Verenigde Staten beschuldigen Sovjet-Unie vermist toestel te hebben neergeschoten Cripps maant tot grote soberheid Incident verslechtert waarschijnlijk de onderlinge betrekkingen Van Zeeland overweegt een „Ronde-tafel-conferentie" Slachtoffers van brand begraven Federale troepen op Celebes geland EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDER, SCHAGEN NHD Cripps: Apostel der soberheid Scherpe nota van Washington aan Moskou Veranderd inzicht België nog in impasse KNIL-troepen op Celebes ontwapend Dringende instructie voor Amerikaans gezant 272 slachtoffers van de cholera De landingen op Zuid-Celebes Kroniek en Kritiek Scherpe critiek op Nederland Britse begroting ingediend Vakbondleiders sceptisch gestemd Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stampei. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEU Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H /AN HEDEN Pagina 1 Woensdag 19 April 1950 46e Jaargang No. 11843 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 WASHINCTON, 18 April (Reuter). De V.S. hebben de Sovjet-Unie er heden van beschul digd het vermiste toestel van de Amerikaanse marine boven open zee te hebben neergescho ten, in een nota aan Moskou. In de Amerikaanse nota wordt geëist, dat de Sovjet-Unie een snei en diepgaand onderzoek zal instellen. De V.S. eisen verder, dat er strikte instructies aan de Sovjet-luchtmacht zullen worden gegeven, dat er geen herhaling „onder welk voorwendsel ook" van dergelijke incidenten zal zijn. Verder wordt gezegd, dat de vermiste „Privateer" het enige Amerikaanse vliegtuig was, dat op acht April, toen het beweerde incident boven Let land gebeurde, in het gebied van de Oostzee in de lucht was. r/ t NAAR AANLEIDING van een artikel van prof. Veraart in „De Linie", waarin gepleit wordt voor een geordende grote-werken-poli- tiek, om de dreigende werkloos heid het hoofd te bielen, merkt „Het Vrije Volk" op, dat dit ge tuigt van een „veranderd inzicht" bij de professor, vergeleken bij het rumoer rondom het z.g. „Plan van de Arbeid" in de dertiger jaren, een veranderd inzicht, waarvan echter, meent „Het Vrije Volk", de gehele Katholieke Frac tie overtuigd moet worden". Of het recht doet aan de historie, als men zegt, dat prof. Veraart van een „veranderd inzicht" getuigt, betwijfelen wij. Hij liep juist in de dertiger jaren persoonlijk zeer hoog met het toenmalige Plan van de Arbeid, al ontkende hij er de bezwaren niet van. De verbeel dingskracht leidde er toe, dat de socialistische ontwerpers die be zwaren te licht telden. Wellicht tilden anderen ze te zwaar! Maar de socialisten droegen toen geen regeringsverantwoordelij kheid. Dat doen ze nu wel, en nu is het ook voor een belangrijk deel een financiële kwestie. Tegenover de critiek in de socialistische pers mag worden opgemerkt, dat het inzicht in de huidige Katholieke Fractie niet aan het veranderen is, maar reeds is veranderd. Het „V.V." kan dat weten, indien het b.v. de Handelingen van de Staten-Generaal van het laatste jaar naslaat. Andriessen in de Tweede, en ir. Kraaijvanger en de Bruijn in de Eerste Kamer hebben de regering in gebreke gesteld. Nu gaat het niet meer om propaganda-plannen, maar om redelijke mogelijkheden voor de uitvoering van openbare werken, nog vóór dat het te laat is. Een jaar lang werkt een ambtelijke werkgelegenheidscommissie aan een werkplan, maar er is nog niets en in de verschillende debat ten in het parlement is duidelijk ongerustheid tot uiting gekomen of de regering op tijd gereed zou zijn. De ministers zijn er niet in geslaagd, tegenover de woord voerders van de Katholieke Volks partij, die ongerustheid weg te nemen. Laat het „Vrije Volk" juichen, dat het inzicht bij de K.V.P. aan het veranderen of ver anderd is; wij hopen niet, dat dit, maar dan in andere zin, bij be paalde ministers het geval zal'zijn, nu men met de verantwoordelijk heid zit. KKUSSUIJ, IK Apni (A.JN.F.) In Belgische politieke kriogen is men van oordeel, dat kabinetsfor mateur Paul van Zeeland in zijn consultaties van heden en morgen zowel