Nieuw Westelijke grote drie zijn het eens over de grote lijnen der wereldpolitiek „Ik denk er niet aan om af te treden PATER LOMBARDI in de hoofdstad Nederlandse Raad Europese Beweging bijeen Jhr. van der Goes van Naters onderneemt een politiek experiment Rusland krachtiger veroordeeld dan ooit Heidebrand in Brunssum Treinbotsing in Engeland EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN Ministers in Londen zijn geslaagd De ministersconferentie in Londen Belangrijke verklaring over Duitsland Enthousiaste reacties De Staatssecretaris van Oorlog: K.N.I.L. na 26 Juli a afgedaan 4 resoluties aangenomen 40 gewonden Geval van nekkramp Duizenden luisterden in gespannen aandacht Prins Bernhard op weg naar huis Brand vernielt Japanse stad Koningin Juliana: moeder van het jaar Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f J.50 per mnd., exclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET EEH Buiten God. is veilig. t nergens (Vondel) s H AN HEDEN Pag. 1 Maandag 15 Mei 1950 46e Jaargang No. 11864 Kontoren: HOORN, Draaisingel 59, ieL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 LONDEN, 13/14 Mei (Reuter). De ministers van buitenlandse zaken van de westelijke Grote Drie hebben Zaterdagavond, na een driedaagse bespreking, medegedeeld, dat zij het eens waren geworden over de grote lijnen van hun politiek in alle delen van de wereld en dat zij plannen hadden gemaakt voor nauwere coördinatie van de gezamenlijke hulpbronnen der drie landen. De staatslieden Dean Acheson, Ernest Bevin en Robert Schuman brandmerkten de Sovjet- Unie als „de enige militaristische en agressieve mogendheid ter wereld", een veroordeling welke door diplomatieke waarnemers beschouwd wordt als verreweg de krachtigste tot nog toe. Er werden twee communique's afgegeven en een verklaring, die speciaal gewijd is aan het probleem Duitsland. Daarin wordt gezegd, dat Duitsland zo spoedig mogelijk deel moet uitmaken van de gemeenschap der vrije volkeren in Europa. Zowel in Duitsland als in de overige landen van West-Europa is deze verklaring met instemming ontvangen ook in Frankrijk was men van oordeel, dat de Franse openbare mening er zich mee zou kunnen verenigen. De Benelux-landen hebben de besluiten van Londen goedgekeurd. In 't eerste communiqué wordt gezegd, dat de drie regeringen het in principe eens zijn over de be langrijkheid van de politieke ont wikkeling van de volkeren van Afrika en het bereiken van betere economische en sociale omstandig heden. De nieuwe regeringen in dit gebied zullen zij aanmoedigen en steunen. Bevolkingsvraagstuk In het tweede communiqué ver klaren de ministers, dat zij des kundigen zullen aanwijzen om de problemen van overbevolking in West-Europa te bestuderen en de mogelijkheid van aanvullende plannen voor emigratie, in het bijzonder uit Italië en Duitsland. Vredesverdrag Oostenrijk De ministers bevestigen hun verlangen wat betreft het spoedig tot stand komen van een vredes verdrag met Oostenrijk en hopen de komende dagen over dit onder werp te spreken. Onder andere besloten de mi nisters de maatregelen te coör dineren ter voorkoming van het binnensmokkelen van wapens in Zuid-Oost-Azië en elke gelegen heid te baat te nemen om „de be doelingen en methoden in 't licht te stellen van het communistisch imperialisme, dat, onder voor wendsel van aanmoediging van nationalistische bewegingen, in feite er slechts naar streeft deze bewegingen in zijn macht te krij gen en te gebruiken voor expan sionistische politiek". Men kwam tot de slotsom, dat er veelvuldig overleg tussen de drie mogendheden moest worden gepleegd en besloot in de nabije toekomst wederom bijeen te ko men, mogelijk in New York, voor de aanstaande vergadering van de Assemblee der V.N. Verklaring over Duitsland In een verklaring over Duits land wordt gezegd, dat Duitsland zo spoedig mogelijk deel zal gaan uitmaken van de vrije volken van Europa in overeenstemming met de reeds eerder vastgelegde poli' tiek. De bezetting zal echter voort gezet worden met het oog op de verdeeldheid van Duitsland en de internationale