Nieuuu Auto reed in op groep jongelui Drie doden, vier gewonden Duitse en Franse zware industrie onder gemeenschappelijk gezag De wereld staat voor een belangrijke conferentie Droog en warmer Dader bekent volledig Russen liepen weer weg China wordt uitgehongerd Koning Leopold naar Rome? Benzineprijs verhoogd Man wilde van zijn vrouw af Oude vrouw door gas gestikt West-Duitsland 3.10 1.35 2.10 0.75 8.90 2.40 0.95 2.90 0.59 3.10 3.25 17.25 EDITIES VOOR ALKMAAR. HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Brabants dorp in rouw Banden die binden Tragisch einde van serenade Mr. Stikker sprak met Schuman De besprekingen over Duitsland Kardinaal Frings protesteert Mgr. Hanssen naar Canada vertrokken Verrassend voorstel uit Parijs Socialist Schumacher gereserveerd in Raad van Europa Beroep op ambtelijk bevel verworpen 0 cm. lakens, mooie Drdelig, in de ir, per BREI- prima Bra- ruimte it, per 1.10 ÖSEN, ori- in de IALiS, e tule pracht 1 fan- kwa- van kwa- :hou- en TTEN, r en e make door een 3 late zette: Ge- wagens. Ze zijn en keek Sjaakie r?" vroeg hij. >JAK van SJAa- worde de karre ivermorge wordt ;n zalle de prijze itig as een ouwe Ga je mee?" jk wel eens zien ht". En zo werd smidje Verholen ,Ik ken de krane smidje Verholen tig en vroeg zich den komen. Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET EE 17 Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEtV Pagina 1 Woensdag 10 Mei 1950 46e Jaargang No. 11860 Kantoren: HOORN, Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER- Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 BEHALVE afschuw voor een dic tatoriaal bewind heeft de tweede wereldoorlog Nederland nog een hoogstbelangrijke les geleerd: zich er van bewust te worden dat de jaren van absolute neutraliteit voor lopig verleden tijd zijn. Hitler's in vasie maakte niet alleen een eind aan het gezapige leventje dat, met zeer kleine onderbrekingen, de Nederlandse natie sedert 1815 ge leefd had; zij toonde nadrukkelijk aan dat in de nieuwe periode van onze geschiedenis voor het eigen land en de overige landen van West-Europa zulk een bestaan voor goed onmogelijk zou zijn. Neder land heeft deze les niet voor kennis geving aangenomen, want een res pectabele lijst van verdragen en overeenkomsten binden regering en volk aan andere landen, die zich na hun bevrijding voor dezelfde omstandigheden en voor dezelfde mogelijke gevaren geplaatst zagen. Vóór 1940 was op het ministerie van Buitenlandse Zaken een ver drag op basis van „Als mijn vriend een klap krijgt, word ik mede ge slagen" ondenkbaar. Nu weet men er zich door Benelux, West-Euro- pese Unie, Noord Atlantisch Ver drag, Unie met Indonesië, Pact van Europa en ingrijpende overeenkom, sten op Marshall-plan-basis gebon den. Nederland heeft garanties tegen zekere gevaren, maar het heeft ook de plicht om zichzelf in te zetten als anderen een beroep doen. Deze wederzijdse gebonden heid is de evolutionnaire verande ring, welke de tweede wereldoorlog in de Nederlandse buitenlandse politiek bracht. GEEN VERDRAG in de politiek of er komt eigenbelang bij. Voor Nederland bestaat dit in de stellige verwachting dat een militaire aan val en een zware economische de pressie in de toekomst niet langer alleen gedragen zullen moeten wor- den. Vooral het Noord Atlantisch Verdrag en zijdelings ook de Mars hall-organisatie zijn in dit verband van belang. Daarachter staan im mers de millioenen mensen en de milliarden dollars van de Verenigde Staten .De na-oorlogse diplomaten hebben gelukkig genoeg verstand om in te zien dat op het ogenblik