Onderwijs vroeg ruime aandacht KÖSTER MEER BELANGSTELLING voor zegenrijk jeugdwerk SELSKIP FRISO IN HET GOUD 24.- 29.- 38.. 45.- C.P.Nzorgt voor humoristische noot Pro Juventute" V. Terugkerende militairen Bloemen van het gemeentebestuur Federatie V.V.V. in Noordholland Vraagt G.B. BEHANGSELS Dr. Leimena vraagt voor alles eenheid j i 'i Is grijs en oersterk! Kledingmagazijnen Alkmaar Heden ontvangen: DAMESKOUSEN 3.65 3.95 Marktberichten PAGINA 2 VRIJDAG 28 APRIL 1950 GEMEENTERAAD ALKMAAR In de gisteren gehouden verga dering van de gemeenteraad werd de heer A. Eriks (P.v.d.A.) in de vac. Steenis geïnstalleerd; hij leg de in de handen van de voorzitter de vereiste belofte af en werd door deze met zijn intrede in de Raad gelukgewenst. De heer Venneker had bericht van verhindering gezonden. Ingekomen stukken. In zijn vergadering van 30 Sept. '49 had de Raad 'n voorstel aan genomen tot wijziging der politie verordening inzake het weren van ontsierende reclame. Ged. Staten hadden dit besluit ter vernietiging aan de Kroon voorgedragen, om dat h.i. de verordening ook de mogelijkheid inhield tot wering van onwelgevallige partij-propa- gandaganda, zoals ook bij de dis cussie door Mr. Berkhouwer was aangevoerd. Van de minister Van Binnenl. Zaken was thans bericht gekomen, dat hij geen aanleiding had kun nen vinden bedoeld raadsbesluit ter vernietiging aan de Kroon voor te dragen wegens strijd met het algemeen belang: het raads besluit blijft dus ongewijzigd van kracht. Door Ged. Staten was goedge keurd het raadsbesluit tot bouw van een 8-klassige school voor o.l.o. aan de Ruysdaelkade. Verzoeken van het bestuur der Chr. Kleuterscholen, om medewer king voor het stichten van een school voor Chr. Kleuteronderwijs, van het bestuur van de R. K. Meisjesscholen, om medewerking voor het stichten van een gym nastieklokaal t.b.v. de te bouwen Oostenrijkse school aan de Dr. Schaepmankade, en van het bestuur van de Ver. „St. Joseph" voor de R. K. Jongensscholen, om gelden beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van school- meubelen, leer- en hulpmiddelen t.b.v. de St. Willibrordusschool werden in handen van B. en W. gesteld om bericht en raad. Van mevr. J. C. Steenis-Pelle was 'n dankbetuiging ontvangen voor de bjj het overlijden van haar echtgenoot ontvangen deel neming. Een verzoek van het bestuur van de R. K. Bewaarscholen, om een schoolgebouw of enige school lokalen beschikbaar te stellen in het Bergerwegkwartier t.b.v. de leerlingen der St. Theresia be waarschool, werd in handen van B. en W. gesteld om bericht en raad, evenals een bezwaarschrift van H. A. M. Kraakman tegen de hem opgelegde aanslag in het vergunningsrecht voor het ver gunningsjaar 1950-1951 en een verzoek van de Federatie van V.V.V.'s te willen bevorderen, dat t.b.v. de restauratiegelegenheden van de deze zomer te houden ten toonstelling „Van de Wadden tot het IJ" een vergunning wordt verleend voor de verkoop van sterke drank in het klein. Een verzoek van de Speeltuin ver. „Rembrandt" om f 300 Sub sidie voor toezicht en het aan brengen van verbeteringen, werd in handen van B. en W. gesteld om prae-advies ;de heer de Zeeuw drong aan op spoedige behande ling. v Aanvulling commissiën. Wegens het bedanken van de heer P. van der Borden, lid van diverse commissies en het over lijden van de heer A. Steenis, werden benoemd: tot lid voor de commissie voor het ontwerpen van strafverordeningen de heer Hoytink, tot leden in de com missie van bijstand voor 't slacht huis de heren Eriks en van Dijk, tot leden in de commissie van bijstand voor de personeelszaken de heren Eriks en Koot, tot leden in de commissie van overleg voor de ambtenaren en werklieden de heren Eriks en Koot. De heer Knuisting Neven was van mening, dat de C.P.N. zich bij de verkiezing tegen de verbonden Amerikaanse partijen had gehand haafd en vroeg meer communis ten in de commissies te benoemen; de Raacr nam dit blijkens de uit slag voor kennisgeving aan. De voorzitter wees met machti ging van de Raad de heer Hols- muller aan tot lid in de commissie tot nazien der gemeenterekening vacature-Groot). Tot onderwijzeres aan de Von delschool in