Programma niet voor 100 procent geslaagd r Uitreiking van onderscheidingen Koninginnedag 1950 Alkmaar komt niet gemakkelijk los Afscheid op de Ambachtsschool Programma Bevrijdingsdag J Kerk-concert WEK DE GAL IN UW LEVER OP PAGINA 2 DINSDAG 2 MEI 1950 ALKMAAR. Het weer had niet mooier kunnen zijn op deze Koninginnedag-1950. Na het koude en gure weer van de laatste week begon de eerste Meidag met een stralend zonnetje, dat men 'n Oranjezonnetje pleegt te noemen. Dit zonnetje gaf fleur aan de feestelijk bevlagde stad, aan de oranjestrikken en sjerpen, die de kinderen droegen en aan de zomerse toiletjes, die op deze mooie voorjaarsdag al gedragen werden. Er werd vrij druk gevlagd, doch nog lang niet genoeg; hele straten waren er, waar maar sporadisch het nationale dundoek wapperde een onderdeel, waar het Oranjecomité eens aandacht aan mag schenken, jammer was ook, dat sommige bedrijven het niet nodig vonden, om hun personeel 's middags vrijaf te geven; wanneer niet iedereen vrij is, kan er van een algemene feestvreugde geen sprake zijn. Het goed-opgezette programma is niet voor de volle 100 pet. geslaagd. De belangstelling op het Sport park was bevredigend; het leek of de sfeer van het A.F.C.-kam- pioensehap zich tot het sportpark had uitgestrekt, waar het Lyceum een klinkende 60 zege op het gymnasium behaalde en de St. Adelbertusschool met 21 won van de Lindenschool. De winnaar van de wedstrijd hardlopen was het lid van de R. K. Athletiekver „Olympus", die de wedstrijd in fraaie stijl won in de tijd van 14 min. 24 sec. De deelname aan deze wedstrijd nog geen dertig man liet echter te wensen over; ook de deelname aan de wandeltocht voor iedereen, waaraan toch min stens 'n 1000 wandelaars aan mee hadden moeten doen, viel bar te gen; 'n goede 30 deelnemers. De massavolkszang op het Ca nadaplein is min of meer een fiasco geworden, doordat de zang verenigingen verstek lieten gaan, hetgeen ze grotendeels al bij de repetitie gedaan hadden. De piano klonk veel te blikkerig op het wijde plein en overheerste de zang, waarin slechts wat kinder stemmen boven uitschaterden; het publiek speelde meer de rol van toeschouwer dan van volkszan gers, zodat er van een massale volkszang niet gesproken kon kon worden. Van muziek in de stad, zoals het programma aangaf, was overdag ook al niets te be speuren en de ballonnenwedstrijd was ter elfder ure afgelast. Aan het Oranjecomité de taak zich te bezinnen op het „waarom" van het falen van de verschillen de onderdelen van het program ma; mankeerde er iets aan de organisatie vooraf of heeft men een en ander maar op zijn beloop gelaten? Een programma uitvoe ren Is n.l. nog iets anders dan een programma samenstellen. Een woord van hulde willen wij nog brengen aan de gidsen en verken ners, die de programmaverkoop tot een succesvol einde brachten. De poppenkastvertoning door Jan Kalksma op zeven plaatsen in de stad gegeven, kan een der best-geslaagde onderdelen van het programma genoemd worden. Op het Oudorperdijkje stonden om half 10 reeds honderden kinderen ALKMAAR Na 40 jaar aan het Nijverheidsonderwijs verbon den te zijn geweest, ging de heer P. Langeberg, leraar constructie tekenen aan de Alkmaarse Am bachtschool, Zaterdag het onder wijs met pensioen verlaten. In te genwoordigheid van zijn familie, het schoolbestuur en zijn collega's troonde hij voor de laatste maal in zijn leslokaal, waarin hij lange ja ren de scepter heeft mogen zwaai en. Dat dit afscheid vele waarde rende woorden ontlokte, mag geen verbazing wekken, indien men be denkt, op welke eminente wijze de heer Langeberg zich steeds van zijn taak heeft gekweten. De voorzitter van het schoolbe stuur. Mr. A. M. Baron van Tuyll van Serooskerken, sprak als eerste de scheidende leerkracht toe. Hij wees er op. dat de heer Langeberg niet alleen zijn werklust, doch ook zijn hart aan het onderwijs had gegeven. Dan is het een zwaar mo ment, aldus spreker, om dit werk neer te leggen. Maar U moogt met ere terugzien op een zeer eervolle loopbaan. Het bestuur hoopt, dat U niet geheel voor de school ver loren zult zijn en dat het U gege ven mag zijn nog lang temidden van Uw dierbaren van Uw rust te genieten. Vervolgens richtte de heer Ar- noldus, directeur van de A.B.S., zich tot „meester" Langeberg. Spreker bracht dank voor alles, wat de heer Langeberg voor de school heeft gedaan en sprak de wens uit. dat hij nog dikwijls zou komen aanlopen. Ook de woorden, die de heer Harder, leraar tekenen, de heer Keurslag als voorzitter.van de afd. Alkmaar van de Bond van leraren/ leraressen bij het Nijverheidson derwijs en de heer Barneveld