Verrassingen en teleurstellingen op de „Holland Fair" Parool voor de Nederlandse landbouw: productieverhoging, kostprijsverlaging Zomerzegels brengen hulp in nood" Zal Giulianozich bij kolonel Luca melden? Blokken Minister Mansholt acht beide goed mogelijk Degrac Meerv< Hakvruchten op zandgronden Gemiddelde weide-opbrengst kan 60 tot 70 hoger r Opbrengst voor cultuur en volksgezondheid Penalty mocht Ajax niet baten Ook Fransen leden gevoelige nederlaag Een iets te ongedwongen ontvangst van Prins Bernhard Uitputting bevordert de uitroeiing van de bende op Sicilië DAGMEISJE PAGINA 6 MAANDAG 15 MEI 1950 De grootste vrees van de Nederlandse boer is die van een on zekere toekomst. Tijdens een Zaterdag te Zwolle gehouden bijeenkomst van Overijselse jonge boeren en boerinnen, heeft minister Mansholt met een stoutmoedig plan, gebaseerd op een politiek van durven, de Nederlandse boer een hart onder de riem gestoken. Meer produceren zonder vrees voor overpro ductie en tegen lagere prijs, die een versterking van de afzet zal betekenen, dat was 's ministers plan. De minister stelde twee mogelijk heden om de handels- en betalings balans in evenwicht te krijgen, n.l. meer en goedkoper produceren, dan wel beperking van de consumptie. Dit laatste middel leidt onherroe pelijk tot de uitvaardiging van aller lei remmende bepalingen en het verlies van onze buitenlandse mark ten. Het eerste middel zal, mits do West-Europese samenwerking, waar voor in 1947 de basis werd gelegd, niet verstoord wordt, Nederland maken tot een belangrijk export land., In dit verband sprak de minister van een „politiek van durven". Want hoewel de landen van West- Europa overtuigd zijn van de nood zaak van internationale samenwer king, zijn de boeren in België. Duitsland, Frankrijk en Engeland bezig de liberalisatie ongedaan te maken en bestaat het gevaar dat, evenals in 1933 weer tolmuren wor den opgericht. In 1952, als de Marshall-hulp ten einde loopt, zullen we anderhalf milliard meer moeten exporteren, om de handelsbalans in evenwicht te brengen,-, Hiervan moet de indus trie 1 milliard voor zijn rekening nemen en de agrarische bedrijven 500 mllioen. cultuurgrond is nergens ter wereld zo groot als in ons land en toch is het mogelijk, die opbrengst nog meer op te voeren. Door al deze maatregelen wordt een lagere kostprijs bereikt en zal het mogelijk zijn niet alleen onze buitenlandse markten te behouden, maar ook uit te breiden. Alle prijs afspraken tussen de verschillende landen zijn gericht op een stabiele marktontwikkeling in West-Europa, met bestaanszekerheid als uiteinde lijk resultaat. Hoewel men in de Nederl. land bouw nog niet kan spreken van be staanszekerheid, is ondanks tegen slagen, regelmatig vooruitgang op dit punt geboekt. De melkprijs vande kant uit. IS cent kon gehandhaafd blijven, evenals de varkensprijs van f 1.86 per kg geslacht gewicht. In antwoord op verschillende vra gen merkte de Minister nog op, dat overal in de wereld de consumptie snel toeneemt door de bevolkings aanwas. Alleen West-Duitsland onze grootste leverancier en afne mer dat zich zeer snel ontwik keld, telt 18 millioen zielen meer dan voor de oorlog. Thans bestaat met West-Duitsland een handels overeenkomst tot een bedrag van één milliard. Als Denemarken bezig is zijn productie uit te zetten, dan is het ijzeren noodzaak door een efficiënte bedrijfsvoering goedkoper te produceren. Juist omdat we laag liggen met onze kostprijs en omdat we nog lager kunnen, zullen we een goede start maken. Blijft echter de internationale samenwerking uit, dan zullen onherroepelijk crisissen komen. Daar Engeland in zijn politiek t.a.v. Europa tekort schiet, zal het zeer moeten oppassen, want anders verliest het de leiding in West- Europa aan Frankrijk en Duitsland samen. Een jonge landbouwer uit Bath- men wees op de onbillijkheid dat men in niet-rendabele gebieden voor electrische stroom hogere tarieven berekent, waardoor deze streken extra zwaar worden belast. De Mi nister was van oordeel dat de kos ten van de eleetriciteitsvoorziening gelijkelijk door heel het land ge dragen moeten worden. Wordt aan die beproefde