de vacature, ontstaan door het aan mejuffrouw A. van den Beidt verleende eervol ont slag, Werd benoemd mejuffrouw M. Brandsma, onderwijzeres te Bergum (gem. Tietjerksteradeel), met 17 stemmen; mejuffrouw J. H. Hamstra, onderwijzeres te Langedijk, wonende te Heiloo, kreeg 7 stemmen, Onderwijs Besloten werd aan het bestuur der vereniging „St. Joseph" voor de R.K. Jongensscholen alhier gelden uit de gemeentekas toe te staan voor de stichting van een R.K. Jongensschool voor uitge breid lager onderwijs. N.a.v. het voorstel om het voor lopig crediet van f 100.000, ver leend bij besluit van 24 November 1949, voor de aankoop van een z.g. Oostenrijkse school, bestemd voor de leerlingen van een nieuw op te richten R.K. Meisjesschool, te verhogen tot f 156.800, waar onder begrepen zijn do kosten van de grond en verdere bijkomende kosten (exclusief meubilering en inrichting), merkten de heren Wiese en Holsmuller op, dat zij de indruk hebben, dat de centrale verwarming niet aan de laagste inschrijver is gegund; de voor zitter merkte op, dat deze in schrijving afweek van het bestek, doch dat hij het geval nog wel eens met O.V.V. wil bekijken. Conform besloten. Besloten werd aan het bestuur der R.K. Meisjesscholen alhier gelden uit de gemeentekas te ver strekken voor de aanschaffing van schoolmeubelen, schoolboeken en leermiddelen, ten behoeve van de St. Agnesschool aan de Koorn- laan, zulks wegens toename van het aantal leerlingen; zulks onder restrictie, dat, wanneer de door het schoolbestuur aangevraagde extra-leerkracht niet wordt toe gestaan, de aanvraag verminderd zal worden met een wandbord, en een lessenaar met podium en stoel. Na enige discussie werd beslo ten aan het bestuur der R.K. Meisjesscholen gelden uit de ge meentekas te verstrekken voor het maken en inrichten van een lokaal voor lichamelijke oefening ten behoeve van de St. Joseph- school (G.L.O.) aan de Laat. (Het bestuur stelt voor het maken van het gymnastieklokaal 3 lokalen van de St. Josephschool (G.L.O.) beschikbaar. Twee dezer lokalen worden tot dusver gebruikt als overblijflokalen, 't derde' als leer middelenkamer. Na vaststelling van de gemeen telijke vergoeding over 1948 in de kosten van instandhouding en van vakonderwijs bij het Bijz. L.O., zoals voorgesteld in bijlage 52; van de vergoeding 1947 in de kos ten van vakonderwijs bij het Bijz. L O., zoals voorgesteld in bijlage 55 en het voorschot 1950 in de kosten van vakonderwijs bii het Bijz. L.O., zoals voorgesteld in bijlage 56, werd de vergoeding vastgesteld in de kosten van ver bouwing .en eerste inrichting en subsidie van de Chr. Kleuter school. De rekeningen over 1948 van de Bijz. Scholen voor Voorbe reidend L.O. werden conform goedgekeurd. Uitstel reorganisatie Openbaar L.O. Conform voorstel van B. en W. werd besloten, om de reorgani satie van het O.L.O. (centrale op leidingsschool), waartoe de Raad 5 Nov. '48 besloot en welke plan- pen de Raad 27 Juni '49 besloot een jaar uit te stellen, wederom voor een jaar uit te stellen. Besloten werd tot het aangaan van een overeenkomst inzake hulpverlening bij brand met de gemeenten Akersloot, Schermer- horn, Uitgeest en Zuid- en Noord- Schermer. Onder dankbetuiging aanvaard de de Raad een schenking van mevr. A. Nierop-Schreuder voor het museum, bestaande uit een aantal schilderijen en antieke voorwerpen. In verband met de 5 pet. loons verhoging en de stijging van de steenkolenprjjs stellen B. en W. de Raad voor met ingang van 1 Jan. '50 de prijs voor het ver voer van vuilnis door P. de Boer Wz. te Landsmeer, té verhogen van f 1.40 tot f 1.45 per m3. Beslóten werd de termijn, bin nen welke tonnenprivaten ver vangen moeten zijn door water closets mét 10 jaar te verlengen en in de bouwverordening het jaar 1950 te vervangen door 1960. De Gemeenterekening over '45 werd in handen ge.steld van de commissie tot nazien der reke ning. Op een vraag van de heer Hoytink deelde wethouder van Slingerland mede, dat de reke ningen over 1946 en 1947 ook dit jaar nog worden aangeboden. Aan de uit de Alkmaarse Jeugd gemeenschap en A.B.C. gevormde commissie tot viering van de be vrijdingsdag werd een garantie van f 