Expositie van Herwijnen Legality won hoofdnummer onbedreigd r De wedstrijden van „Koekoek" ALKMAAR EN OMSTREKEN Door burgemeester Wytema geopend J Lord Frazer bezocht Den Helder Onverwachte dood van 9-jarig meisje Vraagt G.B. BEHANGSELS Courses Groningen Groen en Vergay tweemaal eerste Marktberichten PAGINA 2 MAANDAG 15 MEI 1950 In het gemeentemuseum werd Zaterdagmiddag in tegenwoordig heid van een groot aantal belang stellenden, waaronder wU ook de burgemeester van Bergen, Dr. W. Huygens, opmerkten, een tentoon stelling van werken van de Ber gense schilder Jan van Herwijnen door burgem. Wytema geopend. Namens de adviescommissie voor de tentoonstellingen heette de hr. Th. P. H. Wortel de aanwezigen welkom waarbij hij-, sprekende over de organisatie van de tentoon stelling, met erkentelijkheid gewag maakte van de medewerking, door de directies der musea in Den Haag en Amsterdam betoond door het afstaan van werken van de schil der, terwijl ook uit particulier be zit verschillende stukken in bruik leen waren afgestaan. De heer van Herwijnen zelf had voorts 'n groot aandeel in de voorbereidende werkzaamheden van de tentoon stelling, waarvoor de heer Wortel hem zeer dankbaar bleek. 't Werk van de schilder bespre kende, wees de heer Wortel er zijn gehoor op, dat de kunstenaar eigenlijk een begenadigde van God is, die de schepping op zijn wijze weer aan de mensen doorgeeft. De weg van de schilder van Herwijnen aldus de heer Wortel, is weliswaar moeilijk geweest, maar hij heeft zijn eigen weg toch weten te vin den. Eerste expositie van werk Van levend kunstenaar Mr. Dr. H- J- Wytema, die de eigenlijke openingsrede voor deze tentoonstelling uitsprak, constateer de dat het werk van Jan van Her wijnen de eerste is. van werken van een levend kunstenaar. Met dit ge baar is een nieuwe weg gevolgd, die men in de toekomst meer hoopt op te gaan. Het gemeentelijk mu seum noemde de burgemeester een kostbaar bezit omdat de belichting er uitstekend kan worden genoemd terwijl het een mooie gelegenheid biedt aan de bevolking van Alk maar om door middel van het ge regeld geëxposeerde werk van di verse kunstenaars een goede moge lijkheid geeft tot het verrijken van de geest. Een gelegenheid die nog niet met zo'n gretigheid wordt aangegrepen, als men wel gaarne zou zien. Toch moet men de beoe- DRAVERIIEN OP HEMELVAART ALKMAAR. „Maak de paar- dencourses aantrekkelijk voor bezoekers, eigenaren en pikeurs", is de stelregel waarvan het be stuur van de Paardefisportvereni- ging „Vooruit" te Alkmaar, bij alle courses uitgaat. Zo ook weer op Hemelvaartsdag. Een non-stop programma, waarbij de pauzes tussen de verschillende draverijen zullen worden aangevuld met draverijen onder de man, zoge naamde Monté-courses. Iets nieuws voor Alkmaar niet alleen, maar voor ons gehele land, in tegenstelling met bijv. België, waar deze soort draverijen een grote populariteit genieten. Het bezwaar van vele bezoekers, die de pauzes vaak te lang vinden, wordt hierdoor volkomen onder vangen. Een bijzondere attractie voor de pikeurs is deze keer dat geen van hen op Hemelvaartsdag zonder prijs naar huis terug zal gaan. Door de bereidwilligheid van di verse fabrikanten en winkeliers is het mogelijk om hen allen een extra-prijs te geven. We hebben de gedachte dat de pikeurs meer nog dan anders hun best zullen doen om een hoge prijs te bemachtigen. Tenslotte is het grote aantal in schrijvingen van de best bekend staande paarden, een waarborg dat Hemelvaartsdag prima paarden sport zal brengen. Heilig Jaar-viering te Alkmaar ALKMAAR. Het comité ter Heilige Jaar-viering verzoekt ons het volgende mede te delen: Maan dagavond 15 Mei worden alle bestu ren van alle verenigingen en orga nisaties verwacht van Alkmaar en de verre omstreken in het Patro naatsgebouw op het Varnebroek te Alkmaar om 8 uur. Men hoort er de definitieve mededelingen over de optocht en het feest in de muziek- tuin op Zondag 21 Mei. U kunt daar alle inlichtingen krijgen en vragen stellen die U wenst. Wij hebben U allen nodig. A.F.C.