flcëtci GEBED IN DE NACHT Nationaal Kegelconcours geopend De slot-wedstrijden E.H.B.O. en Oranjevereniging krijgen subsidie H. Eucharistie: Bron van alle genaden De Gouden Koekoek Bevrijding en burgerschap R.K. Schoolvoetbal-tournooi Gemeenteraad Ursem De motorbrandspuit heeft nukken Geen los- en laadplaats Diamanten feest Het speciaal-adres voor BETERE gymnastiekschoenen hlijft PAGINA 2 MAANDAG 8 MEI 1950 VLKMAAR. In de milde Mei-nacht een korte toespraak zette de pas- die aan de voor Alkmaar traditio nele „Meyendach" voorafging, trok weer een lange stoet van zwijgende en biddende mannen door de stra ten van Allcmaars binnenstad. Zonder geweldige reclame voor af, als op een alleen voor hen her kenbaar teken, kwamen de vele honderden naar de mirakelstad van Hollands Noorderkwartier; het kwam ons voor, dat de deelname groter was dan vorige jaren. In drie groepen: de Alkmaarders, de deelnemers uit de vele buitenge meenten en de pelgrims van de R.K. Bond van Rijwielclubs in Noordholland, verzamelden de om- megangers zich te middernacht in de drie parochiekerken, waar in een kort Lof een nachtelijke hulde gebracht werd aan de Eucharisti sche Koning, de verborgen God onzer altaren. Daarna trok de lange stoet langs de oude processieweg, waarlangs eens, toen de bevolking nog één was in dit H. Geloof, in plechtige pro cessie de relikwie van het H. Bloed gedragen werd, in het volle licht van de zonnige Meyendag, met ju belklanken en lofgezangen. Nu was het een stille bedetocht in de donkere nacht. De late voorbij ganger en het nachtelijk fuifnum mer werden voor een raadsel ge steld; wat bezielt die duizenden mannen, die daar zo stil en onver stoorbaar door de straten wande len! Voor hen, die het geluk bezitten, te leven in het geloof, waarvan het H. Altaarsacrament het mystieke middelpunt is, was dit geen raad sel. Voor de ommegangers was het een manifestatie van hun geloof in de H. Eucharistie en het voldoen aan een Innerlijke drang tot boete en gebed. In gedachten verenigden zich de Alkmaarse pelgrims met de Vader der Christenheid en met al diens intenties voor het H. Jaar, die cul mineren in die ene grote allesom vattende intentie; liefde en vrede tussen alle volkeren der wereld. En terwijl zij hun zwijgende bede tocht begonnen rond de oude Sint Laurens, waarin in vroeger eeuwen dit H, Wonder gevierd werd, gin gen hun gedachten naar de Sint Pieter te Rome, waar uit alle hoe ken der wereld de goedwillenden samenstromen, om te bidden voor dezelfde intentie. Er waren nog andere intenties; De genade van bijstand werd afge beden voor onze Regering en voor allen, die in overheid gesteld zijn, om grotere of kleinere mensenge meenschappen leiding te geven; er werd gebeden voor onze vaders, zoons en broeders en andere ver wanten in Indonesië en voor hun behouden terugkeer; er werd gebe den tot de medebroeders in Christus die niet meer behoren tot de ene schaapstal, die onze ware Kerk is; voor onze stadgenoten en» dorpsge noten, voor allen, die ons dierbaar zijn. Wellicht ging ook de gedachte van enkele ommegangers uit naar de voorzitter van het Genootschap van de Stille Omgang, de heer J. Baart, die in de gebeden der kerk herdacht wordt en de laatste H.H. Sacramenten heeft ontvangen. Hij kon ditmaal de nachtelijke bede tocht niet meemaken, doch wellicht hoorde hij de doffe dreun der vele voetstappen door de stille straten en was hij in gedachten met die duizenden. Op de Steenebrug stond de reli kwie van het H. Bloed als elk jaar ter verering uitgestled. Na afloop van de ommegang vulden zich de drie parochiekerken ten tweede male en woonden de pelgrims een plechtige nachtmis bij. In do kerken. In de St. Dominicuskerk, waar Pastoor Biesta vooraf het Lof ge celebreerd had en in een korte toe spraak de intenties had aanbevo len, droeg deze een plechtige H. Mis op, daarbij geassisteerd door Pater Janssen als diaken en Pater Berentsen als subdiaken. Het zangkoor zong een