DE HERDER VAN DE BERGEN Onderne vindt Aansluiting bij de K.A.B. Tweede Kamer aanvaardt de belastingherziening Palar is zeer tevreden over zijn reis naar Moskou RADIO r De moord op pastoor Mulder Ongeval met dodeliike afloop Twee ministers naar Rome Gratis He VROOM Langedij Congres R. K. Onderofficieren Nieuw systeem voor autoveiling Minister In 't Veld spreekt in de U.S.A. Naar wij vernemen: In ChristusLicht -1 Lijnwerker door trein gegrepen De Beurs gratis een De eindstar Tv PAGINA 4 WOENSDAG 10 MEI 1950 ASSEN. Gisteren Dinsdag Hieraan zal nogmaals de grootst erd in de Hertenkamp te Assen de mogelijke aandacht worden besteed tweedaagse vergadering voortgezet, die de Nederlandse Rooms-Katho- lieke onderoffleicrenvereniging „St. Martlnus" heeft georganiseerd ter bespreking van tal van voorstellen, welke de aangesloten afdelingen hadden ingediend. Zonder uitvoerige discussies werd, als belangrijkste beslissing tot aan sluiting bij de Katholieke Arbeiders Beweging besloten. Naar uit de concept overeenkomst blijkt, draagt deze aansluiting een voorlopig karakter en bedoelt zij een overgang naar een definitieve regeling te zijn. Voordat deze beslissing viel, vroegen de afdelingen Breda. Assen, Amsterdam en Utrecht of in zake aansluiting overleg was gepleegd met de Minister van Oorlog, zulks ter voorkoming van eventuele moei lijkheden. De voorzitter, de heer W. van der Hoogen, antwoordde hierop, dat in het geheel geen behoefte aan over leg was gevoeld, omdat geen enkel voorschrift de aansluiting verbiedt. Het voorstel van de afdelingen Assen en Don Bosch werd hierna met algemene stemmen aanvaard, wat voor de bondsvoorzitter aan leiding was om St. Martinus met deze gewichtige stap geluk te wen sen. De heer Essers, penningmeester van de K.A.B., kreeg gelegenheid om de vele voordelen, die het lid maatschap van de K.A.B. biedt, uit een te zetten. In feite betreft het een hcr-aan- sluiting. aldus de heer Essers, om dat voorheen de Vereniging „Sint Martinus" een waardig deel uit maakte van de K.AB.. Hij legde er tevens de nadruk op, dat de K.A.B. een gezinsbeweging is, die opkomt voor de belangen van allen, die bij haar aangesloten zijn. De aansluiting betekent voorts, dat ,,St. Martinus" is opgenomen in het 300.000 man sterkp leger van katholieke arbei ders Spr. herhaalde de woorden van de K.A.B.-voorzitter, die onlangs opmerkte, dat de K.A.B. een die nende taak heeft en geen machts apparaat vormt. Uitbreiding medische verzorging. Belangrijk ook was het voorstel van Den Bosch, in zake de genees kundige verzorging. Voorgesteld werd namelijk uitbreiding hiervan en gelijkstelling met de medische verzorging van de gezinsleden van een verplicht verzekerde uit het vrije bedrijf. Óok NaardenBussum kwam met een dergelijk voorstel. Het hoofd bestuur. dat dit voorstel ondersteun de, zal pogingen in het werk stellen om de vrije geneeskundige behan deling voor gezinsleden af te schaf fen en de militaire ambtenaren on- te doen brengen onder de verplichte verzekering volgens het Zieken- fondsbesluit. De geschatte waarde voor de vrijP geneeskundige behan deling zou dan volgens het hoofd bestuur geheel of gedeeltcUik aan de militairen uitbetaald kunnen worden. Opgemerkt werd, dat de genees kundige verzorging voor de militair persoonlijk gehandhaafd zal moeten blijven. Dan een voorstel van Amersfoort ter verkrijging van betere ligging van de in kazernes gehuisveste mi litairen. De Firma v. Santen te Zuidlaren is er toe overgegaan om een geheel nieuw systeem voor autoveiling in te voeren. Het betreft hier een autoveiling bü opbod. De wagens worden vooraf door beëdigde experts gekeurd, de rap porten van deze experts worden bij de wagens geleverd. Bovendien hebben kopers gele genheid binnen drie dagen te recla meren over eventuele verborgen gebreken. In dit geval kan de koop worden nietig verklaard, een en ander zonder kosten voor de koper. Tenslotte stellen de verkopers een limietprijs vast. zodat zij verzekerd zijn van een behoorlijke prijs, Alles geschiedt