Nieuw Sterker toenadering van Londen tot overige landen van W.-Europa Voorstel om omroepverenigingen te handhaven Engeland wordt toeschietelijker Conclusies der Grote Drie onderschreven Spoorwegramp in Spanje EEN BLIJDE DAG in vele Nederlandse gezinnen Rusland waarschuwt Perzië Trygve Lie in Moskou Treinongeluk bü Anfweraen EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Noord-Atlantische Raad bijeen: Op afbetaling en dan nog 3000 vaderlanders kwamen thuis Minister Rutten antwoordt Eerste Kamer: Leraren binnenkort gemeenteraadslid? Minister Wijers nam afscheid Prins Bernhard te weer thuis Olie-exploraties in de grensgebieden worden niet getolereerd Protestnota overhandigd Lages voor Raad van Cassatie Huisvesting van gerepatrieerden y der voeding olwassenen boterham 't warme maal nderen eens unit tracteren! vas. Dat was hem wel m rekening niet voor n Verholen en Sjaakie a jullie natuurlijk niet ijn kantoor zat, netjes Dagelijks liep hij in n waar het nodig was 3ige aanwijzingen. En ig vond en de eerste eleverd, ging ook het 3, het werd December Verholen juist op zijn lat het stevig was gaan houders werd geklopt, r? „Wel, wel, mijnheer smidje Verholen zijn >innen!" Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Pag. 1 Dinsdag 16 Mei 1950 46e Jaargang No. 11865 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 >1 WANNEER WIJ kennis nemen van 't eindelijk verschenen wets ontwerp inzake het treffen van een noodregeling voor kinderbij slag aan kleine zelfstandigen, dan kan men een gevoel van weerzin nauwelijks onderdrukken. On danks het feit, dat thans anders dan door menigeen in 1948! erkend wordt, dat er onder de kleine zelfstandigen nood heerst, aie het treffen van deze nood voorziening noodzakelijk maakt, en het rechtvaardigt, dat gedu rende tenminste drie jaar direct uit de staatskas 15 millioen wordt besteed, wordt, door de ministers van Sociale Zaken en van Finan ciën, een regeling voorgesteld, die waarlijk beneden de maat moet worden genoemd, die zo benauwd is. dat wij de indruk krijgen, als hebben deze ministers gezegd: als het dan moet, dan moet het maar, maar asjeblieft niet teveel.... Wij hebben in de kringen van betrokkenen en belangstellenden al gehoord, dat deze regeling een hoon is voor de kleine zelfstan digen, en er zal nog wel meer lelijks van gezegd kunnen worden, gelijk door een verbitterd gemoed al gauw kan gebeuren, wanneer er, na lang talmen, eindelijk iets van een regeling uit de bus komt, die „onder de maat" genoemd wordt. Intussen zou het verkeerd zijn, in zulk een bewogen stemming het beroemde „kind met het tra ditionele badwater" weg te wer pen en te zeggen: als het niet beter kan, dan maar niets. Vast moet echter staan, dat deze nood- regeling slechts kan en mag wor den aanvaard op afbetaling van de definitieve regeling, welke dan ook in uitzicht wordt gesteld en die voor alle zelfstandigen zonder inkomensgrens? zal gelden, terwijl de tweede onaf wijsbare voorwaarde moet zijn, dat het voorliggende ontwerp verbeterd moet worden. Verbeterd, omdat de nood groot is, en zelfstandigen, groot of klein, een belangrijke en onmisbare groep vormen in de samenleving. Het is in dit verband wel merk waardig, dat in de motivering van deze regeling niets voorkomt om trent de sociale betekenis van de zelfstandigen in die samen leving. Wellicht moet dat geweten worden aan het feit, dat ontwerp en toelichting afkomstig zijn van socialistische ministers en in de kringen van deze overigens res pectabele mannen, ondanks zekere animo voor middenstandscongres sen, niet zoveel enthousiasme voor die groep schijnt te kunnen wor den opgebracht. Ook