Daar zal ons volk geen genoegen mee nemen! Nationaal Park de Ken nemer Duinen" Een verdeeld West-Europa Aardappelmeeelindustrie neemt stelling tegen de bakkers Steunt de actie tegen vervalsing van het dagelijks brood!!! n Provincie draagt 25 procent bij in kosten van aankoop Arrondissements- rechtbank Alkmaar Aardappelmeel in het brood Pseudo-advocaat tevens oplichter Voor de Politierechter Buitenlands overzicht WOENSDAG 26 APRIL 1950 PAGINA 5 iet gezag van Onze istus, het gezag van len Petrus en Pau- en gezag" ex cathe- de Stoel van de H. gelukzalige Emilia nu af tot het getal van Gods Kerk be- aar feest door de voortaan op de 19e worden gevierd. Na laring werd het Te en en begonnen de Sint Pieter en van de stad de blijde n wereld te verkon- hield vervolgens een de deugden van de die ongeveer een waarna de Pause- 'erd opgedragen, tij- r de eerste maal de euwe Heilige werd tl en Evangelie wer- van het universele Kerk, zowel in het et Grieks gezongen, atie ontving de H. den van de kardi- -subdiaken de H. t beide gedaanten nogmaals Zijn Apos- UTOVEILING STERDAM is, dat de Enavo- n een behoefte op Woensdag 3 2 Amsterdam met lingen een begin len. De veilingen t Enavo-systeem iden, waarborgen hoogst mogelijke Alle aangeboden en van tevoren nkelijke experts rd; van deze keu rapport opge- Daarna verander- zijn beurt in een uder blauw, toen levallen waren en h kaal aftekenden erlucht. oude weer inviel, ssen voortgezet in Lane op de zui- van de Dewey. De jl de herder druk e ranch, zat Sam- boeken gebogen id beklom de oude uvel om het werk rlinge te regelen zat dan stil en iet vuur te luiste- gesprek en wie visioenen uit het hij in de dan- zag. winter voorbij en e weer, met haar eid aan teer groen loesems en de zoe- groeiende dingen, e zomer, die ver- omer, toen alle de lente verbro- toen er moeizame geen regen viel loor de totale mis- un oogst, zich te- zekere ondergang (Wordt vervolgd). De Provinciale Staten van Noord- Holland kwamen gister in een bui tengewone vergadering bijeen, ter behandeling van het voorstel van Ged. Staten, om deel te nemen in de Stichting „Het Nationale Park De Kennemer Duinen". Dit voorstel beoogt een duinter rein van 1200 H.A. het grootste nog gave duingebied van Europa gelegen ten N. van de Bloemen- daalse Zeeweg, weer voor de ge meenschap open te stellen door het aan te kopen van de Erven V. d. Vliet. Dit duingebied met zijn unieke fauna en flora, zal daardoor een recreatiegebied worden voor 11/3 millioen mensen, uit de omliggende gebieden, zoals Haarlem, Amster dam, Velsen, Beverwijk en overig Kennemerland; in 1970 zal. het een recreatiegebied zijn voor 12/3 mil lioen mensen. De koopprijs van het landgoed is f 1000 per HA; met de overdracht- kosten is de koopsom f 1.250.000. Het rijk draagt hierin bij voor 55 pet., Amsterdam en Haarlem elk voor 10 pet. en het voorstel van Ged. Staten luidde, om ook de provincie voor 25 pet, te laten deel nemen, zowel in de koopsom, als in de eerste kosten van aanleg van wegen en paden enz., welke op f 100.000.geraamd zijn; dit laatste bedrag, waarin de vier genoemde instanties voor hetzelfde percentage participeren, wordt echter a fonds perdu beschikbaar gesteld. In een eventueel exploitatietekort, tot een maximum van f 20.000.zullen de belanghebbenden eveneens voor hetzelfde percentage participeren, hetgeen voor de provincie op maxi mum f 5000.per jaar zou komen. Het voorstel ontmoette geen be zwaar bij de Staten, doch in de voorafgaande discussie kwamen en- In Februari reed de veehoud ster A. van 't V. uit Nieuwe Nie- dorp met een auto over de Friese Brug te Alkmaar en reed