stelregel niet vast gehouden, dan gaan we de verkeer- Dit zou betekenen dat de rund veestapel van 1.7 tot 2.8 millioen stuks zou moeten groeien en de melkproductie stijgen van 5 tot 6 a 7 milliard liter. Zo zal ook de varkensstapel van 1.6 tot 2.6 mil lioen moeten groeien. De tijd is nog nooit zo gunstig geweest dan thans om tot productie verhoging en kostprijsverlaging te komen, hoewel de kostprijzen van de agrarische producten in Neder land reeds goedkoper zijn dan in welk ander West-Europees land ook. In de komende drie jaren zal de import van krachtvoer met een der de moeten verminderen en het win nen van veevoer van eigen bodem zal aanmerkelijk moeten worden uitgebreid. Dit is mogelijk door de ruime voorraden kunstmeststoffen en door een verschuiving in het bouwplan. Op de zandgronden kan een belangrijk hogere productie worden verkregen, als de graanbouw plaats maakt voor de verbouw van hakvrpchten. En een groep deskun digen is zelfs van oordeel dat de gemiddelde opbrengst van onze wei landen nog 60 tot 70 pet. kan worden opgevoerd. De opbrengst per HA Z.H. DE PAUS WENST DE HEER SERRARENS GELUK DEN HAAG, (KNP). De Se cretaris-Generaal van het Christe lijk Internationaal Vakverbond, P. J. S. Serrarens, Nederlands afge vaardigde en voorzitter van de So ciale Commissie in de Raad van Europa, heeft van de H. Stoel het volgende schrijven ontvangen: „De H. Vader heeft de toezending van Uw boek „La C.I.S.C. d'Am- sterdam a Lyon'» bijzondere vriende lijk aanvaard en mij opgedragen U Zijn dank uit te spreken. Deze pre cieze berichtgeving over Uw con gressen en over Uw activiteit in het algemeen stelt de H. Vader in staat de toenemende vooruitgang der Christelijke Vakorganisaties in de wereld en de nog immer belangrijke rol van Uw international vakver bond te volgen. Het Christelijk In ternationaal Vakverbond ligt Hem daarom zo nauw aan het hart, om dat het in de vergaderingen der grote wereldorganisaties, zoals de Uno en het Internationaal Arbeids bureau een Christelijke noot brengt. De H. Vader wenst U zeer bijzonder geluk met deze invloed, welke bete kenis nimmer mag worden onder schat en waarvan men slechts wen sen kan, dat hij steeds waakzamer mag worden. De H. Vader heeft Uw kinderlijk huldebetoon aanvaard en wenst U toe, dat God Uw activiteit ook in de toekomst met Zijn gena de mag vergezellen. Hij zendt U van ganser harte als teken van blij vende toegenegenheid de Apostoli sche Zegen. Aanvaard mijnheer de Secretaris-Generaal, de verzekering van mijn algehele toewijding." BEVROREN VLEES TEGEN VERLAAGDE PRIJZEN In het najaar van 1949 heeft de overheid een voorraad bevro ren vlees gevormd met het doel dit vlees op de markt te brengen ter ondersteuning van de vlees voorziening in perioden, waarin een gering aanbod van slachtvee is te verwachten. De moeilijkste periode voor de vleesvoorziening ligt in de maan den Mei en Juni Met het oog hierop acht de overheid thans het tijdstip gekomen om de be schikbare voorraad bevroren vlees welke toereikend is om ge durende enige weken de binnen landse productie aan te vullen, op de markt te brengen Dit ge schiedt langs de normale kana len vanhet bedriifsleven De verkoop aan de consumen ten zal mogeliik zijn tegen prij zen die nu circa 35 pet. lager liggen dan de thans geldende voor vers rundvlees van een ge middelde kwaliteit. Reims won Franse beker De finale om de Franse voetbal beker is gewonnen door Reims. Te Parijs werd Racing Parijs met 20 geslagen. SEDERT 1935, om precies te zijn bjj Koninklijk Besluit van 20 Febr. 1935 staatsblad no. 60. worden eens per jaar de Zomerzegels uitgegeven. In de postkantoren verrijzen dan weer de stalletjes en ook dit jaar worden in de maanden Mei en Juni bij alle hoofd- en luilppostkantoren. postagentschappen en plaatselijke comite's deze weldadigheidszegels verkocht. Weldadigheid, een begrip, maar helaas ook een dwingende noodzaak. Het ene zinnetje, (lat liet motto vormt waaronder de Zomer zegels dit jaar worden uitgegeven, spreekt boekdelen: „Zomerzegels brengen hulp in nood". Het staat er ietwat sinister, als een dreiging. Maar het is niet over dreven. Het