ten overstaan van notaris mr. Westra van Holthe en deze naam is wel een garantie, dat dit systeem op een behoorlijke solide basis berust. evenals aan het beschikbaar stellen van meer woningen voor, die mili tairen, die gescheiden leven van hun gezin. Ook werd aangedrongen op we derinvoering van de groetplicht voor militairen en op verkrijging van eenheid in het dragen van rang onderscheidingstekenen bij de ver schillende delen van de strijdmach ten. Daar de heer S. A. Gras zich als candidaat voor hoofdbestuurder had teruggetrokken, werd de heer W. van der Hoogen te Utrecht bij en kele candidaatstelling benoemd tot voorzitter der vereniging. Dc heer C. W. Streefland te Nij megen werd tot hoofdbestuurslid benoemd in dc vacature van wijlen de heer D. Boumeester. Zowel de heer H. J. Bunnik te Den Haag als dP heer B. A. Teunis- sen, resp. penningmeester en 2de secretaris, werden met algemene stemmen herkozen. Het 40-jarig jubileum zal het vol gend jaar te Arnhem worden ge vierd. Tenslotte werd de jonge afdeling Assen dank gebracht voor de keu rige wijze waarop zij het tweedaagse congres had georganiseerd en werd vanuit de vergadering het hoofdbe stuur gehuldigd voor de leiding, welke het gedurende een lange pe riode aan de vereniging gaf. Minister In 't Veld is gisteren naar de Verenigde Staten vertrok ken, waar hij zal spreken op een congres van vertegenwoordigers der steden met meer dan 50,000 in woners. Minister In 't Veld is op dit congres de enige Europeaan en hij zal een uiteenzetting geven van de wederopbouw en de volkshuis vesting in Nederland, een zaak, waarvoor de Amerikanen veel in teresse en respect hebben. Ook hoopt de Minister in Amerika nog ideeën op te doen voor wat de bouw van goedkope arbeiderswoningen betreft. TWEE INDONESIëRS GEARRESTEERD DJAKARTA, 9 Mei (Ancta). Dc politie te Djakarta heeft een tweetal Indonesiërs gearresteerd, die worden verdacht, betrokken te zijn geweest bij de moord op pastoor Mulder. Bij een hunner werd de fiets van liet slachtoffer aangetroffen. Hedenochtend overleed een vrouwelijk employé van de Na tionale Handelsbank, die Zater dagavond anderhalf uur voor het ingaan van de avondklok dodelijk getroffen werd door een vuur- salvo. Het slachtoffer reed in een auto naar de bestuurder, toen door enige bewapende lieden in een stille straat van Djakarta een teken tot stoppen gegeven werd De bestuurder meende te doen te hebben met aanranders en be sloot door te rijden, waarop het salvo volgde. Op het kantoor van de militaire gouverneur werd medegedeeld, dat geen rapport van de schietpartij was ontvangen De politie kon geen inlichtingen verschaffen. ZESTIENJARIGE JONGEN VERDRONKEN HEEG. Toen Dinsdagmiddag de veehouder P. Hofstee alhier met paard en wagen, waarachter een landbouwmachine was bevestigd, het dorp in reed en dit bijna ge passeerd was, schoot de machine plotseling los en geraakte deze met dP daarop zittende 16-jarige knecht Hans Kocrten in het water. Na circa 15 minuten dreggen ge lukte het omstaanders de jongeman boven te halen. Bij kapper Gevers werd hij toen binnengedragen, waar de beide plaatselijke doktoren door middel van kunstmatig ademhalen nog probeerden de levensgeesten weer op te wekken. Helaas mocht dit niet gelukken. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag het wetsontwerp belas tingherziening 1950 afgehandeld, dat zoals bekend enige ver lichting voor het bedrijfsleven brengt. Bij het vooroverleg had de minister reeds verschillende concessies gedaan en deze middag viel er voor de Kamer dan ook niet veel eer meer te behalen. De meest fortuinlijke afgevaardigde was nog de heer v. d. Wetering. Het wetsontwerp schept de mogelijkheid om bedrijfsmiddelen, die in '50 of in volgende jaren worden aan geschaft, voor 1/3 af te schrijven. In het oorspronkelijke ontwerp had deze maatregel ook terugwerkende kracht, maar na de devaluatie is de minister daarvan teruggekomen. Voor de categorie van de oorlogs getroffenen maakte hij echter een uitzondering. Zij kunnen ook