DE HERDER VAN DE BERGEN Labour wint de krachtproef Delen van meerdijk in de Oosterpolder aanbesteed Wijziging Noodwet-ouderdomsvoorziening RADIO Van Alle Dag Uitbreiding hoogovenbedrijf te IJmuiden „Mundus vult decipi" Buitenlands overzicht Merendeel der Kamerleden wenst nadere gegevens De Beurs UITVOERING VAN MILLIOENENWERK I DONDERDAG 27 APRIL 1950 PAGINA 5 Dit oude adagium vindt mis schien nergens zoveel toepassing, zij het vaak onbewust, dan juist in de hoogtijdagen van de verkiezings campagnes. En in bijzondere mate schijnt de massa bedrogen te wil len worden by het specimen verkie zingen, welke we nu weer achter de rug hebben en waarby de alge mene verzuchting werd gehoord, dat de kiezers voor Statenverkie zingen nu eenmaal moeilijk in be weging zijn te krijgen. Misschien moeten wij by deze electorale apathie ook de oorzaak zoeken, dat zovele propagandisten dan maar aan het fantaseren slaan en aan de kiezers dingen gaan ver tellen en voorhouden, welke toch eigenlijk niet uitgaan boven de re clame van de standwerker op een provinciale markt en wiens stiel het is de boeren en buitenlui zijn waren aan te prijzen. En zich daar bij bedient van methoden waarbij „Wahrheit en Dichtung" nog al heel érg door elkaar gehaspeld worden. Nu de zaak weer in kannen en kruiken is en onze lezers op een andere plaats i:-. dit blad, reeds kennis kunnen nemen van de ge detailleerde uitslag, menen we zon der enig bezwaar, hiervan enkele merkwaardige voorbeelden te mo gen signaleren, waarby' niemand ons verdenken zal, dat we door enig concurrent'emotief worden geleid. Laten we beginnen met het def tige Amsterdamse Handelsblad, dat aan de vooravond van de ver kiezingsdag nog een uiterste poging deed de passieve Amsterdammers tot wat meerdere activiteit op te stuwen, door deze voor te houden, dat het gisteren ook ging om de samenstelling van de Eerste Ka mer en dat het toch wel heel be- langryk was, hoe dit hoge staats college straks werd samengesteld. Natuurlijk was dit argument er volkomen naast. Want de Noord- Hollandse Statenleden, die met hun Friese collega's in groep III zyn ondergebracht, moeten nog tot de zomer van 1954 wachten alvo rens zy weer nieuwe Eerste Ka merleden kunnen kiezen. En op die datum is het mandaat van de gis teren gekozen Noord-Hollandse Statenleden al weer verlopen. Een ander voorbeeld. Zoals bekend hebben de liberalen, die bij de - orige verkiezingen met hun „roer-om" leuze nog al enig succes gehad. Althans bij de stem bus, want daarna waren ze al heel spoedig vergeten, dat het Indonesi sche roer „om" moest, Biykbaar hebben ze daarom ditmaal weer zo iets pakkends bedacht. Over Indonesië spraken ze na tuurlijk niet meer, dan zou de fop pery te veel in de gaten lopen. Neen ditmaal wilden ze het roer om heb ben in de belasting-politiek. De be lastingen moesten naar beneden. Dat moest natuuri;-": geweldig in slaan, want wie wil er nu niet graag minder belasting betalen Alleen vertelden zy er natuurlijk niet by, dat de gisteren gekozen Statenleden, »et zoveel aan die be lastingverlaging kunnen doen, dan U en ik geachte lezer. Maar ja je moet toch wat moois beloven, als de verkiezingen uit hun eigen mérites geen belangstelling kunnen wekken. Er kwam echter op het laatste ogenblik een leiyke kink in de ka bel, want aan de vooravond van de verkiezing werd het jaarverslag van de president van de Ned. Bank gepubliceerd en deze niet-politieke deskundige betoogi juist met klem, dat de belastingen niet om laag moesten, want de moeilijkhe den op financieel gebied werden niet veroorzaakt door de hoge in komsten, maar door te hoge uitga ven. „Het Vrye Volk" vond dit ver slag