DE HERDER VAN DE BERGEN Verrassende opvoering van De Stier' Groot ruilverkavelingsplan Dansevenement in Alkmaar José Greco's Spaans Ballet Op 26 April Lijst 2 CLIJNK Driehonderd scholieren nemen deel aan tournooi Geldlening voor woningbouw Volendam bijna veilig Meeste auto ALKMAAR EN OMSTREKEN Provinciale Staten Cantecleer in vorm R. K. Schoolvoetbal Terugkerende militairen Gemeenteraad Bergen ten uitvoer in de Zeevangspolder Het eerste in ons land ACHT ADVIEZEN VOOR DE MODERNE MAN Marktberichten Enkele Nederlande reeds uitgevallen PAGINA 2 DINSDAG 18 APRIL 1950 ALKMAAR Wij hebben José Greco zien dansen in het Amster damse theater Carré en ons hart heeft in o.ns meegedanst. Het ju belde in ons mee met de jubel van dat unieke dansfeest, waarbij een koelbloedig Nederlands publiek, dat alle rangen van het theater vulde, door de spontane, warm bloedige dansdrift van Greco en zijn Spaans ensemble, werd opge voerd tot een enthousiasme, dat in ons land ongekend mag heten. Niet ten onrechte steeg de faam van Greco en de zijnen in ons land fot middaghoogte. Het bleek niet genoeg, dat deze begenadigde dan sers-van-nature een maandlang door Holland op tournée togen. Het was ook niet genoeg, beslist niet. En het i-s alleen maar verheugend buitenmate, dat José Greco en de zijnen in ons land zijn terugge keerd. Nog meer verheugend is het, dat het ensemble van Greco in Alkmaar komen gaat. Eenieder, wie de dans ter harte gaat, eenieder, die de schoonheid en de spontaneïteit hoog aan het hart draagt, moet dit sublieme festijn van voortreffelijke dans kunst en pure, verrassende schoon, heid gaan genieten. Want te ge nieten valt er, zoals er zelden te genieten valt. Men wordt, in het programma van Greco, niet geconfronteerd met choreographische problemen; hier is geen sprake van een corps de ballet met solisten, hier wordt gedanst, alleen maar ge danst, op een prachtige, spontane manier, zó natuurlijk, dat men, liever dan van danskunst, van na- tuurdans en dansnatuur zou spre ken. Er z ij n solisten 'in dit pro gramma. maar zij treden op zon der de solistische allure van de prima ballerina. Daar is Carola Goya, de meest klassieke uit dit ensemble, daar is Nila Amparo, een rasdanseres, daar is Luis Oli- vares, daar is José Greco zelf, een overrompelende danser in al zijn spieren en vezelen, die herhaalde lijk teruggeroepen wordt en die dan steeds, op zijn mannelijk-char- mante manier, zijn dansen weet te variëren, En daar zijn tenslotte die twee heerlijke zigeuners, broer en zus, Tere en Juanele Maya, die er geen weet van hebben dat zij op een toneel staan, maar die dan sen, omdat zij dansen moeten, om dat hen dat in het bloed zit, om- doodmoe geworden van een en thousiasme, dat ons heeft gegre pen va.n het ogenblik af, waarop Carola Goya en Luis Olivares hun eerste dans dansten en dat ons heeft bezield tot het einde van het urenlange programma. Wy hebben genoten, zoals wy zelden hebbe.n genoten van oen balletprogramma. Men moet dit gaan zien, men moet dit gaan genieten op 22 April, als Greco met de zünen in hét Gul den Vlies optreedt. Men moet dit gaan zien, alleen al omdat men er uren va.n vreugde en schoonheid mee winnen zal. S. K. Automobilisten, opgelet! „Met een schildje op Uw ruit „Komt U Zaterdag snel vooruit „Met Uw milde gift doet U mee „Aan de bestrijding der T.B.C." Kajottersnieuws ALKMAAR Morgenavond om half negen zal in het Patronaat een van onze gerepatrieerde mili tairen voor ons komen vertellen van de prachtige natuur in Indo nesië. Aan de hand van lichtbeel den zal hij ons een beeld geven van de schoonheid van het land, waar hij, en zovelen van de Ne derlandse jongens jarenlang heb ben geleefd. Kajotters, toon je belangstelling. Vooral oud-militairen zÜn wei- kom. Failliet verklaard Op 13 April heeft de Alkmaarse arrondissementsrechtbank het fail lissement uitgesproken van Wil lem Verus, wonende te Hoorn, Grote Oost 18, van beroep kapper. Rcifiter-commissaris is Mr. J. Krabbe; curator Mr. A. Janssen, Grote Oost 7, Hoorn. Geslaagd ALKMAAR Voor het examen voor adj. commies der Registratie en Successie v geslaagd onze stadgenoot de heer P. Blok, werk zaam ter inspectie der Registratie en Successie alhier. hobben de verkiezingen voor de plaats. In heel Noord-Holland heeft de K.V.P. In de Statenkring ZAANDAM staat boven aan de lijst de naam Die moet U hebben. II ALKMAAR. Voor een vrijwel uitverkocht huis speelde Cante cleer" Zondagavond in 't Gulden Vlies het kostelijke blijspel „De Stier