situatie. De voor uitgang naar de vrijheid zou af hangen van de mate waarin rege ring en volk van de West-Duitse Federatie vertrouwen en wil tot openlijke samenwerking tonen. Het tempo, zo gaat de verkla ring verder, zal afhangen van de mate waarin de westelijke geal lieerden bevredigd zijn over de eigen veiligheid door de ontwik keling in Duitsland en de wens tot vrede en samengaan bij de Duitsers zelf. Een andere factor zou de voor uitgang zijn welke gemaakt wordt bij het scheppen van een toestand „waarin werkelijke democratie regeert en de gerechtvaardigde vrijheden van het individu gega randeerd zijn". Duitse reacties Dr. Adenauer, de West-Duitse kanselier, die uitdrukking heeft gegeven aan zijn vreugde, dat de conferentie te Londen „zo goed is afgelopen", verklaarde, dat uit het communiqué duidelijk blijkt, dat de drie westelijke geallieerden vastbesloten zqn, Duitsland zo spoedig mogelijk volledige vrij heid van handelen te geven en in de landengemeenschap op te nemen. Het communiqué zal in zeer brede kring in Duitsland met voldoening ontvangen worden, aldus Adenauer. On Schiphol, waar hii afscheid nam van dr. Hirschfeld. die naar Djakarta terugkeerde, hebben wii een kort gesprek gehad met de staatssecretaris van Oorlog, mr. W. H. Fockema Andreae. die Woensdagavond na een verblijf van enige tiid in Indonesia, waar hii besprekingen heeft gevoerd over de liquidatie van het KNIL. was teruggekomen, aldus het A.N.P. „Na 26 Juli zal het K.N.I.L. op gehouden hebben te bestaan", zo vertelde mr. Fockema, „en daar mee zal een grote zorg van de re gering der R.I.S. zijn weggeno men. De medewerking, die ik on dervond van de Sultan van Djok- ja. de minister van defensie der R.I.S., is zeer prettig geweest en mij is gebleken, dat de gemaakte afspraken prompt worden uitge voerd. Overmorgen sluit de moge- hlkheid voor de leden van het K.N.I.L. om te kiezen of zij over willen gaan naar de Kon. Land macht of naar de Apris. Deze keu ze is vaak moeilijk geweest, maar fen,® moet de dag komen, dat een beslissing wordt genomen. Voor ue Indonesische leden van het K.N.I.L. is door de R.I.S.-regering een redelijke pensioenregeling ge garandeerd, die ongeveer over eenkomt met de vooroorlogse. Het Europese K.N.I.L.-personeel *»1 worden gerepatrieerd met troepentransportschepen. Zij zul len dezelfde faciliteiten krijgen als de mannen van de K.L. De voorwaarden voor het overmaken van hun spaargeld zijn gelijk aan die van de burgers, hetgeen mis schien voor velen een teleurstel ling zal zijn. Er zal echter voor worden gezorgd, dat zij hier in Nederland niet door zorgen be hoeven te worden gekweld, want wij hebben er niets aan wanneer het kader van de K.L. wordt aan gevuld met mensen, die door zor gen in beslag worden genomen. Tegenspraak Nogmaals sprak mr. Fockema de geruchten, als zou hii spoedig ziin functie van staatssecretaris neerleggen, tegen. „Ik heb de taak een leger op te bouwen en die taak is nog lang niet vervuld. Slechts indien mii zou bliiken. dat ik haar niet zou kunnen vervullen en onder 'n leger versta ik een goed leger zou ik geneigd ziin miin functie neer te leggen, maar daar is op het ogenblik geen reden voor". MR. E. N. VAN KLEFFENS LECT MEDIO JUNI AMBT NEER Naar het ANP verneemt zal H. M.'s ambassadeur te Washington, mr. E. N. van Kleffens, zijn func tie omstreeks 15 Juni a.s. neer leggen. Hij zal eerst een maand va- cantie in de Verenigde Staten door brengen alvorens naar Nederland te komen. De geschillen in de V.N. Naar van gezaghebbende zijde wordt vernomen, besloten de drie ministers ook nieuwe pogingen in het werk te stellen om over de geschillen in de V.N. ten aanzien van koloniale kwesties heen te komen. Canada deelgenoot besprekingen Naar verder uit bronnen, die in nauw contact staan met de drie delegaties, wordt vernomen, heb ben de drie ministers besloten Canada deelgenoot te maken van de verdere besprekingen over ontwikkelingen op lange termijn inzake de economische samenwer king tussen Europa en Noord- Amerika. Commentaar Radio Moskou Radio Moskou heeft in honderd woorden zonder