Nieuw Nederlands7 monetaire positie De toekomst blijft onzeker Zware brand in een lompen- pakhuis te Amsterdam Grote Drie blijven in Berlijn Kota Inten" haalt evacué's van Ambon EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Deviezennota maant tot waakzaamheid Waakzaamheid tegen inflatoire krachten Admiraal Fraser bij de Koningin Vechtpartij eist twee doden Laatste beroep op Rusland tot het houden van verkiezingen - Het plan-Schuman Café door explosie en brand vernield 10 doden bij vliegtuigbotsing Melkproductie 17 pet. gestegen Raffinaderij Pernis in gebruik genomen Kustvaarder liep aan de grond Franse wapentrein aangevallen „Katholieke Actie van Wisjinsky Uitslag Britse verkiezingen Australisch piloot ernstig gewond Ambonese KNIL-leden weigeren bevel van kolonel Scotborch op te volgen Scherpe critiek van Bevin Atoombom in kleinere uitgave Communistenleider uit partij gezet Het vliegongeluk bij Haarlem Ook Oost-Sumatra voor eenheidsstaat Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET REIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel A s H VAN HEDEN Pag. 1 Zaterdag 13 Mei 1950 46e Jaargang No. 11863 Kantoren: HOORN, Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Mede namens zijn ambtgenoten Stikker, van den Brink en Mansholt heeft gisteren minister Lieftinck de Tweede Kamer een nota inzake de deviezen positie van Nederland aangeboden. De regering constateert o.a.: de verbetering van de binnen landse monetaire toestand heeft zich in het afgelopen jaar voortgezet. In de laatste twee maSnden van 1949 steeg de totale hoeveelheid geld met 200 millioen door de gunstige ontwikkeling van de betalingsbalans. De deviezenreserves namen toe. Terwijl het nationale inkomen met 12 pet. steeg tot 14 milliard, bedroeg de toeneming van de geldhoeveeiheid slechts enkele percenten. De regering is er ondanks zeer belangrijke credietverlening aan Indonesië in 1949 in geslaagd haar behoeften aan kasmiddelen nagenoeg geheel op niet-inflatoire wijze te dekken. Ovef de monetaire vooruitzich ten voor 1950 is nog niets met zekerheid te zeggen. De begroting 1950 vertoont, na aanvankelijk met een batig saldo van 20 mil lioen te zijn ingediend, tengevol ge van de devaluatie en de be sluiten ter R.T.C. opnieuw een na delig saldo dat in het begin van het jaar op 200 millioen is geschat. Hoewel in 1950 de credietverle ning aan Indonesië belangrijk minder zal zijn en gerekend mag worden op extra ontvangsten we gens het inhalen van de achter stand bij de belastingheffing, zal toch voor het handhaven van het binnenlands monetair evenwicht op langere termijn voortdurende waakzaamheid geboden blijven. Het geleidelijk verminderen van de buitenlandse hulpverle ning zal er toe leiden, dat ook de geldverminderende werking die van die hulpverlening thans uit gaat, langzamerhand zal afnemen. Verbetering van de budgetaire positie zal noodzakelijk zijn om te verhinderen dat deze omstandig heid aanleiding geeft tot een uit breiding van de geldhoeveeiheid die de behoeften van het verkeer te boven gaat. De tijd zal slechts kunnen leren of het doel van de vrijmaking van BEVELHEBBER BRITSE VLOOT H. M. Koningin Juliana heeft gisterochtend op paleis Soestdijk ontvangen de First Sea Lord der Engelse admiraliteit bevelhebber der Britse zeestrijdkrachten, Ad miral of the Fleet Lord Fraser of North Cape, die in gezelschap van enige zijner hoge officieren circa elf uur ten paleize arri veerde. De chef van het Militaire Huis van H. M. de Koningin, vice-admi- raal N. A. Rost van Tonningen en de adjudant van H. M. luitenant ter zee eerste klasse C. W. T. baron van Boetzelaer ontvingen het gezelschap en stelden Lord Eraser aan de Landsvrouwe voor. Nadat de koningin zich ongeveer een half uur met de First Sea Lord had onderhouden liet zij ook de andere leden van het gezelschap aan zich voorstellen. Te ruim half twaalf vertrokken