natuurlijk een prachtig argu ment, om de liberale leuze te tor pederen en publiceerde het in ex- tenso vet gedrukt op de voorpagi na. Maar de lib. N.R.Crt. et dit hele belan-gryke verslag 24 uur lig gen en publiceerde het gisteravond, toen de stembussen gesloten waren en het betoog van Dr. Holtrop aan de liberale lijst geen schade meer kon doen. Het lib. Handelsblad pu bliceerde het verslag wel op de voorpagina, maar toen deze betrok ken passage naderde werd het ver slag precies op tijd afgebroken en deze passage achter tussen beurs berichten verder wvggeduwd. Zo willen de liberale kiezers bedrogen worden. Bezien we intus'en de uitslag, dan heeft d"4 alles bij de liberale kiezers toch nog wel enig succes gehad. Wat overig-,is niet bepaald eenv-sterk argument is, voor het oude liberale stelling, dat de libe ralen het intellect der natie vor men. Want kiezers die zich zo beet lalten nemen kan men toch moei- ïyk voor erg intellectueel verslijten. Immers deze voorlichting stond toch zeker niet veel hoger dan die van de „Boeren en Middenstands- party, die propaganda maakte voor haar candidaten by deze Sta ten, op grond van het feit, dat deze een billyke verdeling van de zend tijd eisten en deze niet gemeten wilden hebben naar het domme ge tal. Om het nog mooier te maken spraken deze Ejfcaten-leden in spe, zich ook nog uiT tegen de buiten sporige regeringsuitgaven en tegen de B.P.O. Maar hier kan nog als excuus gelden, dat deze politieke propa gandisten biykbaar politieke an alfabeten zyn en van de taak der Staten in ons parlementair bestel niet het minste benul hebben. En er daarom maar op los fantaseer den. Maar voor de wyze waarop de liberale kiezers zich hebben laten foppen is een excuus moeilyk te pinden. Hoogstens kan men zeggen, dat men dit soort voorlichting met het beruchte korreltje zout moet savoureren. Wat we dan ook maar zullen doen. J. H. Inbraak in R.I.S.-bureau Hedennacht is ingebroken bij de afdeling Sociale Zaken van de K.I.S. op de Gevers Deynootweg te Scheveningen. De brandkast is opengescheurd. Ongeveer f4000.- ts ontvreemd. Bij de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp van wet tot wijziging der Noodwet Ouder domsvoorziening. Aan de memo rie van toelichting van de minis ter van sociale zaken en van financiën is het volgende ont leend: Krachtens de Noodwet Ouder domsvoorziening is de aanspraak op ouderdomsuitkering afhanke lijk van het bezit van de Neder landse nationaliteit, waarbij even wel de mogelijkheid is openge laten dat bij algemene maatregel van bestuur niet-Nederlanders ten deze met Nederlanders wor den gelijkgesteld. De Noodwet Ouderdomsvoor ziening wordt geacht onder de werking van dat verdrag te val len. De voordelen van de noodwet gelden, ingevolge een op grond van artikel 4 van deze wet ge nomen koninklijk besluit, voor personen van Belgische nationa liteit op dezelfde voet en onder dezelfde voorwaarden als voor Nederlanders. Nu bepaalt het artikel 7 van het verdrag echter, dat deze voor delen, ingevolge de Nederlandse wetten verworven door verze kerden of hun weduwen en we zen, worden uitbetaald aan de rechthebbenden, die Belgisch on derdaan zijn, ook wanneer zij in België wonen of verblijven. De vraag rijst hier of de Nood wet Ouderdomsvoorziening wel geacht kan worden ook aan deze verdragsbepaling te zijn onder worpen. Toch zou het naar de mening van de ministers niet onder alle omstandigheden billijk zijn te achten, indien de Noodwet Ouder domsvoorziening zonder meer buiten de werking van artikel van het verdrag zou worden ge steld. In feite toch is de Neder landse ouderdomsuitkering zij moge dan niet op verzekering zijn gebaseerd een pendant van het PROGRAMMA VRIJDAG 28 APRIL 1950 HILVERSUM I, 402 M. 