Viering Dag van het H. Jaar De heidense chaos en christelijke opbouw V.V.V. besprak plannen voor het komend seizoen Gevangenisstraf geëist tegen hardhandige pensionhoudster ALKMAAR EN OMSTREKEN Organisatie tot in de puntjes verzorgd Zilveren jubilaris bij de L.T.B. HET VERRE OOSTEN Allerlei prikkels: Sireh-pruimen, opium- duivel, vuurwater (de borrel) glans Njpsss Voor de Politierechter Het Koninklijk bezoek aan Parijs PAGINA 2 DINSDAG 16 MEI 1950 -\ Zeer veel bestuurders uit ons rijkgeschakeerde verenigingsleven in het dekenaat Alkmaar hadden gevolg gegeven aan de oproep van het Comité van voorbereiding tot de viering van de dag van het II. Jaar, om in het patronaatsgebouw aan het Varnebroek bijeen te ko men, ter bespreking van de gang van Zaken op Zondag a.s., als de katholieken uit het Dekenaat na een massale optocht met vlaggen, vaandels en muziek zich in de Muziektuin zullen verzamelen, om daar in katholieke stijl de dag van het H. Jaar te vieren. Reetor Holthuizen gef een uiteen zetting van de betekenis van dit gebeuren, dat niet is opgezet als 'n feest, doch als een vermaak, noch als een spórtdemonstratie, doch als een plechtige viering van het H. Jaar 1950. Wii vieren dat op de eerste plaats in de geest van geloof, want het H. Jaar moet een jaar zijn van terugkeer van anders denkenden tot de ware Moeder kerk, terwijl wij, die onverdiend deze gave van het H. Geloof ont vangen hebben, uiting geven aan onze dankbaarheid daarvoor. Het H. Jaar vieren wii voorts in de geest van gebed; Z. H. de Paus gaat ons daarin voor en bidt voortdurend: hij bidt voor de mi crofoon en temidden van tram conducteurs en renners; wii vol gen hem door, in de geest met hem verenigd het rozenhoedje te bidden, zoals onze bisschoppen dat van ons vragen. Tenslotte vieren wij het H. Jaar in de geest van vernieuwing door gezamenlijk de belofte te her nieuwen volgens het H. Evangelie te zullen leven. Spr. verheugde zich erover, dat dit gelukig begrepen wordt in wijde omgeving; vanuit de dorpen, zelfs buiten het dekenaat, komt men in grote getale naar Alkmaar, soms lopend in de geest van boete en offer; uit wijde kring werd medewerking verleend tot het welslagen van de viering. Spr. wekte ziin gehoor op en wij doen dit bij deze onze lezers, om het signaal door te geven: allen Zon dag naar Alkmaar ter viering van het H. Jaar. Dr. Arnold, de voorzitter van het comité van voorbereiding, deed enkele mededelingen van organisatorische aard; om half twee verzamelen de deelnemers zich op het Canadaplein om daar de stoet voor de optocht te for meren. Een geluidsinstallatie zal daar zijn opgesteld, om voor ieder hoorbaar de nodige instructies voor de opstelling te geven. Alle verenigingen komen zoveel mo gelijk met vlaggen en vaandels, waarachter zich de leden opstel len. Hier en daar in de optocht zal een muziekcorps worden opge steld; reeds van drie muziekcorp sen is de medewerking verzekerd en met enkele andere corpsen wordt nog onderhandeld. De optocht gaat langs de vol gende route: Koningsweg, Ged. Nieuwesloot, Doorbraak, Houttil, Langestraat, Choorstraat, Ritse voort .Kennemerstraatweg. ONTHULLING PLAQUETTE IN BATH ALKMAAR Op Donderdag 18 Mei a.s. te 3 uur n.m. zal te Bath de bronzen