van Californië", waarin we reldvreemdheid en sprankelende levenslust verweven worden fot een meer aan de realiteit aanpassende opvatting van de hoofdpersoon, een professor in de egyptologie. Cantecleer. dat de laatste tlid noga] zware stukken bracht, heeft met dit spel, dat door het publiek, zoals uit het hartelijk en langdurig applaus wel bleek, weer eens bewe zen ook vlot en geestig een goede klucht te kunnen brengen. In het gezin van Professor Pieke ring, die allêen in zijn studie op gaat en helemaal buiten het huise lijk leven staat, komt op een zekere dag een oude schoolkameraad, luis terende naar de bijnaam „de Stier", verandering brengen. De frisse dat de dans voor hen nu eenmaal i wind die hij doet waaien in dit ver- een elementaire uitdrukkingsvorm drogende huis. dat schijnt te mum mificeren, brengt niet alleen de professor tot de werkelijkheid van het leven rondom terug, maar weet ook de professorsvrouw, die uitgaat en schulden maakt, tot beter in zicht te brengen. Zelfs de knecht, een onpersoonlijk, serviel mannetje en de bazige meid Mina worden 'n normaal stel mensen. Onverbeterlijk echter is de kan tonrechter, mr. Kouters, en de sphinx-achtige juffrouw IJzinga, die ondanks dat zij met haar Judasspel, het verraden van des professors werk, in de val loopt, even ijzig als altijd blijft. Jan Bernards schiep een echte verstrooide professor, een in zijn grafschriften opgaande egyptoloog, en wist in houding en stem, zeer goed de lijnen van dit spel te vol gen. Tiny van Berkum, die wij voor het eerst in een grotere rol zagen, wist op uitstekende wijze het ver waarloosde, verkwistende en speels- jalourse vrouwtje te spelen. Nel Keysper was een kostelijke, vro lijke nicht, die de taak van logée goed verrichtte. Mevr. Rooy-Stade- gaard zette een keurige, stijve en geniepige secretaresse op de plan ken en wist haar moeilijke rol tot het einde toe goed te brengen. is. En als de temperamentvolle Tere Maya met een gevoileerde stem, haar hartstochtelijk lied zingt, dan gaat u dat door de ziel. En dan is daar nog de rasgitarist, Justo Badajoz, steevast terugge roepen na zijn solo. Maar wij zou den kunnen doorgaan met het noemen van namen, wij zouden nummer voor programmanummer kunnen gaan bespreken, wij zullen het echter niet doen. Trouwens, José Greco zal in Alkmaar optre>- den met een gedeeltelijk nieuw programma. Wij hebben José Greco met zijn dansers en danseressen zien dan sen in Carré, wij hebben een Hol lands publiek horen reageren op een uniek dansfestijn, wij zijn Esperanto-nieuws ALKMAAR De R.K. Esperan tistenver. Ni Triumfos verzoekt ons opnar»' van het volgende: De heer Jae. Feitsma. die o.m. ook componist is van de Zamen- hof-mars, componeerde voor enige tijd een „Esperanto-mars". Deze laatste is nu op de gramofoon- plaat vastgelegd. De Int- Wetenschappelijke Esp.- vereniging, die wegens oorlogs omstandigheden haar werk moest staken, is onlangs heropgericht. Ook haar officiëel orgaan „Scienca Ro\«uo" is wederom verschenen. Het bestuur van de Zaanse Ver eniging voor Vreemdelingenver keer heeft in principe besloten, in haar gids voor de Zaanstreek en haar folders, tekst en onderschrift van foto's ook in Esperanto op te nemen, omdat: „Deze taal de laat ste jaren over de gehele wereld zoveel opgang maakt", aldus dit bestuur. Vele V.V.V.'s in binnen- en buitenland doen dit ook reeds o.a. de V.V.V. te Eindhoven. De Prov. V.V.V. in Noord-Brabant publiceerde in het eerste nummer van haar orgaan V.V.V.-nieuws uit Noord-Brabant, een tweetal arti kelen in het Esperanto en zal ook in de toekomst artikelen in de wereldhulptaal publiceren. In het te Barcelona verschijnen de tijdschrift „Destino", verscheen een artikel onder de titel: „Is Es peranto dood?" Hierin werd ver klaard, dat Esperanto bijna ner gens meer werd gebruikt en be>- oefend. In Spanje heeft de Espe- ranto-beweging sinds vele jaren niet gefunctionneerd, zodat op dit artikel geen reactie werd ver wacht. Er kwam echter een zo groot aantal protesten binnen, dat de redacteur in een nieuw artikel, onder de titel „Esperanto is niet dood" moest toegeven, dat de Es- peranto-beweging in vele landen een zeer opgewekt leven vertoonde. Ter gelegenheid gouden jubileum „Koekoek" ALKMAAR Zoals wij reeds eerder hebben bericht, zullen ter gelegenheid van het gouden jubi leum van de K.C. „Koekoek" van 7 t.e.m. 21 Mei op de banen van de Unie grote nationale wedstrij den worden gehouden. Thans is het keurig uitgevoerde programmaboekje in druk