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoonmu- ziek; 7.45 Morgengebed en litur gische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoon- muziek; 9.00 Voor de vrouw; 9.30 Waterstanden; 9.35 Schoolradio: 9.45 Gramofoonmuziek; 10.30 Pianorecital; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Amusementsorkest en solis ten. (12.3012.33 Mededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek Nieuws; 13.20 Lunch concert; 13.45 Orgelspel; 14.00 Ge varieerd programma; 14.45 Ka merkoor; 15.00 Schoolradio; 15.30 Amusementsorkest; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de kinderen; 17.15 Kinderkoor; 17.45 Prome nade orkest en solisten; 18.20 Pianoduo: 18.50 Gramofoonmuziek of actualiteiten; 19.00 Nieuws; 19.15 Regeringsuitzending; 19.35 Brabants halfuur; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van: 20.12 Omroepkoor. Ra dio Philharmonisch Orkest en solisten; 21.45 Godsdienstige cau serie; 22.00 Populair concert; 22.45 „De zin van het huwelijk", cau serie; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 VA RA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VA RA. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnas tiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gramofoonmuziek; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; 10.00 „Thuis", causerie; 10.05 Mor genwijding; 10.20 Gramofoonmu ziek; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Sopraan en piano; 11.05 Voor dracht; 11.25 Orgelspel; 12.00 Lichte muziek; 12.30 Mededelin gen; 12.33 Sportpraatje; 12.45 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Lichte muziek; 14.00 Voor de vrouw: 14.20 Pianovoordracht; 14.55 Boekbespreking; 15.15 Mu zikale causerie; 16.00 Filmpro gramma; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Kwartet; 17.20 Muzikale causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Feli citaties; 18.30 Voor de Strijd krachten; 19.00 „Denk om de bocht"; 19.15 Orgel en zang; 19.30 De geschiedenis der Hollandse Gemeente in Londen", causerie; 19.45 „Radiokrabbel"; 19.55 Be richten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boek bespreking; 20.15 Pianovoordracht 20.35 „Mens onder mensen", cau serie; 21.00 Verzoeknrogramma; 21.40 „De Ducdalf"; 22.00 Buiten lands weekoverzicht; 22.15 Gramo foonmuziek: 22.40 „Vandaag", causerie: 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gra mofoonmuziek. BRUSSEL, 324 en 484 M. 324 M.: 12.00 Gramofoonmuziek; 12.30 Weerberichten; 12.32 Om roeporkest; 13.00 Nieuws; 13.15, 14.00 en 15.40 Gramofoonmuziek; 15.45 Jongenskoor; 16.10 Verzoek programma; 17.00 Gramofoonmu ziek; 17.05 Nieuws; 17.15 Engelse les; 17.30 en 18.00 Gramofoonmu ziek: 18.15 Protestantse causerie; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gramofoonmuziek; 19.50 Radiofeuilleton; 20.00 Film muziek; 20.05 Filmrevue; 20.20 Orkestconcert; 22.00 Nieuws; 22.15 Verzoekprogramma: 23.00 Nieuws; 23.05 en 23.3024.00 Gramofoon muziek. 484 M.: 12.05 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Gramofoonmuziek; 14.15 Hongaarse muziek; 15.00 Jazzmuziek; 16.00 Gramofoonmu ziek: 17.40 Zang en piano; 18.30 en 19.00 Gramofoonmuziek: 19.45 Nieuws; 20.00 Omroeporkest; 21.15 en 21.50 Gramofoonmuziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Strijkkwartet; 22.55 Nieuws: 23.00 Gramofoonmuziek; 23.55 Nieuws. Belgische aanvullend ouderdoms pensioen. Het vorenstaande geldt, naar de ministers menen, in gelijke mate ten aanzien van Belgische onder danen, die in Nederland hun woonplaats hebben en die gedu rende de laatste zes jaren onaf