commentaar een samenvatting gegeven van de communiqué's, die de drie weste lijke ministers over hun bespre kingen te Londen hebben uitge geven. DR. HIRSCHFELD TERUG NAAR INDONESIË Datum van aftreden nog niet bekend Zaterdagavond is de Hoge Com missaris van Nederland in Djakarta dr. H. M. Hirschfeld, naar zjjn standplaats teruggegaan. Hij deelde mede, dat zijn besprekingen met de leden van de Nederlandse regering nuttig zijn geweest. Zijn verblijf in Djakarta zal van betrekkelijk korte duur zijn, maar de heer Hirschfeld kon ons geen datum noemen van zijn aftreden als Hoge Commissaris. Dit zal echter wel in de nabije toe komst geschieden. De Hoge Commissaris werd uit geleide gedaan door de ministers Götzen en van Maarseveen en de staatssecretarissen dr. Blom en mr. Fockema Andreae. PROJECTIELEN ONTPLOFTEN Omstreeks half zes Zondagmid dag, een uur nadat het Limbur- giavuur" geblust was op het sport terrein aan de rand van de Bruns- sumse heide (waar de wedstrijd Limburgia-Ajax gespeeld werd) stegen enorme rookwolken uit die heide omhoog. Vermoedelijk door het achteloos wegwerpen van een sigarettenpeukje door een wande laar op de weg Brunssum-Wau- bach was heidebrand ontstaan. Het vuur werd door de wind aangewakkerd en binnen een uur stond een oppervlakte van ruim twintig hectare in lichter laaie. Enkele katholieke verkenners uit Brunssum, die toevallig in de buurt waren en een vijftigtal andere personen en de brandweer wisten de gemeentelijke aanplan ting, die achter de z.g. brandweg ligt, te redden. Verschillende pro jectielen, die nog in de heide ble ken te liggen, kwamen tot ont ploffing. Persoonlijke ongelukken gebeurden daarbij niet. Ook in Gelderland Vrijdagmiddag heeft in de on middellijke omgeving van hotel „De Viersprong" aan de Rijks straatweg Apeldoorn-Voorthuizen een hevige heidebrand gewoed. De in allerijl gewaarschuwde Ve- luwse bosbrandweren hebben na enkele uren zware arbeid de brand kunnen blussen. De rode haan eiste enige ha heide op. Vermoed wordt dat een brandend peukje cigaret de oorzaak van dit onheil is geweest. KONINKLIJK BEZOEK AAN GELDERLAND Het bezoek, dat H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden aan de provincie Gelderland zullen brengen, is thans bepaald op 10 en 11 Jnli aanstaande. Op vèrschillende plaatsen langs de Nederlandse kust zijn auto matisch registrerende peilschalen aangebracht, die van groot belang zijn voor de berekening van de gemiddelde waterstand ten opzichte van het land in de loop der jaren. De op de foto afgebeelde peilschaal .welke zich bevindt bij Ootmarsum. PASSIESPELEN TE TEGELEN In „De Doolhof" te Te- gelen werd Zaterdag de generale repetitie ge houden van de op 21 dezer beginnende Pas sie-spelen. Tijdens het Laatste Avondmaal: resp. tweede van links en vierde van links de vertolkers v. d. Judas- en Christus-rollen. De Nederlandse Raad der Europese Beweging heeft in Eindhoven vergaderd; tal van Nederlandse politici woonden de bijeenkomst bij. De vergadering stond o.l.v. de heer Serrarens. Mej. Klompe, lid vapi de Tweede Kamer, leidde een 4-tal resoluties in, die ge richt zullen worden tot het Nederlandse volk, de Staten-Gene- raal, de commissie voor de grondwetsherziening en de Raad gevende Vergadering te Straatsburg. De resolutie, gericht tot de openbare mening houdt in, dat de volkeren een deel van hun souvereiniteit zullen moeten af staan aan een Europese politieke autoriteit, ten gunste van ge meenschappelijke uitvoering van rechten. Een federale unie zal ten spoedigste tot stand moeten komen. Een politiek gezag moet een gemeenschappelijk beleid voor de staten-leden van de raad van Europa vaststellen. Onder werpen van beleid zijn: bescher ming rechten van de mens, so ciale en economische eenwor ding, gemeenschappelijke mili taire verdediging. Men over weegt een aantal functionele in stellingen. Een gelijke resolutie is gericht tot de volksvertegenwoordiging en de commissie tot wijziging der grondwet, om althans met een eventuele federale unie rekening te houden Vluchtelingenvraagstuk, Een derde resolutie bevat een dringende