Dag van het H. Jaar: 21 Mei Amandeltjes pudding GESCHENKEN 'I SIERHUIS" Moederdag Er liggen vele mogelijkheden in het Herbillon-patroon Gratis Herbillon knippatroon VROOM EN DREESMANN Koninklijke onderscheidingen ingetrokken Oud-leerlingen van R.L.W.S. Schagen en Alkmaar ALKMAAR EN OMSTREKEN SPEL DER BLIJDE GEHEIMEN, naar de Evangelisten Lucas en Mattheus Voor Moederdag uitgebreide collectie KOP en SCHOTELS MODESHOW BIJ KOF A J gratis een Herbillon knippatroon Van Jhr. de Geer, Willem Mengelberg e.o. m Koninklijke Marine in Indonesië Conservatieve motie verworpen Partijvoorzitter spreekt te Alkmaar Kunthandel Hopman „Dach voert" Katholieke Gidsen Marktberichten PAGINA 2 DONDERDAG 11 MEI 1950 ALKMAAR Op Zondag middag 21 Mei wordt zoals bekend in de Muziektuin te Alkmaar een grootse bijeen komst gehouden in verband met de viering van het H. Jaar. Eén der hoogtepunten van deze bijzondere middag zal onge twijfeld zijn de bijzondere wijze, waarop de geheimen van de Rozenkrans zullen worden voorgesteld en overwogen. Dat op een H. Jaar-bijeenkomst moet gebeden worden, is duidelijk. „De Kerk heeft behoefte aan veel gebed, het H. Jaar moet een ge bedsjaar zijn". Wie dus op die Zon dagmiddag naar de Muziektuin gaat om daar vermaak te zoeken, zal bedrogen uitkomen. Er zal ge beden worden. En wel op de eerste plaats het Rozenhoedje. Dit gebed is niet zonder reden gekozen. In hun her derlijk schrijven over het H. Jaar hebben de Bisschoppen de Rozen krans nog eens aanbevolen: „De da gelijkse gebeden moeten onverkort worden gehandhaafd en het gezins gebed, speciaal het Rozenkransge bed, moet in ere worden hersteld. Laten de ouders er aan va^jhouden dat de kinderen doen, zoals zij heb ben gedaan". Wjj weten allen uit ervaring, dat aan het bidden van het Rozenhoed je gemakkelijke kanten, maar ook moeilijke kanten vastzitten. De woorden zijn niet moeilijk. Op moe ders knie leerden we reeds een Weesgegroetje bidden. Maar het juist bidden van de Rozenkrans vergt méér van ons dan alleen het opzeggen van Onze Vaders en Weesgegroeten. De Kerk vraagt, dat wij voor elk tientje een geheim aangeven en tijdens het bidden dat geheim overwegen. De boodschap van de engel, het bezoek bij Elisa beth, de H. Geboorte, de opdracht in de tempej en de terugvinding van Christus, moeten wij ons als in een tableau vivant voor ogen stel len. Doorgaans worden wij daarbij geholpen door onze fantasie, of door een herinnering aan een plaatje, een schildering of een predicatie. Op 21 Mei zullen de taferelen voor onze ogen worden uitgevoerd door bekwame toneelspelers. Een spel der blijde geheimen wordt ge speeld. Wie heeft de tekst er voor geschreven? Het antwoord op die vraag is zeer eenvoudig, want alle woorden zijn ontleend aan het Evangelie zelf. St. Lucas, die alles vernam uit Maria's eigen mond, heeft alle gebeurtenissen beschre- ven en zijn verhalen zijn mooi en zo sprekend, dat zonder enige ver andering de tekst van zijn Evange lie voor het toneel gebruikt kon worden. Alleen voor het bezoek der Drie Koningen is een beroep ge daan op de tekst van St. Mattheus, die daar uitvoeriger over schrijft. Het zaj dus een toneelspel wor den, dat iedereen gemakkelijk zal kunnen volgen en waar hopelijk iedereen door gesticht zal worden. De eerste spontane reactie van alle Katholieken uit deze streek moge zijn: dat moet ik zien en ho ren, 21 Mei, Dag van het H. Jaar, houd ik natuurlijk vrij. BEETHOVEN-CONCERT ALKMAAR. Onder auspiciën van de Samenwerkende Culturele Verenigingen te Alkmaar zal de Haarlemse Orkest Vereniging op Vrijdag 19 Mei a.s. in 't Gulden Vlies een Beethoven-concert