500.verleend, voor zoveel nodig voor de dekking van het nadelig saldo; voorts werd het kosteloos gebruik van een podium en afzettingsmateriaal toegestaan voor de uitvoering van een jeugd- circus op het Waagplein. Besloten werd de 5 pet. loons verhoging ook het 2de kwartaal 1950 voor het gemeentepersoneel van toepassing te verklaren. Eindelijk gesnapt ALKMAAR. In 1947 werd in deze gemeente b(j een kleermaker ingebroken waarbij 3 costuums, een regenjas en een lap voering werden gestolen. Aan de hand van een des tijds gevonden vingerafdruk is de politie er thans in geslaagd de da der op te sporen. Het bleek te zijn een 25-jarige fabrieksarbeider uit Zaandijk, die bij voortgezet onder zoek bekende zich ook aan een der gelijk feit in Amersfoort te hebben schuldig gemaakt. De man is op transport naar Amersfoort gesteld. ALKMAAR. Onder voorzitter schap van mr. A. W. Holsteün werd in het Gerechtsgebouw aan de Gees- tersingel te Alkmaar de leden vergadering van Pro Juventute ge houden. Van de ongeveer 100 leden, welke de vereniging in Noordhol land telt, waren, afgezien van het vrijwel voltallige bestuur, slechts enkele leden ter vergadering aan wezig. Een bijzonder woord van welkom werd door de voorzitter toegeroepen aan de oud-voorzitter, mr. J. N. Alblas, terwijl tevens de oud-secretaris, mr. G. van Hilten, dank werd gebracht voor het vele werk dat hij in moeilijke jaren voor de vereniging had verricht, Het afgelopen jaar overziende meende de voorzitter, dat er reden was de toestand met tevredenheid te bezien. Er is een prettige en vruchtbare samenwerking geweest met de Reclasseringsraad, terwijl ook het departement van Justitie d,e vereniging daadwerkelijk heeft gesteund. Ook uit andere bronnen zijn de vereniging hulpmiddelen toegestroomd om het zegenrijk werk voor de jeugd in stand te kunnen houden. De plannen voor een clubhuis konden nog niet verwezenlijkt wor den, wel kon de voorzitter mede delen, dat hij zitting heeft in de gemeentelijke commissie voor Jeugdbelangen en dat hij er op ver trouwt, dat het de gemeente moge gelukken binnen afzienbare tijd een clubhuis voor de jeugd op te rich ten, waarbij natuurlijk van de zijde van de vereniging de nodige mede werking zal worden gegeven. Het jaarverslag Uit het jaarverslag vermelden wij, dat in het bestuur zitting heb ben genomen mej. mr. Martin, de heren Nieuwenhuizen, Buer en v. d. Valk. Mej. mr. Haremaker is het bestuur ontvallen. De kalender-actie van het vorig jaar, waarbij 1700 eemplaren wer den verkocht, is uitstekend ge slaagd. De vereniging heeft een batig saldo mogen boeken. Wat de directe werkzaamheden van het bureau aangaat, kon wor den vermeld, dat er 224 rapporten werden uitgebracht. Ook dit jaar heeft de kalender-actie succes op geleverd. Tot nu toe werden er ruim 3100 verkocht en waar deze kalender-verkoop een van de voor naamste bronnen van inkomst van de vereniging is, hoopte de voor zitter, dat het publiek, dat, zoals is gebleken sympathiek tegenover het werk van Pro Juventute staat, ook nu bij het verschijnen der nieuwe kalenders, zich niet onbe tuigd zal laten. Er is reeds toe zegging verkregen, dat de nieuwe kalenders ook deze keer weer met fraaie foto's van de Prinsessen zul len worden verrijkt. Bij de bespreking van de actie voor de kalender-verkoop meende mr. J. N. Alblas, dat het nuttig zou zijn ook de leden aan deze actie deel te laten nemen. Met erkentelijkheid maakte de voorzitter gewag van het feit, dat de gemeente Alkmaar 1000.sub sidie aan de vereniging schonk; Bevredigend bexoek ALKMAAR. De tentoonstelling „De jeugd exposeert!" waarin een beeld werd gegeven van goede vrije tijdsbesteding door de jeugd, is in alle opzichten geslaagd. De tentoon stelling werd bezocht door 3391 personen. Dierenbescherming ALKMAAR. Sinds een week zwerft te Heiloo een jong hondje Kentekenen: zwart, korthartig, wit te pootjes, teef, wit borstje. Wordt thans verpleegd bij mevr. Koop mans, Schuinelaan no. 28. Te Alkmaar zwerft een jong smoushondje. Kentekenen: plm, 9 maanden, teef, bruin. Indien de eigenaars zich niet mel den zijn deze dieren ter beschik king voor liefhebbers. Adres: C Verwer, inspecteur