De landelijke demonstratie- tuinbouw-expositie n te Hoorn en dagei Belangrijk tuinbouw-evenement myNEt* Partij-voorzitter Andriessen weerlegt een onhoudbare beschuldiging akkertjes Rusland wil een oorlog VEEL NOVITEITEN Inschrijvingen Demonstratie tentoonstelling Naar wij vernemen jZITPL A ATS EN STORTTEN IN Paniek in variété-theater op Groninger kermis Kring Den Hetder K.V.P. De voorgestelde kinderbijslag voor kleine I Hieruit blijkt wel, dat de aantij zelfstandigen is beneden de maat MAANDAG 15 MEI 1950 PAGINA 3 HOORN. Georganiseerd door de Landelijke Werktuigen- commissie van de N.F.Q., in samenwerking met de stichting „Demonstratie en Tentoonstelling te Hoorn" i.o., en met mede werking van het Instituut voor Tuinbouwtechniek te Wage- ningen en de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst te Hoorn, belooft de vijfde landelijke demonstratie-tentoonstelling te Hoorn, welke op Dinsdag en Woensdag 16 en 17 Mei a.s. wordt ge houden, van een zeer bijzondere betekenis te worden voor de Nederlandse tuinbouw. Niet alleen zal het aantal geëxposeerde machines in belangrijke mate dat van soortgelijke tentoonstel lingen elders in het land overtreffen, maar ook zullen de han delaars en importeurs ditmaal hun machines en werktuigen op een bijzonder doelmatige wijze kunnen demonstreren. Daar enboven zal de tentoonstelling twee dagen duren. Het tentoonstel!ings-terrein in het langs de stands kan rijden en door Hoornse Juliana-park is 10 H.A. groot en in vier afdelingen verdeeld. Terrein I links van de ingang bevat een overdekte en een open lucht-expositie, alsmede een con sumptie-tent. De tweede afdeling (langs de zeezijde) is bestemd als werkterrein voor één- en twee-wie- lige trekkers. Hiervan is één H.A. met aardappelen beplant, om de handelaren van schoffel, en ophoog- machines in de gelegenheid te stel len hun materialen te demonstreren. Een kleiner gedeelte bevat een ex positie van levende vruchtbomen (spillensysteem). Terrein III (oude sportpark) biedt o.a. 2 H.A. te scheuren grasland voor grotere etrekkers van 16-22 PK. Ook zullen hier maai-demon- straties gehouden worden. In de 4e afdeling (om de vijver) zijn de motorsproeimachines en sor- teer-machines ondergebracht. Noviteiten Onder de noviteiten rangschikken wij o.a. de Bungartz U 1 van 10,5 PK, zowel als frees als met drie- scharige schilploeg en cultivator- raam; vervolgens de Holder trek ker; de Pasteur sproei- en nevel machine; het Rakker Universeel koppelwerktuig met verschillende hulpwerktuigende Jof ell-nevel- (voor de fruitteelt); de Weedmas- tervernelaar (voor de landbouw); de Philips-Roxane Weedmaster mo del II; fruitsorteermachine type „West-Friesland"; de Bristol 20 rupstractor en de HAKO (JLO) Wiedfries; de Agria universele ma chine, (3 PK no. 1500) voor fresen, spuiten, ploegen, maaien, cultiveren en kunstmeststrooien; de Normag 15 P.K. dieseltractor met maaibalk; de Phyotpharm N.V. Micro sproei- bomen, compleet met pomp en mi cro-klein apparatuur; het „Grasso" luchtdruk-aggregaat voor gebruik bij bespuitingen, verstuiven, enz.; de Victory-Farguhar-mistsprayer; de Fahr-dieseltractor van 16 PK; de Wervelwind-micro-combinatie, de machine waarmede men kan stui ven, nat stuiven, nevelen en micro- sproeien; en de Tifo-stoomnevel- spuit. Demonstratie met spuitgeweer De fruit-pluk-installatie, in Ame rika bekend onder de naam van ..IJzeren Paard", zal ditmaal nog niet kunnen worden gedemonstreerd daar de proefnemingen met dit ap paraat nog niet geheel zijn beëin digd en hieraan waarschijnlijk nog verbeteringen zullen moeten wor den aangebracht. In de plaats