inves- steringen over '49 vervroegd af schrijven. De heer v. d. Wetering wilde voor deze groep nu gaarne nog iets meer bereiken en hij on dervond hierbij o.m. alle medewer king v. dhr Lucas (kvp). Een door hem ingediend amendement wilde mogelijk maken, dat oorlogsgetrof fenen' t verschil tussen vergoeding en werkelijke aanschaffingskosten ten volle zouden kunnen afschrij ven. Minister Lieftinck ging dat echter te ver. Daarnaast was het z.i. zo, dat de kleinere bedrijven er ook niet mee gebaat zouden zijn. Ettelijke malen had deze middag reeds het gevreesde woord „onaan vaardbaar" geklonken en de Ka mer was er dus al een beetje op voorbereid, dat het ministeriële veto ook nu wel zou worden uit gesproken. Maar ziet, de minister streek de hand over het hart. Hij verklaarde dat hij toch iets wilde doen. Ook hem gingen de belangen van de oorlogsslachtoffers zeer ter harte. Kon hij het voorgestelde amendement niet aanvaarden, hij PROGRAMMA DONDERDAG 11 MEI 1950 HILVERSUM 1. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO 14 0024.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoonmu- ziek; 7.45 Morgengebed en liturgi sche kal.; 8.00 Nieuws en weerbe richten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de vrouw; 9.30 Water standen; 9.35 Gramofoonmuziek; 9.40 Schoolradio; 10.00 Gramofoon muziek; 10.15 Morgendienst; 10.45 Orgelspel; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Schoolradio 12.00 Angelus; 12.03 Vaudeville-orkest; 12.30 Me dedelingen; 12.33 Vaudeville-orkest; (vervolg)); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Kamerorkest en solist; 14.00 Pro menade-orkest en solist; 14.45 Voor de vrouw; 15.30 Pianorecital; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Gramofoon muziek ;17.00 Voor de jeugd; 17.30 Voordracht; 17.50 Regeringsuitzen ding: 18.00 Koorconcert; 18.25 „De sociale verzekering in de branding", causerie; 18.40 Leger des Heils- muziek; 18.55 „Een goed woord voor een goede zaak"; 19.00 Nieuws; 19.15 Sopraan, alt en piano ;19 40 Radio krant; 20.00 Nieuws 20.05 Gevari eerd programma (21.0021.35 Fam.- competitie); 22.05 Gramofoonmuziek; 22.15 Buitenlands overzicht; 22.35 Gramofoonmuziek; 22.45 Avond- oveTdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnas tiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws- en weer berichten 8.15 Gramofoonmuziek; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoon muziek; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Gramofoonmuziek; 10.50 Voor de kinderen; 11.00 Gramofoonmuziek; 11.45 Causerie over Indonesische kunst; 12.00 Internationale chan sons; 12.30 Mededelingen; 12.33 „In 't spionnetje"; 12.38 Gramofoon muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Accor- deonspel; 13.45 *„U kunt het geloven of niet"; 13.50 Gramofoonmuziek; 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Viool en piano; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Gevarieerd programma; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport- praatjp; 18.30 Voor de strijdkrach ten; 19.00 Voor dP kinderen 19.05 Pianoduo; 19.35 Radio volksmuziek- 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Radio Philharmonisch orkest; 21.15 Cabaret; 21.45 Mei-liederen; 22.20 „Industrialisatie", causerie; 22.35 Populair concert; 23.00 Nieuws; 23.15 Sportactualiteiten; 23 3024.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 324 m. 12.00 Gramofoonmuziek: 12.15 Pia nospel; 12.30 Weerberichten; 12.33 Voor de landbouwers; 12.40 Gramo foonmuziek; 12.45 Pianospel; 13.00 Nieuws: 13.15 Lichte muziek; 14.00, 14.30, 15.00 en 15.45 Gramofoon muziek; 16.00 Omroeporkest en solisten: 17.05 Nieuws; 17.15 Voor de kinderen: 18.15 Syndicale kro niek; 18.25 Filmmuziek; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Zang en piano; 19.50 Politieke cau serie; 20.00 Verzoekprogramma; 21.00 Biologische causerie; 21.15 en 21.30 Gromofoonmuziek; 21.45 Ac tualiteiten; 22.00 Nieuws; 22.15 Strijkkwartet; 22.45 Kamermuziek; 23.00 Nieuws; 23.0524.00 Gramo foonmuziek. BRUSSEL, 