MEN DIE 1 UIT VERTROliWEH Tuii Canada biedt goede kansen voor emigranten Sijperda ,GROETEN UIT HILVERSUM' Volksstemming Tram Bergen SLECHTS EEN VERLOF A IN DE BEEMSTER Van Ceta-ËGVCl-UHzór de zuirUqe was **t£Z teaperitijH,! ALKMAAR EN OMSTREKEN Kleding naar Maal Opa van 't Hoff overleden --- - Veel belangstelling voor K.R.O.-avond Handwerk vraagt tijd! K S T E R Pokkenepidemie in Surabaja Bouwvoorschot toegestaan Marktberichten De l tien n Onverk z< PAGINA 2 DONDERDAG IB APRIL 1950 ALKMAAR. In een gecombi neerde vergadering van de L.T.B. en de L.T.J. in Alkmaar, gehouden in Het Wapen van Heemskerk, sprak voor een honderdtal belang stellenden drs. Jos. v. Campen over de mogelijkheden der emigratie. Alvorens op zijn onderwerp in te gaan, gaf hij een historisch over zicht van het bevolkingsprobleem, dat voor ons land in de laatste tién jaren zo nijpend is geworden en waarmede industrialisatie en emi gratie ten nauwste samengaan. Het gaat hier om het verschaffen van voedsel en werkgelegenheid aan een groeiende natie waarvan de ontwikkeling niet belemmerd kan en mag worden door practijken als door Malfhus voorgestaan. Diens theorie is trouwens door de prac- tijk wel terdege gelogenstraft ge worden! De vraag, hoe men aan dê pro blemen van een steeds groeiende bevolking het hoofd kan bieden, diént anders opgelost te worden dan door mehs-onterendê en Góds wetten verwerpende systemeh. Intussen heeft men rekening, te houden met het feit, dat men Biet een overschot aan bevolking komt te zitten. Vooral voor de jonge boer wordt dit probleem nijpend. Spreker was daarbij geên Voorstan der van industrialisatie, temeer om dat omscholing van deze generatie, vooral van de ouderen onder hen, naar de industrie niet goed voor mogelijk wordt gehouden. Toch möêt er Wórden aangepakt ert mag mèn niet gaan denken, We zullen wêl eêns zien. Mén moet het onder de ogen durven zien dat de toekomst vöör een groot deel onzer plattelanders niét meer in eigen land ligt. In het verleden werd door de katho lieken weinig of niets aan emigratie gedaan en onze protestantse broe ders zijn ons dan ook al een eeuw lang flink vooruit geweest. Velen zijn, toen de ontwikke ling in Groningen. Friesland en Zeelaïlg dat noodzakelijk maakte, naar Amerika eh Canada getrok ken. Gelukkig brak na de bevrij ding in onze kring een ander inzicht baan en ging men het belang van emigratie inzien. Daarbij moét getracht Wordeh gebieden te zoeken, die zowel door hun klimaat als door hun gods dienst en sociale toestanden voor ortZe mensen aantrekkelijk zijn. Er werd eerst aan Frankrijk gedacht en wel in de vorm van het stichten van kolonies. Dat gaat het beste in het Zuiden, het Hoorden is daar voor minder geschikt. Vooral de streek tussen Bordeaux en Tou louse is Zeer gunstig met kleinere bedrijven van 20 tot 30 ha. In een emigratie-Centrum van 100 ha wor den de jonge émigranten ingesteld op hUn nieuwe arbeid. De Paters Lazaristen zijn hier met de geeste lijke zorg voor de emigranten be last. Frankrijk biedt zeker veie mogelijkheden. Aandere werelddelen Groèps-emigratie biedt, aldus drs. van Campen, het meeste succes in Brazilië, vooral Voor de melkvee houderij. Op een kolonie van 5000 hectaren wordt hier zeer veêl be reikt. Men heeft daarover reeds uitvoerig in de bladen kunnen lezen. Ook de akkerbouw biedt hier mogelijkheden, maar deze zijn mo menteel nog niet te overzien. Canada vooral is het land van de vrijwel onbegrensde mögelijkheden voer de emigrant. Dit land, dat 300 maal zo groot is als Nederland eh slechts 12 millioen inwoners telt, kan grote contingenten emigranten opnemen. Mèn hoüde echter reke ning mede mêt de streek waar men terecht komt. Quebec en Ohtario zijn voor een groot deel Frans talig en katholiek, Alberta, Sas katchewan en het Westen méér Engels en protestant, hier zijn weer grotere bedrijven Van 800 a 700 ha, de echte prairie-bedrijven. In hét Oosten treft men kleinere en vaak Schoutenstraat - Alkmaar (Advertentie.l 25 jaar Puddingfabriek „Viefrix" ALKMAAR. Op 1 Mei zal de bekende Alkmaarse „Victrix" Puddingfabriek aan de Handels kade alhier haar 25-jarig bestaan vieren. A.F.C.