Ha/Hunter fijn?\ DE HERDER VAN DE BERGEN Om de zware industrie van de Roer -tl Dean Acheson te Parijs De situatie in Indonesië is niet zo plezierig RHEUMIN helpt! Moeilijke kwestie voor Adenauer RADIO Naar wij vernemen: Tragisch ongeval op het Sneker Meer In ChristusLicht Bandiet liet vingertop achter Schuman zou 500 millioen dollar wensen voor Indo-China Vraagt G.B. BEHANGSELS 't Is niet zo zeer de in dej|^ zit het geheim! Van der Kieft terug van zijn reis 2 O TABLETTEN 35 ct f (Van onze Berlijnse correspondent) OERLIJN, eind ApriL De potentiële macht, die in de zware industrie van het Roergebied ligt opgesloten, heeft op d« binnen- en buitenlandse politieke ontwikkeling van West-Duits- land reeds herhaaldelijk duidelijk haar invloed doen gelden. Voor de regering Adenauer is zij meer dan ene simpele pion op het schaakbord der naoorlogse krachtsverhoudingen, terwijl zij voor de geallieerden inzonderlijk voor de Fransen, een bron voortdurende onbehaaglijkheid, zo niet van toenemende vrees vormt. consequentie worden doorgevoerd; moet men overgaan tot naasting of tot een eenvoudige reorganisatie der zware industrie? Men zou ver wacht hebben dat de bezetters het initiatief in dit belangrijke vraag stuk zouden hebben genomen, doch juist het tegendeel heeft plaats gevonden. De geallieerde hoge commissarissen hebben de West- duitse regering n.l. zopas meege deeld. dat de definitieve beslissing over de eigendomsverhoudingen in het mijnwezen, de ijzer- en staal industrie aan de Duitse regering zal worden overgelaten. Dit wil in de practijk zeggen dat de gealli eerden zich stilzwijgend accoord hebben verklaard met het plan der West-duitse regering de zware in dustrie opnieuw te ordenen. Een aantal bedrijven zal weer in een concern worden ondergebracht, dat sterk genoeg is om aan de bui tenlandse concurrentie het hoofd te bieden. Krachtig blok tegenover Adenauer Dit is althans het plan van de regering-Adenauer, doch er bestaan invloedrijke politieke krachten in West-Duitsland zelf, die dergelijke voornemens strikt van de hand Duitsers manoeuvreren handig De stille strijd om de zware in dustrie in het Roergebied duurt nu reeds jaren. Gekenmerkt werd hij tot nu toe door een aanvallende tactiek van de zijde der Duitse overheden en door een enigszins verwarde verdedigende houding der geallieerd bezetters. Alhoewel het nog niet mogelijk is de definitieve overwinnaar in dit duel aan te wijzen, kan men toch zeggen, dat de Duitsers de meeste successen hebben weten te boeken. Door handig manoeuvreren zijn zij er in geslaagd de toege stane maximale staalproductie op te voeren van 6 tot 7V« en eindelijk tot 11 millioen ton en zij maken zich nu gereed om dit maximum tot 13 millioen ton te verschuiven. Hun argument, dat de geallieer den moet overtuigen, is altijd het zelfde gebleven. Een groot gedeelte der Duitse nijverheid, zo betogen zij, moet worden stilgelegd, indien de staalproductie niet verhoogd mag worden. Onze uitvoer kan in ren dergelijk geval niet de omvang bereiken, onontbeerlijk om onze betalingsbalans in evenwicht te brengen. Geallieerden stilzwijgend accoord De Amerikanen hebben zich al vrij vroeg achter het Duitse stand punt geschaard. Hun voorbeeld werd in 1947 gevolgd door de En gelsen, terwijl de Fransen zich voor de onvermijdelijke concessies schadeloos trachtten te stellen door hun greep op het Saargebied te versterken en tegelijk meer uit gebreide garanties te