484 m. 12.05 Omroeporkest; 13.00 Nieuws; 13.10 en 13.30 Amusementsmuziek; 15.00 Symphonie-orkest en koren; 15.50 Piano-recital; 16.00 en 16.45 Gramofoonmuziek; 17.10 Lichte mu ziek; 18.30 Gramofoonmuziek; 19.00 Omroeporkest en solist; 19.45 Nieuws; 20.00 Hoorspel; 22.00 Nieuws; 22.15 Gramofoonmuziek; 22.55 Nieuws; 23.00 Dansmuziek; 23.55 Nieuws. wilde wel mogelijk maken, dat voor deze categorie de mogelijkheid van vervroegde afschrijving niet alleen terugwerkende kracht zou hebben over 1949 maar ook over 1948. Dc heer v. d. Wetering had vanzelf sprekend gaarne nog meer nereikt, maar hij waardeerde toch deze nieuwe tegemoetkoming van de mi nister en trok zijn amendement in. Het andere succesje, dat do lieer v. d. Wetering boekte, betrof do verlenging van de termijn der ver liescompensatie. Oorspronkelijk ging het wetsontwerp er van uit, dat geleden verliezen over een ter mijn van twee jaar van invloed zouden kunnen zijn op dc bereke ning van dc fiscale winst. Bij het vooroverleg liad de minister er ech ter al drie jaar van gemaakt. Do heer v. d. Wetering (C.H.) wilde nil nog verder gaan. Een desbetreffend amendement van zijn hand had de strekking de termijn op vijf jaar te bepalen. De minister voelde daar aanvankelijk niets voor. Maar de heer v. d. We tering kreeg bijval van nagenoeg de hele Kamer. De door de minister aangevoerde tegenargumenten wer den niet al te sterk bevonden. De minister stelde toen in tweede in stantie voor om het verlies te delen. Hij wilde er vier jaar van maken. Accoord, zei de heer v. d. Wetering, die een goede dag had en hij trok ook dit amendement in. Bij de aan vang van de vergadering was een herstemming gehouden over een amendement-Lucas, dat de bedoe ling had het winstbegrip nader te omschrijven en waarover in een vo rige vergadering te stemmen had den gestaakt. Het werd nu aange nomen met 46 tegen 43 stemmen. 18 Mei a.s. zal te Alphen aan de Rijn het internationale vogelpark „Avifau na" worden ge opend. Links op de foto èèn der mooie hoekjes in het vogel park, rechts een na bootsing van de. Hoornse Poort te midden van het vogelparadijs. bracht liet trocpcnschip „Zuider kruis" gisteren 1530 militairen uit Indonesië in 't vaderland terug. bedroeg de kolonproductie in April (24 werkdagen) 955.700 ton tegen 1.103.100 ton in Maart (27 werkdagen). werd gistermorgen dc Arnhemse Rijnbrug door de directeur-gene raal van dc Rijkswaterstaat, dr. ir. W. J. II. Harmsen, officieel ge opend. kreeg dc 47-jarige varensgezel J. A. F. B. uit Rotterdam drie maan den voorwaardelijke gevangenis straf wegens bigamie. B. was in 1947 te Portland (U.S.A.) gehuwd terwijl hij in 1935 reeds te Vlis- slingen in het huwelijksbootje was gestapt. hebben de organisaties van het boekbedrijf aan dc Tweede Kamer een adres gezonden waarin zij ver zoeken dc omzetbelasting op het boek af te schaffen. 'tyi brengen B. en W. van Amster dam momenteel een bezoek aan Parijs. Het college gebruikte de gisteren dc lunch bij onze ambas sadeur. heeft dc Kon. Rotterdamsche Lloyd één van de drie Libcrty- schepen, die zij van de Neder landse regering in huur heeft, ge kocht. Het is de „Kamerlingh On nes", dat nu op dc lijndiensten van de Lloyd zal worden ge bruikt hield de Haagse politie Maandag avond vier meisjes van 16 jaar aan, omdat zij na tien uur zonder geleide op straat wandelden, het geen voor meisjes beneden 18 jaar ingevolge de verordening voor de jeugdbescherming is verboden. bracht H. M. Koningin Jnllana met de prinsesjes Beatrix en Irene gisteren een bezoek aan dc ten toonstelling „Koning Stadhouder", die in het Rijksmuseum te Am sterdam wordt gehouden. Uitwisseling technisch geschoolde arbeiders In het kader van het Viiflan- denpact zal de mogelijkheid wor den onderzocht op welke wijze technisch geschoolde arbeiders in het buitenland geplaatst zullen kunnen worden. Er worden op het ogenblik op de rijksarbeidsbu- reaux in binnen- en buitenland gegevens verzameld, die een ant woord moeten geven op de vraag op welke wijze men tot