plaquette voor de ..Alk maar Garden" worden onthuld. Zoals men weet, heeft het ge meentebestuur van Alkmaar enige tijd geleden 1800 witte en 1800 rode tulpen aan de stad Bath aangebo den ter verfraaiing van het plant soen aldaar. Tot bijwoning van deze onthulling zijn uitgenodigd de burgemeester en de secretaris van Alkmaar, ter wijl het Bath-comité vertegen woordigd zal worden door Dr. G. Hoeneveld. De heren Prof. Selleger en D. de Wolff Peereboom zullen eveneens de onthulling bijwonen. 25 |AAR ALKMAARSE POLITIE SPORTVERENIGING ALKMAAR Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van de Alkmaarse Politie-Sportvereniging werd een fraai verzorgd feestpro gramma uitgegeven waarin de bur gemeester een voorwoord schreef over het belang van de sportbeoe fening door het politie-personeel. Ook de Commissaris, de heer J. Dreeuws, gaf van zijn medeleven blijk en beschouwde de sport als een dienstbelang. Door het bestuur werd een overzicht gegeven van de geschiedenis van de sport in poli- tie-verband en verder is het pro gramma gewijd aan de feestelijk heden, waarbij aan de sport het volle pond wordt gegeven. Kajottersnieuws ALKMAAR Morgenavond komt voor ons spreken Drs. E. J. Koning. De titel van zijn causerie luidt: „Het is geen kunstDat zegt alles, en tegelijk zegt het niets. Wij mogen nog verklappen, dat hij bij zijn betoog het witte doek nodig heeft. Wie het met zijn beweringen niet eens is, mag het hem ronduit zeggen. We moeten precies op tijd be ginnen, d.w.z. om half negen. Iedereen zorgt dus, dat hij voor die tijd in het Patronaat is. Onderl. Klaverjaswedstrijd ALKMAAR De Klaverjasclub I.K. (In 't Klein) heeft een uit en thuiswedstrijd gespeeld tegen Randers. Er werd per keer, drie maal vijftien giften gespeeld, door 7 koppels. De eerste ontmoeting eindigde met de stand: I. K. 33129; .Randers 27426. De tweede: I.K. 31117, Randers 27850. I.K. heeft dus de wedstrijd, en de fraaie tak gewonnen met 8970 pun ten voorsprong. Reinigen vuilnisemmers ALKMAAR In verband met Hemelvaartsdag wordt op Donder dag 18 Mei a.s. geen vuilnis opge haald. De bewoners van de Don derdagse Wijken (binnenstancf en Bergerwegkwartier) wordt in ver band hiermede verzocht de emmers op Woensdag 17 Mei a.s. buiten te zetten. Voor alle' deelnemers aan de optocht wordt in de muziektuin een zitplaats gereserveerd; alle vaandels en vlaggen worden ter weerszijde van de nis, waarin het spel der Blijde geheimen wordt opgevoerd, opgesteld. Er is in de particuliere fietsen stalling volop' gelegenheid tot stalling, terwéil zo nodig op de afgesloten speelplaats van de St. Wilibrordusschool aan het Canada plein ook fietsen kunnen worden gestald; zowel in de Muziektuin als in de Willibrordusschool is een garderobe voor jassen en mantels. De deelnemers, die lid zijn van jeugdbeweging of sport verenigingen komen in uniform; dit geldt vanzelfsprekend niet voor de voetbalclubs. De feestredenaar. Rector Kraak man uit Den Haag, houdt een korte feestrede en om 4 uurhalf 5 zal het feest in de muziektuin geëindigd zijn. Op de inhoud van het spel der Blijde geheimen, komen wij dezer dagen nader terug. Een gebedje voor mooi weer kan tenslotte geen kwaad. Het belooft een waardige H. Jaarviering te worden, mits