de Engelse gas ten van het paleis. Met de torpe- dobootjager H.M.S. „Nepal" arri veerde Lord Fraser gistermorgen om tien uur in de Amsterdamse haven. Vandaag brengt hij een bezoek aan Rotterdam, morgen komt Lord Fraser naar den Hel der. Alsmede twee zwaar- en èèn lichtgewonde Donderdagavond omstreeks half twaalf ontstond in café Smeets te LeyenhoekSittard, gelegen aan ue neerlenerweg een hooglopende ruzie, die al heel spoedig in een ware veldslag ontaardde, waarbij van messen gebruik gemaakt werd en ook een serie schoten uit een revolver gelost werd. De kastelein vluchtte achter s.in tapkast vandaan en waar schuwde telefonisch de politie, toen deze ter plaatse verscheen vond zij twee doden, de gebrs. fjasili, woonwagenbewoners uit Noord-Brabant en Zuid-Holland. „Verder was de 85-jarige Hart uit Leyenbroek levensgevaarlijk gewond en ook een zekere Marx, uit bittard. Een broer van deze laatste bleek lichtgewond te zijn. overige leden van het gezel- P' dat bestond uit acht man- Ho u een vr°uw, waren er met 1 auto's waarmede zij om- acht uur in de avond arri veerden, tussen uit gegaan. De znlu? ste^ een uitgebreid onder- zoex in en is overgegaan tot arres- n„u jVa? y„erschillende personen, geno e auto's zijn in beslag het goederenverkeer: intensive ring van het inter-Europese han delsverkeer, toenemende concur rentie en daarmede gepaard een zo economisch mogelijke gebruik making van de West-Europese productiefactoren, zal worden verwezenlijkt. Voor Nederland met zijn gematigd tarief van in voerrechten en voor bepaalde o.m. textiel-artikelen nog niet geheel verzadigde markt, zal de vrijma king althans aanvankelijk een ver groting van de import tengevolge hebben, ook door voorraadvor- ming. De invoer uit Duitsland zal aanzienlijk uitgaan boven die in 1949. Gevolgen der devaluatie. Wat de invloed van de devalua tie op de totale Nederlandse han delsbalans is geweest, kan nog moeilijk worden gezegd. Daar de laatste jaren belang rijke bedragen aan buitenlandse credieten zijn opgenomen in valu ta's die niet of minder dan de gul den zijn gedevalueerd, vergen echter rentebetalingen en aflos singen thans hogere bedragen in guldens waardoor lopende reke ning en kapitaalbalans extra wor den belast. Toch komt de rege ring tot de conclusie dat de deva luatie, zij moge dan niet de fun damentele problemen hebben op gelost waarvoor ons land zich bij het herstellen van evenwicht op de betalingsbalans ziet gesteld, toch voor het bereiken van het beoogde doel gunstiger voorwaar den heeft geschapen. De regering acht zich niet ver antwoord, voorspellingen te doen omtrent de ontwikkeling van de betalingsbalans in 1950. Hoewel zij geen slechter eindresultaat verwacht, zullen zich toch verdere verschuivingen voordoen in sa menhang met de zich wijzigende ontwikkeling van het internatio nale handels- en betalingsverkeer. De eerste maanden van 1950 hebben geen verbetering getoond in vergelijking met de overeen komstige periode in 1949. Daar de Nederlandse reserves aan goud en allerwegen accepta bele deviezen slechts toereikend zijn voor een importfinanciering van circa drie maanden is grote voorzichtigheid vereist. Ook het verhogen van de tarie ven door sommige landen en het instellen van nieuwe heffingen, waarvan vooral ook de landbouw- exportpolitiek de weerslag onder vindt, werken belemmerend op de liberalisatie van het handelsver keer. Op 3 a 400 millioen gulden schat de regering de gunstige invloed die de volgende toevallige of een malige factoren op de betalings balans 1949 hebben gehad: de droogte die in 1949 ongunstige in vloed heeft gehad op de oogsten in een aantal Europese landen, de tijdelijke eenzijdige liberalisatie van de Nederlandse import in West-Duitsland, de verbetering van het verkeer met Indonesië, waarvan niet kan worden ver wacht dat zij zich in dit tempo kan handhaven en de gevolgen op korte