daarbij, toen zij van de andere kant een auto zag naderen, in haar zenuw achtigheid een vrouw aan. Zij had daarvan geen aangifte gedaan, omdat zij bang was moeilijkheden te krijgen, daar zij niet in het bezit van een rijbewijs was, Het slachtoffer van deze aanrijding was er vier weken mooi mede, maar de veehoudster, die, zoals ter zitting van de Alkmaarse Rechtbank bleek, voor vele moei lijkheden stond, had de schade vergoed. Toch meende de president van de rechtbank, mr. A. D. van Reg- teren-Altena, dat de vrouw beter had gedaan niet zonder rijbewijs te gaan rijden, zij was de moei lijkheden van de weg zeker nog niet genoeg meester. De officier van justitie eiste in deze zaak een boete van f 60,of 30 dagen. Ou het verkeerde pad Dinsdagmorgen had zich voor de Alkmaarse Arrondissements rechtbank J.M., een 28-jarige be diende, te verantwoorden wegens diefstal, ten nadele van de gros sier in fruit en groenten A. en A. alhier gepleegd. De jongen, die een vertrouwenspositie had, had zich, naar hij zeide omdat de groenten zo duur werden, een hoeveelheid blikgroenten, flessen wijn en potten jam toegeëigend en tevens ook onjuistheden met bonnen voor het teruggeven van ledige emballage gepleegd. Dat laatste was hem echter door de officier van justitie, die deze fust geschiedenis te ingewikkeld vond om hem aan te snijden, niet ten laste gelegd. Doch volgens de ge tuige G.H.A. de Z., boekhouder der grossierderij. was er wel een bedrag van 3 a 4000 gulden mede gemoeid. De jongeman had aanvankelijk een gunstige indruk in het be drijf gemaakt en bleek een harde werker. Hij was dan ook zeven jaar in dienst van zijn werkgever geweest. De getuige achtte echter de geldverduistering, die aanlei ding was geweest tot de ontdek king der andere feiten, het meest bezwarende geval. Op deze knoei erij was verdachte juist door de mand gevallen. Verdachte bleek voorts al eens eerder veroordeeld te zijn wegens malversaties bij de Spoorwegen. De officier van justitie, mr. J. C. V. Meischke, die over de inge wikkelde fust-affaire maar niet wilde praten, eiste voor de dief stallen van de goederen een ge vangenisstraf van zes maanden. In een uitvoerig pleidooi, waar in mr. dr. Berkhouwer de moei lijke fust-affaire nog even aan roerde, ten bewijze dat zijn cliënt onschuldig zou zijn aan dit deel der aanklacht, welke echter niet in de dagvaarding ten laste was gelegd, vond de diefstal van de jam, de blikken groenten en de flessen wijn niet zo zwaar tellend. Hij wilde de jongeman gaarne nog een kans geven en vroeg een rap port aan, zo nodig nog een voor waardelijke uitspraak. Visite liep slecht af Een eigenaardig geval was het Dinsdagmorgen met de zaak tegen de kraamverpleegster A.C.M.B., die er van verdacht werd, bij een bevriende relatie een portemon- naie met f 30.te hebben weg genomen. Deze vrouw, die goed bekend staat, moest voor de recht bank verschijnen omdat er een aanklacht tegen haar was inge diend door kennissen uit Heiloo, bij wie ze tijdens een visite een portemonnaié zou hebben wegge nomen. Deze kennissen, een jong echtpaar, waren door de verpleeg ster met geld, een flink bedrag, geholpen, welk bedrag tot op f 30.ongeveer na, was afbetaald. Op afbetaling had zij niet aange drongen tijdens haar bezoek, maar getuige P. van D., de echtgenote van de bestolene, was kwaad op haar omdat ze zijn vrouw niet had geholpen bij een bevalling. Dat bleek echter niet te kunnen, omdat de zuster zelf niet erg in orde was. Tijdens het getuigen verhoor probeerde deze getuige kele wensen naar voren; de heer Bakhuysen v. d. Brink vroeg maat regelen in zake toezicht ter voorko ming van