hiervan zal het In stituut voor voor Tuinbouw-techniek in samenwerking met de N.F.O. een demonstratie met spuitgeweren ge ven. Deze spuitgewerenzullen aan een spuit-machine worden gekop peld, terwijl hier tussen in een manometer zal worden aange bracht. Er zal gespoten worden tegen een bruin zeel van 30 vier kante meter, om de nevels beter te kunnen gadeslaan. Dr. ir. v. d. Muyzenberg zal hier bij een toelichting geven. (Deze de monstratie vindt plaats Dinsdag Voordelen van demonstratie- dagen Op de terreinen zullen EHBO- en telefoonposten zijn, terwijl naast een vaste geluids-installatie ook een ge luidswagen aanwezig zal zijn, welke zenuwpijn,kiespijn Tergende pijnen..duldeloos,maar niet hope loos, want 'AKKERTJ ES'verslaan alle, pijnen snel en zeker. Weiger namaak, f hef pen direct (Advert) FOSTER DULLES IN RADIO-INTERVIEW WASHINGTON, 14 Mei (Reu- ter) John Foster Dulles, de republikeinse deskundige voor buitenlandse aangelegenheden, die onlangs werd benoemd tot speciaal adviseur van de Ameri kaanse minister van buitenland se zaken, Dean Acheson, heeft in cftn interview voor de radio ver klaard, dat naar zijn mening de Kussen op het ogenblik geen wer kelijke oorlog willen. „De Sovjet- i me heeft in de koude oorlog in u üe ,v,ee* groter overwinningen ,b!h«ld dan Japan ooit behaald Ü?U i ^en- indien dit land de wcrkeUikc oorlog gewonnen had", aWus Foster Dulles. middel waarvan deskundigen de bouw en werkwijze der machines en werktuigen kunnen uitleggen. Op 17 Mei zal de Vereniging van Oud-Leerlingen een reünie houden. Zoals wij reeds eerder vaststel den. zullen deze mechanisatie-dagen welke op verlangen van de handel niet meer in het najaar, doch in het voorjaar worden gehouden, twee grote voordelen hebben boven de Agrarische Jaarbeurs. Eerstens komen op deze Lande lijke Demonstratie tentoonstelling uitsluitend tuinders (en landbou wers), waardoor de aandacht wordt geconcentreerd en het contact tus sen bezoekers onderling en tussen bezoekers en exposanten levendiger wordt. Vervolgens bieden deze da gen in Hoorn het grote voordeel, dat men hier alle mogelijke machi nes kan demonstreren op de wijze, zoals zij in de bedrijven moeten worden benut. Deze vijfde Landelijke Demon stratie Tentoonstelling, Kortweg „Detho" genaamd (Demonstratie en Tentoonstelling te Hoorn) zal in de geschiedenis van de mechanisatie van de tuinbouw een mijlpaal bete kenen. Verwacht mag dan ook worden, dat zeer veel tuinders uit het gehele land deze beide dagen naar Hoorn zullen komen om er zich te laten voorlichten over de vorderingen van de modernisering van de tuinbouw. Te meer daar Hoorn ten op zichte van de vier Kustprovincie Groningen, Friesland, Noord-Hol land en Zuid-Holland, provincies waar de tnibouw het meest inten sief is, centraal is gelegen is» en dus de minste moeilijkheden voor reis en vervoer biedt. 1. Blauwboer en Kossen, Schagen Fordtrekkers; 2. J. Heybroek, Am sterdam, ijzerwaren, freesmachines en regeninstallaties: 3. Agincore, A'dam. freesmachines en regeninst.; 4. Joosten Agria, A'dam, idem; 5. L. Reyners, Jac. Kossen en Zonen, A'dam, trekkers; 6. C. Stet, War- menhuizen, rupstrekker; 7. Blom en Dekker, Schoorl, trekkers; 8. Van Driel en v. Dorsten, Hoofddorp, trekkers; 9. Techno Import, A'dam, trekkers en maaimachines; 10. L. de Graaf, Andijk-W., frees met ploeg; 11. Mol en Blom, N.