versche nen. dat een overzicht geeft van wedstrijden.. Burgemeester Wyte- ma opent het programma met een opwekkend voorwoord. Verder hebben we ook de heer Scheffel, voorzitter van „Alcmaria" V.V.V., en de heer C. H. de Lange, viee- voorzitter van de Alkm. Kegelbond, het boekje met een bijdrage ver rijkt. De wedstrijden bestaan uit korps wedstrijden voor dames en heren, vijf- en drietallen; verder jubi leum-, personele- en vrijebaan wedstrijd. Voor al deze wedstrijden is een pracht-collectie prijzen uit geloofd. De eerste prijs een fraaie zilve ren Hollandse molen met 5 stel zilveren kaasdragers met berries, is uitgeloofd door de jubilerende vereniging „Koekoek". Martien Wessels was een fraaie huisknecht en mevr. de Moei Stokhof bracht met veel élan de praatgrage en bazige meid. Jac. Beentjes als de Stier had er slag van door zijn sterk spel de zaken in het gezin (en op het toneel) gaande te houden. Mr. Kouters werd correct, ietwat mat af en toe, door Toon Buissink gespeeld. Een aardige, vlotte opvoering van een overigens eenvoudig stuk, waar in toch nog een aardige moraal stak: Bega geen struisvogelpolitiek te genover het leven en de mensen, waartussen je bent geplaatst. Bep Speet, die de regie voerde, heeft van dit stuk een frisse, vlotte en allergenoeglijkste opvoering we ten te brengen en zij, die weer naar Cantecleer gingen, waren haar daar zeker dankbaar voor. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Jaco bus J. z. v. P. A. Schuit en J. Mol; John z. v. A. J. Elte en A. Visser; Margarita M. J. d. v. R. Veken en G. J. A. Hogeling; Pau lina d. v. J. P. Wagenaar en P. R. Kareis. Gehuwd: Jan van Urk en Hen- drika Karsten. Overleden: Cornelis Bourgonje, 75 jaar, wednr. van A. M. Hertogs. Opgave van het aangevoerde vee ALKMAAR 87 Koeien per stuk van f450f1075; 2 Graskalve ren; 340 Nucht. kalveren per stuk van f2555; 6 vette schapen per stuk van f80110; 300 vette var kens per kg. van f 1.441.63. Van slagerszijde bestond er voor de vette koeien waarvan het aan tal gisteren niet onbevredigend was ruim voldoende belangstel ling De hoge noteringen waren echter oorzaak dat de handel stug bleef. De Kg.-prijzen varieerden van f2.50f2.85. Ook het aantal aangevoerde nuchtere kalveren viel niet tegen. De animo die in de voorbije weken zeer groot is ge weest, viel thans terug tot een ma tige handel. Geslacht zullen de dieren een prijs noteren van pl.m. fl.80 per Kg. uit de benen. De aanvoer van varkens was ruim voldoende, met dientenge volge een stugge handel en even lagere prijzen. De vleesvarkens no teerden van f0.80f0.81 (enkelen gingen tot f0.82); de lichte varkens f0.78 en de zeugen van f0.72f0.75 per K.G. Uitslagen schoolwedstrijden ALKMAAR Afdeling I. De Kweekschool IGymnasium I 70; Ulo Alkmaar I—Ulo Heiloo I 4—0; MMS I—HBS I 5—0. 2e ronde: Ulo Bergen IKweekschool I 2—6; MMS IUlo Alkmaar I 40. Afdeling II: Kweekschool II Ui0 Alkmaar II 1—3: MMS II— HBS II 5—0 (regl.)Ulo Bergen II —Ulo Heiloo II 24; Gymnasium II —Ulo Juliana I 31. 2e ronde: Ulo Alkmaar II—MMS II 1—2 (n. s.); Ulo Heiloo II—Gymnasium II 64. Verkeersongevallen ALKMAAR. Bij de brug over de gracht bij de Accijnstoren kwam een personenauto in aan rijding met een jongetje van 5 jaar dat plotseling de weg over stak. Het kind werd door het voor wiel overreden. Dr. Maats ver leende de eerste hulp en liet het knaapje naar het St. Elisabeth- ziekenhuis overbrengen, alwaar geconstateerd werd dat het rech- terbovenbeen zeer was gebroken 's Avonds om 7 uur parkeerde in de Langestraat een auto waar in een echtpaar en een 12-jarige jongen. De laatste, de jongen, 'sloeg bij het uitstappen het portier ontijdig dicht zodat zijn moeder met de vinger tussen portier en de deurstijl bekneld raakte. De vinger moest in het Centraal Zie kenhuis worden behandeld, waar bij het topje moest worden ge amputeerd. Zaterdagmiddag is waar schijnlijk een fiets van een dame die een boodschap moest doen in een der winkels aan het Fnidsen verruild. Het was een splinter nieuw Batavos-zwartgelakt rij wiel dat verdween, terwijl een ander, het merk „Roem van Lisse" ervoor in de plaats werd gezet. Degene die vermoedelijk 't rijwiel verruild heeft wordt ver zocht zich aan het politiebureau te melden opdat de vergissing kan worden hersteld. Grabbelton Donbofafa ALKMAAR. De hoofdprijzen van de grabbelton zijn gevallen als volgt: 1ste prijs de voetbal op paars no. 92; 2de prijs voetbal schoenen op rood no. 647; 3de prijs polobal op groen no. 315; 4de prijs