie en unificatie van de sociale verzeke ringen. Er is sprake van, dat het depar tement weer méér vingers in de pap wil hebben, hoewel de uitvoe ringsorganen van de bedrijfsge- noten een prachtige staat van dienst hebben. Dat het toch ook aan het departement van minister Joekes niet onbekend is, hoe wij in ons land de richting van de P.B.O. uitgaan, waarmee de uit voering van de sociale verzeke ringen nogal iets te maken heeft, had de K.V.P.-voorzitter, de heer Andriessen, al eerder in de Twee de Kamer betoogd. De minister van Sociale Zaken wil nu een soort overkoepelend administratief orgaan, Centraal Administratie Kantoor te heten dat langs een omweg nog weer meer overheidsinvloed zal infil treren op dit gebied, maar dat moet allemaal nog bekeken wor den en daar zal nog wel een hartig woordje over vallen. Er is nog een andere kwestie ook: hoe zal het met de premie betaling gaan? Volgens de in de wet neergelegde regeling zouden de arbeiders daarvan op zich redelijk een deel moeten beta len. Maar kan dat in het kader van de loon- en prijspolitiek? Toch zal er een oplossing moeten wor den gevonden. De minister weet nóg niet hoe en zo blijft de uit voering van deze steeds meer actueel wordende wet, ook al een illusie. Met de wet op de vergoeding van de materiële oorlogsschade is het al net zo: het parlement heeft veel waarde gehecht aan de in stelling van een scheidsgerecht voor die stellig talrijke ge vallen, waarin de oorlogsgetroffe nen niet accoord gaan met de toe gewezen vergoeding. Maar het scheidsgerecht is nog niet inge steld, er zijn nog geen uitvoerings beschikkingen enz. en in dit ver band is in belanghebbende krin gen het woord „laksheid of sabo tage van overheidswege" vragen derwijs al gevallen Minister Lieftinck had loyale uit voering van de veel-besproken en veel-becritiseerde wet toegezegd, maar waar blijft op deze manier die „loyaliteit", om van de be faamde „progressiviteit" maar niet te spreken? Er is waarlijk al genoeg gesold met de belangen van de oorlogs getroffenen, die, inderdaad al heel wat illusies in de rook boven hun puinhopen hebben zien opgaan. Nog meer „voortwerken in illu sies" zou in die kringen 'opnieuw de verbittering wakker roepen, die sinds de bevrijding al te veel geschrijnd heeft. dat de opstand van Azis op eniger lei wijze daarmede verband hield. „Deze politieke strijd moet op sportieve manier worden gevoerd en het volk zelf moet beslissen, welke politiek gevolgd moet wor den. Wij moeten niet vergeten, dat wij één volk zijn met één vader land onze politieke opponenten zijn onze eigen medeburgers. Daarom is het volstrekt onjuist, dat er wapens aan te pas komen", aldus Hatta. „De toestand in Ma kassar kan slechts worden opge lost op de basis van onze natio nale eenheid." -Hatta ontkende, dat de republiek- Djogja aansluiting van de staat Oost-Indonesië bij de republiek wenste. „Wij moeten echter niet vergeten, dat het gehele Indone sische volk de republiek be schouwt als een nationaal sym bool". Hij zinspeelde op de moge lijkheid, dat „een derde macht de opstand van Abdul Azis gebruikt om onze eenheid te ondermijnen tot het bereiken van het door haar gestelde doel". Hatta zeide niet, welke mogendheid hij bedoelde. In een officiële radio-uitzending werd bij de aankondiging van de rede van de heer Hatta eerder op de dag verklaard, dat de minister president zou spreken over de Tipartite conferentie te Djakarta en de arrestatie van de sultan van Pontinak. De heer Hatta roerde echter slechts de conferentie aan met een mededeling, dat „alle kwesties op openhartige wijze werden besproken. Over de laatste arrestaties sprak hij niét. Volgens Reuter is er te Dja karta consuur ingesteld op alle post uit Indonesië. Op Eerste Paasdag, 's morgens te ongeveer half elf kwam een per sonentrein uit Amsterdam naar Maastricht te Susteren in botsing met een stilstaande trein, bestaan de uit ledige kolenwagens. Een vierwagentreinstel