Noodvoorziening kinderbijslag voor kleine zelfstandigen Grondarbeider omgekomen 2 HJeecfp°u„s^9ent bij drama in Brooklyn Inkomensgrens van f2000.—; bijslag vanaf het derde kind Garantiewet aanvaard Commentaar op plan Schuman EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN Bondselftal scoort eindelijk een goal Regering dient wetsontwerp in Uitvoering bij de Raden van Arbeid Sultan van Djokja naar Ambon Lugubere vondst geïdentificeerd Man stortte in zeven meter diepe put en overleed toen de redding nabij was Concertgebouw orkest niet naar Amerika? Locomotief personeel staakt in Amerika De overstroming in Canada Demonstratie tegen Montaomery Westlandse tuinbouw Visvergunningen op hef- ÏJsselmeer Statuut van de Raad van Europa HET EE IT Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, t 1.50 per mnd., exclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank A S H VAN HEDEN Pagina 3 Donderdag 11 Mei 1950 46e jaargang No. 11861 Kantoren: HOORN, Draaisingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230: SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 9XZ 0se783" -i. Binnenkort zullen de hier afgebeelde nieuwe muntbiljet ten van een gulden in circulatie worden gebracht. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet houdende een noodregeling kinderbijslag kleine zelfstandigen. Volgens het ontwerp zal de uitkering beginnen bij een inkomens grens van f 2000.en bij het derde kind beneden 16 jaar. Zij bedraagt dan 23 cent per dag. De inkomensgrens loopt bij meer kinderen met f 100.per kind op, terwijl de uitkering voor de volgende kinderen is voorgesteld op 28 cent per dag. De kosten van een dergelijke noodregeling worden geschat op 15 millioen per jaar die voor rekening van het Rijk zullen komen. De duur van de noodregeling is tot ten hoogste drie jaar beperkt, omdat dan een definitieve regeling op de grondslag van premie betaling tot stand zal kunnen zijn gebracht. In de memorie van toelichting wordt op de voorgeschiedenis van het onderhavige ontwerp gewezen. Bij de behandeling van de begro ting 1948 werd in de Tweede Ka mer de wenselijkheid geopperd om op korte termijn tot een kinderbij slagregeling voor zelfstandigen te geraken. Op 15 April 1948 werd vervolgens onder voorzitterschap van mr. dr. A. A. van Rhijn een commissie geïnstalleerd om het vraagstuk te bestuderen, waarin vertegenwoordigers van de Stich ting van de Arbeid, middenstands- en landbouw-organisaties en het ministerie van Sociale Zaken zit ting hadden. De commissie bracht haar interimrapport op 19 Novem ber 1948 uit, maar kon. niet tot een keuze komen uit het drietal stand punten dat naar voren was ge bracht. De regering heeft zich daarna opnieuw over het vraag stuk beraden en in September 1949 enkele voorlopige conclusies aan de middenstands- en land- en tuinbouworganisaties voorgelegd. De oplossing zocht zij daarbij niet in een alle zelfstandigen omvat tende regeling, maar in een die bedrijfstaksgewijze tot stand zou kunnen komen, waarbij met bij zondere omstandigheden rekening zou kunnen worden gehouden en die, in eerste instantie op vrijwil lige basis getroffen, later voor alle bcdrijfsgenoten verbindend zou kunnen worden verklaard. Met dit plan konden de organi saties zich niet verenigen, in het bijzonder omdat in een bedrijfstak met veel minder-draagkraehtigen of met verhoudingsgewijs veel kin deren de beoogde regeling niet zou worden getroffen of te zware offers zou vragen. Wel werd aangedron gen op het tot stand brengen op korte termijn van een regeling ten behoeve van de klein e zelfstan digen. De nood van deze groep met kinderrijke gezinnen werd ur gent geacht en een regeling op korte termijn zou slechts tot stand