Toen het nacht was in ons hart... Tegelen verwacht 150.000 bezoekers Passie-spelen in grootse montage Mariaanse Rome-reis Naar wij vernemen: Ziekenhuisbrand te Tilburg Rome bedreigd door de oorlogsyerschrikkingen Paus Pius bezocht geteisterde plaatsen Voorspraak van Maria, heil van het Romeinse Volk, bracht uitkomst toen de nood het hoogst was pius xn. verdediger van de heilige stad Katholieken en emigratie PAGINA 4 DONDERDAG 13 APRIL 1950 (Van onze eigen redacteur) NOG TWEE MAANDEN en dan gaan de poorten van het open luchttheater „De Doolhof" in Tegelen, die, althans voor het publiek, vier jaar gesloten zijn geweest weer open, om gedu rende de vier zomermaanden, iedere Zaterdag en Zondagmiddag duizenden en duizenden bezoekers, katholieken en niet-katho- lieken, in het diep-ontroerende spel van Tegelen's bevolking, het Lijden en Sterven van Gods Zoon, een middag te laten beleven. De Passie-spelen, die voor de bewoners van dit mid- den-Limburgse dorp meer betekenen dan ceramiek en boom- j bare vr«e tijdvoor het grote kwekerij, dakpannen- en ijzerwaren-industrie, zullen dan dit m week Tepelerl^is leen™?-* jaar in een grootse montage, door 500 personen gespeeld, zondering, maar voor mensen, die waaronder 86 sprekende rollen, de naam van Tegelen weer I ef,n beroep hebben, zoals vrijwel wijd uitdragen. I allen hler' toch geen klolm^eld! De vertolker van de Christus figuur, de heer Oehlen, die ons met ontroering in de stem over zijn mooie rol sprak, achtte uit eindelijk de tekst nog niet het belangrijkste in dit speL Iedere keer opnieuw ziet hij zijn taak als een buitengewoon verantwoorde lijke, een haast bovenmenselijke. En in een gesprek, dat wij met enkele spelers hadden, kregen wij sterk de overtuiging, dat de kracht van deze Passiespelen, voorname lijk ligt in de beleving van het Lijdensverhaal door spelers en toeschouwers. Met toewijding geeft Tegelen, maar vooral de direct medewer kenden aan de Spelen, de beschik- Grote voorbereidingen. Het bestuur van de Stichting Passie-Spelen Tegelen, in 1934 tot stand gekomen, heeft uitgebreide maatregelen genomen om de vele bezoekers, men verwacht er dit jaar 150.000, te ontvangen. Er is een speciale huisvestingcommissie gevormd, die de bezoekers een on derdak verschaft; er zijn tal van technische voorzieningen getrof fen, om het effect van het gespro ken woord en de muziek niet te loor te laten gaan. Een nieuwe Philips-geluidsinstallatie zal het mogelijk maken dat de mooie, boeiende en vaak verrassende tekst van Pater Jac. Schreurs, voor waar achter de zetels wan Annas en Caiphas de zevenarmige kan delaar ten hemel reikt. Een door de Maastrichtse kunstenaar Daan Wildschut ontworpen tweekleurige prospectus, waarvan ook een En gelse uitgave werd verzorgd, kon digt de Spelen reeds overal aan en een groot raamaffiche, even eens door Wildschut ontworpen, vestigt al sinds geruime tijd de aandacht van kerkbezoekers op Tegelen. Ten gerieve van de vele Engelse, Amerikaanse en Canadese bezoe kers, die worden verwacht in ver band met de pelgrimstochten naar Rome, werd het tekstboekje ook deze opvoering nog speciaal her- 'n bet Engels vertaald, zien, tot op de laatste der 5000 i zitplaatsen te volgen is. Film- j lreffend, sfeervol spel. opnamfen zullen tijdens de laatste Meer nog dan deze technische repetities het de spelers mogelijk voorzieningen is het de sfeer, maken zélf hun spel te contro- waarin de regisseur André Thijs- leren. sen, een Tegelse industrieel, die Tal van voorzieningen werden vanaf de oprichting