geven. Als solist zal hieraan medewerken de pianist Theo van der Pas. Behalve het Eerste Pianoconcert, waarin Theo \-an der Pas zal so- liëren, vermeldt het programma voorts de Smphonieën no. 1 en 7. Het concert wordt gedirigeerd door Toon Verhey, POLITIEVOETBAL ALKMAAR. De Dinsdagmid dag j.l. op het Forestersterrein te Heiloo gespeeldë promotiewed strijd Alkmaar R. P.Zaandam eindigde in een 23 overwinning voor laatstgenoemde club. Deze uitslag was voor de Zaandammers wel enigszins geflatteerd, daar de Alkmaarders de gehele wedstrijd in de meerderheid zijn geweest. Het was voor deze laatsten trou wens niet de gelukkigste dag, daar direct na de aanvang de goed spelende rechtsbinnen het veld moest verlaten wegens een opgelopen verwonding. De inval ler-rechtsbinnen miste hierna een opgelegde kans, terwijl zij na de rust, die met gelijke stand (11) inging, een penalty tegen zich kregen toegewezen, waaruit een doelpunt ontstond. De wedstrijd had overigens een aantrekkelijk karakter. vindt U een Grote sortering LANGESTRAAT 86 recht t.o. het Stadhuis. II (Advertentie) HET VOLLE POND ALKMAAR Tijdens de zitting van de Bijzondere Politierechter, Mr. Markus, werd bij verstek ver oordeeld de zeeman J. V. uit Alk maar, die een bedrag van 115 En gelse ponden op een spaarbank in Engeland belegd had en tijdens een van zijn zeereizen bij een fili aal van die bank te Lagos in Afri ka dat geld had opgenomen. Hoe wel het zijn eigen geld was, mocht hij er niet vrij over beschikken, omdat dit valt onder het deviezen- besluit. Aangezien hij van zijn geld het volle pond had gehad meende de Officier van Justitie, Mr. Dr. Vellinga, dat hij ook nu maar het volle pond moest betalen. De boete werd conform de eis vastgesteld op f250 of 2 maanden. In dezelfde zitting werd nog be handeld de zaak tegen J. P. uit Nieuwe Niedorp, die sedert 1946 bij zekere T. in Sijbekarspel werk te en in strijd met de afspraak, met zijn werkgever gemaakt, in Maart vertrokken was in plaats van in Mei. Hij werd conform de eis ver oordeeld tot een boete van f25 of 5 dagen. De zaak tegen de handelaar J- N. uit Heiloo, die een gebruikte auto tegen een te hoge prijs zou hebben verkocht en tegen wie reeds een eis van een boete, hoog f 100 of 30 dagen was gesteld, werd op het laatste moment nog voor het horen van getuigen uitgesteld. Feestavond R. K. Handbalver. A.O.C. ALKMAAR. Eindelijk is de lang beloofde feestavond daar! A.s. Zaterdag, 13 Mei, wordt dè avond van A.O.G. Het kampioenschap van het le elftal wordt dan gevierd in het Gulden Vlies, aanvang half acht. Het zal een gevarieerd pro gramma worden, met na afloop bal. Leden en belangstellenden komt Zaterdagavond naar het Gulden Vlies. Kaarten zijn verkrijgbaar f 0,50 bij: mej. E. P. Smit, Toussaintstr. 10; mej. C. Koopman, Baansingel 31b; mej. I. Kager, Hoeverweg 9. zolang de voorraad strekt. De leden worden er op attent ge maakt dat de wedstrijd Zeevogels A.O.G. Vrijdagavond niet doorgaat. ALKMAAR. Zoals wjj gister reeds aankondigden wordt vandaag, morgen en Zaterdag in het Kofa- magazjjin van de fa. Spruijt een bij zondere modeshow gehouden, die de dames laat zien, welke mogelijkhe den er schuilen in de bekende Her- hillon-patronen, waaruit men bij Itofa een keuze kan doen. Wij waren vanmorgen in de ge legenheid deze aparte show te zien, die misschien in opzet verschilt van wat men van een modeshow ver wacht, doch die ongetwijfeld In veel breder kring de belangstelling trekt van de vrouw; speciaal van die vrouw, die graag goed en modieus gekleed wil gaan, doch dit wil be reiken met niet al te kostbare uit gaven. De show