is niet slechts een blik vanger om de massa te bewegen om te offeren. Het vorig jaar was de netto-opbrengst f 167.000,een mooi bedrag doch bij lange na niet voldoende om alle nood ook maar enigszins te lenigen. Want dat de nood hoog is, kan niet worden be twijfeld. Zou PTT aan alle aanvra gen voor bijzondere zegels voldoen, dan zouden het gehele jaar door de stalletjes in postkantoren meeten staan. PTT wil wel maar kan een voudig niet. Er zouden te veel be langen zowel in binnen als buitenland mee worden geschaad. Noodzakelijk moest drastig beperkt worden. Zegge en schrijven twee keer per jaar wordt op deze wijze een beroep op de bevolking gedaan. Maandag 1 Mei ving een van deze beide keren aan. En PTT is trots op die twee maal per Jaar. Trots omdat zij met deze zegels haar „vi sitekaartje" afgeeft, waaraan kun stenaars van formaat hebben ge arbeid. Trots ook omdat zij kan helpen de nood te lenigen. Voor de eerste keer hebben ontwerper en graveur nauw samengewerkt, de kunstenaar P. Lammers en de gra veur W. Z. van Dijk. Fraaie zegels met de wederopbouw van ons land tot grondslag, zijn het resultaat geweest. Zegels, waarop de gebrui ker laten het er duizenden zijn een kleine toeslag betaalt. Op postzegels van twee cent een toe slag van twee cent, op zegels van vier cent eveneens twee cent, op vijf cent komt drie cent toeslag, op zes cent vier, op tien cent vijf en op twintig cent ook vijf. Waarvoor dat geld wordt gebruikt? De ene helft van de opbrengst komt ten goede aan culturele doeleinden: 15 pet voor het voorziertingsfonds voor culturele werkers voor steun in bij zondere gevallen, 20 pet voor het Prins Bernhardfonds en 65 pet voor opdrachten aan noodlijdende wer kers op cultureel gebied. De andere helft gaat voor 35 pet naar de tu berculosebestrijding, voor 10 pet naar het Irenefonds, voor 10 pet naar de Federatie van Instellingen tot hulp aan de ongehuwde moeder en haar kind, voor 20 pet naar de rheumatiekbestrijding, voor 15 pet naar het Zwitsers-Nederlands asth- mafonds en voor 10 pet naar het Nationaal Fonds voor Bijzondere Noden. Dat betekent geld voor op treden van kunstenaars in zieken huizen, sanatoria en psychiatrische inrichtingen, geld voor de bestrij ding van de gevreesde tuberculose. In de consultatiebureaux werden de laatste jaren 18000 nieuwe ge vallen „ontdekt". Twintig pet van de uitgekeerde ziekengelden gaan naar rheumatieklijders. Vraag niet of het nodig is. Vraag alleen: „Hoe veel kan ik missen". Noodlijdende kunstenaars alleen al 102 beel dende kunstenaars en dan nog de componisten, musici, toneelkunste naars, letterkundigen, schilders e.d. zieken, mannen, vrouwen en kin deren, vooral veel kinderen, profi teren—van de opbrengst van de Zo merzegels. Hoe groter de opbrengst des te meer profijt. En wie zal zich hieraan durven Onttrekken? Er wordt slechts twee keer per jaar een kans geboden. „Zomerzegels brengen hulp In nood", dat zegt alles. RONDE VAN HET FLORAPARK De Amsterdammer Kleefstra heeft in Amsterdam de 75 km lange ronde van het Florapark gewonnen. De uitslagen luiden: Amateurs 75 km: Kleefstra, Am sterdam 2 u. 2 min. 49 sec.; Duif Zaandam; Pavort Amsterdam; op 400 meter: Koeman Krommenie; Stakenburg Amsterdam; Ammeraal Wormer; Donken Amsterdam; Snij ders Halfweg. Nieuwelingen 60 km: Rietman Amsterdam 1 u 45 min. 37 De A.N.W.B. en het Nederlandse Rode Kruis werken zoveel mogelijk samen. Toen deze wegenwachter zijn hand bezeerde bij de reparatie van een Rode Kruis-ambulance, werd hij direct en deskundig geholpen. LIMBURGIA—AJAX 3—2 De Ajacicdcn startten met voor' treffelijk samenspel, waarbij men echter toch niet aan de indruk ont kwam, dat er een zekere matheid over de ploeg lag. De Limburgianen daarentegen zaten fel op de bal en toen de sierlijke combinaties van Ajax niets opleverden, zakte het peil aan de Amsterdamse kant. Toen L. Cox langs Potharst snelde en een lage voorzet naar zijn broer Frits gaf. was doelman Vink ge slagen :de Limburgia-middenvoor sh.oot laag in de touwen. Het ra zend snelle spel van De Graaf schiep voor Limburgia nog een paar goede kansen, die niet wer den gebruikt. Ajax kwam na dit