gebroken in België of deels in België en deels in Nederland hebben gewoond. Toepassing van de voorgestelde regeling ten aanzien van perso nen van Belgische nationaliteit zal haar schatting een bedrag van f 200.000 's jaars vorderen, ten aanzien van Nederlanders, in Bel gië woonachtig, een bedrag van ongeveer f 100.000 per jaar. „Willem van der Zaan" in Nederland Hr. Ms. mijnenlegger „Willem van der Zaan", die een officieel bezoek van vijf dagen aan Gent (België) bracht, passeerde gister morgen op haar terugreis de sluis te Terneuzen met bestemming den Helder. Steeds meer Chinezen vluchten naar Honkong, waar zij in verwoeste gebouwen en rottan hutten onderdak zoeken. Thans komen er zelfs mensen van de zeekant Hongkong binnen, tot schrik van de Europese gemeenschap. Deze vreest, dat het kamp gebruikt zal worden voor een aanval op de Europese wijk. Deze foto laat u zien hoe de vluchtelingen in Hongkong leven. Verschenen is het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot deel neming in het uit te breiden kapi taal van de Koninklijke Neder landse Hoogovens en Staalfabrie ken N.V. te IJmuiden, alsmede deelneming in de financiering ener Nederlandse naamloze ven nootschap, welke zich ten doel stelt de oprichting en exploitatie van een breedbandwalserij en van een blikfabriek. Nagenoeg zonder uitzondering zeide men in te stemmen met het feit, dat het internationaal overleg er toe heeft geleid, dat de E.C.O.- autoriteiten te Washington beslo ten hebben tot toewijzing van een bedrag van 23.500.000 dollar ten behoeve van de voorgenomen uit breiding der Nederlandse staal industrie te IJmuiden. Intussen verklaarde men vrij algemeen ernstige bedenkingen te koesteren tegen de wijze, waar op dit voorstel bij de Kamer aan hangig is gemaakt. Intussen wilden zeer vele leden zich hun uiteindelijk oordeel voorbehouden totdat zij kennis zouden dragen van de oorzaken, die de regering er toe hebben ge leid na een zeer lange periode van voorbereiding te willen be vorderen, dat de Kamer op een zo kort mogelijke termijn een be slissing neemt. Algemeen werd vooropgesteld, dat ieder redelijk voorstel, dat de mogelijkheid in zich houdt nieu we werkgelegenheid te verschaf fen, dan wel de bestaande uit te breiden, toejuiching verdient. Andere leden wilden niet na- OLIE SLUIT OP HET LAAGSTE PUNT AMSTERDAM, 26 April. Het buitenlands aanbod doet zich ter beurze nog geregeld gelden, al schijnt het nu te gaan afnemen. Kon olie althans, die gisteren op 279 de markt verliet, noteerde vandaag 276. Ook hierop kon het hoofdfonds het niet handhaven en het slot kwam op het laagste punt van de dag, 275%. De omzet ten waren zeer klein en in bijna alle afdelingen stonden de hoek- lieden werkeloos. Orders ontbra ken, de betekeenis van de effec tenbeurs wordt in deze omstan digheden steeds geringer en alge meen hoopt men op bemoedigend nieuws, dat de affaire kan stimu leren. In de cultures beperkte de be langstelling zich tot de rubber- waarde, waarvan Amsterdam rub ber twee procent verloor, maar in H.V.A. en Deli kwam pas tegen slot een notering tot stand. Tijdens de gehele beurs derhal ve geen handel in deze twee pro minente Indonesische fondsen. Een teken des tijds. De beurs ver liep dan ook somber. Een opleving kwam er niet en geen enkele afde ling liet iets bijzonders zien. Ook in de binnenlandse industrieën waren de fluctuaties niet groot. laten op te merken, dat zij er niet geheel van overtuigd waren, dat het benodigde kapitaal niet zon der hulp van de Staat te verkrij gen zou zijn. Wat de financiering aangaat, zou men gaarne vernemen, of de voorgestelde vorm een wens is van de Hoogovens zelf, dan wel