Nieuw Aardappelprijzen moeten snel belangrijk naar omlaag Sultan Hamid de Tweede zou schuld hebben bekend Thans goede samenwerking met de Nederlanders Van Zeeland confereerde met liberalen en socialisten EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDER, SCHAGEN Eigenheimers komen in opspraak Slagboom De handel berekent te hoge winst Kastner Jr. gaf er de brui aan Anders zal de Overheid de verkoop in handen nemen De export wordt niet hervat .P. deden niet mee Staking in haven van Londen Troepen van Azis geven zich over Kardinaal de Jong bij de overdracht Heden belangrijke rede van Trusnan Indonesische verklaring Excuses voor radiocommentaar Monster-processen in Praag Leiders van de C.V R.A.F.-toestellen boven Nederland J. van de Kieft Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEU Buiten God is 't nergens veilig. Vondel A S H 'AN HEDEN Pagina 1 Donderdag 20 April 1950 46e Jaargang No. 11844 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Riteevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 HET STANDPUNT van het Hoog waardig Episcopaat contra de Personeelsverenigingen is op zich zelf helemaal niet zo nieuw als sommige bladen schijnen te den ken. Met name „Het Parool" en het „Vrije Volk" komen tegen de sinds de laatste K.A.B.-vergade- ring bekend geworden uitspraak van de Bisschoppen in verzet, waarbij het verschil in termen tussen de Parolisten en de Vrije Volkers in het voordeel van de laatsten bijzonder opvalt. De „uitspraak" van de Bisschop pen is intussen slechts een beves tiging van een consequente hou ding, welke ook ten aanzien van de Personeelsverenigingen al eer der gebleken was. De Bisschop pen hebben over de gehele lijn hun afkeer tegen neutrale verenigingen e.d. na de bevrijding opnieuw duidelijk kenbaar ge maakt en zij hebben er rede n voor gehad. Op tal van manieren heeft men, dikwijls wellicht met de beste be doelingen, na de oorlog getracht diverse soorten van eenheids organisaties te stichten, die stuk voor stuk moesten mislukken of zullen mislukken, omdat zij het grote beginsel van de eenheid in verscheidenheid als regel mis- kennen. De ontwerpers en stichters en „planalogen" op dit gebied be roemen zich wel gaarne op de roerende eensgezindheid uit de bezettingstijd, maar zij hebben toen, evenals daarvóór en daar na, verzuimd te leren het voor naamste wat op dit gebied te leren viel: besef van en respect voor dat „confessioneel bese f", hetwelk de Bisschoppen, in Sep tember 1945 direct al, en her haaldelijk daarna, aan de katho lieken, in het belang van de ziel zorg, als onafwijsbaar en nood zakelijk hebben voorgehouden en ingescherpt. De afwijzing van de neutrale personeelsverenigingen is de een voudige consequentie van het con fessionele katholieke standpunt op het gebied van het organisatie leven. Het voor te stellen zoals „Parool" doet dat hiermee een slagboom wordt opgeworpen in de natie, dat het volk opnieuw wordt verdeeld, dat ons katho lieken wordt voorgehouden, niet- katholieken te weren als melaats en dergelijk fraais meer, dat is een wijze van critiek bui ten alle redelijke maat. De Bisschoppen hebben zo in de bezettingstijd nogal een en ander in het nationaal be lang gedaan, maar zij hebben hun hoofd niet verloren in de roes van de bevrijding en vielen dus om maar een voorbeeld te noemen de communisten niet om hun hals, gelijk sommige Parolisten dat nog deden rondom de algemene verkiezingen van Mei 1946. Het Episcopaat had van den beginne af geen vertrouwen in zoveel ondoordacht en onge fundeerd eenheidsstreven, hoe zeer ze in allerlei topleidingen en federatieve formaties samenwer king en eensgezindheid vaak heb ben goedgekeurd, aanbevolen en gestimuleerd. Wie nu nog van „slagbomen" spreekt, als van katholieke zijde, geleerd door de ervaring, de con sequenties worden doorgetrok ken tegen neutrale verenigingen en voor eigen katholieke organi saties, miskent de fundamentele betekenis van het principe der „eenheid in verscheidenheid". Dat het Hoogwaardig Episcopaat niet uit de weg gaat voor deze mis kenning, komt