na mens het gemeentebestuur tot de scheidende leraar spraken, ge tuigden van waardering voor alles wat de heer Langeberg in dienst van het Nijverheidsonderwijs heeft verricht. In zijn antwoord wees de heer Langeberg er óp, dat wat hij in zijn leven heeft gedaan, door hem als een plicht werd gevoeld, de liefde voor het onderwijs is steeds zijn kracht geweest. Hij bracht de verschillende sprekers dank voor de sympathieke woorden, die zij tot hem hadden gesproken alsmede voor de bloemen en cadeau's, die hem ter gelegenheid van dit af scheid waren aangeboden. Hierna bleven de aanwezigen onder het genot van een kopje thee met bij- behoren nog even gezellig nakaar ten. Kajottersnieuws ALKMAAR. „Wegens bijzon dere omstandigheden moet de bij eenkomst van morgenavond ver vallen. naar de poppenkas uit te zien; in de Uitenboschstraat, de Comans- straat, de Bergerhout en de Pink sterbloemstraat was er eveneens een grote belangstelling van jong en oud; in de Rembrandswijk was het iets minder, maar op de Stene- brug, waar om half 5 de laatste voorstelling werd gegeven, was het weer geweldig. Het program ma hield de kinderen een uurtje aangenaam bezig en een geluids installatie zorgde er voor, dat het gesproken woord overal verstaan baar was. De dialogen waren niet steeds dezelfde en zouden aan in houd winnen, als de onzichtbare spreker daar iets meer voorberei dend werk van maakte. Ook zou den sommige poppen voor de ver toning in de buitenlucht iets gro ter kunnen zijn. Overigens kan Jan Kalksma met voldoening op zijn zeven voorstellingen terug zien, waarvan vele honderden kin deren en menige oudere «genoten heeft. De dag begon met klokgelui van de verschillende kerken, voor zo ver de godsdienstoefeningen zulks toelieten. Daarna liet het Waag- torencarillon zijn blijde klanken horen; het carillon werd bespeeld door de stadsbeiaardier v. d. Veen. Wanneer we het programma verder op de voet volgen, kunnen we beginnen met de aubade, die 's morgens om 9 uur voor het stadhuis werd gehouden. Het oranje, dat bij de kinderen over heerste, werd trouw terzijde ge staan door het bijna spreekwoor delijke oranje-zonnetje en de kin derzang, die in alle vroegte door Alkmaar's hoofdstraat klonk, ALKMAAR Het programma voor de bevrijdingsdag luidt als volgt: 's Middags om 3 u. aankomst aan het station van de artisten van het Jeugdcircus, die met muziek van de „Postharmonie" naar de Paardemarkt zullen gaan, waar zij tot 5 uur voor ieder vrij toeganke lijke openlucht-voorstelling zullen geven. 's Avonds van 7 tot 9 uur op de Paardenmarkt een groot Volksdans feest, met medewerking van Volks dansgroepen uit Alkmaar en omge ving. Het programma bestaat voor het grootste deel uit Engelse con tra-dansen. Deelnemerskaarten 25 cent nog verkrijgbaar bij J. War mer, Ritsevoort 3. Toeschouwers vrij toegang! Om kwart voor 9 's avonds Lam pionoptocht voor de leden van Jeugdverenigingen enz. tot onge veer 12 jaar. Deelname is vrij voor elke jeugdvereniging en voor iede re school. Verzamelen om half 9 op het Canadaplein. Route wordt nog nader bekend gemaakt. Verdere in lichtingen bij de heer C. Blom Pa ternosterstraat 5 b. Om 9 uur na afloop van 't Volks dansfeest wordt er door de udere leden van de Jeugdorganisaties een fakkeloptocht gehouden, die zal eindigen op het Bolwerk tegenover het gerechtsgebouw, waar een groot vuur zal worden ontstoken en de dag met het zingen van enkele lie deren en het Wilhelmus zal worden besloten. Opgaven en inlichtingen voor de fakkeloptocht bij de heer S. Tump Uitenboschstraat 56. Nadere gegevens over de routes en de details van het programma volgen nog. zorgde er voor, dat reeds velen in de juiste stemming kwamen. Bur gemeester Wytema sprak de kin derschaar na afloop met enkele woorden toe en hief tenslotte een driewerf hoera op de Koningin aan. Op het Sportpark. Op het sportpark was het de ganse dag een drukte van belang. Hier ook was het de jeugd, die de toon aangaf en er een gezellig sportfestijn van maakte, waarvan jong en oud kon genieten. De esta fetteloop 4 x 50 m. voor meisjes van de lagere school bracht de Wilhelminaschool een eerste prijs in de „afdeling" 7-klassen-scholgn, terwijl de Lindenschool in de 6- klasse afdeling de eer voor haar rekening nam. Voor de handbal wedstrijden op het Boys-terrein was de belangstelling zeer mini maal. Zowel het eerste als het tweede elftal van de Middelbare Meisjesschool uit Bergen was favoriet en won resp. met 62 en 42 van Kweekschool 1 en Ulo Heiloo 2. Meer animo en terecht bestond er voor de voetbalwed strijden. Het was vaak een kos telijk gezicht, zoals de voetballer