de katholieken van het dekenaat in grote getale medewerken. Men kope het programma, dat dezer dagen aan huis wordt aan geboden. Loterij Katholiek Thuisfront ALKMAAR Voor de grote lo terij ten bate van het Katholiek Thuisfront, welke op 1 Juni a.s. trekt, zijn nog loten verkrijgbaar aan het bureau van ons blad, Rit sevoort 56. Seriewedstrijden v. „Alkmaar" ALKMAAR Op Vrijdagavond 19 er. 26 Me: a s zullen door de voetbalver. „Alkmaar" op haar ter rein aan de Westerweg seriewed strijden gehouden worden voor ju nioren. De deelnemende verenigin gen zijn: Alcmaria Victrix, Alk maarse Boys, Jong Holland en Alk maar. Op Vrijdag 19 Mei wordt de eerste ronde gespeeld om 7 uur en 3.15 uur. Op dezelfde tijden op 26 Mei speelt men de verliezersronde en de finale. De vier prijzen zijn een grote zilveren tak, een kleine zilveren tak, een zilveren medaille en een bronzen medaille. XNILUWE ADJUiNCT-INSFlkJ- TRICE. ALKMAAR Met ingang van 16 Mei is door de Burgemeester van Alkmaar benoemd tot ad- junct-inspectrice van de Gemeente politie alhier, afd. Kinderpolitie, Mej. Mr. T.J. Stellingwerf. Mej. Stellingwerf die afkomstig is uit Hilversum, studeerde rech ten te Utrecht en heeft na haar studie enige tijd bij de politie te Hilversum gevolontaird. Burgerlijke Stand ALKMAAR 15 Mei. Geboren: Petrus A. zn. van G.L. Huijbers en M.C.J. Florijn, Willy dochter van J. A, Zonderhuis en W. van der Veen, Antonia M. dochter van M. Velseboer en J. .P. Huybers, Wil helmina dochter van D.M. Vos en A.J.M. Thesing, Gustaaf K. zn. v. G.K. Wanrooij en B.A.R. van Har ten, Walter T. zn. van VT. Kroese en B. Jager, Johanna A.G. dochter van C.J. Groenland en P. Linde boom. Overleden: Boukje Bosma, oud 72 jaar wed. van J. de Jong, Elisa beth C.M. Beijers oud 72 jaar geh. met J. J. P. Spruijt, Geertruida Boschman oud 86 jaar. wed. van J. Brouwer, DE HEER D. KOMEN 25 JAAR BESTUURSLID HEERHUGOWAARD-NRD. In de vergadering van de L.T.B.afd. Heerhugowaard-Noord, werd de heer Komen door de voorzitter har tel(jk toegesproken, daar hij reeds gedurende 25 jaar deel uitmaakt van het bestuur. Viif jaar hiervan is hij secretaris-penningmeester, een func tie dié hjj vervult, zoals géén ander hem vervullen kan. 'n Stoffelijk huldeblijk bleef niet achterwege. In zijn openingswoord heette voor zitter Oudeman de aanwezige leden hartelijk welkom, in het bijzonder de G.A., pastoor Borsboom, en da tuinbouwleraar, de hoer Overtoom. Het seizoen is weer bijna teneinde en de omzet aan de veiling van 7 millioen gulden bewijst wel dat dit jaar niet slecht geweest is. Tijdens de oorlog herdacht de R-K Land- en Tuinbouwbond zijn 25- jarig bestaan en daar dit niet ge vierd kon worden, zal nu het 35- .iarig bestaan met wat meer luister worden herdacht. Inplaats dat ieder f 1.persoonlijk zal moeten beta len, stelde het bestuur voor f 75.— uit de kas te betalen, wat met al gemene stemmen werd aangenomen De afdeling telt 150 leden. 