oproep tot de raadge vende vergadering om een com missie voor het vluchtelingen vraagstuk in Duitsland en Oos tenrijk in het leven te roepen. Een vierde resolutie houdt een beroep in op de raadgevende vergadering om zich met een uitspraak te richten tot de na tionale parlementen, teneinde de grondwetten aldus te wijzi gen, dat een supra-nationaal or gaan mogelijk is. Tevens werd te kennen gegeven, dat een een heid in de sociale wetgeving ge wenst is. De heer Serrarens hield een rede, waarin hij een overzicht gaf van de politieke situatie en als geneesmiddel de federale urne aanbeval. Een dergelijk plan mag nooit „leeg anti-communistisch" zijn verklaarde hij. Presidium Het presidium van de Neder landse raad der Europese Be weging werd als volgt samenge steld: Voorzitter de heer P. J. S. Serrarens, lid van de Tweede Kamer; vice-voorzitter prof. dr H. Brugmans, rector van het college van Europa te Brugge; mr. J. Meijnen, directeur AKU. K. Vorrink, voorzitter van de Partij van de Arbeid en lid van de Tweede Kamer; dr. A. Kort hals, lid van de Tweede Kamer en mr. dr. J. van Bruggen, voor zitter van de Verzekeringskamer Uitvoerend comité. In het uitvoerend comité van de Raad werden mr. J. Linthorst Homan, mr. Nord en mr. C. van Rij voor de Beweging van Euro pese Federalisten benoemd. De economische liga voor Europese samenwerking wees P R. Bentz van den Berg mr. F. E. Spat en P. van Stam als_ leden van het uitvoerend comité aan. Namens de .Nouvelles équipes internatio- nales" namen prof. dr. L. J. C. Beaufort mr. J. W van der Poel en mr. E. M. J. A. Sassen zitting in het comité LONDEN, 14 Mei (AFP). Een reizigerstrein uit Preston (Lan cashire) is Zaterdagnacht te Penwortham nabij Preston, in botsing gekomen met een loco motief. 40 personen werden ge wond, van wie 13 zwaar. Het reddingswerk werd bemoeilijkt, daar zich aan weerszijden van de spoorweg een 10 meter hoge dijk bevindt. MARINEKAMP HILVERSUM IN QUARANTAINE De bemanning van het Marine Opleidingskamp Hilversum, dat enige duizenden manschappen omvat, is sinds Zaterdag in qua rantaine, omdat zich in het kamp een licht geval van nekkramp heeft voorgedaan. De patiënt is overgebracht naar het militair hospitaal te Utrecht. Om gevaren van verdere besmetting te weren is een order uitgevaardigd, dat de bemanning het kamp de eerst volgende dag niet mag verlaten. Geneeskundige maatregelen zijn getroffen. Baron van Pallandt overhandigt zijn geloofsbrieven MOSKOU, 13 Mei (AFP) De Nederlandse ambassadeur te Mos kou, baron F. K. van Pallandt, heeft zijn geloofsbrieven overhandigd aan Nicolas Sjvernik, president van het presidium van de opperste Sowjet. De plechtigheid geschiedde met het gebruikelijke ceremonieel op het Kremlin. Vele duizenden hebben Zon dagavond in vijf kerken van de hoofdstad, die daartoe radio te lefonisch met elkaar verbonden waren, geluisterd naar de woor den van de vermaarde prediker, de Italiaanse Jezuiet pater Lom- bardi, die op rondreis is door West-Europa en zijn bezoek aan ons land vandaag besloot met predikaties in Amsterdam. Aangezien te voorzien was, dat voor tallozen in de kerk in de Obrechtstraat geen plaats zou zijn, was er voor gezorgd, dat de prediker in kerken in andere stadsdelen per radio beluisterd kon worden. De belangstelling voor het woord van pater Lom- bardi was bijzonder groot. Als doel van zijn rondreis noemde hij „een kruistocht der liefde te willen prediken," omdat de oor log de liefde heeft weggevaagd en de mensen het hoogste gebod „bemint elkander" niet meer kennen. Daarom is hij thans, naar hij zeide, op zoek over de wereld om de haat te verdrijven en de mensen weer Jbij te bren gen. wat ware liefde is Pater Lombardi. die zijn be toog van 1% uur begonnen was met een inleiding in het Neder lands om het in 't Duits te ver volgen. besloot zijn predikatie NEW YORK 14 Mei, Reuter Prins Bernliard is Zondag per vlieg tuig uit New York naar Nederland vertrokken. De Holland Fair werd door het Amerikaanse publiek zeer gunstig ontvangen, zo verklaarde de Prins. .Nederland moet naar de V.S. exporteren ten einde