kunnen komen indien zij door de schatkist werd gefinancierd. Zodanige noodvoorziening zou echter beperkt dienen te blijven 'ot een uitkering voor het derde en volgende kinderen, terwijl een in komensgrens zou dienen te worden gesteld. De regering heeft nader over wogen dat gezien de grotere plaats die het behoefte element in de latere jaren bij de loon vorming inneemt er in sterke mnte toe bijdraagt dat een kin derbijslagregeling voor zelfstan digen steeds meer als sociaal wenselijk en gerechtvaardigd wordt beschouwd. De regering is dan ook bereid zodanige regeling a'd niet aan een inkomensgrens gebonden zal dienen te zijn, te bevorderen. Daarbij dient er van te worden uitgegaan, dat het inkomen, dat de zelfstandige kan verwerven, zoda nig moet zijn, dat dit voldoende is voor een gezin van vier personen: man, vrouw en twee kinderen. Ten behoeve van gezinnen met meer kinderen is er aanleiding een her verdeling van het gemeenschappe lijk inkomen van de zelfstandigen te bevorderen in die zin, dat uit bijdragen van de gehele groep een bijslag wordt gegeven aan die zelfstandigen, die meer dan twee kinderen hebben. Een regeling met medebetaling door de zelfstandigen zal geruime tijd van voorbereiding vragen, daar de organisatie ervan niet ge makkelijk zal zijn. De nood even wel, welke onder kleine zelfstandi gen heerst, en de tegenstellingen in dezen tussen de loonarbeiders en de met hen in sociaal-econo misch opzicht gelijk te stellen kleine zelfstandigen, vormen naar het oordeel der regering een mo tief om een tijdelijke noodregeling ten behoeve van deze groep van zelfstandigen, 'gefinancierd door de schatkist, in het leven te roepen. Deze noodregeling zal echter niet in de weg mogen staan aan de de finitief te treffen voorziening. Daartoe dient zij gebonden te zijn aan een betrekkelijk lage inko mensgrens, terwijl ook de uitke ringsbedragen dienen te liggen onder die, welke een definitieve verzekeringsregeling zal bieden. Bij het bepalen van de hoogte van de inkomensgrens, beneden welke een zelfstandige aanspraak kan maken op kinderbijslag, is de regering er van uitgegaan, dat een grens van f2000 per jaar voor een Binnenkort ptal de Eneelse Ma rine wedstrijden houden in vaardigheid met het vervoeren van materiaal over practisch onbegaanbaar land. Men ziet matrozen hier met de wielen 'van een stuk veldgeschut. gezin met drie kinderen in het al gemeen redelijk is te achten. Het bedrag van de kinderbijslag is in de eerste plaats gebonden aan de financiële grenzen, welke de toestand van 's Rijks schatkist stelt. Daarnaast moet in het oog worden gehouden, dat een defini tieve regeling ook voor hen, die thans een uitkering krachtens de noodregeling ontvangen, maar dan althans ten dele aan de kosten der regeling zullen moeten medebeta- len, aantrekkelijk moet blijven. Op grond van deze overwegingen is de regering van oordeel, dat de be dragen van de toe te kennen kin derbijslagen gesteld dienen te wor den op de helft van het bedrag, dat thans de loonarbeider aan kin derbijslag ontvangt. De Raden van Arbeid zijn regio naal georganiseerd en hebben bo vendien bij de uitvoering der Noodwet Ouderdomsvoorziening met inkomensonderzoeken belang rijke ervaring opgedaan. Het wil de ministers van Sociale Zaken en van Financiën voorkomen, dat het aanbeveling verdient de uitvoering der Noodkinderbijslagregeling voor Zelfstandigen aan de Raden van Arbeid op te dragen. Bij het invoe ren van de definitieve verzeke ringsregeling zal het echter naar het zich thans laat aanzien, aange wezen zijn de'nieuwe bedrijfsvere nigingen met de uitvoering dier regeling te belasten. EERSTE KAMER De Eerste Kamer heeft gisteren met 28 tegen 5 stemmen (A.R.) het