-NIEUWS ALKMAAR Berdos 1—AFC comb. 32; AFC 3Berdos 3 niet opgekomen; AFC 6Berdos 4 04; AFC b—LSVV a 2—1; Vitesse c— AFC c 0—6; AFC d—Berdos b. B. niet opgekomen; AFC eVitesse b 1—2. Twee kampioenen er weer bij t.w. AFC adsp. b en Adsp. c. Bravo en proficiat jongens, dat was keu rig werk, b kreeg het niet cadeau Nu weer verder leren voetballen, want als jullie groot zijn, kom je misschien wel in het eerste. Totaal zijn er nu zeven kampi oenselftallen. Wij kunnen dus wel zeggen een waar kampioensjaar. Daarom mogen wij ons zelf en meneer Hoek wel feliciteren met deze kampioenen! Jammer vonden wij het dat Ber dos 3 en Berdos b niet opkwamen. Vooral Berdos 3, want dit was een vriendschappelijke wedstrijd en op verzoek van Berdos zelf. Berdosia- nen was dat het juiste antwoord aan AFC 3, dat op zo'n keurige wijze gelijk speelde tegen Oude- sluis 2!? Woensdag a.g. is er geen training voor de junioren. Een comhinatie van het eerste speelde een friendly game tegen Berdos te Bergen. Met 32 zegevierden de Berdosman nen. De degradanten zijn bekend en wel Beverwijk en Schagen. Wij hopen U morgen op deze plaats het programma te kunnen bekend maken. Spelers van het eerste, maakt U gereed voor de strijd. De P.P.C.-er fening der kunst met recht blijven zien als een bijdrage tot verrijking van het leven van vele mensen. Er voorts nog op wijzende, dat deze tentoonstelling, die tot 4 Mei duurt, voorlopig wel de laatste zal zijn deze zomer, hoopte de burgemees ter, dat velen van het hier gebo- dene zouden komen genieten. Hier na verklaarde de burgemeester de tentoonstelling voor geopend en kregen de aanwezigen gelegenheid, om de ruim veertig werken, die in drie afdelingen waren opgesteld, te bezichtigen. DINDUA SPEELDE IN BEVERWIJK Voor een groot aantal leden van de Kath. Arb. Vrouwen, in liet K.S.A. gebouw te Beverwijk bij een, speelde de Alkmaarse R.K. Gemengde Toneelvereniging „Din- dua" het bekende stuk „Regina". Het boeiende stuk, dat door Dindua al verscheidene malen met succes gebracht is, viel ook hier bijzonder in de smaak, hetgeen vooral te danken was aan het uit stekende spel van mej. Bleeker en de heer J. Mosch in de hoofd rollen, verder werkten mede de dames Admiraal en mevr. Groef- semaSchoen en de heren J. Kerssens, H. Dekenga, N. Jonker en de jongste speler B. Snekes. Ook decor en grimering waren uitstekend verzorgd. Voor „Dindua" betekende deze uitnodiging een aardige erken ning voor het vele werk, dat door haar leden al zo lange tijd voor het R. K. Amateur-toneel wordt verricht. A.G.O.'s KAMPIOENSFEEST ALKMAAR Het bestuur van de R.K. Handbalvereniging A.O.G. had en terecht gemeend het kampioenschap van het eerste elf tal op passende wijze te moeten vieren. Zo toog jong en oud, al was de jeugd dan in groter getale aanwezig, Zaterdagavond naar het Gulden Vlies om de blijdschap over dit succes te uiten. Het is een gezellig onder-onsje geworden, waaraan de A.O.G.-ers toch nog wel prettige herinneringen zullen bewaren. De goed gevulde zaal wees er op, dat deze jonge vereni ging reeds een flinke plaats in Alkmaar's sporthart inneemt; een succes, dat op zich al een felicita tie waard is. Het programma, dat het publiek werd voorgezet, was door ama teurs in elkaar gezet en werd ook door hen uitgevoerd en gezien dit feit mogen we zeggen, dat het niet zonder succes was. De scketches werden op' een smakelijke wijze opgediend en de verschillende ac trices en acteurs mogen heus te vreden zijn. Het was jammer, dat het soms wel wat te jeugdige pu bliek dikwijls al te rumoerig werd, temeer daar enige toneelisten hun plankenkoorts hierdoor moeilijker konden overwinnen. In ieder geval heeft eenieder, zowel vóór als ach ter het doek een gezellige avond gehad en dat was toch de bedoe ling. Nadat op de traditionele ma nier enkele bloemstukken waren overhandigd, werd de avond beslo ten met een gezellig bal. Inspectie Brandweer ALKMAAR. Volgens de tra ditie zal de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer op de avond voor He melvaartsdag, Woensdagavond om 7.30, op het Waagplein door de gemeentelijke autoriteiten aan een inspectie worden onderworpen. Hierbij aansluitend zal een de monstratie worden gehouden. SPEELTUINEN GEOPEND ALKMAAR. Zaterdagmiddag werd in het z.g. Watertoren kwartier een kleine, maar goed- ingerichte speeltuin geopend aan de van Teylingenstraat. De kinde ren hebben hier, tegen het spoor weg-emplacement aan, de beschik king over een flinke zandbak en over twee wippen, een schommel voor de groteren en een voor de kleineren. Dit speeltuig werd vervaardigd van gelaste stalen buizen, werd in de aluminium- kleur geverfd en ziet er dégelijk uit. De recreatie-mogelijkheid in dit stadsdeel is hierdoor aanmer kelijk uitgebreid. De opening ging met enig feestbetoon gepaard, de vlaggen wapperden en de kinde ren kregen een tractatie. Ook de speeltuin in het Rembrand t-kwar- tier, die opgeknapt werd, werd Zaterdagmiddag met enige feeste lijkheid, veel vlaggen en enige versnaperingen voor de jeugd weer in gebruik genomen. Autotocht Ouden van Dagen ALKMAAR. Nu met het goede weer bij velen vacantie- plannen opkomen, zien ook de Ouden van Dagen in Alkmaar weer met verlangen de dag tege moet waarop zij hun traditionele autotocht zullen mogen houden. Het vorig jaar is deze dag een suc ces geweest waaraan de deelne mers met dankbaarheid terugden ken. Ook dit jaar zou het comité gaarne de ouden van dagen een mooie dag aanbieden en doet daarvoor dan ook een beroep op de autobezitters, om hun wagen een dag voor dit doel af te willen staan, terwijl op de burgerij een beroep gedaan wordt het comité financieel te steunen; ook gaven in natura zijn van harte welkom. De autotocht zal dit jaar gehouden worden op 20 Juni a.s. Bijdragen kunnen worden gestort op giro nummer 6102, Twentsche Bank of 1495 Noorder Bank onder vermel ding: Autotocht Ouden van Dagen. Examens Fröbelonderwijs ALKMAAR Op 13 Mei slaag den te Utrecht 6 candidaten voor het fröbelexamen, Diploma A. Daaronder bevonden zich onze stadgenoten A. Kruyssen en T. Hageman. Allen volgden de frö- belcursus van de Zusters van O. L. Vrouw, Oudegracht 204, alhier. ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Victoria: Moe derlied, 14 jaar; Harmonie: Flamingo Road, 18 jaar; Cinema Americain: The Third Man, 14 jaar; ABT: De Avonturen van Don Coyote, 14 jaar. NACHT DIENST APOTHEKEN: Apotheek B. H. J. Schou ten, Emmastraat 47. NACHTDIENST TAXI'S: Adr. Louwe, Geestersingel 26, tel. 2290. Gemeente-museum: 1012 en 25 uur werken van Jan van Her wijnen. KAARTEN K.A.B.-AVOND ALKMAAR. Voor de derde avond van de K.A.B. zijn nog enige kaarten verkrijgbaar voor de leden, tegen betaling van 30 ct per kaart, aan het secretariaat Dr. Schaepmankade 9. Tennisvereniging S.E.T. ALKMAAR. Zondag is de competitie voor de N.K.S. a£d. Tennis begonnen. Dit jaar zijn er zes aangesloten verenigingen, die met elf teams in 3 afdelingen zijn ingedeeld. Al mogen de resultaten qua spel niet daverend zijn, de zwakkere krachten worden in ieder geval in staat gesteld wed strijdroutine op te doen en dat in katholiek verband. S.E.T. neemt dit jaar deel met 2 teams. Voor beide was het deze Zondag een thuiswedstrijd. Het werd een dubbele overwinning. S.E.T. A won van Tyybb A met 32. S.E.T. B bleek goed naar A gekeken te hebben en won even eens met 32 van Dem A. De wedstrijden voor volgende week Zondag zijn S.E.T. AT.C.U. A, S.E.T. BVelsen A. Feest op de Juliaschool ALKMAAR. Bij gelegenheid van het naamfeest van de Julia school te Alkmaar, werd de meis jes van deze R. K. Uloschool, in het kader van de feestelijkheden waarmee dit naamfeest werd ge vierd, Zaterdagmorgen een toneel ochtend aangeboden in ,,'t Gulden Vlies". De Ghesellen van de Spe- lewey, het gezelschap van „Ons Lekenspel" te Bussum, speelden daar „Het Meisje van Domrémy", een spel over het afscheid van Jeanne d'Arc, die haar roeping gaat volgen tot redding van Frankrijk en de vrolijke stukken „Docus" uit „Acht Zaligheden" en „Een eeuw