schade; mr. Westerman zou de vrijheid voor het publiek zo groot mogelijk willen doen zijn. De heer Groen vond het terrein zeer duur en hij stond hierin niet alleen. Mr. de Roos vond de vraagprijs vrij hoog en de heer Baas sprak van een „stijve" prijs, De voorzitter, Baron de Vos van Steenwijk, vond de prijs ook hoog, doch noemde dit een gevolg van de onderhandelin gen, die geruimen tijd in beslag na men, omdat tot de Erven v. d. Vliet 50 deelhebbers behoren. Er valt echter in dit stadium aan de prijs niet te tornen, doch de heer Groen gaf Ged. Staten in overweging in het vervolg toch een meer aanne melijk bod te bevorderen. Tenslotte vroeg de heer Groen ook toezicht met het oog op de geestelijke volksgezondheid. De communistische woordvoerder zag in het voorstel een verkiezings propagandastunt van de P.v.d.A,, doch dan een propaganda, die de provincie een aardige duit kostte. De voorzitter achtte toezicht met het oog op geestelijke volksgezond heid vanzelfsprekend en deelde nog mede, dat in de uit 31 personen be staande Raad van Bijstand mensen uit de kringen van natuurbescher ming, kampeerders en toerisme enz. zullen worden aangezocht. Het voor stel werd met algemene stemmen aangenomen. Eon adres van de Volkshogeschool, subsidie verzoekende in het begro tingstekort over 1950, alsmede een adres van de VW-federatie, hou dende verzoek om een prov. garan tie van f 30.000 voor de tentoonstel ling „Van de Wadden tot het V" werden in handen van G.S. gesteld om prae-advies. Een voorstel van communistische zijde ingediend, om het prov. per soneel op 5 Mei de hele dag vrijaf te geven, werd met 50 tegen 12 st. verworpen. De woordvoerder van de communisten vond die hele vrije dag „absoluut nodig" en zei, dat het misschien een goede verkie zingsreclame zou zijn voor alle par tijen. Alleen de communisten wa ren er vóór. EINDLES RIJKSTUINBOUW- WINTERSCHOOL HOORN Dezer dagen had ln „Het Park" te Hoorn de openbare eindles plaats van de leerlingen van de hoogste klasse van de Rijkstuinbouwschool te Hoom. Behalve de leerlingen waren aanwezig; Ir. Honig, Inspec teur van het Tulnbouwonderwijs, de Commissie van Toezicht op de school, het voltallige personeel, als mede vele ouders en genodigden. Het geheel stond onder leiding van Dr. Ir. Rietsema. Nadat de leraren Mallekote en Wiese nog eep korte les hadden ge geven, werden de diploma's uitge reikt door de heer Krabbendam, Hij kon dit doen aan 47 leerlingen, 6 waren afgewezen. Hierna werd het woord gevoerd door Ir. Honig, de heer Veldhuyzen van Zanten na mens de Commissie van Toezicht, een tweetal ouders en enkele leer lingen, die namens hun klasgenoten directeur en leraren dank brachten voor alles, wat de school had gege ven. Nadat de heer Rietsema een slotwoord had gesproken, werd de welgeslaagde bijeenkomst gesloten. De gediplomeerden zijn: W. v. Baarsen, Beemster; J. Bakker, Tj. de Boer, J. de Boer, H. Brinkman, KI. Rusting, W. Schenk, P. Vene kamp en P. Wanink te Andjjk, J. A. W. Bakker, N. Buisman en D. Vis te Enkhuizen, J. Balk, Venhui zen, A. Blauw, J. Dekker en J. W. Dekker te Obdam, J. de Boer en J. Neuvel te Grootebroek, W. Braakman en F. Reyn te Bovenkar- spel. K. Bregrnan, Burgerbrug, J. P. Broertjes en G. Mol te Blokker, Th. Buis en S. v. Diepen te Zwaag, J. Bijvoet, Wervershoof, KI. Dik- staal, Rotterdam, W. v, Dok en J. Visser te Heiloo, F. Evers en J. Gutter te H. Hugowaard, A. de Jonge te Alkmaar, J. Kater en W. Mantel te N. Niedorp, P. Koedijk, Langedijk, H. Koeman en M. Kool, Wijdenes, K. Kweldam, Twisk, Th. Langedijk, Oudkarspel, M. Leeuw en W. Reus, Berkhout, J. Paarlberg