bij Kofa wijst hier de weg. Uit de vele honderden Herbil- lon-patronen, waaruit de dames bij Kofa kunnen kiezen, heeft de firma een 40-tal modellen gekozen en die tot uitvoering gebracht in de aar dige zomerstoffen, die vanzelfspre kend ook hij Kofa in ruime mate voorradig zijn, zoals wollen stoffen, doupion, vistra, broderie anglaise, toile americain en katpen imprimé. In talrijke dessins en tinten zijn deze stoffen, waarvan vele afkom stig uit het buitenland, thans weer voorradig en het moet voor de da mes iets aantrekkelijks zijn, om de japon, of mantel die zij zich droomt te zullen maken van een Herbillon patroon, te zien dragen door een mannequin, terwijl zij haar inko pen doen in het kofa-magazijn. De mannequins wandelen n.l. rustig door de winkel, zowel par terre als op de eerste étage en een kaartje, dat zij dragen, verwijst naar 't nummer van het voorradige Herbillon-patroon, terwijl de prjjs aanduidt voor welk laag bedrag men mits men zelf naaien kan dit japonnetje of mantelpakje, inclusief patroon, kan aanschaffen, Daar is heus geen dikke beurs voor nodig, om goed gekleed te gaan. De Herbiilon-patronen geven de nieuw' ste Parijse creaties voor verschil lende modellen, japonnen, ensem bles, deux-pièces, toppers en peig noirs, zomermantels enz. Opvallend was een geruite rok met bijpassen de shawl, een japon van gestreepte Moeder wordt getracteerd. Maar... ze tracteert zelf ook. En omdat ze het deze dag gemakkelijk moet hebben, kiest zij een pudding, de heerlijkste, die ze kent: Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Maria W. C., dochter van J. A. Vedder en P. J. Bruin; Mattheus J. M., zoon van J. G. Wiese en M. A. Lodewijk; Simon P. M., zoon van S. Admiraal en G. E. Klaus; Ge rard L„ zoon van N. Nooy en J. R. Rits; Ronny, zoon van H. van Ingen en J. Brouwer. Gehuwd: Antonius H. Smoren- berg en Catharina de Groot; An- thonius J. Kroon en Anna Th. Leek. Waarschuwing ALKMAAR. De Commissaris van Politie te Alkmaar waar schuwt ernstig tegen het gevaar van spelende kinderen op de rij weg. De laatste tijd wordt her haaldelijk geconstateerd en ko men steeds meer klachten bij de politie binnen over kinderen die op de rijweg tollen, voetballen enz. In het belang van de kinde ren, die veelal het gevaar waarin zij verkeren niet beseffen, doch ook met het oog op de verkeers veiligheid is het dringend nood zakelijk dat aan dit euvel een einde wordt gemaakt. In verband hiermede wordt een beroep ge daan op de medewerking van de ouders, onderwijzers en van het publiek. Dronken in een auto ALKMAAR. Gisteren werd aan het politiebureau alhier tele fonisch bericht gegeven dat op Klein Nieuwland een dronken autobestuurder trachtte met zijn auto weg te rijden. De politie, die zich er heen begaf, bemerkte dat drie mannen, onder de invloed van alcohol, tevergeefs probeer den een auto weg te rijden. Ze zijn allen overgebracht naar het politiebureau en ter ontnuchte ring ingesloten. In de loop van de avond zijn zij vrijgelaten. vistra, waarvan de streep op een originele manier was verwerkt en een chic ensemble van effen en ge streepte stof; voorts verschillende wolle zomerjurken in een grote ver scheidenheid van dessins. Ook aan de grote maten was aan dacht besteed en het bleek, dat een goedgekozen pasteltint het meestal beter doet dan een druk patroon; in de bruidsstoet, die tot slot van de show te zien kwam, wedijverde n.l. de .bruidsmoeder" in charme met de lieftallige bruid in het smette loos wit. De show trok reeds in de ochtend uren, waarin men uiteraard het rustigst kan kijken, veel belang stelling; een geluidsinstallatie gaf een overal verstaanbare explicatie, terwijl zachte muziek ter afwisse ling werd uitgezonden. Tenslotte wijzen wij erop, dat een gediplo meerde coupeuse als mode-adviseuse aan de afd. patronen is verbonden, om de dames bij het kopen desge wenst de nodige adviezen- te geven. Men verzuime niet een dezer da gen een bezoek aan deze unieke modeshow bfl Kofa te brengen. ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie: Leve de Samba, alle leeft.; Victoria: Tromba, 18 jaar; Cinema: Manon, (geprol.) volw.; ABT: De onzicht bare ooievaar, alle leeft. NACHTDIENST TAXI'S: Chr. de Vries, Frieseweg 4, tel. 4237. NACHTDIENST APOTH.; G. Kruisinga, Koorstraat 47. Uitslag seriewedstrijden ALKMAAR. Gistermiddag zijn ter. gelegenheid van het zil veren jubileum van APSV op het Sportpark alhier seriewedstrijden gehouden, waaraan werd deelge nomen door de Helderse Ge meentepolitie, het elftal van de Rijkspolitie te Heiloo, de Zaanse Politiesportkring „Zaanstreek" en APSV 2. Uitslagen eerste ronde: APSV 2-Zaanstreek 12; Rijkspolitie Heiloo-Gemeentepolitie Den Hel der 2 42. Winnaarsronde: Rijkspolitie Hei- loo-Zaanstreek 22, door straf schoppen beslist ten gunste van Rijkspolitie Heiloo, die de eerste prijs behaalde, e'en fraaie beker. Verliezersronde: Gemeentepoli tie Den Helder 2-APSV 2 1—1, door strafschoppen beslist ten gunste van APSV 2, die hierdoor beslag legde op de derde prijs. Bridgers in hel' Mei-offensief BURGERBRUG. De plaatse lijke bridgeclub heeft de onderlinge strijd hervat. De uitslag van dit vreedzame treffen was: in de A-lijn: 1. P. BosmanJb. Eriks 24% 2. G. Rademaker—Vriesman Sr. 21 3. A. BollJ. G. Bruin 19 4. G. VisserMej. A. Bruin 17% 5. Gebroeders Nanne 17% 6. Echtpaar Bruin i3 7. M. GeensenVriesman Jr. 13 en in de B-lijn: 1. J. de BeursB. Schilder 27 2. Echtpaar K. de Groot 24% 3. Merv. Appel.Jansma 21 4. Jb .RavenJ. Visser 18% 5. Echtpaar P. Bregman 15 6. J. de Groot—Jb. Bregman 13% Damuifslagen 'T ZAND. De uitslagen van Damclub „Zijpe" voor de onder linge competitie van de twee laatste speelavonden luiden: P. J. Waiboer-A. Blokker 11 A. Slijkerman Jr.-P. de Wit 11 A. Slijkerman Jr.- A. Slijkerman Sr. 02 W. Jimmink-A. Blokker 11 C. Kooy-P. Hoedjes 0—2 RONDE VAN NOORDWEST NEDERLAND Donderdag 18 Mei (Hemelvaarts dag) wordt de tweede Ronde van Noord-West Nederland om de grote prijs van de Verenigde Noordhol landse Dagbladen gereden, georga niseerd door de AWV „Alcmaria Victrix", Ruim 160 amateurs onder wie de Nederlandse Kampioen Wagtmans, hebben ingeschreven voor deze 230 Km. lange wegwed strijd door Noord-Holland. De st.art vind om 10.30 uur plaats op het Waagplein te Alkmaar, waarna de volgende route gereden zal worden: Alkmaar, Beverwijk, Alkmaar, Hoorn, Enkhuizen, den Helder, Scha- gen, Alkmaar. In afwachting .van de komst van de amateurs worden op het circuit van de Ronde van Alkmaar wedstrijden voor nieuwe lingen gehouden. OOK OVERSTROMINGEN IN AMERIKA CHICAGO. Zeventien perso nen worden vermist en duizenden zijn dakloos geworden door over stromingen in. de Amerikaanse staten Noord-Dakota, Minnesota en Nebraska. Duizenden hectaren staan onder water. In Nebraska werden bijna alle slachtoffers op straat overvallen. Drie passagiers van een bus, die van Nebraska City op weg was naar Lincoln, konden zich het leven redden door zich aan boom takken vast te grijpen toen de bus onder water verdween. De gou verneur van Noord-Dakota heeft opdracht gegeven met vliegtuigen voer uit te werpen voor het vee op door het water geïsoleerde plaatsen. Mr. Fockema Andreae terug De staatssecretaris van Oorlog, mr. W. H. Fockema Andreae, is gisteravond uit Indonesië in ons land teruggekomen. Hij arriveerde om kwart over zeven op Schiphol. bij aankoop van een coupon wollen, zijde of katoenen stol voor het maken van dames- en kinderkleding, ontvangt U vanaf heden. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag U bespaart hiermede l 1.50 op het maken van een kledingstuk ALKMAAR V-_ Bij Koninklijk Besluit is met toepassing van de wet Zuivering Nederlandse Ridderorden 1946 ont nomen: a. het lidmaatschap van de Orde van de Nederlandse Leeuw aan: Jhr. Mr. D. J. de Geer, geb. 14 De cember 1870: W. B. Engelbrecht, geb. 11 Augustus 1881; mr. P. Die- leman, geb. 9 November 1873; mr. P. J. Reymer, geb. 11 April 1882; P. van Leeuwen Boomkamp, geb, 5 Februari 1871; dr. J. W. Mengel berg, geb. 28 Maart 1871; Jhr. D. G, Rengers Hora Siccama, geb. 2 Dec. 1876; F. J. Quanjer, geb. 20 Mei 1875; dr. J. Jeswiet, geb. 28 De cember 1879; mr. J. van Loon, geb. 5 September 1888; dr. D. G. Draaij- er, geb. 4 April 1879; dr. E. B. F. F. Baron Wittert van Hoogland, geb. 2 April 1875; A. J. W. Harloff, geb. 6 Maart 1870; mr. H. A. Helb, geb. 39 September 1881; mr. J. J, Schrieke, geb. 19 October 1884; Chr. F. Staargaard, geb. 28 Febru ari 1885; mr. R. J. M. Verheyen, geb. 17 April 1883, b. het recht tot het dragen van het versiersel van broeder in de Orde van de Nederlandse Leeuw aan: F. C. Grondel, geb. 30 December 1883. c. het lidmaatschap van de Orde van Oranje-Nassau aan; Jhr. Mr. D. J. de Geer, geb. 14 December 1870; W. B. Engelbrecht, geb. 11 Augustus 1881; C. Ch. Wal raven, geb, 8 Augustus 1882; A. van Batenburg, geb. 29 Juni 1897; mr. J. L. Bouma, geb. 4 Juni 1889; A. van Campen, geb. 12 September 1884; Jhr. Mr. C. A. Elias, geb. 27 December 1869; F. J. Goedhart, geb. 15 November 1891; E. ter Haar, geb, 3 November 1879; J. L, Lentz geb. 23 Juni 1894; mr. P. J. Reymer, geb. 11 April 1882; mevr. J. Küller, gescheiden van R. van Ammers, geb. 13 Augustus 1884; dr. D. Hannema, geb. 16 Septem ber 1895; A. Hulshof, geb. 6 No vember 1877; P. van Leeuwen Boomkamp, geb, 5 Februari 1871; mr. A. Meerkamp van Embden, geb. 13 November 1882; dr. J. W, Mengelberg, 28 Maart 1871; A. W. Sijthoff, geb. 7 Augustus 1883; F A. J. Vermeulen, geb. 7 Mei 1883; E. J. Voute,' geb. 17 September 1887; W. A. Almekinders, geb. 16 Februari 1892; L. A. C. de Bock, geb. 14 September 1884; H. C. van der Bijl, geb. 30 December 1881; J, van der Ploeg, geb. 16 Augustus 1888; F. J. Quanjer, geb. 20 Mei 1875; P. van Rees, geb. 2 Juli 1887; K. A. Rövekamp, geb. 17 Juli 1879; Jonkvr. J. J. A. von Schmidt auf Altenstadt, geb. 8 November 1877; A. P. H. Boellaard, geb. 6 Maart 1882; J. A. Kruys, geb. 15 Juni 1886; C. ter Poorten, geb. 23 Janu- Het Nederlandse merk met wereldreputatie. (Advertentie) De zomervergadering van de Vereniging van oudleerlingen van de Landbouwwinterscholen te Scha gen en Alkmaar werd dit jaar ge houden in hotel Cremers te Valken burg. De heer H. Kriller, voorzitter, be groette de aanwezigen, en sprak zijn voldoening uit over het feit, dat de excursie naar Zuid Limburg tot dit moment zo buitengewoon mooi was verlopen. Vooral het be zoek aan de uitgestrekte grotten in de Cauberg, was voor de deelnemers zeer interessant. Op zijn voorstel werden de heren Buis, v. Balen-Blanken en J. Visser belast met de contröle op de finan ciën. Allen konden zich eveneens ver enigen met zijn voorstel om de he ren K. Winkel te Schagerburg, P. Blaauboer te Barsingerhorn en J. J. Sleutel te Wieringerwaard te be noemen tot leden van verdienste, als blijk van waardering voor hun trouw lidmaatschap gedurende 40 jaren. Het verslag van de Algemene Bond, uitgebracht door secretaris C. Bruin, was ditmaal kort maar krachtig. Het Jaarboek is goed ont vangen en ontmoette allerwege pri ma critieken. Spr. houdt zi'lh aan bevolen voor eventuele opmerkin gen, die de inhoud voor een volgen de uitgave mogelijk nog zouden. kunnen vervolmaken. De Bond or ganiseert ook dit jast wederom een congres en vermoedelijk wel in N.