der Spelen er er ook getroffen om het ruim vier uur durende spel vanaf de zitplaatsen goed te doen volgen. Zo werd de Kruisberg opgehoogd, de Hof van Olijven opnieuw be plant en maakte Charles Eyck een fraaie schildering boven de zittingszaal van het Sanhedrin, Adv.j Zoals bleek uit een advertentie in dit blad, organiseren de Paters Carmelieten een Rome-reis van 3 tot 12 Augustus. Deze reis wordt „Mariaans" genoemd, omdat ter zelfder tijd te Rome een Interna tionaal Mari'a-Congres gehouden wordt ter viering van het 7de Eeuwfeest van het H. Scapulier van O. L. Vrouw van de Berg Carmel. Dit Congres, waarvan Zijne Eminentie Kardinaal Piazza het ere-presidentschap aanvaard heeft en waaraan verschillende landen (o.a. Engeland, Frankrijk, België, Amerika, Malta, Spanje, Brazilië) zullen deelnemen, is door het Centraal Comité van het Anno Sancto officieel erkend als een der manifestaties van het H. Jaar. In het ere-comité voor Ne derland hebben zitting genomen Zijne Eminentie Kardinaal dc Jong, Zijne Excellentie Ministe Rutten en Zijne Excellentie Prof Dr. L. J. M. Beel, Oud-Ministe; President en Oud-H.V.K. in Ind" nesië. Alle deelnemers aan d< Mariaanse Rome-reis genieten dc voorrechten aan dit Congres ver bonden, o.a. de speciale Audiëntie bii Z. H. de Paus. De eis gaat over België, Luxem burg, het schoonste gedeelte van Zwitserland (St. Gotthardbaan en de Simplon), de Italiaanse ,eren. (Lago Maggiore, Lago di Como), met nachtlogies op de heenreis in Como, op de terugreis te Milaan. Verder staat op het program een, boottocht over het Vierwoudste- denmeer, een verblijf van vier volle dagen te Rome met bezich tiging per autocar van de voor naamste bezienswaardigheden, een H. Mis in de Catacomben en een autotocht naar Nettuno, waar Maria Coretti leefde en in 1902 de marteldood stierf. Vervolgens be zoek aan Milaan, Florence en Bern. Het aantal deelnemers aan deze Rome-reis zal beperkt blijven tot ten hoogste 150 personen. Pater Caec. Timmer, Ord. Carm. Zenderen (Ov.) Nederland erkent Laos, Vietnam en Cambodja De Nederlandse regering heeft met ingang van gisteren de staten Vietnam, Laos en Cambodja als geassocieerde staten binnen het kader van de Franse Unie erkend. aan is verbonden en die eertijds speler van de Caïphas-rol was, zich met zijn mensen voorbereidt op zijn mooie, maar verantwoor delijke taak, het doen leven van het Passieverhaal in de harten van hen die geloven, en ook van hen die eerst willen zién om te kun nen geloven! Wij .hebben dit kunnen ervaren tijdens een bezoek, dat wij aan de Doolhof brachten tijdens een der i repetities, gehouden op een koude Zaterdagmiddag. Terwijl op een i platform beneden ons de dames Mia Vermeulen en M. Bors en de heren P. Oehlen en H. Thissen de ontmoetingen van Jezus en zijn H. Moeder en Judas en diens moeder, een der scherpe contras ten, waaraan dit spel zo rijk is, doornemen, vertelt ons de heer Thijssen, die sinds 1932 met de regie der Passie-Spelen is belast, dat zijn mensen nog nooit zo'n gaaf en gevoelvol spel hebben weten te brengen als deze keer wel het geval is. Aan de tekst van Schreurs, voor dit spel zo uitste kend geschreven, heeft de regis seur zijn hart verpand. Spelers en figuranten, allen zijn doordrongen van de ernst, de heilige ernst zou den wij haast zeggen, waarmede dit spel gespeeld dient te worden. Sterke bezetting. Er is dit jaar een bijzonder sterke bezetting van de Spelen. P. Oehlen, een jonge kerel in de kracht van zijn leven, met een ty pisch sprekende Christus-kop, speelt zijn rol