meer stemmige mis en zette zodoende luister bij aan deze plechtige bij eenkomst. Pater Jansen hield de feestpredikatie, waarin hij de H. Eucharistie schetste als de bron van alle genaden, als het midden punt van ons katholieke geloof en waarin hij zijn toehoorders aan spoorde hun geloof fier te beleven en uit te dragen in de wereld, ten einde aldus mede te werken aan de vestiging van een heilzame vrede. In de St. Jozefkerk aan de Gees tersingel, waren ruim 600 deelne mers van buiten de stad. waar onder zeer veel jongeren, bijeenge komen voor een kort lof, door de pastoor, de Zeereerw. heer G. L. Binkhorst O.P., gecelebreerd. In A.F.C.-NIEUWS AFC 6Foresters 5 21 Adspiranten; AFC aMeervogels a 13 AFC bVIOS a 3—0 AFC cLimmen b 51 AFC dMeervogels b 20 Vitesse cAFC e afgel. Behalve de adspiranten a boekten wij deze Zondag alles overwinnin gen, dat was keurig. Het zesde als enigste senioren sloegen Foresters 5. Bij adspiranten kunnen nog twee kampioenen komen, maar jongens, dan zullen jullie er voor moeten vechten. Doet je best! De competitie derde klasse A na dert haar einde en a.s. Zondag kan er al iets bekend zijn. Beverwijk is haast wei zeker gedoemd om degradatiewedstrijden te moeten spelen. Maar wij zullen toch nog even geduld moeten hebben! Spelers, de training is nu zeer be langrijk in deze weken. De P.P.C.-er ATHLETIEK-NIEUWS ALKMAAR. Olympianen, heden, Maandag 8 Mei, begint de buiten training weer. We rekenen op u allen, want denkt aan de wed strijden te Enkhuizen en Leiden. Tot 15 Mei wordt er getraind in het Heil.ooër bos, na 15 Mei op het sportpark en wel; 's Maandag van af 7 uur voor de dames en 's Vrij dags vanaf 7 uur voor de heren. toor het doel en de betekenis van de Omgang nog eens uiteen en ver trouwde erop, dat men 'deze bede tocht zou maken in de geest van geloof aan het H. Bloedwonder, dat in dagen van verwarring zo'n duidelijk teken van God is geweest en velen in hun geloof heeft ver sterkt. De bedevaartgangers wer den verzocht in hun gebeden ook de heer J. Baart, de voorzitter van de Stille Omgang, te gedenken. Be geleid dóór pastoor Binkhorst en pater Frehe sloot de groep uit de St. Jozef zich even over enen aan bij de stoet op de Koorstraat. Na afloop van de Omgang was er wederom in de St. Jozef voor de deelnemers van buiten een plechtige H. Mis, opgedragen door pastoor Binkhorst, die tijdens een gloedvolle predicatie het H. Mis offer in verband bracht met het H. Bloedwonder en zijn gehoor aan spoorde zich in alles steeds tot Hem te wenden, die dit wonder eens gewrocht had. Een zangkoor .voornamelijk van buiten, voerde de twee-stemmige Mis „Te Deum Laudamus" van L. Perosi o.l.v, de heer C. Himmel- reich uit. Het orgel werd bespeeld door de organist der kerk, de heer W. Schreurs, De plechtigheid in de St, Lau- rentiuskerk, waar de Rijwielclubs zich hadden verzameld, begon om 12 uur met een plechtig Lof door de Hoogeerwaarde Deken J. Th. Jacobs gecelebreerd. Met een korte opwekking om de tocht devoot te houden was deze plechtigheid ten einde. De kerk was stemmig ver sierd en de sfeer droeg er zeker toe bij, de devotie der bedevaart gangers te verhogen. De plechtige H .Mis na afloop der Omgang werd door de Hoogeerwaarde Deken, met assistentie van Kap, B. Voets en kap. N. Tromp resp. als diaken en subdiaken, opgedragen. Het eigen zangkoor voerde op voor treffelijke wijze de vierstemmige Mis van F. Gruber „In honorem S. Frederici'» uit. Kapelaan Voets hield onder de H. Mis de predica tie en herinnerde daarbij, in aan sluiting op het H. Jaar, de pelgrims aan het gebed voor goede priesters, gebeden op de Paardenmarkt waar eertijds het Franciscanen-klooster heeft gestaan. Op de Stenenburg, waar in 1573 de laatste pastoor van de St. Lau- rentius was doodgeslagen, was ge beden voor de vervolgden, op de Laat was de grote terugkeer, de hartewens van Z.H. de Paus, over wogen; punten, die kapelaan Voets in zijn predicatie aanroerde. Hij spoorde