wetsontwerp inzake de garan tie voor Indische ambtenaren aan vaard. Z.h.st. werd aangenomen een motie Jonkman (P.v.d.A.) mede ondertekend door de heren Kerstens, Algra, de Zwaan en Wendelaar, waarbij de regering verzocht wordt te bevorderen dat het hoge beroep bij de afvloeiing van ambtenaren wordt onderge bracht bij een onafhankelijk col lege belast met administratieve rechtspraak. Met 22 tegen 11 stemmen werd aangenomen een motie van de heer Kerstens (K.V.P.) die er op aandrong slechts één afvloeiingscommiseie te benoemen met standplaats te 's-Gravenhage, omdat een com missie die in Djakarta zou wor den benoemd mogelijk niet onaf hankelijk zou zijn. In Djakarta zouden wel een of meer advies commissies moeten komen. De heer Jonkman verklaarde bij de behandeling de afwezigheid van mr. van Maarseveen te betreuren, en zeide dat de Kamer in deze zaak méér ziet dan een nuchtere regeling van financiële aard, zoals minister Götzen haar had ge noemd. De minister zeide, dat als de ontwikkeling tot rust is geko men zal blijken, dat men de Ne- delandse ambtenaren meer nodig zal hebben dan men nu denkt. Ook de heer Kerstens betreurde dat er in deze zaak bij regerings personen een zekere onaandoen lijkheid te bespeuren valt. Men moet begrip en diepe waardering hebben voor de positie der ambte naren, die in overgrote meerder heid niets liever zouden hebben gedaan dan aan het werk blijven. DE BENZINEPRIJS De wet tot verhoging van het bijzonder invoerrecht op benzine die Dinsdag in het Staatsblad is afgekondigd, zal in werking tre den op een bij een alsnog uit te vaardigen Kon. besluit, nader vast te stellen datum. Welke deze zal zijn is nog niet bekend, aldus het Ministerie van Financiën. VOOR „LAATSTE POGING" DJAKARTA (Reuter). Voor een „laatste poging" om de kwes tie met Ambon op vreedzame wijze tot een eind te brengen is, volgens berichten, de minister van Defensie der R.I.S. de sultan van Djogja, per vliegtuig naar Ma kassar vertrokken. Volgens „An- tara" zou de sultan Dinsdag zijn vertrokken. De sultan heeft ge zegd, dat het lot van degenen, die de republiek Zuid-Molukken heb ben uitgeroepen, in hoge mate zal afhangen van de resultaten, die eventueel zullen worden bereikt door de Nederlandse militaire mis sie, die op 6 dezer naar. Ambon is vertrokken. Naar uit gezagheb bende bron wordt vernomen, is op de sommaties van deze missie door de leden van het K.N.I.L. op Ambon geen antwoord gegeven. Nederlandse handelshuizen te Ma kassar richtten gisteren tot het Nederlandse Hoge Commissariaat het verzoek, het personeel hunner filialen te Ambon te helpen eva cueren. ALS STOFFELIJK OVERSCHOT VAN WINKELIER DRIESSEN Zoals bekend, heeft vorige week Maandag de slagerszoon M. te Roo sendaal bij toeval menselijke res ten ontdekt in een steegje te Roo sendaal, toen hij daar ter plaatse een kuil wilde graven. Bij nader onderzoek vond de politie een schedel en verschillende beende ren, afkomstig van een menselijk lichaam. De volksmond bracht de lugubere vondst in verband met de verdwijning van de Roosen- daalse winkelier Driessen, van wie men aannam dat hij was ver moord. De Roosendaalse gemeentepoli tie heeft thans officieel meege deeld, dat bij identificatie is ko men vast te staan, dat de gevon den menselijke resten inderdaad die van de winkelier Driessen zijn. NEW YORK (Reuter). Red dingsploegen z;jn gisteren koorts achtig bezig geweest met pogingen om een man te bevrijden uit een zeven meter diepe put onder een garage te Brooklyn. De grond- arbeider Dominick Atteo werd Dinsdagmiddag door een instor ting in de put tot aan zijn oksels onder steen en aarde bedolven. Aanvankelijk was hij vol goede moed en hij schertste met pers fotografen, die