hier ligt dus een taak voor die volksvertegen woordigers, die er op dit punt andere en o.i. betere denkbeelden op na houden en in dit opzicht rekenen wij op het inzicht van de Kamerleden, die door de Kath. Volkspartij in het Parlement zijn gebracht. Dit ontwerp is dus buitenge woon schriel. De regeling geldt voorlopig voor drie jaar. De eerste grens is f 2000.Wie tot dat in komen en daarbeneden komt, krijgt kinderbijslag, maar dan vanaf het derde kind en de bijslag bedraagt de helft van het bedrag, dat thans aan loontrekkenden wordt betaald, zijnde dit 23 cent per dag. Maar dat is nog lang niet het ergste. Wie vier kinderen heeft en tot f 2100.— komt, krijgt die geweldige bijslag vanaf dat vierde kind, en zo loopt dat tel kens met f 100.op. Wie acht kinderen heeft, krijgt dus pas vanaf dat achtste kind kinderbij slag, als hij het geluk heeft, eén mkomen van f2500.te verdie nen!! Wie tien kinderen heeft, moet het tot f 2700.per jaar brengen, wil hij voor dat tiende kind 23 cent per dag krijgen!!! Enz. enz.!!! Hier is het woord, aan de nood van „.?e zelfstandigen aangedaan, waarlijk niet misplaatst. Er zal iets op gevonden moeten worden, dat in alle gevallen de bijslag gegeven wordt vanaf het derde kind en feitelijk kan ook de vraag gesteld worden, of het wel juist is. in deze n o o d-regeling vast te houden aan die bepaling, dat de bilslag eerst van het derde kind af verleend wordt. Er is immers sprake van nood en die nood heeft aanleiding gegeven, ook voor de loontrekkenden de bij - slag te verlenen vanaf het eer ste kind. Principieel is de rege ling vanaf het derde kind juist, maar in deze noodvoorziening, die er van uit gaat, dat in erge nood moet worden voorzien, hoort ze met thuis. Voorshands is dus voor vandaag onze conclusie, dat deze noodrege ling kan worden aangenomen, mits op afbetaling van een snel tot stand te brengen definitieve regeling en dan verbeterd belangrijk verbeterd. LONDEN, 16 Mei (Reuter). Gistermorgen is de conferentie van de Noord-Atlantische Raad in Londen begonnen. De leiding berustte bij Dean Acheson. Behalve de ministers van buiten landse zaken der aangesloten landen, waren vele militaire des kundigen aanwezig. Een klein incident deed zich voor toen communisten een demonstratie hielden in de buurt van Lan caster House. De politie dreef de menigte uiteen. bijdragen die leden-staten moeten leveren in geld, wapens en man schappen voor de defensie. De bijeenkomst van de Raad van het Atlantisch Pact heeft slechts een uiteenzettting van al gemene standpunten opgeleverd. Er werd algemeen de nadruk ge legd op de noodzaak van grotere krachtsinspanning. Concrete voor stellen echter, die de bereidheid van de leden-landen aantonen om hun hulpbronnen in deze grotere krachtsinspanning in te zetten, zullen vandaag aan de orde komen. De plenaire vergadering van de Raad van het Noord-Atlantisch Pact heeft, naar in gewoonlijk welingelichte kringen wordt aan genomen, de algemene conclusies omtrent de koude oorlog en de betrekkingen met de Sovjet-Unie, waartoe de conferentie van de ministers der Westerse Grote Drie de vorige maal is gekomen, onder schreven. Debat wereldsituatie Zowel de ochtend^ als de mid dagvergadering werden besteed aan een algemeen debat over de wereldsituatie, waarbij alle 12 ministers van buitenlandse zaken hun mening uitspraken. De bijeenkomst werd geopend met een rede van Dean Acheson, gevolgd door een rede van Schu- man en Be vin. Nadat de ministers der Grote Drie de conclusies, welke het resultaat waren van hun confe rentie van de vorige week, had den opgesomd, gaven de negen ministers van buitenlandse zaken, die pas