een der internationale uitwisseling van de beschikbare arbeidskrachten zal kunnen komen. Voor KVP, CH en VVD. Een amen- dement-Hofstra (PvdA) om de ver vroegde afschrijving niet te doen gelden voor gebouwde of onge bouwde eigendommen werd met 61 tegen 49 stemmen verworpen. Voor PvdA en Communisten. Een amendement Lucas (KVP) en verdedigd door de heer Janssen droeg ook boekwinsten, onstaan door vrijwillige verkoop als moge lijkheid tot afschrijving voor. On aanvaardbaar, zei de minister en daarmee was het uit. Een amende ment v. d. Heuvel (A.R.) om het laagste tarief van 20 nu alleen voor afrekening bij overlijden, ook bij verkoop te doen gelden was het zelfde lot beschoren. Enkele minder verstrekkende amendementen wer den of ingetrokken of door de mi nister overgenomen. Met het K.L.M.-vliegtuig uit Praag is gisteravond de Indone sische delegatie voor de diploma tieke besprekingen in Moskou onder leiding van dc heer Palar in ons land teruggekeerd. De heer Palar en zijn mede-delegatieleden zijn, zo deelden zij mede, zeer te vreden over dc resultaten, die de besprekingen met Wysjinsky heb ben opgeleverd. Uiteraard moet de delegatie eerst verslag uitbrengen aan de Indonesische regering, zodat de heer Palar niet op zijn rapport vooruit kon lopen. Wel vertelde hij, dat Rusland en Indonesië am bassadeurs zullen uitwisselen, maar op de vraag, hoe groot de Russische ambassade in Djakarta zal worden, weigerde de heer Palar een antwoord. In totaal heeft de Indonesische delegatie de Russische minister van Buitenlandse Zaken driemaal ontmoet in de tien dagen, dat zij in de Russische hoofdstad verblijf heeft gehouden. De heer Palar had een keelaandoening en was genoodzaakt in zijn hotel te blij ven, maar de overige leden van de delegatie hebben ruimschoots gelegenheid gehad Moskou te ver kennon. De heer Yamin was in het bijzonder onder de indruk van hetgeen hij aan schilder- en bal letkunst had gezien. De heer Pa lar zelf schetste Moskou als de stad van de arbeid. Op hem had de Metro diepe indruk gemaakt. Over ziin toekomstplannen ver telde de leider van de Indonesi sche delegatie, dat hij zo snel mo- ~(yr~ De christelijke zacht- (f)\ moedigheid is sterkte, ■4 is heerschappij over de lagere driften, over de eigenliefde, over de lichtgeraaktheid, gevoeligheid en heers zucht van de louter natuurlijk denkende mens. Zij is helden dom, uit het godde lijke geboren. BENEDICTUS gelijk naar Indonesië wil ver trekken om zijn rapnort uit te brengen en daarna met bekwame spoed naar Amerika terug wil keren om zijn werk bij de Ver enigde Naties, waar hii Indonesië vertegenwoordigt, voort te zet ten. Dat Indonesië spoedig lid van de Verenigde Naties zal worden staat voor de heer Palar vast. RADIO ANNO SANTO Zoals gemeld zullen Maandag 15 Mei de afgevaardigden van de Stichting „Radio Anno Santo" van Schiphol vertrekken om aan de H. Vader de maquette aan te bieden van de kortegolfzender die het geschenk is van Katho liek Nederland aan Z. H. de Paus ter gelegenhed van Zijn gouden priesterjubileum. Het gezelschap, dat oorspron kelijk zou bestaan uit de heren W. A. Grollenberg, Mr. J. Derks en J, Nieuwenhuis, is thans uit gebreid met Mr. J. R. H. van Schaik, minister zonder porte feuille en voorzitter van de Stichting „Radio Anno Santo", en Prof. Dr. J. R. M. van den Brink, minister van Economi sche Zaken. Post voor „General Stewart" Post, bestemd voor naar Neder land terugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Ge neral Stewart", welke in een der tussenhavens zal worden uitge reikt. moet uiterlijk op 11 Mei in Nederland ter post worden be zorgd. Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres de ver melding te bevatten: „Aan boord van het troepenschip „General Stewart", op thuisreis naar Ne derland". De naam van de ver moedelijke tussenhaven mag niet worden vermeld. Maandagmorgen is oen weg werker van de Ned. Spoorwegen, die dicht bij de spoorbaan tussen het station Velsen-IJmuiden-Oost en de Velser spoorbrug werkzaam was, door een passerende trein naar IJmuiden geraakt en ernstig gewond. De leden van het Engelse B-elftal, die wedstrijden zullen spelen in Italië, Nederland en Luxemburg, oefenen op het ogenbik in het Wembley Stadion te Londen. De doelman Middleton wist keurig een keihard schot te houden. VASTE STEMMING AMSTERDAM, 9 Mei. Wederom viel vandaag op de Effectenbeurs enige vraag te bespeuren voor Kon. Olie. Enige commissiehuizen traden ais kopers op, waardoor de koers to; 282 verbeterde. Ter beurze ver keert men in afwachting van het dividcndvoorstel der Koninklijke. In de oliehoek was de gehele beurs door enige bedrijvigheid waar te nemen en het slot bleef dan ook op 282 gehandhaafd. In rubbers en andere cultures ging het wat kal mer toe, maar was de stemming toch aan de vaste kant. Vooral voor certificaten Deli, die van 116'/i tot 119 verbeterden. In het verdere verloop bleef de vaste on dertoon goed gehandhaafd. In ieder geval was er weer iets meer affaire. Trouwens gisteren was de omzet met ruim 1.3 mil- lioen gulden al weer aanzienlijk boven Vrijdag gekomen. Een an dere hoek met enige bedrijvigheid was die der scheepvaartpapicren, waar belangstelling bestond voor paketvaarf en voor de andere In donesische lijnen. Het slot kwam hier vrijwel op het hoogste punt van de dag. In de binnenlandse Industrieën heerste echter een algemeen vaste tendens. Koersverbeteringen van ver scheidene punten vertoonden o.a. Wilton Feijenoord, Chamotte Unie en Buhrmann. Bankaandelen lagen verdeeld, staatsfondsen prijshou dend. De internationale waarden lagen merendeels boven het vorige ni veau. Hef Olympisch Congres fe Kopenhagen Alhoewel de gedetailleerde agen da voor het congres van het IOC, dat hier op 15 Mei zijn eigenlijke werkzaamheden begint, niet is be kend gemaakt meent men toch te weten dat o.m. de volgende punten ter tafel zullen komen: opneming in het olympisch program van het nummer 100 meter zwemmen vlin derslag; wederopneming van het boogschieten; opneming van een veldloop onder de athletieknum- mers; de toekomst van het ge wichtheffen in de spelen, wedertoe- Ireding van Duitsland en Japan tot het I.O.C. en deelneming van deze landen aan de spelen; mogelijkheid om sommige voorwedstrijden bui ten Finland te houden, bv in Dene marken. In Deense olympische kringen verwacht men niet dat radicale wij zigingen zuilen worden aangebracht in het programma voor Helsinki, aangezien Finland de wens te ken nen gegeven zou hebben de spelen in 1952 op dezelfde leest te schoeien als de Londense van 1948. Men verwacht geen gedelegeerden uit Rusland en dè satellietianden, alhoewel dit uiteraard niet zou be hoeven te betekenen dat deze len den ook voor de spelen verstek zouden laten gaan. Tournee van „Leeds United" in ons land Aan het tournee van Leeds Uni ted, dat op 10 Mei te Amsterdam, op 13 Mei te Rotterdam en op 21 Mei te Nijmegen tegen Bondselftal- len, en op 18 Mei te Tilburg tegen een Zwaluwenploeg uitkomt, nemen 22 spelers en officials deel. Leeds komt met een sterke ploeg, vrijwel gelijk aan het team dat aan de Lca- que en aan de beker-competitie heeft deelgenomen. fHet team wordt uit de volgende spelers gekozen: Doel: H. Searson: achter; J. Dunn en I. Milburn; midden: J. Mc Cabe, E. Kerfoot, J. Charles en T. Burden, aanvoerder; voor: D. Cochrane, R Iggleden, E. Mc Moran, F. Dudley, L. Browning en H. Williams. Mc Cabe, Cochrane en Mc Mor- ran zijn Ierse internationals. Wil liams en de 18-jarige spil Charles hebben Wales in de landenwedstrij- den vertegenwoordigd. Verscheide ne spelers zijn op meer dan een plaats te gebruiken. ZD speelt aan voerder Burden even goed in de middcnlinie als in de voorhoede en kan Iggleden zowel links als rechts van de midvoor worden opgesteld. FEUILLETON HAROLD BELL WRIGHT 50. Achter hem lag het donkere bos van de Vallei en verder als een grote schildwacht was er de ronde, boomloze ge daante van de Dewey Bald. Van de plek, waar hij stond kon hij tegen de lucht duidelijk het pro fiel zien van de berg en de uit stekende rand bij Sammy's uit