Republiek der Molukken geproclameerd Statenverkiezir 1950 Los van de R.I.S. en afscheiding van negara Indonesia Timur Belgische liberalen zullen Van Zeeland hun medewerking niet onthouden Lunshof zat beschonken achter het stuur Het Episcopaat woonde de plechtige H. Mis bij Weinig verandering Indonesische leden KNIL achter de onafhankelijkheidsbeweging Socialisten blijven verwijdering van de koning eisen Totale stemmenverhouding in Nederland EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN 27 communisten uit de Staten verwijderd 12000 man troepen gedebarkeerd Troepenlandingen worden verwacht Wordt Westerling straks uitgeleverd? Labour behoudt een zetel 60 pet. van het KNIL wil dienst bij R.I.S. Dronken in de nacht VERGELIJKING ZETELVERDELING 1946 en 1950 En kreeg vier weken hechtenis Zilveren jubileum van Mgr. Giobbe Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per rnnd., exclusief Incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 et. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Noordhollands Dagblad I Buiten God, is 'l nergens veilig. (Vondel) HET FEIT A S H ✓A/V HEDEN Pagina 3 Donderdag 27 April 1950 46e Jaargang No. 11850 Kantoren: HOORN, Draafeingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. tel. 459 K 2240 DE EERSTE INDRUK in het nachtelijk uur van de zo kalm- voorbereide verkiezingen voor de Provinciale Staten, is dat er, wat de verhoudingen in de verschil lende gewesten aangaat, weinig verandering is ingetreden. Even als bij de Kamerverkiezingen van 1948, is de grote winst voor de V.V.D., die in het gehele land twaalf zetels won, terwijl dezelfde lijn zich doortrok voor de Chris- télijk-historischen. Het grote ver lies was voor de Communisten, die van 58 op 31 zetels terugvielen en dus totaal 25 zetels moesten prijsgeven. Dit betekent bijna een halvering van de communistische kracht, al is dat natuurlijk voor de verschillende gewesten ver schillend. De provincies met de grootste communistische invloed waren Noord- en Zuid-Holland, met de grootste steden als centra van bolsjewistische macht. Welnu, in Zuidholland is de fractie van de Kominform gehalveerd, van 10 op 5, in Noordholland (met Am sterdam en de Zaanstreek!) is de fractie van de C.P.N. verminderd van 18 op 13. Dit is zeker een be langrijk en verheugend succes van deze verkiezingen. Het blijkt, dat bij velen het goede inzicht terug komt. Over het algemeen kan gezegd worden, dat de communistische stemmen teruggingen naar de Partij van de Arbeid, die zich vrij wel gehandhaafd heeft, nergens winst van betekenis boekte en op haar beurt weer een belangrijk percentage aan stemmen moest af staan aan de V.V.D. De P.v.d.A. verloor 1 zetel die ten goede kwam aan de Friese. Tenslotte de K.V.P. De partijen die aan de eenheid hebben ge knaagd, hebben weinig succes-ge had. Verontrustend is dit zeker niet. De K.N.P. behaalde een zetel alleen in Zuidholland, in de an dere provincies, waar deze partij candidaten had gesteld, is het suc ces niet anders, dan dat men mee geholpen heeft, zetelwinst voor de K.V.P. te verhinderen. In Brabant was dat het geval met de Katho lieke Onafhankelijke groep en wellicht de Middenstandspartij, die daar beiden een zeteltje wis ten te behalen. In Limburg was deze apartigheid voor de Katho lieke Democraten met een zetel beloond. Wij mogen niet verhelen, dat de uitslag in verschillende gewesten voor de K.V.P. een teleurstelling heeft gebracht. Ook afgezien van het onzalige gedoe der splinter partijen, die waarlijk en gelukkig niet te veel voet aan de grond hebben gehad, is en blijft, evenals dit na 1948 moest worden getuigd, het verontrustende, dat