- Holland. Dit congres zal hoofdzake lijk gewijd zijn aan bodemkundige onderwerpen. Mede dank zij het be noemen van een nieuwe secretaris functioneert de gehele organisatie weer voortreffelijk, terwijl ook fi nancieel de zaak weer kerngezond is. Het bestuur heeft de indruk ge kregen, dat het winterprogramma met 6 lezingen wel een beetje over laden is. Daarom werd voorgesteld dit aantal terug te brengen tot 4, doch deze zullen dan gewijd zijn aan de belangrijkste en urgenste onderwerpen, ingeleid door de beste sprekers die daarvoor maar te vin den zijn. Zo is het de bedoeling om de heer Linthorst Homan, die in de afgelopen winter ook zoveel succes had, één# lezing te laten verzorgen. Aangezien ter vergadering weinig bruikbare voorstellen dienaangaan de werden ingediend, kreeg het be stuur vrij mandaat voor het in el kaar zetten van een winterprogram ma. Tijdens de Rondvraag oefende de heer Visser critiek uit op het bestuur, dat tijdens de lezing van de jongen-s die in Amerika geweest zijn, schitterde door afwezigheid. Hij kreeg de toezegging dat zoiets niet meer voor zal komen. Ditmaal was het echter veroorzaakt door een misverstand. HERDENKING DER GEVALLENEN DJAKARTA (Aneta) De Ko ninklijke Marine in Indonesië heeft op 4 Mei op zee de gevallenen in de tweede wereldoorlog herdacht. Daar toe had de vlagofficier der Konink lijke Marine in Indonesië, Vice- Admiraal F. J. Kist, zich de dag tevoren ingescheept aan boord van H.M. Torpedobootjager „Evertsen", waarna dit oorlogsschip opstoomde naar een plaats bezuid-westen van Bawean. Hier voegde zich H.M. „Kortenaer" bij de „Evertsen" en tesamen stoomden zij op naar 6 gr. Zuid, 112 gr. Oost, waar zij op 4 Mei te twaalf uur gestopt bleven liggen. In een „alle hens" voor de boeg sprak de Admiraal de opvarenden toe. Hij memoreerde allen, die hun leven hadden gegeven voor de goede zaak zowel degenen van de Konink lijke Marine, als hen die dienden ter Koopvaardij. Vervolgens sprak de oudst-aanwezend Vlootaalmoeze- nier W. Kwaaitaal een rede uit, waarna allen het hoofd ontblootten, de aalmoezenier het Onze Vader bad en een minuut stilte in acht werd genomen. Daarna begaf de Ad miraal zich naar het Lodingsbordes, vanwaar door hem een krans in zee werd gelegd. De scheepstamboer blies vervolgens de „Last post". ari 1883; dr. F. H. ter Poorten, geb 8 December 1880; J. K. Lieuwen, geb. 18 Mei 1876; J. B. Scholte, geb. 8 April 1899; N. W. Conijn, 18 Mei 1887; J. P. van Heijst, geb. 5 Octo ber 1878; J. Zaalberg, geb, 10 Oc tober 1883; Y. Veldhuis, geb. 4 Juli 1882; G. W. F. van Hoeven, geb. 5 Januari 1892; J. P. Teekens, geb. 25 Mei 1879; dr. E. B. F. F. Baron Wittert van Hoogland, geb. 2 April 1875; D. W. Buys, geb. 16 October 1880; J. Grader, geb. 18 December 1878; mr. H. A. Helb, geb. 30 Sep tember 1881; C, Kraayenbrink, geb. 18 Februari 1884; J, Martens, geb. 28 Juli 1893; A, W. A, Michielsen, geb. 11 Februari 1872; mr. R, N. de Ruyter van Stevenik, geb. 11 Aug. 1894; mej. M. C. Slothouwer, geb. 19 October 1878; Chr. F. Staar gaard, geb. 28 Februari 1885. d. het recht tot het dragen van de ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau aan: F. C. Grondel, geb. 30 December 1883; J. Heiting, geb. 