van de regering. Nog geen oordeel Zeer vele leden der Kamer ver klaarden zich over het onderha vige voorstel nog geen volledig oordeel te hebben kunnen vor men. Zij wilden zich hun stand punt alsnog voorbehouden en zouden gaarne een uitgebreide beantwoording van een aantal door hen geformuleerde vragen ontvangen. Anderen wilden gaarne hun in stemming met dit wetsvoorstel betuigen. Zij wilden daarbii, on danks enige reeds genoemde of nog te noemen bedenkingen, dit vraagstuk liever aangevat zien van de overtuiging uit, dat in het belang van ons volk de industria lisatie moet slagen. VRAGEN VAN DE HEER ANDRIESSEN Het Tweede Kamerlid de heer Andriessen (K.V.P.) heeft de mi nister van Sociale Zaken schrif telijk gevraagd of het waar is, dat de invoering van de wet op de wachtgeld- en werkloosheids verzekering niet omstreeks Juli 1950 kan worden tegemoetgezien en zo ja, welke de oorzaken' zijn. Gevraagd wordt of de minister bereid is te bevorderen, dat be drijfsverenigingen die met de uit voering van de wet belast zijn, goedkeuring op statuten en regle menten krijgen, wanneer aan de eisen welke in de wet zijn gesteld, wordt voldaan. „DOLFIIN" TERUG UIT HET NOORDEN Hr. Ms. onderzeeboot „Dolfijn", die onder commando van luite nant ter zee der 2de klasse C. E. Wolderling een reis maakte naar de Noordelijke wateren, wordt Vrijdag 28 April om negen uur des ochtends bij de onderzeeboot basis in de Waalhaven te Rotter dam terug verwacht. DE STERBEDEVAART NAAR ROERMOND Pater Lombardi S.J. spreekt tijdens grote slotbijeenkomst Sedert bekend geworden is, dat pater Lombardi S.J. Zondag 7 Mei ter gelegenheid van de bedevaart van dë Pax Christi-beweging te Roermond zal spreken, is het aan tal deelnemers aan deze Pax Christi-bedevaart op 5, 6 en 7 Mei sterk gestegen. Het secreta riaat van de Pax Christi-bewe ging vestigt daarom nogmaals de aandacht er op, dat zij, die aan deze bedevaart wensen deel te nemen, tijdig daarvan medede ling doen. Het adres, waartoe men zich dient te richten, luidt: Secre tariaat der Pax Christi-beweging, Sterreschansweg 79 te Nijmegen. Men dient mede te delen, vanwaar men wenst te vertrekken, zodat gezorgd kan worden voor onder dak. Hoewel met steeds grotere hard nekkigheid in Engeland de mening veld wint, dat nieuwe verkiezingen spoedig vooj- de deur staan een der grote Engelse bladen noemde deze week reeds de datum van 31 Mei heeft Labour gistermiddag opnieuw, tot tweemaal toe, een krachtproef van de oppositie door staan, doordat 'n gezamenlijke aan val van de conservatieven en libe ralen nadat de regering de vertrou wenskwestie had gesteld, met een meerderheid van 6 stemmen werd afgeslagen. De aanval welke het kabinet At- tlee gisteren had te doorstaan, werd algemeen als de zwaarste proef ge kwalificeerd, omdat Churchill Maandagavond een tweetal amen dementen had aangekondigd op de begroting van Sir Stafford Cripps, waarbij hy zonder twijfel de grote meerderheid van het land achter zich had. De socialistische kanselier van de schatkist had, n.l. om zijn begroting sluitend te krijgen twee belastingverhogingen aangekondigd n.l. een verhoging van de belasting op de benzine en een belastingver hoging op de aankoop van auto's waartegen vooral uit het bedrijfsle ven een geweldige oppositie is ge voerd. Het verbaasde dan ook niemand, dat de liberalen onmiddellijk na Churchill's rede verklaarden, dat zij hun stem aan de conservatieve amendementen zouden geven en daardoor kwam de regering in een zeer netelige positie. Hel verkeer in de bollenstreek wordt beter geregeld De algemene Nederlandse ver eniging voor Vreemdelingen Ver keer deelt mede, dat een bespre king met de