geen enkel defensief verbond in het Westen meer waard is dan het papier waarop het beschreven staat, indien niet de machtige natie die in de strijd tegen nazi-dom en Japan de beslissing bracht, deel genoot in het risico is. Geen rechten zonder plichten geldt, zo ergens, dan toch zeker in de buitenlandse politiek. En waar alle banden welke Nederland aan de westelijke wereld binden van militaire of economische aard zijn. is het gevolg dat wij op dit gebied niet meer kunnen doen of laten, wat de gezeten burger dan wel de een of andere politieke partij goeddunkt. De defensie is met één slag van stiefdochter troetelkind geworden, tenminste als men oor deelt op basis van de kosten welke de Nederlandse regering moet op brengen voor de opbouw van leger, vloot en luchtmacht. Ons vaderland is daarbij in een nog moeilijker positie dan bijvoor beeld de Britten of de Belgen, om dat het conflict in Indonesië de schatkist reeds milliarden gekost heeft en het militaire apparaat dat na de souvereiniteitsoverdracht vrijkwam, niet zonder meer kon worden omgeschakeld als een on derdeel van de strijdmacht in het Westen. Natuurlijk is de Amerikaanse hulp ook voor Nederland bij de opbouw van zijn Atlantische strijd macht van hoge waarde. Doch zij neemt niet weg, dat op het gehele land en op iedere burger afzonder lijk zeer zware verplichtingen rus ten. Kostbaar maar noodzakelijk. Het moge oprechte pacifisten, wat toch feitelijk het gros van het Ne derlandse volk is, tot troost strek ken te weten, dat een absolute neu traliteit op het ogenblik niet min der geld kost. Zweden met zijn dure luchtmacht is daarvan het sprekende voorbeeld. ONDANKS de vele banden welke Nederland in de internationale po litiek binden, zijn er op de goede weg toch nog maar enkele stappen gezet. De goede dag, welke volgens alle politici van goede wil uiteinde lijk moet uitkomen in het één wor den van de Westerse wereld. Aan de absolute nationale souvereiniteit is bij kleine hapjes geknabbeld: op monetair commercieel en militair gebied kunnen we niet alles meer doen, wat we als zelfstandig Neder lands volk op een gegeven ogenblik wel zouden willen. Het tijdperk van het onbeperkte baas-in-eigen-huis spelen is definitief voorbij. Maar de volgende periode, het slopen van de politieke en economische gren zen, is ternauwernood begonnen. Van alle overeenkomsten welke Ne derland gesloten heeft, is die betref fende de Raad van Europa het minst vérgaand. Van alle banden knelt de Europese Assemblee dan ook het minst. Begrijpelijk maar jam mer. Want alle pacten en combina ties, hoe nuttig en noodzakelijk ook, zijn in groot verband gezien niet meer dan partiële hulpmiddelen. Er kan een tijd komen dat Benelux, Unie, Pact van Brussel, Marshall organisatie en Noord Atlantisch Verdrag overbodig zullen zijn. Maar de tijd dat een democratisch land m Europa kan leven enkel denkend binnen het ruim van zijn eigen nauwe nationale grenzen, keert met aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid niet weer. De Raad van Europa in zijn huidige vorm, moet mogelijk worden uitgebreid en om gezet in een Pan-Atlantische Raad, hij kan in de practijk een geheel andere vorm krijgen, maar zijn principe zal in de geschiedenis van na de tweede wereldoorlog niet meer verloochend worden. Zeker niet zolang naties, waaronder de Dinsdagavond omstreeks kwart voor tien is op de Rijksweg BoxtelEindhoven onder de gemeente Liempde een personen auto ingereden op een groep jongelui, die achter het plaatselijk harmoniegezelschap liep. De gevolgen waren verschrikkelijk. Drie jeugdige