eisen. Zij wa ren de grootste voorvechters van de intergeallieerde controlecom missie. Zij zou zich belasten met het toezicht op de productie en de dekartellisering. Omtrent dit laatste punt is heel veel geschreven en gepraat, doch in feite weinig geschied. De uit eindelijke positie van de Duitse zware industrie is tot op de dag v an heden onzeker gebleven. Moet de dekartellisering tot in uiterste PROGRAMMA DINSDAG 9 MEI 1950 HILVERSUM I 7,0024.00 KRO 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoonmu- ziek; 7.45 Morgengebed en liturgi sche kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmu- ziek; 9.00 Voor de vrouw; 9.30 Wa terstanden; 9.35 „Lichtbaken"; 10.00 Voor de kinderen; 10.15 Gramo- foonmuziek; 10.40 Schoolradio; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Gramofoon- muziek; 11.50 Godsdienstige cause rie; 12.00 Angelus; 12.03 Gramo foonmuziek (12.30—12.33 Medede lingen!12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Politiekapel; 14,00 Jonge Weense solisten; 14.30 Gramofoonmuziek; 15.00 Schoolradio; 15.30 Populair concert; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de kinderen; 17.15 Voor de jeugd; 17.45 Orgelspel; 18.00 Amusements orkest en solist (18.20—18.30 Sport- praatje); 19.00 Nieuws; 19.15 Actu aliteiten; 19.25 „Dit is leven", cau serie; 19.40 Gramofoonmuziek; 19.45 Voor de padvinders; 20.00 Nieuws; 20.05 Koor, Philharmonïsch Orkest on solisten; 22.50 Avondgebed en liturgische kalender; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 A Capeüa-koor en so listen. HILVERSUM n 7.00 AVRO 7.50 VPRO 8.00—24.00 AVRO 7 00 Nieuws: 7.15 Ochtendgymna stiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.50 Dagopening: 8.00 Nieuws en weer berichten; 8.15 Gramofoonmuziek; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Hersen gymnastiek; 9.25 Gramofoonmu ziek; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Populair concert; 10.50 Voor de kinderen; 11.00 Pianovoordracht; 11.30 Voor de zieken; 12.00 Gramo foonmuziek; 12.30 Mededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.40 Cowboyliedjes: 13.00 Nieuws; 13.15 Financieel weekoverzicht; 13.25 Metropole Orkest en soliste; 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Gramofoon muziek; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Gramofoonmuziek; 17.45 Rege ringsuitzending; 18.00 Nieuws; 18.15 Pianospel; 18.30 Voor de strijd krachten; 19.00 Voor de kinderen; 19.05 Fanfare-orkest; 19.30 Toneel- beschouwing; 19.45 „Paris vous parle"; 19.50 Gramofoonmuziek; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Gevarieerd programma; 21.30 Gramofoonmuziek; 21.45 Buiten lands overzicht; 22.00 Orgelspel; 22.30 Tenor en piano; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 324 M. 12.00 Lichte muziek; 12.30 Weer berichten; 12.32 Licht orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Gramofoonmuziek; 14.00 Schoolradio; 15.30 Orgelreci- tal; 16.00 Koorzang; 16.15 Verzoek programma; 17.05 Nieuws; 17.15 Lichte muziek; 17.20 Franse les; 17.40 Gramofoonmuziek; 17.55 Kro niek van de middenstand; 18.00 Zangrecital; 18.25 Financiële kro niek; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Kamermuziek; 19 50 Radiofeuilleton; 20.00 Gramofoon muziek; 21.00 Philharmonisch or kest; 21.45 Actualiteiten; 22.00 Nieuws: 22.15 Lichte muziek: 22.45 Stemmige muziek; 23.00 Nieuws; 23.05 Verzoekprogramma (tot 24.00) BRUSSEL 484 M. '2A5 Omroeporkest; 13.00 