verkennershoed op rood no. 833; 5de prijs gymnastiekschoenen op groen no. 904. De gelukkige winnaars kunnen zich vervoegen bij de voorzitter van 't Donbofata comité, de heer Schuhmacher, Westerweg hoek Emmastraat, waar zij op vertoon van het num mer de prijzen in ontvangst kun nen nemen. De prijzen blijven ter beschikking tot Zondag 30 April. De schoolwedstrijden van onze katholieke scholen vormen a.s. Woensdag 19 April een zeer belang rijk sportevenement. Nu de eerste ronde gespeeld is en de sterkere ploegen zich op scherp zetten om ook de tweede ronde zegevierend te doorsaaan, is de spanning der mate toegenomen, dat de wedstrij den van a.s. Woensdag het gesprek van de dag zijn geworden. Als men bedenkt dat alle scholen van Schoorl tot Oudorp en van Eg- mond tot Warmenhuizen aan dit voetbaltournooi deelnemen en dat reeds vele scholen 't verlangen te kennen geven, aan 't kath. tournooi deel te nemen, constateren wij dus 's formidabele groei. De bedoeling is om op 5 Mei, Nationale Feestdag, de finales te spelen en daarbij in te lassen de wedstrijden tussen 't Alkmaarse en Hoornse Lyceum en de Alkmaarse en Beverwijker ULO, zodat er al met al een 300 scholieren aan dit tournooi deelgenomen zul len hebben. Voeg daarbij nog de erewedstrijd op Koninginnedag tus sen onze kampioen afd. II en van de kampioen Openbare School, dan begrijpt u allen dat koning voetbal regeert op onze sportvelden. Iedere plaats heeft zo z'n eigen voetbalclub en ieder schoolelftal put daar dan ook haar kracht uit. Op de formulieren was dat duidelijk merkbaar en namen als R.K. AFC, Duinranders, Berdos, Kolp. Boys. VIOS, HSV, zijn geen vreemde klanken in onze kath. sportwereld. Dat 't a.s. Woensdag weer 'n fijne middag wordt is wel haast zeker. Ook de verliezers uit de eeerste ronde krijgen weer hun wedstrijden en omdat sommige scholen helaas verloren door die beruchte 5 penal ties, zal 't ook in die verliezersronde nog geducht spannen. De strijd om de eer. is 't niet? Enkele opmerkingen moet ik helaas nog in de krant laten druk ken. Gebruik de sportvelden, kleedkamers zuinig. Voor de sup porters-medescholieren; gebruik de tribunes niet als speelplaats, blijft er uit. Onze commissie is de be sturen van de diverse verenigingen zeer dankbaar en zij vindt 't pijn lijk als er dergelijke klachten bin nenkomen. Let daarop jongens en gebruikt je verstand. Zorgt op tijd te zijn op de aangewezen terreinen en neemt toch vooral 'n bal mee. Een speelbal en één reservebal is geen overbodige luxe. Winnen of verliezen, ik wens je 'n fijne wedstrijd. Met het troepentransportschip „General C. H. Muir", dat op 1 April uit Tandjong Priok vertrok en vermoedelijk op 24 April te Rot terdam zal aankomen, zullen de volgende militairen uit Alkmaar, Den Heider en omstr. repatriëren: C. P. Burger, Fabrieksstraat 25, Warmenhuizen; H. van Mechelen, Markt A 441, Oudkarspel; J. Meere- boer, no. 80, Oude Niedorp; J. Mei- nema, B 48, Dirkshorn; G. J. Tim mer, Volgerweg 13, Beemster; P. Zutt, Fuik 23, Warmenhuizen; G. Kuik, Dorpsstraat 37, Noord-Schar- woude; G. P. Wester, H 3a, Tuitjen- horn; J. Wester, Benedenweg 128, St. Pancras; B. de Boer, Bruinvis straat 19, Alkmaar; J. C. Stuyt, Uitgang R 64, Ursem; Tj. Baltjes, Assem 2, Uitgeest; P. Slooten, Mid den Beemster 112; N. van der Vlugt, Wognumsebuurt 12, Alkmaar; J. Schouten, Zanegeest 2, Bergen; J. A. Buter, Geest 7, Alkmaar; H. Eg- gers. Hobrederweg 45, Beemster; M. Kaal, Uitenboschstraat 63, Alk maar; R. Klooster, Druivenlaan 25, Alkmaar; H. L. Starreveld, Sluis- buurt 11. Uitgeest; L. Kabel, Hoo- geweg 122, Uitgeest; J. W. Zeegers, Hondenweg S 38, Ursem; C. P. Bur ger, Fabrieksstraat 25, Warmenhui zen; J. Meereboer, Oude Niedorp 80; J. Meinema, Dirkshorn B 48; P. Zutt, Fuik 23, Warmenhuizen; A. v. d. Vring, Javastraat 159, Den Helder; H. Zijm, Hollewalsweg 16, Den Burg; G P. Wester, Tuitjen- horn, H 3 a; P Kok, Kanaalstraat 20, Schagen; H. Kruisveld, Helmweg 21, Callantsoog. De volledige passagierslijsten lig gen op onze bureau's ter inzage. De gemeenteraad van Bergen vergaderde gisteravond voltallig onder voorzitterschap van burgemeester Huygens. Van de plaatselijke aannemersbond was een schrijven ingekomen n.a.v. een onderhandse opdracht tot de bouw van 22 woningen aan de Jaap Weyandweg en waarin gevraagd werd in het vervolg de bouw van woningen openbaar aan te besteden. Dit schrijven kon nog niet in behandeling komen, omdat het nog niet in het college was behan deld; de heer Broersma kreeg echter