in Londen zijn gearriveerd, commentaar ojj de verklaringen van de drie ministers. Punten van overeenstemming Naar men meent te weten, is de conferentie het eens geworden over: 1) haar verlangen en voorne men de vrede te bewaren en 2) haar besef van de ernst der huidige betrekkingen met de Sov jet-Russische regering. Waarnemers te Londen geloven, dat er zekere verschillen in accent hebben bestaan bij de onderschei den redevoeringen over de om vang waarin men moet verwach ten, dat de betrekkingen tussen het Oosten en het Westen door de koude oorlog zullen worden be heerst. Men meent te weten, dat Hal- vard Lange van Noorwegen en Paul van Zeeland van België in de discussie een groot aandeel hebben gehad. De ministers komen hedenmid dag weer bijeen. Men verwacht, dat zij dan het grote vraagstuk zullen aanpakken: hoe de Wes terse verdediging kan worden versterkt en hoe deze te bekosti gen zonder de bestaande levens standaard te verlagen en o.m. zullen werkgroepen zich bezig houden met vraagstukken als de MADRID, 15 Mei (AFP). Op 27 kilometer afstand van Madrid, heeft zich Maandagmorgen een ernstig spoorwegongeval voorge daan. Tot nog toe zijn 9 lijken geborgen. Het aantal gewonden bedraagt reeds meer dan 50. Links op de foto: jhr. mr. B. F. M. J. Michiels van Verduynen, de Nederlandse ambassadeur in Londen, rechts mr. D. U. Stik ker, de Nederlandse minister van buitenlandse zaken met andere leden van de Nederlandse delegatie op de conferentie van de Noord-Atlantische Raad. Waarnemers zijn van gevoelen, dat de internationale besprekingen van de afgelopen week een be langrijke wijziging in de Britse politiek hebben gebracht. Er zijn aanwijzingen, dat zij zich bewo gen heeft naar een nauwere eco nomische samenwerking met de rest van West-Europa. Deze ontwikkeling zou twee duidelijke vormen aannemen: 1) Engeland staat, na ontvangen verzekeringen, dat alle andere belanghebbende landen de spe ciale positie van 't sterlinggebied erkennen, op het ount om nieuwe' en constructieve voorstellen te doen betreffende zijn toetreding tot de Europese betalingsunie; 2) Engeland is bereid, na een voorlopige bestudering van de ge detailleerde versie van het plan- Schuman, een fusie van de Franse en Duitse zware industrie te steu nen en de mogelijkheid van deel neming ernstig in overweging te nemen. Volgens A.F.P. is in Noorse kringen te Londen vernomen, dat de Noorse regering voor de ope- ning_ van de conferentie der twaalf ministers de wens te kennen zou hebben gegeven de kwestie van de erkenning van de Chinese communistische regering ter tafel te brengen. Het was gisteren een blijde dag voor vele Nederlandse gezinnen toen niet minder dan een kleine 3000 gerepatrieerden voet op va derlandse bodem zetten, na een langdurig verblijf in Indonesië en de West. Achtereenvolgens liepen in de loop van de dag de schepen „Boskoop", „Johan van Olden- barnevelt" en het troepenschip „Tabinta" Nederlandse havens binnen. De „Boskoop", een vrachtschip van de Kon. Ned. Stoomvaartmij., arriveerde op de rede van Vlis- singen. Er bevonden zich 196 militairen aan boord uit Curagao en Aruba. Majoor R. C. Soetbroot heette de jongens namens de re gering vaii harte welkom en be titelde hen als „ambassadeurs van de Nederlandse zaak". De burge meester van Vlissingen, mr. B. Kolff. was eveneens aanwezig. In Amsterdam In de hoofdstad meerde de „Jo han van Oldenbarnevelt" met 1800 passagiers, hoofdzakelijk burgers en enige leden van het K.N.I.L. met hun gezinnen. Onder hen bevonden zich 17 Rode Kruis- werkers en -werksters, die deel hebben uitgemaakt van de mobiele teams. Aan de Javakade vond de be groeting plaats van een duizend militairen, die met de „Tabinta" waren teruggekomen. Namens H.M. de Koningin sprak ritmees ter Bischof van Heemskerck, ge- neraal-majoor Baay verwelkomde de militairen namens de regering en luitenant-kolonel Lach de Bère las een boodschap voor van Z.K.H. Prins Bernhard. De generaal-ma- joor Scholten van het K.N.I.L., territoriaal commandant van Nrd.