-Schar- woude, trekkers; 12. Boeke en Hui dekoper. Haarlem, trekkers en sor- teermaehlne; 13 Utrechtse Asphalt- fabriek, Den Haag, spuitmachines; 14. A. Dekker. Schellinkhout, ne velspuit; 15. R.I.M., Den Haag, Mi crosproeiers; 16. Van Dok en Leen man, Enkhuizen, spuit-, stuif- en sorteermachine; 17. Combinex, Blokker, spuitmachines, bestrij dingsmiddelen; 18. Schaap, Lutje broek, spuitmaeh., freesmachines, ploeg- en schoffelgarnituren; 19. L.T.B., Haarlem, spuit- en sorteer- maehines; 20. v. d. Laan. Zwaag, spuitmachines; 21. I.T.T., Wagenin- gen; 22. N.F.O.. Den Haag; 23. Voor waarts, A'dam, koelmachines; 24. Holima, A'dam, idem; 25. Zéphyr, Zoetermeer, idem; 26. Th. Burg graaf, Enkhuizen, heteluchtkachel; 27. Voorlichting, Den Haag; 28. Brunie, Hoorn, wagens; 29. Valen- tijn, Benningbroek, wagens; 30. Jansen, Purmerend, wagens; 31. Friese Brug, Alkmaar, wagens; 32. Landré en Glinderman, A'dam, maaimachines; 33. Lindetevis, Am sterdam, wagens; 34. Joh. v. Wijk, Ingen, sorteermachines; 35. J. Veld huis, Hoorn, zeilmakerij; 36. Lich- termoet, Rotterdam, bestrijdings middelen; 37. Trio, Hoorn, bestrij dingsmiddelen, kunstmest- 38. Alba tros, Utrecht, bestrijdingsmiddelen; 39. Bleeker, Venhuizen, pottenpers; 40. Halbertsma, Hoorn, houten em ballage; 41. Schellevis, Beverwijk, betonnen broeibakken; 42. Beunder, Haarlem, snoeigereedschap; 43. Beemster, Sijbekarspel, sorteerma chine; 44. Agro-motor, Bloemen- daal, trekkers en spuitmachines; 45. G. Burger, H. Hugowaard, sor teermachines; 46. Hobi, Hoorn, ben zine en olie; 47. La Rho, Rhoon, kleine tuinbouwmaohines; 48. H. Bakker, Schagen, pel-, spoel- en sorteermachines; 49. A. Leeuw, Zwaag, kunstmeststrooier; 50. Asep- ta. Delft, spuitmachine, bestrijdings middelen; 51. Bransdma, Andijk, sorteermachines; 52. Spaansen, Bo- venkarspel, pel-, spoel- en sorteer machines; 53. Talpa, Alkmaar, re geninstallatie; 54. A. de Bruyn, Utrecht, koppelwerktuig; 55. V. Voorden, de Rijp, sproeimachine; 56. A. Wijnen, A'dam C„ nevelspuit; 57. Shell, Hoorn, benzine; 58. S. Botman, Grootebroek, freesmachi nes en regeninstallaties; 59. Erik- son,. Den Haag, regeninstallaties; 60. Demmendaal, Zwaag, regenin stallaties voor platglas; 61. Windt, Grootebroek, gereedschap en re- geninstallatie; 62. Herijgers-Dae- men, Zundert N.-Br., expositie van levende vruchtbomen (spillensyst.); 63. J. v. Willigen en Zn., Wouw N.-Br., boomkweker; 64. Karsten, Zwaag, benzine en olie; 65. Rotter damse Bank, Hoorn, bedrijfsverze- keringen; 66. Karsten, Hoorn, oliën; 67. N.V.Robur, Honselersdijk, wa gens en transportbanden; 68. Hom mes en Klaver, Heiloo, sorteerma chines; 69. Albert Wijnberg, Zaan dam. oliën en vetten; 70. Jelle Vriend, Andijk, bestrijdingsmidde len, machines; 71. Brinkman en Nie- meyer, Zutfen, trekker, freesmaeh. en stoomnevelspuit; 72. Meeuwsen, Schellnikhout, werktuigen; 73. A. Veuger, Schagen, bouwmateriaal; 74. D. Hofstra, Leeuwarden, zelfrij- dende motorspuit. waren gistermiddag duizenden Amsterdammers getuige van het opstijgen van de kleine oranje kleurige ballon van de enige Nederlandse balloncommandante, mevr. N. Boesman heeft de raad van advies geen bezwaar gemaakt tegen de aan stelling van Joris Diels als mede leider van de Haagse Comedie is op 61-jarige leeftijd te Am sterdam de bekende toneelspeler Alex Frank overleden hebben meer dan 2000 leidsters der Nederlandse Gidsenbeweging in Helmond een „nationale dach- vaert" gehouden, waarbij Franse en Belgische gasten aanwezig wa ren is in Delft met een druk be zochte receptie het feit gevierd van het 80-jarig bestaan van de Nederlandse Gist- en Spiritus fabriek. H.M. de Koningin heeft aan de fabriek het praedicaat „Koninklijk" verleend is ook de viering van het 80- jarig bestaan van de Maatschappij „Nederland" herdacht. Vele auto riteiten kwamen bij de hoofd directie in Amsterdam hun op wachting