onze groei aan bevolking niet voldoende tot uitdrukking komt in het stemmen- cijfer. Hulde aan Overijsel en Utrecht, die elk een zetel winst brachten voor de Katholieke Volkspartij! Op enige aspecten van deze ver kiezingen valt nog wel terug te komen. „Weinig verandering", hebben wij gezegd voor deze keer. Wel wat de algemene krachtsver houdingen betreft, in detem peratuur, d.w.z. in het klimaat, als we letten op de voortgezette en bevestigde verschuiving van uiterst links naar bepaalde mid dengroepen. Dit zal in de samen stelling van de Gedeputeerde Sta ten in verschillende gewesten zijn invloed wel doen gelden en heeft voor de algemene landspolitiek ook zijn betekenis. STAAT VAN BELEG IN ZUID-CELEBES DJAKARTA, 26 April (A.F.P.). Agence Presse bericht, dat in Zuid-Celebes de staat van beleg is afgekondigd. Officiële kringen te Djakarta leggen er de nadruk op, dat dit „slechts een voorzorgs maatregel" is en bevestigen, dat de toestand in dit gebied rustig is. Voorts bericht A.F.P., dat he denochtend 12.000 man van een convooi van 12 schepen, zomede een aantal wagens in Zuid-Celebes gedebarceerd zijn. Regeringsvlieg tuigen hebben in de ochtend pam fletten verspreid om de bevolking te waarschuwen voor de troepen ontschepingen. Hierin werd mede gedeeld, dat het autoverkeer op Zuid-Celebes verboden was, met uitzondering van het verkeer in een gebied van veertig km rond Makassar. Auto's die buiten dit gebied worden aangetroffen, zul len door vliegtuigen van de rege ring worden aangevallen. Eerste Amerikaanse wapenen voor Nederland onderweg? WASHINGTON, 26 April (ANP- Aneta). Naar ANP-Aneta uit betrouwbare bron te Washington verneemt bevindt het eerste schip met militaire uitrusting voor Ne derland zich reeds op volle zee. Dit Amerikaanse koopvaardijschip wordt in het midden of aan het eind van de volgende week in ■Nederland verwacht. MAKASSAR, 26 April (Aneta). Gevolg gevende aan het voornemen en de drang van de bevolking der Molukken, procla meert de Molukkenraad hierbij de vrijheid van de Molukken, de facto en de jure, in de vorm van een republiek, los van de Negara Indonesia Timur en los van de R.I.S.". Aldus luidt een heden door president Sukawati en de voorzitter van het parle ment van Oost Indonesië uit Ambon ontvangen telegram. zeide Indonesische leden van het K.N.I.L. tegen de vliegtuigbeman ning, dat zij de Apris zouden be strijden bjj een landing op dit ge bied. Deze vliegtuigbemanning zeide ook nog, dat de K.N.I.L.- troepen op Ambon zwaarbewa pend zijn met automatische wa pens en de onderscheidingsteke nen van het K.N.I.L. van hun uni form hebben verwijderd. Verder, dat duizenden bewoners van Am- boina naar het heuvelterrein zijn gevlucht uit vrees voor gevech ten bij de komst van de troepen der A.P.R.I.S. Tot de eilanden der Zuid- Molukkengroep, gelegen in de Ceramzee, de Bandazee en de Ara- foerazee, behoren als belangrijkste Het telegram zegt dan verder: Dit besluit is genomen op grond van het feit, dat de Negara Öost- Indonesië niet in staat is, haar positie als deelstaat van de R.I.S. te handhaven overeenkomstig de resultaten van de conferentie van Den Passar en die van de Zuid- Molukkenraad op 11 Maart 1947, terwijl de handelingen van de R.I.S. indruisen tegen de overeen komsten der Ronde Tafel-Confe rentie en tegen de voorlopige con stitutie. Het telgram was ondertekend namens „de regering der Zuid- Molukken" door de heren J. H. Manuhutu en A. Wairisal. De voorzitter van het parlement der Negara Oost-Indonesië, de heer Husain, deelde aan de corres pondent van Aneta te Makassar mede, dat hij in de gebeurtenissen op de Zuid-Molukken een bewijs ziet van