personen werden gedood en vier werden min of meer ernstig gewond. Het muziekgezelschap uit Liemp de had juist een serenade gebracht aan de uit Indonesië teruggekeer de plaatsgenoot-militair Cornelis de Laat, die gisteren met de „Zui derkruis" was gerepatrieerd. Op de terugweg werd het mu ziekgezelschap gevolgd door vele jongelui, die mee waren geweest naar het huis van de gerepatrieer de militair. Men liep op het fiets pad en de daaraangrenzende strook van de Rijksweg. Aan voor en achterzijde werden flambou wen meegedragen. De personenauto, die door tot dusver onbekende oorzaak op de achter de muziek lopende jonge lui inreed, werd bestuurd door de reiziger H. den K. uit Best cn kwam uit de richting Boxtel. De politie heeft de zaak in onderzoek. Bij het ongeluk zijn gedood de 19-jarige monteur C. Saris, de 18- jarige klompenmaker C. van Has- tenberg en de 18-jarige molenaar Th. van Hal. Gewond werden vier personen, n.l. de 20-jarige Hen- rica van Mensvoort, de 19-jarige Henricus van der Velden, de 17- jarige Maria van der Vleuten en haar 13-jarig brpertje Henricus. De eerste drie werden naar een ziekenhuis te Eindhoven overge bracht. Eerstgenoemde der gewonden heeft een hoofdwond en een schaafwond aan een der benen; Henricus van der Velden vermoe delijk een zware hersenschudding DE MOORD TE NAARDEN De dader van de moord op de 20-jarige verpleegster van het Diaconessenhuis te Naarden heeft een volledige bekentenis afgelegd. Uit gevonden brieven is gebleken, dat het motief van de dader een verblindende ziekelijke jalouzie was. Al enige tijd liep hij met zijn afschuwelijk plan rond. PARIJS, 9 Mei (A.F.P.). Mr. D. U. Stikker, de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken en politiek bemiddelaar van de O.E.E.S., heeft vanmiddag een on derhoud gehad met Robert Schu man, de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, die hem de tekst heeft overhandigd van het Franse voorstel betreffende oprichting van een gemeenschappelijk ge zagsorgaan voor de Franse en Duitse kolen- en staalindustrie. Als afgevaardigde van de Ame rikaanse R. K. studenten, zal de heer Philip C. Curley van de St. John's Universiteit naar het Pax Romana Wereld Stu denten Congres, dat in Amster dam wordt gehouden, komen. West-Europese, in vereniging hun kracht moeten putten om het gees telijk en maatschappelijk menson waardig bestaan te ontlopen, dat reeds millioenen mannen, vrouwen en kinderen berooft van hun rech ten als burger en kind van de Schepper! en Maria van der Velden een ge broken been. De verslagenheid in het dorp is groot. De overledenen komen uit grote gezinnen. Twee ervan werk ten thuis. Vannacht om half één werd er door de bewoners nog druk over deze voor Liempde on gekende ramp gesproken. De deer nis met de getroffen families is groot. BANGKOK, 9 Mei (Reuter) De afgevaardigde van de Sovjet-Unie heeft heden de ver gadering van een subcommissie der commissie voor Azië en het Verre Oosten der VN (ECAFE) verlaten, toen een voorstel tot toelating van de communistische regering van China in plaats van de nationalistische werd ver verworpen. Het was de openingszitting van de subcommissie voor industrie en handel. Tevoren had de Chi- neese communistische radio de benoeming van Tsji Tsjao Toeng tot afgevaardigde van de Chinese volksrepubliek in deze subcom missie bekend gemaakt. De ver gadering verwierp echter het voorstel. De Sovjet-Unie heeft thans 23 organen der V.N. verlaten, waar onder alle belangrijke, uitge zonderd de algem. vergadering. TRUMAN BESCHULDIGT President Truman heeft de Chi nese