Amerikaanse bommenwerper zou hebben gevlogen boven Sovjet-Russisch gebied Vuurgevecht met Russische jagers ^hBSi Radio-Makassar ontkent landing federale troepen Wankelt Belgische C.V.P.? Veldslag" te Bordeaux EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD] De koude oorlog wordt verwarmd Moskou zendt krachtig protest aan Washington Onmogelijkzegt Amerikaanse marine, want het toestel was zonder wapens" Verband met vermist vliegtuig Londen vat het niet ernstig op V.S. zullen protest van de hand wijzen ^SÊÊÊKm Azis toch niet naar Djakarta Walter Ulbricht terug uit Rusland Voorstel van Spaak zou worden onderzocht Tussen communistische bootwerkers en de Franse Republikeinse Garde Eerste wapenschip is in Italië Mgr. Jos Sweens overleden Tweede secretaris Kath. Volkspartij Twee boerderijen in de as gelegd De actie voor het circus Mullens Slachtoffer van voedselvergiftiging Twee kinderen onder hef zand gestikt HET FEIT Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50 in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H.N.Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank A S H VAN HEDEN Pag. 1 Woensdag 12 April 1950 46e Jaargang No. 11837 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 De Russische minister van Buitenlandse Zaken Wisjinsky, heeft gisteren de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, admiraal Allan Kirk, een in krachtige bewoordingen gestelde protest nota overhandigd, waarin wordt beweerd, dat een Amerikaanse viermotorige machine van het type der^ vliegende forten 21 kilometer Sovjet-gebied is binnengedrongen. Sovjet-jagers zouden hierna zijn opgestegen en het Amerikaanse toe stel hebben gelast te landen. Hef toestel gaf aan deze oproep geen gehoor en opende het vuur op de Sovjet-jagers. Een van de jagers zou hierop zich gedwongen hebben gezien het vuur te beantwoorden. Het Amerikaanse toestel was toen in de richting van zee verdwenen. Het incident zou Zaterdag hebben plaats gehad bij Libau in Letland. De Russische protest-nota veroordeelt ,,deze grote schending van de Sovjet-grens door een Amerikaans militair toestel waardoor tegelijkertijd op ongehoorde wijze de elemen taire regels van het internationale recht geschonden worden." De tekst van het protest werd te Londen opgevangen en in Washington om 18 uur (Ned. tijd) ontvangen. Deze orders zijn enige tijd gele den door admiraal Richard Conol- ly, operbevelhebber der Ameri kaanse vlootstrijdkrachten in het oostelijke gedeelte van de Atlan tische Oceaan en in de Middel landse Zee, uitgevaardigd. Uit Moskou meldt Reuter nog, dat de Amerikaanse ambassade aldaar gisteravond geen commen taar wilde geven op de Russische protestnota. Amerikaanse ontkenning Generaal Vandenberg, chef van de generale staf der Amerikaanse luchtmacht, heeft gisteravond ver klaard dat geen Amerikaans vlieg tuig op acht April machinegeweer vuur heeft gewisseld met een Rus sisch gevechtsvliegtuig, zoals in de Sovjet-Russische protestnota wordt beweerd. De inhoud van de Russische pro testnota brengt men in verband met de Amerikaanse bommenwer per, die sinds Zaterdag wordt ver mist en waarnaar van Amerikaan se zijde een grootscheepse speur tocht is ondernomen. Een woord voerder van het State Department verklaarde, dat het Amerikaanse toestel, dat sinds Zaterdag boven de Noordzee wordt vermist, enigs zins lijkt op een B-29 superfort. Het boven de Noordzee vermiste toestel was een „Privateer". In de protestnota wordt nog ge zegd, dat het Amerikaanse toestel bezig was verder Sovjet-gebied binnen te vliegen. Naar aanleiding