maken is gistermorgen een groep van 10 Nederlandse journalisten per vliegtuig naar Helsinki vertrok ken, om een bezoek te brengen aan Finland. Het bezoek zal be antwoord worden door 10 Finse journalisten, die in de nazomer een studiereis door ons land zul len maken zal binnenkort een Mexicaanse handelsdelegatie, die momenteel een bezoek aan Europa brengt, ook in Nederland arriveren voor besprekingen over eventuele han delsovereenkomsten is Zaterdagmiddag in de hoofd stad met feestelijk vertoon de eerste steen gelegd voor het Oud- Hollandse Marktplein, dat ter ge legenheid van het 500-jarig be staan van de Kalverstraat zal worden opgericht. De officiële benaming is „Damstad" OP DE JAARVERGADERING van de Kring Den Helder van de K.V.P. sprak Zaterdagmiddag de Partijvoorzitter, de heer J. W. Andriessen; in 'n goed-geargumenteerd betoog weerlegde hij de beschuldiging, als zou de K.V.P. 'n arbeiderspartij zijn. Het wetsontwerp op de Kinderbijslag voor kleine zelfstandigen noemde spr. beneden de maat, terwijl hij in zijn slotbetoog aanspoorde reeds nu aandacht te schenken aan de verkiezingen van 1952. De heer Andriessen wilde in zijn arbeiderspartij is geworden vindt rede in enkele grote lijnen spreken over de werkzaamheden van de Kath. Kamerfractie en daarbij aan dacht schenken aan enkele critische opmerkingen, die zo hier en daar t.a.v. het beleid van de fractie zijn gemaakt zoals de opmerking, dat de KVP zou zijn ontaaard in een ar beiderspartij. Uit de algemene be schouwing over de begroting 1949 besprak de heer Andriessen drie punten, door de fractieleider naar voren gebracht: De grondwetswijziging met het oog op 't weren van extremistische richtingen werd aanhangig ge maakt; Een krachtig pleidooi werd ge houden voor de hervorming van de onderneming, zodat de factor ar beid juridisch dezelfde plaats inneemt als de factor kapitaal; het resultaat was de aanneming van de wet op de P.B.O.; Teneinde de invloed van da volksvertegenwoordiging op de bui tenlandse politiek, welke invloed tengevolge van de omstandigheden is gaan tanen te verstevigen, werd 'n Staatscommissie benoemd. Beneden de maat In 't kader van de gezinspolitiek werd de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen door de KVP op de voorgrond geplaatst; het wetsont werp hiervoor is thans verschenen, doch spr. heeft de indruk, dat dit ontwerp beneden de maat is. Als men de consekwenties van dit wetsontwerp onder het oog ziet, en constateert, dat de laagstbezol- digde landarbeider met dertien kin deren f 1450 meer inkomen per jaar heeft, dan dë kleine zelfstandigen met eenzelfde kinderaantal en met 't in de M.v.T. genoemde minimum inkomen, dan moet men oonclude- ren, dat dit minimnm-inkomen te 'aag gesteld is: de R.K. Fractie za) dan ook ernstig trachten hierin verbetering te brengen, wil men althans dP kleine zelfstandige enig soulaas bieden. In het kader van het partijpro gram, waarin de gezinspolitiek nummer één is. schonk de fractie aandacht aan de woningbouw voor grote gezinnen, progressieve belas tingheffing, de garantie met voor de Ned. ambtenaren in Indonesië, de verbetering van de werkloos heidsvoorziening en wachtgeldrege ling en de medewerking aan de be drijfspensioenfondsen, de onderne mingsraden ingevolge de wet op de P.B.O., de middenstands- en land bouwpolitiek, de loon- en prijspoli tiek en de Benelux-overeenkomst. Al deze onderwerpen schonk de R.K. Fractie de aandacht, die ze verdienen. 