St. Maarten, Th. Smal, GrosthuizSn, J. Smit, Wognum, W. Verhoef, Wormerveer, J. de Vries, Benning- broek, J. v. d. Woude, Aartswoud.. °°k de zuster nog zwart te maken handeling. (Van onze correspondent) VEENDAM De ondervakgroep Aardappelmeellndustrie heeft een communique uitgegeven, waarin scherp stelling wordt genomen tegen de actie, welke door de bak kersorganisaties op touw is gezet. Deze actie behelst, zoals men weet, de Nederlandse huisvrouw te waar schuwen tegen de z.g. broodverval sing. De ondervakgroep stelt voorop, dat h"t geheel onjuist is, het voor te 'i, alsof de bijmenging van af Rmeel door de regering ve;_ntend is gesteld, omdat de aardappelmeelindustrie met een te grote voorraad zit en de regering, alleen denkend aan de belangen van de boeren, nu voor dit aard appelmeel een uitweg zoekt. Aard appelmeel wordt reeds jarenlang in broodbloem verwerkt. Dat het aardappelmeel slechts buikvulling en surrogaat is, zoals wordt voorgesteld, behoeft nauwe lijks weerlegging, aldus gaat het communiqué verder. De calorische waarde van 100 gram aardappel meel kan worden gesteld op 330 tegenover die van tarwebloem op 338. Het is zeer bedenkelijk, het Nederlandse volk telkens weer te willen wijsmaken, dat aardappelen- meel minderwaardig is. Het be langrijkste argument, dat door de bakkers wordt aangevoerd is dat de bakaard van de broodbloem ver slechtert door de bijmenging van aardappelmeel. Inderdaad bezit tarwebloem in dit verband andere eigenschappen dan aardappelmeel, maar het staat daartegenover wel vast, dat een bijmenging van 5 tot 10 procent aardappelmeel de kwaliteit van het broodbloem niet in betekenende mate beïnvloed. Bovendien zijn er ook andere in vloeden, die de kwaliteit van het brood bepalen. Ze wordt o.a. veel verder uitgemalen dan voor de oorlog. Ook uit deze overwegingen kan derhalve tegen een bijmenging, zo als die thans geschiedt, op goede gronden geen bezwaar worden ge maakt. De ondervakgroep vraagt zich af, of al die bakkers die zich thans zo actief tonen in hun bijna kwaa daardige actie tegen aardappel meel, niet te goeder trouw zijn. De overtuiging bestaat echter, dat wegens ondergane gevangenis straf, een straf, door Duits-vijan dige houding tijdens de bezetting opgelopen en in Duitsland door gebracht, een straf, die, zoals de president van de rechtbank te recht opmerkte, de zuster niet dan tot eer strekte! De officier van justitie achtte verdachte echter schuldig op de verklaring van de getuigen. Hij eiste twee maanden hechtenis. Mr. van Hilten schetste zijn cliënte als een karaktervol per soon, die een dergelijke daad nooit kon hebben bedreven en achtte het getuigenis van man en vrouw, dus een verklaring, niet voldoende voor het bewijs. Bij verstek werd N. de L. uit Den Helder veroordeeld tot een boete van f 20.— of 10 dagen we gens diefstal van pakjes marga rine. Ook H. P. uit Alkmaar, die niet was verschenen, en die tijdens een balavond ruzie had gemaakt met zekere V., werd bij verstek veroordeeld tot een geldboete van f 50.of 25 dagen, omdat hij deze V. had afgeranseld. De eis luidde aanvankelijk f 75.of 30 dagen. B. van der V. uit Texel, die ook bij verstek werd veroordeeld, kreeg een vonnis van f 25.of 10 dagen wegens eenvoudige mis- velen onder hen door verkeerde voorstelling van zaken werkelijk van mening zijn dat hun bestaan op het spel staat, omdat het brood- verbruik in Nederland momenteel achteruit loopt: een verschijnsel, dat vele consumptie-artikelen met brood gemeen hebben, nu er weer zoveel andere keus is. De ondervakgroep meent te mo gen vaststellen, dat de fabrieks aardappelenverbouwers een moreel recht kunnen