hiervan waren de jagers opge stegen. Amerikaanse functionarissen zijn onmiddellijk begonnen een onderzoek naar de feiten in te stellen. Een der juridische kwesties in deze vormt in Amerikaanse ogen de status van Letland. Volgens het Russische bericht had het incident boven Letlands gebied plaats. Letland werd in 1940 door Sovjet troepen bezet en bij de Sovjet- Unie ingelijfd. Amerika heeft Let land nooit als Sovjet-gebied er kend. De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken, McDermott, zeide „geen com mentaar" op de vraag of Amerika Letland als Sovjet-gebied be schouwt: In andere kringen ech ter verklaart men, dat de V.S. de tegenwoordigheid van de Letland se gezant te Washington nog steeds officieel erkennen. Er is nog geen commentaar van het Witte Huis. Een woordvoerder van de Ame rikaanse marine verklaarde dat marine - patrouille - vliegtuigen strikte orders hebben op een af stand van tenminste dertig kilo meter van de Sovjet-Russische ter ritoriale grenzen te blijven; bo vendien mogen deze toestellen wanneer ze zich nabij Sovjet- Russisch gebied bevinden, geen wapens aan boord hebben. Admiraal Forrest P. Sherman, chef-operaties van de Amerikaan se marine, heeft verklaard dat het boven de Oostzee vermiste Ame rikaanse marinevliegtuig niet be wapend was. Waarnemers te Washington trekken uit beide verklaringen de conclusie dat de Amerikaanse militaire leiders het mogelijk achten, dat het vermiste marine vliegtuig het toestel is, waarop door een Sovjet-Russisch gevechtsvliegtuig is geschoten. Admiraal Sherman bracht in herinnering dat het Amerikaanse marinevliegtuig sinds acht April j.l. wordt vermist, hetgeen tevens de datum is, die in het Russische protest wordt genoemd voor de beweerde grensschending. Tevens verwijst Sherman naar de verkla ring van een lid der bemanning van het vermiste toestel, volgens welke het vliegtuig niet bewapend was. „Het marine-patrouille-vlieg tuig kan dus niet op enig ander toestel hebben gevuurd of ont vangen vuur hebben beantwoord", aldus admiraal Sherman. Geheime instrumenten? Een officiële woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht te Wiesbaden verwierp gisteren de suggestie van een Nederlands dag blad, volgens welke 't zoeken op Begeleid door een Italiaanse erewacht, werd de Italiaanse vlag naar het Gouvernementsgebouw te Mogadishou (Somaliland) getransporteerd, waar zij werd gehesen nadat Engeland het gouvernementschap over Somaliland had overgedragen aan Italië. Tijdens de oorlog werd de toenmalige Italiaanse kolonie Somaliland door de Engelsen bezet. Somaliland zal thans voor de periode van tien jaar onder gouvernementschap van Italië staan. De Verenigde Naties houden het oppertoezicht. zo uitgebreide schaal naar de ver miste Amerikaanse bommenwer per het gevolg zou zijn van het zich bevinden van „geheime in strumenten" aan boord van het oorlogsvliegtuig. Hij verklaarde, dat deze voor stelling van zaken „volkomen on gegrond" is. De woordvoerder herhaalde de reeds eerder door autoriteiten van de Amerikaanse luchtmacht afgelegde verklaringen dat de bommenwerper werd ver mist, terwijl hij zich op een nor male navigatievlucht boven Noord Duitsland en Denemarken bevond en dat het zoeken is begonnen, toen het toestel Zaterdagavond j.l. had gemeld dat het zich boven Bremerhaven bevond, doch geen bericht werd ontvangen, dat het te Kopenhagen was aangekomen. „Wij zouden naar elk ander vermist Amerikaans vliegtuig op dezelfde wijze zoeken, als wij thans doen naar deze bommenwer per", verklaarde hij. Door