Dierenbescher ming, Baanstraat, Alkmaar. teleurstellend was het echter dat Den Helder, waar de jeugd-crimi- naliteit groter is dan in Alkmaar, geen termen aanwezig achtte om een subsidie te verlenen. Alsnog wordt voor het volgende jaar op een mildere beslissing van Den Hel der gehoopt. Men is voorts ook van plan aan verschillende grotere be drijven, die belang bij het werk der vereniging hebben, een subsidie te vragen. De financiën De nieuwe secretaris, mr. Lester- huis, tevens penningmeester, die voor zijn financieel beleid dank werd gebracht en voor de rekening van het afgelopen jaar werd ge dechargeerd, bracht een financieel verslag uit, waaraan wij het volgen de ontlenen: De ontvangsten bedroegen in 1949 17718.22. Daarbij was gerekend de subsidie van gemeenten 1035.- en ƒ6550.— van het rijk. Verschil lende schenkingen waren binnen gekomen waaronder een bedrag van 150.bijeengebracht door de leer lingen van het gymnasium, hetgeen de voorzitter een bijzonder loffe lijke geste vond. Aan kalenders werd 4900.ontvangen, terwijl de muziekavond ƒ318.opleverde. De uitgaven bedroegen ruim 13000.zodat er een batig saldo was van ruim ƒ4000.Aan sala rissen van ambtenaren werd 7625- bêtaald. De balans per 31 December 1949 sloot op een bedrag van ƒ8331.23. Het kapitaal bedroeg in totaal 5310.77. De begroting voor 1950 sluit met een bedrag van 14580. Bfj de sluiting der vergadering wekte de voorzitter de aanwezigen op het werk van Pro Juventute, dat voor een groot deel van de jeugd zo'n zegenrijke gevolgen kan hebben, te blijven steunén en ver trouwde er op, dat ook de bevol king voor de vereniging belang stelling zou blijven tonen. Alleen dan is men in staat, de jeugd, die dat nodig heeft, op een juiste ma nier te helpen en waar deze ver eniging werkt voor alle gezindten onder ons volk, is dit streven zeker waard gesteund te worden. ONZE AGENDA HET GULDEN VLIES 8 uur: Abonnementsvoorstelling se rie B:, „Zomer in Decem ber", door gezelschap Cor Ruys. WAPEN VAN HEEMSKERK 8 uur: Feestbijeenkomst Oranjevereniging. BIOSCOPEN: Harmonie: De Inspecteur-Generaal, alle leeftijden; Cinema Ame- ricain: Manon, 18 jaar; Victoria: De heldhaftige stormloop, 14 jaar; A.B.T.: Song of India, 14 jaar. NACHTDIENST APOTHE KEN: B. H. J. Schouten, Emmastraat 47. NACHTDIENST TAXI'S: Nassaugarage, Nassauplein Telefoon 3545. Met het troepentransportschip Skaugum dat op 11 April van Tand jong Priok vertrok en vermoedelijk 7 Mei te Rotterdam zal aankomen, zijn onderstaande militairen op weg naar huis: J. de Bruyn, Zuidervaart D 244, Ouddrp; C. v. d. Woude, Teuglaan 93, Schoorl; H. van Gelderen, Nwe- Niedorp 233; A. Kok, Hoofdweg 25, Winkel; P. Turkstra, Breedeweg 55, Castricum; C. Floris, Schapenweg 11, Heerhugowaard; P. Duineveld, Tuit- jebhorn A 60; P. Stoop, Sint Maar ten A 19, post Burgerbrug; P. Th. Bruin, Zijdewind 225, Oude Niedorp; J. v. d. Hulst, Zuidschermer 404, Akersloot; T. van Westerop, Oost- Graftdijk 53; H. van Zon, Emma straat 31, Alkmaar; W. Zwart, Ka naalkade 55b, Alkmaar; C. Jonk, Westeind A 114, Schermerhorn; Th. Hoogland, Veenhuizerweg 22, Heer hugowaard; G. Schouten, Zeven- huizerlaan 112. Hfeiloo; W. Tesselaar, Middenweg 492, Heerhugowaard; J. A. Commandeur, Wormerweg 31, Beemster; B. Y. Kingma, Braken burgstraat 16, Castricum; IJ. de Lange, Langedijk 3, Noordsohar- woude; P. Meyer, Kleis 55, Uitgeest; C. Reynders, Doodweg 15, Castri cum; J. Th. Winder, Tweede Land- dwarsstraat 15, Alkmaar; A. Bleyen- daal, Herenweg A 63, Oudorp; F. Buizer, Landweg 25, Bergen; P. P. Dekker, Dorpsstraat 33, Dirkshorn; P. Dubbeld, Middenweg 84, Beem ster. Met het passagiersschip Came- ronia, dat omstreeks 11 Mei te Am sterdam zal aankomen, zullen repa triëren: L. Haanraads en gezin. Rijksweg 355, Heiloo; C. v, d. Sluis, Spoor straat 34, Alkmaar. De volledige passagierslijsten van de beide schepen liggen op de bureaux van ons blad voor ieder ter inzage. OPROEP AAN ALLE ZANGERS EN ZANGERESSEN VAN ALKMAAR Op het Oranjefeest op 1 Mei a.s. zal door geheel zingend Alk -maar een zangdemonstratie ge geven worden. Er zullen gezongen worden één stemmige liederen. Alle zangers en zangeressen, al of niet in verenigingsverband, worden uitgenodigd hieraan deel te nemen o.l.v. dhr. Joh. Kuiper. Hiervoor wordt nog één repe titie gehouden en wel heden (Vrijdag)avond om 8 uur in de Aula van het Gymnasium, ingang Bergerhout. Daar het een grote zangdemon stratie moet worden rekent het Oranje Comité op aller deelname, A.F.C.