15 Sept. 1880; A. Kok, geb. 25 Juli 1868; A. J. Rijnders, geb. 17 Mei 1874; H. Tim merman, geb. 15 Juni 1880; J. W. H. van Gelder, geb. 29 Januari 1907; A. Katerberg, geb. 22 Juni 1899; B. Waldus, geb. 15 December 1882; H. J. Drenth, geb. 13 April 1894; J. W. Pabon, geb. 22 Sept. 1884; J, van Drie, geb. 27 Juni 1881; H. Boogaard, geb. 27 October 1888; J. L. .Engelen, geb. 24 December 1892; P. J. den Hamer, geb. 13 Mei 1882; J, C. W. Bootsma, geb. 6 Ja nuari 1884; W. J. E. van der Ent, geb. 23 October 1886; L. H. F. Leistikow ,geb. 8 Mei 1885; H. C. J. Nijbacker, geb. 14 April 1884; J. Sloos, geb, 8 October 1884; Chr. Witteveen, geb. 13 Maart 1880; L. Brink, geb. 5 Februari 1887; P. G. van Dijk, geb. 15 Maart 1883; R. Kremer, geb. 16 October 1871; A. E. Tam, geb. 15 Mei 1883; F. Visser, geb. 19 December 1877; G. J. Belt man, geb. 30 Januari 1873; J. L. van Druten, geb. 16 April 1897; J. Hanff, geb. 29 October 1880. VRACHTTARIEVEN Bil ENGELSE SPOORWEGEN VERHOOGD LONDEN, 10 Mei (Reuter). Het Britse Lagerhuis heeft van avond een motie van de oppositie tegen het regeringsvoorstel tot verhoging der vrachttarieven van de genationaliseerde spoorwegen verworpen met 306 tegen 283 stemmen. De regering wil de betrokken vrachttarieven met 16 2/3 procent verhogen. De conservatieve motie wilde deze verhoging teniet doen. Zonder de verhoging zouden de spoorwegen tegen 1951 een verlies van tussen de 50 en 60 millioen pond sterling lijden. Vier van de negen liberalen stemden met de regering mee. De overige vijf liberalen waren niet aanwezig. De conservatieve afge vaardigde, sir Ralph Glyn, ver raste het Huis door te verklaren dat hij de motie van zijn partij niet zou steunen. Hij achtte de tariefsverhoging noodzakelijk. Loodgieter van dak gevallen Dinsdagmiddag is de 41-jarige loodgieter J. A. b(i loodgieters werkzaamheden op het dak van een huis in de Newtonstraat te den Haag door onbekende oorzaak van het 7 meter hoge dak geval len. Hij kwam terecht op de bin nenplaats van het huis en over leed enige ogenblikken later. DE MOORD OP DE AMERIKANEN Getuige pleegt zelfmoord BANDUNG, 11 Mei (Aneta). De zelfmoord van een belangrijke getuige in de zaak van de moord op de beide Amerikanen, de heren Kennedy en Doyle, heeft 't onder zoek aanzienlijk vertraagd, aldus meldt de correspondent van Ane ta te Banfiung. Eeri waronghoud ster, die bevriend was met een dergenen, die bii de moord be trokken zijn, verzocht, toen zij op het punt stond een bekentenis af te leggen, zich even te mogen verwijderen en maakte van on oplettendheid harer beide bewa kers gebruik om in een kali te springen. Haar lijk werd 20 min. later opgehaald (warong eet stalletje; kali rivier). BEROEP VAN SANDERS EN VOCELER VERWORPEN BOEDAPEST, 11 Mei (Reuter). Het hoog gerechtshof van Honga rije heeft het hoger beroep van Edgar Sanders en Robert Vogeler, die in Februari op beschuldiging van spionnage tot 13 en 15 jaar gevangenisstraf waren veroor deeld, verworpen. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. WEINIG VERANDERING Droog en zonnig weer met een zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Notaris Smit gaat heen Op zijn verzoek is aan H. W. Smit, met ingang van 1 Juli 1950, eervol ontslag verleend uit zijn ambt van notaris te Zuid-Schar- woude. ABTSWIJDING DOM ANDRIESSEN ALKMAAR. Naar wij ver nemen zal de plechtige wijding van de onlangs tot Abt der Bene dictijner-Abdij St. Adelbert te Egmond, welke aanvankelijk was vastgesteld op 15 Juni, plaats vin den op het feest van St. Jan de Doper, op 24 Juni a.s. in de kathe draal te Haarlem. JAARVERGADERING VAN DE