-NIEUWS ALKMAAR. Donderdag, Vrij dag en Zaterdag, 13, 14 en 15 April, krijgen de adspiranten van R.K.AFC bezoek van de adspiranten van de Roosendaalse Voetbalver. „Roosen daal". Deze voetballertjes van 10-14 jaar zullen ook bij AFC-ers worden ondergebracht. Donderdagavond worden er op 't veld aan de Westerweg tussen half 5 en half 8 drie wedstrijden gespeeld tussen de Roosendaalse en de AFC- adspiranten. Wilt u komen genieten van het Zuidelijk enthousiasme, dan bent u van harte welkom. Onmiddellijk na de weds(|hjden volgt de prijsuitrei king, Vooral de leden van de AFC- familie. (groot en klein) worden natuurlijk verwacht, om even van him belangstelling voor de jeugd blijk te geven. Dus tot op de Wes terweg? Afgesproken! Maandag 24 April is de sluitingsdatum van de clubavond. Uitnodigingskaar ten voor de vaste bezoekers van de clubavond zijn verkrijgbaar bij P. Kooyman, Laat 173, tegen over legging van de op de clubavonden uitgereikte bonnen. Deze uitnodigingen gelden voor de heren met diverse éga's, ver loofden of dames, dus deze maal mogen de vrouwen mee!!! Dit kunnen we wel zeggen: met aller medewerking wordt het knal! Verdere bijzonderheden zijn in te winnen a.s. Maandagavond op de clubavond, waarbij wij natuur lijk iedereen verwachten. Geeft uw medewerking! ook gemengde bedrijven aan waar van men na vier of vijf jaar wer ken als zelfstandig man heen kan gaan. Ook is er onder de katho lieken een actie gaande de emi granten te helpen. Australië en Nieuw-Zeeland zijn minder geschikt en alleen voor de veebedrijven belangrijk. Woning nood en andere moeilijkhedeq spe len hier echter bij de belemmering een grote rol. Drs. van Campen besloot zijn be toog met er op te wijzen, dat be heersing der talen en werkwijzen in de verschillende landen éêh eer ste voorwaarde voer sueees is, ALKMAARS OUDSTE INWONER ALKMAAR, Zoals meh giste ren in de overlijdensadvertentie heeft kuntieh lezeh, is Aikmaars oudste inwoner, de heer G. van 't Hoff, in de ouderdom van 101 jaar, te Bergen, waar hij de laatste tijd verblijf hield, overleden. Opa van 't Hoff, dié zich tot zijii levenseinde mochf verheugen in ëen goede gezondheid, overleed na eën kortstondig ziekbed. De gevolgen van een val is deze hoogbejaarde Alkmaarder niet meer te boven ge komen. Hij ruste ih vrede. A.s. Vrijdag zal de H. Mis van Requiem in Bergen worden opge dragen, waarna de begrafenis te Alkmaar zal geschieden. Benoeming ALKMAAR. Op voorstel Van de Onderwijzersafdeling Alkmaar- stad der St. Augustinusvereniging is broeder Hermanus, overste te Alkmaar, met grote meerderheid van stemmen gekozen tot lid van het hoofdbestuur. Concert Orpheus ALKMAAR, Het Mannen koor „Orpheüs" zal Zaterdag a,S. een zaalconcert geVen irt 't Gul den Vlies o.l.v. Joep Schreurs. Daar dit mannenkoor zich tot dus- Ver specialiseerde Op kerkcon- certéh. zal het besluit van „Or pheus", om ook in de concertzaal op te treden, velen zeer aange naam zijn. Het concert heeft een populair cachet, zodat het programma voor een ieder zeer aantrekkelijk is gemaakt. Het ziet er naar uit dat deze proeve van „zaalconcert" zeer zeker zal slagen. ONZE ACENDA RUSTENDE JAGER, Bergen Drie is te veel, door Rot- terd. Toneel voor Berger Kunstkring. WAPEN VAN HEEMSKERK 8 uur: Feestavond Invali- denbond. GULDEN VLIES 8 uur: K.R.O.-tournee „Twee in Een" met aantrekkelijk ra dio-programma. BIOSCOPEN: Harmonie: Romance in de Zuidzee, volw.; Cinema Americain: Song of Texas, alle leeft.; Victoria Theater: Slave Girls volw.; ABT: De blon de Rimboe-koningin, 14 jr. NACHTDIENST TAXI'S: Koopman, Lindegracht 43, telef. 3916, NACHTDIENST APOTH.: Apotheek Wanna, Ritsen voort 6, TENTOONSTELLINGEN ALKMAAR. Gemeentemuseum: Werken van Alkmaarse schilders. Zondagen Van i05 uur, werkda gen van 2—0 uur. Aula Gymnasium: Jeugdtehtoon- stêlling. Zaterdag 14.3017 en 10 22 üür. Volgende dagen ook van 10 -*-12 üür, BERGEN; Rustende Jager- Sehil- derljêrtVerzatneling Gala 1012, 3 5 en -10,30 uur, KNAAPJE VERMIST ALKMAAR. Woensdagmid dag kwam een vader op het poli tiebureau aangifte doen dat hem door een jongen was medegedeeld dat zijn zoontje bij de sluis in de Baangracht, te water zou zijn ge raakt en verdrohkeh. Het kind, dat de mededeling had gedaan, Was pertinent in zijn verklaringen, waarop de politie direct met dreg gen begon. Tot 9.30 Uur gister avond heeft men dit werk voort gezet, doch zonder resultaat. Gok de politie te water is op verschil lende delen van de stad met dreg gen begonnen. Hedenmorgen werd het werk voortgezet. Kiezerslijsten ALKMAAR, De burgemees ter van Alkmaar brengt