16 Mei a.s. vindt de voorjaars bedevaart plaats naar Ö.L. Vrouw te Heiloo. De deelneming werd door het bestuur van harte aanbevolen De veilingomzet van Maart be droeg f 662.107.41, waarvan in de kas vloeide f 9.846.38. „Nieuw Leven" was met het plan gekomen om gezamenlijk een eigen zuurkoolfabriek op te richten, maar, aldus spreker, ik zag liever dat er contact gezocht werd met onze zusterverenigingen in H.H.Waard-Z. en Kruis. Bij aansluiting bij „Nieuw Leven" krijgen we te doen met een zeer uitgebreid rayon. Na langdu rige bespreking werd besloten con tact te zoeken in Heerhugowaard- Zuid en Kruis. Afzet pootaardappelen Van 19 soorten aardappelen zal Zaterdag de toeslag worden uitbe taald. De toeslagen der diverse soorten werden ook voorgelezen en voor bet binnenland vielen zij over het algemeen mee. Het bestuur van de combinatie voor afzet van pootaardappelen wil deze combinatie gaarne omzetten in een Coöperatie. De tegenwoordige combinatie telt 58 leden. Een ieder is natuurlijk geheel vrij om zich aan te sluiten bij de L.T.B., Z.L.T.B. of bij de combinatie, aldus voorzitter, het zou echter wel wenselijk zijn als wij en bloc overgingen tot een coöperatie. Over de resultaten van de combinatie in het afgelopen jaar mogen de leden ruim tevreden zijn. ONZE AGENDA GULDEN VLIES 8 uur: De Haagse Comedie met „Ik lach er om". De bioscopen zijn hedenavond GESLOTEN. GROTE KERK 8 uur: Orgel concert Jeanna Demessieux NACHT DIENST APOTHEKEN: Apotheek B. H. J. Schou ten, Emmastraat 47. NACHTDIENST TAXI'S: Adr. Louwe, Geestersingel 26, tel. 2290. VERGADERING VAN DE VEILINGSVERENIGING WARMENHUIZEN. De Vei lingsvereniging „Warmenhuizen en Omstreken" komt Woensdag in jaarvergadering bijeen. Uit de over gelegde rekening van 1949 blijkt, dat het winstsaldo f 439.77 bedraagt en het kassaldo f 8239.93 (vorig jaar f 8398.50). Het veilingskoffiehuis bracht f 183.14 op en het percentage van de omzet f 37.964.41. Op de embal lage werd f 2626.97 verloren, op 'n balanswaarde van f 10.202.81. De te behandelen begroting sluit op f 42.450.met f 2250.aan on voorzien. De voorzitter veilinglei der, de heer W. Dekker Hzn. is af tredend doch herkiesbaar. Tot dus ver werd 1% van de omzet geheven voor het afzetfonds, doch het Centr. Bur. besloot dit te verlagen tot "7 pro mille. He veilingsbestuur steil nu voor de totale veilingsheffing te handhaven op 3 en het meerdere te storten in de exploitatie.' De tuin- bouwveren. Noord-West wenst de veilingsonkosten voor pootaardap pelen terug te brengen van 2 op 1 omdat de veiling alleen haar bemiddeling maar verleent voor het verladen. De afd. LTB Tuitjehorn stelt voor om alle slabonen voortaan te veilen in kisten van 15 kg. teneinde het aanzien van Het product te verho gen. Het is dan wel nodig nog flink wat modelfust aan te schaffen, doch dat kan ook voor andere doel einden worden benut. De LTB Warmenhuizen verzoekt om de Uit kering aan de verenigingen te verho gen van 1 op 2 pro mille, omdat men door meerdere acties ten be hoeve van tuinbouwbelangen finan cieel in de knel raakt. Dezelfde afd. wenst ook, dat afdelingen met meer dan 10° leden voortaan een derde afgevaardigde in het bestuur krij gen. Beide DTB afdelingen hebben meer dan 200 leden. Burgerlijke Stand BEEMSTER. Geboren: Cath. M., Antonius M. d en z van P. C. Dekker en G. A. Timmer; Anneke C. dv A. J. Bakker en A. Prins. Ondertrouwd: Jan v. Saasse 26 jr en Elisabeth Kelderman 25 jr. Getrouwd. Hendricus v. d. Streek 29 jr. en Renslte de Jong 29 jr. Op concours BEEMSTER. Donderdag 18 Mei zal