ons volkomen be grijpelijk en verklaarbaar voor! Het „Vrije Volk" bekijkt de zaak heel wat nuchterder dan het agressieve „Parool": het respec teert het Bisschoppelijke stand punt, al deelt het dit niet, en het betreurt het, dat het probleem van devrijetijdsbesteding op deze wijze niet wordt opgelost. Het „V.V." slaat hier in z o- j verre de spijker op de kop, als het vaststelt, dat het hier, voor een belangrijk deel althans, om het probleem van de vrije tijdsbe steding gaat, maar daarmee is dan ook precies een van de voor naamste redenen aangegeven dunkt ons welke hier in het geding zijn. Voor zover de beste ding van de vrije tijd niet in ge zinsverband wordt daar wel voldoende op gelet? - maar in verenigingsverband geschiedt, kan daarbij de volledige ontwikke lingsmogelijkheid voor het wer ken op de basis der eigen levens beschouwing nu eenmaal niet worden gemist, ómdat het hier betreft de problemen van opvoe ding, culturele ontwikkeling, ont spanning enz. Buiten deze eerste en voor naamste redenen voor de afwij zing der neutraliteit ook op dit gebied, zijn er nog andere, o.m. de bescherming der bestaande en bona-fide katholieke verenigingen op dit terrein, tegen een gevaar lijke neutrale ontwikkeling, die op de duur zou kunnen bedreigen, wat moeizaam is opgebouwd. Het probleem der vrije tijdsbesteding behoeft er na de bekendmaking van het standpunt van het Epis copaat niet slechter voor te staan dan het tot nog toe deed integendeel! En wie „slagbomen" ziet a la „Parool", ziet spoken op klaarlichte dag. REVUE „DIT IS LEVEN" Eerste opvoering Zondag 23 April DEN HAAG, (KNP). Zondag 23 Aprij a.s., zal in het gebouw van -K. en W. te Den Haag door Haagse amateur-spelers en speelsters de première worden gegeven van de revue „Dit is leven". Het initiatief daartoe is uitgegaan van de beken de radiosprekers, pater P. Wesse- mg CssR en pater Jelsma M.S.C. BEMANNING VAN PRIVATEER ONDERSCHEIDEN WASHINGTON, 19 April. (Reu ter). De Amerikaanse Senaat heeft heden met algemene stem men een resolutie goedgekeurd, strekkende tot het toekennen van onderscheidingen aan de uit tien koppen bestaande bemanning van het Amerikaanse Marine-patrouille vliegtuig, waarvan wordt gezegd dat het door Russische jachtvliegtuigen boven de Oostzee omlaag is gescho ten. De resolutie was ingediend door senator Scott Lucas, leider der de mocratische senatoren, die het in cident een „meedogenloze handel wijze van barbaarse strijdkrachten" noemde. Aneta meldt uit Djakarta, dat, volgens een communiqué van het ministerie van voor lichting der R.I.S., sultan Ha mid II heeft bekend aan Wes terling bevel te hebben gege ven de vergadering van de Mi nisterraad op 24 |anuari te overvallen. Alle aanwezige ministers zouden moeten worden gevan gen genomen en de minister van defensie en andere autori teiten van de defensie zouden ter plaatse moeten worden neergeschoten Daarna zou er een regering worden gevormd waarin sultan Hamid de porte feuille van defensie zou krij gen. In het communiqué wordt ver der gezegd, dat sultan Hamid on middellijk na zijn arrestatie aar een schérp verhoor werd onder worpen. Behalve de minister van defensie moesten worden neer geschoten: de secretaris-generaal van het ministerie van defensie en de fungerend staf-chef, de kononel Sftnatupang. De handel berekent voor kosten van vervoer en opslag van consumptie-aardappelen en tevens voor de winstmarge, naar het oordeel der regering, veelal een hoger bedrag Jan redelijk is. Minister Mansholt heeft dan ook besloten tot de oprichting van verkoopplaatsen van aardappelen van de over heid over te gaan, indien de prijzen, die door de consumen ten moeten worden betaald, niet op korte termijn belang rijk dalen. Bij een door de regering inge steld onderzoek is in verschil lende gevallen geconstateerd, dat het verschil tussen telersprijs en consumentenprijs ongeveer het dubbele bedraagt van een rede lijk te noemen marge van onge veer f 0.04 per kg. Het bleek, dat in Amsterdam ongeveer 80 pet. van de aardap pelen door de huisvrouw in de winkel wordt gekocht voor 18 ct „IK WENS JE HET BESTE...." BERLIJN. 