vloog daarbij in brand. De reizigers van de personentrein werden met bus sen verder vervoerd. De wagen voerder en de conducteur van de goederentrein werden gewond. De reizigers bleven ongedeerd. Het rei zigersverkeer ondervond vertraging. Met man en macht werd gewelkt om de ravage op te ruimen. Tweede Paasdag was het reizigersverkeer op deze drukke spoorlijn weer ge heel normaal. Eerste Paasdag in Val d'lsere H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard hebben op eerste Paasdag in Val d'lsere een kerk dienst bijgewoond, waarin een Franse predikant voorging. Daar in Val d'lsere geen protestantse kerk bestaat, werd de dienst ge houden in een plaatselijk hotel. In verband met de jongste ge beurtenissen te Makassar stond de kapitein Andi Abdoel Azis een interview toe aan persver tegenwoordigers. In het midden kapitein Andi Abdoel Azis. VATICAANSTAD, KNP. De Nederlandse pelgrims, die zich thans in Rome bevinden, zijn Zaterdagochtend door Z. H de Paus in een algemene audiën tie in de Sint Pieter ontvangen Dertigduizend pelgrims uit alle delen der wereld namen aan deze audiëntie deel. Oorspronkelijk zouden de Nederlandse pelgrims in een bijzondere audiëntie op tweede Paasdag worden ontvan gen. De grote vermoeienissen, die de Paasplechtigheden in de St Pieter van de H. Vader zouden gevergd worden, maakten het noodzakelijk, dat deze bijzondere audiëntie geen doorgang kon vinden. Z. H. de Paus, die zich echter in een goede gezondheid bevindt, werd de Sint Pieter binnengedra- genop de Sedia Gestatoria. Over weldigend was het enthousiasme van de pelgrims. De Nederlan ders hadden ter vergoeding van de teleurstelling een zeer mooie plaats gekregen op een speciale tribune dichtbij de Confessio. VATICAANSTAD (K.N.P.). De plechtige Paasmis, die Z.H. de Paus op eerste Paasdag in de Sint Pieter heeft opgedragen is tot een grootse manifestatie van broederlijke liefde en eens gezindheid geworden. Duizenden pelgrims uit Noord- en Zuid-Amerika, Afrika, Australië en Indonesië, uit Canada, Frankrijk, Italië, Nederland, België, Denemarken, Duitsland, ja zelfs uit het verre China en de landen achter het Ijzeren Gordijn hadden zich rondom Christus' Plaatsbekleder verenigd om met alle luister, waarover de H. Liturgie beschikt, het grote Pasen der Vergeving te vieren. Het aantal pelgrims, dat zich in de Goede Week en tijdens de Paasdagen te Rome bevond, wordt op ver over de honderdduizend geschat. Onder hen waren alleen reeds dertigduizend Fransen, tweeduizend Nederlanders en twee duizend Duitsers. De aanvragen van pelgrims om de Pausmis te kunnen bijwonen bedroeg reeds een week tevoren het dubbele van het aantal dat de St. Pieter kan bevatten. Reeds om acht uur Zondagmorgen begon de basiliek vol te stromen. Toen dan ook Z. H. de Paus om kwart voor tien gezeten op de Sedia Gestatoria Zijn intocht deed in de Sint Pieter, waren reeds meer dan vijftigduizend pelgrims in de basi liek tegenwoordig. Z. H. de Paus werd door een donderend applaus en gejuich van de pelgrims ont vangen. Nadat de Terts was gezongen begon de plechtige Pausmis. Het koor van de Sixtijnse Kapel on der leiding van Mgr. Lorenzo Pe- rosi vierde daarbij de Mis van Palestrina „O Admirabile Com- mercium" uit. Een der indrukwekkendste mo menten, die zo treffend de een heid tussen het Oosten en Westen in de Enige heilige Katholieke KeKrk symboliseren, was Jjjet zin gen van Epistel en Evangelie in de taal der beide grote ritussen, eerst in het Grieks, daarna in het Latijn. Na het Evangelie hield Z. H. de Paus in het Latijn een homilie over het grote Paasfeest der Vergeving. Homilie van Z.H. de Paus De H. Vader begon Zijn preek met te herinneren aan de tekst van de grote Apostel der Volkeren Sint Paulus: Traditus est pro delictis nostris": Hij is overgele verd voor onze misdaden. Door de kwellingen, die Christus heeft ver dragen in Zijn geest zowel als in Zijn Lichaam, zijn wij bevrijd, en