ter alge mene kennis, dat ter Secretarie dier gemeente ter inzage is ge legd, tegen betaling der kosten, in afdruk of afschrift Verkrijg baar gesteld, de lijst bedoeld in Art. 57 F der Kieswet, Vermel dende de namen der kiezers die voorkomen op de kiezerslijst in een andere gemeente, doch in Alkmaar aan de stemming voor de verkiezing der Provinciale Sta ten zullen deelnemen. De Burgemeester voornoemd, WYTEMA. Alkmaar, 13 April I960, Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Anne ke, dochter van J. N. Wessemius en K. Naastepad; Marcus L., zoon van C. N. de Vries en D. Hemel rijk; Frits, zoon van J. P. Kemp en A. Blokker. Gehuwd: Nicolaas A. J. Visser en Veronica E. M. Keijsper; Jo hannes N. Mol en Afra G. Been tjes; Cornelis Miedema en Frede- rica van Gorcum; Teunis Korn en Hermina E. van den Wijngaard, Vergadering K.A.B.-kader ALKMAAR Wij herinneren er nog even aan, dat Vrijdagavond om 8 uur in bet café Haring aan de Oudegr. 130, 'n vergadering van 't kader der kath. arbeiders wordt gehouden, waarop geen van de be stuurders der vakafdelingen en instellingen mag ontbreken. Op de- zè vergadering zullen urgente za ken worden besproken en enige be sluiten voor de naaste toekomst worden genomen. NOORDER BANK ALKMAAR In dê óp 12 dezer gehouden jaarlijkse algemehê ver gadering van aandeelhouders wer den de Balans ert Winst- en Ver liesrêkehing oVer het boekjaar 1949 goedgekeurd eft het dividehd be paald op 6%. In een voorgaande buitengewone vergadering van aandeelhouders werden twee statutenwijzigingen aangenomen. De heer Mr. J. P. Windhausen Werd als commissaris herkozen. Santos-collecte AKERSLOOT Dé Op de eer ste Paasdag gehouden collecte voor Santos heeft in beide parochies dezer gemeente in totaal opge bracht de Som van f 83.36. Aan de milde gevers en geefsters onze Oprechte dank, in het bijzonder aan de Zëereerw. Heer Pastoor van der Berg eh de Zëêreêrw. Heer Pastoor Kloes voor hun medewer king. KATHOLIEKE VOLKSPARTIj akersloot in verband met de a.s. verkiezing voor de Prov. Staten, zal er voor zieken gele genheid bestaan om zich per auto haar het stemlokaal te laten ver- vderen. Voor deze stemming kunt U zich opgeven tot en met 25 April bij de secretaris, de heer van Vliet, Tevens vermelden wij nog, dat de contact-commissie, die de fractie der K.V.P. terzijde zal staan, bestaat uit de volgende personen: Jac. Leijen, Startuiger- weg; J. Sohoorl, Kerklaan; P. Leijên, Bosweg; C. de Jong, Ko ningsweg; C. J. Schut, Wilhelmi- naweg; P. J. Tiebie, Julianaweg; G. A. van Vliet, Kerklaan en uit de Schermer de heren P. Pronk, R. Swart en P. Mul. Wij wénsen deze heren Veêl succes mêt hun Werkzaamheden. (Advert.) in het kader van de KRO tour nee 1949/50 brachten artlstéh Van de Katholieke Radio Omroep gis terenavond in hét Gulden Vlies, onder de naam „Groéten Uit Hil versum" eén uitstekend program ma, dat twee complete radio shows bevatte. De zaal van 't Gul den Vlies was tot de laatste plaats gevuld en het talrijke publiek uit te door luide bijvalsbetuigingen zijn waardering Voor het gebrach te programma, Ger de Roos met zijn orkest Zonder Naam en de drie Musketiers vestigden door hun optreden op de Alkmaarse planken de faam die Zij voor de microfoon hebben verworven. Toby RiX had zowel met 't mu zikale als met het clowneske deel van Zijn muzikale dlöwrterie vêel succes Roland Wagter toonde zich een verdiêhstêiijk conferencier en Dick Harris vertoonde fenomenale staaltjes van jongleerkunst, die culmineerden in zfjn knappe werk met drie sigarenkistjes. Na de pauze traden Boer Biet en zijn Bietehböüwérs voor hét voet licht. Hun programma was Zo mo gelijk nog vlotter daft dat van het Orkest Zonder Naam en de praat jes van Gait Jan Kruutmoes en Berend Slik waardeerden wfj een klasse hoger dan de conference van voor de pauze. De KRO-artis- ten, die in deze beide shows optra den, hebben de Aikmaarse bevol king 'n uiterst plezierige avond be zorgd. In de pauze sprak de heer Her man van de KRO eett propagan distisch woord ten gunste van de eigen katholieke omroep. Hij wees erop dat de regering werkt aan 'n nieuwe radioWet. Het aantal abon nees van de omroepbladen zal een belangrijke rol spelen bij de zend tijdverdeling die volgens deze nieu we wet tot stand zal komen. Daar om dienen de katholieken van Ne derland als één man achter hun omroep te staan, die zfj te