doen gelden op handhaving van de verplichte bij menging. Aan de iets betere of mindere kwaliteit van het brood mag dan ook, volgens de ondervakgroep Aardappelmeelindustrie geen argu ment worden ontleend, om zich als goede vaderlanders te verzetten tegen de onderhavige zeer welbe wuste door de regering gevoerde politiek. De 66-jarige H .S. uit Amsterdam die zich rechtskundig adviseur noemt en op zijn briefpapier ten on rechte de titel Mr. voor zjjn naam had laten drukken, werd gisteren door de Amsterdamse Rechtbank tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld met aftrek van vier maanden voorarrest. Verder kreeg hij een boete van 100 gulden bij niet-betaling te vervangen door twee maanden hechtenis. S. had iemand, die zich tot hem had gewend voor het verkrijgen van rechtskundige bijstand, opgelicht voor 500 gulden. S. had gefungeerd als verbindingsman tussen deze cliënt en een werkelijke advocaat. De 500 gulden had S. echter aan deze advocaat niet afgedragen. WACHT OP „DOUWE AUKES" WAS NORMAAL Naar men van de zijde van het Ministerie van Marine mededeelt, waren Maandagavond slechts zes man van de „Douwe Aukes", die dienst doet als werkschip bij de mijnenvegers, niet aan boord, daar zij aanwezig waren op de gezellige avond, aangeboden door de Scheve- ningse vissers en reders. Ook van de mijnenvegers namen opvarenden aan deze avond deel. Op de „Douwe Aukes" werden als gebruikelijk de wachtdiensten normaal vervuld. COMMANDANT ONDERNEMINCSWACHT VERMOORD SURABAJA, 25 April (Aneta), Zaterdagnacht werd de comman dant der ondernemingswacht van de suikerfabriek „Tjandi" door rampokkers vermoord. De com mandant maakte een ronde over het fabrieksterrein en ontdekte bij een suikergudang dat rampok kers bezig waren hun slag te slaan. Een hunner schoot de com mandant van achteren neer. Nadat alarm was gemaakt stelden leden van de mobiele brigade der T.N.X een onderzoek in, dat echter vruchteloos bleef. VARENSCEZEL PLEEGDE BIGAMIE Drie maanden gevangenisstraf eiste de Officier van Justitie voor de Rotterdamse Rechtbank tegen de 47-jarige varensgezel J. A. F. B. uit Rotterdam. B„ die niet op de terechtzitting aanwezig was, omdat hij op het ogenblik op zee is, was op 13 Sep tember 1947 in Portland (Oregon) in de Ver. Staten getrouwd. Hij was echter op 11 Febr. 1935 te Vlissingen reeds gehuwd. Uitspraak over 14 dagen. 0 Voortdurend wórdt ons voorgehouden, dat er hard, ïéêr hard gewerkt moet worden, om weer tot een redelijk peil van welvaart te komen. Dat is een plicht tegenover onszelf zowel als tegenover onze kinderen, maar plichten geven in een democratisch geregeerd land ook rechten. Het Is een redelijk recht te eisen, dat er vijf jaar na de bevrijding brood gebakken wordt uit de zuiverste grondstoffen, zoals de Warenwet dat trouwens voorschrijft. f Brood is en blijft het belangrijkste voedingsmiddel voor ons volk. Daarom een reeds is het noodzakelijk, dat de boterhammen, die de man meeneemt naar zijn werk of waarom de kinderen vragen als zij ui', de school komen, gezond en smakelijk zijn - zoals dat ook voor de oorlog het geval was. En dat kan: Er is voldoende van de allerbeste soorten meel om de vakman in staat te stellen weer hei heerlijkste brood te bakken, dat er te bedenken valt. Het is echter bekend, dat er aandrang op de Regering geoefend wordt, voor te schrijven een belangrijk percentage aardappelmeel in het brood ie verwerken. 