al voor de derde keer. Mia Vermeulen, geen nieu welinge in het Spel, zij behoorde tot de beste rei-zegsters in vorige Spelen, vertolkt voor het eerst de rol van de H. Maagd. De Petrus- rol is weer in handen van de nu 70-jarige A. Franssen; „en het zal wel de laatste keer zijn", zegt hij, als we na de repetitie afscheid nemen en hij op zijn fiets stapt. En terwijl wij langs een omweg via het kasteeltje, waar sinds jaar en dag de „Snelle Sprong" is ge* legen, naar het dorp terugkeren, rijden ons de spelers voorbij, allen kenbaar aan hun uiterlijk, dat zo sterk overeenkomt met de voorstelling, die wij ons van de apostelen en de joden uit die da gen maken. Judas, Annas, Pilatus, Johannes, vertolkt door spelers, die alles op alles zetten om deze zomer weer goed voor de dag te komen. Even later zitten wij tegenover de administrateur in de Groote straat, die met vier hulpen het werk haast niet af kan. Naast zijn kantoor is de naaikamer, waar nieuwe costuums, wel een duizend, worden vervaardigd naar - de historische voorbeelden. Tot de joodse gebedsdoeken toe worden hier door de zes of zeven dames, die er al meer dan een jaar hun vrije tijd voor geven, genaaid. En straks, als het weer even dragelijk gaat worden, zullen ze komen, met extra-treinen en bus sen, met auto's en fietsen, uit alle streken om zich door de Tegelse passie-spelers het slot-drama van Christus Verlossingswerk, mis schien maar voor eens, maar velen voor meerdere malen in het leven, voor ogen te kunnen stellen. Als allé bezoekers iets zullen hebben ervaren van de ontroering, die de spelers bii dit spel bezielt, en door de uitbeelding van dit grootste drama aller tijden tot nadenken kunnen worden gebracht, dan is Tegelen voor zijn moeite, die op geen enkele andere wijze beloond wordt, toch ruimschoots schade loos gesteld. Het gerestaureerde Openluchttheater De Doolhof te Tegelen, waar deze zomer weer de bekende Passie-Spelen zullen worden gespeeld. In het midden de vergaderzaal van het Sanhedrin, links het paleis van Pilatus, rechts dat van Herodes 'Uiterst links de Kruisberg en rechts de hof van Olijven. Het onderste speelplan geeft een gezicht op de zaal van het Laatste Avond maal, het huis van Simon en het H. Graf. AVONTUUR OP DE BERGSE VOORPLAS Een vijftal studenten, twee da mes en drie heren heeft Dinsdag middag op de Bergse voorpias angstige ogenblikken beleefd. De zesvoetsjol met hulpmotor, waarin zij aan het spelevaren waren, liep door de hevige golfslag plotseling vol en verkeerde spoedig in zni- kende toestand. De inzittenden raakten te water, maar slaagden er nog in een rubberboot, die zij meegevoerd hadden, gedeeltelijk op te blazen en zich daaraan drij vende te houden. Gelukkig was de politieboot in de nabijheid, maar de storm bemoeilijkte de reddingspogingen. Toch konden allen aan boord worden genomen. De jol werd gelicht en op sleep touw genomen. Op Goede Vrijdag werd het gebied bij de kustplaats Leghorn (Midden Italië) geteisterd door zeventien aardschokken. De voorgaande dagen vonden er ook aardbevingen plaats. Vele huizen en gebouwen werden zwaar beschadigd: slechts een gering aantal mensen liep lichamelijk letsel op. Bewoners van Leghorn die dakloos waren geworden, zagen zich genoodzaakt in de buitenlucht hun tenten op te slaan. bestaat op 20 April a.s. de Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft 80 en de N.V. Hollandse Draad en Kabelfabriek in Amsterdam 40 jaar. De eerste maakt ook penicilline, dc tweede plastics en in 40 jaar zóveel kabel dat de totale