Nederland vierde de verjaardag van de Landsvrouwe Anti-communistische betoging in West-Berlijn PRINS BERNHARD naar Amerika vertrokken Onlusten in Zuid-Afrika Brand in twee zakenpanelen in de hoofdstad EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN 'i Is Oranje 't blijft Oranje Ramp in Voor-lndië Auto onder trein bij Brummen Botsingen in Italië Duizenden blijken van trouw en aanhankelijkheid De I Mei-viering Spaak luidt verkiezingsactie in Rede van de Gaulle Koningin nam afscheid op Schiphol Vliegende vleugel' neergestort Recherche stelt onderzoek in Jongeman doodgeschoten Labour ontsnapt aan nederlaag Nieuw Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E.M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbankj Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina 1 Dinsdag 2 Mei 1950 46e Jaargang No. 11854 Kantoren; HOORN, Draafeingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, <2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 32 DODEN BIJ AMMUNITIE- ONTPLOFFING PATIALA (Oost-Pendsjaab) 1 Mei (Reuter). In een op slagplaats van ammunitie in het oude fort van Patiala, in het oostelijk gedeelte van de Pendsjaab, heeft zich een ont ploffing voorgedaan, welke de dood van 32 personen heeft veroorzaakt, terwijl veertig anderen zijn gewond. Een gedeelte van de hoge muur van het fort viel door het geweld van de ontploffing om; winkels werden onder het neerstortende puin begraven. Ook de meeste slachtoffers werden onder het vallende gesteente bedolven. Tien uur, nadat de ontploffing had plaats gevonden, waren vierhon derd sappeurs van de genie, ge holpen door politie, nog bezig met in het puin te zoeken naar nog niet geborgen lijken of gewon den. In een officiële bekendmaking werd medegedeeld, dat de ontplof fing is veroorzaakt door een brand. TWEE DODEN Op de onbewaakte overweg bij de spoorwachterswoning van de beer Hendriks in Lenvenheim, aan de particuliere weg van „Huize Den Bosch", is de melkventer J. Keme- link met zijn auto. waarin zich ook een 17-jarige logé uit Den Haag bevond, door trein 308 van Zwolle naar Roosendaal om ongeveer 11.45 uur gisteren gegrepen. De auto werd 400 meter mee gesleurd en moest met grote moeite onder het voorstel van de locomo tief vandaan gehaald worden. Dr. J. C. van Goudoever kon bij beide slachtoffers slechts de dood con stateren. Op het moment, dat het ongeluk gebéurde, stond er een werktrein voor, die juist het ver treksignaal gaf. De beide inzitten den hebben zich vermoedelijk op deze trein geconcentreerd, zodat zij trein 308 te laat hebben bemerkt. De verslagenheid in de omgeving is zeer groot. BOEREN RAAKTEN SLAAGS MET POLITIE ROME, 1 Mei (Reuter). Zondag zijn bij botsingen met de politie te Celano, ten Oosten van Rome. in de buurt van het landgoed van Prins Porlonia, twee boeren dood geschoten en zes gewond. De botsing deed zich voor toen boeren buiten het hoofdgebouw van de plaatselijke vakvereniging te Celano stonden te wachten op de bekendmaking van een werkroostet. Er ontstond onenigheid binnen het gebouw en later ook onder de wach tenden buiten. De politie, die de menigte uit elkaar trachtte te drijven ,werd be stookt met een hagel van stenen. Zij schoot eerst in de lucht en ver volgens op de menigte, met het gevolg dat twee boeren werden ge dood en zes ernstig gewond. Links op de foto: het Koninklijk Gezin, dat het défilé der Soester en Baarnse school jeugd ter ere van Ko ningin Juliana's ver jaardag gade slaat. Rechts: de kleine prinses Marijke voelde er niets voor zo'n lange tijd stil te staan. Prinses Beatrix had dan ook de grootste moeite het kleine zusje op het bordes te houden tot pleizier van prinses Irene. Met grote vreugde en dankbaarheid is gisteren hier en ver over de landsgrenzen de 41ste verjaardag gevierd van onze geëer biedigde vorstin, H.M. Koningin Juliana. Reeds vroeg in de stralende ochtend wapperden de vlaggen en wimpels in de voorjaarswind en galmden de bronzen stemmen der klokken over dorpen en steden. Oud en jong bevolkten de straten en waren getuigen van de festiviteiten der Koninginnedagviering. Feest on Soestdiik