gelegenheid het schrijven te ondersteunen en vroeg de toe zegging, dat B. en W. in 't vervolg niet tot onderhandse aanbesteding zouden overgaan. De voorzitter deelde mede, dat in dit geval 'n bereidverklaring van de aannemer nodig was t.a.v. een bepaalde M3 prijs; spr. zegde toe, dat in het vervolg, zoals trou wens van hogerhand is voorge schreven, openbare aanbesteding zal plaats hebben. Aan P. de Waard werd vergoe ding toegekend van de kosten van vervoer van zijn leerplichtige zoon van Bergen naar Alkmaar v.v. Een soortgelijk verzoek van J. Breunesse werd afgewezen. Besloten werd tot het aangaan van een geldlening, groot f 354.299 voor de financiering van de wo ningbouw; de lening zal worden afgelost in 50 jaar en de rente be draagt 3'A pet. Na vaststelling van vergoedin gen aan Bijz. Schoolbesturen, werd besloten de 5 pet. loonsver hoging voor het gemeenteperso- neel ook voor het 2de kwartaal van toepassing te verklaren. In het bestuur voor de gemeen telijke Instelling voor Sociale Be langen werden benoemd de heren J. N. de Koning, W. Rampen, P. Modder, J. Schmidt, terwijl uit de Raad werden gekozen de heren C. Ellis en Mr. Sluis. De heer Maessen, candidaat gesteld door de P.v.d.A., kreeg 4 st.; de heer Oldenburg 1 st. Het bestuur zai vóór 1 Mei geïnstalleerd worden. Van de heer A. Kollmer was 'n verzoek ingekomen, om een bouw- crediet ingevolge de gemeente lijke bouwcredietregeling te mo gen ontvangen voor de bouw van een winkelhuis met bovenwoning aan de Dorpsstraat, tussen zijn perceel en dat van de heer Schol ten. Van de heer B. Bartels was 'n soortgelijk verzoek ingekomen voor de bouw van een woning aan de Buerweg. Beide verzoeken werden ingewilligd. In verband met de plannen voor woningbouw aan de Weyandweg, waarvoor binnenvertrekken met een hoogte van 2.40 M. zijn geprojecteerd, werd de bouwverordening, waar bij 'n hoogte van 2.60 M. toelaat baar was, dienovereenkomstig ge wijzigd. Turfkwestie. Voorts kwam ter tafel 'n rap port met cijfermateriaal over de in een vorige vergadering ter sprake gekomen turfkwestie. De voorzitter concludeerde uit dezo cijfers, dat er in de bewuste ver gadering ten onrechte een blaam geworpen was op de betreffende ambtenaar; de heer Ellis was het hiermede eens, doch meende, dat indien deze cijfers eerder be kend waren geweest die blaam niet op bedoelde ambtenaar ge worpen had behoeven te worden. Tenslotte vroegen B. en W. een crediet van f 150.voor 'n door Piet Wiegman gebakken tegel, aan te brengen in de schouw van de raadzaal. De heer Hemelrijk vond het 'n vlag op 'n modder schuit en vond de tegel te mooi voor de schouw. Hij betreurde het voorts, dat het grote schilderij van de Kath. Kerk, voorstellende de processie van het H. Wonder van Bergen, niet meer in de raadzaal zal worden opgehangen; het heeft er 50 jaar gehangen en het heeft spr. altijd aangenaam getroffen. Wat de tegel betreft, is spr. niet tegen' aankoop, doch hij vindt het voorwerp in de schouw misplaatst. Na nog enige discussie werd het voorstel verworpen met slechts 3 stemmen vóór, 5 tegen en 5 blan co. Voor een costuum voor de bode verleende de Raad het col lege nog n' crediet van f 135. Rondvraag. Mr. Sluis drong bij de rond vraag aan op spoedige partiële verbetering van de Bergerweg. De heer Maessen vestigde de aan dacht op de veenplaten op het strand; de voorzitter verwachtte, dat die wel weer zouden onder- stuiven. N.a.v. een vraag van de heer Broersma deelde de voorzitter mede, dat aan oud-burgemeester Nieuwenhuizen van Limmen woonruimte werd toegewezen, n&dat door Ged. Staten voor 2 woningen extra bouwvolume was verstrekt. KUNSTAVOND OP DE VOLKSHOGESCHOOL BERGEN Een groep Indone sische dansers onder de naam „Ru- pi" heeft Zondagavond op de Volkshogeschool „De Zandhoeve" voor de cursisten en genodigden een programma van Indonesische zang, muziek, en dans gebracht. Het gezelschap trachtte de aanwe zigen mét de uitvoering van een 7-tal nummers een indruk te ge ven van het culturele leven van hun vaderland. Geopend werd met algemeen Indonesische muziek, uitgevoerd met Europese instru menten, zoals piano, viool en gui taren. Hierna volgde een Suma- traanse dans, genaamd „Tari Pa- jung" wat parasoldans betekent. Opvallend waren bij de verschil lende dansen de typisch lenige WEERSVERWACHTING Medegedeeld door hjet K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond: LATER IETS KOUDER. Half tot zwaar bewolkt met voor namelijk in het Zuiden van het land plaatselijk enige