doelpunt even op dreef en na een goede aanval, kalm en met overleg opgebouwd, loste Van Dijk een hard en zuiver schot, dat Jacobs te mach tig was (11). Dit spel van Ajax duurde maar even en weer storm den de Limburgianen op doelman Vink af. Potharst had de Brunsumse linkervleugel aardig in zijn macht, terwijl Beumer tegen de snelheid van De Graaf niet bleek opgewas sen. Toen De Graaf weer in het be zit van het leer kwam en op het Amsterdamse doel af stoof, trok de gehele Amsterdamse verdediging zich terug, wat De Graaf een prach tige schietkans gaf waarvan hij prompt profiteerde. Zijn hard, droog schot was Vink te machtig (21). In de tweede helft zakte het spelpeil zichtbaar, maar het bleef spannend. Ajax kon tegen het fana tisme van Limburgia niet in zijn eigen spel komen en dit verleidde Stoffelen en Van 't Hart ertoe hun kracht in lange passes te zoeken, die meestal zeer slecht geplaatst waren en vrijwel altijd een gemak kelijke prooi werden voor de ste vige, fel op de bal zittentde Bruns- sumse verdediging. In het laatste kwartier maakt Van 't Hart door een penalty gelijk, waarna De Graaf de zege voor de Limburgers veilig stelde. HOCKEY NEDERLAND—FRANKRIJK 6—1 Nederland moest kennelijk wen nen aan het korte spel van de water-vlugge Fransen en ook van Heel op de linksbuitenplaats en Essers als linksbinnen, zochten naar hun vorm. Nederland was nog wat traag, misschien ook door de tropische hitte terwijl Frank rijk direct in flink tempo het Neder landse doel trachtte te vinden. In een plotselinge doorbraak werd dit zoeken ten slotte beloond met een klinkende doelpunt van de uit stekend spelende rechtsbuiten G. Hanet (0—11. Dit was het sein voor de Oranje- hemden om tot de aanval over te gaan en tien minuten later werd het Franse doel doorboord door een strak schot van Boerstra, die de bal keurig kreeg teruggespeeld van Innige. Dat was teamwork! Loggers, de spil, kreeg er zin in en gaf zijn voorhoede steeds meer kansen aanvallen op te bou wen. Van Heel was ingeburgerd op zijn linksbuitenplaats, Esser werd actiever, terwijl Amsion als links- halve goede stick-techniek te zien gaf. De tweede Nederlandse straf- coraer wer een tweede doelpunt. Na de rust begonnen de Fransen met hernieuwde moed, maar toch bleken zij niet opgewassen tegen het technisch sterker spelend Ne derlandse team. Roepie Kronze opende de doelpuntenregen na de rust. Uit een prachtige voorzet van Van Heel schoot hij onhoudbaar in. Kort daarna liet Van Heel de Franse keeper, die overigens zeer goed was, voor de vierde maal naar de ballen vissen. Toen Boerstra voor de vijfde maal doelpuntte, was de aardigheid er een beetje af. De Fransen speelden met de moed der wanhoop, maar zij kregen geen kans meer. Nefkens, die rechts buiten speelde en in de wedstrijd niet veel had kunnen doen, scoor de tenslotte het zesde doelpunt. HOGERE WIJDINGEN PATERS JEZUÏETEN MAASTRICHT (KNP) Tweede en Derde Pinksterdag, 29 en 30 Mei a.s., zal Mr. Eug. Lebouille C.M., Tit. Bisschop van Galama, in de kapel van het Canisianum te Maas tricht de wijdingen van Subdiaco naat en Diaconaat toedienen aan: T. Beerlage (Hilversum), S. Brata- soeganda (Djokjakarta, Indon.). G. Cornelissen (Bloemendaal), C. Dou- ven (Roermond), H. Harsasoewita (Surakarta, Indon.), H. Hollander (Amsterdam), J. Jacobs (Nijmegen). P. Krekelberg (Roermond), F. de Laat (Nijmegen), P. van Litsen- burg (Den Haag), H. van Meer (Breda), J. Oort (Amsterdam), P. Ovecke (Ostrava, Tsjechosl.), F. Raes (Antwerpen. België), N. Schil der (Volendam), A. Soenarja (Djok jakarta, Indon.), L. Vervey (Nij megen), allen théologanten van de Sociëteit van Jezus. HET DERDE SCHELDE-CRITERIUM Te Terneuzen werd het 3e Schel de -criterium verreden, een weg wedstrijd over 80 tanden van elk 1700 meter, voor profs en onafhan- kelijben. 