hun camera's bo ven de opening van de schacht op hem gericht hielden. Toen echter Dinsdagavond zijn zoon een brandende sigaret in de put naar beneden liet zakken, deed zich een ontploffing voor van de zuur stof, die in een slang naar bene den was gepompt. De ontploffing deed nog meer aarde en stenen vallen op Atteo, die brandwonden opliep aan zijn onbeschermd ge zicht. Na de explosie werd een dokter neergelaten om hem mor phine en ploedplasma toe te die nen. Zijn zoon, die de sigaret had laten zakken ondanks de waar schuwingen van de zijde van de politie, was na de explosie de wanhoop nabij. De politie gaf daarna de pogin gen om Atteo rechtstreeks uit de koker naar boven te halen op en begon met het graven van een tunnel in de buurt van de schacht. Enkele duizenden toeschouwers Ontscheping s.s. ,,Cameronia" Gistermorgen is in de Amster damse haven het s.s. „Cameronia" ontscheept. Aan boord bevonden zich 350 repatriërende militairen van het K.N.I.L., de Marine en de Landmacht; enkele met gezinnen en voorts een aantal gepension- neerden. Verder vervoerde het schip 1000 burgerpasagiers naar Nederland. Tegen het middaguur was de debarkatie voltooid. In de Sint Pietersbasiliek werd de priester-schrijver Antonio Maria Claret heilig verklaard. Onder de 70.000 pelgrims die de dienst bijwoonden, was de vrouw van generaal Franco met haar dochter en schoonzoon. Een overzicht van de plechtigheid, met op de troon' Z. H. Paus Pius XII. Van de zijde van het bestuur van het Concertgebouworkest ver nemen wij, dat het in de loop van gisteren een telegram uit New York heeft ontvangen in verband met een mogelijk niet doorgaan van de voorgenomen Amerikaanse reis van het Concertgebouworkest Het telegram dat het bestuur be reikte na publicaties over deze kwestie in enkele bladen, was voor het bestuur een verrassing. Op de eerstvolgende vergadering van het bestuur. Vrijdagavond a.s.. zal dit telegram o.a. deel van de bespre kingen uitmaken. CHICAGO. Machinisten en stokers van vier van de grootste Spoorwegmaatschappijen in de V.S. zijn in staking gegaan in verband met de weigering der maatschap pijen om één stoker meer op Siesel- locomotieven te plaatsen. Enkele uren, nadat de staking op alle vier spoorwegnetten een feit was geworden, werd gemeld, dat zij voor 100 procent effectief was. 18.000 man zijn bij de staking betrokken. Op de netten van de overige Spoorwegmaatschappijen ontstonden opstoppingen, omdat rederijen spoedopdrachten gaven tot het ver zenden van hun goederen langs de lijnen, waarop niet gestaakt wordt. REEDS 25000 DAKLOZEN In de streek van Winnipeg, waar het peil van de Red River drie me ter hoger dan normaal staat en nog voortdurend stijgt, zjjn thans reeds 35.000 daklozen. De evacuatie van alle burgers, die tussen Winnipeg en de Amerikaanse grens langs de oever van de rivier wonen, wordt voortgezet. De aankomst van duizenden vluchtelingen op de hoogten rond om Winnipeg heeft een nijpend pro bleem in het leven geroepen. De overheid stelt alles in het werk om de woning- en voedselschaarste op te lossen. Meer dan 3000 soldaten helpen de burgers de grootste ramp in de geschiedenis van het land te be strijden. Zj) vullen zandzakjes, die uit het gehele land worden toege zonden. Hoewel verwacht wordt, dat het water nog minstens 50 cm., zal stijgen, a'cht men het niet waar schijnlijk, dat het centrum van Winnipeg gevaar zal lopen. DE EENHEIDSSTAAT INDONESIË DJAKARTA. Gisteren zijn informele besprekingen over de vorming van de eenheidsstaat be gonnen tussen de Indonesische minister-president, drs. Hatta en mr. Hakim en mr. Susanto, res pectievelijk vice-minister-presi dent en minister van Binnenland se Zaken der republik Indonesia (Djokja). hadden zich buiten de garage verzameld. Volgens latere berichten daal de een priester in de put af om Atteo de laatste Sacramenten toe te dienen. Atteo deelde de pries ter mede. dat hij zich",,zeer sterk" gevoelde. Voordat de priester afdaalde had Atteo's jonge vrouw, met tra nen in de ogen bij de rand van de put geknield, een gesprek gehad met haar man. Alle reddingspogingen bleken tenslotte vergeefs. Atteo overleed vijf minuten voordat de reddings ploeg hem kon bevrijden. METAALBEWERKER VEROORDEELD De Amsterdamse politierechter mr. de Blecourt, heeft gistermid dag vonnis gewezen tegen een metaalbewerker en diens vrouw, die tijdens de demonstratie op 13 Januari j.l. bij 't bezoek van veld maarschalk Montgomery aan de burgemeester van Amsterdam slaags waren geraakt met enige agenten. De politierechter achtte het be wijs tegen de vrouw, aan wie ten laste was gelegd, dat zij de agent H. met een gummistok, die een agent te paard had laten vallen, zou hebben aangevallen en gesla gen niet bewezen en sprak haar vrij. Hij veroordeelde echter de echtgenoot, die erkende ter be scherming van zijn vrouw zijn rijwiel tussen haar en de agent té hebben gehouden, tot 14 dagen gevangenisstraf, omdat volgens de ambtsedige verklaringen van twee agenten verdachte de fiets naar de agent zou hebben geslingerd. MOORDENAAR VAN PASTOOR MULDER BEKENT DJAKARTA. Dinsdag wer den, zoals gemeld, twee Indone siërs gearresteerd in verband met de moord op pastoor Mulder. Thans heeft de moordenaar een bekentenis afgelegd. De verkoop van de eigendommen van het slachtoffer bracht hem f200 op. PRINS BERNHARD GAST VAN UNITED STATES AIR FORCE Prins Bernhard is deze week de gast van de „United States Air Force". Na een bezoek aan de „Wright Patterson air bases", hoofdkwartier van het „material command Dayton" (Ohio) zal de prins zich begeven naar het hoofdkwartier van de „Strategie air force" bij Omaha (Nebraska) om vervolgens enige „proving grounds" te bezoeken in het zui den van de Verenigde Staten. HEM WERD SPECIALE KIST MET FRUIT AANGEBODEN Dinsdag is een door Westlanders geschonken kist fruit aan Z. H. de Paus aangeboden. De kist werd overhandigd door Wim Vogels en Wim Thoen, beiden uit Naaldwijk, die per fiets naar Rome zijn ge trokken en een speciale audiëntie kregen. Zij droegen samen de kist waar in witte en blauwe druiven, per ziken, pruimen en aardbeien, ver pakt in plio-film en afgedekt met een speciaal schutblad, vervaar digd door de Naaldwijkse schilder J. Baetings. Z. H. de Paus onder hield zich langdurig met beide Westlandse jongens. Begrijpend, dat dit geschenk van eerstelingen grote zorgen heeft gevraagd zo wel van de tuinders, die deze pro ducten hebben gekweekt, als van anderen, die voor de verzending en verpakking zorg hebben gedra gen, schonk de Paus Zijn zegen aan de Westlandse tuinbouw en gaf de twee pelgrims speciale her inneringsmedailles mee voor allen, die aan dit geschenk hadden mee gewerkt. COMMISSIE GE-INSTALLEERD Minister Mansholt heeft dezer dagen een commissie geïnstalleerd die hem zal adviseren over een aantal gevallen waarin indertijd aan vissers tijdelijke vergunnin gen tot het vissen op het IJsel- meer zijn verstrekt uit billijk heidsoverwegingen. Deze vergun ningen verliezen hun geldigheid op 30 Juni 1950. Het gevaar van overbevissing van het door ver dere inpoldering steeds kleiner wordende IJselmeer noopt de overheid n.l. tot maatregelen, o.m. ten aanzien van het aantal vissers, dat op het IJselmeer zijn bestaan zal kunnen vinden. Voorzitter van de commissie is het lid van de Tweede Kamer ds. C. van der Zaal te Ulrum. Voorts hebben zitting mr. G. van Itter- sum te 's-Gravenhage. inspecteur der Domeinen, mr. J. H. Aleva