wérden wij verlost uit de slavernij van zonde en dood. De dood van Christus heeft onze ostanding be werkt, zij is het beginsel van onze vreugde en onze verrijzenis. Paul van Zeeland, de Belgische katholieke kabinetsformateur, die Vrydagmiddag had verklaard, dat hij het nieuwe kabinet reeds in zijn zak had en dat hij de namen van de nieuwe ministers Zaterdag bekend zou maken, is te optimistisch geweest. Er waren op het laatste ogenblik moeilijkheden gerezen die het vormen van een nieuwe regering belemmerden, aldus moest van Zeeland Zaterdag verklaren. De verklaring van van Zeeland, dat hij voor moeilijkheden staat, kwam voor politieke kringen te Brussel als een verrassing. Door de mislukking van van Zeeland is de toestand nog inge wikkelder geworden, dan zij reeds was. Het schijnt, dat speciaal de Waalse vleugel van het katho lieke Vakverbond bezwaar heeft gemaakt tegen het deelnemen aan de regering van enige buiten het parlement staande figuren, die een bepaalde functie in het be drijfsleven uitoefenen en die voor de Waalse katholieke arbeiders moeilijk aanvaardbaar zouden zijn. Het schijnt verder, dat er ook in de leiding van de C.V.P. ver deeldheid bestaat bij het zoeken naar een oplossing voor de koningskwestie. Samenvattend De Hoge Commissaris der R.I.S. in Nederland, de heer Mohammed Roem en de Nederlandse Staatssecretaris van Marine schout bij nacht H. C. W. Moorman, zijn Zondagmiddag met het vliegtuig uit Djakarta in Nederland teruggekeerd. Op Schip hol stonden Mohammed Roem (rechts) en schout bij nacht Moorman de talrijke journalisten, die aanwezig waren, te woord. De dood heeft over Christus geen heerschappij meer. Maar in Zijn verheerlijking en Zijn verrij zenis heeft Hij ook voor ons de heerlijkheid verworven. Wij, die in de 'Goede Week met vrome aan dacht het lijden van de Verlosser hebben overwogen, zo vervolgde de H. Vader, wij worden thans door Christus' Verrijzenis opge roepen tot een nieuw leven. Christus is het onderpand van onze vrede. Hij zelf is onze vrede. Tot Zijn Apostelen heeft Hij ge zegd :„Mijn vrede laat ik U, mijn vrede geef ik u, niet echter zoals de wereld die geeft, geef Ik hem aan u". Willen wij deze vrede ver werven dan zullen wij Gods Wet moeten eerbiedigen. „Daarom", zo besloot de H. Va der Zijn homilie, „geest volmaakt, onderhoudt de vrede en de vrede zal ook met u zijn". Als treffende bijzonderheid dient vermeld te worden, dat tij dens de Pausmis aan het gebrui kelijke ritueel een symbolische handeling was toegevoegd. Toen de H. Vader de plechtige Paas- prefatie aanhief, verlieten twee der kardinalen hun plaats in het koor en begaven zich ter weers zijden van het pauselijk altaar, waar zij tot het Agnus Dei bleven staan. Deze toevoeging diende als symbool van de twee engelen, die na Christus' Opstanding stonden bij het open graf. Indrukwekkende was ook de uittocht van Z. H. de Paus uit de Sint Pieter. De zee van geluid, van ewiva-geroep, die de zang van het Tu es Petrus door de Six tijnse Kapel herhaaldelijk over stemde is niet te beschrijven en slechts zij, die hiervan ooit getuige geweest zijn, kunnen iets van het enthousiasme bevroeden, dat zich van de pelgrims meester maakte, toen de Pausleijke stoet langs hen heen trok. (Vervolg op pag. 3) MAKASSAR, 31 April (Reuter) Kapitein Abdul Azis heeft de steun van de Unci gevraagd, aldus is heden meegedeeld. Kapitein Azis verklaarde in een brief aan de vertegenwoordiger van de commissie te Makassar, dat hij op het hoofdkwartier van de staf van het federale leger documenten had gevonden, welke „met stellig heid bewijzen, dat de ware be doeling van het opperbevel van het nationalistische leger was, de Oost-Indonesische staat systema tisch te liquideren". „Dit, zo voegt kapitein Azis er aan toe, „is volledig in strijd met de plechtige beloften, welke op de kan worden gezegd, dat de taak van de heer van Zeeland, na de tieke jongste verwikkelingen, er stellig