lengte de evenaar 50 maal zou kunnen omspannen; DIOCESANE KEURTURN- PLOEG NAAR NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN Na een permanente training van-15 keurturners van de dio cesane afdeling van de Neder landse Katholieke Sportbond werd Zondag 2 April in Den Haag de definitieve Bondskeurploeg sa mengesteld, welke op Zondag 16 April a.s. te Tilburg aan de Natio nale Kampioenschappen zal deel nemen. De ploeg bestaat uit: 1. L. v. Velsen, Den Haag, 2. H. de Waal, Delft, 3. A. v. Velsen, Den Haag, 4. Joh. de Boer, Volendam, 5. C. Mineur, Den Haag, 6. G. v. d. Linden, Vlaardingen. Als reserves werden aangewezen: 1. J. Koo- men, Zuid-Scharwoude, 2. F; Bergh, Den Haag. WINKEL-WOONHUIS AFGEBRAND Gisternacht brak door onbe kende oorzaak brand uit in een winkel-woonhuis aan de Grote straat te Borne, waarin een krui denierswinkel van de heer A. Oldersma was gevestigd. De be woners, het bejaarde echtpaar H. Hilverink en de kruidenier en zijn vrouw werden volkomen door het vuur verrast. Het echtpaar Hilverink werd door een vonken regen gewekt. Het perceel brand de toen reeds zo fel, dat Oldersma en zijn echtgennote zich slechts op het allerlaatste moment via het raam van de slaapkamer in veilig heid konden brengen. Van de in boedel en de winkelinventaris kon niets worden gered. Gistermiddag om 5 uur brak brand uit in het Sint Elisabeth- ziekenhuis te Tilburg. De vuurhaard bleek voor de brandweer, die spoedig met groot materiaal ter plaatse was moeilijk te bereiken. Hij bevond zich name lijk op de zolder boven de Rönfgen- afdeling, doch nergens in de zware houten overkapping was een ope ning. Spoedig sloegen de vlammen door het dak, waarop het vuur aan voor- en achterzijde met acht stra len kon worden aangetast. Na een uur blussingswerk was de brand weer de vlammen volkomen mees ter. Een hoeveelheid oud materiaal, dat op de zolder lag opgeslagen, werd vernield. De Röntgenafdeling kreeg slechts geringe waterschade. Het dak van het gebouw brandde over een lengte van 20 meter door. De oorzaak van de brand is onbekend. De Noorse Koninklijke familie bracht de Paasvacantie door in de hut van kroonprins Olaf te Sikkilsdalen. Van links naar rechts: prinses Ragnhald, prinses Astrid, konink Haakon, kroon prins Olaf, prins Harald en kroonprinses Martha, bij de start voor een tocht door het Noorse berglandschap. TOEN het nacht was in de harten der mensheid en de grote gesel van de oorlog ons beurtelings sa mendreef en verstrooide kwam op 'n morgen Pius XII bleker en droever nog dan gewoonlijk de audiëntie zaal binnen. Het waren geestelijken ditmaal, die Hem zijn opwachting maakten en toen Hij de blik van Zijn alles begrijpende kinder-ogen langs hun rijen liet gaan, moet Hij gedacht hebben aan 't woord van Christus: „Zie, Ik zend U als lam meren temidden van de wolven". Toen, als bij ingeving en tevens om de jongeren onder hen te behoeden voor de illusies der jeugd, vroeg Hij aan één van hen: „Welke zijn de kenmerken der ware Kerk?" Ver rast om deze simpele catechismus vraag antwoordde de Priester toch prompt. „Vier, Heilige Vader: Eén, Heilig, Katholiek en Apostolisch". Een ogenblik wachtte de Paus, toen vroeg Hij: „Deze alleen maar?" Ja, natuurlijk, deze alleen maar, zou de priester stellig zelf op de catechismus-les geantwoord heb ben. Maarhij stond tegenover de Paus en Diens ondubbelzinnige ernst bracht hem in verwarring. Hij begreep niet, waar de Heilige Vader heen wilde en aarzelend voegde Hij Hem toe: „Rooms mis schien?" „Neen", antwoordde de