Nauwelijks was een vliegtuig, dat pakjes had uitgeworpen, in de richting Soesterberg verdwdïien, of een stofwolk aan de Baarnse ingang kondigde onmiskenbaar de komst aan van veertig correct ge klede hardlopers, een delegatie van de Leidse studenten. „U moet wel moe zijn", was het eerste, dat de Koningin tot hen zei. De Prins had als beloning voor hun sportieve prestatie een be moedigende mededeling: De Ko ninklijke Familie overweegt om in Juni het concours hippique ter gelegenheid van de studenten lustrumfeesten bij te wonen. En zonder enige toezegging te doen informeerde de Koningin wanneer de Varsity wordt ver- roeid, op welke vraag het ant woord natuurlijk vlot kwam. Het was intussen elf uur ge worden en „postduiventijd". Uit hun manden, geheel links en rechts van het paleis opgesteld, vlogen zij uit, de drieduizend dui ven, naar Baarn en Soest, van waar zij kwamen. Bloemcndefilé Wel zelden hebben de trappen van het bordes, die in dit opzicht toch heel wat gewend zijn, zo'n schat van bloemen met zulk een rijkheid van kleur op zich zien neerleggen. De Koningin, gekleed in een geel deux piece, was kennelijk onder de indruk van de aanhan kelijkheid, haar andermaal ge toond. De prinsessen Beatrix en Irene schenen elkander om beur ten een ooggetuigeverslag te geven van het défilé. Prinses Mar griet dronk een flesje cola met zichtbaar behagen leeg en ons jongste prinsesje sloeg de maat bij de vrolijke marsen van de Apeldoornse Harmonie, terwijl zij met haar benen gestrekt voor haar moeder op het bordes zat. En dan trok de Koningin zich terug in het paleis om de cadeau tjes van de prinsesjes en de Prins, van Prinses Wilhelmina, die dit maal niet bij het défilé aahwezig was, in ontvangst te nemen. Elders in het land In de hoofdstad, de residentie en de andere grote steden werd de verjaardag van Hare Majesteit met feesten en militair vertoon gevierd. Een detachement van de Koninklijke Marine hield voor de oude Aiexanderkazerne in Den Haag een vlaggenparade. De Kon. Militaire Kapel zorgde voor de muzikale omlijsting. Met een drie werf „hoezee" vlogen de petten en mutsen van officieren, matro zen en marva's de lucht in. In Breda inspecteerde generaal Kruis de troepen. Felicitatie van Truman Onder de vele gelukwensen, die Koningin Juliana op haar verjaar- De viering van de 1 Meidag heeft niet geheel en al zonder wanordelijkheden in het buitenland plaats gevonden. Traditie getrouw vierden de Sovjets de dag met een parade in Moskou, die Stalin afnam. In de satelietstaten ging het eveneens met militair vertoon gepaard. De demonstraties leverden de autori teiten geen moeilijkheden op. 600.000 West-Berlijners demon streerden tegen het communisme. Incidenten deden zich voor toen de Oost-Duitse politie op de grens der sectoren met stenen werd bekogeld. In België hadden de socialisten de Meiviering in het kader van de actie voor de komende verkiezingen ge plaatst. In Moskou nam Stalin de grote parade af op het Rode Plein. Tal van vooraanstaande figuren uit de communistische partij en het leger waren aanwezig, in Praag en Boedapest werden betogingen gehouden waar tienduizenden communisten aan deelnamen. Op de vlaggen en vaandels waren leuzen aangebracht als: „Eeuwige vriendschap met de Sovjet-Unie". In Praag werden in een optocht doodkisten meegedragen met pop pen, Truman en Bevin voorstel lende. In Berlijn Meer dan 1 milhoen Berlijners van verschillende partijen in Oost-en West-Berlijn namen deel. aan de vergaderingen en optoch ten. In West-Berlijn stonden een paar duizend Engelse, Ameri kaanse en Franse troepen gereed om bij eventuele wanordelijkhe den ogenblikkelijk te kunnen in grijpen. Op de Potsdammer Platz verzamelde zich een grote me nigte, die de Oost-Duitse politie met stenen gooide. Het duurde een half uur eer het plein door de West-Berlijnse politie werd schoongeveegd. Er werd een enorme anti-communistische be toging gehouden, waaraan meer dan een Va millioen mensen deel namen. Men hitste elkaar op om de communistische aanplakbiljet ten van de muren te verwijderen. Rede van Spaak In België lieten de socialisten zich