anti-nationale daden van een onverantwoordelijke groep. Aneta vernam voorts, dat troe pen van de A.P.R.I.S. (het leger der R.I.S.) binnenkort op de eilanden der Zuid-Molukken zul len landen. Van Nederlandse mili taire zijde te Djakarta vernam de speciale correspondent van het A.N.P., dat de op Ambon gelegerde troepen van het K.N.I.L. zich ach ter de onafhankelijkheidsverkla ring hebben geschaard. De chef-staf van het Nederland se leger, generaal-majoor van Langen, telegrafeerde hedenmor gen aan generaal Buurman van Vreeden dat hij, ondanks hardnek kige pogingen, niet in staat is, de Indonesische leden van het K.N.I.L. op Ambon onder mili taire tucht te houden. Het gaat hier om 1000 a 1500 man. Reuter meldt nog het volgende: Toen generaal majoor van Lan gen Maandag op Timor landde DUITSE VERLIEZEN IN TWEEDE WERELDOORLOG BERLIJN, 26 April (AFP). Volgens ramingen van de Franse diensten, die belast zijn met het ordenen van het centrale kaart systeem van de Wehrmacht, zijn vier millioen Duitse soldaten in de tweede wereldoorlog gesneu veld of in gevangenschap over leden. Dit cijfer omvat 1.400.000 sterf gevallen, die genoteerd werden door de Duitse autoriteiten tot begin 1945, en ongeveer 1.100.000 latere sterfgevallen, die zijn vast gesteld door Amerikaanse dien sten en vervolgens door de Franse diensten door middel van boven genoemd kaartsysteem, verder omvat het bijna anderhalf mil lioen man, die door de Duitse autoriteiten als vermist zijn op gegeven, na het onderzoek, dat zij in West-Duitsland hebben inge steld. eilanden: Ambon, Ceram, Banda, Aroe, de Kei-eilanden, Banda, Ta- nimbar, de Soela-eilanden en We- tar. Het inwonertal der gezamen lijke eilanden van deze groep be draagt ongeveer 400.000. Uitbreiding der rebellie verwacht. Volgens hoge officiële kringen te Djakarta verwachtte men he denavond, dat de opstand op de Molukken zich tot Celebes zou uitbreiden. In deze kringen werd medegedeeld, dat vele duizenden leden van het K.N.I.L., zowel mili tairen in actieve dienst als oud militairen, onder wie commando troepen, die hun opleiding van Westerling ontvingen, aangemon sterd zouden kunnen worden om de pas afgekondigde „Republiek der Zuid-Molukken" te verdedi gen. De Minahassa (Noord-Celebes) werd genoemd als het volgende gebied, waar waarschijnlijk op stand zou uitbreken. Volgens dezelfde bronnen be vinden zich daar vele leden van het K.N.I.L. Hedenavond werd bericht, dat transporten federale troepen op weg naar Ambon waren; naar men verwachtte, zouden zij daar bin nenkort landen. DJAKARTA, 26 April (Reuter) Volgens een mededeling van de minister van voorlichting der R.I.S., Mononutu, zal aan de Britse autoriteiten het verzoek tot uit levering van Westerling binnen enkele dagen worden ingediend. Aan het oorspronkelijk verleden maand ingediende verzoek tot zijn uitlevering ontbraken bepaalde uit juridisch opzicht vereiste pun ten, die er thans, zeide Mononutu, aan worden toegevoegd. DUMBARTON (Schotland, 26 April (Reuter). Labour heeft zijn zetel te West Dumbartonshire behouden. De Labourcandidaat kreeg een meerderheid van 293 stemmen. De meerderheid van La bour in het parlement bedraagt thans zes zetels. Op Labour werden 20.367 stem men uitgebracht en op de conser vatieve candidaat 20.074. De tus sentijdse verkiezing was noodza kelijk als gevolg van het overlij den van de Labourafgevaardigde uit die plaats. BRUSSEL, 26 April (A.N.P.). De onderhandelaars der liberale partij hebben vanmiddag aan Van Zeeland medegedeeld, daf de liberale delegatie bereid is tof ondertekening van het vorige week opgestede protocol met betrekking tot de wijze van overdracht van de