0 Niet ten onrechte verbiedt de Warenwet aardappelmeel in tarwebloem bij te mengen. Het zou een nationale schande zender weerga zijn, als de smaak en bovenal de kwaliteit van het grootste volksvoedsel aan bepaalde belangen opgeofferd zouden worden. Wij vragen in het openbaar aan de Regering dat nog vóór de zomer het brood in zijn oude, voor-oorlogse samenstelling bereid kan worden. Wij vragen het Nederlandse volk, ons in dit streven te steunen. Dezer dagen zullen de bakkers handtekeningen verzamelen, ter onder' steuning van het bovengenoemde dringende beroep op de Regering. Comité ter bestrijding van aardappelmeel in brood Koninginnegracht 105 s-Gravenhage AANBESTEDING WIERINGERMEER. Gisteren is door de rentmeester der domei nen te Wieringermeer aanbesteed het volledig herbouwen van 35 tuindersbedrijven met pachters woningen en het maken van de electrische installaties in die be drijven. Voor de massa der 35 tuinders- bedrijven met pachterswoningen kwamen vijf inschrijvingen bin nen. Hoogste inschrijfster was de fa. Bot te Heerhugowaard voor een bedrag van f 715.500; de laag ste de N.V. v.h. A. Kingma Zoon te Leeuwarden, voor een bedrag van f 655.800. Perceelsgewijze waren de in schrijvingen: perceel 1 (11 stuks) hoogste H. J. Evers Zoon te Deventer voor f 251.000; laagste C. van Essen te Den Helder voor f 206.000. 13 inschrijvingen; perceel 2 (9 stuks) hoogste H. J. Evers Zoon te Deventer voor f 205.000; laagste Minneboo Walboom te Den Helder voor f 166.824: 11 inschrijvingen; perceel 3 (4 stuks) hoogste de Haan Rook te Alkmaar voor f 95.780; laagste Minneboo Wal boom te Den Helder voor f 76.744; 12 inschrijvingen; perceel 4 (2 stuks) hoogste de Haan Rook te Alkmaar voor f 45.890; laagste Minneboo Wal boom te Den Helder voor f 36.978; 12 inschrijvingen; perceel 5 (9 stuks) hoogste fa. van Diik Co', te Nieuwveen voor f 202.500; laagste J. Kingma Zn te Middenmeer voor f 166.860; 12 inschrijvingen. GOUDEN JUBILEUM BONIFACIUSKERK ZAANDAM. Op 28 Mei a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat de St. Bonifaciuskerk aan de Oostzijde te Zaandam werd ge consacreerd. Dit feest wil men Zondag 18 Juni a.s. vieren. De parochianen zullen een gebrand schilderd raam aanbieden. DROOG ZAANDAM ZAANDAM. Het bestuur van de afdeling Zaandam van de Ned. Bond van Hotel-, Koffiehuis- en Restauranthouders, alsmede Slij ters, heeft aan het gemeentebe stuur van Zaandam verzocht bij wijze van proef het tapverbod tijdens de kermis en nationale feestdagen op te heffen. In het aan de raad uitgebrachte prae- advies stelt het college voor af wijzend te beschikken op dit ver zoek. B. en W. gronden hun me ning op het feit, dat „het gebruik van sterke drank ontstellend is toegenomen na de bevrijding, en dat er veel gevallen van misbruik voorkomen". „HET KALFJE- HEROPEND Met enige plechtigheid is gister middag de theeschenkeri.i „Het Kalfje", gelegen aan de hoek van de Amsteldijk en de Kalfjeslaan op de zuidelijkste punt van Am sterdam, heropend. De gemeente archieven van Ouderkerk en Am sterdam bevatten stukken, die aantonen, dat reeds in 1610 op die plaats een, herberg stond, die de naam „Het Kalfje" droeg. Er is echter alle reden om aan te ne men, dat al in het jaar 1200 op de plaats, waar nu een modern café restaurant staat, de douane-amb tenaren van Ouderkerk menige hartige pint hebben gedronken. Wielersport RONDE VAN WINSCHOTEN Op Pinkstermaandag zal weer de traditionele ronde van Winschoten worden verreden. Evenals vorige jaren wordt deze wegwedstrijd voor amateurs en nieuwelingen georga niseerd door de combinatie Oost- Groningen in samenwerking met de W.A.C. (Winschoten) als centrum. De afstand bedraagt voor ama teurs 75 km. (30 ronden van 2% km.) en voor nieuwelingen 25 km. (10 ronden van 2M km.). Voor de Alkmaarse politierech ter stond Maandag terecht