niet onbetuigd. Overal en vooral in Brussel werden grote betogingen gehouden, waarbij de klemtoon werd gelegd op de ko mende verkiezingen. Een grote politiemacht was in de Belgische hoofdstad op de been om de rust en de orde te bewaren. De socialistenleider Spaak ver klaarde op een Mcivergadering te Anderlues, dat de volksraadple ging België geen goed had gedaan en het prestige van het land in bet buitenland had verkleind. De opeenvolgende verkiezingen zou den het democratisch regiem in discrediet.brengen, aldus Spaak, door het bewijs te leveren, dat de oplossing van ernstige vraagstuk ken met dit regiem niet mogelijk was. Buiten Europa In Israël werden gevechten ge houden tussen communisten en gematigde socialisten. Negen de monstranten werden gewond door messteken. Een grote demonstra tie in Tel Aviv werd op het laatste moment afgelast, toen aanhan- 1 gers van rechtse en linkse partijen slaags raakten. DE H. VADER HEEFT ER NOG NIMMER ZO GOED UITGEZIEN VATICAANSTAD (K.N.P.). „De Heilige Vader heeft er nog nimmer zo goed uitgezien", ver klaarde na zijn particuliere audiën tie de 84-jarige kardinaal Doug herty, bisschop van Philadelphia. De hoogbejaarde kardinaal is van de Verenigde Staten via Londen naar Rome gevlogen. Arrestatie van Denningbof Stelling en Mol DJAKARTA, 26 April (Aneta). Naar Aneta van het bureau van de militaire gouverneur verneemt zijn de heren Denninghof Stelling en Mol van „Multifilm" gearres teerd in verband met de Wester ling-affaire. dag ontving, bevond zich die van president Truman. Hij wenste H.M. en het Nederlandse volk namens het Amerikaanse volk van harte geluk met haar verjaardag. Gelukwensen van president Sukarno In verband met de verjaardag van Koningin Juliana verzond president Sukarno het volgende telegram: „Mede namens de ingezetenen van de R.I.S., bied ik Uwe Majes teit hierbij mijn eerbiedige geluk wensen aan met Uwer Majesteits een en veertigste verjaardag. Moge God Zijn zegen over U en Uw gezin en het Koninkrijk der Nederlanden uitstorten". De Nederlandse Hoge Commis saris dr. Hirschfeld recipieerde Zondagavond. Duizenden Neder landers en vele autoriteiten, onder wie Hatta en het voltallige corps diplomatique, waren aanwezig. VRIIDAG GEEN KRANT In verband met de Natio nale Feestdag zal onze cou rant a.s. Vrijdag 5 Mei niet verschijnen. Aan H.H. adverteerders wordt ver zocht. advertenties voor het nummer van Donderdag zeer tijdig in te zenden. De Directie POLITIE SCHIET OP STAKERS JOHANNESBURG, 1 Mel (Reu ter). In naturellendorpen in het gebied van Witwatersrand is de politie Maandag met stenen bekogeld. Zij opende daarop het vuur, tengevolge waarvan min stens 10 naturellen om het leven kwamen. De ongeregeldheden braken.uit bij het vallen van het duister,''na een Meidag vrijwel zonder inci denten. Ongeveer 100.000 natu rellen van fabrieken te Johannes burg en in een gebied van onge veer 75 km ter weerszijden van de stad legden het werk neer. Te Wijnberg in Transvaal werden winkels in brand gestoken. Te Brakpan, ongeveer 55 km ten oos ten van Johannesburg, braken on geveer duizend naturellen uit een afgescheiden wijk en bestormden de stad. De politie dreef hen uit een na een charge met gummi stokken. PLEIDOOI VOOR VERENIGD EUROPA PARIJS, 1 Mei (Reuter). Generaal de Gaulle sprak Maan dag voor een menigte van naar schatting 200.000 personen in het Bois de Boulogne. De Gaulle ver klaarde, dat Frankrijk op zijn eigen benen moest staan en zijn eigen verdediging moest verzeke ren. Er diende geen buitenlandse inmenging te zijn in zaken be treffende de Franse Unie, met name Indo-China. De generaal pleitte opnieuw voor een verenigd Europa „en werkelijk begrip tussen Frank rijk en Duitsland". De beste dienst, die Frankrijk de vrije landen kon bewijzen, was zelf rechtop te staan, aldus de Gaulle. De Gaulle zei verder, dat wan neer-de „separatisten" (commu nisten) over vrede spraken, „zij ons van de middelen om onszelf te verdedigen willen beroven en de invasie (van het Rode Leger) voorbereiden". MINISTER-PRESIDENT OVER HUIS VAN ORAN|E Minister-president dr. Drees heeft gisteravond