tjes speelden. Vooral de wed strijd tussen de St. Adelbertus school en de Lindenschool was het aanzien meer dan waard. De uitslag (21) geeft de verhouding vrij goed weer. De wedstrijd Lindeschool 2 Wilhelminaschool 2 eindigde met een 03 uitslag in het voordeel van de laatste. Voor de middag was de wed strijd LyceumGymnasium de hoofdschotel; aanvankelijk speel de het lyceum met tien man, doch het was nauwelijks merkbaar. De rust ging in met 3—0 voorsprong voor het lyceum, dat na de rust er nog een schepje op deed en het tot 60 bracht. Popma wist heel de wedstrijd zijn doel schoon te houden. Het lyceum-elftal bleek over enkele prima spelers te be schikken. Niettemin mocht het gymnasium-elftal er ook wezen, doch zij konden het lange spel van de lyceïsten niet bijhouden. De gelijktijdig gespeelde wed strijd Ulo Alkmaar 1Ambacht avondschool 2 eindigde met een 20 overwinning voor het Ulo elftal, welke voorsprong met de rust reeds was bereikt. Meer spanning zat er in de wedstrijd HBS VULO-Bergen I, waarin de Bergenaren met 21 wisten te zegevieren. Wedstrijd hardlopen. Tijdens de pauze startten voor de tribune 'n kleine 30 deelne mers aan een wedstrijd hardlopen over circa 3 km, in twee afdelin gen verdeeld: een van leden van verenigingen, aangesloten bij de KNAU en een van niet-leden van de KNAU. In de Sportlaan vormden de deelnemers nog een aangesloten groep, doch in de Harddravers laan vielen zij in twee groepen uiteen. Voorbij de Kneppelbrug had nr. 7 P. Tromp van „Olym pus" de leiding genomen, welke hij succesievelijk vergrootte, tot dat hij, weer in het sportpark aangekomen, een Voorsprong Bad van ruim 10 meter; hij arriveerde als eerste de finish in de tijd van 14 min. 24 sec. 2e werd M. Hoog- schagen (Doves) in 15.4,8 min. 3e G. Fransen (Olympus) in 15.13,5 min. 4. J. v. d. Kamer (Olympus); 5. Jp. v. d. Kamer (Olympus); 6. F. J. Dekker (AVA) Bij de niet-KNAU-leden werd eerste H. Kuiper (Jong Holland) 14 min 52 sec.; 2e M. v. d. Sluis (voetbalver. Alkmaar); 3. F. J. de Kraker; 4. A. Hoogendijk; 5. A. H. Bakker; 6. H. ter Beek. Op de kortebaan (600 m. op de sintelbaan) startten ca. 8 jongens, waarvan le werd de 13-jarige G. de Bruin in 2min. 0.5 sec.; 2e H. v. d. Zwaag; 3. P. Schortinghuis. Wandeltocht. De circa 30 deelnemers aan de wandeltocht, die na de voetbal finales op het Sportpark startten, wandelden via de Comansstraat, Van Houtenkade, Blekerskade en Baansingel naar de Vest, die zij verder aflegden tot aan de Han delskade. De betrokken commissie had als tijd van aankomst vooraf genoteerd de tijd van 16.07,4 uur. 1. (f35.S. Kuis; Stationstraat; In de raadszaal reikte de bur gemeester, mr. dr. H. J. Wyte ma. in tegenwoordigheid van de wethouders, de gemeentesecreta ris, verscheidene raadsleden en vertegenwoordigers en bestuurs leden van het Bevrijdingscomité, de Vereniging van Oud-Illegalen, Steun Wettig Gezag, en de So ciale Dienst van het Departement van Oorlog, aan een aantal in gezetenen het Oorlogsherinne- ringskruis en het ereteken voor Orde en Vrede uit. Tot de vele belangstellenden, die deze plechtigheid bijwoon den, sprak de burgemeester een kort welkomstwoord, waarna hij dank bracht aan de Minister van Defensie voor de eer, deze onder scheidingen te mogen uitreiken aan landgenoten, dife toen het vaderland in gevaa™ verkeerde, het beste gaven wat zij te geven hadden. Deze plechtigheid achtte de burgemeester van meer dan persoonlijke betekenis omdat hierdoor de erkenning tot uit drukking wordt gebracht van 't Vaderland aan hen, die, welis waar onder verschillende om standigheden, een zelfde plicht hebben vervuld. Dit voorbeeld, door velen in de Meidagen 1940 gegeven, door anderen later nog opgevolgd ,moge voor velen een aansporing zijn om zich nu op te geven voor de versterking van de verdediging onzer vrede en veiligheid. Do huldiging is geen heldenverering, maar de eenvou dige erkenning voor plichtsge trouwe daden, zowel in het va derland als in Indië door velen gesteld voor orde en veiligheid. De burgemeester besloot zijn toespraak met de hoop uit te spreken, dat er ook m de toe komst vastberaden mannen te vinden zullen zijn voor wie het Nederlanderschap het hoogste goed is. Ereteken voor 'Orde en Vrede 7a, J. V.: W. N. W. Booij, Visserslaan O. en V.: 1946, 1947, 1948; Busch, Tienenwal 7, O. en 1946, 1947; J. J. Kuijper, C. Bruinvisstr. 16, O. en V.: 1946 1947, 1948; M. N. A. Oud, k! Doornmankade 23, O. en V.: 1946 1947, 1948; H. de Vroome, Rip- pingstraat 14: O. en V.: 1946 1947, 1948; H. Wetterauw, Ken- nemerstraatweg 50, O. en V.: 1947; C. v. d. Weijde, Vogelen zang 15, O. en V. 1946, 1947; L. A. Wetsteijn, Huiswaard 8, O. en V. 1946, 1947. Oorlogsherinneringskruis OHK (zonder gesp): P. de Dood, Toussaintstr. 