regen. Meest matige wind, aanvankelijk ooste lijk, later draaiend naar Noorde lijke richtingen. Overdag iets kouder. Een kleine lapsus onzerzijds was oorzaak, dat wij Volendam door de overwinning op Zaandijk reeds geheel veilig waanden, terwijl dit nog niet geheel en al het geval is. Er zijn in deze afdeling immers door iedere club 20 wedstrijden te spelen en dit betekent dus, dat zowel Alcmaria als Volendam, Zaandijk en Vriendenschaar, nog in de degradatie-molen kunnen komen. Het ziet er echter naar uit, dat Alcmaria en Volendam de degradBtie-dans zullen ontsprin gen, omdat zij een voorsprong van twee punten hebben op Zaandijk en Vriendenschaar. Zodat wij ons optimistisch geluid over de positie van Volendam grotendeels mogen handhaven. vinger- en handbewegingen. Dit kwam vooral tot uiting in het iaatste nummer, Gebjar, een Bali nese dans van de latere tijd, waar in de Westerse invloed van de dans al enigermate kenbaar was. Verder zagen wij nog enkele dan sen, afkomstig uit Celebes en Su matra, die liefdes-affaires uit beeldden. Na afloop bedankte de heer Guermonprez de dansers, die allen in Leiden studeren, voor hun op treden. fksT U MUIS ontsnapt DODENT - het onweerstaanbare IWaEüniJL haal een doos bij Uw Drogisi In de polder de Zeevang, gele gen ten oosten van de Beemster en begrensd door het IJselmeer, is men aan de voorbereiding en uitwerking bezig van een grote administratieve ruilverkaveling, die de eerste in ons land zal zijn die wordt liitgevoerd. De totale kosten van deze ver kaveling in de Zeevang worden geschat op f 420.000, waarin het rijk voor 60 pet. zal deelnemen. De eigenaars van percelen, die hierbij betrokken zijn, zal f 26 per ha. in rekening worden ge bracht, in 30 jaren af te betalen. De aflossing, vermeerderd met de rente (z.g. ruilverkavelingsrente) bedraagt 5 pct„ hetgeen in het onderhavige geval overeenkomt met een bedrag van f 1.30 per hec tare per jaar. Grote werken, zoals wegenaan leg, het aanbrengen van bemalin gen e.d. zullen niet worden uit gevoerd. Ten hoogste worden de noodzakelijke scheidingssloten en -dammen aangebracht. Deze dam men worden per stuk op f 289. geraamd, waarop het rijk eveneens een subsidie van 60 pet. verleent, terwijl de resterende 40 pet. in dertig jaar kan worden betaald. '/////////////////////////'//WW'"'"'"'"' Wen U zelf aan, steeds systematisch te scheren. Begin b.v. met het gedeelte onder de kin (l), daarna de wang links (2) en rechts en tenslotte de kin (4) en bovenlip (5). Morgenavond het volgende advies. NV. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND EINDHOVEN (Advertentie) Dit eerste grote ruilverkave lingsplan in Nederland gaat gro tendeels uit van enige overheids instanties, de centrale cultuur technische commissie te Utrecht en de Provinciale Waterstaat. Naar wij van ir. Cornelissen en ir. Feitsma van de Provinciale Waterstaat in Noordholland ver namen, ligt aan dit plan ten grondslag de eigenaars en gebrui kers van verspreide landerijen door onderlinge ruiling in de ge legenheid te stellen hun percelen samen te voegen tot een of enige blokken grasland van zoveel mo gelijk gelijke oppervlakte en kwa liteit als voor de verkaveling werd ingebracht. ALKMAAR. 17 April. Export veiling. Andijvie 4354; spinazie 13—36; rabarber 8—18; raapstelen 9.05—11.50; rode kool 19.50—45.80; prei 50; uien I 60—62; bieten 5.90 7.20; witlof I 35—42; II 20—32; bloemkool IA 8590, I 5268, II 2843; wortelen 17.5023,40; radijs 615; selderie 611,50; selie 513,50 sla I 17—22, II 12—15; sjalotten 42.50—50.50 ALKMAAR. 17 April. Vee markt. 86 vette koeien 4.50 10.75; 340 nuchtere slachtkalveren 2555; 6 vette schapen 80110; 300 varkens 1.561,63 TEXEL 17 April. 21 koeien 650— 800, 14 schapen 7590, 68 biggen 45 70, 70 nuchtere kalveren 3550. BEEMSTER, PURMÉREND EN OMSTR., 17 April. Koopmans blauwe 10; witlof 2140; rode kool 1636; spinazie 1048; sla 517; andijvie 3650; radijs 6.5010; ra barber 1426; rode bieten 8.50; gare bieten 1416; winterpeen 15; uien 4749; prei 2037; Winterjan 29-32. OBDAM. 16.000 kg witlof: le soort f 1,391,45; 2e soort 3642; 3e soort 3137; 4e soort 2735; 40.000 kg bieten: I 6.—, II 4.—. LANGEDIJK, 18 April. 12.000 kg bieten 6.14.000 kg rode kool 46—54.60; 11.000 kg witlof I 38—43; H 29—36. WARMENHUIZEN, 18 April. 