voor de radio een rede gehouden, die eveneens door PCJ werd uitgezonden, waarin hij wees op de betekenis van het Huis van Oranje, zulks in het kader van de viering van de verjaardag van H.M. de Konin gin. Dr. Drees wees op de verbon denheid tussen volk en Konings huis, een element, dat steeds in onze historie sterk op de voor grond is getreden. En dat ook in de toekomst van belang zal zijn voor Nederland. De minister-pre sident herinnerde aan de belang rijkste feiten uit de afgelopen jaren na de bevrijding, vooral die tijdens de regeerperiode van Ko ningin Juliana. ENGELS SCHIP IN CHINA OPGEBRACHT HONGKONG, 1 Mei (Reuter). Het Engelse koopvaardijschip „In- charran" is in de mond van de Parelrivier door een oorlogsschip der Chinese Nationalisten aange houden, toen het zich op weg van Hongkong naar Macao (Portugees) buiten de Britse territoriale wate ren bevond, en opgebracht naar het eiland Lamsami. De Incharran heeft een te Bangkok ingenomen lading rijst aan boord. De K.L.M.-Constellation „Enschede" met aan boord Z.K.H. Prins Bernhard is gisteren naar Amerika vertrokken. Hare Majesteit Koningin Juliana was naar Schiphol gekomen om afscheid te nemen evenals de Amerikaanse ambassadeur Selden Chapin, de leider van de E.C.A.-delegatie in Nederland Clarence Hunter, de minister van economische xaken prof. dr. J. R. M. van den Brink en de directeur van de K.L.M. de heer von Balluseck. Reeds drie kwartier voor het vertrek van de Constellation „En schede" arriveerden H.M. de Ko ningin en de Prins op Schiphol en zij begaven zich onmiddellijk naar het intercontinentale passagiers restaurant. „Gaan we weer samen?" vroeg de Prins aan gezagvoerder van Rees, die hem in het restaurant begroette. Gezagvoerder v. Rees is overigens niet de enige die reeds verscheidene malen met de Prins heeft samengevlogen. Ste ward Wolders mag gevoegelijk het praedicaat „hofsteward" dra gen, want hij vloog reeds drie maal met de Prins, enige malen met de Koningin, met Koning Leopold en de Sjah van Perzië. De Koningin en de Prins onder hielden zich voor het vertrek nog geruime tijd met het hoofd van de E.C.A.-missie in Nederland, de heer Clarence Hunter en de Ame- PILOOT GEDOOD BASINGSTOKE (Hampshire), 1 Mei (Reuter). Een de Havil- land 108, een voor experimenten gebruikte, met straalaandrijving voortbewogen. „Vliegende Vleu gel", is Maandag enige km ten noorden van Basingstoke neerge stort. De piloot vond de dood. Het vliegtuig is van hetzelfde type als dat waarmee de befaam de testpiloot kapitein Geoffrey de Havilland in 1946 verongelukte, toen hij. naar men geloofde, met een snelheid vloog sneller dan het geluid. Gistermiddag omstreeks kwart voor twaalf is op de tweede verdieping van het gebouw „Plancius" aan de Plantage Kerk- laan te Amsterdam, door nog onbekende oorzaak brand ontstaan. In dit gebouw zijn de garage, de werkplaatsen en het kantoor van de Taximaatschappij „Atax" gevestigd. De voorzijde van de tweede etage wordt bewoond door de garagechef. In een er achter gelegen grote lokaliteit stond emballagemate riaal waarin auto's voor de R.A.I.- tentoonstelling verpakt waren ge weest, opgeslagen alsmede een auto en onderdelen. Kort na nalf twaalf was er nog iemand ge weest, doch had niets bemerkt. Het personeel was aan 't koffie drinken, toen buren een sterke rookontwikkeling op het dak be merkten en alarm sloegen Met drie stralen, één over de ladder naar het dak, drie stralen van het bedrijf zelf en enige schuimblussers wist de brandweer, die met rook- en zuurstofmaskers moest'werken, in korte tijd het vuur te localiseren. Wel waren de vlammen door twee grote lucht roosters heen naar de geheel hou ten vliering overgeslagen, doch er bestond geen gevaar meer voor uitbreiding. Het nablussen, mede door de uiterst sterke rookontwik keling. duurde nog enige tijd. De speciale brandploeg van de Amsterdamse Centrale Recherche die juist vandaag haar dienst begon stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. Vast staat, dat het vuur heeft ge woed in de kratten en vandaar op de vliering is overgeslagen. De schade is nog niet opgemaakt. Uit