termijn van de devaluatie. Daar van het kastekort van het Rijk dat bepalend is voor het mo netaire effect van de Rijksbegro ting in 1950 groter geldvermeer- derende invloed zal uitgaan dan in 1949 het geval was, zal inder daad moeten worden gewaakt te gen een toestand, waarin de infla toire invloeden tegenover de de- flatoire aan kracht winnen. Indien dat het geval zou zijn, zou de binnenlandse koopkracht een te grote zuigkracht uitoefe nen op de goederenstroom, welke thans met minder hindernissen het land kan binnenkomen, ter wijl de middelen om deze stroom te stuiten niet meer in dezelfde mate ter beschikking staan. Te vens zou een eventueel daarmede gepaard gaande spanning tussen lonen en prijzen ongewenste ge volgen kunnen hebben, terwijl de export van goederen en diensten daardoor zou worden geremd. Een overzicht van de conferentietafel in Lancaster House in de Britse hoofdstad tijdens de besprekingen der ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Engeland en Frankrijk. LONDEN. De drie ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben gisteren na de tweede zitting van hun conferentie te Londen een communique uitgegeven, waarin zij verklaren, dat de drie westelijke mogendheden hun rechten te Berlijn zullen hand haven. Intussen zullen zij blijven streven naar de vereniging van de gehele stad door vrije verkiezingen. In een tweede communiqué, dat de ministers uitgaven, verklaar den zij met „verrassing en diepe bezorgdheid" kennis te hebben ge nomen van de Sowj et-Russische verklaring, dat de repatriëring van Duitse krijgsgevangenen uit Rus land is geëindigd. Zij achten de Sowj et-Russische verklaring in strijd met het feit dat een zeer groot aantal Duitse gezinnen nog wachten op de te rugkeer van bloedverwanten, van wie zij uit Sowjet-Russische krijgsgevangenschap bericht had den ontvangen. De Sowj et-Unie is ook in ge breke gebleven talrijke burgers van door de Duitsers bezette lan den, die in de oorlog krijgsgevan gen zijn gemaakt, alsmede meer dan 300.000 Japanse krijgsgevan genen te repatriëren. De ministers zijn overeengeko- Vannacht even voor twee wer den bewoners van de Lange Beestenmarkt en de Herderinne- straat in Den Haag opgeschrikt door een ontploffing in het café „Albert" op de hoek van deze twee straten. Door onbekende oorzaak was in het café brand ontstaan en daardoor was een koolzuurcylinder die voor de bierpomp gebruikt werd, geëx plodeerd. Het gevolg was, dat vrijwel alle ruiten van het café en van de er boven gelegen etage en verschillende ruiten aan de overkant van de Herderinnestr sprongen. Het vuur breidde zich snel uit en in korte tijd was 't café, dat de gehele parterre van het drie verdiepingen hoge pand besloeg en dat pas heropend was, geheel uitgebrand. De be woners van de bovenverdieping moesten in allerijl vluchten. De brandweer verscheen met twee autospuiten en gaf met drie stra len water. Reeds om tien over twee kon gemeld worden dat men de brand meester was. LONDEN, (Reuter). Men ge looft dat tien leden van de Britse Luchtmacht om het leven zijn geko men bij een botsing in de lucht tus sen een Lincolnbommenwerper van de R.A.F. en een jager tijdens een oefening bij Fayid in Egypte, zo deelt het Britse ministerie voor de luchtvaart mede. De stoffelijke resten van de slachtoffers zfjn nog niet gevonden. IN EERSTE KWARTAAL 1950 De goede voederpositie en de gunstige weersomstandigheden in het eerste kwartaal van 1950 leid den bij een uitbreiding van de melkveestapel met ca. 5 pet. t.o.v. de overeenkomstie periode in 1949 tot een stijging van de melk productie, waardoor de aanvoer van melk 17 pet. hoger was dan in het eerste kwartaal 1950. In totaal werd in deze drie maanden 916.000 ton melk door veehouders aan de fabrieken af geleverd. Hiervan ging 367.000 ton gestandaardiseerde melk (met 2Vs pet. vet) in consumptie. De productie van boter bedroeg ruim 16.000 ton, ca. 35 pet. meer dan in 1949. De productie van fa- briekskaas daalde met 14 pet. tot 15000 ton. De productie van gecondenseer de melk bedroeg ca. 34.000 of 7000 ton meer dan in 1949. Relatief de grootste uitbreiding onderging de productie van melkpoeder, nl. van 2000 op 7000 ton. Op de olieterreinen te Pernis bij Rotterdam is gisteren de reus achtige Caltex-raffinaderij in ge bruik gesteld. Minister van den Brink verichtte deze handeling door met het omhalen van eeh handle de sirenes op het gehele terrein in werking te stellen. 