communisten er Dinsdag van beschuldigd, dat zij China uithon geren om Rusland te helpen voe den. Het lot van het Chinese volk is tragisch, aldus de president in een rede, voorbereid voor een ge hoor van de universiteit van Wyo ming op zjjn verkiezingstournee. Deze uitlating wordt uitgelegd als een aanwijzing dat de V.S. het communistische China voorlopig niet zullen erkennen. De presi dent liet echter duidelijk uitkomen, dat de Amerikaanse regering door bemiddeling van particuliere in stellingen al het mogelijke zal doen om het hongerige volk in China t^ voeden, onverschillig onder welke regering het leeft. Truman zei dat het niet gemak kelijk zou zijn de „verschrikkelijke tyrannie" van Rusland teniet te doen. BENELUX-LANDEN NEMEN ER AAN DEEL LONDEN, 9 Mei (Reuter). Vertegenwoordigers van Neder land, België en Luxemburg heb ben hedenochtend op officiële basis deelgenomen aan de bespre kingen over Duitsland van de werkcommissie van de drie minis ters van Buitenlandse Zaken. De vertegenwoordigers hebben een ontmoeting gehad met de af gevaardigden van Duitsland. Zij ontvingen een rapport van de werkcommissie over het Duitse vraagstuk. Naar verluidt is hierin een voorstel opgenomen om een laatste beroep te doen op de Sowjet-regering om verkiezingen ir. geheel Duitsland toe te staan op een vrije en democratische basis. Naar men verwacht zullen de zes-mogendheden op het hoogste plan over het Duitse vraagstuk confereren onmiddellijk na de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van het At lantische Fact, als de ministers van de Benelux-landen zich te Londen bevinden. BRUSSEL, 9 Mei (ANP) Volgens „Le Soir" zal koning Leopold, die op het ogenblik met zijn familie te Zermatt ver blijft, zich de volgende week naar Rome begeven, waar hij door Z H. de Paus in audiëntie zou wor den ontvangen en waar hij eveneens een bezoek zal brengen aan' de president der Italiaanse republiek, Einaudi DE KRIJGSGEVANGENEN HAMBURG, 9 Mei (Reuter). Z. Em. Kardinaal Josef Frings, Aartsbisschop via Keulen, heeft „in naam der menselijkheid, ge rechtigheid en liefde" geprote steerd tegen de Sovjet-Russische verklaring, dat alle krijgsgevan genen gerepatrieerd zijn. In een verklaring tegenover 't Westduitse Nieuwsbureau DPA verzocht de Kardinaal de Sovjet- Unie om gegevens over het lot van „de nog teruggehoudenen" ■an WÈËÈlm&H De jaarlijkse schilderijen-openluchttentoonstelling in de „Victo ria Embankment Gardens" te Londen, wordt op het ogenblik ingericht. Ondanks de regen gaan de organisatoren door de schilderijen van min of meer „miskende" artisten te exposeren. Leden van het personeel die de terreinen moeten onderhouden, onderbreken hun werk om enige schilderijen te bewonderen. Z. H. Exc. Mgr. J. M. J. A. Hanssen, de coadjutor van de bis schop van Roermond, is gister middag vergezeld door rector P. J. M. H. Mommersteeg van het Doofstommeninstituut te St. Mi chielsgestel met de „Nieuw Am sterdam" naar Amerika vertrok ken om vandaar naar Canada te reizen. Zoals gemeld zullen zij zich, in opdracht van het Hoogwaardig Nederlands Episcopaat, op de hoogte stellen van de geestelijke verzorging van de Katholieke Ne derlandse emigranten in Canada. 