- Sumatra, moest van de militairen, die merendeels op Sumatra heb ben gediend, een ovatie in ont vangst nemen. De debarkatie van alle schepen geschiedde op vlotte wijze. Minister Rutten heeft aan de Eerste Kamer een nogal lijvige M.v.A. doen toekomen, waarin een aantal belangrijke zaken worden aangesneden, zoals o.m. de wijzigingen van de L.O.-wet, de bezoldiging' van het onderwijzend personeel, de cultuur spreiding en het radiowezen. Prof. Rutten is het met de leden van de Eerste Kamer eens, dat de onlangs bepleitte instelling van een centraal college van advies voor de continuïteit in het onder wijsbeleid niet voldoende waar borgen zal kunnen bieden. Van een uitbreiding van de reeds be staande adviserende organen ver klaarde hij zich geen voorstander. Het meermalen geuite denk beeld van de instelling van een publiekrechtelijk lichaam met ver ordenende bevoegdheden op het terrein van het onderwijs, zou hii zeker niet direct willen verwer pen. Te verwachten wetsontwerpen Binnen afzienbare tijd is een wetsontwerp tot herziening van de regeling van het voorbereidend hoger- en middelbaar onderwijs te verwachten, evenals een ont- Gistermorgen is Z.K.H. Prins Bernhard na een kort bezoek aan de Verenigde Staten, waar hij de „Holland Fair" te Philadelphia opende, per vliegtuig in Nederland teruggekeerd. Z.K.H. Prins Bernhard bij het verlaten van het vliegtuig op Schiphol. werp kweekschoolwet op korte termijn aan de orde zal worden gesteid. Bezoldiging onderwijzend personeel De minister is van oordeel, dat de huidige bezoldigingsregeling voor het onderwijzend personeel bij het L.O. bevredigend is. De thans geldende salarisregeling voldoet aan de eisen. Elke verdere verbetering van de leerlingenschaal acht de mi nister bezwaarlijk, omdat dit te veel offers zou kosten. Raadslidmaatschap leraren Met zijn ambtgenoot van bin nenlandse zaken zal de minister binnenkort besprekingen voeren om te komen tot een wijziging van de bepaling, welke het lid maatschap van de gemeenteraad onverenigbaar met het leraars ambt verklaart. Het radiovraagstuk Aan het wetsontwerp tot rege ling van het radiobestel wordt gestadig doorgewerkt. Het wets ontwerp is grotendeels gereed. Het ligt in de bedoeling het sy steem van omroepverenigingen te handhaven. Wordt dit aangeno men, dan zal een legalisatie van de bestaande toestand volgen. Betekenis Friese taal De betekenis van de Friese taal en letterkunde voor het culturele leven in Friesland en de alge mene taalwetenschap erkent de minister ten volle. Overwogen wordt op welke wijze de wetenschappelijke bestu dering van de Friese taal aan de rijksuniversiteiten het beste kan worden gediend. Het plan van de gemeente Am sterdam om een semi-permanent tentoonstellingsgebouw te openen om de kunstenaars te steunen, heeft de goedkeuring en binnen kort zal de opening een feit zijn. In de M.v.A. wordt o.m. nog op gemerkt, dat een decentralisatie van het technisch hoger onderwijs nog niet mogelijk is. Het zou een bedrag vorderen van meer dan 50 millioen gulden en dit is mo menteel niet verantwoord. RIDDER IN DE ORDE VAN De NEDERLANDSE LEEUW Op zijn verzoek is aan mr. Th. R. J. Wijers op de meest eervolle wjjze ontslag verleend als Minister van Justitie, ingaande 15 Mei, onder dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten, door hem aan H. M. de Koningin en den lande be wezen. Tegeljjkertjjd is hij benoemd tot Ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. De Minister, die Maandagmorgen voor het laatst in functie was, heeft eerst van de afdelingschefs van het Departement afscheid genomen, waarna in de cantine gelegenheid bestond voor alle onder zijn ministe rie ressorterende ambtenaren, hem de hand te drukken. Daarna heeft hij zijn portefeuille overgedragen aan Minister v. Maar- seveen, die tot Minister van Justitie ad interim is benoemd. Z.'K. H. Prins Bernhard is Maan dagmorgen met een KLM-Constel- lation uit New York op Schiphol aangekomen. Zoals bekend heeft de Prins in Philadelphia de „Holland Fair" geopend. De Prins heeft een groot deel van de reis van New York naar Schiphol in de cockpit doorgebracht. De Prins is onmiddel lijk na aankomst per auto naar Soestdijk vertrokken. Oud-minisfer Doko aangehouden MAKASSAR, 15 Mei (Aneta). Officjëel wordt vernomen, dat de oud-minister van onderwijs der Ne gara Indonesia Timur, de heer Doko te Makassar werd aangehouden. LONDEN, 15 Mei (Reuter). De Sovjet-Unie heeft Perzië ge waarschuwd, dat plannen die zou den bestaan voor olie-exploraties in gebieden van Noord-Perzië, die grenzen aan de Sovjet-Unie, „on verenigbaar zijn met de goede nabuurschappelijke betrekkingen" die zijn neergelegd in het verdrag van 1921 tussen de beide landen. De Sovjet-Russische ambassade in Teheran heeft de Perzische regering een nota overhandigd, waarin wordt geprotesteerd tegen contracten, die door de „Iranian Oil Company" met buitenlandse oliemaatschappijen zijn afgesloten en die betrekking hebben op topo grafische en geologische onder zoekingen in deze gebieden. In de Russische nota wordt ver der, op grond van Perzische pers berichten, gezegd, dat de „Iranian Oil Company" uitrusting heeft gekocht voor exploratie in het gebied. Er zouden ook contracten zijn getekend met Amerikaanse deskundigen om het werk uit te voeren. De nota zegt, dat de Rus sische regering verwacht, dat de Perzische regering de nodige stappen zal doen om „de oorzaak van de abnormale situatie weg te nemen". De nota beschuldigt de Perzi sche regering verder van het uit voeren van maatregelen „van militaire betekenis" in de gebie den van de Sovjet-Russische- Perzische grens" en voegt er aan toe, dat „voor de uitvoering dezer maatregelen bovendien nog bui tenlanders in Perzië gehaald wor den, in het bijzonder Amerikaanse deskundigen". De nota haalt persberichten aan over de organisatie van de „Ira- Voor de Bijzondere Raad van Cassatie, gepresideerd door prof. mr. Verzijl, diende gistermorgen het cassatie-beroep van de 48- jarige voormalige chef van de Sipo en S.D. te Amsterdam, „SS-sturm- bannfuehrer" Willy Franz Paul Lages. Deze uit Brunswijk afkom stige Duitser, die bij de SD de functie van „kriminalrat" be kleedde, is door het Amsterdamse Bijzonder Hof na het langdurigste proces, dat na de bezetting voor dit Hof gevoerd is, tot de dood straf veroordeeld. Voor deze zaak bestond veel belangstelling. Het Bureau Oor logsdocumentatie was met de no dige apparatuur aanwezig om deze zitting op de band op te nemen. Bij de aanvang van de zitting verklaarde de president, prof. mr. Verzijl, dat de zaak-Lages in Am sterdam zo uitvoerig is behandeld, dat de Raad thans geen behoefte gevoelt aan een verhoor van de requirant. Spr. gaf direct 't woord aan de twee verdedigers, mr. Veenstra en mr. Reuser. Eerstge noemde deelde mede, dat zijn confrater en hij voor dit cassatie beroep 39 cassatiemiddelen had den opgesteld. Zijn verzoek om gisteren 