18 maanden is aan deze raffina derij gearbeid. 25 millioen kg staal en evenveel beton en steen zijn bij de bouw verwerkt. Tachtig tanks kunnen 560 millioen kg olie bergen. Hoewel de binnenlandse productie momenteel 1/3 van onze behoefte dekt, zal de raffinaderij voornamelijk olie uit Arabië ver werken. De eindproducten vinden in West-Europa een willige markt Het werk is zo uitgevoerd, dat de capaciteit nog tot het driedub bele kan worden opgevoerd -'n prettig geluid voor de Marshall ambassadeur Clarence Hunter, die de ingebruikstelling bijwoonde. men alles in het werk te stellen om inlichtingen te krijgen over het lot van de niet gerepatrieerde burgers en krijgsgevangenen in de Sowjet-Unie en om in het grootst mogelijke aantal gevallen hun repatriëring te bewerkstelli gen. Uit gewoonlijk betrouwbare bron werd later vernomen, dat de ministers overeengekomen zijn een commissie in te stellen, die in September rapport zal uitbrengen over de herziening van het Duitse bezettingsstatuut, alsmede dat zij besloten hebben een laatste be roep op Rusland te doen wat be treft het houden van verkiezingen in geheel Duitsland onder omstan digheden die voor het Westen aan vaardbaar zijn. Bij het ter sprake brengen van zijn plan tot integratie van de steenkool- en staalindustrie in Frankrijk en Duitsland heeft Schuman er de nadruk op gelegd, dat, wat de Franse regering be treft, er geen sprake van een kartel is. Naar vernomen wordt, hebben Bevin en Acheson te ken nen gegeven, dat zij het belang van het Franse initiatief ten volle erkennen, maar hun standpunt niet kunnen definiëren zolang het plan niet in details is uitgewerkt. Eden, de plv. conservatieve leider heeft het plan „in beginsel" ver welkomd. De drie ministers van Buiten landse Zaken van de Beneluxlan- den zullen vanmiddag confereren met hun ambtgenoten van Enge land, Frankrijk en de Verenigde Staten. Men verwacht, dat ook het plan- Schuman en de resultaten van de besprekingen der Grote Drie hier over ter sprake zullen komen. Zij zullen ook de Beneluxministers raadplegen over alle verklarin gen, die zij over de Duitse kwes tie willen publiceren. „CASTOR" UIT GRONINGEN BREST, 12 Mei. Tengevolge van de mist is het 199 ton metende Nederlandse vrachtschip „Castor" van de firma N. Mulder te Gro ningen op weg van New Castle naar Cherbourg bij het eiland Be- niguet aan de grond gelopen. Na enige uren is men er in geslaagd het schip weer vlot te krijgen. Het heeft de haven van Brest bereikt. NANTES (Reuter). Twee a driehonderd jongelui is overalls hebben te Nantes een aanval ge daan op een trein met Ameri kaanse wapens. Een stuk mari- negeschut werd uit de trein ge worden. De trein passeerde Nantes op weg naar Bordeaux en moest voor een onveilig sein stoppen. Het vertrek werd verhinderd door een wagen die op een over weg dwars over de rails werd geplaatst. De treinbewaking kon niets tegen de jongelui uitrichten. Toen de politie per autobus ar riveerde, trokken de aanvallers zich ordelijk terug. De trein had ruim twee uur vertraging. ALLE KLOOSTERS GESLOTEN IN SLOWAKIJE De Vaticaanse radio heeft, on der aanhaling van „geloofwaar dig" genoemde bronnen, omge roepen, dat Wysjinsky, de Sov jet-Russische minister van bui tenlandse zaken, in gezelschap van een aantal Sovjet-Russische ambtenaren, op een besloten bij eenkomst