aan het eind van zijn be zielend woord de pelgrims aan, voor deze intenties nog eens te bid den opdat allen, zoals Paulus dat zegt, met zorg het goede bewaren in de band des vredes. Rustige nacht Hoewel de deelname aan de Om gang groter was dan vorig jaary wjj hoorden van bevoegde zijde 'n getal rond 2100 noemen, dat is circa 400 personen meer dan in 1949, is alles rustig verlopen. De politie, die op een voorbeeldige wjjze de straten, waar nodig o.l.v. inspecteur G. H. van den Bos af zette, had geen zware taak. Tegen drie uur was de Omgang en de nachtelijke kerkdienst voor de pel grims ten einde. In enkele gelegen heden kon de koffie worden ge bruikt en tegen half vier was de nacht weer stil. INDRA KOMT NAAR ALKMAAR ALKMAAR. Indra, Europa's grootste hypnotiseur, helderziende en telepaath, komt op veler ver zoek nog één enkele maal naar Alkmaar, en wel op Woensdag 10 Mei a.s. in het Gulden Vlies Hij brengt een programma van nieuwe verbluffende experimen ten op het gebied van telepathie, helderziendheid en hypnose, waarmee hij overal in het land met groot succes voor uitver kochte zalen optreedt. Bovendien zal Indra aan de hand van foto's, brieven of andere voorwerpen bijzonderheden vertellen over personen in binnen- en buiten land, waar deze zich ter wereld ook bevinden. Het belooft een zeer interessante avond te zullen worden, die niemand mag missen. ALS EEN SLUITSTUK van de viering van het gouden feest van de Alkmaarse Kegelclub Koekoek, is Zondag het nationaal con cours geopend. Ter gelegenheid van dit groots opgezette con cours, dat twee weken zal duren, had men de banen in De Unie keurig versierd, zodat het kegelhuis, mede omdat het materiaal uitstekend verzorgd was, in elk opzicht met elke andere kegel gelegenheid kan wedijveren. Toen de heer Diepen, voorzitter van de A.K.B. en voorzitter van de feestvierende vereniging, het woord nam, was de belangstelling zeer groot. Hij heette allen hartelijk wel kom en deelde mede, dat behalve de reeds in het programmaboekje vermelde prijzen, nog meer prij zen waren binnengekomen. Daar van dienen zeker in de allereerste plaats genoemd die van het Kon. Huis, welke prijzen aan dit con cours ongetwijfeld nog meer ca chet geven. Spontaan klonk hier op ons volkslied, begeleid door een band; die op de feestavonden van Koekoek reeds meer is op getreden en welke vóór de ope ning zorgde voor een vrolijke stemming. Tot zijn genoegen kon de heer Diepen mededelen, dat een 150 vijftallen en 200 drietallen voor de korpswedstrijden hebben in geschreven, in dat opzicht kan men dus zeker tevreden zijn. Bij al dit prettige, moest de heer Diepen toch met weemoed denken dat de man, die heeft doorgezet, dat dit concours zou worden gehouden, er nu niet meer is. Op verzoek van de heer Diepen werd een stille hulde ge bracht aan de nagedachtenis van de. overleden secretaris, Oostinga, de' man, die voor de kegelsport zo veel heeft betekend. Tot slot bracht de voorzitter een woord van dank aan de wnd. secretaris, de wedstrijd-commissie, in het bijzonder haar ijverige secretaris, de heer Metselaar. Verder de heer van Latum, die de banen zo keurig verzorgde, waarvoor de technische commissie niets dan lof had. In zijn slot woord dankte de heer Diepen allen, die aan de voorbereiding van dit concours hadden mede gewerkt. De heer Timmers, gedelegeerde van de N.K.B., feliciteerde de Kegelclub Koekoek met haar gouden feest en dit concours is er om dit feest groter luister bij te zetten. De voorzitter van de Ned. Kegelbond, de heer Albron- da, feliciteerde Koekoek met haar jubileum en in het bijzonder de drie leden, die met hun club jubileren. Nog verscheidene anderen voer den het woord, o.a. dr. Mol na mens De Club, de oudste vereni ging van de bond, en wees er op, dat het kegelen van spel een sport is geworden. Het is een verdienste voor Koekoek, dat zij daaraan veel heeft bijgedragen. Met een kort woord dankte de heer Diepen alle sprekers en