kijkpost. Het volgend ogenblik had de jonge man het pad ver laten, dat naar zijn huis voerde en ging recht op de berg af. Hij wilde naar die plek klimmen, waar hij die middag gestaan had en wilde weer neerzien op het kleine huisje op de berghelling. Daarna zou hij over de rand naar huis gaan. Drie kwartier later kwam hii naar boven langs een ravijn: hij volgde het naar boven tot aan het Oude Pad. bij de plaats, waar hij met Pete en de herder naar Sammy had gekeken, toen ze haar brief las. Hij klom naar de uitkijkpost en toen zijn oog ter hoogte van de bank was, waarlangs het pad liep, zag hij duidelijk op de grote rots de ge daante van een man. Ogenblik kelijk stond jonge Matt stil. De maan bescheen dc plek en hij kon de gedaante gemakkelijk herkennen. Het was Ollie Ste wart. De jonge Stewart was zeer in de war gebracht door Sammy's houding. Het was zo onverwacht en voor zijn begrip zo onrede- ijk. Hij beminde het meisje zo veel als voor iemand van zijn zwakke natuur mogelijk was en hij had zich zeker gevoeld van zijn plaats in haar genegenheid Hij had de deur, die eens zo licht op zijn duwen was open gegaan, nu stevig gesloten ge vonden. Hij stond buiten en hij scheen op de een of andere ma nier de sleutel verloren te ziin. Op weg naar huis had hii in de ze stemming de plek bereikt, die in zo nauw verband met het meisje stond en stilstaande om na de zware klim te rusten, was hij gaan piekeren over zijn teleur stelling. Hij was zo ingespannen bezig met zijn sombere gedach ten, dat hij jonge Matt niet had horen naderen en hij was er zich totaal niet van bewust, dat de grote kerel in de nabijheid was. Een tijdlang keek het gezicht aan de rand van het pad gespan nen naar de figuur op de rots, dan verdween het uit het ge zicht. De jonge Matt liet zich zachtjes in het ravijn glijden en enige ogenblikken later klom hij weer naar het Oude Pad op een plek waar dat van de uitkijk post uit niet te zien was. Hier stapte hij vlug over de smalle open ruimte en verdween in de struiken op de helling van de berg er boven. En dan naderde de bergbewoner, met de handig heid van iemand, die in de bos sen geboren en getogen is, de man bovenop de heuvel. Jonge Matt wist zelf niet, wat hij met die vreemde beweging voor had. maar het was werkelijk niet zijn plan Ollie kwaad te doen. Hij volgde een ingeving van het ogenblik, een ingeving om dich terbij te gaan en onopgemerkt de persoon van zijn mededinger te bestuderen. Dus besloop hii hem met het echte instinct van een schepsel uit de bossen. Er brak geen twijgje en er ritselde geen blad, terwijl hij van struik naar blok hout, van boomstam naar rots kroop altijd in diepe scha duw of zich ergens achter ver schuilend. Er waren die avond op de Dewey echter nog andere ogen en scherpe oren hoorden de grote man wel uit de ravijn klim men, al deed Ollie dat niet. Toen de jonge man in het heldere licht van de maan het Oude Pad over stak, liet een gedaante achter een groepje bomen, waar hij die dag nog met zijn twee vrienden gezeten had, zich rustig achter een grote rots vallen, die half onder struiken verborgen was. Terwijl de reus naar de uitkijk post kroop, volgde de gedaante en toonde slechts weinig minder handigheid dan de man zelf Eens rinkelde er een los steentje zachtjes en de grote kerel draai de het hoofd om, maar de ge daante bleef liggen achter een blok hout, waar de ander juist vandaan was gekropen. Toen jonge Matt eindelijk een plaats innam zo dicht bij Ollie, als hij maar gaan kon, zonder ontdekt te worden, kwam de gedaante, niet ver weg, ook tot rust. Voor de man, die neerhurkte in de schaduw, kropen de ogen blikken nu zeer langzaam voor bij. Ollie keek naar zijn horloge. Het was nog vroeg voor iemand die gewoon was aan de late uren in de stad. Jonge Matt hoorde duidelijk het geklik van het dek sel toen de eigenaar het horloge dicht deed en weer in zijn zak stak. Toen stak Stewart een si gaar-aan en gooide de afgebran de lucifer zijn ongeziene gezel bfjna in het gezicht. Het scheen Matt toe, dat