's-GRAVENHAGE 9 Mei. Staatsblad K 172 bevat de wet van 4 Mei 1950, houdende verhoging van het bijzonder invoerrecht op benzine en wijziging van de mo- torrij tuigenbelastingwet. Een verrassend voorstel Is gisteren, aan de vooravond van West-Duitslands beslissing over de toetreding tot de Raad van Europa gedaan door de Franse Minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman. De Franse regering stelt voor de gehele Franse en Duitse kolen- en staalindustrie te plaatsen onder een gemeen schappelijk gezagsorgaan, waaraan ook andere Europese landen zullen deelnemen. Zowel de Britse als de Ameri kaanse functionarissen in Londen waren niet op een dergelijk voor stel voorbereid. De tekst van Schuman's verklaring werd on middellijk doorgegeven aan de Mi nisters Bevin en Acheson. „De wereldvrede kan niet wor den gegarandeerd zonder schep pende pogingen, even groot als de gevaren, die de vrede bedrei gen" zei Schuman. Het voorstel beoogt opnieuw een gedeelte van de oude tegenstelling tussen Frankrijk en Duitsland op te los sen. De gezamenlijke productie zal ten bate komen van de gehele we reld en uitsluitend bedoeld zijn om de levensstandaard te verho gen en de werken des vredes te bevorderen. Schuman had hierbij o a. het oog op de ontwikkeling van Afrika. Als landen, die op de eerste plaats voor deelname in het ge meenschappelijk orgaan in aan merking komen, werden Enge land, Italië gn de Benelux ge noemd. De eigendomsrechten der ondernemingen worden niet aan- (Van onze Londense correspondent). Toen een paar dagen geleden de eerste foto van Bevin na zijn operatie werd gepubliceerd, vroe gen velen zich af: „Moet deze zieke, uitgeleefde man straks medebeslissen over de toekomst van de wereld?" In dezelfde zaal waar in December 1947 Minister Marshall tot de conclusie kwam dat er niets te bereiken viel met de Russen, vergaderen deze week de Ministers van Buitenlandse Zaken der Westerse Mogendhe den. Dit is een belangrijke con ferentie, hoort men van alle kan ten. Wat de Engelsen betreuren is dat zij zo slecht beslagen ten ijs komen. Reeds enkele weken geleden kwam Churchill in het Lagerhuis onder de indruk toen Bevin. ver moeid en grauw in het gezicht, binnenkwam. De operatie heeft weinig geholpen. Deze Minister, die zijn grote tijd had in 1947 toen hij de eerste was om de kans op grootscheepse Amerikaanse hulp aan te grijpen en die zich niet heeft laten verleiden door de knappe jongens van zijn partij om van Engeland „een derde macht" tussen Oost en West te maken, heeft weinig tekenen gegeven dat hij de nieuwe omstandigheden be grijpt. „De koude oorlog is een blij vende toestand", waarschuwt de „Times". De Amerikanen, die sinds enkele weken werken aan de voorbereiding van de conferen tie gaan nog wat verder. Sommi gen van hen zijn van oordeel, dat de koude oorlog dit jaar heet kan worden. In ieder geval willen zij Stalin eens en voor alth'd duide lijk maken, dat er met hem niet verder wordt, gepraat. Zal Bevin zo ver willen baan? Het belangrijkste punt op de agenda is Duitsland. Dean Acheson beseft, dat Oost-Duits- land in de propaganda-oorlog een paar stevige troeven in handen heeft. Op de jaarbeurs van Leipzig spraken de vertegenwoordigers van communistische China over de geweldige uitvoermogelijkhe- den van de Ruhr. Dean Acheson ziet ongaarne dat het staal van de Ruhr naar het Oosten gaat, maar tegelijkertijd is hij bereid de be palingen van Potsdam aangaande de Duitse staalindustrie en de scheepsbouw op te heffen. Bevin is er tegen. De Engelse industrie begint de concurrentie van Duits land in hevige mate te ondervin den, o.a. in Nederland. Deze over weging spreekt mee. Misschien zou de zaak anders liggen als Schu macher en niet Adenauer het hoge woord in Bonn had. In ieder ge val vertrouwt Londen de Duitsers niet en er is geen teken dat Bevin nieuwe voorstelen heeft, die pas sen bij de nieuwe omstandigheden. Voorlopig is hij tegen bewapening van Duitsland. Hij voelt