voor de geschenken, want er werden nog enkele Groninger koeken en andere lekkernijen, alsmede bloe men aangeboden. Een speciaal woord van dank ontving de com missie van ontvangst, bestaande uit de heer mr. Schuurman en de heren de Lange en Middelhoff. Intussen was de burgemeester van Alkmaar gekomen, die zich bereid verklaard had dit concours met een enkel woord officieel te openen. Hij wenste de jubilerende ver eniging geluk en in het bijzonder de voorzitter, die in kegelend Ne- Voor de kegelsport is een mate van verdienste bereikt, welke niet spoedig zal worden overtroffen. Aan zijn voorwoord, geschreven in 't programmaboekje, had de burgemeester niet veel toe te voegen. Het gaat om de daad en daarvan moeten de kegelaars blijk geven. Met de wens, dat dit concours goed zou mogen slagen, verklaar de de burgemeester de wedstrij den voor geopend. Direct daarna nam de bonden-wedstriid een aanvang, waaraan deelnamen de tientallen van Amsterdam, Haarlem, Gooi- en Eemland, N. Nederland, Oost-Gelderland en Alkmaar. De Haarlemmers bleken ook nu weer de sterksten en wonnen met ruim verschil. Bij dit tiental was ook de hoogste werper, de heer Hölksken, met 146 hout. De totaal-uitslag was: 1. Haar lem 1294 hout; 2. Noord-Neder land 1217; 3. Alkmaar 1199; 4. Amsterdam 1188; 5. Oost-Gelder land 1148; 6. Gooi- en Eemland 1109. In 't Alkmaarse tiental bleven enkele gooiers beslist onder de maat. De individuele prestaties waren: C. H. de Lange 143; W. v. d. Bosch 135; C. Klerk 134: J. Eickholt 130; G. J. Genefaas 128; M. Doggenaar 120; M. de Haas 110; A. Köllmann 113; A. Winder 94; Jac. v. Spanje 92. Voor de korpswedstrijd kwa men deze dag ook reeds enkele vijf- en drietallen uit. De resultaten waren: 5-tallen: K.I.K., Zutphen 326; Lodt mer Kuuln. Enschede 286; Ons Genoegen. Hoogezand 278; Alle Negen, Ter Borg 270; De Schuine Plank, Groningen 265; W.O.P.. Sappemeer 255. 3-tallen: Alle Negen. Ter Borg 158; K.I.K., Zutphen 155; Lodt mer Kuuln, Enschede 138. ONGEVAL OP PAFAFA ALKMAAR. Toen dezer dagen een der bezoekers van de Pafafa een nummertje wilde schieten en hem het geweer werd overhandigd, ging plotseling de haan over, met het gevolg, dat de heer Ir. R. L. de patroon uit geweer in het gezicht kreeg, even- onder het oog. Op ad vies van dr. Wagenaar werd ir, L. terstond in het ziekenhuis opge nomen, waar operatief werd in gegrepen. Er is goede hoop, dat het getroffen oog behouden blijft. Geslaagd ALKMAAR. Aan de Techn. Hogeschool te Delft slaagde voor 't candidaatsexamen electrotechnisch ingenieur de heer C. Buis alhier. Geslaagd ALKMAAR. Voor het op 25 Maart te Schiedam gehouden exa men voor costumière slaagden de dames M. Borst te Harenkarspel, C. v. d. Vliet te St. Maarten, M. v. d. Berg te Castricüm en G. Langedijk te Bergen; opgeleid door Modevak- "N derland een bekende figuur is. school T. Ooms te Alkmaar. ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie: Leve de Samba, alle leeft.; Victoria: Tromba, 18 jaar; Cinema: Manon, (geprol.) volw.; ABT: De onzicht bare ooievaar, alle leeft. NACHTDIENST TAXI'S: Chr. de Vries, Frieseweg 4, tel. 4237. NACHTDIENST APOTH.: G. Kruisinga, Koorstraat 47. NIEUW SMEERSTATION GEOPEND ALKMAAR. Zaterdagmiddag openden de Gebroeders Kleen, on der grote belangstelling, in het pand waar voorheen de paardenstal van de Gebroeders Hoed was ge vestigd, een doorsmeerstation annex stalling. In een acht weken is hier een hele verandering tot stand ge bracht, er is een keurige inrij ge komen waarin een smeerbrug, de nieuwste pompen zijn aan de ingang opgesteld en achter het voorgedeel te, dat zo nodig als showruimte kan worden gebruikt, is een stallings ruimte voor vijftig wagens aan gelegd. De firma Hoekmeijer voerde het aannemerswerk uit, daarbij geassis teerd door Cor Coppens voor sani tair, Hol.ties voor het schilderwerk, de stucadoor C. de Vries en de electriciën Besteman, die - fraaie T.L.