burgemeesters van alle gemeenten in de bloembollen streek en de autoriteiten van de verkeerspolitie is gehouden. Er zullen, naar men de A.N.V.V. ver zekerde, voor Zon- en feestdagen dusdanige maatregelen in de wij zen van aan- en afvoer worden getroffen, dat het verkeer, geen stagnatie meer zal ondervinden. In het bureel van de Dienst van de Zuiderzeewerken te 's-Graven- hage werd gistermorgen door de hoofdingenieur-directeur der Zui derzeewerken ir. J. F. R. van de Wall, aanbesteed: het maken van delen van de Meerdijk van de Oosterpolder, met aanliggende bouwputten, havendammen, op slagterreinen, en bijkomende wer ken. Het bestek was verdeeld in de dijkvakken gelegen nabij het Ke- teldiep en het dijkvak P gelegen in het midden van het IJselmeer. Van de zijde der aannemers was buitengewoon veel belangstelling voor deze aanbesteding. Er waren negen inschrijvingen binnengekomen, n.l.: N.V. C. J. van der Hoeven en N.V. Holl. Aannemersbedrijf Zanen Verstoep, beide te 's Gravenhage voor per ceel P: met f 16.697.000; Aanne mersbedrijf N.V. A. J. van Haaf- ten en N.V. Aannemersbedrijf Gebr. Goedhart, resp te Amster dam en 's-Gravenhage voor per ceel P: met f24.200.700 en voor perceel Q met f 11.699.776; Maat schappij tot Uitvoering Zuiderzee werken te 's-Gravenhage: voor perceel P met f 12.615.000, perceel Q met f 7.627.000 en perceel R met f 5.022.000, voor percelen P en Q tezamen: met f 19.900.000, voor percelen P, Q en R tezamen: met f24.885.000; N.V. Holl. Aanne mersbedrijf Zanen Verstoep te 's-Gravenhage: voor perceel Q met f 8.760.000, voor perceel R met f 4.782.000, voor percelen Q en R tezamen met f 13.432,000; N.V. C. J. van der Hoeven te 's-Graven hage: voor perceel Q met f 9.380.000, voor perceel R met f 5.772.000, voor de percelen Q en R tezamen met f 14.952.000; Fa. Gebr. Dikkerboom en Sybrandij te Oudehaske (Fr.) voor perceel R met f4.879.000; R. Boltje en Zn te Zwolle voor perceel R met f 5.240.000; J. P. Broekhoven te Nijmegen voor perceel R met x 4.283.000; Fa. D. Blankevoort en Zoon te Bloemendaal voor perceel R met f 5.998.000. Ir. van de Wall deelde ons des gevraagd mede, dat ten aanzien van de gunning alles zal afhangen van de beslissing die het parle ment neemt over de besteding van de E.C.A.-gelden. Want het was bekend, dat er 6 Labourleden door ongesteldheid niet aanwezig konden zijn, terwij! men maar over een meerderheid van 5 stemmen beschikte. Het is intussen nog altyd niet duidelijk of het Churchill werkelijk té doen is om het kabinet nu reeds te doen vallen, ofdat hij er meer op uit is om door het kweken van een physieke spanning in de gelederen van zpn tegenparty, daar een con flict uit te lokken. Hoe dit zij, er waren tenslotte ook gistermiddag weer voldoende conservatieven af wezig, om het mogelijk te maken, dat de regering met de hakken over de sloot kwam. Wat Churchill precies wil, is ook niet gebleken uit zpn grote rede van Maandagavond, waarin hp reeds de zwanezang zong over At- tlee's kabinet. In vroegere tyden, zo zeide Churchill, zou het in Engeland nooit mogelijk zpn gweest, dat een partij met zulk een geringe meer derheid, alleen een regering had ge vormd. Als wij, zo zeide hij, na de oorlog een zo zwakke meerderheid hadden gekregen als Labour nu. dan was er geen sprake van ge weest, dat ik in 1945 een conserva tief kabinet zou hebben gevormd, maar had ik een oplossing gezocht door de vorming van een coalitie kabinet. Want met een zo zwak ka binet als het huidige, zo zeide Chur chill, kan een land niet geregeerd worden en kunnen alleen de hoog ste Engelse belangen geschaad wor den. Maar later in zijn redevoering liet Churchill ook weer