'Eerste werd de Amster dammer Lakeman, die de 136 km aflegde in 3 uur 42 min. en 45 sec. Twedee werd van As (Roosendaal) gevolgd door van Est (St. Willi- brord) en Voorting (Haarlem). Veemarkt te Utrecht Op de veemarkt te Utrecht wer den aangevoerd in totaal 5016, run deren 852, graskalveren 68, nucht. kalveren 951, schapen en lammeren 301852, varkens 361, biggen 1376, bokken en geiten 56796. De prijzen varieerden voor stieren van 50 tot 700, nuchtere kalveren va 36 tot 45, pinken van 325 tot 500, melkkoeien van 600 tot 860, kalfkoeien van 600 tot 900, vaars koeien van 500 tot 700, schapen van 70 tot 100, lammeren van 35 tot 44, magere varkens van 50 tot 90, zeugen van 200 tot 275, biggen van 30 tot 46, bokken en geiten van 20 tot 40. de handel in lundvee, scha pen redelijk. Zeugen en biggen ma tig, nuchtere kalveren vlug. (Van onze correspondent) PHILADELPHIA, Mei. Nederlandse deskundigen hebben op 5 en 6 Mei opnieuw veel ervaring kunnen opdoen inzake Amerika en de Amerikanen in een bredere samenhang dan alleen in het kader van exportproducten. Er is geen twijfel aan, dat de aangename indrukken verre de overhand hebben. Dit geldt zo wel de persoonlijke hartelijkheid der gastheren, hun vriende lijke woorden aan het adres van ons land, als de verrassend grote publieke belangstelling voor het Nederlands product op de openingsdag van de fair. Wanneer wij daarom, vóór nog een blik te werpen op het ter expositie gebodene, ingaan op ervaringen, die minder aange naam schenen, dan is dat niet zozeer om critiek uit te oefenen op Nederland's gastheren, dan wel om de aandacht te vestigen op fouten, die wij in het vervolg kunnen vermijden, wetende dat industriëlen in dit land nu een maal zjjn zoals ze zijn. De ontvangst van Prins Bernhard was ernstig mis. Er was een recep tie-commissie aan het vliegveld aanwezig, waarin een aantal pro minente burgers en notabelen van Philadelphia vertegenwoordigd wa ren, doch zij schitterden slechts als figuranten om de centrale figuur van de heer Kaufmann van Gim- bels, die er van dat ogenblik voor zorgde op geen foto naast de Prins te ontbreken. De heer Kaufmann is een hoogst intelligent en kundig zakenman, maar het was moeilijk om in te zien, waarom ook op het gemeentehuis hij de man moest zijn die de leiding in handen nam. Ame rikanen beschouwen deze ontvang sten als gemoedelijke onderonsjes, en dat heeft vaak grote charme. Waarom echter de burgemeester in een verfrommeld bruin pakje ten gemeentehuize de Prins ver welkomde was Velen ook vele bewoners van Philadelphia niet duidelijk, temeer omdat men tij dens het recent bezoek van een Zuid-Amerikaanse president naast persoonlijke hartelijkheid (die ook nu overvloedig aanwezig was) ook het juiste gevoel voor protocol aan de dag had gelegd. Niemand zal kunnen beweren, dat Prins Bern hard een stijve en formele figuur is: maar het was duidelijk, dat de vertegenwoordiger van het Huis van Oranje en van Nederland niet in alle opzichten gelukkig was met de (al te zeer geslaagde) pogingen van de firma Gimbels om uit 's Prinsen aanwezigheid een maxi mum aan publiciteit voor hun zaak te slaan. Een tweede les Een tweede les, die uitsluitend op de tentoonstelling zelf betrek king heeft, is dat in principe een warenhuis (of het is ingesteld op minder dan wel meer kapitaal krachtige clientèle) niet de ideale entourage vormt voor een expositie van wat grotendeels kwaliteitspro ducten zijn. Wij hebben zeker re den om Gimbels dankbaar te zijn voor hun belangstelling, voor dc publiciteit die zij voor de „Holland Fair" hebben gemaakt, voor het feit dat naast deze publiciteit de opbrengst van de publieke verkoop geheel aan Nederland ten goede komt. Aantrekkelijk is al evenzeer het feit, dat de tentoonstelling niet beperkt is tot de verdieping waar op zij wordt gehouden, maar dat op elke afdeling van het warenhuis een kleine collectie Nederlandse producten de bezoekers herinnert aan deze „Holland Fair". Dit neemt niet weg, dat een aantal goederen, die naar wij menen een goede kans maken om door geheel Ame rika in beperkte hoeveelheid ver kocht te worden, hier niet tot hun recht komen. Wij roerden dit punt aan met een Amerikaanse inkoper, die zich bij de leiding der Holland Fair niet bekend wilde maken uit vrees door een overmaat aan „sales talk" van de Nederlandse organisatoren beïnvloed te wor den. Daarom was hij, incognito, op zijn vrije Zaterdagochtend ko men kijken om de reactie van zijn mede-Amerikanen