Paus, „dat is niet essentieel". Het feit, dat de Paus bleef wach ten, bracht nu de priester helemaal in verwarring en hulpeloos keek hij naar zijn confraters, als om op hun gezichten, zoal niet het antwoord dan toch de bedoeling van de Hei lige Vader af te lezen. Ook deze liet Zijn blik langs de wachtenden gaan om toch vooral hun aandacht te trekken voor wat Hij op het punt stond te gaan zeggen. „Dan zal ik het u zeggen of lie ver, ik zal het u herhalen, omdat Jezus het al uitdrukkelijk heeft ge zegd en het in het Evangelie ge schreven staat: Vervolgd!" De Paus glimlachte, maar het was een glimlach van oneindige droefheid. Wij ontlenen dit relaas en hetgeen hier volgt aan een verslag van de Romeinse redacteur van de „Gel derlanderpers." U ET was nacht, ook in het hart van Rome, waar eveneens de stations bewaakt werden door de speurende jakhalzen der staats politie en alle wegen, die naar Ro me leidden waren overstroomd door eindeloze colonnes militairen. De tijden der Catacomben waren te ruggekeerd. Men reisde weer in het geheim en bij nacht, van dorp naar dorp, van parochie tot parochie, van klooster tot klooster en van kerktoren tot kerktoren en de lichamelijke werken van barmhar tigheid: „hongerigen spijzen, dor- stigen laven, vreemdelingen her bergen en gevangenen verlossen" waren wederom dagelijks en vaak gruwelijke werkelijkheid geworden. Maar Rome, AUREA ROMA, het Gouden Rome, welks naam ROMA 'tzelfde is als AMOR. Liefde, zegt Jacques Maritain, was nog ge spaard. Wel verborg ook zij zich in de duisternis en waren ook de lichtpunten van Vaticaanstad ge doofd, opdat zij geep oriëntatiepunt zouden vormen voor de zoemende zwermen van de overvliegende es kaders des nachts. Wel was meer malen het Romeinse volk gewekt door het razend gillen der sirenen en het scherpe knallen van het af weergeschut, dat opgesteld stond buiten de oude muren. Dan vlogen zij naar hun terrassen en waren in vermetel vertrouwen getuige van het adem-benemende vuurwerk der zoekende lichtflitsen en der uiteen spattende granaten en de enige schade die aan hun stad werd aan gericht, waren de onontplofte pro jectielen en de scherven van het af- weervuur op hun daken. Als ze dan hoofdschuddend weer naar bed gin gen, vonden ze deze verdediging van Rome behalve onnut, zelfs uit dagend. Rome toch had geen ver dediging nodig, voor haar volstond het afweergeschut Pacelli, zeiden ze. IJ AAR de oorlog kwam dichterbij de Romeinse grond en op de meest dringende en hartstochtelijke beroepen van de Paus antwoordde Roosevelt, dat geallieerde vliegers opdracht hadden te zorgen, dat geen bom op de Heilige Stad zou vallen. En zo zeer vertrouwden de Romeinen op dit woord en op de magische invloed van hun Paus, dat ze er zich nauwelijks iets van aan trokken, wanneer alwéér de sirenen huilden, omdat de stormvogels in aantocht waren. WW»#»»#»###»»#»###»»»#»#####. Wie denkt er aan de dood op een godszalige zomer-voormiddag onder een blauwe hemeltent, vol van licht en warmte? Het was de 19e Juli 1944, des morgens elf uur, toen plotseling een bombardements eskader dreunend dood en verderf sloeg in de zo kalme stad. Nog on heilspellender huilden nu de sirenes gierend dat het ernst was ditmaal, dat en dood en verschrikking neer hagelden op de huizen. De bommen waren gericht op het goederen station, maar tegelijkertijd kwamen zij daarbij neer op één der dichtst bevolkte volkswijken, terwijl zij het kerkhof van Verano omploegden en de Dom van St. Laurens in puin legden. Op het Campo Verano werd het