verdedi gen hebben voor het nageslacht. Spreker wees op het tegengif dat de katholieke omroep in de TONEELAVOND CANTECLEER ALKMAAR. Op verzoek brengt Cantecleer Zondagavond 16 April a.s. een eenvoudig, ko misch stuk, getiteld „De Stier" naar een werk van Jan Verhoeven door Piet Mossinkoff voor ama teur-toneel bewerkt. Na de reeks van ietwat zware spelen zal de toeschouwer, die ook een luchtig stuk kan waarderen, hier zeker genoegen aan beleven. De pre mière wordt Vrijdagavond voor de R. K. Vrouwenbeweging te Alkmaar gegeven. Verscheidene bekende Cantecleer-spelers en enkele nieuwere krachten zullen onder de regie van Bep Speet dit kostelijke spel zeker op een vlotte en aantrekkelijke manier kunnen brengen. huiskamers brengt tegen het gesol met én de bespotting van de huwe lijksmoraal. wy mogen de radio niet zonder God laten. Wij moe ten een katholieke omroep eisen, autonoom bij het uitdragen van de katholieke beginselen, Nadat spre ker had beklemtoond, dat het Ne derlandse episcopaat wenst dat de omroep door de katholieken in eigen hand gehouden zal worden, spoorde hy de aanwezige luiste raars, óók de luisteraars van de radio-distributie, aan, abonné te worden van de Katholieke Radio- gids, opdat dé KRO, die dit jaar 25 jaar bestaat en die thans op de derde plaats komt na de VARA eh NCRV, in dit jubileumjaar mag uitgroeien tot de sterkste omroep. TOM POES IN ALKMAAR ALKMAAR. „De Jeugd spelers" brachten gistermiddag in het Gulden Vlies voor een zaal vol jeugdige toeschouwers het spannende spel op de planken: „Tom Poes en de geheimzinnige speeldoos", waarin de schoolvrije jeugd haar populaire figuren als Ollie B. Bommel, de bekende Poes, Wammes Waggel, Prof Sick Bock en andere typen kon begroe ten. Dat deze laatste scheppingen van Maarten Toonder's Studio's nog steeds in de smaak vallen, bewees wel de aandacht en het hartelijke applaus, dat het vlot spelende groepje ten deel viel. Ook vele ouderen hebben een middag genoten van het onopge smukte, •gezellige en hartelijke verhaal waarin de dieren een grote plaats bekleden en op zo'n originele wijze de menselijke deugden en gebreken in het licht weten te stellen. Een kostelijke middag was het, waarbij wij zelf naar hartelust genoten hebben. Politie-voetbal ALKMAAR. Het elftal van de Alkmaarse Rijkspolitie kwam j.l. Dinsdag voor een bekerwed strijd op het gemeentelijk sport park te Bussum tegen het Bus- sumse gemeentepolitie-elftal uit. Wegens het sterke overwicht van de gasten droeg deze wed strijd, welke voor de Alkmaarders de eerste in de tweede ronde van de bekerwedstrijden was, op de Bussummers wel een eenzijdig karakter. Met een 10 voorsprong bij de rust voor Alkmaar wogen In het eerste gedeelte van de wedstrijd de krachten van beide partijen wel tegen elkander op. Na de rust stelden de oranje hemden met de wind in de rug zich echter zo te weer, dat zij de score tot 70 wisten op te voe ren. Het spelpeil der Bussummers, die kampioen van de 2e klasse afd. D van de N.P.S.B. zijn, viel dan ook tegen. Met deze 70 overwinning voor de Alkmaarse Rijkspolitie zijn voor Bussum de bekerkansen ver keken. VERTROKKEN PERSONEN ALKMAAR (Maart) J. C. Eijs, van J. v. Galenstraat 1 naar Assert; R. Heeres, van Uiten- bosehstraat 34 naar Harlingen; S. P. Janssen, van Hekelstraat 22 naar Den Helder; J. P, Keiler, van Gashouderstraat 7 naar Scha gen; J, Kiewith, van Bleekerska- de 99 naar Hilversum; A. Lam* merse, van Emmastraat 12 naar Bloemendaal; A. A. M. Kroisz, van Houtmanstraat 22 naar Oos tenrijk; H. Brussaard en gezin, vafl Emmastraat 65 naar Lange- dijk; J. H. Eijssen en echtgen., Van Bergerweg 30 naar Heiloo; J. J. M. Hout, van Ypormeêr 35 naar Haarlem; A. M. Regter, van V. Houtenkade 47 naar Lange- dijk; L. Bruinenberg, van St. Jo- Sephstraat 9 naar Castricum; H. A. Meijlink, van Corn. Ëvertsen- straat 9 naar Öuderamstel; M. J. Nap, van Voormeer 21 naar Kam pen; G. Nlêrop, van Toussaintstr. 16 naar Krommenie; F. Overde- vest, van Lindenlaan 20 naar Zoeterwoude; D. G. Tijsen, van Dijk 20 naar Wieringen; A. C. Dijkers-Ursem, van Varnebroek 27a naar Amsterdam; G. Doren- bos-Metz en kinderen, Van Ver- dronkenoord 21 naar Trinidad, Br. West-Indië; B. Tadema met echtgenote en kind, van Laat 841 naar Schagen; J. Hoving, van Jul. v. Stolberglaan 26 haar Westdon- geradeel; J. J. Hulskamp, van Baansingel 14 naar Koedijk; A. Koopmans, van Paul Krugerstr. 