achter", het bekende spel van Godfried Bomans. De Ghesellen brachten goed toneel, dat 'door de meisjes op prijs werd gesteld. Het is prijzenswaardig, dat bij de viering van het naam feest van de Juliaschool de cultu rele vorming van de leerlingen niet is vergeten. Athletiek nieuws ALKMAAR. - Hedenavond 7 u. beginnen de dames met de veld- training op het Sportpark. Wij kunnen hierbij mededelen dat wij een trainer tot onze beschikking hebben, dus iedereen is vanavond aanwezig. De heren trainen Vrijdag om 7 uur. Voor de wedstrijden te Enkhui zen: wij vertrekken 10.35 vanuit Alkmaar per spoor!! Athleten zet je beste beentje voor. Houdt de eer van Olympus hoog. Hest Bestuur. DE KILIMA HAWAIIANS Gulden Vlies ALKMAAR. Op Donderdag a s. (Hemelvaartsdag) komen de Kilima Hawaiians in het Gulden Vlies met een daverend program ma. ,,'n Show uit Duizenden" met medewerking van Neerlands popu laire humorist Kees Pruis, Bil] Kilima en zijn cowboys, Wim en Bram Scholte, zangers met gouden stemmen, en Celine de Vries Musical Act. Voor het optreden van de ook in Alkmaar zo geliefde „Kilima's" zal zeer zeker een overweldigende belangstelling be staan. DAMMEN Kampioenschap van Alkmaar ep Omstreken ALKMAAR Deze week zijn met een buitengewoon sterke be zetting de wedstrijden om de Alk maarse titel begonnen. De uitsla gen waren: a. TuinmanVerver 11; Krui- derHemels 20; De Bree— Schuit 20; De JongM. Oud 20. b. BurgertRavenstijn 11; BooySmolenaars 1—1; N. Oud— Jorna 1-1; SlotPiederiet uitge steld. De sterkste 4 plaatsen zich in de finale met de kampioen 1949 De Haas. In de gecombineerde 2e en 3e klas waren de uitslagen: a. Langras Sr.Bijwaard 11; WijnBalder 20; KornBrugge- man 02. a. BakkumKromhout 20; VisserVeem 20; KoppenVisser 11. VeenBruin 20. Hier komen de sterkste twee spelers benevens de afgevallen van de eerste klas van beide groepen met de kampioen 1949 Stam. De overige spelen om de 3e klasse -ti tel. Aanbesteding riolerings- en bestratingswerk te Middenbeemster DE RIJP Voor het maken van grond-, riolerings- en bestratings- werk, bleek op de aanbesteding, die Vrijdagmiddag in de raadszaal te Middenbeemster werd gehou den, veel belangstelling. 26 Aanne mers leverden hun opgaven in. Als laagste inschrijver kwam uit de bus: de fa. Moei en Hermis te Alkmaar, voor een bedrag van f34.215,no. twee was J. van 't Hek en J. Stroet te Hoorn voor f38.490 en drie de fa. Koenraad Lampe uit Haarlem met een bedrag van f39.497, Overige inschrijvers waren de volgende aannemers met de achter hun naam vermelde bedragen. Fa. Bosland en Zn f52.700,50, J, Tol, Volendam f46.500,—, N, Tol, Volendam f47500,fa. Gebr. Kla veren f42420,—, Th. Tuip, Volen dam f44347,A. Westerveld en Zn., A'dam f45620,A. v. Voorden A'dam f45500,Th. Polman, Heiloo f30928,W. Mastenbroek, Volendam f44425,—, fa. N. P. Brinkman en Zn. P'end f49470, P. Bos en C. Kok Amstelveen f54078,Th. Mastenbroek Volen dam f44400,Th. Veerman Volen dam f47500,W. Jonk Volendam f46500,J. v. d. Heide A'dam f45420,fa. J. Wittebrood Beem- ster f45000,aannemers bedr. Huibers en Punt Alkmaar f43900, A. J. W. Paulus, A'dam £46400,—, A. P. v. Akkef Amstelveen f45500,fa. C. de Jong en Zn. Wormerveer f53500,S. Steurs, Volendam f45500,—, N.V. Gebr. Kevel A'dam f40177,en Joh. Twisk Castricum f41200, De begroting was f32911,De gunning zal waarschijnlijk plaats hebben na een op Dinsdag te hou den vergadering van B. en W. van de gemeente Beemster, voor wiens rekening de werken zullen worden uitgevoerd. Onze kerkklok OUDORP. De tijd is niet ver meer, dat ook Oudorp z'n kerk klok weer zal terug hebben. Deze week zal een grote bronzen, 700 kg zware luidklok in Oudorp arri veren en voor iedereen achter in de kerk te zien zijn. De klok is gegoten in de oudste Nederlandse klokkengieterij, n.l. die van Petit en Fritsen te Aarle Rixtel in Nrd Brabant. Nadat zij door de deken zal gewijd zijn, wordt zij in de toren opgehangen. De klok is geschonken door de heer Jac. Stroomer, een zoon van de schenker van de door de Duit sers gestolen klok. Zij zal voorzien worden van een electrische luid- instajlatie. GOUDEN ZAKENIUBILEUM LIMMEN. 