-verlichting on verlichting onder de smeerbrug aanlegde. De Gebroeders Kleen, die ook door de smid Hemels werden ge assisteerd, zijn dealers voor de Diamond, de Skoda en de Chenard- Walker, het fraaie en beweeglijke Franse wagentje, dat tegenwoordig voor vele doeleinden wordt ge bruikt en keer in trek begint te komen. DOOR JONGEREN NIET BEGREPEN? ALKMAAR. Aan de oproep door 't gemeentebestuur gerioht tot 589 jongeren, die dit jaar het kiesrecht hebben verkregen en geacht worden te behoren tot de groep der volwas sen Staatsburgers, heeft Vrijdag avond slechts een dozijn beant woord. Zij waren op deze eerste burgersehaps-avond dan ook verre in de minderheid tegenover de raadsleden en oudere belangstellen den, die wel waren opgekomen. In overleg met de organisatoren is dan ook besloten een dergelijke avond later en op een andere wijze nog eens te organiseren. In dat ver band was dan ook het openings woord van de burgemeester tevens het slotwoord. Hierin gaf mr. dr. H. J. Wytema, die zoals hij zeide, zich meer van deze avond had voorge steld, uiting aan zijn teleurstelling over de geringe opkomst. Het ge meentebestuur heeft in navolging van andere steden, de jongeren tot deze avond uitgenodigd om hen het feit dat zij Staatsburgers zijn, be wust te doen worden en men meen de dit niet beter - te kunnen doen dan op de avond van de 5ë Mei, de Bevrijdingsdag, waarop wij juist herdenken de dag, die ons de vrij heid teruggaf en daarmede de rech ten en plichten, aan het Staatsbur gerschap verbonden. Ook over an dere zaken dan het stemrecht, dat maar een van de vele aspecten van het Staatsburgerschap is, had men willen spreken. Voor de oudere generatie is het altijd moeilijk te peilen wat er bij de jongeren leeft; dit klemt te meer voor deze jongeren, die volwassen zijn geworden in een periode, die voor hen moeilijker was dan in normale tijden. Daar is een ver schil in elkaar begrijpen en elkaar waarderen, een verschil, dat bij het organiseren van deze avond wellicht ook naar voren is gekomen. Toch hoopte de burgemeester dat de jon geren bij een volgende gelegenheid het goede voorbeeld van de oude ren zouden volgen. Beker-competitie R.K. Bridgeclub ALKMAAR. Na een compe titie. welke acht weken geduurd heeft, is het de heren C. Laas en C. Buissink gelukt beslag te leg gen op de zilveren wisselbeker. De heren hebben het niet gemak kelijk gehad, daar alle koppels welke hieraan hebben deelgeno men hun beste beentje hebben voorgezet, zodat de laatste wed strijd nog uit moest maken wie de winnaars dit keer zouden zijn. Het a.s. seizoen zullen de heren LaasBuissink hun eer en hun beker opnieuw moeten verdedi gen, om de beker in hun bezit als eigendom te kunnen krijgen. Feestconcert ALKMAAR. De organist van de Grote Kerk, G. Jansen gaf des middags om drie uur een goed be zocht feestconcert. Hij speelde wer ken van Bach, Albert de Klerk, Widor e.a.. Op dit zéér mooie orgel volgt deze zomer nog een reeks orgelbespelingen, zoals dat vroeger werd gedaan door de organist Jan Zwart. Kolf vereniging Noord-Holland ALKMAAR. Zaterdag, Zondag en Maandag wordt in hotel-café Cen tral, Hofplein alhier, de jaarlijkse kolfwedstrijd gehouden van de kolf- vereniging Noord-Holland. Deze wedstrijd is altijd een personele wedstrijd geweest. Dit jaar wordt echter ook een korpswedstrijd ge houden, waarvoor drie korpsprijzen beschikbaar zijn gesteld in de vorm van medailles. De spelers van de winnende drie korpsen ontvangen bovendien een fraai diploma ter herinnering aan hun overwinning. Opening Bedevaart-seizoen HEILOO. Zondag werd de 1ste parochiële bedevaart naar O. L. Vr. ter Nood gehouden. De solemnele H. Mis werd opgedragen door de Z. E. heer pastoor J. v. Muyen, ge assisteerd door de Weleerw. heren A. Adank, diaken en B. Tetteroo, sub-diaken. Pater Bernardt, mont- fortaan, hield de predikatie. Het plechtig lof met Te Deum werd gecelebreerd door de Z. E. heer pastoor J. v. Muyen, -geassis teerd door de Weleerw. pater Ber