Beemsters Fanfare Corps o.l.v. de heer M, Sanders deelnemen aan het concours te 's Gravenlande, In de afd. Uitmuntendheid zal als verplicht nummer worden uitge voerd „Les France Saliëno'' van G. Gadenne, terwijl als vrij nummer „Au bord de l'Amstel" van Gastur Cornez ten gehore zal worden ge bracht. Terug in patria BEEMSTER. Weer keerden in deze gemeente twee militairen uit de Oost terug, n.l. P. van Egmond Jzn. en P. de Lange Ka Er was voor 'n warme ontvangst gezorgd, compleet met erepoorten en al. Uiteraard hieven ook de thuisfronten niet in de feestvreugde achter. En 't is zoals P. do Lange zei: „Zolang er nog soldaten in In donesië zijn, mogen we het Thuis front niet in de steek laten". J. D. SCHUYTEMAKER OVERLEDEN PURMEREND. Te Amsterdam is dezer dagen overleden de heer J. D. Schuytemaker, tot 1940 drukker en uitgever te Purmerend. De heer Jan Dirk Schuytemaker was ge boortig uit 'n oud drukkersgeslacht dat sedert tal van jaren een druk kerij-uitgeverij te Purmerend ex ploiteerde. De fa. Schuytemaker gaf uit Schuytemakers Purmerender Courant welke later werd de Goed kope Purm. Crt„ terwijl door de Schuytemakers ook een toneelfonds werd geëxploiteerd. In 1940 had de heer J. D. Schuytemaker zijn zaak overgedaan aan de Fa. Nooy, druk kerij eveneens te Purmerend, ter wijl in dat jaar de Goedk. Purm. Crt. werd opgeheven. Eerste uitvoering „Wilhelmina" OUDORP Zaterdagavond gaf ons Fanfarecorps „Wilhelmina" haar eerste openbare uitvoering in het verenigingsgebouw te Ouaorp. De zangvereniging „Sursum Cor- da" en het toneelgezelschap T.O.P. verleenden deze aVond hun me dewerking. De zaal was behoorlijk gevuld. Onder leiding van de heer Pee toom Uit Alkmaar opende het fanfarecorps deze avond. Als men bedenkt, dat dit corps pas in 1949 is opgericht, kan men niet anders dan vol lof zijn voor hetgeen zij thans reeds presteert. Een langdu rig applaus vertolkte de waarde ring van het publiek. Door de zangvereniging „Sursum Corda" werden onder leiding van de heer Himmelreich enige mooie nummers gezongen. Een woord van bijzondere lof past hier aan het adres van Mevr. Himmelreich- Cornelissen die een drietal solo's ten gehore bracht. Het toneelge zelschap T.O.P. bracht een blijspe) getiteld „Professor Daantje". T.O.P., dat op het gebied van toneel haar sporen reeds heeft verdiend, oogstte met dit spel veel succes. Bij al het mooie van deze avond werden bij dit spel de lachspieren terdege in beweging gebracht. Burgerlijke Stand OUDORP. Geboren: Josepha Maria dv Gerardus Brussel en Cor nelia Maria Blokker; Wilhelmus Petrus Maria zv Johannes Wilhel mus Verhaar en Alida Moojj; Clasi- na Anna Maria dv Johannes Petrus Punt en Anna Louter; Hendrika Ariette dv Johannes Smit en Maria Catharina Bakker. Ondertrouwd: Josef Maria Jamin oud 26 jaar en Maria Elisabeth Hahn zonder beroep oud 23 jaar. Overleden: Pieter Klomp, zonder beroep, oud 84 jaar. CON ZELO VERSLOEG ST. VICTOR WAARLAND Het is Con Zelo Zondag gelukt St. Victor uit Ob- dam met 32 te verslaan. Voor de rust was St. Victor het meest in de aanval en het gelukte de Ob- dammers voor de rust met èen mooi schot de Waarlander keeper eenmaal te passeren. Con Zelo zette na de rust direct alle zeilen bij de mast en na een reeks