5 naar Wymbritseradeel; E. van Maarleveld-Luijt en kinderen, van Dr. Sehaepmanplein naar Z. Afrika; M. Schot, van Houthaven- straat 29 naar Egmond aan Zee; wed. H. Dobber-de Vries, van Stationsstraat 40 naar Hilversum; C. M. de Wit, van Dr. Sehaep manplein 8 naar Amsterdam; P. G. M. Dingjan, van Westerweg 276 naar Naaldwijk: H. A. Godjjn, van Nieuwstraat 23 naar Voor hout: A. J. Bloothoofd. van He renstraat 2 naar Hillegom; J. Broersma, van Lindenlaan 67 n. Leeuwarden; H. J. Koopal, van Wilhelminalaan 11 naar Ensche de; W. C, A. Landzaat, van Eg- monderstraat 22 naar Amsterdam B. J. H. Offerhaus, van Linden laan 103 naar Zaandam: A. D. G. Nagtegaal. van Eikelenbergstr. 44 naar Den Helder: D. C. v. d. Wel. van Grensstraat 12 naar Hengelo; L. J. F. J. Kollof, van Kennemersingel 18 naar Koedijk: L. Sallem, van Snaarmanslaan 55 naar Den Helder; A. Poelman- Setz en kind. van Gr. Nieuwland 45 naar Koedijk; G. J. M. Hollen- berg, van Gèestersingel 7 naar Bergen: H. Luider, van Irisstraat 2 naar Den Helder: K. Schagen, van Julianastraat 23 naar Wie- ringen; G. E. Schrooder. van Emmastraat 65 naar Hensbroek; S. J. Takes, van Gashouderstraat 23 naar Hoorn: N. C. Bijl en ge zin, van Rozenstraat 14 naar Am sterdam; A. M. E. Kenter, van Pr. Hendrikstraat 5 naar Hoorn; L. J. Pander, van Houttil 24 naar Oude Niedorp; M. A. de Dreu- Tammer, van Hoeverkade naar Anna Paulowna; J. W. Koopman en echtgen., van Julianastraat 32a naar Amsterdam: M. F. Witte brood, van Laat 179 naar Egmond Binnen. (Adv.) BERGEN Het Comité van Ac tie tot behoud van de tram in Ber gen zal zich met het volgende ma nifest tot de bevolking wenden: Bergen wordt bedreigd met op heffing van de tram. Wij zouden dit een ramp voor de gemeente achten. Maar hoe denkt hét dorp ér over? Wij geloven het antwoord op deze vraag te kennen na de verga dering van 5 April 3.1. Onze actie tot behoud van de Spoorverbinding tusSeft Alkmaar en Bergen aaii Zee zou evénwel Veel steun kunnen vinden in een duide lijke, door cijfers bevestigde uit spraak van onze gehele gemeente. Daarom zal het comité, bijge staan door het gemeentebestuur, door middel Van een volksstemming trachteh deze Uitspraak te verkrij gen. Gelijk -met uw oproep voor de verkiezing van de Provinciale Sta ten op Woensdag 26 April a,B. zult u eén stembiljet ontvarlgeh Over de volksstemming over de tram. Nadere bijzonderheden volgen nog. Wij willen echter reeds nu met aahdrang verzoeken om uw medewerking voor deze volksstem- Loop der bevolking BËRGËN Hét aantal inwoners ónzêr geffléerttê bedroeg op 1 Maart j.l, 8884 personen waarvan 4734 vrouwen. Er vestigden zich 52 personen terwijl er door over lijden en vertrek 54 aan de ge meente ontvielen. Burgerlijke Stand BERGEN Geboren: Sottja Ina Karin dochter vah C. van Donse laar en G. vah der Zandé, Matthieu WlegtnanWeg 12; Paul Vincent Maria zoon van B. Hof en M, M. Th. Pepping, Voert 5. Ondertrouwd; Pieter Schoen oud 25 jaar. wonende te Emmen, Bui tenweg 36 en Cornelia Dieuvertje Swager, oud 21 jaar, wonende te Bergen N.H., Karei de Grootelaan 29; Bartholomeus Gevérihk oüd 50 jaar, wonende te Gorinchem, A. Kemplaan 22 en Maria Anna Pa ping, oud 32 jaar, wonende te Bergen N.H., Notweg 17; Gerardus Bernardus Druiven, oud 25 jaar, wonende te Bergen N.H., Geeslweg 3 en Catharina deh Das oud 21 j„ wonende te Bergeh N.H., Oude Bergerweg 61; Johann Mol, oud 36 jaar, wonende te Bergen N.H., Doorntjes 21 en Annemarie de Vries oud 30 jaar. wonende te Bergen N.H., Doorntjes 21. DE ZEEVOGELS VERLÓREN EGMOND AAN DE HOEF. Zee. vogels heeft zijn laatste kans niet kunnen benutten. Onze jongens van dê hoge zandgrond konden eenvou dig niet op de dikke modder wen nen. Hun tegenstanders, beter op dergelijke velden thuis, hadden daardoor kenneiyk het voordeel aan hun zijde. Met een 02 neder laag moesten de onzen de eer aan Energia lateh. Met deze nederlaag is het lot gevallen. Zeevogels moet nu degradatiewedstrijden spelen. Toch zien we deze optimistisch té" gemoet. Wie Zeevogels regelmatig bezoekt, heeft ongetwijfeld kunnen constateren, dat onze jongens nU wel over het dode punt heen zijn. Dit bewijst de resultaten uit de laatste wedstrijden overduidelijk. En niet alléén de resultaten uit de vooral het vertoonde spei wettigen het zekere optimisme voor de ko mende wedstrijden. Uitbreidingsplan goedgekeurd