er niet voor in te gaan op het verlangen van Adenauer een eigen Ministe rie van Buitenlandse Zaken op te richten. Hij is echter ook tegen het voorstel van een paar labour- lagerhuisleden om van Duitsland een neutrale bufferstaat tussen Oost en West te maken. Om kort te gaan: De Duitse politiek van het Engelse Ministerie van Bui tenlandse Zaken is te negatief. Op een tweede punt staan de Engelsen achter de Fransen. Het Bidault-Schuman-plan voor een Hoge Atlantische Raad, een lichaam dat de leden van het At lantisch Verdrag, de Westerse Unie, de Organisatie voor Euro pese Samenwerking en de Euro pese Raad zou omvatten, heeft de warme steun van Bevin. Men voelt hiel heel sterk, dat vele nieuwe organisaties dubbel werk doen. Bevin is nooit enthousiast geweest over de Europese Raad, een organisatie die hij gaarne in een ondergeschikte, functie zou zien voortbestaan b.v. ter bestu dering en voorbereiding van een Europese Economische Unie. De kwestie is echter dat voor de Amerikanen de nadruk op de ver dediging valt. Dean Acheson weet precies wat hij kan doen en op dit ogenblik doet hij niet gaarne be loften die hem dwingen de goed keuring van het Congres te zoe ken. Het eigenaardige is dat in Lon den weinig over de verdedi ging van Europa wordt gepraat. Is het hetverlammende gevoel dat men onmogelijk meer kan doen dan wat men doet omdat de economische toestand het niet toe staat? Of is het omdat het Minis terie van Buitenlandse Zaken staat onder de leiding van een man die niet meer opgewassen is tegen zijn reusachtige taak? Men zegt hier dat alles van Ame rika afhangt en dat men wacht op de voorstellen die Dean Ache son meebrengt. Dezelfde negatieve houding merkt men óp ten opzichte van het Verre Oosten. De Fransen weten in ieder geval precies dat zij over Indo-China willen spre ken Ofschoon Engeland Mao Tse Töeng heeft erkend, weet men nog altijd niet goed welke houding men ten opzichte van communis tisch China moet aannemen. „Wij mogen niet vergeten, dat er naast de drang naar onafhankelijkheid in Zuid-Oost-Azië een sterke be weging naar betere sociale toe standen is", zei men in Whitehall. Engeland zou gaarne zien dat Amerika grote sommen beschik baar stelt voor de economische ontwikkelingen van de nieuwe onafhankelijke landen. Op de duur heeft dit zijn voordeel, maar wat moet er gedaan worden op korte termiin. De wereld staat voor een be langrijke conferentie. De indruk die men in Londen krijgt is ech ter dat de Engelsen geen plannen hebben in overeenstemming met de ernst van het ogenblik. getast. Douanerechten, die op de beweging der productie betrek king hebben, moeten vervallen. De leider van de West-Duitse soc.-democraten, dr. Schumacher heeft het Franse voorstel met reserve ontvangen. Hij achtte het verwonderlijk, dat het voorstel juist wordt gedaan op het ogen blik, waarop Duitsland over zijn toetreding tot de Raad van Europa gaat beslissen. Tevens merkte hij op, dat de kwestie van de eigen dom der Duitse industrie niet schijnt te worden aangeroerd. Bondskanselier Adenauer ont kende, dat Schuman's verklaring had gediend om Duitsland tot toe treding tot de Raad van Europa te overreden. Zeven jaar gevangenisstraf werd gisteren voor de Arnhemse recht bank geëist tegen de kruidenier E. R. uit Bennekom, omdat hij getracht had zijn 13 jaar oudere vrouw om het leven te brengen door haar te tracteren op een bonbon, waarin hij arsenicum en kopersulphaat had verwerkt. Verder had de man arsenicum in de thee en koffie van de vrouw gemengd. De poging was niet ge lukt, doordat de vrouw de bonbon niet