nards, diaken en de kapelaan A. Adank, sub-diaken. Ook de preek tijdens het lof werd gehouden door pater Bernards. Zeer veel parochianen namen aan deze bedevaart deel. ALKMAAR In de middag van de Bevrijdingsdag zijn op het Gem. Sportpark de slotwedstrij den van het R.K. Schoolvoetbal- tournooi gespeeld. Dat er voor deze wedstrijden grote belangstelling" bestond, we behoeven het nauwelijks te ver melden en geen wonder, want iiet is telkens weer een genoegen de jongens te zien spelen en te strijden voor de eer van hun school. Het weer hield zich de gehele middag voor voetbal goed, maar tijdens de laatste wedstrijd regen de het flink. Maar dat mocht niet hinderen, de belangstelling en de animo onder de spelers was er niet minder om. Er waren meer dere spannende ontmoetingen bij en de laatste wedstrijd U.L.O. St. Joseph-Lyceum Alkmaar was ondanks de regen niet minder spannend. De U.L.O.'ers wonnen tenslotte met een vrij fortuinlijk doelpunt, in de eerste helft ge scoord. De uitslagen van deze dag wa ren: St. Bavoschool IIB.L.O. I 12, Lyceum Hoorn ILyceum Alkmaar 02, U.L.O. St. Jos.> U.L.O. Beverwijk 50, Heiloo I St. Joseph II 12, U.L.O. St. Jos. Lyceum Alkmaar 10. De totaal-uitslag van het ge hele tournooi is: Afd. 1: le prijs B.L.O. I; 2e prijs Bavo II. Afd. 2: le prijs Adelbertus; 2e prijs Hei loo II,' Afd. 3: le prijs U.L.O. Alk maar II; 2e prijs Heiloo I. Afd. A: le prijs U.L.O. Alkmaar; 2e prijs Lyceum Alkmaar. Dit waren de kampioenen en de prijzen bestonden uit bekers en medailles. Bovendien waren voor de spelers van de kampioens- elftallen sportkalenders beschik baar gesteld door het N.O.C. De verliezersronde wees de vol gende winnaars aan. Zij kregen een diploma. Afd. 1: Adelbertus II, Afd. II: Oudorp I, Afd. III; Lyceum II. Verschillende autoriteiten op het gebied van de sport en het onderwijs waren aanwezig, o.m. de heer Vernooij, insp. van het L.O., terwijl bij de prijsuitreiking ook de hoogeerw. deken Jacobs 'en burgemeester Wytema van hun belangstelling blijk gaven. Alvorens de prijzen werden uit gereikt, waartoe de H,E. Deken zich bereid had verklaard, nam allereerst Br. Alexius het woord. Een woord van dank bracht spr. aan de commissie van orga nisatie en in het bijzonder de se cretaris de heer' Rietveld, aan de leraren, scheidsrechters, de ver enigingen, die de velden beschik baar stelden om het tournooi te kunnen spelen. De wedstrijden waren prettig en sportief gespeeld en juist dat sportieve deed spr. goed, hetgeen hij nader verklaar de. Het was wel jammer, dat vele wedstrijden in een gelijk spel waren geëindigd en dat de uitein delijke uitslag door strafschoppen moest worden verkregen, maar daar was nu eenmaal niets aan te doen. Tot slot dankte Broeder Alexius B. en W., de directeur van het Sportpark, de heer de Munk, de heer Kaandorp, de heer v. d. Schilden van de E.H.B.O., en verder allen, die hadden medege werkt dit tournooi weer zo goed te dogn slagen. Daarna nam burgemeester Wy tema het woord, waarbij hij zich uitsluitend tot de jeugd richtte, omdat het hun feest was. De burgemeester verheugde het, dat er sportief gestreden is en spr. vond de sport mooi voor de jeugd, omdat men leert hoe men zich gedragen moet. Ieder wil graag een doelpunt maken, maar wanneer men ziet dat een ander er beter voor staat, moet men die de kans geven, in het leven is het precies zó, dikwijls moet men een ander de kans geven. Voetbal achtte de burge meester een goede opvoedende sport, omdat men deze met z'n elven speelt en zodoende saam horigheid kweekt. Deken Jacobs wilde gaarne de woorden van de burgemeester onderschrijven. De sport als mid del tot versterking van de saam horigheid is mooi. De strijd om de eer van de klas moet een her innering zijn voor de samenwer king later nodig in de maat schappij. Z.E. herinnerde aan de bekende uitspraak: Een gezonde geest in een geZond lichaam. De ontwikkeling van de spieren is goed, maar wanneer de geest niet goed is, dan geeft 't niets, Daarop reikte Deken Jacobs de prijzen uit, voor ieder had hij een opwekkend woord en de verlie zers moedigde hij aan het vol gende jaar beter voor de dag te komen. Zo behoorde het tournooi 1950 weer tot het verleden en de com missie, die dit tournooi organi seerde, kan weer met genoegen op haar vele werk terugzien. On getwijfeld heeft zij de waardering van de gehele schooljeugd ver diend en we geloven zeker dat de jongens dit ook zullen beseffen. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond. LATER OPKLARINGEN Aanvankelijk nog veel bewolking met plaatselijk enige regen of mot regen, later enkele opklaringen. Meest matige wind; in de noorde lijke provincies uit oostelijke rich tingen, in het zuiden aanvankelijk zwakke veranderlijke wind, draai end naar oostelijke richtingen. Mor gen overdag iets hogere tempera turen. Memento BURGERBRUG. Ook ons dorp heeft z'n sober steentje bij gedragen aan de herdenking van onze gevallen medeburgers en bevrijders. Na een kort herdenkingslof, dat Donderdagavond om 7 uur in de parochiekerk van O.L. Vrouw Geboorte werd gehouden, begaven zich een groep dorpelingen naar het verzetsmonument aan de Zij- persluis. Vanuit de gehele Zijpe waren daar een 200 man bijeen gekomen. Om acht uur werden er in alle stilte enkele bloemstukken neer gelegd aan de voet van „de ste nen hand", o.a. door de oud-ver zetstrijder P. Ott. Slechts een vèr klokgelui en het knersen en plonsen van de riemen van een bootje in de kanaalbocht verbrak deze stilte. Later op do avond werd er nog een herdenkingsdienst gehouden in de Prot. Kerk te St. Maartens brug. „Nut en Vermaak" gaaf jubileren BURGERBRUG. Onze plaatse lijke ijssportvereniging „Nut en Vermaak" staat voor haar 70-jarig bestaan. Dit moet natuurlijk op heuglijke wijze gevierd worden. Nu zit er echter aan alle feestvreugde een vervelende financiële kant. Woensdag 10 Mei a.s. belegt de vereniging nu een algemene leden vergadering om in deze geldkwestie „licht" te brengen. Het bestuur zal o.a. met het plan naar voren komen om door het houden van een fancy- fair de kosten van de a.s. feest viering te dekken. Ook 40 jaar BEEMSTER. Ook het 40-jarig bestaan van de zaak van de familie Verkuil is niet zonder aandacht voorbij gegaan, 's Morgens werd in de parochiekerk een Heilige Mis opgedragen, waarbij alle familie leden aanwezig waren. De gehele dag was het een drukte van vele klanten en vertegenwoordigers der diverse firma's de familie Verkuil kwamen gelukwensen. 's Avonds hadden de buren nog een gezellige avond. WAARLAND. Donderdag 4 Mei was het in ons dorp feest; overal wapperden het rood, wit en blauw, ten teken van vreugde met het zes tig jarig huwelijk van het oudste echtpaar der Sint Wulframparochie, C. Jongkind en J. JongkindDoode, man. Des morgens werd in de paro chiekerk een plechtige H. Mis uit dankbaarheid opgedragen door hun enigs kind, de weleerw. zeergeleer de heer Pater P. Jongkind A.A. met assistentie van de zeereerw. heer Pastoor A. Verhaar als diaken en weleerw. heer Kapelaan P. v. d. Meijden als subdiaken. Door het kerkoor Sint Caecilia werd onder leiding van de heer J. Zutt de drie stemmige mis van Perosi op ver dienstelijke wijze uitgevoerd en na de Heilige Mis werd de meerstem mige Te Deum van Ant. v. d. Linden gezongen. Later op de dag werd door de zangers in café Stoop, al waar het familiefeest verder werd voortgezet, een zanghulde gebracht, waar onder meer de vierstemmige Jubilé-hulde van W. H. Besouwen, R.K. pr., werd gezongen. Tijdens de receptie kwamen zeer velen, waar onder burgemeester H. Nolet en de secretaris, de heer B. J. Kalb, de oudjes feliciteren met hun diaman ten huwelijksfeest. Des avond kwam de R.K. fanfare Sint Gregorius de feeststemming verhogen, door onder grote belang' stelling een serenade te brengen Het is voor Kees en Jantje, die door hun eenvoud en hartelijkheid alom zeer bemind Zijn, een mooie en onvergetelijke dag