duidelijk blijken, dat hij in 'n coalitie-kabinet met de Labours niet het minste heil ziet. Wat Churchill dan ook precies wil biyft een gissing en niet onaar dig en ook niet ongeestig, merkte minister Stafford Cripps na de rede van Churchill op, dat de rede van de oppositieleider niet meer was dan een vage suggestie van een coalitie, maar blijkbaar zou dit al leen een coalitie kunnen zijn, waar in de andere politieke partijen hun eigen politieke gedachten prijs ga ven om slechts die te volgen, welke door de „right honourable gentle man" (Churchill) worden gekoes terd, waarop deze interumpeerde „dat zou inderdaad voor het land het beste zyn!" Met welke interuptie slechts heel weinig verduidelijkt werd. Intussen heeft het Labourkabinet, behalve de beide overwinningen gisteren in het parlement, een belangrijke morele versterking gekregen door het win nen van de tussentijdse verkiezin gen in Schotland, waar de pas ge kozen Labourafgevaardigde was overleden. Bij de jongste verkiezin gen in Februari won Labour dit district met slechts 600 stemmen en beide partijen hadden er dan ook alles op gezet dit district te verove ren. Maar de Labours wisten hét te behouden. De uitslag kwam gistermiddag net binnen, toen het Lagerhuis zou gaan stemmen over de amende menten van Churchill en werd op de socialistische banken met een luid gejuich begroet. Het directe voordeel van deze overwinning is, dat de Labour-meerderheid in het Lagerhuis weer met 6 stemmen ge stegen is. Maar ook deze is veel te klein om in oen parlement van 625 leden, aan de regering een vrucht bare „working majority" te geven. Daarom zal Churchill het spel van kat en muis waarschijnlijk rustig voortzetten, net zo lang totdat men in Labourkringen, waar de huidige discipline nooit lang te handhaven is, er beu van wordt en men daar vrijwillig het hoofd in de strop steekt en zich gewonnen geeft. Het is misschien niet uitgesloten, dat Churchill daarop wacht en er daarom voor zorgt, dat bij alle aan vallen op het kabinet, dit telkens met de hakken over de sloot komt. In Antwerpen wordt een nieuwe petro leumhaven gebouwd die de grootste van Europa moet wor den. Links op de foto: de nieuwe pe- troleumtanks. Rechts; de nieuwe raffinaderijen, die bij deze haven wor den gebouwd FEUILLETON HAROLD BELL WRIGHT NEGENTIENDE HOOFDSTUK Het werd ernstig, toen het ko ren tot aan het middel reikte. Toen het groeiende graan zijn mooie kleur verloor en de lange stengels droog ritselden in de warme lucht, keken de settlers angstig uit naar tekenen van re gen. Het onderwerp van ge sprek in de molen was de stand van de oogst. De verhalen gingen allen over vroegere droogte De maan veranderde en nog was er dezelfde droge lucht met slechts nu en dan een wolkje, dat traag door het blauw dreef. Het gras in de bossen werd droog en taai, in de bomen ra telden de verdroogde bladeren, de bedden van de kreken lagen blinkend wit en stoffig in de zon en alle wilde dieren uit het woud zochten de verre rivier bedding. In de buurt van de Schapenvallei bevatte alleen de bron nog water; en de hele dag verdrong zich al het vee om de kücine plas, trapte het smalle randje groen gras er omheen stuk en in hun pogingen om te drinken, karnden ze het tot modder. De herfst kwam, maar geen verlichting. De oogst was totaal mislukt. Vele mensen hadden geen geld voor henzelf en hun vee voedsel te kopen voor de volgende winter en voor de maanden daarna tot de volgende oogst binnengehaald zou zijn. Gezin na gezin laadden hun ka rige haven in de grote overdekte wagens en hun huis achterla tend, vertrokken zij om hun toe vlucht te zoeken in gelukkiger of rijkere delen van het land. Zo