Nieuws; i,12 Gramofoonmuziek; 13.30, 14.00, 14.25 en 16.00 Gramofoonmu ziek; 16.40 Vioolrecital; 18.30 Wals muziek; 19.00 Omroeporkest en so liste; 19.45 Nieuws; 20.00 Philhar monisch orkest; 21.00 Gramofoon- 22.90 Nieuws; 22.15 en nii? Klassieke gramofoonmuziek; 22.55 Nieuws; 23.00 Dansmuziek; *5.56 Nieuws. is de Mevr. Theo Mann-Bouw- meester-tentoonstelling in de Uni versiteitsbibliotheek te Amster dam een week verlengd en sluit nu op Zaterdag 13 Mei. zijn Donderdag 4 Mei weer twee troepenschepen, de „General Ste wart" en de „General Sturgis" uit Indonesië naar Nederland ver trokken is op het Noorder-havenhoofd, te Scheveningen een lijk zonder hoofd, vermoedelijk van een En gelse zeeman, aangespoeld. werd uit de tankgracht aan de Boorlaan te Den Haag het lijk opgehaald van de sinds enkele dagen vermiste ambtenaar W. B. Sporen van geweld werden niet op het lichaam aangetroffen. viel een twee-jarig kind bij het spelen in een oude tankgracht aan de Stadhouderslaan te Den Haag en verdronk. overleed te Utrecht op 52-jarige leeftijd de heer W. A. Maas, archi tect. De heer Maas was o.a. ont werper van de K.JRO.-studio te Hilversum. arriveerde de nieuwe Nederlandse ambassadeur in de Sovjet-Unie, F. C .A. baron van Pallandt, Za terdag te Moskou. zijn Zondagmorgen te Rotterdam 1800 repatriërende militairen, die met het troepenschip „Skaugum" thuis kwamen, ontscheept. is Zondagmorgen de vorige week Zondag ter hoogte van Terneuzen in de Westerschelde gezonken sleepboot „Walvis", met behulp van de drijvende bok „Arend", ge licht. 14-JARIG KNAAPJE VERDRONKEN (Van onze correspondent) SNEEK. Nauwelijks is het zeilseizoen geopend, of reeds is een slachtoffer te betreuren. De 14 jarige Roelof Veenstra en de eveneens 14 jarige Henkie Lugt- hart, wonende te Sneek, waren gistermiddag met een jolletje gaan zeilen. Aan de steiger van het Paviljoen stapten ook een zusje van Roelof Veenstra en haar vriendinnetje in voor een tocht. De wind was echter zeer sterk en toen men, midden op het meer de wind onder de zei len kreeg, sloeg het bootje om en alle vier inzittenden geraakten te water. De jongen Veenstra wist met veel moeite het vrien dinnetje van zijn zus mej. Rin- gama aan wal te brengen. Het meisje Veenstra kon zelf de w-al bereiken. Henkie Ligthart even wel, is waarschijnlijk ir. het zeil verward geraakt en verdronk jammerlijk. De politie te water heeft gisteravond nog geruime tijd gedregd, maar het gelukte haar niet het lijkje op te halen. De Heilige Geest I zet de Kerk, priester j en gelovigen, aan in fa/ de viering (mee-vi_e- ring) van de H. Mis I één offer met Chris tus te worden, opdat onze wil, ons leven zoals de zelfstandig heid van het brood veranderd worde, op dat uit ons wezen, doen en laten Chris tus' wezen, Christus' aard, Christus' leven uitstrale I BENEDICTUS wijzen. Communisten en socialisten zijn om principiële redenen fana tieke voorstanders van naasting der zware nijverheid door de Staat. Iedere andere oplossing kan in hun ogen geen genade vinden. Zij wor den gesteund en dit is eigenlijk het belangrijkste door de sterke linkervleugel der christen-demo craten, die onder leiding staat van de voorzitter van de Westduitse senaat, Arnold. Deze vleugel eist daarenboven nu reeds volledige medezeggenschap der arbeiders in de bedrijven, welke eis in het land Hessen bereids werd verwezenlijkt. Adenauer vindt dus een invloed rijk politiek blok tegenover zich, dat ingeval van