16 Mei a.s. is het 50 jaar geleden dat de zaak in galanterieën, luxe, huishoudelijke, en religieuze artikelen, tabak, sigaren, sigaretten enz. van de Fa. J. Stuijfbergen werd opge richt. Deze zaak is in de loop der jaren uitgegroeid tot een van de voornaamste in ons dorp. Thans wordt het winkelbedrijf geleid door mevrouw de Wed. J. Stuijf bergen. Dinsdag van 34 uur is er receptie. per rol Oe grootste en de beste! (Adv.) KEGELEN Het nationaal concours, georga niseerd ter gelegenheid van 't 50- jarig bestaan van de bekende Alk maarse Kegelclub Koekoek, is nu voor de helft verstreken. De be langstelling voor de verschillende wedstrijden is zeer groot, dit geldt zowel voor de korpswedstrijden dames en heren, alswel de overige wedstrijden. Voor de korpswedstrijd zijn de vijf- en drietallen gekomen uit Limburg, uit Overijsel, kortom uit het gehele land. Ook uit Alkmaar hebben reeds verschillende clubs deelgenomen, maar voor het groot ste gedeelte komen zij nog deze week en dit geldt vooral voor de sterksten. In de korpswedstrijden vijftallen heren staat op het ogen blik B.B.B. uit Amsterdam boven aan met 332 hout. 2,Intiem, Am sterdam 331, 3. K.I.K., Amsterdam 326. De Alkmaarse club de Socië teit staat op de 9e plaats met 315. Bij de drietallen heren wordt de eerste plaats voorlopig ingenomen door Op de Lat, Purmerend met 180; 2. D.O.K., Amsterdam 177; 3. Houdt Plank, Bussem 172. De Alk maarse houthakkers staan op de 6e plaats met 166 hout. Bij de vijftallen dames wordt de eerste plaats bezet door de Rot terdamse club Doe je best met 299. Vredelust uit Schagen en Ophou den wint uit Alkmaar staan 2 en 3 met resp. 290 en 281 hout. Zet 'm op eveneens uit Alkmaar komt op de 8e plaats. Bij de drietallen staat momen teel Ophouden wint op de eerste plaats met 148; 2. D.I.O.. Delft 145; 3. Vredelust, Schagen 137. Op de personele baan seriekaart is de stand; 1. Coffen, Amsterdam 109; 2. v. d. Berg, Haarlem 107, de heer v. d. Post uit Alkmaar komt op de zes de plaats met 102. Voor de enkele kaart is de stand: 1. v. d. Berg, Haarlem 45; 2. Ten Nijenhuis, Haarlem 41, Muller, Bus sum 40, Coffen, Amsterdam 40. In de personele wedstrijd dames, seriekaart, houdt Mevr. Metselaar uit Alkmaar stevig de eerste plaats bezet met 101 hout; 2. Mevr. Groe- nedijk, Rotterdam 91; 3. Mevrouw Met 90; 4.Mevr. Köllmann 85. In de enkele kaart staat Mevr. Groenedijk uit Rotterdam boven aan met 40; 2. Mevr. Metselaar 37; 3. Mej. Nelis 30. De jubileum-wedstrijd mag zich in een grote belangstelling verheu gen. De heer J. Kaasenbrood uit Haarlem staat bovenaan met 120; 2. E. Hofma, Bilthoven 108; Mr. H. Schuurman en de heer A.Schellin- ger bezetten de 4e en 6e plaats met resp. 106 en 105 hout. Bij de dames heeft Mevr. Schoon hoven de leiding met 96; 2. Mej. v. d. Eem, Schagen 89. De sttrTTd op de vrije baan is nog in volle gang. Op 't ogenblik heeft de heer Köllmann de leiding ge nomen met 453x, gevolgd door de heren v. d. Post, de Lange en de Boer met 452x, waarbij vooral do prestatie van de heer de Boer als jong kegelaar opvalt. De heer Genefaas komt op de 5e plaats met 1x45, verder volgen nog: 8. E. Brink 44; 11. M, de Haas 44; 12. Otter 44, 13 Kelder 44, 14 P. Modder 44; 15. C. Klerk 43; 16. J. de Bakker 43. A. Windi 44; P. Neefkes 44 De wedstrijden duren nog een week voort en zeer zeker zullen deze standen nog wijziging onder gaan, doch nu heeft men een' over zicht van de stand van zaken, zo als deze thans is. Katholieke Kinderuitzending URSEM. Genoemde stichting vergaderde ten huize van de secr.