niet gemakkelijker op is gewor den. Socialisten bliiven tegen De 900 gedelegeerden op de Na tionale Raad van de Bélgische socialistische partij hebben tweede Paasdag besloten „rusteloos en onverzoenlijk" te strijden tegen de terugkeer van koning Leopold. Van Zeeland zou heden door de Prins Regent worden ontvangen. Op Eerste Paasdag is een per soon er in geslaagd om op het ogenblik, dat de H. Mis in de Notre Dame te Parijs zou begin nen voor de komst van de priester de preekstoel te bestijgen en daar felle beschuldigingen tegen de katholieke kerk te uiten. Hij stel de de kerk verantwoordelijk voor alle kwalen, waaronder de wereld op het ogenblik gebukt gaat On der de gelovigen ontstond een hevige beroering en toen enkele mannen, die men als medeplich tigen beschouwt, voor de rust verstoorder partij kozen, ontstond er een schermutseling. Eerst in de basiliek en later op het plein er voor. De betrokkene werd ten slotte gevat en aan de politie overgeleverd. Naar Aneta uit doorgaans wel ingelichte k ringen te Djakarta verneemt, is sultan Hamid II over gebracht naar een plaats op Java, buiten Djakarta ,waar zijn ver hoor wordt voortgezet. Camouflage (Sm.) De C.P.N. tracht een nieuwe stunt uit te halen. Haar Candidatenlij sten voor de komende verkiezingen voor de Provinciale Staten op Woensdag 26 April a.s. worden in de thans begonnen reclame aangekondigd als lijsten van de partij voor Vrede en Brood Dat klinkt even aardig als be- driegelijk, maar de grote meer derheid van de kiezers zal dooi de doorzichtige aardigheid de be- driegelijkheid wel ontdekken Vrede betekent o.a. de rust in de orde. maar de communis ten doen niet anders dan onrust verwekken en wanorde stichten, overal in de wereld, en waar ze de kans krijgen ook in ons vader land. En brood zouden we in een communistische maatschappij slechts schamel eten in o n v r ij h e i d. Ons land zou één concen tratiekamp zijn, waar leven slechts mogelijk is voor degenen, die het godloze Stalinisme aan hangen. Vrede en brood? Ste nen voor brood! En in plaats van vrede een terreur, evenbeeld van dit uit de zwartste nazi-tijd. Wij hebben nog vrede en brood, niet dankzij, maar ondanks de communisten. En daar moeten we ons straks bij de Statenstembus naar gedragen: weg met de poli- camouflage van de communisten! In de Duitse Staatscourant is een verordening gepubliceerd, waarbij heffingen boven de be staande invoerrechten worden in gesteld. In Nederlandse tuinbouw- kringen heerst hierover grote opwinding. „Wij aarzelen niet deze heffingen dodelijk voor onze export naar Duitsland te noemen" aldus een zegsman van het Cen trale Bureau voor de Tuinbouw veilingen. Deze heffingen, die men als vereveningsbedragen kan be schouwen, beogen de Duitse be drijvigheid te beschermen. Spe ciaal met het oog op de aanzien lijke Nederlandse export van tuin bouwproducten naar Duitsland, maakt men zich over deze nieuwe maatregelen ernstige zorgen. Neemt men bij een koers van de Duitse mark op 90 cent het totaal der invoerrechten en hef fingen, dan zal met ingang van 10 April bij voorbeeld 22,5 cent per kilogram aardbeien, 13,5 cent per kg komkommers, 29 cent per kg tomaten tot 15 Juni en nadien 19 cent per kg moeten worden be taald bij invoer in Duitsland. Op spinazie zal 12 cent per kg wor den geheven, op sluitkool 7 cent. In tuinbouwkringen zegt men, Ronde-Tafelconferentie te Den Haag werden gegeven". „Ik verzoek u geen steen op de andere te laten om deze voor nemens en verdere schendingen van de overeenkomsten van de Ronde-Tafelconferentie te verhin deren. Ik geef u de verzekering, dat ik en mijn mannen onze strijd vastbesloten zullen voortzetten tot het ogenblik, waarop deze staat een vrije en beslist democratische staat is. gegrondvest op wettige beginselen en niet vastgesmeed aan kolonisatie van buiten". dat deze heffingen de prijzen van Nederlandse producten ver boven de koopkracht van het Duitse pu bliek zullen