koninklijke bevoegdheden, onder voor behoud van de goedkeuring dezer houding door de Nationale Partijraad, die voor Vrijdag a.s. is bijeengeroepen. Van Zeeland heeft zich bereid verklaard zijn beslissing over de formatie van zijn regering aan te houden tot de liberale partijraad Vrijdagmiddag zijn defintieve standpunt heeft bepaald wat be treft deelneming aan de regering, zo werd door de liberale partij voorzitter Motz na afloop van zijn besprekingen met Van Zeeland medegedeeld. Afwijzend antwoord. Het socialistische antwoord aan Van Zeeland is thans gepubliceerd en het bevat een volledige afwij zing van het standpunt dat de koning gisteren door Van Zeeland aan de partijen heeft doen be kend maken. De socialistische leiders noemen het „volstrekt essentieel, dat ge durende een eerste periode de koning zich uit België dient te verwijderen en dat hij nadien in geen enkel geval te Brussel zal verblijven". Zij achten dit nood zakelijk „om het nieuwe regiem in kalmte en vrij van betogingen te laten werken". Daarom wen sen zij niet mede te werken aan een oplossing, wanneer deze waar borg niet gegeven wordt. De Senaatscommissie van de Belgische christelijke volkspartij heeft heden besloten aan de voor Leden van het Engelse leger, die de werkzaamheden in de Londense haven van de stakers hebben overgenomen, hadden tot taak een drietal zeilboten aan boord van de „Araby" te laden. Deze zeilboten worden naar Bermuda vervoerd, van waar zij naar Newport, Rhode Island, zullen varen om deel te nemen aan de NewportBermuda Oceaanrace. Daarna doen zij mee aan de 3000 mijl race van Bermuda naar Plymouth. zitter van de senaat te verzoeken, maatregelen te nemen om ter stond de Verenigde Kamers bijeen te roepen, welke moeten beraad slagen over de opheffing van de onmogelijkheid voor de koning om te regeren, tenminste wanneer nog niet in de loop van vandaag een regering gevormd kan wor den. Dit werd hedenmiddag me degedeeld door de voorzitter van de katholieke senaatsfractie, oud- ministre Paul Struye. GENERAAL SCHOLTEN GEREPATRIEERD Met de „Willem Ruys" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd is gistermorgen gerepatrieerd ge neraal P. Scholten, generaal-ma joor van het K.N.I.L. Hij werd begroet door generaal Kruis, die zich na het meren van het schip aan boord begaf. Generaal Schol ten deelde, als zijn mening mede, dat, hoewel de wil daartoe plaat selijk verschillend is, onder 60 procent van de jongeren in het K.N.I.L. een streven bestaat om over te gaan naar het R.I.S. leger. De ouderen willen liever terug naar hun geboortestreek, maar veel zal van de pensioenregeling afhangen. De Haarlemse kantonrechter mr. J. E. Goudsmit, heeft gisteren de Amsterdamse journalist H. A. Lunshof, aan wie ten laste was gelegd, dat hij een auto had be stuurd onder invloed van sterke drank, tot vier weken hechtenis veroordeeld. Verdachte was zelf niet ter zitting verschenen. Als getuige werd een Bloemen- daals agent van politie gehoord, die op 29 Maart j.l. omstreeks mid dernacht had geconstateerd, dat L. met zijn auto op de verkeerde rijbaan van de Bloemendaalse weg reed. Hij had de auto aangehou den en verdachte gevraagd waar hij vandaan kwam. Deze ant woordde toen: „Dat gaat je niets aan. Wat heb jij voor een oplei ding genoten klein ambtenaartje. Bel mr. Sikkel maar op en zeg hem, dat je L. dronken achter het stuur hebt aangetroffen. Ik zal je morgen voor ontslag voordragen bij het ambtenarengerecht, omdat je mij hebt durven aanhouden". De verbalisant had verdachte gevraagd of hij zich aan een bloedproef wilde onderwerpen. L, weigerde dit. De kantonrechter merkte op: Het staat wel vast,.,dat