ÈGMOND-BINNËN. De Burge meester van Ëgmond-Binnen maakt bekend, dat het raadsbe sluit d,d. 19 Januari 1950 tot vast stelling van de eerste wijziging van hét uitbreidingsplan in on derdelen I door Gedeputeerde Sta ten van Noordholland bij hun be sluit d.d. 29 Maart 1950, No. 28 is goedgekeurd. Egmond-Binnen, April 1950. De Burgemeester: M. Niele. STEFAN BÓRKOS HEERHUGOWAARD-ZUID - Dit machtige toneelspel gaat de R.K. Toneelvereniging „de Hugenoten" a.s. Zondag 16 en Woensdag 19 April opvoeren in zaal v. d. Heili genberg te Heerhugowaard Zuid. Het is een stuk uit het zigeuner leven. Dit leven wordt door de bui tenstaander liefst gezien als een aaneenschakeling van avontuur, ro mantiek en vrijheidszin, Doch in de grond verschilt het niet van het leven in de burgerlijke wereld. Ook ih het zigeunerkamp worden han del cn wandel maar al te vaak be paald door heerszucht, haat en af- _unst, slechts met dit verschil, dat deze hier natuuriyker, dus intenser en hartstochtelyker worden beleefd dan in de beschaafde samenleving. Zo is de kyk, die men door dit spel „Stefan Borkos" op het zigeu nerleven krijgt. De Huigenoten zul len ons van dit fraaie stuk ten vol le doen genieten, We vernamen, dat de vraag naar entreekaarten reeds groot is en ra den dus degenen die er heen gaan aan, zich vroegtijdig van plaatsbe- wqzen te voorzien. Dit kan gebeu ren a.s. Zondagmorgen na de H.H. Missen in het café v. d. Heiligen berg. „ZO WAARLIJK HELPE MIJ" BURGERBRUG In zaal-Visser ging op de avond van de tweede Paasdag het bekende stuk van Tom Dekker: „Zo waarhjk helpe mij". Jammer, dat het stormachtige weer het publiek gedeelteiyk aan huis bond. Degenen, die het stuk zagen, hebben er zeker geen spyt van ge had. Dit „spel van het land" was werkelijk de moeite waard. De spe lers leverden stuk voor stuk goed werk. Ook de beide „gastrollen" werden door mevr. M, Purmer uit Den Helder en de heer T. Speur uit Julianadorp prima gespeeld. De regie over het gezelschap is by de heer Snieder in goede handen. Kunststukje van de storm BURGERBRUG. De jongste storm scheurde bij bakkerij Ten Hove een gedeelte van de dak goot en deponeerde dit door een bovenraam tot vlak voor de oven. Gelukkig stond de ovendeur niet open; anders had 't dorp dezer da gen „op een houtje" kunnen bij- ming, opdat de uitslag een over tuigend resultaat oplevert. Daartoe moet u niet alleen zelf uw stem vóór het behoud van de tram uitbrengen, maar ook anderen daartoe opwekken. Geeft ook uw financiële steun door het kopen van Bello-kaarten en door hef storten van een bijdrage op giro 2162 van de Amsterdamse Bank te Alkmaar onder het motto „Tram-actie". Biljarten KAMPIOENSCHAP VAN ALKMAAR Hoofdkl. libre moyenne 7-11 Schouten „Onder Ons" 250 35 35 7.14 1; Watertor „Onder Ons" 250 35 33 7.14 1. Buisman „Drie Ruiten'" 207 38 38 5.44 0; Wijkhuizen „Drie Ruiten" 250 38 24 6.57 2. Burger „Optimisten" 193 29 29 6.65 0; Smit „Optimisten" 250 29 48 8.62 2. Progratnma voor Donderdag: 7 uur WykhuifcenBurger, 8.30 uur SmitWatertor 10 uur BuismanSchouten LEVEN EN WERKEN DER BIJEN Z.O. BEEMSTER. Over het leven ên werkeh der bijen werd gisteravond in de Nieuwe Tuin bouw een film vertoond door de Rijksvoorlichtingsdienst uit Wa- gehingen. Met was eert zeer inte ressante film, waaruit belangheb benden en belangstellenden een duidelijk beeld konden krijgen over het leven en werken van de bijen en het nut daarvan voor de fruitteelt, tuinbouw enz. Deze propaganda-avond voor de bijen teelt, welke Werd geleid door de voorzitter van de Bijenvereniging, de heer D. Regter, werd o.m. bij gewoond door burgemeester J. A. Pesman, de heer M. Verburgt, wethouder van Purmerend, dé hoofden van U.L.O. en Tuinbouw school met. vele leerlingen van' die school, de ajgemene markt meester van Purmerend en voorts talrijke andere aanwezigen. (Advertentie) Indien U uw maatcostuum VOOR Pinksteren klaar wenst, bestel dan NU! Onze collectie Engelse en binnenlandse stoffen is uit gebreider en mooier zelfs dan vóór de oorlog. Handwerk Is niet te ver vangen en de prijzen vailen ook binnen uw bereik. KLEDING NAAR MAAT voor dames en heren 165.— 180.— 210.— POPULAIRE MAAT- COSTUUMS 127.50 140.— 160.