gade te slaan. Dat ook deze vertegenwoor diger voor zijn bedrijven Neder landse levensmiddelen zal aanko pen is buiten kijf. De wijze waar op het publiek belangstelling toonde voor onze levensmiddelen was indrukwekkend. De verkoop op deze eerste dag overtrof alle verwachtingen en heeft op een inkoper ontegenzeggelijk een sti mulerende invloed uitgeoefend. Het kan echter niet uitblijven, dat een mindere mate van publieke interesse voor producten, waarvan de prijs hoger is dan die van kaas, chocolade-repen, biscuits (waarvan (Advertentie) 'n Steek of 'n scheut hier en daar komt ge nog wel te boven Maar wee als Rheumatiek zich vastzet Welk mens bij zijn volle ver stand, zal het zo ver laten komen? Zulke aanwijzingen zijn een reden te meer om van vandaag-op-mor- gen met de weldadige Kruschen- kuur te beginnen. De zes minerale zouten van Kruschen stimuleren van de eerste dag af met de jaren verslapte bloedzuiverende orga nen en brengen die al gauw weer helemaal op gang. Als lever, nie ren en ingewanden op natuur lijke wijze hun werk doen, kunnen onzuiverheden in het bloed zich niet vast zetten. Die worden dan radicaal afgevoerd langs natuur lijke weg en zjjn nooit meer oor zaak van pijnen, die U nu in uw bewegingen belemmeren en U het leven vergallen. Wei'fel niet lan ger, begin vandaag met Kruschen. In uw eigen belang. Kruschen is verkrijgbaar bii alle Apothekers en Drogisten. sommige merken voor de V.S. de juiste verpakking hebben gevon den), onwillekeurig invloed ten ongunste uitoefent op vertegen woordigers van het Amerikaanse bedrijfsleven. In de komende week bijvoorbeeld zullen de inkopers van de grootste verkooporganisaties op het gebied van edelmetaal als bijvoorbeeld Cartier (de befaamdste en duurste zaak op dit gebied) naar Philadelphia komen; het Gim- belspubliek heeft weinig oog voor het prachtige zilverbestek, dat men hier heeft geëxposeerd en dit kan aan de inkopers niet ontgaan, ook al weten zij dat hun aankopen be stemd zijn om in een geheel andere atmosfeer en door een geheel an der publiek bewonderd enge kocht te worden. Dit geldt even zeer voor de unica die men hier kan vinden en de andere kunsl- nijverheidproducten, en vermoede lijk ook voor de*" keurige textiel- groep. Hiertegenover staat weer, dat dat men voor onze voedselproduc ten (en vermoedelijk ook voor hou ten speelgoed) hier wel onmiddel lijk het juiste publiek bereikte. De openingsdag bevestigde bij alle reserves die men moet maken ten aanzien van de resultaten, welke men immers pas tegen het einde rika nader kunnen beschouwen. van de Fair zal kunnen beoordelen dat men zich in de komende ja ren in eerste instantie zal kunnen toespitsen op de uitbreiding van de export van deze producten, die zich qua kwaliteit, prijs en ook om de reputatie die Nederland op dit ge bied nog steeds heeft, bij uitstek voor de Amerikaanse markt lenen. Technische artikelen Wij zijn voorts bijzonder be nieuwd naar de resultaten, welke behaald zullen worden met de groep technische artikelen, werk tuigen, veldkijkers en andere pro ducten van de precisie- en optische industrie, die een voortreffelijke indruk maakten. Zeer gunstig was de reactie van het publiek op deze openingsdag op onze papierproduc ten, die goed van kwaliteit bleken bij een zeer redelijke prijs. Minder imposant was de uiterst bescheiden collectie geëxposeerd door de ver pakkingsindustrie. Hoewel een aan tal levensmiddelen in een aantrek kelijk, fleurig en doeltreffend uiterlijk ter markt waren gebracht, bleek uit deze inzending de nood zaak om Amerikaanse deskundigen op dit gebied naar Nederland te doen overkomen. Een uitwisselings programma op dit gebied is reeds in kannen en kruiken. In Juli zul len tien Nederlandse verpakkings deskundigen naar de V.S. komen onder auspiciën van E.C.A., terwijl tien van hun Amerikaanse collega's naar Nederland zullen komen. Het is enze indruk dat wij bij deze uit wisseling geheel aan het langste eind trekken. Het Directoraat der Exportbevordering heeft er zeker goed aan gedaan om deze uiterst belangrijke kwestie bij de E.C.A. aanhangig te maken. Terwijl gedurende het restant van deze