liberalen als socialisten zal betrekken. De liberalen blijken, al vorens hun medewerking aan een liberaal-katholieke regering te ver lenen, opneiaermg op een aantal punten te verlangen. In het bijzonder zouden zij ze kerheid wensen omtrent de voor waarden, waarop Koning Leopold zijn koninklijke bevoegdheden z°u kunnen hernemen na deze aan zijn zoon prins Boudewijn te hebben overgedragen. Men acht het onwaarschijnlijk, nat de socialisten aan een nieuwe regering zullen deelnemen, daar deze reeds herhaaldelijk te kennen hebben gegeven, zolang de konings kwestie niet is opgelost, in de op positie te willen blijven. Opmerkelijk is nog een motie van het Luiks verbond van de be weging „La Wallonië Libre", waar in wordt verklaard, dat Wallonië slechts één enkele oplossing van het koningsprobleem kan aanvaar den, namelijk die, welke het recht van de Walen op zelfbestuur ver zekert. In de motie worden de Wa len aangespoord „hun waakzaam heid te verscherpen en zich klaar te houden om gevolg te geven aan de oproep om de heilige rechten van Wallonië te beschermen". De parlementsfracties der Belgi sche Christelijke Volkspartij heb ben hun vertrouwen in kabinets formateur Paul van Zeeland beves tigd en sluiten zich aan bij het standpunt van het nationale comi té der C.V.P., volgens hetwelk de terugkeer van de koning langs wet telijke weg dient te geschieden met eerbiediging van het parlement. oigens net sociansuscne niaa „Le Pauple" overweegt kabinets formateur Paul van Zeeland de mo gelijkheid socialisten, katholieken en liberalen in een ronde-tafel-con ferentie te verenigen, teneinde met hen „de practische verwezenlijking van de koninklijke boodschap" te bespreken. DJAKARTA, 19 April, (Reuter). Een hoge woordvoerder van het Nederlandse leger heeft te Djakar ta meegedeeld, dat alle KNIL-troe pen op Zuid-Celebes door de Neder landse officieren zijn ontwapend en opdracht hebben gekregen in de ka zernes te blijven, die door politie van de staat Oost-Indönesië worden bewaakt. Gevreesd werd, aldus de woordvoerder, dat de troepen zich zouden scharen aan de zijde van de opstandelingen te Makassar. een ernstige en voortdurende ver slechtering van de Amerikaans- Sovjet-Russische betrekkingen on vermijdelijk zal zijn na de Ameri kaanse nota aan de Sovjet-Unie. Men verwacht verder, dat de Sov jet-Unie de Amerikaanse lezing van het incident en de Ameri kaanse eisen vierkant zal ver werpen. In de in krachtige bewoordingen gestelde Amerikaanse nota wordt gezegd, dat het door de Amerikaanse regering inge stelde onderzoek haar er van overtuigd heeft, dat het marine vliegtuig zich strikt aan de instructies, niet over buitenlands grondgebied te vliegen, had gehouden. „De Amerikaanse ambas sadeur heeft instructie gekregen op de meest ernstige wijze tegen deze schending van het internationale recht en van de meest elementaire regels van vredelievend gedrag tussen de naties te protesteren. „De Amerikaanse regering ver wacht met vertrouwen, dat, wan neer haar onderzoek is geëindigd, de Sovjet-Russische regering haar spijt over het onwettige en pro vocatieve gedrag van haar vlie gers zal betuigen, er zorg voor zal dragen, dat degene, die voor deze daad verantwoordelijk zijn, spoe dig en streng zullen worden ge straft en, in overeenstemming met de gevestigde gewoonte tussen vredelievende naties, passende schadevergoeding voor de niet- uitgelokte vernietiging van Ame rikaanse levens en bezittingen zal betalen". Lof voor Scandinavische landen Michael McDermott, woordvoer der van het Amerikaanse minis terie, prees de medewerking van de Scandinavische landen bij de opsporing naar het vermiste Ame rikaanse toestel en stelde hier tegenover de houding van de Sov jet-Russische regering, „die zich niet in het minst scheen te be kommeren om het lot van ons vliegtuig en zijn bemanning". De Sovjet-Russische regering had, aldus McDermott, tot dusverre op geen enkele wijze van haar spijt over het gebeurde blijk gegeven, maar integendeel „een agressieve toon aangeslagen en haar actie trachtten te rechtvaardigen door