familiegraf der Pacelli bescha digd en in de St. Laurens het graf van Pius IX. plUS XII was aan het werk in zijn bibliotheek, toen plotseling de muren van het Vaticaan heen en weer schudden door het doffe dreu nen der inslaande projectielen. Wit ter nog dan gewoonlijk stond Hij op en luisterde naar het vreeswek kend gebeuren .Dan nam Hij de witte telefoon van de haak en met ogen, groot van smart vernam Hij de eerste berichten. „Een auto", be val Hij. „En geen enkel gevolg. Houd al het beschikbare geld ge reed. Waarschuw dat Wij onmid dellijk persoonlijk aan de kassa komen". In het woonvertrek wachtten en kele leden van het Corps Diploma tique. Hij deed hun weten, dat inge val van nieuwe schendingen, Hij onmiddellijk zou verhuizen naar de meest verwijderde parochies, „om als Bisschop van Rome dezelfde ge varen en hetzelfde lijden te onder gaan als het volk". Dan begaf hij zich naar de bureaux. „Hoeveel geld is er in kas?" „Ongeveer twee millioen". „Doe er eveneens de con tanten bij van de fabriek van Sint Pieter" (de mozaïek-fabriek). Nog was de luchtaanval niet ge ëindigd, toen reeds de Vaticaanse auto in razende snelheid het Sint Pietersplein overstak en zich on verwijld naar het getroffen stads deel begaf. De enige, die de Paus begeleidde was Monseigneur Mon- tini, die de tas met geld droeg. M OG waren de oren der bewoners van het Sint Laurens-kwartier doof van het fluiten der bommen en waren zij verlamd van schrik, toen plotseling de kreet weerklonk: „n Papa, il papa!'' „De Paus, de Paus!". Voor wat tot dan toe de Sint Laurens was, stapte de Paus uit zijn auto, Hij keek naar de vernie tigde basiliek, liep tussen de brok stukken door en klom op de ruïne. Daar knielde Hij neer en bad, de armen wijd uitgespreid, een sme kend kruis, een kleine, desolate, witte man, „die bad op enen berg alleen". Dan wendde Hp zich tpt de an deren en de woorden, die Hij vond, kermen maar één vertaling: „Ik heb medelijden niet de schare". Van alle zijden drong men op; voor een ogenblik vergeten was het eigen ergste leed, men wilde Hèm zien, Hèm horen, Hèm aanraken en door Hèm aangeraakt worden. En Hij stond daar, breed-uit en bleek en zegenend en onder Zijn blik ver stilde de wanhoop tot ontroering en de jammerklacht tot gebed. Hij kon geen afscheid nemen en zij konden het niet. Ongeveer een maand later, op 13 Augustus, was het 't kwartier van Sint Jan, dat gebombardeerd werd en weer was de Paus de eerste, die arriveerde. Bij het horen van Zijn naam alleen, opende een als ont zield op een baar liggend meisje de ogen, glimlachte en kwam weer tot zichzelve. Diep bewogen en met vaderlijke tederheid boog Hij zich over de gewonden en toen Hy zich oprichtte om afscheid te nemen en allen Zijn zegen te geven, was zijn wit habijt door een bloedvlek be smeurd. k|ADER en nader kwam de oor- log, tot voor de muren van Rome. De Geallieerden zouden Rome bevrijden, de Duitsers wilden 't verdedigen. De Ambassadeur van het Derde Rijk stelde de Paus voor, onder de bescherming der Nazis tische wapens de stad te verlaten. Hij kreeg dit antwoord: „Mijnheer de Ambassadeur ,u gelieve aan uw lastgevers mede te delen, dat de Paus niet alleen weigert Rome te verlaten, maar dat Hij reeds thans protesteert tegen de voorgenomen en onbenaambare schending niet van onze bescheiden persoon, maar van de Plaatsvervanger van Chris tus". En een volgende maal voegde Hp hieraan toe: „Wij zijn bereid in een concentratie-kamp te sterven". Tot de kardinalen zeide Hij: „Wij zullen nooit de Heilige Stoel verla ten