een volksraadple ging over de vraag; naasting of geen naasting der zware industrie, in het Roergebied zelf een onbe twiste meerderheid zou behalen. Iedere poging zijnerzijds om de nieuwe ordening der zware indu strie min of meer binnenskamers te verwezenlijken, moet daarom 'n scherpe reactie uitlokken onder die bevolkingsgroepen, welke 't nauwst bij 't onderhavige vraagstuk be trokken zijn. Men kan met abso lute zekerheid zeggen, dat er om deze reden nog heel wat water door de Roer zal stromen, alvorens de positie der zware industrie de finitief is geregeld. JE GELD OF JE LEVEN Een top van een vinger bracht de politie op het spoor van de dader van een mislukte roofover val die in de nacht van Donder dag op Vrijdag te Boelenslaat (Fr.) werd gepleegd. Toen op die nacht n.l. de oude boer P. Benedictus de deur open de voor een bezoeker die aan klopte, werd hij plotseling ge confronteerd met een gemas kerde bandiet, die hem de wel bekende woorden „Je geld of je leven" toebeet. Klaarblijkelijk wist de bandiet, dat er die nacht geld in huis was, nl. de opbrengst van een de vorige dag gehouden boedeldag. Een neef van de boer echter greep een sabel en ging de man te lijf. Na een kort er, fel ge vecht koos de indringer het ha zenpad, waarbij hij echter een vingertop moest achterlaten als gevolg van de doeltreffende actie van de sabelzwaaiende neef De politie had aan dit stuk van overtuiging voldoende om Zaterdag de bijpassende man W. K. uit Harkema, op te sporen, voor wie, gezien de verwonding, ontkennen weinig baatte. f Acheson, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, is Zondagmorgen te Parijs gearri veerd, waar hij vandaag bespre kingen zal voeren met zijn Franse ambtgenoot Schuman. Te Parijs verwacht men, dat Schuman vandaag Dean Acheson zal voorstellen, dat de Ver. Staten Frankrijk met een bedrag van uw behanger (Advertentie» 500 millioen dollar zullen helpen in zijn strijd in Indo-China. Schu man zou dit voorstel volkomen onomwonden doen. Franse hoog geplaatste kringen verwachten, dat Schuman tegen Acheson zal zeggen :„Of de Ver. Staten ver lenen Frankrijk op aanzienlijke schaal en direct ingaand hulp in Indo-China of de mogelijkheid be staat, dat Frankrijk zijn pogingen om de Westerse strategische ver dedigingslinie in Indo-China te behouden, zal moeten opgeven". Acheson zou het echter niet eens zijn met de Franse opvatting, dat Indo-China geheel en al een ge meenschappelijke aangelegenheid van de Atlantische mogendheden is en hij wil zich, hoewel bereid om enige wapens en uitrusting te verschaffen, niet in die mate als de Fransen wensen, verplichten. OPDRACHT VOOR BERGENSE SCHILDERS De Bergense schilders Karei Col- not, Henk van den Idsert, Jaap Sax en Rein Snapper hebben opdracht gekregen een zaal in het Zuiderzee museum te Enkhuizen met hun werk te verluchten. Het is de bedoeling dat zij daarin wandschilderingen en diorama's ma's maken met als onderwerp de Ansjovis-vangst. SPELMOMENT UIT DE STRIJD FORWARD-H.R.C. Zeer gevaarlijke aanval op het HRC-doel, waarbij Dijkshoorn naast de bal greep. De Werker bracht redding. Tevergeefs trachtten Pieterse en Schouten de bal hoog opspringend in te koppen. Eeken en van de Pol (achter Dijkshoorn) vol actie om hun kans waar te nemen. De HRC-doelman ziet men hierbij met de ogen gesloten. Een fout die men in dergelijke gevallen een doel wachter zeer vaak ziet maken. Op de achtergrond een overzicht van de vele