geweest. In de laatste raadsvergadering was de heer Blom met kennisgeving afwezig. De voorzitter, burgemeester Nolet, deelde mede, dat van de stichting van een los- en laadplaats niets kan komen, daar de Polder geen medewerking wil verlenen. De heer Th. v. d. Lee lichtte de zienswijze van het Polderbestuur toe. Ook op andere punten zal men los- en laad plaatsen willen bouwen. Hiertoe is het Polderbestuur niet genegen. De R.K. E.H.B.O. krijgt ƒ159.50 subsidie voor de aankoop van vijf trommels. De Oranjevereniging krijgt 100.voor kinderfeesten. Deze voorstellen werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het proces-verbaal van kas opname bij de gemeente-ontvanger wees uit, dat de zaak in orde was. De heer Velkers wilde de E.H.B.O. uitgerust zien met een zuurstof apparaat, Hierover ontstond een levendige, discussie. De voorzitter zal pi«t de wethouders zich nader beramen. De heer J. Stam krijgt vergun ning om een brug over de Melk- sloot te laten maken, ten einde van zijn land op de openbare weg te komen. Voor het overpad over de grond van de gemeente zal hij 5.per jaar moeten betalen. Alle raadsleden gaan ermee accoord. De voorlopige vaststelling van de rekening van het Gemeentelijk Woningbedrijf 19481949 geeft een nadelig saldo aan van 1127.52, dat is pl.m. ƒ30.per woning. Over het tweede kwartaal 1950 wordt aan het gemeentepersoneel voorlopig 5 procent loonsverhoging toegekend. De vergoeding voor de centrale verwarming van de ambtswoning van de burgemeester werd bepaald op 150.In 1951 zal deze ver goeding herzien worden en worden bepaald tot de verhouding 1 2, n.l. 1 voor de burgemeester en 2 voor de gemeente. De wijziging der begroting 1949 had niet veel te betekenen. Bij de rondvraag informeerde de heer van der Lee naar de aanvrage van de heer S. Seyts tot het bouwen van een schuur ter grootte van 60 m2. Hierover kwamen de tongen los. De voorzitter wees op de bouw voorschriften. Een apart terrein om schuren te bouwen voor de be woners van De Ruyterstraat is in overweging. Ook wethouder Lange- reis gaf een heldere toelichting van de situatie. De huizen zijn gesticht voor arbeiders en niet voor bedrijfs- mensen. Na ernstig over en weer gepraat werd besloten B. en W. de aanvrage te laten behandelen. De raad kan in deze geen beslissing nemen. De heer Seyts informeerde naar de reddingshaken. Deze zijn in be stelling bij Hille, aldus de voor zitter. De heer Velkers had vernomen, dat de motorbrandspuit rare nuk ken had. Soms gaf ze veel water, doch ook weigerde ze haar dienst. Ze tuft wel, doch perst geen water uit. Bij de laatste brand had ze goed dienst gedaan. De spuit werd druk besproken. De voorzitter deel de mede, dat de gemeente ze zowat cadeau had gekregen, omdat de Duitsers de vorige motorspuit ge roofd hadden. Een gegeven paard mag men niet in de bek kijken. Hij zal er de brandweerinspectie op attent maken. Daarna ging de raad in geheime zitting over. SOCIALE ZONDAG LANGEDIJK. Zondag werd in onze parochie een sociale Zontag gehouden door de samenwerkende standsorganisaties L.T.B., K.A.B. en R.K. Middenstand. 's Morgens werd onder alle Hei lige Missen gepreekt over de sociale verhoudingen. Alle standen moeten met elkaar samenwerken in sociale rechtvaardigheid en liefde. 's Middags vond de zegening bij de parochiekerk plaats van auto's, motoren enz. door de zeereerw. heer Pastoor Clarijs. Onder het lof van half zes hield Pater de Rooy O.F.M. de predicatie en vond volgens oud-christelijk gebruik de zegening van de werktuigen plaats. Door de zege ning van het gereedschap stelt men heel zijn arbeid in dienst van God. Sterk linnen bovenwerk met versterkte neus en contrefort. Prima pasvorm. Zool van eerste klas rubber met anti-slip profiel. maten 23-26 1.95, 27-30 2.25, 31-34 2:50,35-42 2.75,43-47 3.25 Filiaal te ALKMAAR: Langestraat 19; te DEN HELDER: Spoorstraat 33; te HOORN: Nieuw- steeg 12.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2