19 April (Reuter) Ralph Kastner, de zoon van de Oostduitse plaatsvervangende minister-president prof. Her mann Kastner, is met vrouw en kinderen uit de Sowjet-zone naar West-Berlijn gevlucht. Het is zeer moeilijk in de oos telijke zóne te leven, indien men geen lid van de socialistische eenheidspartij is, aldus deelde Kastner Jr. aan het officiële Amerikaanse hlad „Neue Zei- tung" mede. De wil van de be volking heeft geen invloed meer en niemand is veilig voor arres tatie. Na zijn vlucht had Kastner een telefoongesprek met zijn vader, waarvan de volledige inhoud volgens „Neue Zeitung" als volgt luidde: „Hallo, vader, ik ben in het Westen met Inge en de kinde ren. Waarom komt u ook niet bij ons? Of wilt u voortgaan met het dragen van de verantwoor delijkheid voor hetgeen in de oostelijke zóne gebeurt?" „Ik kan beter beoordelen wat er gebeurt," antwoordde zijn va der. „Ik kan hierover niet door de telefoon spreken. Ik wens je het beste, dat is alles, wat ik kan doen." POLEN EN HET VATIC AAN „Overeenkomst uitgesloten" VATICAANSTAD 19 April. Reu ter. -In welingelichte Vaticaanse kringen verklaarde men heden nog geen enkele bevestiging te hebben ontvangen van de ondertekening Vrijdag jongstleden van een over eenkomst tussen de Kerk en de Poolse Staat, zoals radio Warschau heeft beweerd. De versie van de overeenkomst, die de te Rome beschikbare pers berichten geven, bevat voorwaarden die de Katholieke Kerk niet zou kunnen aanvaarden. Het wordt daarom uitgesloten geacht, dat de drie door radio- Warschau genoemde bisschoppen de verklaring hebben getekend in de vorm, waarin zjj gepubliceerd is. per kg, terwijl deze aardappelen op grond van kwaliteit en soort voor 10 a 11 cent per kg van de teler kunnen worden gekocht. Aangezien de telersprijzen reeds geruime tijd een daling ver tonen, had verwacht kunnen wor den, dat ook de consumentenprij zen naar omlaag zouden gaan. Dit is echter niet geschied; in vele gevallen is er zelfs van stijging sprake. Bovendien is gebleken, dat vele kleinhandelaren misbruik maken van het vertrouwen, dat de huis vrouwen in hen stellen, door bij voorbeeld Zeeuwse blauwe en -bonte, blauwputten en dergelijke onjuiste kwaliteitsaanduidingen, te vermelden, ondanks het feit, dat deze soorten in het geheel niet op de markt komen. Mede met het oog op dit verschijnsel acht de regering het volkomen ge rechtvaardigd zo nodig krachtige maatregelen te nemen om aan deze toestand een einde te maken. Er bestaat geen enkele aanlei ding meer voor een aardappel tekort te vrezen. In de kring van de handel is men zelfs de mening toegedaan, dat er van een over schot sprake is en dat daarom de export van aardappelen weer zou moeten worden toegestaan. Zolang de prijzen voor de con sumenten echter niet tot een rede lijk peil zijn gedaald, en niet met zekerheid een overschot bestaat, zal van hervatting van de export geen sprake kunnen zijn. TOTALE ZONSVERDUISTERING IN 1954 STOCKHOLM, 19 April. De 30ste Juni 1954 zullen sterrekundi- gen uit alle delen dep wereld naar Zweden komen om daar de totale zonsverduistering te besturen, die in dit land beter is waar te nemen dan in Noorwegen, op de Faroer, in Groenland en Canada, waar de eclips begint. Het verschijnsel zal twee en halve minuut duren. DJAKARTA, 19 April (Aneta) De Indonesische minister van voorlichting, Mononutu, heeft heden de volgende verklaring uitgegeven naar aanleiding van het radio-commentaar van het ministerie van voorlichting van gisteren. Inggvolge het radio-commen taar, waaruit de indruk is ge wekt, dat er een gespannen ver houding bestaat tussen de Neder landse legerleiding en die van de R. I. S„ verklaar ik hierbij, dat thans goede samenwerking bestaat tussen de regering der R. I. S. en de Nederlandse Hoge Commissaris en tussen de Neder- De tachtig Belgische oorlogsinvaliden, die een tweedaags be zoek aan Nederland brengen, hebben in auto's voor H.M. Koningin Juliana gedefileerd op Paleis Soestdijk. Daarna boden zij H.M. de Koningin een Delfts