-Nieuws Geheel AFC gaat mee! Zondag gaan wij naar Krommenie om het eerste aan te moedigen in haar be slissingswedstrijd tegen Purmer- end. Dat wordt zwaar, heel zwaarl Daarom gaan wij allemaal, zonder uitzondering mee om onze aanmoe digingen te laten schallen, Wij zul len ons, onverschillig hoe de stand is, niet stil houden, maar doorgaan met: Hup AFC! en nog eens harder Hup AFC. Er gaat een extra trein om 1.45 a f 1.35 retour; terug om 5 uur. Hier maken we gezamenlijk ge bruik van, want die dag is het: sa men uit, samen thuis. Kaarten voor de extra trein en voor het veld kunt u verkrijgen bij Jaap Smit „De Sport", Nieuwesloot, tel. 4813. Heel Alkmaar en omgeving per extra trein naar Krommenie! ALKMAAR. Op 26 en 27 April jl. werd in het Gulden Vlies op nogal grootscheepse wijze het heu gelijk feit gevierd van het 50-jarig bestaan van het hier ter stede zo bekende Selskip Friso. Er was ongetwijfeld reden te over voor een feestelijke stemming, want het Selskip, dat in 1900 met 66 le den begon, is ondanks veel strubbe lingen in de loop der jaren, uitge groeid tot een grote familie, welke momenteel 522 Friezen uit Alkmaar en naaste omgeving omvat. Uit het historisch overzicht van het krach tige groeiproces, dat secretaris Bergsma in een keurig verzorgd gedenkboekje overlegde, blijkt dan ook wel wat het Selskip aan zijn wakkere bestuurders en de toege wijde medewerking van meerdere leden te danken heeft. De Schouwburgzaal, door de be langeloze zorgen van het in Am sterdam wonende lid Wielinga in 'n frisse bloementuin herschapen, ge leek wel een feestzaal van een echt gouden bruiloft, waar pake, beppe, de bern en de bernsbern in hoogst genoegelijk samenzijn hun vreugde uitspraken en -zongen. Voorzitter Brink zorgde voor een pittige inlei ding met woorden van welkom aan leden en gasten, bedankjes voor van heinde en verre ontvangen tele grammen en bloemstukken en ont lokte een daverend applaus op de mededeling, dat de directie van het Gulden Vlies de zaal beide avonden belangeloos had afgestaan. De eigenlijke feestviering bestond in de opvoering door eigen toneel club van een speciaal door Wiersma uit Leeuwarden voor deze gelegen heid geschreven spel in zes tafere len: „As it laech mar goed is". In de concrete 50-jarige familiege schiedenis van boer Ypma uit Tryn -walden werden duidelijk gemaakt, hoe de Friezen, waarheen ter we reld ze ook „Utswalkje", trouw blij ven aan karakter, zeden en taal van het Heitelan. Hun hart blijft altijd in Friesland. De vlot ge speelde taferelen werden ingeleid door treffende declamatie van Vrouwe „Fryslan" en onderling verbonden door goed uitgevoerde, wellicht wat te sentimentele, instru mentale „Friese" muziek. In de pauze tracteerde het be stuur op koffie, thee en „swietekau" dat opgediend werd door Friese serveersters bij wie wij de fleurige Friese dracht maar node misten. Tijdens het vierde tafereel op de eerste feestavond kwam burgemees' ter Wytema namens het gemeente bestuur feliciteren. Ofschoon burge meester de memmetael niet mach tig is, voelt hij zich toch van Friese JAARVERSLAG 1949 In een overzichtelijke brochure geeft het bestuur van de Federatie van Verenigingen voor Vreemdelin genverkeer in Noord-Holland een beeld van de gang van zaken in het jaar 1949, Het aantal, aangesloten verenigingen bedraagt momenteel 25, afgevallen zijn Medemblik en Westerblokker, Hoewel verschillende V.V.V.'s geen medewerking meer aan de Vorkeerscourant konden verlenen, gelukte het het bestuur toch dit blad in stand te houden, Er ver scheen een reisboek voor Noord holland boven het Noordzeekanaal, dat zeker in een behoefte voorziet. De belangstelling voor Noord holland bleef zich in stijgende lijn ontwikkelen. Het bloembollengebied in Limmen, de kop van Noord holland en Westfriesland trok meer bezoekers en de belangstelling voor de