hii hier al uren was, het was jaren geleden, dat hij zijn huis daar ginds verlaten had om de ver dwaalde dieren te zoeken. Ze zouden hem al lang vergeten zijn. Ook het rustige huisje in de Vallei, en zijn vriend, de herder, waren ver weg. Op heel die een zame berg was niemand nie mand dan die man daar op die rots, die man en hij. Plotseling verschéen er een andere gedaante op het toneel. Ze kwam daar aangekropen van achter de uitkijkpost. Het was een lange, lage, leniggebouwde gedaante, die zich bewoog met de gemakkelijke, schuivende be wegingen van een grote kat. (Wordt vervolgd) (Rectificatie: In de aflevering van gisteren stond een deel van de feuilleton verkeerd geplaatst. Het stukje in het vierde kolomme tje bovenaan .beginnend met „be zoek zou komen enz." tot en mei de regel „iemand tot man maakt behoorde te volgen achter de laat ste regel boven het vijfentwintig ste hoofdstuk in het vijfde kolom metje „op stelten zetten enz." Dan klopt het. Leest u het nog even na?) bi] aankoop oi katoenen s en kinderkled alsmede Dom U bespaart hi LANGEDIJK. De La kolfwedstrijd welke deze gehouden in de vier pl kolfbanen is Zondag geëii totaal uitslagen luiden: Korpswedstrijd: le klass lig Samenzijn, Zd.-Scharw p.; Vriendenkring, Nrd.-Sc 1624 p.; Onder Vrienden, spel 1547 p. De korpsspeler Piet G( Onder Vrienden moet zij nog kolven in de baan var dia. Door 167 punten te hij zijn korps gelijk laten met Gezellig Samenzijn. M zelfs voor Piet veel te zwi 2e klasse: Ons Genoegei Scharwoude 1626 p.; Ons i II Nrd.-Scharwoude 1477 denkring, Nrd.-Scharwoudi Gezellig Samenzijn, Zd.-S de 1395 p.; Op Maat, Zd-S de 1368 p.- Onder Vriend karspel 1142 p. 3e klasse: Gezellig Same Scharwoude 1358 p.; Ondt den Oudkarspel 1347 p.; noegen, Nrd.-Scharwoude Personele wedstrijd: le i Langedijk Pz. 518 p.; G. I 582 p.; G. Langedijk Pz. E Vlug 619 p.: C. Plakman Gelder 393 p. (moet nog in kolven), Th. Rijpen Sr. 60 Rijpen Jr. 589 p.; G. Jacet G. Mettes 540 p. 2e klasse: C. Jongsnia 5( Maars 477 p.; W. Glas 48 Blom 501 p.- C. Langedij! p.; H. Bekken 579 p.; Fl. M p.; KI. de Bakker 544 p.; I p.; C. Hopman 481 p.: R. p.; KI. de Geus 503 p.; P. Welle 441 p.; KI. de Boer 4 Vlug 464 p.: KI. Kat 354 Plakman 448 p.; C. v. Lii p.; P. Berger 464 p.; L. Set p.; C. Bruin Jr.; 501 p; Jn. 441 p.; C. Groot 457 p.; F 538 p. 3e klasse; C. Liefhebber GOUDEN BRUILG TUITJENHORN Het N. GrootBoekei vierde zijn gouden huwelijksfeest genieten nog een goede heid en de bruidegom is vlug ter been. De heer Groi jaren bestuurslid geweest Bogtmansfonds en lid van Armbestuur. Het fanfarecc Hildegardis, dat zich bijna laat horen Zondag nog tv nades bij behouden thuis bracht een muzikale hu zoon van het gouden paar, eerw. Pater N. Groot O.S.< namens ouders en familie. SLUIER VAN COMMUNi RAAKTE IN BRAK BEEMSTER. Zondag de parochiekerk van Sint Doper 27 kinderen hun ee lige Communie. Een der had het ongeluk met een b kaars te dicht bij het sluii baar buurmeisje te komc dit direct vlam vatte. I middellijk optreden en van de eerw. Zuster werd dat nog geen haar had ge de kiem gesmoord en erg komen. Voorbereidingen vooi priesterfeest BURGERBRUG. De voor het priesterfeest in Ji den verzocht om zich 20 Mei a.s. op te geven bij G. Visser of J. G. Bruin, gemoet te komen aan de rezen bezwaren zal de rit niet aanvangen bij de noo maar bij de zuidelijke gi grens. Degenen, die met een fiets aan de tocht willen de moeten zich vóór genoemd melden bij de heren C. I of J. Borst. Jongedames, die nog mee helpen om bloemen te mak ten zich in verbinding ste de dames A. Bruin of A. B De tijd dringt! liiv6 on^ernemingsbelastlnj "i,® ^.?teen des aansta nze Middenstanders, zal d «en afgeschaft. Tenminste v ®?vaarëigden Lucas IA Heuvel (AR), v. d. 1 h-tt) en Ritmeester (W bS», aanhangers de mee behalen op de Partij v. d. en de C.P.N., die tot enige De6" hi?rin wiUen komer zii rt„ u hadden al geze Vond» belasting onrech vonden en de heer Lucas -R. deed daar nog een

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4