blauw porceleinen asbak aan. Het défilé werd op het bordes van Paleis Soestdijk gadegeslagen door H.M. de Koningin. Donderdag de gehele dag zou voort zetten met delegaties der drie par tijen. Eerst hierna zou hij zijn ge volgtrekkingen kunnen maken en een beslissing kunnen nemen. Vrij dag zal de Prins-Regent de heer Van Zeeland opnieuw in audiëntie ontvangen. Bijna 2000 Londense bootwer kers en andere havenarbeider? zijn gistermiddag in staking ge gaan. Hierdoor zijn tegelijkertijd 7700 andere arbeiders zonder werk gekomen en 90 schepen kunnen niet worden behandeld De staking is een protest te gen de uitstoting van 3 haven arbeiders uit de vakbond van transportarbeiders, wegens hun aandeel in de staking van Cana dese zeelieden het vorig jaar. Verder hebben de bootwerkers nog een geschil met hun werk gevers over voorgestelde nieuwe arbeidsvoorwaarden. Het is mo gelijk, dat de staking zich uit breidt. DJAKARTA, 19 April (Aneta) In een communiqué van het mi nisterie van defensie der R. I. S. wordt medegedeeld, dat op 19 April het bataljon onder com mando van de majoor Worang in Zuid Celebes is geland en is op gerukt in de richting van Ma kassar. De eenheden van Abdul Azis hebben zich Woensdag on voorwaardelijk overgegeven aan de majoor Pieters, de vertegen woordiger van de kolonel Kawi- larang te Makassar, zolang kol. Kawilarang daar nog niet is aangekomen. De eenheden van Azis worden thans beschouwd als gevangenen. De hoofdmacht van kol. Kawilarang zal onmid dellijk op Zuid-Celebes landen. MAQUETTE VAN DE PAUSELIJKE RADIOZENDER Een maquette van de 100 kilo watt radiozender, die katholiek Nederland ten geschenke zal ge ven aan Paus Pius XII, zal Don derdag 27 April a.s. des morgens om 10 uur in de KRO-studio te Hilversum door de N.V. Philips' Telecommunicatie Industrie aan de stichting „Radio Anno Santo" worden overgedragen. Z.Em. Joh. Kardinaal De Jong heeft toegezegd L" de overdracht aanwezig te zullen zijn. Een zelfde toezegging bereikte de Stichting van mgr. P. Giobbe. Apostolisch Internuntius te Den Haag. Verwacht mag worden, dat ook enige ministers in hun kwaliteit van stichters aanwezig zullen zijn. De maquette, die de N.V. Philips' Telecommunicatie Industrie aan de Stichting „Ra dio Anno Santo" zal schenken, zal door deze laatste aan Z. H. de Paus worden aangeboden ter gelegenheid van de tweede na tionale bedevaart naar Rome. tussen 12 en 24 Mei a.s. Aangenomen mag worden, dat deze aanbieding zal geschieden in een grote openbare audiëntie voor alle deelnemers aan ge noemde pelgrimstocht, die on langs bij loting is samengesteld uit de 56.000 katholieken, die aan de door de Stichting gestelde voorwaarden hadden voldaan Het Witte Huis heeft Woensdag bekend gemaakt, dat president Truman heden, Donderdag, een be langrijke redevoering over de bui tenlandse politiek zal houden. De president zal de Amerikaanse Ver eniging van Dagbladdirecteuren toespreken. De rede zal 20 minuter duren. Telegrammen naar Oosf-lndonesië De persdienst van de PTT deelt mede, dat particuliere telegrammen in code naar Oost-Indonesië voors hands niet zijn toegelaten. landse en Indonesische legerlei ding in het bijzonder. Het radio commentaar is te betreuren en de minister zal alles doen om herhalingen te voorkomen. Uit zeer welingelichte bron verneemt de speciale correspon dent van het A. N. P. te Djakar ta nog, dat Mononutu persoonlijk hedenmorgen dr. Hirschfeld be zocht heeft naar aanleiding van de reacties van de zijde van dr. Hirschfeld op last van de rege- rinv in Den Haag. Mononutu bood namens de re gering der R. I. S. excuses aan en verklaarde, dat het commen taar noch door hem, noch door de secr.