H.M. uit Hoogkarspel, die er van was beschuldigd een 25 kg uien ten nadele van K.S. en N.M. te heb ben weggehaald. De man werkte in een schuur op het land van K.S. en nam inderdaad wel eens wat uien mede, dat was echter bij de baas bekend, en die had er geen bezwaar tegen. Dat was zo de gewoonte. Ook waren er wat andere spullen vermist, maar ver dachte ontkende die te hebben weggehaald. Dat van die uien, die nog van een ander bleken te zijn, gaf hij grif toe. Maar aangezien hij in de veronderstelling ver keerde, dat de uien van zijn baas waren, meende de officier van justitie, mr. A. W. Holsteijn, dat hier niet van een diefstal, hoog stens van een verzuim sprake was en vroeg vrijspraak, hetgeen prompt volgde. Ook de jongeman N.K. uit Nib- bixwoud, die na afloop van een balavond een groep jongens en meisjes zou hebben lastig geval len, waarna een knokpartij ont stond, moest wegens gebrek aan bewijs worden vrijgesproken van1 de tenlastelegging: mishandeling. Maar, zo was de wijze vermaning van de politierechter, mr. J. N. Alblas, toen de vrijspraak was ge vallen: „hou in het vervolg toch maar je handen thuis". C. H. A. de V., een kapper in Langedijk, had in zijn scheer- salon een speel-automaat staan en was daarmede in overtreding. „Kan niet, ze staan overaj". „Dat is niet waar", zei de officier, „ik let er speciaal op, en in Bergen zijn er laatst ook al weggehaald". En bovendien wist verdachte na tuurlijk niet dat het verboden was, zo'n speelapparaat te hebben. De officier van justitie, mr. A. W. Holsteijn, schetste de ellende die uit deze speelautomaten voor de jeugd voortvloeit. Het zakgeld gaat er aan op en de rest kan men zich wel voorstellen. De eis luidde een boete van f 25.of 25 dagen en vernietiging van het speeltuig. Het vonnis viel conform de eis uit. In enkele seizoenplaatsen wordt zo'n ding nog wel geduld; „maar", zo verklaarde mr. Alblas, de politierechter, „Langedijk is geen seizoenplaats". Zowel president Truman als de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dean Acheson, heb ben de laatste dagen de democra tische volkeren met grote aandrang aangeraden hun geschillen te over bruggen en de gelederen te sluiten, ten einde tegenover het dreigende communistische gevaar een geslo ten front te vormen, omdat alleen op die wijze aan dit gevaar 'n halt kan worden toegeroepen. Maar 't is het noodlot voor West- Europa en voor de democratie, dat de democratische volkeren niet de macht en de wil kunnen opbrengen hun onderlinge geschillen te over bruggen. Met een grote openhartig heid heeft de vorige week onze mi nister van Buitenlandse Zaken Mr. Stikker in dit opzicht een scherp requisitoir gehouden tot de landen van West-Europa en hen verweten, dat zij de kracht missen door een werkelijke offervaardigheid elkan der te helpen en op die wijze allen economisch te saneren. Gisteren wezen wij op het nare politieke gedoe in België, waar vooral de socialisten voor de volle 100 hun zin willen hebben en zo zij deze niet krijgen, dreigen zij met wanorde en sabotage, om op die wijze de economische belangen van het land er aan te wagen. Vandaag zien we, hoe de pas op getreden Duitse Regering, van haar onafhankelijkheid misbruik maakt, ditmaal om de Ver. Staten met een soort afpersing te dreigen, aan de Duitse eisen tegemoet te komen. De nieuwe West-Duitse Regering heeft deze dagen een nieuwe Duitse belastingwet ingediend, welke de Duitsers, vooral voor het bedrijfs- Heven, een aanmerkelijke belasting verlaging bracht. Nu zal iedereen begrijpen, dat ook de Duitsers en vooral het Duitse bedrijfsleven naar een belastingverlaging verlangt, maar