het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht is he denmiddag bekend gemaakt, dat het zoeken naar het vermiste toe stel zal voortduren, „zolang er nog enige hoop bestaat". Vijf en twintig Amerikaanse vliegtuigen en drie honderd man personeel van de Amerikaanse luchtmacht nemen thans deel aan het zoeken naar de vermiste bom menwerper, waarbij het Kopen- TASS VERKLAART; V.S. SCHENDEN DEENSE SOUVEREINITEIT LONDEN, 12 April (Reuter). Het Sovjet-Russische persbureau Tass verklaart in een bericht uit Stockholm, dat vanmorgen vroeg in Londen werd opgevangen, dat „Amerikaanse militaire vliegtui gen, dat Deense souvereiniteit schendend, op het Deense vlieg veld (Kastrup) blijven aankomen, zonder eerst van hun komst ken nis te geven". „De Amerikanen, die het Deense vliegveld Kastrup (het vliegveld van Kopenhagen) hebben bezet, hebben een aanzienlijke militaire luchtmacht geconcentreerd", aldus het bericht van Tass. „Het is de Amerikaanse bommenwerpers toegestaan over Zweden, met in begrip van belangrijke strategi sche gebieden, te vliegen. Onmiddellijk na dit bericht zond Tass nog een ander bericht, af komstig uit Kopenhagen, uit, waarin wordt gezegd: „De Deense openbare mening is steeds meer geneigd te den ken, dat de Amerikaanse mede deling van een vermissing van een van hun vliegtuigen een voor wendsel is voor het houden van luchtmanoeuvres, welke ten doel hebben bekend te geraken met het Oostzeegebied en met het Deense vliegveld Kastrup". Te Londen is men niet geneigd een ernstig diplomatiek incident tussen de Sovjet-Unie en de Ver. Staten te verwachten, als gevolg van het Sovjet-Russische protest tegen een beweerde schending van Russisch gebied door een Amerikaans militair vliegtuig. Te Londen is men van mening, dat aan het Sovjet-Russische pro test geen diepgaander betekenis behoeft te worden gehecht dan een openlijke waarschuwing aan de Westerse mogendheden om weg te blijven van Russisch grondgebied. Ambtenaren van het Ameri kaanse ministerie van Buitenland se Zaken verklaarden Dinsdag avond laat, dat de betrokken Ame rikaanse ministeries verwachten, dat zij heden hun eerste onder zoek naar de feiten, die betrek king hebben op de Sovjet-beschul digingen, zullen hebben beëin digd. Men verwacht, dat de V.S. de Sovjet-nota van de hand zul len wijzen. haagse vliegveld Kastrup als basis wordt gebruikt. Hiervoor is een speciale regeling getroffen met de Deense autoriteiten, aldus deelt Reuter mede. Het enige resultaat, dat de na speuringen tot nu toe hebben op geleverd, is het bericht, dat zoe kende vliegtuigen Maandag boven de Oostzee, in de omgeving van het ten zuiden van Zweden gele gen Deense eiland Bornholm, twee helle lichtschijnsels hebben waar genomen, welke afkomstig kun nen zijn van valschermfakkels. Kapitein Kringier, die de lei ding heeft van de nasporingen, verklaarde gisteravond te Kopen- hagerr in een radio-uitzending, dat de Amerikaanse autoriteiten van mening zijn dat het vliegtuig in het gedeelte van de Oostzee, dat thans wordt afgezocht, is neerge komen. Twintig toestellen zullen tegelijkertijd boven dit gebied in de lucht blijven. Voor de Amerikaanse Luchtmacht is een grote serie Douglas C-124A transportvliegtuigen in aanbouw, bestemd voor zowel het vervoer van goederen als van troepen. De romp is in twee dekken verdeeld en de toegang tot het benedendek is via de rompneus, die voorzien is van twee grote openslaande deuren. Tegelijkertijd met het opengaan van deze deuren wordt een laadbrug naar buiten gebracht, waardoor vrachtauto's en andere voertuigen naar binnen kunnen rijden. Deze