onmogelijke beweringen". Deze houding, aldus McDermott, toonde duidelijk „de onoprechtheid aan van het zo vaak verkondigde ver langen der Sovjet-Russische rege ring naar vredelievende betrek kingen met de V.S. en de niet- Sovj et-Russische wereld in het algemeen. „De zaak van de vrede zou niet worden bevorderd wan neer de Sovjet-Unie ostentatief Sovjet-Russische piloten onder scheidt op een manier, die de in druk moet wekken, dat zij worden beloond voor het neerschieten van een weerloos Amerikaans vlieg tuig", zo besloot de woordvoerder van het State Department. Volgens Reuter's correspondent te Washington verwacht men, dat Hoewel de Amerikaanse nota, aldus de correspondent, in krach tiger termen is vervat dan men algemeen voorspelde en eisen en voorwaarden bevat, waaraan de V.S. zich wel schijnen te zullen moeten houden, gaat de nota niet zo ver als die aan Joego-Slavië in Augustus 1946, nadat een on gewapend Amerikaans vliegtuig door Joegoslavische jagers was neergehaald. Bij die gelegenheid eisten de V.S. niet alleen genoeg doening, maar dreigden zij tevens de zaak voor de Veiligheidsraad te brengen indien dit niet „binnen 48 uur" zou geschieden. Geen ultimatum De thans aan de Sovjet-Unie overgemaakte nota draagt niet het karakter van een ultima tum, maar laat zorgvuldig de weg open voor de V.S. om te eniger tijd een verontschuldi ging, schadeloosstelling en be straffing van de schuldigen te eisen, aldus Reuter's corres pondent te Wasshington. Een veronderstelling Een veronderstelling is, dat het vliegtuig een hoogst geheime electronische uitrusting vervoer de, die de Russische militaire autoriteiten in handen wilden hebben. De Russische jagers zou den, volgens deze theorie, het Amerikaanse toestel boven de Oostzee hebben onderschept en het bevolen hebben opgebied onder controle van de Russen te landen. Toen de Amerikanen dit weigerden, zouden de Russische jagers het toestel hebben neerge schoten, teneinde de getuigen van de onderschepping te liquideren, aldus deze veronderstelling. Te Wervershoof en te Medemblik zijn gisteren op de R. K. Begraafplaats de drie jeugdige slachtoffers van de brand in Wervershoof ter aarde besteld. Zoals uit onze foto's blijkt, was de belangstelling buitengewoon groot. Bij de voorafgaande Requiemmissen in de kerken getuigde de bevolking eveneens op grootse wijze van haar deelneming en medeleven. Op de foto boven de beaardingsplechtigheid te Wervershoof, onder de plechtigheid aan het graf te Medemblik. (Eigen foto) CALCUTTA, 19 April,' (Reuter). In de afgelopen week zijn te Cal cutta 272 mensen aan cholera ge storven. VRIJLATING PRIJZEN VOOR SIGARETTEN Blijkens een beschikking in de Staatscourant van gisteren zijn de prijzen van sigaretten met ingang van heden vrijgelaten. DJAKARTA, 19 April (Reuter). Twee duizend man federale troe pen zjjn vandaag bij Djeneponto, ten Zuiden van Makassar, geland. Agence France Presse bericht uit Djakarta, dat de meeste rebellen Makassar hebben verlaten om zich in de buurt te verschansen. Zij hebben zich teruggetrokken in de in 1942 voor de Japanse inval door de Nederlanders aangelegde verster kingen ten Oosten van Makassar, Volgens 't Indonesische persbureau Antara werd gisteravond ten Zui den van Makassar hevig geschoten. Wanneer de Jaarbeurs haar poorten sluit, is de halfjaarlijkse industrie-tentoonstelling voor de bezoekers en standhouders geëindigd. Maar voor Utrecht begint het werk weer opnieuw. De zo zorgvuldig opgebouwde stands en paviljoens moeten worden afgebroken, en nog meer werk moet worden verzet voor Utrecht het gewohe aanzien heeft herkregen. De afbraak van de buitenlandse paviljoens op het Vreeburg. DJAKARTA, 18 April (Reuter). Slechts vooruitgeschoven posten van de Indonesische federale troepen zijn tot heden op Zuid-Celebes geland, zo heeft een woordveorder van het minis terie van defensie heden verklaard. Hij voegde hieraan toe, dat de komende dagen landingen op grote schaal zouden worden georganiseerd als onderdeel van de acties tegen de opstande lingen, die Makassar bezet hebben. Inzake