700 kg rabarber 13.880 kg wit lof: I 38—42, II 28—33, III 21; 10.950 kg rode kool 52.4056. FEUILLETON HAROLD BELL WRIGHT 31 De woorden van Lane hadden het vuur opgerakeld en de aan wezigheid van het meisje naast hem was olie op het vuur. Hij kon niet spreken. Hij durfde zelfs niet naar haar te kijken, maar reed met zijn ogen op de grond gericht, waar het zonlicht lange strepen van goud trok. Ook Sammy zweeg. Ze voelde iets wat vaag op vrees leek, toen ze alleen bleef met haar forse buurman. Nu en dan keek ze verlegen naar hem op en probeerde een woord te vin den om de stilte te verbreken Half en half wenste ze dat ze niet gegaan was. Dus reden ze samen door licht en schaduw naar beneden in de vallei, de enige schepselen in heel dat vrije leven van het woud, die niet vrij waren. Eindelijk sprak het meisje: .Het is erg aardig, dat ge me vanavond naar Mandy brengt. Er is niemand anders, met wie ik had mee gekund." Er kwam geen antwoord en Sammy, die deed alsof ze het niet merkte, bleef maar praten op die nuch tere toon, die hem spoedig want zo handig is een vrouw nu eenmaal zijn stemming deed vergeten, en de twee babbelden er vrolijk op los als goede vrien den, wat ze altijd geweest waren. Juist nadat ze Fall Creek over gestoken waren bij Slick Rock Ford, zowat twee mijl van de molen af, boog de jonge Matt zich uit het zadel en bestudeerde de grond een tijdlang. Toen hij weer rechtop zat, merkte hij, met het voorkomen van iemand, die een gevolgtrekking heeft ge maakt, op: „Het zou me niets verwonderen als het er wis en waarachtig zou spannen bij Fort vanavond." „Dat is zeker," antwoordde het meisje, „iedereen zal er zijn. De familie van Mandy uit Long Creek komt en ook nog die aan do James wonen. Mandy had graag gewild, dat vader voor hen speelde, maar hij zegt, dat hij niet meer kan spelen op fuifjes cn ik denk, dat ze die ouwe vio list Jake van de kant van Flag laten komen." „Volgens mij zal er iets veel opwindenders gebeuren dan vioolspelen en dansen," zei de jonge Matt. „Wat bedoelt ge?" vroeg Sam my. Haar begeleider wees naar de indruk van een muilezelhoef in de zachte bodem van het oever land. „Dat komt van de bruine ezel van Wash Gibbs, en hij .gaat toch naar de kreek om Jennings te spreken. Wash zal daar veel mensen van zijn soort van de andere kant van de rivier ont moeten en het is wel zo goed als zeker, dat ze van daaruit naar de fuif zullen gaan. Ik wou, dat je vader vanavond de vioolspe ler was." Het was helemaal donker, toen 3c de open plek, waar de Fords woonden, bereikten. De vage. verre klank van een viool, die niet op zijn plaats leek in de sombere eenzaamheid van de bossen, vertelden hen, dat er al andere gasten waren aangeko men. Toen ze dichterbij kwamen en de tonen van het instrument luider klonken, konden zij het rythmische heen en weer bewe gen van zwaar geschoeide voe ten horen, schrille kreten en het halfwilde, half pathetische een tonige gezang van de dansers uit de oerwoaden, die „Het meisje van Missouri" zingen. Toen ze aan rand van de open Ï>lek kwamen, hielden zij onwil- ekeurig hun paarden in en ble ven staan binnen de schaduw van het bos. Hier drong het geluid van de klagende viool, de kreten en de stampende voeten met volle kracht door en door de open deu ren en ramen van het blokhuis konden zij de rondraaiende, zwaaiende gestalten zien van mannen zonder jas en vrouwen in katoenen jurken, terwijl het uitstromende licht lange banen trok door het donker. Om hen heen, aan de rand van het woud, waren de in schaduw gehulde gestalten van paarden en muil ezels, die in groepjes onder de bomen stonden, met de teugel vastgebonden aan de onderste takken. Dichter bij 't huis, ston den enige spannen vastgebonden aan het hek. vóór grote wagens, waarin matten stoelen voor extra plaatsen. Gedurende de avond probeer den de mannen op hun ruwe, doch goedbedoelde manier jonge Matt voor de gek te houden, dat hij gebruik maakte van Ollie Stewarts afwezigheid, maar ze merkten al heel spoedig, hoe de grote man wel genegen was mee te doen aan alle pretjes, die bij deze gelegenheid hoorden, maar alle toespelingen op zijn ver houding tot het meisje, dat hij naar de fuif begeleid had, niet als een grapje wilde opnemen Wanneer haar grote begeleider zich niet in haar nabijheid be vond, had ook Sammy te lijden onder de ruwe kwinkslagen van haar vrienden. „Ollie Stewart is mijn heer en meester nog niet," verklaarde ze. terwijl ze trots 't hoofd schud de, als iemand haar dreigde naar haar afwezige minnaar te schrij ven. „Nee", antwoordde een van da plaaggeesten, „maar ge zijt ook niet van plan de kans niet waar te nemen om bij de grote lui in de stad te gaan horen." Onder het gelach, dat