verdachte wartaal heeft uitgesla gen. De verbalisant deelde mede, dat verdachte de ochtend na het voorval nog naar drank rook. De ambtenaar van het OJVI. mr. H. Lagerwaard, zeide het schandalig te vinden, dat practijken als: dron ken achter het stuur zitten, tegen woordig onder intellectuelen veel voorkomen. Hij eiste vier weken hechtenisstraf en een jaar ontzet ting uit de bevoegdheid om een motorrijtuig te besturen. De kantonrechter veroordeelde verdacht conform deze eis. Totaal Overigo zetels KVP PvdA AR CH CPN VVD SGP part 590 188 157 78 62 58 37 10 2 590 189 156 77 70 31 49 11 7 Eerste regel stelt voor totaaluitslag 1946, tweede regel die van 1950. De 7 van de overige partijen van 1950 bestaan uit: 1 KNP. 1 Geref. Politiek Verbond, 2 Middenstandspartij, 1 Kath. Onafh. Groep, 1 Kath. Democraten en 1 Socialistische Unie. Het uit 80 leden bestaande Noorse mannenkoor Oslo Handverker Sang Forening, dat op uitnodiging van „Apollo" een bezoek aan ons land brengt, zong gisteren in de stromende regen voor het bordes van het paleis Soestdijk H. M. Koningin Juliana toe. De zangers zongen drie liederen n.l. een Noors volkslied en in het Nederlands ,,ln naam van Oranje doe open de poort" en het „Wilhelmus". Op de foto boven: Een overzicht tijdens het zingen van het Wilhelmus terwijl H M. de Koningin en prinses Margriet toeluisteren. Onder: Koningin Juliana dankt de dirigent van het Noorse koor, de heer F. Spalder, voor de zanghulde. Gister herdacht mgr. Paolo Giobbe, Apostolisch Internuntius in den Haag, de dag waarop hij 25 jaar geleden tot bisschop werd ge wijd. Tevens vierde mgr. Giobbe zijn 25-jarig jubileum als diplo maat. Deze jubilea zijn gistermor gen in den Haag met kerkelijke luister gevierd. Om 10 uur celebreerde mgr. Giobbe in de dekenale kerk een Pontificale Mis met assistentie van de deken van den Haag mgr. W. J. Pompe, mgr. H. J. J. Hussen, mgr. Rossi en de kapelaans, dr. G. Neefjes en L. C. Schinkel. Deze Pontficale Mis werd o.m. bijge woond door Johannes Kardinaal de Jong, aartsbisschop v. Utrecht, mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, mgr. dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, mgr. W. P. A. N. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, de coadjutors van Breda en Roermond, mgr. J. W. M. Baeten en dr. J. M. J. A. Hanssen, de hoofdaalmoezenier kol. mgr. H. J. J. M. van Straelen de abt der Benedictijnen te Oos terhout, dom. M. T. M. H. Mahler, de provincialen van verschillende orden, de ministers mr. J. R. H van Schaik, mr. J. H. van Maarse- veen mr. Th. R. J. Wijers, staats raad mr. dr. L. N. Deckers, de oud-ministers dr. L. J. M. Beel en ir. M. C. G. Bongaerts, en door mr. dr. L. G. Kortenhorst, voorzit ter der Tweede Kamer. Een versterkt mannenkoor on der leiding van Jos Vranken voer de de Missa in Honorem Mariae Magdalenae van Philip Loots uit. Na de Mis, die besloten werd met het Te Deum gaf mgr. Giobbe de Pauselijke Zegen. Tegen het einde van de Mis las mgr. Pompe een brief voor van de Paus, waarin deze mgr. Giobbe gelukwenste en machtiging gaf de Pauselijke Zegen te geven. P.S. '50 P.S. '46 °/o T.K. '48 °/o A.R. 599.038 12.4 585.336 12.5 650-368 13.2 C.H. 507.176 10.5 452.803 9.7 452.717 9.2 C.P.N. 329.365 6.8 533.096 11.4 381.206 7.7 K.V.P. 1.529.483 31.6 1.468.847 31.4 1.529.938 31.0 P.v.d.A 1.243.654 25.7 1.206.267 25.8 1.261.864 25.6 V.V.D. 411.936 8.5 297.524 6.4 391.738 8.0 S.G.P. 110.143 2.3 100.916 2.2 116.792 2.4 K.N.P. 32.024 0.7 62.350 1.3 Overige Partijen 81.517 1.5 29.340 0.6 80.641 1.6 Totaal 4.844.329 100 4.674.129 100 4.927.614 1,00

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1