te Karlovy Vary zelf het plan zou hebben uitgewerkt voor de oprichting van de „Ka tholieke Actie" onder staatstoe zicht een schisma te verwekken in de schoot van de kerk in Tsjecho-Slowakije. Volgens de Vaticaanse Radio zouden verder berichten zijn ontvangen uit Slowakije, dat alle kloosters daar zijn gesloten en de geestelijken naar concentra tiekampen gebracht. Hierbij zou den heiligschennende daden zijn gepleegd. Op 18 April, aldus de berichten, zouden in het Fran ciscaner klooster te Bratislava fotografieën zijn gemaakt om aan de hand daarvan de paters vgn zedeloosheid te kunnen be schuldigen. De volledige uitslagen'van de Britse gemeenteraadsverkiezingen zijn thans bekend. De Conserva tieven wonnen 279 zetels en ver loren er 69; Labour: verlies 207 en winst 128; onafhankelijken: verlies 167 en winst 58. De com munisten verkregen geen enkele zetel. De verkiezingen zijn gehouden in grote steden, Londen uitge zonderd. Er werd gestemd voor een derde deel van de gemeen teraden. Vrijdagmiddag kort voor drie uur werd de Amsterdamse brandweer gealarmeerd voor een brand in het gebouwencomplex van de voormalige bierbrouwerij van Van Vollenhoven aan de Hoogte Kadijk, waar de groot handel in lompen en oud papier, de firma Emiel de Raay, is ge vestigd. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat kort na het eerste alarm het sein „middel- brand werd gegeven en groot materiaal, o.a. de drijvende mo torspuit „Jan van der Heyde" aanrukte. Het vuur woedde in een aan het water gelegen voorvleugel van het hoofdgebouw. Via de daken van de bijgebouwen leid den de brandwachts een groot aantal slangen naar de vuur haard. Grote hoeveelheden oud papier in zakken en in balen geperst grondstof voor de fa bricatie van nieuw papier waren in deze ruimte opgesla gen. Vermoedelijk is de brand boven in de vleugel ontstaan en naar beneden doorgeslagen. Een witte, later bruin gekleur de dichte rook hing in de omge ving van het fabriekscomplex. Hoewel de oorzaak nog niet be kend is, werd wel gemeld, dat op het dak van de vleugel een lasser bezig was geweest met 'n brander ijzer af te branden. Er waren echter de gebruikelijke veiligheidsmaatregelen getroffen zo werd van de zijde der firma medegedeeld. Arbeiders sleep ten uit het onderstuk van de vleugel reeds gedeeltelijk door BIJ SCHIETPARTIJ IN DJAKARTA Donderdagavond omstreeks 11 uur werd op Pegansaan te Dja karta een aantal schoten op een personenauto gelost, waardoor de Australische piloot Roderick van de Garnda Indonesian Airways ernstig gewond werd. Van bevoegde zijde werd over de toedracht van het incident ver nomen, dat op genoemd tijdstip een van een tweetal militairen van de Indonesische federale strijdkrachten die op patrouille waren plotseling van achter Werd aangereden door een auto, waar in, behalve de Australische piloot nog een andere persoon gezeten was. Nadat driemaal vergeefs sommatie tot stoppen was gege ven en waarschuwingsschoten in de lucht waren gelost, schoten de militairen op de wagen, die zich slingerend verwijderde. Nadat hij tot stilstand was gekomen, bleek de Australische piloot in de maag te zijn getroffen. Zijn toestand is zorgwekkend. DJAKARTA (Aneta) Van de zijde van het Nederlandse Hoge Commissariaat werd gis teravond medegedeeld dat de ontwikkeling van de situatie op Ambon er toe heeft geleid, dat op intiatief van het Hoge Com missariaat maatregelen zijn ge nomen om de Nederlandse bur gers, die daartoe de wens te kennen hebben gegeven, van 't eiland te evacueren. Hiertoe is het m.s. Kota Inten naar Ambon gedirigeerd. Het schip zal heden van Ambon naar Djakarta vertrekken met 300. voornamelijk Nederlandse, burgers. Tevens bevinden zich aan boord enige honderden In donesische leden van het KNIL, niet Ambonezen, met hun gezin nen. Van zeer welingelichte zijde verneemt de speciale correspon dent van het ANP verder dat dit