'n Gruwelijk misverstand De aantjjging, dat de KVP een spr. ernstig; 't is een in gebreke stellen van partij en fractie, als zouden deze alleen oog hebben voor de arbeidersbelangen. Dit is 'n gruwelijk misverstand; zowel op grond van de gevoerde po litiek als wat de leiding betreft, die toch 'n ander beeld geeft van het karakter van de partij. Tegenover de bewering als zou de KVP geen aandacht schenken aan de middenstand, wees spr. op het amendement-Teulings ipzake de heffing-ineens, waardoor f 400 mil- lioen minder geheven werd dan In de bedoeling lag; steeds streefde de fractie naar heffing naar draag kracht, bij verschillende wetsont werpen en begrotingen betrok de fractie de middenstands-vraagstuk ken in het centrum van haar poli tiek. Bij de pleidooien over de 5% loonsverhoging streefde zij naar heffing van de omzetbelasting bij de bron. Voorts drong zij aan op zuivere voorlichting van de midden stand, hetgeen door Min. v. d. Brink werd toegezegd. De noodzaak van verlaging of opheffing der onder- nemingsbel. werd door haar onder toogd en herhaaldelijk drong de R.K. Fractie aan °P her-kapitalisa tie van de ondernemingen, waarom trent het wetsontwerp spoedig is te wachten. Objectief kan men zeggen: dat Is niet genoeg, maar men kan toch niet zeggen, dat de KVP een arbei derspartij is en geen aandacht schenkt aan middenstandsproble- nien. Die beschuldiging is onhoud baar. Ook het program van de partij getuigt daarvan, al is nog niet be reikt, wat we graag zouden willen bereiken. Men verlieze ook niet uit het oog, dat de KVP het niet alleen voor het zeggen heeft. En spr. is blij dat dit niet het geval is. De KVP heeft ook rekening te houden met de tijdsomstandigheden, zij moet 't algemeen, welzijn behartigen, niet uit het oog verliezen, dat ons land verarmd is en dat nog grote moei lijkheden in de toekomst te wachten zijn. De partyleiding en de fractie. De samenstelling van de leiding van de partij en van de Kamer fractie besprekend, zei spr., dat in het partijbestuur zitting hebben 8 personen uit ondernemingskringen, 6 ondernemers, 5 burgemeesters, 3 uit vrije beroepen, 3 hogere ambte naren, 3 arbeiders. 1 agrariër, 1 journalist en 1 geestelijke. In de fractie hebben zitting 11 personen uit de vrije beroepen, 3 (4) arbeiders, 3 middenstanders, 1 ambtenaar, 7 (6) agrariërs, 1 mili tair, 1 burgemeester, 2 ondernemers ging, dat de KVP een arbeiders partij is, niet juist is. Als de mid denstand ontevreden is, laat hij dan met objectieve critiek komen en de hand in eigen boezem steken, om vervolgens in samenwerking met de KVP trachten de moeilijkheden op t lossen. Ook de middenstand moet besef fen, dat de komende tijd moeilijk zal zijn, de concurrentie komt weer en de klant is weer koning, maai de koopkracht is gedaald en de voorraadvorming eist meer liquide middelen. Spr. wees tenslotte op de bemoei ingen van de fractie «voor de verbe tering van het wetsontwerp inzake oorlogsschade-vergoeding, de indu strialisatie en de beroepskeuze, waarbij het particulier initiatief primair en staatstaak subsidiair moet zijn. Spr. betoogde voorts aan de hand Van een aantal stellingen, door prof. Romme in Drakenburg verdedigd. waarom de KVP aan vrijwillige ouderdomsverzekering de voorkeur geeft boven Staatspensioen, dit laatste randt de menselijke waardig heid aan, terwijl V.O.V. de mede verantwoordelijkheid voor anderen bevordert. De heer Andriessen verdedigde voorts het fractiebeleid t.a.v. de loonsverhoging' en de kinderbijslag- regeling. waarbij, om een ontzag lijke administratieve rompslomp te voorkomen, geen verschil van toe passing kon worden gemaakt tus sen hogere en lagere inkomens. T.a.v. het Zondagsrijverbod, waar over 'n vraag gesteld werd, zei spr. dat het nuttig economisch effect