4; OHK, Mei '40: A. M. Haksteen, Ger. Dou- straat 6; A. J. Hassing, Een- drachtstr. 16; J. R. Hilbrands, Kortenaerkade 8; K. de Jonge, Zaagmolenstr. 16; C. A. F. van Meene, Wollebrandtstr. 14; M. J Valentijn, Hoornsekade 15; Th. J van Vegten, Tienenwal 26; C. P. M. Verhaart, Bergerweg 87; J. Verhage, De Ruijterstraat 7; A. Vis, Eilandswal 10; G. H. M. Weel, Blaeustraat 21; W. M. van Well, Fr. Halsstraat 16; H. A. Wessels, Lyceumstraat 80; L. Westland, C. v. d. Lindenkade 21; L. H. Woerde, Oudegracht 171a Aanrijding ALKMAaR. Zaterdagmiddag kwam op de Helderseweg een luxe auto in aanrijding met een bestel auto die zonder richting aan te ge ven linksaf het terrein van het slachthuis op wilde rijden. Beide wagens waren nogal ernstig be schadigd. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. ONZE AGENDA CANADAPLEIN 4.30—5.30 Massale Volkszang GROTE KERK 8 uur Kerk- concert. HOFPLEIN 8 uur: Harmo nie-concert door de vier muziekcorpsen. BIOSCOPEN: Harmonie: De Inspecteur-Generaal, alle leeftijden. Cinema Ameri- cain; Manon, volw.; Victoria De heldhaftige stormloop, 14 jr.; ABT: Song of India, 14 jaar. DIENST APOTHEKEN: Apotheek C. M. B. Wanna, Mient 11. NACHTDIENST TAXI'S: H. Jong, Lindenlaan 100, tel. 362?. De apotheken zullen 1 Mei en op 5 Mei na 12 uur ge sloten zijn. De dienst wordt waargenomen door de apo theek, die nachtdienst heeft dus door Apotheek Wanna Mient 11. 2. (f 17.50.-^) Ka Klitsie, Konings weg; 3. (f 17.50) C. Wehners, Zaadmarkt; 4. (f 10.—) M. Fenijn, Kinheimstr.; 5 (f7.50) M. Klitsie; 6. (f5.H .Alles, Koningsweg; 7. (f 5.—z) A. Klaasen, Troelstra- kade; 8. (f2.50) mej. Klaassen, idem; 9. (f 2.50) Toosje Putman, Langestraat. Zang en muziek. Dat de massavolkszang niet werd, wat ervan verwacht mocht worden, vond zijn oorzaak in de geringe medewerking van zangers zijde; gelukkig wist de heer Joh. Kuiper ter elfder ure nog enkele van zijn kinderkoren in te scha kelen, doch deze slaagden er niet in de kern te vormen van een massale volkszang, zoals wellicht met 'n 500 volwassen zangers het geval zou zijn geweest. Ook leek ons de keus van de liederen voor een massale volkszang niet ge heel juist. Gelukkig waren er de Schermer Volksdansers, die aan schouwspel vergoedden wat er aan hoorspel ontbrak. Met de harmonicamuziek dansten zij in oud-hollands cos- tuum enkele oudeboeren volks dansen, waarmee zij veel succes oogstten. Des avonds concentreerde zich de grootste drukte in het centrum der stad, de Langestraat en het Hofplein, waar de vier muziek corpsen concerteerden onder grote publieke belangstelling. Ter wijl het ene corps op het plankier een mars of een ouverture ten beste gaf, maakte het ander een muzikale rondgang jloor het stadscentrum. Het was hoofdza kelijk de opgeschoten jeugd, die zich hier vermaakte. In de Grote Kerk werd een goedbezocht concert gegeven, waarover wij het woord laten aan onze muziekrecensent. Burgerschapsdag ALKMAAR. Het gemeente bestuur heeft de ingezetenen die in 1950 het kiesrecht hebben ver kregen uitgenodigd voor een bij eenkomst op Vrijdag a.s. 5 Mei des avonds te half negen in de aula van het Murmelliusgymna- sium, op welke bijeenkomst bur gemeester Mr. Dr. H. J. Wytema en enkele andere sprekers de be tekenis van het onlangs verwor- van staatsburgerschap zullen toe lichten. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Taurice z ,v. M. van den Bosch en A. M. Kaandorp; Catharina, d. v. A. Hofman en M. J. Kunnen; Jacoba B. M. d. v. A. J. Ravenstijn en A. J. M. van Tol; Wilhelmina, d. v. J. P. Bakker en T. T. de Hoog. Gehuwd: Jacobus Hink en Hinke H. Klompmaker; Petrus A. J. An- driessen en Geertruida J. M. Pels. TERUGKERENDE MILITAIREN Met de troepentransportschepen „Tabinta" dat op 19 April van Tandjong Priok vertrok en vermoe delijk op 16 Mei in de haven van Amsterdam zal binnenlopen, „Zui derkruis", vertrek van Tandjong Priok en vermoedelijke aankomst te Rotterdam 11 Mei, alsmede met het passagiersschip „Johan van Oldenbarneveld", vertrek van TandjongPriok 19 April en'ver moedelijke aankomst te Amsterdam op le Mei zullen de volgende mili tairen repatriëren: Met de „Tabinta" K. Roos, Gerbrandslaan 68 Schoorl K. J. van Roon, Nieuwstraat 11a, Alkmaar; C. Schouten, Dr. Schaep- mankade 22, Alkmaar; F. v. d. Eng Langebuurt 53, Uitgeest; N. Koo- men, Westerweg 153, N. Niedorp; W. Obdam, Scharloo 20, Alkmaar; N. Oudejans, Dorpsstraat 97, Graft, (post De Rijp)Th. Ursem, Dorregeest 5, Uitgeest; K. v. d. Werff, Kerkelaan 