brengen. Als gevolg hiervan verwacht men een cata strofale prijsdruk over de gehele linie. Gevoelens als in de tuinbouw over deze nieuwe Duitse heffin gen vindt men ook in de branches, die zaden, vis, chocolade, suiker werken, bakkerij- en meelprodue- ten naar Duitsland exporteren Aan de regering is verzocht stap pen te ondernemen bij de Duitse regering teneinde te bevorderen, dat de uit de verordening voort vloeiende moeilijkheden voor de Nederlandse bedrijvigheid en export ongedaan worden gemaakt. Men betoogt, dat deze heffingen die men als invoerbelemmeringen beschouwt, in flagrante strijd zijn met het handelsverdrag van No vember 1949, waarin liberalisatie van het handelsverkeer werd over eengekomen. JOCHIE GING MET VRIENDINNETJE UIT Een Haagse jongentje van negen jaar, J. van H. en zijn 10-jarig vriendinnetje M. S. waren „aan de zwier" ge gaan met 20 gulden, die de knaap uit een gelddoosje bij een rijwielhandelaar had weggenomen. Hij kocht een bal en een badmutsje voor het meisje en tracteerde haar verder in verschillen de eetgelegenheden op lek kernijen. Toen het tweetal tenslotte in een café neer streek om de dorst te ver drijven, waarschuwde de caféhouder de politie. De kinderen hadden toen 13 gulden opgemaakt. Het ruim 7000 ton metende Britse s.s. Fort Nisqually, dat zon der lading van Hamburg op weg was naar Amsterdam om aldaar cokes te laden, raakte op de avond van de tweede Paasdag om 21.40 uur 12 mijl ten noorden van Ter schelling (8 mijl noord noord-oost van het lichtschip Terschelling) op een mijn en zond onmiddellijk een S.O.S.-sein uit. De schade aan het schip toege bracht bleek echter van beperkte omvang tezijn. Drie kwartier later seinde het schip, dat de machine kamer niet geraakt was en dat het zou trachten op eigen kracht Am sterdam te bereiken. Intussen waren op Terschelling en in IJmuiden de sleepboten „Holland" en „Noordholland" on der stoom gezet. De „Holland" van de rederij Doeksen voer niet uit, doch de „Noordholland" van Wijsmuller ging het Engelse stoomschip tegemoet om ingeval van nood hulp te verlenen. De zomertournee van het circus Jos Mullens, waarvoor reeds alle voorbereidingen door de directie waren getroffen, zal toch door gang vinden. Niettegenstaande de ramp, die de onderneming heeft getroffen. Mullens heeft besloten de door hem afgesloten contracten met artisten voor nieuwe nummers te handhaven. Bovendien heeft de dresseur Otto Schumann zijn vier paarden nog, doordat deze tijdens de ongeluksnacht in een andere stal waren ondergebracht. De tijdens de eerste twee voor stellingen van circus Strassburger te Arnhem gehouden collecten voor circus Mullens bracht in to taal ruim 400 gulden op. (Van onze weerkundige medewerker) Zo mooi als het Paasweer het vorige jaar was, zo slecht is het deze keer geweest. Al was het Zaterdag reeds vrij moeilijk een verwachting te geven, toch zal niemand, ook de weerkundige niet, gedacht hebben, dat het weer zo slecht zou worden. Zaterdag verdween het hoge drukgebied, dat ons mooi weer bracht, met rasse schreden naar het oosten en veel vlugger dan verwacht was, trokken twee depressies naar ons toe. De fronten hiervan brachten ons gedurende de Paas dagen regen en regenbuien terwijl tot overmaat van ramp de wind tot stormkracht aangroeide en soms wel snelheden van 90 a 100 km per uur bereikte. Vooral gistermiddag was de regenval zwaar en in de periode van 6 tot 18 uur noteerde Valkenburg de meeste neerslag n.l. 13 mm op de voet gevolgd door Schiphol met 12 mm: hierop kwamen Den Helder, Leeuwarden en de Bilt met 9 mm en Eeldc- met 8 mm. Gisteravond kwam echter het koufront over. hetgeer tot gevolg had, dat de neerslag overging in buiten en de lucht plaat selijk weer opklaarde. Ook de eerstkomende dagen zullen er af en toe buien voorkomen, terwijl de wind winr zal afnemen. De tempera tuur zal echter aan de lage kant blijven.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1