en evenmin ons geliefde Rome, maar ieder van u is vrij zich daar heen te begeven, waar hij veiliger denkt te zijn". Tot enig antwoord knielden toen de kardinalen aan Zijn voeten en hernieuwden hun eed van trouw. Maar de Heilige Stad werd dagelijks meer ingesloten in een gordel van soldaten, kanonnen en ander wapentuig. Alle pogingen om haar tot „open stad" te verkla ren, waren mislukt. De Paus zelf voedde geen enkele hoop meer. In dat uitedst uur wendde Hij zich tot de. H. Maagd, die genoemd wordt „het Heil van het Romeinse volk". Verdreven uit Haar eenzaam heu velland, werd de beeltenis der' „MA DONNA DELL' DIVINO AMORE" overgebracht naar de kerk van de H. Ignatius, waar zij veiliger zoude zijn. Aan Haar beeltenis ging heel Rome voorbij en de Paus zelf kniel de biddend aan Haar voeten. En de Madonna koos haar medewerkers, niet onder generaals en diplomaten, niet onder politici en samenzweer ders, maar onder de boerenjongens der Pontijnse moerassen, die aan de Amerikaanse pantserwagens de ge heime wegen wezen, langs welke deze bij verrassing de Metropool der wereld konden bereiken. |>E avond van de 14 Juni 1944 eindigde het door de Paus voor geschreven ootaaf tot de Madonna. In dezelfde nacht verlieten de Duit sers overhaast de Eeuwige Stad en in de morgen v. d. 15e zagen de Ro meinen tot hun verbaasde blijdschap de tanks en pantserwagens der Ge allieerden ongehinderd over de bruggen van Je Tiberstad binnen rijden. En daarom zal de Paus Pius XII de titel behouden van DEFENSOR dVITATIS en de H. Maagd die van SALUS POPULI ROMANI. Extra-treinen naar de bollenvelden Op Zondag 16 April, Zaterdag 22 en Zondag 23 April rijden vanaf Amsterdam en Den Haag een aantal extra-treinen naar de dorpen in de bollenstreek. Vanaf 10 u. 17 vertrekken ieder uur treinen uit Amsterdam, tot 18 u. 17 die te Haarlem, Heemstede, Voge lenzang, Hillegom, Lisse, Noord- wijkerhout, Voorhout en Warmond stoppen. In deze plaatsen is vanaf 11 uur ieder uur gelegenheid voor de terugreis tot de trein van 18.05 uit Leiden, die aan alle genoemde plaatsen stopt. Dezer dagen heef- de „Stichting Landverhuizing Nederland" over da jaren 1948 en '49 een aantal cijfers gepubliceerd over het aantal emi granten, ingedeeld volgens de ker kelijke gezindten en daaruit zijn on- get ijfeld enkele belangrijke con clusies te trekken. De eerste daar bij is wel, d-1 wij katholieken daarbij lang niet die plaats in nemen, welke ons volgens onze ge talsterkte toekomt, maar ook voor al dank zij ons aanzienlijk bevol kingsaccres. Het aantal emigranten over beide jaren loopt niet ver uit een n.l. 14012 ei. 14120. Wat hier bij -chter opvalt, is, dat het per centage kath. emigranten in 1948 slechts 17 bedroeg en in 1949 20. Wanneer we nu weten, dat ons landspercentage ruim 38 is en dat dit percentage op de leeftijd, waartoe de emigranten grotendeels behoren, zelfs boven de 40 stijgt, dan bijjkt hieruit duidelijk, dat de emigratie bij ons katholieken nog lang niet die belangstellir heeft, welke zij verdient. Vergeleken bijv. bij het percentage van de Ned. Her vormden, dat 29 bedroeg, komen wij verre ten achter. Vooral onder h»t orthodox-pro testantse volksdeel is er een veel grotere emigratiedrang dan bij ons. Uit deze cijfers komt duidelijk naar voren, dat c.e klacht, nog kort geleden op een kath. bijeenkomst geoefend, dat vele pastoors, vooral in het zuiden, de emigratie aller minst aanmoedigen, niet helemaal onjuist is. Toch geloven we, dat deze hou ding niet juist i ook al zijn de motieven voor deze houding