— Kledingmagazijnen ALKMAAR Langestraat 20—22 WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.l. te De Bilt, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond. HETZELFDE WEERTYPE Vcranderlüke bewolking met vooral in het Zuiden van het land enkele buien. Meest zwakke wind voornamelijk uit westelijke rich tingen. Vannacht plaatselqk enige nachtvorst. Morgen overdag onge veer dezelfde temperatuur als van daag. UITBREIDINGSPLAN LANGEDIJK AANBESTEED Woensdagmorgen werd ten ge meentehuize van Langedijk de aan besteding gehouden van het bouw rijp maken vart een gedeelte van het uitbreidingsplan Noord-Schaï- woude Centrum. Br waren 12 inschrijvingen. J, Moeijes, Öbdam f 705.000.—; Fa. Jos. Mulder en Zn, te Bergen f 700.000.Fa. Huiberts en Punt, Alkmaar f 660.000.Aannemlngs- Mij. Kennemerland te Heiloo f 612.000.—; E. Blok, Rotterdam f 527.00Ö.Fa. De Moei en Hermês Alkmaar f 523.800Fa. Rtrijiand, Uithoorn f 622,000.N.V, Nëlis, Haarlem f 498.990.—; Haarlemse Grond-, Hei- en Aannemingsbedrijf Haarlem f480.700.—; C. V. Bolsen- broek en Co., Santpoort f 48i.OOÖ. Th. A. G, Schram, Beverwijk f 475.600,Fa. Waterlander, Öüdê- haske f 468.600,—, De begroting was f 420.000.—. De gunning werd aangehouden. VAN ZEELAND NAAR KONING LEOPOLD BRUSSEL, 13 April (ANP). Koning Leopold heeft kabinets formateur Paul van Zeeland drin gend bij zich ontboden. Van Zee land is hedenochtend per vlieg tuig naar Genève vertrokken. REEDS 38 DODEN SURABAJA, 13 April (Anèta). De pokkenepidemie in Surabaja breidt zich uit. Tot voor kort be droeg het aantal nieuwe gevallen dagelijks gemiddeld 4, doch dit aantal is thans reeds gestegen tot 10. Daar verschillende oude wijk- leiders door de bevolking niet meer als zodanig worden erkend, Wordt de uitvoering van de maat regelen ter bestrijding van dé epidemie zeer bemoeilijkt. Er zijn thans in de stad in totaal 202 gevallen van pokken geconsta teerd; 38 patiënten zijn overleden. Ook buiten Surabaja zijn weer Verschillende gevallen van pok ken waargenomen, Tweede Bijenmarkt te Purmerend De tweede bijenmarkt ie Pur merend, welke Woensdag 12 dezer werd gehouden, heeft wat tê lij den gehad Vah het minder gun stige weer, voor wat de aanvoer en het bezoek betrof. Er Waren thans 86 korfvolken en 86 kast- volken aangevoerd,, tegen resp. 176 en 37 in 1949. Toch waren er aanvoeren uit Schijndel (N.B.) en Uddel (Gld), Zwijndrecht, Wie- ringen en andere veraf gelegen plaatsen. BEEMSTER. De gemeenteraad van Beemster kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzit terschap van burgemeester J. A. Pesman. Na enkele ingekomen stuk ken en .medededlingen kwam ter tafel een verzoek van D. van Berge, Wormerweg 30 om verhoging van vergoeding van reiskosten voor Schoolbezoek. Besloten werd om voor een kind beneden tien jaar de reiskosten geheel voor rekening te nemen en voor boven tien jaar de rijwielvergoeding ad 15.per jaar te handhaven. Een ingekomen verzoek van de Nationale Commis sie tegen het Alcoholisme, kon geen instemming van de raad erlangen. In de Beemster mag men 24 drank vergunningen hebben en 24 ver loven A, Het aantal vergunningen bedraagt echter 12, terwijl reeds eerder was bepaald, dat dit ten hoogste 13 zal zijn. Er is slechts 1 Verlof A in gebruik en het maxi mum wordt thans gebracht op 10. De openbare leeszaal en bibliotheek te Purmerend genoot een jaarlijk se subsidie van 50.Van deze instelling maken veie inwoners van Beemster gebruik. Daarom werd besloten de subsidie te verhogen tot 100.per jaar. De gemeente Purmerend geeft 250.—. In de zeventiende eeuw is door „De Beemster" aan de Nederlands Hervormde Kerk te Schermerhorn een gebrandschilderd raam ge schonken, dat thans beschadigd is door de jeugd. De restauratie daar van zal een bedrag van 500. vragen. Nu vroeg Schermerhorn aan de gemeente Beemster om dit be drag voor deze restauratie te wil len betalen. B. en W. gevoelen daar wel iets voor, doch willen geen hoger bedrag uittrekken dan ƒ250.mits „Het Waterschap" ook bereid is eenzelfde bijdrage te geven. Aan de bouwvereniging „Goed Wonen" werd een voorschot ver leent van ten hoogste 29.920. voor de bouw van drie arbeiders woningen te Midden-Beemster, in dien ook het Ryk toèzegging doet van geldeiyke steun. Bovendien werd besloten aan de vereniging gen „op een noutje Kunnen dij- voor de tüd van 75 jaar in erfpacht ten. Het grote onderraam van de af te staan 756 m2 bouwgrond tegen bakkerij werd gespaard. de som van 143.80. Voor de functie van hooisteker is nog steeds geen liefhebber komen opdagen, Als geen liefhebber komt, dan zal het salaris van 108.