hiervan niet evenredig was met de nadelen ervan, terwijl wat het prin cipe aangaat, rekening moest wor den gehouden met de samenstelling van de gehele bevolking. Tenslotte waarschuwde spr. tegen steriliteit van de partij en spoorde hij aan om door offerzin mede te werken aan haar stabiliteit. De grote waarde van de KVP zou men pas erkennen, als zij er eens niet meer zou zijn. Aan de eenheid van de KVP in haar grote verscheiden heid heeft ons volk grote behoefte. Reeds nu vroeg spr. de aandacht voor de verkiezingen van 1952, waarvoor reeds van nu af aan ge werkt moet worden, met het doel een christelijke signatuur te leggen op de maatschappij. (Vervolg op pag. 4) Een paniek brak uit, toen Zaterdagavond op de kermis t Groningen alle zitplaatsen van het theater „De la Gaité" instort ten. Er waren 300 bezoekers in de tent en het kostte aan theaterpersoneel, politie en Rode Kruis heel wat moeite de gemoederen te kalmeren. Achteraf bleek het met de persoonlijke ongevallen nogal-mee te vallen. Zij werden ter plaatse en op de Rode Kruispost van het Stadhuis verbonden. De snelle hulpverlening heeft er toe bijgedragen dat niet meer per sonen gewond werden. De schade is evenwel groot. Ongeveer 50 perso nen liepen kapotte kleren op, ter wijl vooral de nylons van de dames het zwaar moesten ontgelden. Druk hadden ook de dienstdoende politie mannen het, die al deze klachten in ontvangst hadden te nemen. Men wenste schadevergoeding voor de vele kapotte kleren. Men vergat echter dat de schade voor de exploi tant in het begin niet te overzien was. De oorzaak Het theater dat eigendom is van de fam. Serierse, werd dit jaar voor het eerst geëxploiteerd. Het is een tent die met betrekkelijk primitieve middelen gebouwd werd. Nu blijkt dat er in Groningen een verordening bestaat dat kermisexploitanten geen ijzeren pennen in het wegdek mogen slaan. Vooral bij de theaters, waar het een komen en gaan is. is juist een versteviging van de bouw, zo als met deze pennen bereikt zou kunnen worden, noodzakelijk. Ook deze variëtétent stond dus vrij los op het marktplein. Wel werd de tent voor de ope ning van de kermis gekeurd doch er waren geen op- of aanmerkingen. Men neemt nu aan, dat door het gewicht van de enkele honderden toeschouwers de zitbanken zijn be gonnen te schuiven, met het gevolg, dat enkele stellages het theater is amphitheatersgewijze gebouwd doorbraken. Het gehele gewicht kwam toen op de nog resterende stellages, dit dit niet konden houden en omvielen. DR. JACHYM WORDT TOCH BISSCHOP WENEN, 13 Mei (Reuter). De Paus heeft volgens officiële mededeling van het secretariaat van de Weense Aartsbisschop, Kar dinaal Innitzer, besloten om dr. Jachym, die zich op 23 April j.l. op het laatste moment van de bis schopswijding terugtrok, opnieuw voor de wijding tot Bisschop aan te wijzen en te benoemen tot coadjutor van Kardinaal Innitzer. De plechtig heid van de bisschopswijding zal binnenkort plaats vinden. DE MIJNRAMP IN HENEGOUWEN Begrafenis der slachtoffers BRUSSEL 13 Mei (ANP) Za terdagmorgen zijn zestien van de 33 bij de mijngasontploffing in de mijnen te Mariemont-baseoup om het leven gekomen mijnwerkers te Trazegnies ter aarde besteld. Man nen en vrouwen van iedere stand waren vanuit ver in de omtrek naar het gemeentehuis getogen, waar een rouwkapel was ingericht. Lang zaam en in diepe ontroering defi leerden zij langs de 24 lijkkisten, die hier stonden opgesteld. Als laatste groet had een ieder armen vol bloe men meegenomen en ai spoedig waren de kisten onder een bloe menpracht verdwenen. Rondom iedre kist stonden de familieleden opgesteld, de