189 A, St. Pan- cras; C. Hageman, Lijnbaan 1, Hei loo; G. Bruin. Benedenweg 11, St. Pancras; D. Kay, Middenweg 168, HeerhugowaardW. v. d. Vliet, Boomgaard 3, Zuid Scharwoude. Met de „Zuiderkruis" C. Moeiliker, Rijksweg F 17, Schoorl. Met de „Johan van Oldenbarne veld'' Hoofdmarva J. M. v. Haaien, Andoornstraat 14, Alkmaar; G. N. Timmer en echtg., W 20, Ursem. De volledige passagierslijsten van deze schepen liggen op de bureaux van ons blad ter inzage. Vechtpartijtje ALKMAAR. Zaterdagavond omstreeks 12 uur ontstond er in een automatiek in het Houttil een vechtpartijtje. Toen de politie arri veerde vluchtten twee personen naar de stenen brug. De aangehou denen bleken de vechtersbazen te zijn. Zij hadden aan de chef van de automatiek croquetten te leen ge vraagd en toen deze weigerde ont stond er een ruzie, waarmee zich ook een vrouw, in de hal aanwezig, bemoeide. De chefbakker wist de vrouw in de bakkrij te krijgen maar liep daarbij zelf klappen op. De mannen die op het politie bureau ernstig werden onderhou den over hun gedrag zijn later op vrije voeten gesteld. ALKMAAR Voor het Kerk- concert dat in de Grote Kerk ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. Koningin Juliana werd ge geven waren ongeveer honderd luisteraars aanwezig. De concerte renden waren de organist van de kerk, Simon C. Jansen, en het Amsterdams Vocaal Kwartet. Tanny Wegerif v. d. Garde (so praan), Paula Lindberg (alt), Reinhaard v. Randwijk (tenor) en Henk Kroes (bas). Een uitstekende vertolking van J. S. Bach Preludium en fuga in G. gr. t. voor orgel, vormde de inzet van het niet te lange maar artistiek samengestelde program ma. Drie korte werkjes vormden feitelijk wel het voornaamste wat in muzikaal opzicht het vocaal kwartet ons kwam presenteren. In het Cantate Domino van Schütz, klonk de samenzang nog wat he terogeen en niet al te zuiver men moest zich waarschijnlijk nog even instellen op de accoustiek van de grote ruimte. „O, bone Jesu" van Ingegneri en Jesu, dein Seel van M. Franek klonken perfect en hier viel een zeer gave en genuanceerde kwar tet klank te beluisteren. Hierna speelde Simon Jansen een drietal orgelwerken o.a. de steeds aan trekkelijk blijvende Suite Go- thique van Boëllmann. met een van goede smaak getuigende re gistratie keuze. Hierna werd in het verdere program meer het accent gelegd op het feit dat dit concert ter gelegenheid van de verjaardag van onze Koningin werd gegeven, door het zingen van twee Valerius Liederen „Wilt he den nu treden", en „Kom nu met zang", voor kwartet en orgel. De organist besloot het concert met „Oud Nederlandse Klanken" van Leo Mens. Het Amsterdams Vocaal Kwartet en Simon Jansen gaven een beknopt maar stijlvol en voornaam concert. De oorzaak voor de minimale belangstelling want wat betekenen honderd toehoorders in de Grote Kerk zou men eensdeels kunnen zoeken in het feit, dat er nog al veel an dere dingen waren' deze dag. of dat de inslag van het programma niet populair genoeg was voor de alge mene smaak. De aanwezigen zullen echter van hun bezoek lang .geen spijt hebben gehad, en zeker de concertgevers van deze avond nog meer hier ter stede willen horen. Het Amsterdams Vocaal Kwartet wensen we bij en volgende gele genheid een zéér grote belangstel ling. Ze verdienen het. W. SCHREURS Koninginnefeest in Strafgevan genis en Huis van Bewaring ALKMAAR Zaterdagavond werd in de Strafgevangenis de Koninginnedag gevierd. Op het „Vlak" prijkte een zeer schoon bloemstuk, door de gedetineerden zelf vervaardigd. Het was een groot carré, waarop verwerkt een land kaart van Nederland met de daar bij behorende eilanden; over het geheel een echte Hollandse molen, een pracht schakering van bloe men verspreidde een heerlijke geur. Een zeer afwisselend programma werd door de bewoners verzorgd; al met al een zeer geslaagde avond. Zondagavond vierde Het Huis van Bewaring de verjaardag van de Koningin. Gezien de kleine be volking kon hier het programma niet door eigen bewoners worden verzorgd. Door de verschillende Reclasseringsinstellingen daartoe aangezocht, had de heer Sijpheer te Bergen, goochelaar en illusionist, spontaan zijn medewerking toege zegd. Hij heeft de aanwezigen met zijn verschillende nummers ver baasd en vooral geamuseerd. Door reelasserlngsleden werd deze avond afgewisseld met muziek en de be woners van versnaperingen voor zien. De Directeur sprak aan het eind van de avond een woord van dank tot de heer Sijpheer, die belange loos deze avond had verzorgd. Ook dankte hij de verschillende reclas seringsinstellingen, op wier initia tief en met wier medewerking deze avond