maand publiek en kopers voor winkelbedrijven hun rond gang zullen maken door de door architect Rietveld zo kundig ont worpen Holland Fair, is het wach ten thans op de resultaten. Wan neer die volledig in cijfers en een voudige statistieken verkregen zijn zullen wij de Holland Fair in Ame- (Advertentie) (Van onze correspondent) Enkele maanden geleden, toen de bende van Giuliano op 29 Augustus 1949 een aanval deed op de kazerne van Bellolampo, die aan zeven politiemannen het leven gekost heeft en op 14 September een mis lukte aanval door dezelfde bende werd uitgevoerd op de kazerne van Poggioreale, kon men nog dagelijks in de kroniek van de wereldpers de naam van de beruchte rover hoofdman Giuliano Tuiddu ont moeten. De naam van het eiland van de lusthoven van citroen- en sinaasappelbomen deed toen nog ouden van dagen huiveren en wekte bij de jongeren ideeën op van het meest romantische roversspel. De aanval op de kazerne van Bello lampo lokte in het Italiaanse parle ment beschimpingen uit van de zijde van de rode oppositie tegen de Siciliaanse minister van Binnen landse Zaken, tevens hoofd van de politie, met het gevolg, dat deze, mede om de goede naam van zijn geboorte-eiland te herstellen, de doortastende maatregel nam een commando in te stellen van de troepen tot uitroeiing van het ban ditisme op Sicilië. Aan het hoofd van deze troepen werd kolonel Luca geplaatst. Het resultaat van de bevelvoering van zes maanden over dit comman do is verbazingwekkend. Niet het gehele eiland van sinaasappelen en citroenen verdient de naam van rovershol, doch slechts de om streken van Montelepre, de ge boorteplaats van Giuliano, een ge bied van ongeveer 5000 vierkante kilometer, dat door een twintigtal benden onveilig werd gemaakt. En daar waren knapen bij, waarvoor zelfs de leden van het commando met recht vrees mochten koesteren, zo men bedenkt, dat de bandiet Rosari Candela; nauwelijks 26 jaar oud en gevallen in een schermutse ling met de troepen onder persoon lijk bevel van kolonel Luca op 13 Maart jJ. op de berg Sagana, 47 moorden, 23 pogingen tot moord, 17 vrijheidsberovingen van personen en 34 inbreken op zijn geweten had. Het hoofdmotief van de tactiek van kolonel Luca heeft vanaf zijn komst in Montelepre bestaan in het samendrijven van alle rovers in het onherbergzaamste gedeelte van het eiland. Bij de uitvoering van deze taak, bij het afspeuren van de spe lonken, grotten, alleenstaande hoe ven en dorpen is de troepen een hoeveelheid krijgsmateriaal in han den gevallen, waarvan men ook al weer moet rillen en beven. In het operatieterrein van Giuliano la,g de dood te loeren onder elke mols hoop, achter elk struikje, vanuit elke grot, vanaf elke rotspiek. 3 kanonnen, 26 mitrailleurs, 292 ge weren, 80 revolvers, 1322 hand granaten, 178.000 kilo springstof en 50.000 geweerpatronen liggen als buit, door de troepen op de rovers benden veroverd, veilig en onschul dig in de kazerne van Montelepre. Het beste bewijs dat de tactiek van kolonel Luca reeds geslaagd is en binnenkort met de gevangen neming van Giuliano zelf bekroond zal worden, heeft men in de vrij willige aanmelding van een aantal rovers. Gedurende de vijf maanden van bevelvoering van Luca zijn 46 ban dieten de bergen afgedaald of heb ben hun grotten verlaten om de weg naar de gevangenis te kiezen. Op Kerstmis en met Pasen of op het feest van de patroon van het dorp dreef het heimwee deze man nen naar de huiselijke haard, naar vrouw of moeder, naar de verlichte dorpskerk of danstent op de ker mis. Maar niet alle bandieten heb ben aan de ingevingen van hun godsdienstige gevoelens gevolg ge geven en moesten door de mannen van kolonel Luca in hun holen worden opgespoord. Het totaal aan tal bandieten, dat sedert de komst van kolonel Luca op Sicilië achter slot en grendel gezet zijn, bedraagt ongeveer 500, schuldig aan allerlei misdaden, van moord tot geldaf persingen, vrijheidsberovingen, ter roristische aanvallen, diefstallen, enz. enz. Onder de namen op de lange lijst van deze 500 rovers ontbreekt nog die van de voornaamste en meest legendarische bendeleider Giuliano Turiddu. Maar Luca is