duizenden bezoekers. H 4 4 4 4 Behalve top-grade Virginia's, bevat de mélange van Hunter nog een zéér bijzondere soort, die wij de „tabak x" zullen noemen. Een kleine hoeveelheid van deze zeldzame „tabak x" verrijkt de mélange en geeft aan Hunter die speciale smaak, die U doet zeggen „Ik kan u wel zeggen, dat de situatie in Indonesië niet zo ple zierig is als ik van officiële kan ten wel heb gehoord", aldus sprak de heer J. van der Kieft, leider van de Eerste Kamerfractie van de P.v.d.A. en voorzitter van „De Nederlandse Dagbladpers" toen hij Zondagavond na een bezoek van 10 weken aan Indonesië, op Schip hol arriveerde. Indonesië wordt geteisterd door een vloed van stakingen, die zich voordoen in de haven Surabaja, op de cultures, bij het transport wezen, in de fabrieken en zelfs in het hotel waar de heer van der Kieft verbleef. Veemarkt Utrecht UTRECHT, 6 Mei. Op de vee markt te Utrecht werden aange voerd in totaal 5063 stuks vee. 1211 runderen, 88 graskalveren, 1004 nuchtere kalveren, 321 schapen, 545 lammeren, 144 zeugen, 288 varkens, 1424 biggen, 38 bokken en geiten. De prijzen varieerden voor stie ren van 350725; kalfvaarzen 550 re kalveren 3542, zeugen 180280, 750, graskalveren 160275, nuchte- pinken 325500, melkkoeien 600 850. kalfkoeien 600880, vaars koeien 500700, schapen 6095; lammeren 3342, margere varkens 5590, biggen 3048, bokken en geiten 20—45. De handel was in rundvee matig, in schapen redelijk, in varkens flauw, in biggen rede lijk, nuchtere kalveren vlug. Gevraagd naar de oorzaken der stakingen zei hij: „Soms zijn er bepaalde eisen, soms ook zijn er in het geheel geen eisen, maar begint men maar vast te staken". I Voorts was de heer van der Kieft onder de indruk gekomen van de sfeer van onveiligheid in Indo nesië. De dag, dat hij Djakarta verliet, werd er een priester bij Priok doodgeschoten, kort daar voor werd een employé op een onderneming vermoord en werden de Amerikanen Kennedy en Doyle van het leven beroofd. Ook financieel gezien weet men niet, waar men aan toe is, aldus de heer van der Kieft. Onrust heerst in hoofdzaak bij de Euro peanen, doch zeker ook bij de lei dinggevende Indonesiërs. De heer van der Kieft heeft met talrijke Indonesische autoriteiten, onder wie president Sukarno, ge sproken. Zij sluiten de ogen niet voor deze moeilijkheden doch leg gen er de nadruk op, dat Indone sië nog een zeer jonge staat is. „We komen er wel bovenop", zeggen zij. Van enige perscencuur in Indo nesië had hij niets kunnen mer ken. De slotconclusie van de heer van der Kieft, na het korte onder houd was :„Er is nog geen behoor lijk gezagsapparaat. Men weet vaak niet precies, wie het gezag uitoefent". FLESSENMELK 1 CENT GOEDKOPER Met ingang van 7 Mei is de prijs van gepasteuriseerde flessenmelk in het gehele land met één cent tijdelijk tot begin October verlaagd. De prijs van gesterili seerde melk blijft ongewijzigd. R.K. NOORDERHANDBAL- KRING Uitslagen van Zondag 7 Mei: Kampioenschap van 't diocees: Kwiek—TOP 1—2, DCG—Vitesse 3—5. Juniorenkampioenschap: DWO a DOS a 3—1. Competitie: le klasse DVODOS 3—0; 2e klas; Geel Zwart 2—WGW 0—2, Hugo Girls—VZV 3 2—1, Str. vogelsVZV 2 01, BI. Reigers Hugo Girls 2 120, Strandvogels VIO Str. n.o. Junioren: DVO aHugo Girls b 4—1, VI. Vlug a—VI. Vlug b 5—2. De eerste wedstrijd van TOP is succesvol geweest. Het offer van de kostbare reis naar Den Haag is be loond. Met 21 werd de terugreis aanvaard. Deze stand was reeds voor