is kunnen slagen. MODERN SPOORWEGMATERIAAL ALKMAAR Naar wij van wel ingelichte zijde vernemen, ligt het in de bedoeling van de directie der Nederl. Spoorwegen om het rijdend materieel op de lijnen van Alkmaar naar het zuiden der provincie suc cessievelijk te verbeteren. Zoals men de laatste weken al heeft kunnen bemerken, wordt b.v. op de lijn AlkmaarHaarlem meer en meer met stroomlijn-electrische treinen gereden, zodat de toestand van kort voor de oorlog hersteld wordt. Op de lijn AmsterdamAlk maar wordt de laatste dagen proef- gereden met electrische locomotie ven, die, bij bevredigende resul taten, waarschijnlijk de stoomtrein wagons op de lijn Amsterdam Den Helder tot Alkmaar zullen brengen. Met het in werking tre den van de nieuwe dienstregeling in Mei zal voorts de tweede spoor baan, die onlangs gereed gekomen is, weer in gebruik worden geno men. Van een direct-doorgaande verbinding van Alkmaar naar het Gooi en Utrecht kan echter voor lopig nog niets komen. Onderscheiding ALKMAAR. Onze plaatsgenoot de heer J. W. Dirks Jr. Varnebroek 23 is begiftigd met de Bronzen Ere Medaille en de Zwaarden. Stille Tocht Stompetoren Op de vierde Mei 1950 wordt te Stompetoren, op het erf van de boerderij van mevr. de weduwe P. de Boer, wederom een plech tige herdenking gehouden, gewijd aan de nagedachtenis van hen, die in de bezetting hun leven hebben gelaten. Op genoemde datum, om 19.15 uur wordt weer van het monii- ment te Stompetoren naar de bekende boerderij aan de Zuider vaart gewandeld, alwaar twee minuten stilte in acht zullen wor den genomen, ter herdenking van hen die vielen. Deze herdenking is niet alleen voor hen, die met de gesneuvelden in de strijd hebben gestaan. Neen, een ieder die het met het verzet eens is geweest, behoort bij deze herdenking tegenwoordig te zijn. Laat Stompetoren en omgeving daarom tonen, dat zij nog niet vergeten zijn. Ook de deelname van verenigingen zal hogelijk op prijs worden gesteld. K.A.B.-HOEKJE De Ongevallenwet ALKMAAR. Op veler verzoek geven we deze week nog enig in zicht in de controlevoorschriften voor de Ongevallenwet. Het is raadzaam dit hoekje uit te knippen en te bewaren. Als iemand getroffen wordt door een ongeval en het werk staakt, mag hij zijn woning niet verlaten, voordat er controle geweest is van de Rijksverzekeringsbank. Na de controle moet hij thuis blijven des morgens om 10 uur, des middags van 12 tot 1 uur, van 4 tot 5 uur, en vervolgens in de maanden Oct. tot en met Febr. mag hij na 6 uur niet meer van huis. In de maanden Maart tot en met Sep tember mag hij na 8 uur niet meer buitenshuis vertoeven althans moet hij thuis zijn. De getroffene mag gedurende de t(jd dat hij wegens het ongeval ongeschikt is tot het verrichten van zijn werk geen lichamelijke arbeid verrichten behalve arbeid in de huishouding, dus hij mag event. in het gezin helpen. Maar karwij- tjes, zoals reparatie's, tuintje op knappen enz. zijn niet toegestaan. De getroffene moet zijn gewone werk hervatten, indien hij daartoe in staat is, dus hij behoeft, ja zelfs mag niet wachten tot hem werk hervatting bevolen wordt. Indien hij in staat is tot hervatting moet hij eigener beweging weer begin nen. P.T.T. op Nat. Feestdag ALKMAAR. Openstelling post dienst: Als op Zaterdag, behoudens dat des namiddags geen gelegenheid zal worden gegeven tot het afhalen van dagbladen en andere stukken. Buslichting en bestelling: even eens als op Zaterdag. Openstelling Telegraafdienst: van 813 uur. PROGRAMMA R. K. SCHOOLVOETBAL ALKMAAR Het programma voor de Schoolvoetbalwedstrijden van de R.K. Scholen welke gehouden wordt op Vrijdag 5 Mei (Nationale Bevrij dingsdag) op het Gemeentelijk Sportpark, luidt als volgt: 1.30 St. Bavoschool II—B.L.O. I 2.15 Lyceum Hoorn ILyceum Alk maar. 2.15 ULO St. JosephULO Beverwijk; 3.00 Heiloo IULO St. Joseph II: 4.00 Finale Winnaar ULO Winnaar Lyceum. Plm: 5.00 uur: prijsuitreiken door Hoogeerw. Heer Doken. DODENHERDENKING HEILOO De burgerij wordt verzocht Donderdag 4 Mei vanaf 18 uur de vlag halfstok te hijsen, om 19.15 uur zullen de deelnemers der Stille Tocht zich opstellen in de Bergeonstraat. De tocht begint om 19.30 uur en gaat via Holleweg, Nieuwe Laan en Kennemerstraat- naar het monument. Bij het monu ment, zullen de R.K. Gem. Zangver. „Nieuw Leven" en het Chr. Gem. Koor Zang en Vriendschap, o:l:v: Piet Groot zingen. Om 20 uur zal bij het monument de vlag halfstok worden gehesen en twee minuten stilte gehouden worden. Kerkdiensten, Op 4 Mei 's avonds 20.15 uur zal in de Ned. Herv. Kerk door Ds. H. W. Bloemhoff een wijdingsdienst gehouden worden. In het Evangeli