de landingen op Celebes wordt te Djakarta verondersteld, dat het hier slechts kleine groep jes betreft, die de toestand te Makassar zullen verkennen en voorbereidingen zullen treffen voor de landing van een grote groep van het bataljon-Worang, die Donderdagmorgen verwacht wordt. Het ministerie van voorlichting te Djakarta heeft een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat reeds een streng onderzoek gaande is naar de vraag of de regering der negara Indonesia Timur wellicht de hand had in de opstand van Azis. Voorts wordt gezegd, dat dit de tweede maal is, dat het Neder landse militaire commando niet zijn verplichtingen nakwam, die vervat zijn in de overeenkomst van de Ronde Tafel Conferentie. De eerste maal geschiedde dit ge durende de actie van Westerling. „Tot dusver heeft de militaire leiding gefaald in haar pogingen deserteurs terug te brengen tot de barakken", aldus de medede ling, die vervolgt: „In hoeverre dit uitsluitend aan onmacht is te wijten, zal de tijd leren. Hoe het zij, de laatste gebeurtenissen strekken niet tot versterking van het vertrouwen der Indonesiërs in de oprechtheid van de Nederlan ders en hun werkelijk verlangen tot samenwerking". Nederlandse reactie Naar een woordvoerder van het ministerie voor uniezaken en overzeese rijksdelen mededeelde, is de Nederlandse regering pijn lijk verbaasd over een uitlating, die volgens een persbericht uit Djakarta wordt toegeschreven aan het ministerie van voorlichting aldaar. De Nederlandse regering ver zocht de Hoge Commissaris in Indonesië terzake opheldering aan de regering van de R.I.S. te vra gen. Havenstaking te Marseille geëindigd MARSEILLE, 18 April (AFP) De bij de C.G.T. aangesloten ha venarbeiders te Marseille hebben hedenochtend na een staking van 40 dagen besloten het werk te her vatten. De grenzen (Sm.) Inderdaad, het heffen van belasting is aan grenzen gebon den. Terecht heeft de K.A.B.- voorzitter, de Bruijn, er nog eens op gewezen in de Verbondsver gadering, speciaal naar aanleiding van de hoge accijns op de sigaren, waardoor een ruïneuze werkloos heid in de sigarenindustrie bezig is zich te voltrekken. En in de sigarenindustrie is dat niet alleen het geval. Het gaat straks met de accijns op gedistilleerd dezelfde kant op. Accijnzen en andere hef fingen schijnen van nature de neiging te hebben zich steeds maar uit te zetten. Klein twintig jaar geleden bedroeg de opbrengst van de omzetbelasting nauwelijks acht millioen gulden. Nu is zij ruim achthonderd millioen. Een paar voorbeelden hoe de toene mende overheidsuitgaven het ge vaar opleveren, dat er onvoldoen de acht geslagen wordt op de grenzen van de belastingheffin gen de morele grenzen ook. Wij zijn, om nog even tot het sigarendrama terug te keren, be nieuwd, hoe de regering reage ren zal op de aandrang van ver schillende kanten, om door ver laging van de accijnzen aan de acute nood in de sigarenindustrie tegemoet te komen. Middel en motief (Sm.) De heer Snellenberg, een zakenman uit Vorden, zond ook ons een oproep, om bij de komen de verkiezingen te stemmen op de K.V.P.-candidaat, die onder aan de lijst in de verschillende kieskringen staat, „om daardoor tot uitdrukking te brengen, dat men het met de gang van zaken in de K.V.P. niet eens is". Wie van dit middel heil verwacht, ga zijn gang, mits de motieven redelijk zijn. Wij kunnen ons best voorstellen, dat men critiek heeft op de gang van zaken in onze Partij en wij vinden niets geluk kiger, dan dat die critiek, mits redelijk, op behoorlijke wijze wordt geuit. Maar de motieven van de heer Snellenberg zijn niet redelijk. Zij komen hier op neer, dat de K.A.B. in de K.V.P. de lakens uitdeelt, en dat alle andere groepen en belangen bij de machtige K.A.B. moeten aan kloppen, om ook een kruimeltje van de politieke dis te krijgen. Dat lijkt óns allemaal nogal sim plistisch voorgesteld en het is zeker niet juist ook. De inzender geeft gelukkig zelf toe, dat hij zijn gedachten „gebrekkig weer geeft". Hij roept oa.. niemand minder dan de Paus tot getuige, „om machtsvertoon uit