te Amsterdam, directeur van de Rijksdienst ter uitvoering van de Zuiderzeesteunwet en ir. H. A. M. van Ero te Amsterdam, inspecteur der Visserijen in het 2e, 3e en 5e district. Het postadres der commissie is Wassenaarseweg 18, 's-Graven hage. DR. HIRSCHFELD NAAR INDONESIË De Hoge Commissaris van het Koninkrijk der Nederlanden dr. H. M. Hirschfeld, die in den Haag vertoeft voor besprekingen met de regering, zal Zaterdagavond a.s. per K.L.M. weer naar Indone sië vertrekken om zijn taak te hervatten. Robert Schuman, de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken, is gisteren te Londen aangekomen voor de conferentie van de Grote Drie die vandaag begint. Uit Britse, Franse en Amerikaanse officiële bronnen schijnt thans wel duidelijk te zijn, dat zijn verkla ring inzake de samensmelting van de Franse en de Duitse steenkool- en staalindustrieën tot op het allerlaatste ogenblik zelfs voor de hoogste kringen te Parijs strikt geheim was. Ook schijnt vast te staan dat hij tevoren Acheson van zijn verklaring op de hoogte heeft gesteld. EUROPESE BEWEGING BEPLEIT INGRIJPENDE HERVORMING PARIJS, 10 Mei (Reuter). De Europese Beweging, waarvan Win ston Churchill, Paul Spaak en AI- cide de Gasperi gezamenlijk voor zitter zijn, heelt heden een resolu tie opgesteld, waarin om een in grijpende hervorming van het sta tuut van de Raad van Europa ver zocht wordt. De Europese Beweging is van mening, dat het comité van minis ters, verlamd door het veto-recht, alle kwesties naar de deskundigen heeft doorgezonden, waarna er niets meer van is gehoord. De beweging dringt er op aan, dat alle besluiten van de Raad van Europa onverwijld in de parlemen ten van de deelnemende landen zul len worden besproken en dat de orgaisatie voor Europese Economi sche Samenwerking en alle andere bestaande organen voor Europese Samenwerking onder gezag van de Raad van Europa zullen worden geplaatst. Acheson en Bevin hebben giste ren de draagwijdte van het plan onderzocht. Het verdrong alle an dere zaken die zij ook zouden be handelen volkomen naar de ach tergrond, zelfs de belangrijke vraagstukken van het Verre en Midden-Oosten. Acheson gaf een verklaring uit waarin het heet dat de Ameri kaanse regering reeds lang gun stig had gestaan tegenover de oogmerken van het plan, dat hij een „zeer belangrijke ontwikke ling noemde. Aan een diner in Londen pleitte Acheson voor het in alle omstandigheden opnemen van West-Duitsland in de kring der Westelijke geallieerden. De Duitsers moeten echter bereid zijn, de volle maat van hun ver antwoordelijkheid en van datgem wat zij misschien als risico br schouwen, te aanvaarden. De commissie voor buitenlandse aangelegenheden van de Franse Nationale vergadering nam met 18 tegen 17 stemmen een motie aan van generaal Aumeran, waar in werd voorgesteld dat de rege ring zonder voorafgaande goed keuring van het parlement niet nader zou ingaan op Schuman's voorstel. Karl Arnold, de Chr. Democr. minister-president van Noordrijnland-Westfalen, noemde" het voorstel van Schuman „een moedig besluit". Engelse staal- deskundigen meenden dat Enge land weinig geneigd zal zijn de vele voordelen van zijn staal industrie te verspelen door Schu man's voorstel te steunen. In Ne derlandse kolen- en staalkringen staat men volgens het A.N.P. sceptisch tegenover het plan, waarvan men betwijfelt of het verwezenlijkt kan worden. Am sterdamse handelskringen achtten het in strijd met de idee van vrij handel in Europa. LIJKJES VAN TWEELING GEVONDEN In het kanaal te Middelburg werden de lichaampjes van een vermoedelijk pas geboren twee ling drijvende aangetroffen. De politie stelt een onderzoek in. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1