betekent, dat de Ambonese le den van het KNIL hebben ge weigerd, het bevel van kolonel Schotborch op te volgen, het geen dus de consequentie heeft, dat de verdere banden met het KNIL worden afgesneden en zij uit het KNIL zullen worden ge stoten met het verlies van alle rechten. De verwachting bestaat dat de APRIS, ondersteund door de In donesische marine, thans tegen Ambon gewapend zal optreden, ofschoon hieromtrent nog geen positief besluit is genomen. het vuur aangetaste balen en zakken oud papier weg en wier pen deze in het water van de ..Nieuwe Vaart", die aan de achterzijde van het complex ligt Uit voorzorg werden ook twee, met papier geladen, dekschuiten die vlak bij de brandende vleu gel gemeerd lagen, naar een veiliger plek verhaald. Om drie minuten voor half zes kon com mandant, J. B. Schuitemaker, die persoonlijk de blussing leidde, „brand meester" geven. De na- bli\ssing nam nog geruime tijd in beslag. OP SCHUMAN'S VOORSTEL? LONDEN, 13 Mei. (Reuter). Volgens de diplomatieke medewer ker van de (Conservatieve) „Daily Telegraph" heeft minister Bevin tij dens de gisteren te Londen gehou den besprekingen der „Westelijke Grote Drie" scherpe critiek ge oefend op het voorstel van minister Schuman, om de Franse en Duitse steenkool- en staalindustrieën on der een gemeenschappelijk beheer te plaatsen. De medewerker meldt verder, dat minister Schuman verrast scheen te zijn over de houding van Bevin en dat hij, toen de Britse minister van Buitenlandse Zaken uitgesproken was, spijtig opmerkte te hopen dat de bijval, welke pre mier Attlee Donderdag jl. in het Lagerhuis met betrekking tot zijn voorstel had betuigd, nog steeds kenmerkend zou zijn voor de hou ding der Britse regering. Gisteravond hebben ambtena ren te Washington onthuld, dat de Ver. Staten momenteel atoom bommen hebben vervaardigd, die aanmerkelijk kleiner van omvang zijn dan de oorspronke lijke bommen; zijn klein ge noeg om door straalvliegtuigen te kunnen worden vervoerd. Het kleinere formaat betekent ech ter niet, dat de uitwerking daarom minder krachtig is dan die van de originele bom. De verklaring van de kleine omvang van de nieuwe bom ligt volgens deskundigen in een niet-explosief omhulsel, waardoor het mogelijk is ge worden de minimaal benodigde hoeveelheid splijtbare stof uranium of plutonium te ver minderen. NAAR RUSLAND ONTVOERD? Het hoofdkantoor van de West- Duitse communistische partij te Frankfort heeft bekend gemaakt dat Kurt Müller. lid van de West-Duitse Bondsdag en vice- voorzitter van de West-Duitse communistische partij, uit de partij is gestoten, omdat hij in „voortdurend contact met de ge heime dienst van een vreemde mogendheid" stond. Gisteravond werd bericht, dat Müller verdwenen is. De te Bonn circulerende geruchten, dat hij naar de Russische zone is ont voerd, konden niet worden be vestigd, doch de hoofdcommissa ris van politie te Hannover, waar Müller gewoonlijk verbleef, zei- de, dat hij verschillende dagen niet thuis is geweest. PILOOT KIEMEL UIT LEEUWARDEN OMGEKOMEN Het gistermorgen bij Haarlem neergestorte vliegtuig werd be stuurd door de 20-jarige matroos eerste klasse, leerling onderofficier vlieger Jitze Kiemel uit Leeuwar den, die bij dit ongeluk om het le ven kwam. Matroos Kiemel was sedert 1 October 1948 leerling vlieger. Hij had zijn brevet, maar zijn opleiding was nog niet vol tooid. De voorlopige vertegenwoordi gende raad voor de Negara Oost Sumatra heeft zich Donderdag accoord verklaard met de vorming van een eenheidsstaat via de R.I.S. De raad heeft de regering van Oost Sumatra machtiging ver leend om onderhandelingen te voeren over de omvorming van de R.I.S. in een eenheidsstaat. Het staartstuk van de „Firefly" van de Marine Luchtvaartdienst die Vrijdagmorgen midden in het bebouwde Haarlemse Bos- en Vaartkwartier op een weiland neerstortte.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1