de rust behaald en door stug verdedigen behouden .We zien nu met spanning de big-match in Soha- gen tegemoet a.s. Zondag TOP Vitesse. Zij rekenen op de hele kring rond het veld om onze favo riet aan te moedigen. Vitesse behield haar moreel en wist na 20 achterstand met 53 te zegevieren over DCG. DWO a bleef baas 0ver DOS a en ziet de grote juniorenbeker als van verre schitteren. In de eerste klas heeft een her steld DVO nogmaals aangetoond de sterkste., te zijn in het West- Friese gebied, ook ditmaal had DOS niets in te brengen. We wachten af wat ze nu komende week tegen Geel Zwart zullen doen. Bij een overwinning volgt dan een beslis singswedstrijd tussen Geel Zw. en Con Brio om uit te maken wie de gradeert. In de tweede klas is WGW vast van plan volgende week feest te vieren met hun voetbalbroeders. Nu bond ze Geel Zwart 2 aan haar ze gekar. Hugo Girls speelde 't stou te stukje klaar een overwinning te behalen; dat is niet gek gedaan voor t eerste competitiejaar. VZV 2 kwam juist met de hakken over de sloot bij Strandvogels. BI. Reigers verpletterde de Girls-re- serves; zo erg hadden we 't toch niet verwacht 120! Strandvogels 2 liet om min of meer duistere re denen verstek gaan. Bij de Juniores bleef DVO heer en meester op eigen veld. Maar VI. - Vlug a en VI. Vlug b bekampten elkaar als ware kemphanen. De een gunde de ander de eer niet. In een tamelijk rommelige en ruwe wedstrijd zegevierden toch de a-tjes. Program Zondag: zie krant van Zaterdag. Ingelast: Hemelvaartsdag 2e ronde beker DVOVIO. FEUILLETON HAROLD BELL WRIGHT 48. Dat kwam, omdat de oude Kate en het kleine veulen rustig in de schaduw stonden in een kleine vallei onder Sand Ridge, geen kwartier van de schuur. De middag was al ver gevorderd, toen de jonge Matt zijn onderzoe kingen staakte en zich naar de schapenranch begaf. Hij was op het afgelegenste stuk van de Dewey en de zon vertelde hem, dat er nog juist trjd genoeg was om het huisje voor het avondeten te bereiken. Hij ging steil de berghelling op en ontdekte de smalle bank die als 'n grote kraanlijst om tweederde van de top van de Dewy Bald loopt. De bergbewoner wist, dat op die hoogte aan de tegenovergestelde kant Sammy's uitkijkpost was en van daaruit was het een gemakke lijke weg naar de schapenranch in de vallei. Ook wist hij, dat hij, van af dat rotsterras, dat zich aan de hele zuidzijde van de berg bevond, neer kon zien op Sammy's huisje en misschien zelfs Sammy zou kun nen bespeuren. Weldra liep hij langs een bocht in de berg en zag heel in de diepte het huisje van de Lanes: het huisje en de schuur op de open plek leken kleine poppen huisjes. Nu wandelde jonge Matt lang zaam. Hij was het avondeten ver geten. Toen hij bij het groepje ce derbomen was gekomen, juist bo ven het Oude Pad, waar het van het Westen uit om de heuvel draait, stond hij stil om voor het laatst te kijken. Daarna zou hij de rug toe wenden aan het toneel, dat zozeer zijn belangstelling wekte. De jonge man kon -zich de tijd niet herinneren, dat hij niet van Sammy Lan0 gehouden had. Ze scheen altijd deel te hebben uitge maakt van zijn leven. Het was het jaargetijde, waarin alle wilde din gen des wouds hun partner kiezen, en terwijl de grote kerel daar stond te kijken naar het huis van het meisje dat hij liefhad, ging de prachtige hartstocht van zijn man nelijk karakter naar haar uit. Het scheen hem toe, dat de hele wereld hem ontzonk en hij alleen achter bleef in een