voorzorg had men de inboedel van de garagechef reeds gedeel telijk naar buiten gebracht. „CANOPUS" IIMUIDEN BINNENGESLEEPT In het holst van de nacht is het 7.750 metende Empire schip de „Canopus" een Panamese stomer, die Zondagmiddag bij Ameland op een mijn liep, door de sleepboot „Holland"' van de firma Doekse in IJmuiden binnengesleept. De „Canopus" is vannacht naar Amsterdam doorgesleept waar het zal worden gerepareerd. Aangeno men wordt, dat er een gat in de scheepshuid is geslagen, waardoor o.a. de lichtmachine onklaar raak te, zodat de petroleum noodverlich ting in gebruik moest worden ge nomen. Er is ongeveer 9*/» voet wa ter in de machinekamer gekomen. Opnieuw alarm Om kwart over drie rukte de Amsterdamse brandweer voor de tweede maal uit, ditmaal voor een brand in een pand aan de Spui straat, waarin „Roneo Kantoor machines" is gevestigd. Door snel optreden der brandweerlieden kon het vuur beperkt blijven tot de zolderverdieping, die echter ge heel uitbrandde. De derde en vierde verdieping liepen echter aanzienlijke waterschade op. Lasapparaat de oorzaak De brand ontstond door het wegspringen van vonken uit een lasapparaat in licht ont.brandbare stoffen, waaronder verfafval. Een der personeelsleden was namelijk bezig in zijn vrije tijd een kar weitje op te knappen voor een collega. De brand greep vrij snel om zich heen. Er kon dan ook niet worden voorkomen, dat de ace- tyleencylinder, waarmede het las apparaat gevoed werd, ontplofte. rikaanse ambassadeur Selden Chapin. Ook generaal Kruis was bij het vertrek aanwezig. Kort na half tien begaf de Prins zich naar de „Enschede". Op het nlatform nam hij afscheid van H M. de Koningin en bleef daar na nog enige tijd in de ingang staan om een afscheidsgroet aan zijn gemalin te zwaaien. De Prins wees de Koningin nog precies welke plaats hij in het toestel had en daarna sloeg gezagvoerder van Rees de motoren aan en taxiede naar de startbaan. Nog even wachtte H.M. de Ko ningin tot het toestel zich van de baan had losgemaakt. Daarna be gaf zij zich per auto terug naar Soestdijk. GEVECHT IN CAFé TE TUDDEREN Het ging er Zondagavond ru moerig toe in zaal Hochstenbach te Tudderen. Een groep personen uit het naburige Broeksittard ge raakte slaags met de marechaus see. Deze kon eerst na versterkt te zijn de danslokaliteit ontruimen. Doch daarmee was het gevecht nog niet ten einde. Ook buiten de zaal werd het handgemeen voort gezet. Toen het tenslotte enige lieden te bont werd en dezen op de vlucht sloegen, schoot de mare chaussee op de weglopers, na tot tweemaal toe halt geroepen te hebben. Ongelukkigerwijze werd hierbij de 24-jarige ongehuwde J. getrof fen, waarna hij zwaar gewond naar het ziekenhuis te Sittard werd overgebracht, waar hij bij aankomst aan de verwondingen bleek te zijn overleden. Door de marechaussee wordt een uitge breid onderzoek ingesteld. WERK IN LONDENSE HAVENS HERVAT LNDEN, 1 Mei (Reuter). Het werk in de Londense havens is vandaag volledig hervat. De sta king heeft 11 dagen geduurd. De stakers waren met ontslag bedreigd als zij vandaag niet aan het werk zouden gaan. 1 STEM GAF DE DOORSLAG LONDEN, 1 Mei (Reuter) De Britse regering is hedenavond bij een onverwachte stemming in het Lagerhuis ternauwernood aan een nederlaag ontsnapt. De stem van de speaker (voorzitter van het Huis) gaf de doorslag. De stemverhouding bij de stem ming, die door de Conservatieven was afgedwongen, was, voordat de speaker zijn stem uitbracht, 278 tegen 278. De Conservatieven criti- seerden de regering wegens be weerde discriminatie ten opzichte van de diensten voor het weg verkeer, welke niet genationaliseerd zijn. Men gelooft, dat, zelfs indien de regering was verslagen, zij de stem ming niet als een motie van wan trouwen, welke haar aftreden met zich mee zou hebben gebracht, zou hebben beschouwd. In een Engelse fabriek te Malmesbury worden op het ogenblik radio'tjes gemaakt, die waarschijnlijk de kleinste ter wereld zijn. De radio's, die de vorm hebben van een bol, kosten 6. en zijn voorlopig alleen bestemd voor export.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1