moeders en de echt genoten der slachtoffers in diepe rouw gehuld. Ook vele autoriteiten gaven van hun medeleven blijk en o.a. de Ministers Behogne, Duvieus- art. oudminister D,elattre en de Ita liaanse ambassadeur te Brussel brachten een bezoek aan de rouw kapel. Minister Joekes heeft zijn deelneming betuigd aan de Belgi- sché Regering Het gevolg was dat het publiek dat in het midden zat, op de grond kwam te vallen en het publiek dat de zijkanten bezette naar het mid den schoof. Geen zitbank bleef dan ook heel. De recherche was spoedig ter plaatse en stelde een uitgebreid onderzoek in. Het is begrijpelijk, dat de ver slagenheid zeer groot is onder de artisten en de directie van het thea ter. Men had de gehele winter aan de bouw van dit theater gewerkt, waarmee uiteraard veel kosten ge moeid zijn. Ook het programma dat geboden werd was van een goed ge halte. Op allerlei manieren wordt echter hulp verleend. Gisteren heeft men zelfs een tribune kunnen huren als mede een groot aantal stoelen, ten einde toch de voorstelling van gis teravond te laten doorgaan. DE VLIEGRAMP BIJ GILZE-RIIEN Begrafenis chef-instructeur Jansen In het stralende lenteweer van Zaterdag hebben de instructeurs van de Rijksluchtvaartschool te Gilze-Rijen het stoffelijk overschot van hun chef J. F. A. Jansen, die Maandag bij een vliegtuigongeluk om het leven is gekomen, op de be graafplaats Zorgvlied te Amster dam onder een wolkenloze hemel ten grave gedragen. Een honderden meters lange stoet volgde de baar, die onder de vlag van de RLS en een schat van bloemen op het graf werd geplaatst. Vooraf gingen alle leerlingen van de school. In de aula voerden zes sprekers het woord o.a. de vader van de in de uitoefening van zijn beroep ge vallen vliegenier en de directeur- generaal van de Rijksluchtvaart dienst, de heer W. F. Backer. HET VLIEGTUIGONGELUK TE HAARLEM Vlieger heeft niet „gestunt" Het Ministerie van Marine reelt naar aanleiding van het vliegtuig ongeluk te Haarlem mede, dat uit het nog in gang zijnde onderzoek en de gegevens van betrouwbare ooggetuigen reeds is komen vast te staan, dat de matroos le klasse leerlingonderofficier vlieger Kiemei, die opdracht had een hoogtevlucht te maken, daarbij het toestel waar schijnlijk heeft overtrokken, waar door het op grote hoogte m een vrille is geraakt. Met zekerheid is komen vast te staan, dat de vlieger met heeft „gestunt". Het is mogelijk, dat hij door het uitbrengen van het landingsgestel heeft getracht uit deze vrille te komenen het toestel weer onder controle te krijgen, waardoor de in druk kon worden gewekt, dat hij wilde landen. SEFKE JANSSEN SCHREEF RONDE VAN LIMBURG OP ZIJN NAAM Zondag werd de ronde van Lim burg gereden, een wedstrijd voor professionals, welke gewonnen werd door Janssen uit Elsloo in 7 uur 43 min. en 15 sec. Het algemeen klassement luidt: 1) Janssen (Elsloo) 7 uur 43 min. 15 sec. 2) Schoenmakers (Eindho ven) 7.44.25. 3) Smits (Rotterdam), 4) Lambrichs (Bunde), 5) de Ruy- ter (Rotterdam). 6) van Beek (Oost- zaan), 7) Seyen (Maastricht) allen z.t. 8) de Hoog (Borgerhodt) 7.51.15, 9) Geerts (Breda) 7.53.28, 10) Evers (Wormerveer) z.t. GROOTSTE BINNENSLUIS VAN WEST-EUROPA IN AANBOUW Wanneer de grote sluis in het Amster dam-Rijnkanaal ge reed gekomen zal zijn. zal Amsterdam als transitohaven aanzien lijk aan betekenis hebben gewonnen, daar de vaarroute naar Duitsland met 40 km zal worden bekort. Deze van de lucht uit gemaakte opname geeft een overzicht van het imposante werk van de bouw der grote schutsluis te Tiel. (Luchtopname ANP-foto)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3