het zijn heus niet de Duitsers alleen, die momenteel zuchten on der een zware druk. We weten daarvan in Nederland ook mee te spreken en Engeland zeker niet minder. Bovendïen zuchten we in Nederland onder deze zware druk, omdat Duitsl. nog altijd niet in staat ip, de 20 milliard schade, welke het bijv. alleen in Nederland door roof en vernieling heeft toegebracht, te betalen. Hierbij komt nóg, dat de Duitse tekorten, zowel op het Duitse rege ringsbudget als de Duitse betalings balans, aangevuld moeten worden door de E.C.A., dus met Ameri kaans geld. De Amerikaanse Hoge Commissaris in West-Duitsland drukte het dan ook heel plastisch maar duidelijk uit, toen hij zeide, dat de Amerikanen het verd om de belasting welke de Duitsers voor hun eigen land niet meer wen sen te betalen, voor hen te gaan be talen. Volkomen terecht heeft de Hoge Geallieerde Commissie dan ook aan de Duitse Regering meegedeeld, dat zij bereid is deze belastingverlaging goed te keuren, wanneer de Duit sers andere maatregelen op fiscaal treffen, waardoor het tekort aan inkomsten wordt gecompenseerd, of dat de gelden welke nu voor de belastingverlaging vrij komen, wor den gebruikt voor investering in nieuwe industrieën. Deze toch vol komen logische eis, wordt echter door de Duitse Regering met veel theatraal misbaar afgewezen, als een inmenging in Duitse zaken, waarmee de autonome onafhanke lijkheid van de nieuwe Duitse staat zich niet verdraagt. Mochten de Geallieerden dan ook dit veto hand haven, dan dreigt Adenauer met af treding waarvan dan de consequen- tie zou z|jn, dat de nieuwe Duitse regering zich zelf ontbindt en de Geallieerden weer het bestuur van West-Duitsland op zich kunnen nemen. In welke sfeer dit alles gebeurt, bleek Zondagavond wel heel duide lijk in Bad Ems, waar Dr. Adenauer in een protest-rede dit alles te berde bracht en ook deze rede besloot met het aanheffen van het Deutschland- lied, maar nu niet het derde couplet maar ook de anderen. Hieruit blijkt wel heel duidelijk, dat aan dit verzet tegen de Gealli eerden een sterk nationalistische kleur gegeven wórdt, waaruit zon neklaar de juistheid blijkt van de opmerking der Ned. regering in 't gisteren gepubliceerde rapport over Duitsland „dat de oude en gevaar lijke nationale sentimenten onder het Duitse volk nog steeds een rol spelen". Het behoeft dan ook geen nader betoog, dat de Duitsers deze zaak alleen zó op de spits kunnen en durven drijven, omdat ze weten, dat in de koude oorlog, welke de Geal lieerden tegen Rusland hebben te voeren, zij Duitsland niet kunnen missen en dat een onwillig Duits land in het door Truman gepropa geerde gesloten front, een zwakke plek blijft. En die positie buit men uit. Van de gevoelens en de critiek op deze houding in 't buitenland trekt men zich niets of weinig aan. Dat wordt wel het beste bewezen, dat na de vrij algemene critiek in het buitenland op het zingen van het nationalistische „Deutschland-lied" in Berlijn, het sindsdien reeds en kele malen opnieuw door Adenauer is uitgelokt en sindsdien in Duits land te pas en te onpas weer gezon gen wordt. Dat men echter in Bonn mt dit anti-Amerikaanse spel, aar dig in de kaart van Moskou speelt en Stalin hier als de lachende derde op de achtergrond staat, zal toch ook de Duitsers bij enig verder doordenken, wel duidelijk worden. Maar dan geeft men maar de schuld van dit alles aan de Ameri kanen, zoals de Belgische socialis ten hun politiek geweten in slaap sussen met de schuld te geven aan de onverzoenlijkheid van Koning Leopold en van de Belg. Katholie ken. f

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5