-penningmeester onder voor zitterschap van burgemeester No- let. De voorzitter verwelkomde de nieuwe leden en gaf een uiteen zetting van het doel en de werk wijze van de stichting. Het kassaldo bedroeg f 22.56. Daar op het advies van de school arts kinderen uitgezonden moeten worden, is het kassaldo onvol doende. Daarom werd besloten een lij stencollecte te houden onder de parochianen ten einde de zwakke kinderen uit eigen paro chie voor ernstige ziekten te be hoeden. Mogen de parochianen ruim geven. Benoemd URSEM. Tot plaatsvervan gend kassier van de Coöp. Boeren leenbank is benoemd de heer N Oud. Spreekuur burgemeester HEERHUGOWAARD. De burgemeester is in de week voor Pinksteren (2227 Mei) verhin derd spreekuur te houden. Op Za terdag 27 Mei is er evenwel gele genheid om de burgemeester ten raadhuize te spreken van 1113 uur. Burgerlijke Stand ZIJPE Geboren: Jacob Wil lem z. v. Jacob Willem Boontjes en Trijntje Jansje Baken; Greta Ida d. v. Douwe Sleswerd'a en Greta Petronella de Vet; Christina Alida Maria d. v. Martinus Nanne en Agnes de Wit; Wybrin z. v. Corne lls Lof en Maria Trijntje Pranger, Ondertrouwd: Geen. Getrouwd: Klaas Breed, oud 25 jr., landarbeider en Sjoukje Froukje Tillema, oud 21 jr., beiden te Zijpe. Overleden: Geen. In gezelschap van de Britse Ma rine-attaché te den Haag en de door de Nederlandse Regering toe gevoegde Marineofficier kapitein ter zee D. J. A. Westerveld bracht de bevelhebber der Britse Zee strijdkrachten Lord Frazer of North Cape als onderdeel van zijn West-Europese reis Zondag een bezoek aan de Marinebasis den Helder. Hij werd ontvangen door de Commandant Zeemacht Nederland schout bij nacht I. W. Reijnierse en de chef-staf kapitein-luitenant ter zee B. C. Mahieu. Alvorens aan te zitten aan een lunch, aangebo den door de C.Z.M. bezocht de Britse bevelhebber en zijn gezel schap het Koninklijk Instituut der Marine, alwaar hij werd rondge leid door de Commandant van deze instelling de kapitein ter zee F. H M. van Straelen. Lord Frazer toon de veel belangstelling voor de door de Koninklijke Marine toegepaste onderwijsmethoden. Later werd het gezelschap rondgeleid langs de nieuw te bouwen Marinehaven, waar de vorderingen werden ga degeslagen. Des avonds omstreeks vijf uur keerde Lord Frazer, in wiens ge zelschap zich behalve de reeds ge noemde officieren enkele officie ren van de Britse torpedobootjager i,Nepal" bevonden, naar Amster dam terug. Des avonds scheepte hij zich te Amsterdam wederom in voor een bezoek aan Antwerpen. TENGEVOLGE VAN EEN VAL OM HET LEVEN GEKOMEN GROOTEBROEK Gisteren avond kwam de 9-jarige Marietje Kaagman uit de Schaperstraat tij dens het spelen te vallen. Ogen schijnlijk had het meisje geen let sel. Ze heeft thuis nog gespeeld, zelfs een fietstochtje gemaakt, maar werd vannacht onwel. Be paalde verschijnselen noopten de ouders tot het vragen van dok tershulp. De toestand van het kind was toen reeds zodanig dat over brengen naar het St. Jans-zieken- huis noodzakelijk werd geacht. Vannacht om 3 uur is het meisje aldaar overleden. OP WEG NAAR HET VADERLAND Repatriërenden met het troepen transportschip „General M. B. Ste wart, vermoedelijke aankomst 26 Mei te Amsterdam: J. Koentjes, Valkeweg 8 Bergen; C. Min, Dusseldorperweg 36, Lim- men. A. Beets, Volgerw. 40, Beem ster. P. M. Boots, Volgerweg 79, Beemster. T, Jelsma, 1ste Kil 3, Heer Hugowaard. K. de Vet, Ka- naalweg 69, Schoorldam. G. Wijn- ker, Middenweg 101, Heer Hugo waard. A. Dirkmaat, Dorpsstraat, 254, Broek op Langedijk. Th. A. Groot, Hasselaarsweg 15, Heer Hu gowaard. G. Moreels, Liefdelaan 1 Oudkarspel. C. de Rooy, Mennings- weersweg C 32, Stompetoren. J, Smit, Kerkelaan 184 a, St. Pancras. W. Verschoor, Frans Halsstraat 10, Alkmaar. W. de Vries, J. S. Mill- straat 2, Alkmaar. I. Wortel, Wog- numsebuurt 15, Alkmaar. E. Zwaan, Egmonderstraatweg 294, Egmond aan de Hoef. C. Himmelreich, St-u- artstraat 81, Alkmaar. J. van Hout, Dorpsstraat 385, Oudkarspel. P. v. Rooy, Dr. Schaepmanstraat 24, Alk maar. Repatriërenden met het troepen transportschip „General S. D. Stur- gis": P. Verstraten, Oosterdijk 54, Ha renkarspel; C. Wester, Tuitjenhorn H 3a; W. Zwagerman, Tergelaan D 90, Schoor); J. Beek, St. Adal- bertuslaan 7, Bergen; J. v. d. Broek Baanstraat 6, Alkmaar; P. Ootes, Dorpsstraat 218, Obdam. De volledige passagierslijsten liggen op de bureaux van ons blad ter inzage. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Maadagavond tot Dinsdagavond. KOUDE WIND Matige tot vrij krachtige wind tussen Noord en Noord-Oost. Koel en droog weer met over dag vooral ln het Zuiden van het land perioden van zonne schijn. uw, behanger (Advertentie» SCHOOLVOETBAL TE SCHAGEN SCHAGEN. In de afgelopen week werden de volgende wed strijden voor de schoolvoetbal ge- Eeeld: RKS Schagen had met jlhorn geen moeite en won over tuigend met 40 en dé ULO Schagen kraakte het tweede elftal van de Ambachtsschool met 81. Zaterdag moest dit elftal het op nemen tegen 't eerste en nu werd het 40. Tenslotte won RKS Tuitjenhorn maar ternauwernood van Kolhorn, het was maar pre cies met de oneven goal. Zater dag 20 Mei a.s. volgen de laatste drie wedstrijden en uit deze wed strijden komen ook de uiteinde lijke overwinnaars te voorschijn. Zowel Ambachtsschool II als Kol horn heben reeds tweemaal ver loren en zijn dus uitgeschakeld. We kunnen er dus op rekenen, dat het er Zaterdag spannend zal toe gaan. De aanvang van de eerste wedstrijd is om 2 uur. Komt allen eens kijken; het is de laatste mid dag van de school wedstrijden 1950. Na afloop om ongeveer 5 u. vindt de uitreiking van de prijzen plaats. Zondagmiddag werd de Ronde van Limburg verreden. De deel nemers aan de wedstrijd trekken door Sittard. GRONINGEN. De openings draverijen in het fraaie Gronin-' ger Stadspark zijn gisteren een succes geworden. Begunstigd door het fraaie weer en de goede opkomst der paarden heeft men van goede sport kun nen genieten. Ér werd met de Jacob Diamant-prijs begonnen, een draverij voor paarden van 5 jaar en ouder, welke nog geen f 1000.hadden gewonnen. Lentebloempje B-, die in het vorig seizoen bijna niet gehand haafd kon worden wegens de slechte draf, had snel de ach terstand ingelopen en won on bedreigd, gevolgd door Mome- nal. jane the Saint liet aan de overzijde een moment goede speed zien, doch kon het niet verder dan de vierde plaats brengen. In het amateur-nummer ging de favoriet Mr. Fried die niet zo'n beste starter is in de handen van G. van der Wal best weg en .wist een goede positie te kiezen. Luciennes B. die in Groningen steeds goed gaat, liep een prachti ge course en wist al spoedig aan de kop te komen, om die niet meer af te staan. Mr. Fried viel tegen het einde terug, en, bleek bij nader on derzoek niet geheel fit te zijn. Meerkoets wist als goede tweede te eindigen. De driejarigen De driejarigen hadden enige valse starts nodig voordat zij konden vertrekken. Oehoes nam resoluut de kop en zonder in groot gevaar te zijn geweest wist B. U. de Jong deze Friedzoon als eerste over de eindstreep te brengen. Olga Pluto was de enige die het tempo kon volgen, en ook deze zoon van Fried staat voor een over winning. Bij de vierjarigen viel een ver rassing te noteren door de over winning van Nellie Major welke dor Groën zeer tactisch werd ge reden en hiermede zijn tweedie overwinning boekte. Noordloper werd tweede en Nestor derde. De .Jungler Ri prijs hracht een overwinning voor Memnon zij het na zware strijd met Maaike van IJmuiden. Ook Matador scheen in de aanvang zich in de strijd te wil len mengen doch door springen verspeelde hij zijn kans. Lady Hes perus schijnt zich op een natte baan beter te geven dan op een harde. 1 Hoofdnummer Het hoofdnummer- heeft niet die strijd gébracht als mocht worden verwacht, daar geen der paarden in staat bleek Legality ernstig te be dreigen. Importeur probeerde alles om hem te kunnen houden. In de eerste baan gelukte het hem aan de kop te blijven', doch bij de vol gende ronde werd de strijd ten gunste van Legality beslist. Jugge- ler volgde op afstand, met Gratie Hanover op de derde plaats. Het laatste nummer, waarin maar zeven paarden startten en mr. Fried werd vervangen door Luciennes B„ bracht de tweede overwinning voor Vergay met Mountenier. Loopers Gregor bleek nog niet in goede courseconditie te zijn. Merel S kon hier de tweede plaats belopen. Ter gelegenheid van het eeuw