Alkmaarse kaasmarkt beweegt zich eveneens in stijgende lijn. Ook het bezoek aan de Langedijk en do Wieringermeer nam belangrijk toe, Westfriesland kon von een succes vol seizoen spreken, waartoe de Zuiderzee-expósltie te Enkhuizen zeker veel hoeft bijgedragen. Ook de badplaatsen had-den geen rede nen tot klagen: Borgen met dc vor- lichtingsavond en het openlucht theater, de nieuwe Zeeweg van Schoorl uit naar het strand en verschillende andere zeeplaatsen, zoals Egmond, da.t zich meer en meer herstelt, trokken vele bezoe kers. Den Helder kon een royaal bureau in gebruik nemen en Hei loo deed van zich spreken door de driedaagse fietstochten. In een uitvoerig overzicht over de verschillende touristencentra lazen wij, dat Texel weer zeer vele vogelliefhebbers trok, dat Bergen iets minder gasten herbergde, dat Groet—Camperduin daarentegen meer bezoek ontvlri-g en dat vooral in Alkmaar het dagbezoek geweldig steeg. Heiloo zag meer logeergasten, Petten herstelde zich snel en Eg- mond-Binnen boekte 600 gasten meer dan in 1948. lp 'Enkhuizen liep het aantal buitenlandse gasten ook iets terug. Vooral de Langedijk bood door de rondvaarten meer aantrekkelijkheden aan de dag bezoekers, terwijl ook de Zaan streek op een toenemende belang stelling kon terugzien. Terugkomst militairen ALKMAAR. Met het vlieg tuig-moederschip Hr. Ms. Karei Doorman, dat vermoedelijk op 4 Mei te Rotterdam aankomt, zal terugkeren onze stadgenoot H. Maathuis, majoor-ziekenverpleger Toussaintstraat 15. Verkeersexamen ALKMAAR. Dinsdag 2 Mei zal op de 6de klassen der lagere scholen weer het schriftelijk ver keersexamen worden afgenomen. Pakje gevonden ALKMAAR. Aan het bureau van politie zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent een pakje gemerkt: F.H.A.P.T. No. 1, Alk maar. Dit is gevonden op de Rijks weg Amsterdam-Alkmaar in de gemeente Uitgeest. Het bevat tien rollen singelband. De vermoede lijke waarde bedraagt f 180. ROND HET WEERBERICHT ALKMAAR. Voor een gering aantal belangstellenden sprak gis teravond in Valk's Lunchroom de heer H. Timmerman, medewerker aan het KNMI te De Bilt, over het onderwerp „Hoe komt het weerbe richt tot stand?" Het moet ons van het hart, dat we deze avond meer hadden verwacht, dan hetgeen ons werd voortgezet. Niet alleen, dat de explicatie verre van duidelijk was, ook de tamelijk droge wijze van voordragen stond een geïnteresseerd luisteren in de weg. Spr. had zijn onderwerp verdeeld over drie afdelingen, waarvan de laatste nog het meest acceptabel was. Na eerst de min of meer his torische voorgeschiedenis van de meteorologie te hebben behandeld, besprak de heer Timmerman de di verse instrumenten, die bij de regi stratie van de weersgesteldheden en hoedanigheden worden gebruikt. Het was buitengewoon jammer, dat spr. hier zeer oppervlakkig aan voorbij ging, waardoor de weetgie righeid van zijn toehoorders slechts matig kon worden bevredigd. Met behulp van lichtbeelden bracht spr. de aanwezigen tenslotte ih kennis met de meteoroloog en zijn werk zaamheden. Namens de afd. Alkmaar van de Ned. Ver. voor weer- en sterrekun- de, onder wiens auspiciën deze avond plaats had, werd spreker aan het eind van de avond verblijd met een traditioneel Alkmaar's kaasje. Ballonnen-wedstrijd Oranje-Comité ALKMAAR. In verband met het gevaar verbonden aan het ge bruik van ballonnen, die met water stofgas gevuld zijn, heeft het Oranjecomité in overleg met de Burgemeester van Alkmaar beslo- ten de ballonnenwedstrijd uit het programma voor a.s. Maandag te doen vervallen. Naar aanleiding van deze mededeling wordt het pu bliek gewaarschuwd voor het zeer brandbare gas, dat in de ballonnen tegenwoordig veelal aanwezig is, vooral in die ballonnen, die bij wijze van reclame worden verstrekt. Deze ballonnen kunnen grote schade, zo wel ln materiëel als persoonlek op zicht aanrichten. Gehoord de com mandant van de Brandweer is de Burgemeester dan ook voornemens te bevorderen dat de algemene po litieverordening wordt aangevuld met de bepaling, waarbij het verbo den wordt ballonnen gevuld met waterstofgas of lichtgas, van een bepaalde spanning te verstrekken of te verkopen, althans aan perso nen beneden de 18 jaar. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren; Dick, z.v. D. Veld en A. van Sloten; Eric, z.v, A, R, E. van den Bosch en A. C. Vooren; Petrus, z.v. A. A. van Gaal en C. Koppes; Jo hanna C. F., d.v. J. G. Vrouwe en C. Pels: Jacobus, z.v. J. J. Roos en M. Bek; Eleonora A., d.v. K. Appelman en H. A. L. Froese; Aldert L., z.v. A. Burggraaff en I. S. Hammingh. Gehuwd: Frederlk Jansen en Hendrika Withaar. Ondertrouwd: Gerard van de Kuijt, 29 jaar en Cornelia Zand bergen, 28' jaar; Rolof P. Hiem- stra, 29 jaar en Maria Prins, 25 jaar: Hendrik Steunber, 37 jaar cn Catharina Prins, 36 jaar; Jo hannes D. Winkelaar, 19 jaar en Dirkje Kramer, 18 jaar; Johan M. B. Donkersloot, 28 jaar en Neeltje Nauta, 31 jaar; Karei Bruijnis, 30 jaar en Catharina H. den Adel, 32 jaar; Johan Teigeler, 30 jaar en Geertruida M. Geuse broek, 28 jaar; Lucas C. Tros, 36 jaar en Catharina A. Wester, 34 jaar; Hendrikus M. de Man, 23 jaar en Catharina G. Couwenberg, 22 jaar; A. Schermer, 26 jaar en Nelly Hoogland, 27 jaar. stam, met het oude volk verwant in gemeenschappelijkheid wan ideaal, van geestkracht en karakter. Die geestkracht mogen, aldus spr' de Friezen in het Heitelan onge rept bewaren en tevens als een kostbaar exportartikel uitdragen heel de wereld over. Namens het gemeentebestuur bood spreker een prachtige mand bloemen aan. Nadat het eigen gemengd zang koor nog een stichtend slotlied met „Brummstimmen" had ten beste ge geven, kreeg de heer Wiersma ge legenheid zijn stuk nader toe te lichten, sprak de heer Prins namens afdeling Den Helder en bedankte AbeRauwerda, lid van Friso, namens het gehele Selskip, het be* stuur voor de vele moeiten, welke het zich had getroost om deze feestviering zo goed voor te berei den en zo voortreffelijk te doen sla gen. „Efternef noch efkes dounsje" en dan, op reetis gevorderd nachte lijk uur, met wélvoldaan gemoed „nei hüs ta en op béd"! Al met al een uitstekend geslaag de, stijlvolle feestviering, welke steeds in prettige herinnering zal blijven. En nu meteen maar aan het sparen voor het diamanten jubilé! HET CONCERT OP KONINGINNEDAG ALKMAAR. Volgens het programma wordt het concert door vier muziekcorpsen gehou den op het Canadaplein. Nu was er bij de verenigingen voor die plaats niet veel interesse. Het Hof plein leek hun beter geschikt. Er werd contact opgenomen met het bestuur van de Hofpleinvereni- ging. En na enige bespreking bleek deze vereniging genegen om een podium op te richten, zonder dat het de corpsen op extra kosten kwam te staan. Een woord van hulde aan het bestuur van het Hofplein is hier zeker op zijn plaats! Er komt dus weer, als in het verleden, een concert op het Hofplein. Laat de burgerij nu tonen, dat zij dit op prijs stelt, door in grote getale naar deze plaats te gaan, om uw vier muziekcorpsen daar te horen concerteren! Het concert wordt gehouden op Maandag 1 Mei, aanvang half acht. UITREIKING BRANDWEERDIPLOMA'S BERGEN. Een 26-tal leden van de Vrijw. Brandweer, op 28 Maart jl. geslaagd voor het examen van Brandwacht 2e klasse heeft het di ploma ontvangen. Voor deze gele genheid waren uitgenodigd de he ren Mol, instructeur en Fehres, in specteur van het Brandweerwezen, de burgemeester dr. W. Huygens de wethouders den Das en J. Olden burg, de gemeentesecretaris W. de Vries en H. L. Baron Taets van Amerongen. Allereerst werden de leden van de Brandweer die in hun nieuwe uniformen stonden opge steld voor de kazerne, geïnspec teerd. Daarna bezichtigden de he ren het brandweermateriaal, dat kortgeleden is uitgebreid met twee rubbergevoerde brandweerslangen welke door hun waterdichtheid bij doorvoering binnenshuis geen lek kage kunnen veroorzaken. Vervol gens namen zij een kijkje op de oefenzolder. In café Oldenburg vond de uit reiking der diploma's plaats. In zijn speech uitte de burgemeester zijn voldoening over het feit, dat .alle 26 candidaten geslaagd zijn en over de activiteit der brandweerlieden. Spr. dankte de heren Mol en Fehres, die zich met groot enthousiasme heb ben gegeven om de brandweerlieden de theoretische kennis van het brandblussingswerk bij te brengen. De heer. Fehres feliciteerde allen met het behaalde succes en tevens het gemeentebestuur voor hun me dewerking. Spr. bracht de voorde len naar voren, die dit diploma met zich meebrengt en spoorde de man nen aan op de ingeslagen weg voort te gaan. Hierna overhandigde de heer Blauw, onder dankzegging voor het geven van de cursus negen maanden lang, een bureaulamp aan de heer Mol, commandant der Brandweer. Als laatste nam de heer Mol het woord, waarin hij zeide altijd met plezier de lessen in Bergen te. heb ben gegeven. In weinig andere plaatsen bleef de animo hiervoor steeds zo gestadig als in Bergen. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond. PLAATSELIJKE OPKLARINGEN Matige, tijdelijke krachtige wind uit westelijke richtingen. Zwaar be wolkt met opklaringen en aan vankelijk nog enkele buien. Onge veer dezelfde temperatuur als van daag. uw behanger (Adv.) Geen audiëntie Z.H.Exc. de Bisschop van Haar lem zal Woensdag 3 Mei geen audiëntie verlenen. DJAKARTA (Aneta). Dr. Lei mena werd bij aankomst le Makas sar ontvangen door de algemeen leider der operaties, kolonel Kawl- larang, cn later door de president van Oost-Indonesië, Sukawati. Dr. Leimena zeide de proclamtie van de Republiek der Zuid-Molukken als Indonesiër cn als Ambonnees te betreuren. „Voor alles moet de een heid bewaard worden". Intussen heeft radio-Makassar bekendgemaakt, dat twee bataljons van de Garuda Mataram-brigade onder majoor Suharo te Makassar geland zijn. Kolonel Kawilarang landde met een detachement van het studentencorps, dat uit Oost- Indonesiërs bestaat. Vervolgens zijn landingen geschied bij Bonthain (Zuid-Celebes). In totaal zullen 10.000 man in Oost-Indonesië wor den gestationneerd. Burgerlijke Stand WARMENHUIZEN. Geboren: Lourentius Jozef, zv Petrus M. Pronk en Lucia A. de Groot; Emile, zv Cornells J. Pronk en Immetje Jonker; Wilhelmina Anna Maria, dv. Hendrikus Jonker en Maria Meijer; Nicolaas Gerardus, zv Wil helmus J. Berkhout en Petronella Zutt; Afra Anna Maria, dv Simon M. Ligthart en Catharina Tesselaar; Nicolaas Simon Maria, zv Petrus J. Pronk en Anna G. M. Appelman. Overleden: Gerben Wierds Wage naar, 3 jr.; Dirk Groothuizen, 84 jr., wedn. v. Trijntje Smit. Advertentie Geslaagd BERGEN. Voor het te Amster dam gehouden examen voor apo thekers-assistente slaagden de da mes Joke Haakman en Bep Dal loyaux, beiden alhier. Nee, nee we bedoelen geen olifant! Onze PLUSFOUR- of CULOTTE-PAKJES in grijze En gelse tweeds zijn erg sterk en ook in diverse kleuren LangeBtraat 20-22 Magdalenenstraat 11 de bekende „MET HET LOODJE" in nlle modetinten Zeer chique per paar .11 MAAI AA AA (Adv.) DOKTERSDIENSTEN Rayon West-Friesland (West) Zondag 30 April: Dr. Wajon te Spanbroek, tel. K 2263 215; Dr. van der Meer te Westwoud, tel. 2601; Dr. Mulder te Midwoud, tel. Oost woud 1. Artsendienst Hollands Noorderkwartier Bij geen gehoor bij de eigen arts, zijn vanaf Zaterdag 29 April te 14 uur tot Maandag 1 Mei te 8 uur alleen voor spoedgevallen bereik baar de artsen: plv. Beeker, Hippo- lytushoef, telefoon 47; A. J. Bou- man, Winkel, telefoon K 2244335; A. P. Hoogkamer, Middenmeer, tele foon 21; A. J. Koning, Schagen, telefoon K 2240—435; T. Nauta, Wie. rlngerwaard, telefoon K 2242—262; J. J. Schreuder, Oude-Nledorp, tele foon K 2262—212; J. N. Veenis, Breezand, telefoon K2232250: J- F. Verheul, 't Zand, telefoon K2249 223 en E. van Wleringen, Schager- brug, telefoon K2247214. KAASMARKT ALKMAAR Aanvoer 35000 kg. 13 stapels fa* briekskaas 81.50 p. 50 kg; 1 stapel boerenkaas 81.50 p. 50 kg: 1 stapel goudse volvette kaas 96 p. 50 kg. Handel stug. LANGEDIJK, 28 April. 4200 kg bieten I 6.00—6.30, 1500 kg rabar ber 4.009.00, 4200 kg witlof: I 68.00 —73.00, II 60.00—66.00. AVENHORN, 27 April. Gewone uien afw. 56.00—74.00, 25600 kg ble ten: I 6.10—6.50, II 4.00—4.20, 8550 kg witlof: I 67.00—74.00, II 61.00- 70.00, III 45.00—59.00, stek 47.00- 57.00. BEEMSTER, 26 April. Beve landers 814, witlof 4476, bloem kool 1880, spinazie 1526, sla 8 18, andijvie 54—63, raapstelen J" 35, rabarber 1425, gare bieten 1416, winterpeen 1621 sjalotten 32—44, prei 32—57, winterjan 29-39-

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2