mateloos heelal. Hij schreeuwde het bijna uit. Het is hetzelfde instinct, dat de panter er toe brengt zijn bronstroep te doen weerklinken over de heuvels en door het woud, en de eland er toe brengt, zijn luide uitdadiging de lucht in te stoten. Ten daatste draaide jonge Matt zich om, om weg te gaan, toen hij het geluid van stemmen hoorde. Iemand kwam het Oude Pad op, dat hij duidelijk kon zien aan de kant van de berg nog geen twee honderd meter van hem af. Instinc tief trok de man uit de bossen zich terug in het dik gebladerte van de ceders. De stemmen werden luider. Nog één ogenblik en Sammy en Ollie Stewart verschenen om de bocht van de berg. Ze wandelden naast elkaar en praatten ernstig. De jonge vrouw had juist ontkend, dat haar vroegere verloofde aan spraak op haar kon maken en leg de hem de verandering in haar ver houding tot hem uit, maar de grote kerel op de rand kon dat niet we ten. Hij kon niet horen, wat ze zei den. Hij zag slechts zijn uitverko rene en de man, die gekomen was om hem deze te ontnemen. Half hunkerend op het rotsterras in de donkere schaduw van de ceder scheen de reus een wild schepsel klaar om te springen, klaar en gre tig, maar toch in bedwang gehou den door iets wat nog krachtiger Was dan zijn hartstocht. Langzaam het Oude Pad volgend, verdween het tweetal uit het gezicht en ging jonge Matt rechtop staan. Hij beef de als een bang kind. Hij wachtte nog een ogenblik, draaide zich toen om en rende haastig van de plek weg. Hij verliet de rand bij de uit kijkpost en ijlde de berg af en de bossen door of hij gek was om bij de herder binnen te stormen met woorden die half kreet half kreu nen waren. „Hij is gekomen, vader Howitt, hij is gekomen. Ik heb hem juist bij haar gezien." Met een verschikte uitroep sprong mijnheer Howitt op. Zijn gezicht werd bleek. Hij greep de tafel tot steun. Hij trachtte te spreken, maar de woorden bleven uit. Hjj kon slechts met verschrikte ogen jonge Matt aanstaren, alsof deze zelf een verschrikkelijke verschijning was. De grote kerel wierp zich in een stoel en weldra slaagde de herder er in met hese stem te zeggen: „Vertel het me, Grant, als je kunt." „Ik heb ze daarnet op de Dewey gezien, en ze gingen vanaf Sam my's uitkijk post naar het huis. Ik was het verdwaalde vee aan het zoeken." De oude geleerde boog zich over naar zijn vriend en schreeuwde bij na: „Je zag ze naar Sammy's huis gaan! Wie zag je jongen? Wie heb je gezien?" „Nou nou Sammy Lane en die die Ollie Stewart natuurlijk. Ik zeg u, dat hij terug is. Hij is ge komen om haar mee te nemen.'' De reactie was bijna even erg als de schrik. Mijnheer Howitt hijgde, toen hij weer op zijn stoel terugviel. Hij kreeg een hysterische aandrang om te lachen of het uit te schreeu wen. De jonge Matt ging verder: „Hij is thuis gekomen, Dad, met al zijn mooie kleren en stadsmanieren en nou zal ze met hem weggaan, en we zullen haar nooit weerzien". Terwijl hij zijn gedachten in woorden vertolkte, stond de reus op en begon op en neer te lopen als een krankzinnige. „Hij krijgt haar niet", schreeuwde hij en balde zijn grote vuisten. „Hij krijgt haar niet Als hij een man was, kon ik hei nog verdragen, vader Howitt, Maa' bekijk hem eens! Wilt u hem eer: bekijken? Dat kleine, bleke dwergj' van niks, wat is hij? Dat is gèéi man, vader Howitt. En hij is no> nog minder man dan vroeger. Ei Sammy is mijn God! (Wordt vervolge

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3