onze par tijen te weren", maar doet zelf zo terloops even een suggestie, om de partij te hervormen, door di verse standen en groeperingen in de hoogste partij-organen ieder hun portie te geven en daaruit (stands)vertrouwensmannen aan te wijzen, die de mannen van de topleiding kiezen. Je reinste stan- denverteg;enwoordiging dus, welke de Partij, op het voetspoor der richtlijnen van Hoger Gezag, juist altijd heeft vermeden. Deze richt lijnen zijn pas nog weer duidelijk vastgesteld en verscherpt. Nog maals, wie in de aangegeven weg een middel ziet, om zijn ontevre denheid kenbaar te maken, bin nen de werking van de K.V.P.- lijsten, hij (of zij) kan voor ons part zijn gang gaan. Maar het is jammer, dat dit dan op zulke „ge brekkige" en onjuiste beweeg redenen geschiedt! LONDEN, 18 April (Reufer). De Britse regering heeft vandaag haar bestaan op het spel gezet door een begroting in te dienen, die het land voor een nieuw jaar van soberheid stelt. Ondanks de moeilijke positie van de regering wegens de ge ringe meerderheid, die zij in het Lagerhuis heeft, weigerde de minister van financiën, Sir Stafford Cripps, te buigen voor de dringende eisen van de circa vijf millioen georganiseerde arbei ders voor belangrijke verlagingen in de kosten van levensonder houd en toonde hij zich ook niet geneigd de middenstand het hof te maken door de belastingen te verlagen. Verwerping van een der begro tingsvoorstellen door het Lager huis zou nieuwe algemene ver kiezingen betekenen. De grootste concessie, die Cripps in zijn- begrotingsvoorstellen heeft gedaan, is een verlaging van de tarieven voor de laagste klassen der inkomstenbelasting met een zesde. Het eindresultaat van de door Cripps voorgestelde belas tingwijzigingen zal echter een verhoging van de inkomsten der schatkist zijn met 1.800.000 pdst. per jaar. De minister van financiën, wiens begroting voorziet in een totaal aan ontvangsten van bijna 4 mil liard pdst., kondigde behalve eer dergenoemde concessie de vol gende veranderingen aan: De omzetbelasting op dure per sonenauto's zal worden verlaagd van 66 2/3 pet. tot 33 1/3 pet. Daarentegen zal er echter een om zetbelasting van 331/3 pet. op commerciële voertuigen worden geheven, teneinde te voorkomen, dat er te veel van deze voertuigen op de binnenlandse markt ver schijnen. Tot de verlichting van de La- bourpartij weigerde Cripps de levensmiddelensubsidies, die thans 410 millioen pdst. per jaar bedra gen, te verlagen. Woningbouwprogramma Naar aanleiding van de toene mende critiek van het publiek op het woningtekort in Engeland kondigde hij aan, dat het woning bouwprogramma van de regering voor de komende drie jaar zal worden hersteld tot het oude peil van 200.000 woningen per jaar. Vele arbeiders uit de mijnbouw, de constructiebedrijven, de spoor wegen en andere industrieën heeft de begroting niets gunstigers te bieden dan de negatieve verzeke ring, dat de prijzen der voornaam ste levensmiddelen waarschijnlijk niet verder zullen stijgen als resultaat van het handhaven van de subsidies. De rede, die de minister van financiën bij het indienen van zijn begroting hield, beoogde het land ervan te overtuigen, dat men soberheid zal moeten blijven be trachten en dat de beperking van Ionen, prijzen en winsten gehand haafd moet worden om het grote kwaad van inflatie en werkloos heid te vermijden. Algemene teleurstelling De onmiddellijke reactie van het parlement op de begrotings rede en de begrotingsvoorstellen was echter teleurstelling. Vele politici verklaarden het onwaar schijnlijk te achten, dat de rege ring nieuwe aanhangers of stem men zal winnen in de algemene verkiezingen, die volgens vele voorspellingen in het komende najaar zullen worden gehouden De vakverenigingsleiders waren enigszins sceptisch gestemd ten aanzien van de uitwerking, die d begroting zal hebben op de arbei ders. Volgens waarnemers zuller de vandaag aangekondigde belas tingconcessies niet voldoende zijn om de toenemende aandrang op loonsverhogingen tegen te gaan

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1