vliegtuigen zijn zo groot, dat zij de zwaarste types tanks kunnen meenemen. OOST-INDISCH KABINET PROTESTEERT DJAKARTA, 12 April (Reu ter). Radio-Makassar heeft gisteravond de verklaring van de federale regering tegenge sproken, waarin wordt gezegd, dat het Worang-bataljon (fe derale troepen) gisteren ten zuiden van Makassar was ge land. Radio-Makassar antwoordde op mededelingen, die de Sultan van Djogja gisteren via'de radio deed. De Sultan verklaarde, dat kapi tein Azis er in had toegestemd naar Djakarta te komen om ver slag uit te brengen. Hij voegde er aan toe, dat alle militairen van de Apris, die door kapitein Azis ge vangen waren genomen, in vrij heid waren gesteld en dat zij hun wapenen hadden teruggekregen. Maar vandaag geven betrouw bare berichten, die uit Makassar en uit Nederlandse legerkringen worden ontvangen, te kennen, dat: 1) Makassar gisteren tegen de schemer niet door federale troe pen is omsingeld, zoals is bericht; 2) kapitein Azis er niet in heeft toegestemd naar Djakarta te gaan om verslag uit te brengen aan de centrale regering. In een Reuter-telegram uit Ma kassar, dat heden te Djakarta werd ontvangen, wordt gezegd, De plaatsvervangende premier van Oost-Duitsland, Walter Ul bricht, is Dinsdag te Berlijn te ruggekeerd na een vacantie van verscheidene weken in de Sovjet Unie. In West-Duitse persberich ten is het vermoeden uitgespro ken, dat Ulbricht in Rusland po litieke besprekingen op hoog ni veau gevoerd heeft. dat volgens gezaghebbende krin gen te Makassar het Oost-Indo nesische kabinet gisteravond heeft besloten bij de centrale regering te protesteren en de Unci om interventie te verzoeken tegen de „ondermijnende" politiek, welke, zo wordt verklaard, het doei was van de federale troepen, die uit Java naar Oost-Indonesië zijn ge zonden. In het telegram wordt de vol gende uiteenzetting gegeven van de verwarde toestand, welke is ontstaan: Luitenant-kolonel Mokoginta, territoriaal commandant van de federale troepen, onderhandelde met kapitein Azis tot het ogenblik, waarop het ultimatum van presi dent Sukarno aan kapitein Azis, om zich over te geven, zou af lopen. De president van Oost-Indone- sië, Sukawati, kwam daarop, uit vrees voor bloed vergieten onder de bevolking, tussenbeide en over reedde kapitein Azis op verschei dene punten toe te geven aan kolonel Mokoginta. Radio-Djakarta gaf deze con cessies daarop onjuist weer. Later dwong kapitein Azis ko lonel Mokoginta een rectificatie te geven via Radio-Makassar. De in deze uitzending opgehel derde punten zijn: 1. Hoewel de federale troepen, die gevangen genomen waren toen kapitein Azis Makassar bezette, in vrijheid waren gesteld, wer den zij onder de bescherming van de staatspolitie gesteld. 2. Hun wapenen zouden niet worden teruggegeven, voordat zij naar Java terugkeerden. De moeilijkheden, waarmede kabinetsformateur Paul van Zee land te kampen heeft, blijken van zodanige aard te zijn, dat hij tot nu toe geen definitieve lijst van ministers bekend heeft kunnen maken. Vele politieke waarnemers zijn thans van oordeel dat van Zeeland er niet in zal slagen een homogeen-katholieke regering sa men te stellen, waaraan buiten parlementaire personen zullen willen deelnemen. Men spreekt reeds van het aan blijven van de regering Eyskens en een soort „wapenstilstand" Tenzij een dergelijke regering een oplossing heeft voor de konings kwestie en dit is weinig waar schijnlijk zouden de Kamers tenslotte toch moeten worden ont bonden. In kringen van de Wetstraat verluidt intussen, dat in de boe zem van de C.V.P. bij sommigen het verlangen zou bestaan toch tot een andere oplossing van de ko ningskwestie te komen, dan die welke tot nu toe voorstaan. Deze C.V.P.