een handels balans te verkrijgen om weer op de been -geholpen te worden", zo ver klaarde de prins aan verslaggevers. Hij spak de hoop uit, dat de Ame rikanen, die de Fair bezoeken, Ne derland zullen zeggen, welke goe deren zij -graag willen hebben en welke niet, zodat Nederland weet, waf geëxporteerd moet worden. Prins Bernhard, die vergezeld werd door zijn adjudant majoor G. Sonderman, werd uitgeleide ge daan door de Nederlandse consul- generaal te New York, Mr. W. Cnoop Koopmans. Jhr. mr. M. van der Goes van Naters, Nederlands afgevaardigde naar de Consultatieve Vergadering van Europa te Straatsburg, heeft schriftelijke vragen gesteld aan het comité van Europese ministers te Parijs inzake participatie van andere landen in het door minister Schuman voorgestelde Frans-Duitse samengaan ten aanzien van de basisindustrieën, aldus verneemt het A.N.P. In politieke kringen wordt dit stellen van vragen buiten de ver gadering van de Assemblee te Straatsburg als een politiek expe riment beschouwd. Jhr. van der Goes van Naters, die als fractie leider van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer een brede parlementaire ervaring heeft, meent uit de statuten van de Europese Assemblee te kunnen concluderen, dat ook indien deze Assemblee niet in vergadering bij een is, vragen aan het comité van ministers kunnen worden gesteld. Jhr. mr. van der Goes v. Naters vraagt aan het comité of men op de hoogte is van het initiatief van een zijner leden om te geraken tot een zodanige unificatie van basisindustrieën van twee Euro pese landen, dat deelneming hier- èan door meerdere leden van de Raad mogelijk is. Is het comité het er mee eens, zo vraagt Jhr. van der Goes, dat deze poging de medewerking van de gehele Raad verdient en heeft deze de bevordering ervan onder het oog gezien? Is het comité het er mee eens, aldus de laatste vraag, dat het algemeen belang van Europa, dat ten nauwste samenhangt met dit moedige project, behartigd dient te worden door de Raad van Euro pa en is het comité bereid de weg te wijzen om de behartiging van deze belangen te verwerkelijken' Aan de president van de con sultatieve vergadering van de Raad van Europa, Spaak, heeft jhr. van der Goes van Naters schriftelijk medegedeeld, dat hij gemelde vragen aan het Comité van ministers heeft gesteld. met Gods zegen af te smeken over Nederland en de toekomst van de Nederlandse kinderen, die hij in zo grote getale had aangetroffen. Hij zeide feitelijk zijn eigen moedertaal te moeten spreken om ten volle zijn ge voelens te kunnen weergeven. Maandag gaat de Italiaanse prediker zijn „kruistocht der liefde" voortzetten en vertrekt hij naar Berlijn. TOKIO, 14 Mei. Hedennacht is de stad Oeomatsoe, in Midden- Japan, bijna geheel door brand vernield. De brand, die omstreeks middernacht is uitgebroken, heeft reeds een duizendtal woningen in de as gelegd en is nog niet ge blust. NEW YORK, 13 Mei Moeders van gezinnen uit vele landen, on der wie Koningin Juliana, die uit hoofde van bijzondere verdiensten in hun land tot „moeder van het .iaar" ziin uitgeroepen, zullen de ze week door het comité van moeders in Connecticut geëerd worden ter gelegenheid van de jaarlijkse viering van moeder dag. Elke moeder zal een medaille en een oorkonde ontvangen. Het comité deelde mede, dat de toe kenning van deze speciale onder scheidingen een onderdeel van 'n programma vormt, dat zich ten doel stelt alle moeders over de gehele wereld te verenigen om ge zamenlijk aan hun verlangen naar het behoud van de vrede uiting te geven. Het comité is voornemens om in samenwerking met de Verenigde Naties een internationale erehal voor moeder op te richten, waar de namen van vooraanstaande vrouwen vereeuwigd zullen wor den. Tot de Europese moeders, die door hun landen zijn uitverkoren behoren: mevr. Verwilghen, dr echtgenote van de gouverneur de Belgische provincie Limburg, kc ningin Frederica van Grieken land, de groothertogin van Lu xemburg. koningin Juliana de> Nederlanden en de hertogin van Albemarle in Engeland.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1