zeker respectabel. Allereerst moet o.i. deze houding betreurd worden voor ons op groeiend kath. volksdeel zelf, want het is vrijwel uitgesloten, dat het groot aantal kinderen uit kath. hu welijken geboren, binnen de eigen landsgrenzen een levensbestaan kan vinden. Volgens het industrialisatie rapport, (uitgave va- de K.V.P.) wiren er in ons la-d in 1947 onge veer 40 50.000 boerenzoons zon der land binnen onze vaderlandse grenzen, terwijl 60 van onze boe ren nu reeds werken op een bedrijf je kleiner dan 5 H.A. en daardoor niet boven een bestaansminimum uitkomen. We vonden hier niet ver meld, hoe groot het percentage katholieke boerenzoons hieronder is, maar Vet is ongetwijfeld zeer be langrijk. Wanneer voor deze jonge kerels geen nieuw bestaa ezocht wordt, via de emigratie, dan staat het vrijwel -'ast, dat wij hier een leger van paupers kweken of een nieuw industrieproletaridat, met alle on gewenste gevolgen, voor deze boe renjongens daaraan verbonden. Er is ii tussen nog een ander ar gument tegen deze ai te grote angst van sommige geestelijke her ders aan te voeren. Het „gaat en vermenigvuldigt U" is een gebod van Christus, dat zich zeker niet beperkt tot de eigen landsgrenzen. Integendeel, wij moeten de aarde bevolken, ook wij katholieken. We zouden zelfs willen zegden, vooral wij katholieken. Zien we eens naar Zuid-Afrika, waarheen enkele eeuwen geleden vele Ned. prot. boeren als emigran ten zijn vertrokken en daar nu na zoveel eeuwen dit belangrijke ge biedsdeel hebben bevolkt en het hebben gemaakt tot een belangrijk bolwerk voor het protestantisme. Zien we daarnaast naar Noord- Amerika, dat ook voornamelijk is opgebouwd door protestantse emi granten, waardoor het protestan tisme nog altijd zeer sterk zijn stempel drukt op deze machtige republiek. En waren het de kath. Ieren en ook de kath. Polen niet geweest, die, zij het veel later, in grote getale naar de nieuwe wereld trokken, de katholieke invloed in de Ver. Staten zou momenteel prac- tisch nihil zijn. Neen ons prachtig kath. geboor tecijfer in Nederland zou moeilijk mooiere resultaten kunnen afwer pen, dan dat wij met ons kath. be volkingsoverschot de aarde zouden gaan bevolken en op die vyze nieu we gebieden voor Christus' Kerk zouden veroveren. Dat aan dit wegtrekken van kath. jonge mannen en vrouwen naar verre streken geestelijke ge varen verbonden zijn, zal niemand ontkennen. Maar wij weten toch ook langzamerhand wel uit erva ring, dat wjj dit surplus toch ook niet in de eigen oude gemeenschap kunnen houden en dat de harde strijd om het bestaan, grote groe pen, maar dan vaak als paupers, weg doet trekken naar de grote ge meenten, waar de revaren voor de geloofsafval veel en veel groter zjjn. Ook hier geldt, h +geen wij dezer dagen reeds schreven, dat de gees telijke opvoeding an ons jongere kath. geslacht ten plattelande veel beter moet georganiseerd worden. Onze jeugd moet geestelijk ge schoold worden tot sterke kath. mannen en vrouwen en als wij deze taak verricht hebben, dan kunnen we onze kath. jongens en meisjes zonder veel bezwaren de wereld in sturen. Dat is niet alleen voor hun stof felijk economisch estaan gewenst, maar zij kunnen op die wijze een prachtig missionerende arbeid ver richten. Natuurlijk moet dan naast de stof felijke verzorging, de geestelijke verzorging van deze emigranten Toed geregeld worden. J. H. [Melkchocolade, luchtig en bros, waardoor de fijne smaak en kwaliteit nog beter 'tot hun recht komen.^

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4