feest van de Groninger Studenten- rijvereniging werd een shownum mer en een jachtrit voor studenten gehouden. De uitslagen luiden: (resp. tijd en km-tijd): Jacob Diamantprijs, afstand 2200 m„ prijzendraverijen voor paarden van 5 jaar en ouder die nog geen f 1000 hebben gewon nen- 1. Lentebloempje B (T. Groen) 3.28$, 1.34.1; 2. Momenal (A. B. v. d. Veen) 3.29.6, 1.37; 3. Meteor (N. Oosting) 3.32, 1.38,1. Totalisator winnend f5.10, plaats f2.50, f 1.80, f 3.30, gekoppeld f 14.30- coveral f 10.40. Janneke-prijs, afstand 2200 m, prijzendraverij voor paarden die f 1000 doch nog geen f 7000 hebben gewonnen, voor amateurs: 1. Lucie- nes B (H. Dragt) 3.26, 1.33.6; 2. Meerkoet S (R. Bosma) 3,26.6, 1.33.9; 3. Milly Dinamic (S. M. Castelein) 3.35, 137.7. Totalisator winnend f5.80, plaats f2, f2.10, f5,10, gekoppeld f38.10, coveral f3.70. Johanna N-prijs, afstand 1800 m„ prijzendraverijen voor 3-jarige paarden: 1. Oehoe S (B. U. de Jong) 2.49, 1.33.9; 2. Olga Pluto (A. J. Siderius) 2.52.1, 1,36.7; 3. O Mc Regor (A v. d. Veen) 2.56.8, 1.38.2. Totalisator: winnend f 1.50, plaats f 1.10, fl.10, f 1.30, gekoppeld f2.80; covercal f3.30. Jopie the Saint-prijs, afstand 1840 m„ prijzendraverij voor 4-jarige paarden welke nog geen f 1000 heb ben gewonnen: 1. Nelly Major (T. Groen) 2.51.6. 1.35.3- 2. Noordloper (C. P. Neyens) 2.52.6, 1.33.8; 3. Nes tor B (K. Kramer) 3.01.8, 1.38.8. To talisator winnend f 18.50, plaats f2.20 fl.40, f 1.50; gekoppeld f 11.40; co- veftal f4.80. Juccier-prijs, afstand 2200 meter, prijzendraverij voor paarden die f1000, doch nog geen f2000 hebben gewonnen: 1. Memnon (M. Vergay) 3.24,8, 1.33.1; 2. Maaike v. IJmuiden (K. Neef) 3.24.8, 1.35; 3. Napoleon (A. B. v. d. Veen) 3.26.7, 1.34.9. To talisator winnend f 7.60, plaats f 2, f 2.20, f 2.70, gekoppeld f 10.50, co vercal f 5.70. Junoschka-prijs, afstand 2320 m„ prijzendraverij internationaal voor paarden, die f 5000 of meer hebben gewonnen: 1. Legality (G. v. d. Wal) 3. 22.1 ,1.27.9- 2. Juggler (H. Doornekamp) 3.24.8, 1.28.3; 3. Gratie Hanover (B. U. de Jong) 3.24.9, 1.27.6. Totalisator Winnend fl.90, plaats f 1.60, fl.90, gekoppeld f5.30, covercal f 3.10. Juno Vita-prijs, afstand 2300 m„ prijzendraverij voor paarden die f 2000 doch nog geen f 6000 hebben gewonnen: 1. Mountenier ,(M. Ver gay) 3.30.3, 1.31.5; 2. Merel S (E. Maathuis) 3,31,9, 1.32,2; 3. Lucie- nes B (T. v. d. Veen) 3.31.9, 1.32.2. Totatlisator: winnend fl.60, plaats f 1.50, f2, gekoppeld f7.20, covercal f4.70. Totalisator f38.725. „DORUS RIJKERS" ZOCHT TEVERGEEFS DEN HELDER. De Dorus Rijkers is Zondagavond uitgeva ren, nadat bericht binnengekomen was, dat een opvarende van het Zweedse stoomschip „Nordavik" over boord zou zijn geslagen. De reddingboot heeft tot 2 uur van nacht gezocht in de wijde omge ving van boei E.T. 2, doch zonder resultaat. Bevreemdend is echter, dat de Zweed geen seinen gegeven heeft en de oproepen van kustwacht Kijkduin en Dorus Rijkers onbe antwoord liet. WESTFRIESE DAMDAG Honderdtal deelnemers verwacht DEN HELDER. Reeds eerder kon worden gemeld, dat de Hel- derse Damclub de organisatie in handen had gekregen van een te houden Westfriese Damdag.. Er is nu vastgesteld dat deze Noord hollandse sportbijeenkomst zal worden gehouden op Hemelvaarts dag a.s. Men verwacht dat een honderdtal deelnemers uit de ge hele provincie naar den Helder zal komen. Persoonlijke zowel als clubprijzen zijn hiervoor beschik baar gesteld. Vermoedelijk zal ook de Nederlandse damkampioen Piet Roozenburg aanwezig zijn. De wedstrijden vinden plaats in Formosa en beginnen om 12 uur. WOGNUM, 15 Mei. Vroege aard appelen middel 7276, drielingen 86—91, kriel 77—88; spinazie 8—12; aardbeien le soort 216—270, 2e srt. 170—182; sla 8—19; bloemkool 22— 50; prei 1522; bospeen 4651; stoofsla 21; rabarber 1011. VEEMARKT ALKMAAR Aanvoer: 74 vette koeien 430 1125; 200 nuchtere kalveren 30#5 8 magere schapen 7080; 251 var kens 1.471.51 per kg. geslacht gewicht.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2