-kringen zouden wensen dat nagegaan werd, in Vier honderd bootwerkers, le den van de onder communisti sche leiding staande CGT, heb ben gisterenavond in enkele van de voornaamste straten van Bor deaux slag geleverd tegen even veel leden van de republikein se garde en der plaatselijke po litiemacht. Na de eerste schermutselingen volgde een handgemeen over de gehele linie, waarbij de boot werkers moesten terugtrekken, hetgeen zij evenwel met een „vertragende actie" deden. De „terugtocht" werd zodanig ge leid, dat hierbij het hoofdkwar tier te Bordeaux van de plaatse lijke communistische partij werd gepasseerd. Hier stonden nieuwe communistische hulptroepen ge reed, in de vorm van klerken en ander kantoorpersoneel van het communistische hoofdkwar tier, dat zich in ijltempo naar het dak begaf en de politie met dakpannen bekogelde. Tevens werden nu ook schoten gewisseld De strijd bereikte een hoogte punt in de rue Sainte-Catherin- ne, een van de hoofdstraten van Bordeaux. Hier wisten gardisten en politiemannen uiteindelijk vereend de zege te bevechten. Vier bootwerkers werden gear resteerd. Aan beide zijden wer den verscheidene strijders ge wond. De oorzaak der wanordelijk heden werd gevormd door de oorlog in Indo-China en het ver zenden van oorlogsmateriaal naar dit gebied, waartegen de communistische bootwerkers wil den protesteren. hoeverre het voorstel van Spaak (instelling van een „luitenant generaalschap voor het Belgisch koninkrijk" ten behoeve van prins Boudewijn, terugkeer van de koning naar België zonder deelneming van de vorst aan het politieke leven, en uiteindelijk diens troonsafstand) te verwezen lijken is. Volgens deze kringen zou van Zeeland reeds Zondag j.l. voorne mens zijn geweest naar Pregny te vertrekken om met de vorst dit voorstel te bespreken, doch zou de rechtse vleugel van de C.V.P. hem er toe gebracht hebben daarvan af te zien. Paul van Zeeland verklaarde gisteravond om 22 uur tegenover journalisten, dat hij de prins regent op de hoogte heeft gesteld van de bespreking, die hij had gevoerd en dat hij hem een voor stel heeft overhandigd. Hij deelde verder mede, dat de prins-regent .met betrekking tot dit voorstel, een aantal personen moet raadplegen. Wanneer dit is geschied, zal de prins-regent Paul van Zeeland vandaag opnieuw in audiëntie ontvangen TOGLIATTI VORMT „OORLOGSRAAD" Het Amerikaanse vrachtschip „Exilona" met houwitsers, veld geschut en kleine wapens aan boord, 't eerste schip, dat Ame rikaanse wapens in het kader van het Atlantisch Pact naar Italië brengt, is de baai van Napels binnengelopen. De politie heeft in de haven strenge veiligheidsmaatregelen getroffen. De leider der Italiaan se communisten Palmiro To- gliatti, heeft in de stad inmiddels een „oorlogsraad" met zijn voor naamste medewerkers bijeenge roepen om te beslissen of men al dan niet tot actie tegen het lossen van het schip zal over gaan. Met de lossing is echter al be gonnen. De leiders van het niet- communistische vakverbond had den de verzekering gegeven, dat de wapens zouden worden gelost. Alles is rustig in de stad. BOXTEL, 12 April. Op de pro cure der Witte Paters te Boxtel is telegrafisch bericht ontvangen van het overlijden van Z. H. Exc. Mgr. Jos Sweens, Aposto lisch Vicaris van Zuid Nyanza. Hij bereikte de hoge leeftijd 92 jaar. Mgr. Sweens werd in Den Bosch geboren. In 1882 werd hij tot priester van het Bossche bis dom gewijd. Zeven jaar later ver