satiegebouw aan de Kerklaan zal 's avonds 20.30 uur een gecombineer de dienst gehouden worden voor Hervormden en Gereformeerden. In de R.K. Parochiekerk van de H. Willibrordus wordt op Vrijdag 5 Mei des morgens 8 uur een gezon gen H. Mis opgedragen voor de ge vallenen voor ons vaderland. Koninginnedag HEILOO 's Morgens om 9 uur werd een aubade gebracht, welke door Burgemeester Kalff werd af genomen. De leerlingen der hoogste klassen gaven o.l.v. Piet Groot zeer goede zang ten gehore. Burgemeester Kalff sprak de kin deren toe. Om 9.30 vingen de kin derspelen aan. Alles verliep zeer vlot. De organisatie berustte bij de heren van Riet en Herm. Groot. Des avonds 19 uur hield „St. Cea- cilia" een muzikale rondgang door de gemeente. In aanvang zou ook „Eensgezindheid" meegewerkt heb ben althans volgens het bestuur, hadden zich 26 leden opgegeven. Hedenavond waren er slechts 14 le den op het appél, zodat Eensge zindheid van de deelname moest afzien. Programma 5 Mei HEERHUGOWAARD. Het pro gramma van de feestelijkheden op 5 Mei luidt als volgt: 7.45 Luiden van de kerkklokken; 8 uur Kerkdiensten; '9.30 Hijsen van de vlag door gid sen en verkenners op het voorterrein van de Sportlaan. 10 uur: Kinderoptocht met ver sierde fietsen, autopeds, poppen wagens. Opstelling: Lindenlaan. Route: Lindenlaan, Stationsweg v.v. tot G. Burger, Middenweg. Ontbin ding van de stoet kerkplein Diony- sius. 11 uur tot 13.30: Eerste deuntje. Café's v. d. Heiligenberg en Evers. 14.30: Volksspelen op het Gem. Sportterrein. De volgende spelen zullen worden gehouden: Blaasslaan voor dames en heren boven 18 jaar. Meneer en Mevr. op reis; a.voor dames en heren van 18 tot 30 jaar; b. voor dames en heren van 30 jaar tot 80 en ouder. Hardlopen met hindernis sen. Touwtrekken. Katknup pelen. Stoelendans. Kinderwa genrace voor jongens en meisjes van 14 tot 18 jaar. 20 uur: Bonte Avond in de zalen v. d. Heiligenberg en Evers, waar aan de plaatselijke amusementsver enigingen medewerken, waarna dan sen tot 1 uur. Aan dit alles zijn kosten verbon den. Hoe moeten deze gedekt wor den? De leden van de Oranjevereni ging kunnen van deze festiviteiten gratis genieten op vertoon van lid maatschapskaart of kwitantie 1950. De lidmaatschapskaart of kwitantie geldt voor 2 personen. Tot 3 Mei a.s. is er alsnog gele genheid om zich als lid op te geven bij de heren D. Swart, Sportlaan 9, F. v. d. Linden, Middenweg 204 en D. Maurits, Middenweg 411. Niet-leden betalen voor toegang op sportterrein 25 cent en voor de Bonte Avond 75 cent. Een uitgebreid programma, waar zeker belangstelling voor zal zijn. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond. WEINIG VERANDERING. Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien. Matige, langs de Waddenkust af en toe vrij krach tige Westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. (Advertentie) U zult 's morgens „kiplekker" nit bed springen. Elke dag moet uw lever een, liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. XJ raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neefh de plantaardige CARTER S LEVER PILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op, natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen dm de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Hugo-boys vergadering HEERHUGOWAARD-NOORD. Dezer dagen kwam de Hugo-Boys familie in de zaal van de heer Jac. Groenland in vergadering bijeen. Voorzitter Plak heette in zijn openingsspeech alle leden, donateurs en bestuursleden van harte welkom. De voor onze senioren afgelopen competitie heeft 1 kampioen voort gebracht, nl. het tweede elftal. Het eerste zowel als het derde waren in hun afdeling ook gegadigden voor de kampioenstitel, doch zij moesten genoegen nemen resp. met de tweede en derde plaats. De junioren en adspiranten zijn nog niet uitgespeeld, doch mogelijk worden de adspiranten B binnen kort kampioen. Tijdens deze verga dering bracht de heer Kamp een demonstratie met de alom bekende voetbalklem uit Akersloot. Het ge mak, het voordeel en het nut zijn allen onmiskenbaar, doch de prijs is voor een kleine vereniging niet licht. De aankoop werd nog in be raad gehouden. Het voetbalterrein is momenteel bevolkt met schapen, waartegen enkele aanwezige leden grieven hadden. Het terrein is nu voor eeD jaar verhuurd, dus dat blijft zo en het volgend jaar zal deze kwestie nog eens opnieuw bekeken worden. Het bestuur dankte de leden voor hun aangeboden hulp bij het aan brengen van beplanting en afraste ring rond het speelterrein. Daar de penningmeester afwezig was verviel zijn jaarverslag. Bij de rondvraag werden nog en