volgde, kwam een lange woudloper haar opeisen voor de volgende dans, en daardoor kon ze ontsnappen. „Och, Ollie is wel een goeie man voor haar," merkte een an dere grappenmaker op. „als hij haar zin niet doet, kan ze hem over de knie nemen en er van langs geven." „Maar ze zal vast en zeker met hem trouwen," zei de eerste, „omdat hij de centen heeft, maar eerst zal ze, voor ze van hier vertrekt, nog veel plezier heb; ben met jonge Matt voor de gek te houden. Hij heeft de hele avond zijn ogen niet van haar af gehad. Iedereen lacht hem uit". (Wordt vervolgd). Bij het secretariaat van de Rj West zijn berichten binnengekor dat alle deelnemende equipes Monte Carlo op tijd zijn gestart totaal vertrokken er van daar dertien teams, waaronder zich Nederlandse bevonden. De equi die Zondag te Kopenhagen zijn 1 trokken, passeerden in de loop Maandag Hamburg. Aan elke d; die zich in een der deelneme wagens bevond, werd door politie-autoriteiten een bos tui overhandigd met de beste wer van de bevolking van Hamburg Een telegram uit Perpignan, Monte Carlo-route, maakte mel( van het feit, dat alle deeinen op tijd de controle hadden ge; seerd. De equipes die te Rome w: vertrokken, passeerden alle op de controleposten te Florence Genua. Van de equipes, die Zondag Glasgow en Londen zijn ges zijn er enige niet op tijd aan controle te Le Mans doorgekor De teams, die Parijs ais vert: punt hadden gekozen, kwamen c pleet in de controleplaats Le b door. Maar de Haagse groep miste tweetal deelnemers, n.l. M. de serA. den Ouden met Austir C. NoordhoekC. G. A. van I met Ford. De Vogezen-route sch geveegd Dr. J. G. van Beek, de verte woordiger van de RAC-West te ford, die verantwordelijk is de „'route der vijftien bergen" sen Belford en Gerardmer, te: neerde Maandagavond, dat het hele parcours door de sneeuw; gen was schoongeveegd. Men 1 een geul gemaakt van meer vier meter breedte, zodat de wa elkaar zouden kunnen passeren, uitzondering van enkele korte s ken, die slechts iets meer dan meter van het wegdek open 1; Maar de gehele route is uitstel te berijden en dr. van Beek 1 in de loop van Maandag vooi laatste maal het traject met voorgeschreven gemiddelde i legd. Uit Nantes Is bQ 3e RAC-' bericht binnengekomen, dat beide in Den Haag gestarte ploi mevr. A. van der HeijdenI mevr. C. E. FarkasBarnsteijn Dyna Panhard en de Britte DoddC. Cremers met Lancia de route via Rijssel, Rouaan, P Le Mans naar Nantes volgden, niet aan de controlepost i: laatstgenoemde stad hebben gei De ploeg van H. A. A. Bal A. van Pernis (Ned.) met Cit eveneens te Den Haag gestart over tijd het controleboekje stempelen, doeh zette niettemi tocht voort. DE BAND VOOR UW FIET »HOENUU£UWiEUNF/BftlEK.«LECUWAR| c PROGRAMMA WOENSDAG 19 APRH HILVERSUM I, 402 M - —24.00 NCRV. 7.00 Ni 7.15 Gewijde muziek; 7.4E word voor de dag; 8.00 Ni en weerberichten; 8.15 G; foonmuziek; 9.00 Voor de zj 9.30 Waterstanden; 9.35 G fonmuziek; 10.30 Morgend 11.00 Gramofoonmuziek; 11 Speeldoos, hoorspel; 12.00 lair concert; 12.30 Mededeli 12.33 Orgelconcert; 13.00 Ni 13.15 Klein koor en orkest listen; 13.45 Populair co 14.30 bas-bariton en piano; Radio Philharmonisch orke 15.55 Gramofoonm 16.15 Voor de jeugd; 17.31 cordeonorkest; 17.45 Rege uitzending; 18.00 Militair c 18.30 Radio volksunivei 19.00 Nieuws; 19.15 Boekb king; 19.30 Sportcommenta gramofoonmuziek; 19.40 krant; 20.00 Nieuws; 20.05 mentaar familiecompetitie; Orgel en sopraan; 20.45 „Ti ren", klankbeeld; 21.05 So P®r3de; 21.45 Orkest en so 22.45 Avondoverdenking; Nieuws; 23.15—24.00 Gram muziek. rr HILVERSUM II; 298 M. - VARA; 10.00 VPRO; 10.20 A; 19.30 VPRO; 20.00—24.1 ,RA. 7.00 Nieuws; 7.15 tendgymnastiek; 7.30 C foonmuziek; 8.00 Nieuv weerberichten;, 8.18 Org 8.50 Voor de vrouw; 9.00 C foonmuziek; 10.00 „Kinder "lensen"; i0.05 Morgenw 10.20 Voor de vrouw; 11.01 mofoonmuziek; 12.00 Acco ™{gek: 12.30 Mededel 12.33 Voor het platteland; Gramofoonmuziek; 12.55 der; 13.00 Nieuws; 13.15 Oi orkest; 14.00 „Gesproken p 14.15 Jeugdconcert; 15.00 derkoor; 15.20 Voor de 16.30 Voor de zieken; 17.01 ae kinderen; 17.30 Metropi kest; 18.00 Nieuws; 18.15 1 18.25 Gramofoonn innü X?or, de strijdkri ïoiE Parlementair ov{ 19.15 Gramofoonmuziek; yn°°r de jeugd; 20.00 h 20.05 Hem Festiin20.15 omroeporkest en solisten; Amusementsmuziek; 2L15 muziek; 21.45 „Avond", hc 22.15 Hawaiianmuziek; 22 pulair-wetensehappelijke rje; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoonmuziek.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2