vertrouwde en doordat zij de thee en koffie wegens de vieze smaak uitspuwde. Bij de behandeling van de zaak bleek, dat het huwelijk van R. volkomen kapot was. R. mishan delde zijn vrouw soms op gruwe lijke wijze; hij had haar ook eens na een mishandeling van de trap af gesmeten. Verder had hij al het geld van zijn vrouw er door ge jaagd. De dosis vergif was niet direct dodelijk, maar wel indien zij chronisch werd toegediend. Nog een ander feit was R. ten laste gelegd, n.l. de diefstal van een portemonnaie met 500 gulden die door een cafébezoeker was verloren. De officier van Justitie achtte een zware straf op haar plaats. Uitspraak over 14 dagen. Een 79-jarige vrouw uit de Frans van Mierissstraat te Am sterdam is door gasverstikking om het leven gekomen. Vermoe delijk is zij zonder het te be merken met haar kleding in aan raking met de gaskraan geko men, waardoor deze open kwam te staan. Adenauer, de West-Duitse kanselier, heeft gisteren op een pereonferentie, die door het gehele kabinet werd bijge woond, medegedeeld, dat het West-Duitse kabinet de uitno diging om toe te treden tot de Raad van Europa heeft aan vaard. „Uit de aanwezigheid van het gehele kabinet", aldus sprak Adenauer, „moge blijken, welk belang voor Duitsland en voor de gehele wereld wij hechten aan dit besluit, dat genomen is na een diepgaande bespreking van alle implicaties voor West-Duitsland, Berlijn, de Russische zóne en ook voor de rest van de wereld". Adenauer zei verder, dat de verklaring van Schuman niet van invloed was geweest op het aan vaarden van de uitnodiging. De Raad van Europa moest een derde macht vormen tussen de V.S. en de Sovjet-Unie. De politiefunctionarissen Leem huis, Vietor en Pegels, die nu 5 jaar in voorarrest zitten, hoorden gis teren voor de bijzondere strafka mer van de Bossche Rechtbank te zamen 53 jaar gevangenisstraf tegen zich eisen, voor misdaden tijdens de bezettingstijd bedreven. De Officier van Justitie, Mr. Ver- spijck, verwierp het beroep van de verdachten, als zouden zij er niet van op de hoogte zijn geweest, dat na Mei 1940 ons land nog steeds in oorlog was met Duitsland. De Offi cier noemde hen ras-opportunisten en profiteurs, die krampachtig zoe ken naar een rechtskundige grond voor hun daden en zich daarbij be roepen op het ambtelijk bevel en het slechte voorbeeld van hun su perieuren. Op 23 Mei a.s. valt de uitspraak. (Van onze weerkundige medewerker) We hebben meestal veel regen te verwachten uit het westen, deze keer is ook uit het oosten niet veel goeds gekomen. Rond het hogedrukgebied boven Scandinavië trokken enkele fronten, die in de afgelopen dagen ook ons land passeerden en hier vrij veel neerslag deden vallen. Zo viel er in de periode van Zondagochtend tot gisterochtend te Den Helder 19 mm en te Eelde 15 mm regen. Gisteren overdag viel er practisch nergens meer regen en gelukkig brak toen ook de bewolking en liet de zon zich zeer gelden, hetgeen tot gevolg had dat de tempe ratuur zelfs plaatselijk tot 20 graden opliep (Beek). Ook voor de komende dagen ziet het er gunstig uit. Het centrum van het hogedrukgebied boven Scandinavië verplaatst zich in zuidelijke richting en vandaag zullen we onder de invloed komen van drogere en warmere lucht, uit Rusland afkomstig. Het K.N.M.I. verwacht dan ook, dat het dit jaar met de IJsheiligen nog wel los zal lopen, ja zelfs warmer weer zullen brengen. Ook op de Oceaan is alles nog rustig en de gevreesde depressies zijn zeer ver verwijderd, zodat ook van deze zijde geen gevaar dreigt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1