kele tere puntjes aangeroerd, welke allen,, zij het na enige bespreking en discussie, op een goede wijze werden opgelost. HUGO BOYS 2 WINT EERSTE GOUDEN KRUIS-WEDSTRIjD HEERHUGOWAARD-NOORD. - Zaterdagmiddag j.l. speelden onze reserves hun eerste Gouden Kruis- wedstrljd en wel tegen,,Jong Holl. II. Even over zes ving dé match aan en weer was het regen, welke de gehele wedstrijd aanhield. Het veld was keihard en de ballen glad, een en ander verhoogde nu niet direct het spel,peil. Reeds direct ging Hugo- Boys in 't offensief, goede aanvallen over de vleugels werden opgezeten harde schoten op het doel gelost, maar steeds weer vonden zij de Alkmaarkeeper op zijn plaats. Hun doorzetten werd echter na een kwar. tier spelen beloond met een doel punt, dat door de linksbuiten keu rig werd gemaakt. Nu kwam Alk maar even opdringen en handig wisten onze boys hiervan te profi teren door een verrassende uitval in elkaar te zetten en nu was het de linksbinnen die een doelpunt wist te scoren. Wat meer voorkomt in dergelijke wedstrijden, gebeurde ook nu. De Heerhugowaarderg gin gen het wat gemakkelijk opnemen, met het gevolg dat het binnen 5 minuten 22 stond. Geschrokken van deze verrassende doelpunten herstellen onze jongens zich direct en nog voor de rust maakten de H.B.-rechtsbuiten en linksbuiten ieder een keurig goaltje. Na de rust vrijwel hetzelfde spel- beeld als hiervoor. Soms verrassen de uitvallen aan beide kanten, die allen echter op niets uitliepen. Voor al' de keepers lieten zich van hun goede zijde zien en zij wisten ware doelpunten nog net op tijd er uit te trommelen. Tegen het einde werd de stand op 52 gebracht, waarmee de oranjehemden hun eerste over winning in de wacht sleepten. Over het spel kunnen we dik te vreden zijn; het is enkel jammer dat dit elftal aanstonds uit elkaar zal moeten worden gerukt, daar Hugo- Boys I gebrek heeft aan spelers. Het talrijke publiek ging tevreden naar huis. TWEEDE UITVOERING VAN T.I.O.L. DE RIJP. Deze week heelt de R.K. Gymnastiekvereniging T.I.O.L. tweemaal een uitvoering gegeven. Over de prestaties van de leden mag T.I.O.L. tevreden zijn, vooral bij de jongeren en in het bijzonder bij de jongens schuilen hele goede krachten. Bij de ouderen zagen wij, in vergelijking bij de vorige uitvoe ring, weinig vooruitgang. Zowel de groijdoefening als de standen wer den minder goed verzorgd. Het num mer hoogbrug heren was er één waar een goede verbetering viel waar te nemen. Verschillende malen beloonden de aanwezigen de heren met een applaus. Ook was dit het geval met het nummer hoogrek. Bij de dames vielen vooral op de nummers hoogbrug en paardsprin- gen. Het was een heel goede gedachten van TJ.O.L. geweest om de Gym; nastiekvereniging „St. Mauritius van Volendam te verzoeken, om deze avonden door hun medewerking te vervolmaken. Door de G.A., pastoor Holtkamp, werden de jongens hartelijk be dankt en een bewijs van erkènte- lijkheid overhandigd. Zowel de voorzitter, de heer G. Zwarthoed, en de leider, de heer C. Tol, werden speciaal toegesproken. Een verloting ter bestrijding van de onkosten besloot deze mooie avond. Dertig jaar secretaris AKERSLOOT Op Vrijdag 5 Mei a.s. herdenkt onze burgemee* ter, de heer P.J.J. van den Heu vel, de dag dat hij voor 30 jaar M» ambt van gemeente-secretaris aa,n' vaardde. Dit heuglijke feit zal ID huiselijke kring gevierd worden. Des morgens om negen i Instituut werd DEN HELDER. Op d< zonnig en stralend begor Marinebasis in Neder schouwspel beleefd aan twaalfhonderd man van stonden ruim duizend n opgesteld, om de drie bat kapel met tamboers en Commandant Zeemacht Reijnierse, de command: de commandanten van di sloegen dit voorbijtrekke er de massale omlijsting de gehele weg uitgelegd onderofficieren en mans van Nieuwediep. Ridders Militaire Willen waren eveneens aanwe Foto Ben Bonden tournooi Z. M-competitie Zaterdag jj. zijn te Ho Alkmaar de proefwedstrijde weest waaruit het voorlopii voor N.-Hoiland werd samen De volgende spelers moge: een proefwedstrijd spelen op om 5 uur op het terrein vai Holland tegen de club van dii Doel: J. Graaf (HCSC); J de Graaf (Dindua) en J. steiner (J.Holland); midden: Braam (ZCFC), N. v. d. Sta B.) en D. v. d. Waal (Zwalu Voor: G. Lub (Dindua); P. (HCSC); C. van Veen (HG Amt (Marken) en J. Tesselaa: Reserves: K. Bijl (G.Z.Bo v. Veen (HCSC), P. Klompe en D. Eken (Zwaluwen). Verder is het nog de bedoe er wedstrijden zuilen volgei de elftallen van de afd, Fi en Amsterdam (of Haarlem) Daarna wordt dan de fin speeld, waarvan het vorig afd. Zwolle de winnaar wei

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2