— wél moeten worden verhoogd.. Bij de rondvraag pleitte de heer Schagen Voor het doen doorlichten van de bevolking op t.b.c., waarop de voorzitter Zeide, dat aan die maatregel in wetenschappelijke kringen niet zoveel waarde wordt gehecht. Ook pleitte de heef Scha gen voor het verplicht-steüen van gebl'uik van goedgekeurde poot- aardappelen. De heren van Baar en Poel sloten zich daarbij aan, hoe wel laatstgenoemde niet te Veel verordeningen wenst. De heer v. d. Pavert pleitte voor een hulpsecre tarie in de 'Z.O.-BeemSter. Dit bleek vele bezwaren te hebben, terwyl de burgemeester zeide voornemens te zqn daar een dag per maand zit ting te zullen houden om zo het contact met de bevolking aldaar té verlevendigen. Hierna sluiting. MIDDENMEER. tarwe 22—23; gerst 25.75—28.75; haver 22—23; rogge 22.7523.75; gr. erwten 30— 32; schokker erwten 3032.50; blauwmaanzaad 110120. Stille handel, overige producten geen noteringen. ALKMAAR, 12 April Spinazie 2035; rabarber 1326, glas 33; wortelen 6.6016.70; rode kooi 14.30—27.30; prei 33—44; uien 1 55 —56.50, II 26—40; bieten 4—6.70; witlof I 29—42, II 16—22; bloem kool la 85, I 61—66, II 32; radys 5 13; selderie 1113; sla I 16—23, II 9—14. GROOTEBROEK, 12 April. - 3500 kg aardappelen: noordeling 9,009.10, blanke eigenheimers 6.80, aipha 6.10, ijselster 5.606.70, 900 kg witlof: I 33.00—35,00, II 24.00— 28.00, III 15.0021.00, pootaardappe- len per bak: eersteling 1.16—1.87, blauwe eigenheimers 0.971,48, Üselster 0.971.07, aanvoer 500 bak ken. BEEMSTER, 12 April, Beve landers 14.00, witlof 22.0043.00, spinazie 26.0037.00, sla 14.00 21.00, andijvie 32.0042.00, radys 10.00, raapstelen 14.0017.00, rabar ber 13.0(1—24.00, rode bleten 7.50, gare bieten 13.0016.00, prei 13.00 37.00, goudreinette 58.0067.00, winter jan 30.00. Hel zo ju van de Tuin da*- gunstige West-Europ< Duitsland, e volge had de vlot verloop, ten en fruit Jaar voortgai 675 millioei millioen kg millioen Bijzonder op stijging van de 1935/39 werd vers fruit uitg' ton en in 19' 207.000 ton. B. 28.000 ton ver Dezer dagei verslag verscht Kamer over h van het Militai heren zowel t periode, als in na de bezetting by, zoals reeds grenzeloze onv met de belast: smeten. Zowel de Alg als de Par.imei missie hebben c opengedaan en bepaald verheff het Ned. volk we daarbij lazo: van Marine in c in dit opzicht waardig voorbe het ons niet v gere militairen wijze, ten koste de gebraden hi schlen nog erge verbrassen van meer dan erger heren zich ook s maakt aan aller altijd is niet be taire auto's in de oorlog spoorl» doordat zij ovei bracht en daar het binnenland handen overging Wijlen ministe geprobeerd in kende autoverdr te brengen, rnaa gedeelteiyk kun een bewijs, hoe v administratie in c schoten is. Hoe ver men c leert ons ook, heeft afgespeeld Nationale Veilig gebouw, in één j bedrag van f 75. terwpl niemand opheldering kan bijna zeggen, d£ deze Nationale wel eerst eens met de veiligheid te verzekeren. 1 verslag van de worden deze dief; bouw van de Na ongeloofiyk genot Er gebeuren ov bied in de Haags wen va daag aan loofiyke dingen. Dezer dagen - e se rechtbank nistrateur van het Wederopbouw, di rieuren opdracht paalde onderdelen men in België zwa kopen. De chef va: moest toegeven, d de bedoeling was, nistrateur deze ai België kocht zond ningen en zonde moest smokkelen, deze zeer eigen: werd a- ngegeve-, het Rqk was. Terecht noemde houding buitengev buitengewoon onfa Rijk, omdat deze opende voor allerle de officier noemde ze van het depart woon onverantwoo Daar is geen maar ook geen w overdreven. We zouden wel dat een Kamerlid 1 In 't Veld eens vra welke wyze deze werden. Om op de milita tery terug te kom lopig Verslag van mer is o.i. terecht op de houding van dit alles maar mei liefde wil bedekker tief, dat de schu meer te achterhalei Niet helemaal ter er op gewezen, dat in elk geval voor d antwoordeiyk zijn, functies in het lcj departement vervul voor deze diefstalli baar zo gemakkeiy derhorigen kandei pleegd, toch verant' In het Voorlopig er nog op gewezei werkgevers zijn gew op grote schaal in d hebben, door grol declareren, zonder tie, zodat elke c leveringen werkelijk gehad, onmogelijk v firma's, gesommeerc alsnog te specificere nog steeds hardnekl Ook hier werd ge\ I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2