-generaal van zijn mi nisterie was gezien. Hij heeft voorts toegezegd de schuldigen te zullen ontslaan. Van Nederlandse militaire zij de verneemt de correspondent van het A.N.P., dat de militairen van het K.N.I.L., die waren over gelopen naar de troepen van Azis, thans op last van de Ne derlandse legerleiding en met medewerking van de staatspoli tie van Makassar zijn ontwapend en gevangen genomen. In krin gen van de Indonesische rege ring heeft deze maatregel van de Nederlandse legerleiding grote voldoening gewekt, aldus ver nam de correspondent in kringen van het ministerie van defensie PRAAG, 19 April (Reuter) Te Praag is een nieuw spionnage-pro- ces begonnen. Terecht staan een majoor van het Tsjecho-Slowaakse leger, die een schoonzoon is van de in Januari j.l. naar West-Duitsland gevluchte voormalige Tsjecho-Slo waakse vice-premier en minister voor industrie Bohumil Lausman; vier voormalige employé's van de Amerikaanse ambassade te Praag en zes Tsjecho-Slowaakse burgers. De openbare aanklager in het spionnage-proces, die de rang van kapitein in het Tsjecho-Slowaakse leger bezit, heeft tegenover Reuter verklaard, dat het heden te Praag begonnen proces he eerste is van een reeks van vier nieuwe spion- nage-processen, waarin vier ver schillende groepen beklaagden te recht zullen staan, die ervan wor den beschuldigd zich in dienst van de Amerikaanse ambassade te Praag te hebben gesteld. „VIERHOEKS-CONFERENTIE" TE DJAKARTA DJAKARTA, 19 April (Aneta). Teneinde 'n integrale oplossing be treffende de staatkundige structuur van Indonesië te bepalen, overeen komstig een in het parlement der RIS door 't lid, Mohammed Nat- sir ingediende nota, heeft de rege ring besloten een „Vierhoeksconfe rentie" te beleggen op 25 April a.s. Deelnemers aan deze „Vierhoeks conferentie" zijn vertegenwoordigers van de regeringen der R.I:S:, de Republiek Indonesia, de Negara In donesia Timur en Sumatera Timur. „mur. De Belgische kabinetsformateur Van Zeeland heeft gisteren met liberale en socialistische leiders ge sproken over het voorstel van Koning Leopold, om ter vergemak kelijking van het vinden van een oplossing voor het koningsvraag- stuk, de koninklijke bevoegdheden tijdelijk over te dragen aan kroon prins Boudewjjn. Alhoewel de katholieke partij voorstandster is van een onvoor waardelijke terugkeer des konings, heeft zij ermede ingestemd schrifte lijk te verklaren, dat zij voor dit wetsontwerp zal stemmen. De besprekingen, die op het kan toor van Van Zeeland werden ge houden, zijn niet bijgewoond door vertegenwoordigers van de Christe lijke Volkspartij. Paul Struye, leider der senaats fractie van de Christelijke Volks partij, verklaarde tegenover Reuter: „Wij zijn van mening dat derge lijke besprekingen tussen de partij leiders geen zin hebben. Ons stand punt is duidelijk en eenvoudig. Wij hebben de boodschap van de koning ontvangen en wij moeten aan de wens van Zijne Majesteit gevolg geven, ook indien wij van mening zijn dat onze vorst wellicht 'teveel concessies heeft gedaan aan hen, die tegen zijn terugkeer zijn." Van Zeeland deelde de journa listen gisterenavond mede, dat hij de Prins-Regent verslag had uit gebracht over de stand van zijn onderhandelingen. „Ik heb de indruk dat er schot in zit," zo zeide hij. Van Zeeland zeide, dat hij zijn besprekingen In de nacht van 29 op 30 April a.s. wordt door de R. A. F. een luchtverdedigingsoefening gehouden, waaraan een groot aantal bombarde mentsvliegtuigen zal deelnemen. Tij dens deze oefening zullen de vlieg tuigen van de R. A. F. ook boven Nederland opereren. De toestellen vliegen op hoogten tussen 3000 en 8000 meter. Zij zullen geen navigatie- lichten voeren. RIDDER IN HET LEGIOEN VAN EER Naar wij vernemen heeft de Franse regering de heer J. van de Kieft benoemd tot ridder in het Legioen van Eer. De heer van de Kieft, lid van de Eerste Kamer, is deze benoeming ten deel gevallen in zijn functie van voorzitter der Internationale Federatie van Dag bladuitgevers. Onze eigen fotograaf was giste ren bij de aankomst van de Tulpen-rallye-rijders in Alk maar, waar de controle-post gevestigd was bij de Muziek- tuin. Onze foto geeft een duide lijk beeld van het drukke be weeg rondom de eerste wagens die arriveerden. De tweede foto geeft het moment te zien, waarop een kaasdrager in „ambtscostuum" de rijders tracteert op de traditionele Alkmaarse wijze, met beschuit met kaas.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1