ze ker van zijn zaak. Zijn patrouilles zoeken zonder verpozing het gebied af, waarop nu de overgebleven bandieten, waaronder ook Giuliano, de laatste dagen van hun vrijheid doorbrengen. Voor deze klopjach ten heeft kolonel Luca voor zijn jongens niet het gemakkelijkste terrein uitgekozen. Rotsachtige massa's zonder einde met enorme grotten, die met elkander in ver binding staan, in de wanden van de bergpieken, van elkander door diepe ravijnen gescheiden, ver schaffen aan de rovers niet alleen ongenaakbare schuilplaatsen, maar ook de volle gelegenheid tot het leggen van hinderlagen, hetgeen het afzoeken van het terrein le vensgevaarlijk maakt. De commandant van de troepen tot uitroeiing van het banditisme (C.F.R.B. d.i. Comando Forze di Repressione di Banditismo) rekent op de factor „uitputting". Het rijk van Giuliano en diens kornuiten gelijkt meer op een natuurgevan- genis dan op een van honing en melk overvloeiende lusthof. De voorraden, die de bandieten nog tot hun beschikking mochten hebben, kunnen niet met roof worden aan gevuld, want van de kale rotsen valt weinig te stelen. Het feit, dat Giuliano reeds sedert enige tijd geen teken van leven meer heeft gegeven, duidt erop, dat ook hij vermoeid is en dat de factor „uit putting" hem wellicht weldra van de rotsen zal doen afdalen naar het commandobureau van Montelepre om zich bij kolonel Luca te mel den. Blokker heeft de fi van tweede klas-ki een kans te gaan wa schap. Een inderdaa verdient en waarm In IC nog steeds gi degradeert. Kampio RKAFC adsp. elfta dat dus volgend sei; Di Meervogels A heef hang tot wanhoop ge ze me daar gestart n dienstelijk gelijk spel en laten ze daar ii beide punten aan Schi Jongens, dat hadden jullie verwacht. Enfin niet verloren, de tandc misschien kunnen ju nog herstellen. Het w< nederlaag, waardoor stand is; Zeevogels 2 1 Schellingwoude 2 1 Meervogels A 2 0 Beter deed Helder 1 nederlaag tegen W.F.( den de witjakken zich de L.O.C.-reserves in geving met 31. Nog dus redelijk om ziel haven. W.F.C. 3 I 1 Helder 3 2 1 L.O.C. 2 10 In IA deed O.D.I.Z tieve plicht en bood veel tegenstand, dat di ners het vege lijf r redden en met een 2— plus degradatie genoej nemen. Een lelijke str Familieberichten Heden overleed tc onze diepe droefhei zacht en kalm, n voorzien te zijn va de H.H. Sacramente der Stervenden onz dierbare, zorgzam man, vader, behuwc en grootvader Petrus Hendrikus van Berkum Echtgenoot van Aagje v. Berkum-Mi in de ouderdom va 67 jaar. A. v. Berkum-Mu kinderen, behuwc en kleinkinderen. Oudorp 13 Mei 195 Burg., Bosstr. 10 De gezongen H. Ui) vaartdienst zal plaat hebben op Woens dag 17 Mei a.s., de morgens 9.30 uur, i de Parochiekerk va de H. Laurentius t Oudorp, waarna d begrafenis op he R.K. Kerkhof, aldaa Rozenkransbidden 's avonds 8 uur thui Tot onze diepe droeJ he id geven wij kerm: dat na voorzien te zij van de H.H. Sacra menten der Stervende is overleden, onze liev zuster, behuwdzuste en tante Johanna Margaretha van Wonderen, in de leeftijd van 5 jaar. Uit aller naam J. KAANDORI Bergen, 13 Mei 1950. Lijtweg 37. De gezongen Requier zal plaats hebben o1 Dinsdag 16 Mei, dë v.m. 9 uur, in de paro chiekerk te Berger waarna de begrafeni op het R.K. Kerkho aldaar. Hiermede betuig ik, me namens ouders en meis mijn oprechte dank a familie, buren, vriend* kennissen en gezamenlij Thuisfronten, voor de v< blijken van belangstelll ondervonden bij mi thuiskomst uit Indones P. N. v. ETTI Sehagen Noord, Mei 191 Adverfenliën Gevraagd een NET R. MEISJE OF DAME, lie- bov 20 j„ die zelfst. k; werken en koken bij e- echtpaar zonder kindere Buurt, Spierdijk C 81 GEVRAAGD: n zelfstandig meisje, vo hele of halve dagen enige dagen flinke wer! ster. Meerdere hul.p aa "^ezig; was buitenshuis. ah ^ut, Br eedstraat Alkmaar. gevraagd. Zelfst. kun K!,r,ken in gezin met kinderen. Mevrou MARkis, Dr. Schaej manplein 19, Alkma; ,KOOP: Een stuit ko mest. Bij Louw Stoo Halverdijk G 89. Te koop: ZEILKANO i Prima staat. Geheel eike is' Hasselaarswc 236 Ug°Waard 18, t£ TE HUUR; 1 HA 25 c* koolland Verbart, Schei merdij k, Oterleek.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 6