KRING DEN HELDER K.V.P. DE KRING Den Helder van de Katholieke Volkspartij houdt haar algemene jaarvergadering op Zater dag 13 Mei a.s. des middags om half drie in de .grote zaal van „Het Gulden Vlies" te Alkmaar. In deze vergadering zal de heer W. J. An- driessen, de algemeen voorzitter van de KVP, een rede houden over enkele politieke vraagstukken van deze tijd. In verband met verschil lende brandende kwesties in d® binnenlandse zowel als In de bui tenlandse politiek, belooft deze rede bijzonder interessant te worden. Verwacht kan dus worden, dat de afdelingen, met hun afgevaardigden zo volledig mogelijk zullen opko men. In verband met terzake gedane vragen kan worden medegedeeld, dat ook leden, niet-afgevaardigden tot deze vergadering, uiteraard zon der stemrecht, toegang hebben, uiteraard voor zover de plaats ruimte dit toelaat. vind U zeker iets bij: LANGESTRAAT 56 (Adv.) Ter gelegenheid van het vijf jarig bestaan wordt door de Ne derlandse Katholieke Gidsenbe- weging op Zaterdag en Zondag 13 en 14 Mei de eerste nationale „Dachvaert" gehouden. Gidsen-, kabouters- en pionier stersleidsters uit heel het land, ruim 2000 in getal, zullen naar Bakel optrekken om op de terrei nen waar het sanatorium St. Jo- zefheil zal worden opgericht, dit samenzijn bij te wonen. De offi ciële opening is om 6 uur. Na een inleiding van aalmoezenier G. Groothuis wordt met een groot kampvuur de eerste 'dag besloten. Zondag wordt o.m. onder leiding van Anton Sweers een groot spel, waaraan alle leidsters deelnemen, opgevoerd. Export naar Uruguay De RotterdamZuid-Amerika Lijn verneemt telegrafisch uit Zuid-Amerika, dat de Banco Oriental del Uruguay op grond van het indertijd tussen Nederland en Uruguay gesloten handelsver drag invoervergunningen zal ver lenen voor import uit Nederland tot een totaalbedrag van circa 2.000.000 dollars. BEEMSTER, 10 Mei. Bevelan ders 1.593.30, Koopmans blauwe 1.202.60 per 25 kg., bloemkool 11.00 82.00, spinazie 8.0017.00, poste lein 40.00, sla 4.00—15.00, andijvie 35.0050.00, radijs 3.004.00, raap- stleen 5.50—6.00, rabarber 6.00—13.00, bospeen 44.0050.00, prei 7.0043.00. ALKMAARSE EXPORTVEILING ALKMAAR, 10 Mei. Raap stelen 6.00—7.50, prei 23.00—41.00, spinazie8.0022.00, postelein 34.00— 46.00, witlof: I 56.00—72.00, II 32.00 49.00, rabarber 4.0014.00, andijvie 67.00, sla; 1 16.00—22.00, II 9.00- 14.00, bloemkool: I A 60.00—77.00, I 45.0ft-58.00, II 26.00—43.00, bieten 6.00, worteltjes 31.00—36.00, uien 69,00—80.00, sjalotten 34.0ft-61.00, aardbeien per doos 0.380.63, radijs 3.00—6.50, selderie 7.50—12.00, peter selie 3.50, stoofperen 34.0038.00, appels 56.00—71.00, nieuwe aard appelen 82.0094.00. ZWAAG, 11 Mei. Late aard appelen 3.905.00, vroege aardappe len 0.80—1.15, sjalotten 51.00—73.00, spinazie 11.0025.00, postelein 29.00 —36.00, prei 20.00—41.00, witlof 60.00 87.00, tomaten 0.25 p. stuk, radijs 7.00—8.00, rabarber 7.00—14.00, an dijvie 55.00—56.00, sla 7.30—18.20, bloemkool 38.0086.00, komkommer 21.00—38.00, perzikken 15.00—50.00, aardbeien 0.03—0.05 per stuk, goud- reinetten 70.0093.00 present van engeland 54.0072.00, zoete erm- gaard 55.00, jonathan 52.00117.00, gieser wildeman 40.0047.00, win ter jan 32.0040.00, gratiool 30.00— 32.00, st. remy 30.0036.00. LANGEDIJK. 11 Mei. 2500 kg prei 3041, 3000 kg aardappelen 3, 40 kg nieuwe aardappelen 87, 8700 kg bieten 6, 600 kg witlof I 70, 15000 kg rabarber 4.306.50. N.-SCHARWOUDE, 11 Mei. 6009 kg kroten I 5.90, II 3.50. 22000 kg prei I 28—53, II 14—24, 6000 kg ra barber 4—6.20, 1500 kg witlof I 34, II 77, III 38—63.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2