trok hij als missionaris naar Afrika in de Sociëteit der Witte Paters. In 1901 werd hij belast met werkzaamheden in Oerondi (Midden Afrika). In 1906 werd hij benoemd tot overste van St Charles te Esch en in 1910 volg de zijn benoeming tot bisschop In 1912 werd hij Apostolisch Vi caris van Nyanza. In 1929 kreeg hij eervol ontslag, maar hij bleef in zijn missiegebied woonachtig. In verband met het vertrek van mr. Ch. Rutten, die een functie aan het departement van Buiten landse Zaken aanvaardde, werd tot zijn opvolger als tweede secre taris der K.V.P. door het bestuur der K.V.P. benoemd: mr. J. W. van de Poel. Mr. v. d. Poel is korte tijd gele den teruggekeerd uit Indonesië, waar hij ruim drie jaar als reserve officier diende. Laatstelijk was hij waarnemend hoofd van de sociale dienst van de Koninklijke Land macht. Op Tweede Paasdag brak in Balgoy bij Nijmegen brand uit in de boerderij van de heer J. Heels- man. Door de hevige wind breidde het vuur zich zo snel uit, dat er aan blussen niet te denken viel. Er verspreidde zich een grote von kenregen over de omgeving, zodat ook de boerderij van de heer H. Jansen, op 500 meter afstand ge legen, door het vuur werd aan getast. Beide boerderijen brand den geheel af. De inboedels en een grote hoeveelheid pluimvee gingen verloren. De schade, welke door verzekering wordt gedékt, schat men op f 75.000. Het comité van aanbeveling voor de landelijke hulpactie circus Mullens, is nu volledig met toe treding van de volgende leden: jhr. H. Beelaerts van Blokland van het hoofdbestuur van het Rode Kruis te den Haag, jhr. mr. J. Schuurbeque Boeye, burgemeester van Zierikzee, mevrouw A. J. baronesse Heemstra te Amster dam, ir. P. E. S. Otten, president directeur van Philips te Eindho ven, P. J. G. van Heek uit En schede, industrieel, Rika Hopper, Albert van Dalsum en Godfried Bomans. Gedurende de Paasdagen is de hulpactie voor het circus Jos Mul lens reeds begonnen door de win keliersvereniging „Twijnstraat" te Utrecht, die in de naaste omge ving van het terrein van de brand ligt. Hier heeft een collecte een bedrag van f 886.07 opgebracht. Voorts hebben de voortrekkers (van de padvinders) in de omlig gende straten gecollecteerd, waar bij een bedrag van f 886.10 werd opgehaald. In een van de bussen van de voortrekkers was een biljet van f100 gedeponeerd. In het gezin van Dijk te Vee- nendaal is een vermoedelijke voedselvergiftiging geconstateerd, die van ernstige aard blijkt te zijn. De 60-jarige mevrouw van Dijk, die ook aan suikerziekte lijdende was, is namelijk gistermorgen overleden. Men veronderstelt, dat de oor zaak gezocht moet worden in het gebruik van hoofdkaas en van een worstje afkomstig van een huisslachting te Achterveld. Ook hier zijn twee gevallen van een dergelijke vergiftiging geconsta teerd, evenwel van klaarblijkelijk minder ernstige aard. De toestand van het gezin Onderstal, dat een week geleden in verband met vermoedelij ke voedselvergiftiging naar het Arnhemse ziekenhuis w.erd overgebracht, wordt redelijk wel geacht. Waarschijnlijk kun nen man en vrouw en zeven kin deren in de loop van de volgende week weer naar hun huis terug keren. OOSTERHOUT, 11 April. Twee kinderen, de 13-jarige C. A. Knuit en de 12-jarige F. Stuifmeel, zoontjes van arbeiders uit Breda, waren Dinsdagmiddag aan het spelen op de bergen bij Seters onder Dorst, gemeente Oosterhout Op een gegeven moment schijnt zich een zandverschuiving te heb ben voorgedaan en zijn de beide kinderen onder het zand bedolven en gedood.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1