38 van deze middelen te mogen behandelen en het andere middel, dat zich tegen de straf maat richt, tot de zitting van Za terdag a.s. te mogen bewaren, werd door de president ingewil ligd. ER WERD OP DE VREDE GEDRONKEN MOSKOU, 15 Mei (Reuter). De Sovjet-Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Wi- sjinski, heeft heden een noenmaal aangeboden ter ere van het be zoek van de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Trygve Lie, aan Moskou. De persdienst der Verenigde Naties heeft medegedeeld, dat Trygve Lie voornemens is heden avond een aantal conferenties In de Sovjet-Russische hoofdstad te houden. Woensdag a.s. zal Lie een persconferentie houden. De da tum van zijn vertrek uit Moskou is nog niet bekend. De stemming bij de lunch wordt zeer hartelijk genoemd. Er wer den vele dronken op de vrede uitgebracht. Behalve Wisjinkski waren aanwezig de plaatsvervan gende minister van buitenlandse zaken Andrei Gromyko en ver scheidene hoge Russische ambte naren. nian Oil Company" voor de explo ratie en winning van olie in geheel Perzië met uitzondering van de gebieden in de concessie van de Anglo-Iranian Company. Deze maatschappij zou contracten slui ten met buitenlandse onderne mingen voor luchtkartering en andere onderzoekingen „vooral" in de zone van het noordelijk deel van Chorosan, Goergan, Mazan- Deran en Giljan. die aan de Sov jet-Unie grenzen. SENATOR MC CARTHY EIST ONTSLAG VAN ACHESON ATLANTIC CITY, New Jersey, J5 Mei (Reuter). Senator Joseph Mc Carthy (Republikein voor Wis consin) heeft gisteren president Truman verzocht Dean Acheson als minister van Buitenlandse Zaken te ontslaan. Volgens de senator heeft Acheson de Ver. Staten in Azië verraden. McCarthy, die onlangs verklaar de dat communisten zich in het de partement van buitenlandse zaken hebben ingedrongen, deed zijn ver zoek aan Truman in een hier ge houden rede. Mc Carthy eiste tevens het ontslag van Jessup. 's-GRAVENHAGE, 15 Mei. Naar wjj vernemen is spoedig de indiening bü de Tweede Kamer te verwachten van een ontwerp-nood- wethuisvesting gerepatrieerden. Een groepje Engelse zeeverken- sters is zo gelukkig een vacan- tie op het water aan boord van de 122 ton metende kaag „Eng lish Rose" te mogen door brengen. Hier ziet u de ma troosjes in de mast. 10 PERSONEN LICHT GEWOND BRUSSEL, 15 Mei (ANP). De trein uit Roosendaal, die gis termorgen om half elf 't Centraal Station te Antwerpen moest bin nenlopen, is 1 door het stopsein nabij het depót voor locomotieven te Berchem gereden en op een losse locomotief gebotst, die naar het depót werd gebracht. De eerste wagon van de uit Nederland komende trein werd gedeeltelijk ingedrukt, waarbij een tiental personen licht gewond werd. Zij behoefden niet in een ziekenhuis te worden opgenomen en konden de reis voortzetten. De materiële schade was vrij aanzien lijk. 230 NEDERLANDERS VAN AMBON VERTROKKEN DJAKARTA, 15 Mei (Aneta). Aneta verneemt van de zijde van het Hoge Commissariaat, dat Zon dagochtend te 10 uur 230 Neder landers uit Ambon scheep zijn ge gaan °P de Kota Inten, met bestem- stemming Djakarta. Op eigen ver zoek zijn 27 Nederlanders met 18 kinderen achtergebleven. De gezin nen van twee Amerikaanse zende lingen zijn aan boord gegaan, de zendelingen zelf bleven achter. NEDERLANDER GEDOOD BIJ MOTORONGEVAL IN BELGIË HASSELT, 15 Mei. (Belga). Een Nederlandse motorrijder is te Hasselt in België tegen 'n slagboom van een overweg aangereden. De heer Bergmans, 37 jaar oud, uit Maarheeze, die op de duo had plaats genomen, werd op slag ge dood. De bestuurder liep slechts lichte verwondingen op.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1