kwam ten slotte de dag, dat Sammy de herder aantrof in het bosje bij de likplaats voor de herten en hem vertelde, dat haar vader en zij gingen verhuizen. „Vader zegt, dat er niets an ders op zit. Zelfs als we ons door de winter zouden kunnen slaan, zouden we het niet kunnen vol houden, tot hij de volgende oogst binnen had." Ze wierp zich op de grond, plukte een grote gele margriet uit een bosje, die door wat vocht uit een vuile rotsspleet, er in geslaagd was in leven te blijven en begon ze stuk te trekken. Zwijgend sloeg de oude man haar gade. Tevoren had hij niet beseft, hoeveel het gezelschap van het meisje voor hem be tekende. Voor de beschaafde en ontwikkelde geleerde, wiens lot zich zo vreemd vermengd had met dat van het ruwe volk van de berg woestenij, het gezel schap van zo'n geest efi verstand was noodzakelijk. Onbewust had Sammy hem het enige verschaft, wat hem ontbrak, en door be slag te leggen op zijn gedachten, had ze de herder behoed voor geestelijke stilstand en zwaar moedig" peinzen. Dag na dag was ze meer deel van zijn leven ge worden geestelijk zijn kind. èn al sprak ze niet meer op de manier der bosbewoners, toch bleef ze hem naar hun gewoon te vader Howitt noemen. Het kleine woord was echter voor hen beiden iets diepers gaan be tekenen. Nu begreep hij plotse ling, wat hij zou verliezen, wan neer zij wegging. Een voor een vielen de bloem blaadjes van de grote margriet uit het meisje haar handen, het waren doffe gouden plekjes op haar japon en het gras. „Waar gaan jullie heen?" vroeg hij ten laatste. Sammy schudde 't hoofd zon der op te kijken: „Ik weet het niet, ergens waar vader zijn brood kan verdienen voor ons." „En wanneer vertrek je?" „Al heel gauw, nu is er niets wat ons tegenhoudt niets Toen hij eergisteren weg ging heeft vader gezegd, dat we zou den vertrekken, zodra hij terug was. Hij beloofde in dë loop van vanavond thuis te komen. Ik ik heb het u niet eerder kunnen vertellen, maar ik denk dat u het wel wist." De herder wist het inderdaad, wekenlang hadden zij beiden dat onderwerp vermeden. Sammy ging verder: „Ik ik ben juist naar de Matthews ge weest. Oom Matt is nu al drie dagen weg, dat weet u zeker ook al wel. Tante Mollie heeft me alles verteld. O, wat zou ik hen toch graag helpen." Ze stak haar hand uit om weer een mar griet te plukken en twee gro te tranen rolden vanonder de lange wimpers en daalden neer met de gouden blaadjes. „We komen in de lente terug, als het weer tijd is om te planten; maar als u er dan niet meer bent?" Een tijdlang kon haar leraar niet antwoorden, dan zei hij op een vreemde, aarzelende manier: „Heb je de laatste tijd iets van Ollie gehoord?" Het meisje hief het hoofd op, haar vlugge fijne intuïtie had zijn onuitgesproken gedachte ge laden, en iets, dat ze in het ge zicht vaiyT^j ir oude vriend zag, bracht ceff»schim van een glim lach in haar betraande ogen. Ze kende hem zo goed. „Dat meent u niet, vader Howitt," zei ze, „dat zouden we niet kunnen Gisteren heb ik een brief van hem gekregen, waarin hij ons geld aanbood, maar u weet, dat we dat niet van hem zouden kunnen aannemen." En toen praatten ze niet verder over dat onderwerp. Ze brachten de middag samen door en 's avonds nam ze af scheid van hem bij haar uitkijk post op de Dewey en ze liet hem alleen met zijn kudde ach ter in de zachte schemering. Diezelfde avond keerde Mat thews terug van zijn tocht naar de nederzetting. TWINTIGSTE HOOFDSTUK Om de schapen en de ranch in de Vallei te kunnen aan schaffen, had Matthews niet al leen een zware hypotheek moe ten nemen op de ranchgrond, maar ook op de hoeve. (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5