aanvallen werd het tegenpunt gescoord door een onhoudbaar schot' van de linksbinnen. Toen het eindsignaal gegeven werd was de stand gelijk zodat de wedstrijd verlengd moest worden. Con Zelo speelde toen sterk op winst en wist in korte tijd een voorsprong te krijgen van twee punten. St. Victor kon daar slechts één doelpunt tegenover stellen zodat met een 32 over winning voor de Waarlanders het einde kwam. UITSLAG AANBESTEDING DEN HELDER Dezer dagen werd op de Rijkswerf een aanbe steding gehouden, voor het ver nieuwen van een gedeelte gezakte kademuur aan de Noordzijde van de Voorhaven van de Zeedoksluis c.a.; o.a. het nazien en herstellen van het Noordelijk Bruggehoofd. Inschrijvingen kwamen binnen van Fa. J. de Vries en Zn. te Den Hel der f 79.000; Fa. E. Blok, te Rot terdam f 80.500; N.V. Voïker Be ton, Sliedrecht f 80.900; Fa. C. v. Essen, te Den Helder f81.946; N.V. Van Dongen en v. Hoveh, te Dor drecht f 83.490; Fa. Joh. Schutte te Zaandam f 84.100; fa. A. Verhagen te Breda f 84.970; Aannemersbedr. A. v. d. Wouw, te Den Helder f 85.750; Fa. R. Noppert, te Den Helder 87,200; I. C. Kooiman Aan nemersbedr. te Harlingen f 92,000; Fa. L. C. Verzijden, te Waddinx- veen f 93.000; N.V. Christiani en Nielsen, te Den Haag f 97.300; N. V. Amst. Ballast Mij. te Amster dam, f 99.800;—. Tevens werd aanbesteed het ma ken van een betonfundatie, vak werk bemetseling, houten zolde ringen met bijkomende werken ten dienste van de verdere afbouw van de scheepsmakerswerkplaats op de Rijkswerf. De inschrijvingen waren: Fa. G. Groot en Zn. te Den Hel der f 42.715; fa. Gebr. Smit te Den Helder f 42.960; fa. R. Noppert te Den Helder f 43.300; fa. A. de Clerq te Castricum f 43,435; fa. J. de Vries enZn. te Den Helder f 43.840; fa. C. van Essen te Den Helder f 44.589; fa. A. v. d. Wouw te Den Helder 45.960; fa. Cristiani en Niel sen te Den Haag f 48.300; fa. Min- neboo en Walboom te Den Heider f 48.450 f 47.350 bij eigen beton- palen.) fa. Starrenburg en Boer- dijk te Den Helder f 48.500; fa. W. Veenstra en Zn. te Den Helder f 48.603; fa. Gebr. Tuyn te 't Zand f 49.989; Aannemersmij. „G.Z.H." te Gouda f 50.300; fa. M.C. v.d. Plas Den Helder f 52.650; fa. J. Schut te Zaandam f 52.900; Amsterdam se Ballastmij. f 52.900; fa. L.C. Ver zijden te Waddinxveen f 54.200; fa. P. Doorn te St. Maartensbrug f 57.300 (f 56.800 bij eigen betonpa- len.) (VI - 2) i Ondergetekende heeft deze sport ook wel eens beoefend, maar het kon hem nooit beko ren, want het veroorzaakt een sterke prikkeling op tong en ver hemelte door de bijtende kalk, waardoor ten slotte de gehele mond van een pruimer wordt ver anderd in een ruwe roodzwarte krater, terwijl de tanden deerlijk worden gehavend en alles ten slotte veel weg heeft van een half afgebrand houten hek op ver schroeide aarde. Zoals het vaak in het gewone leven gaat, zien de inlanders in het rode mond- vocht van een sirehpruim een probaat middel tegen vele dage lijkse kwalen en als een bezige huismoeder haar dreumes hoort snikken van mogelijke buikpijn, neemt ze gauw een sirehpruimpje en heeft zo in een minimum van tijd een handig „oebatje" (huis middeltje) gereed, waarmee ze Jantje's buikje rijkelijk bespuwt. Zo snijdt het mes van twee kan ten, want zelf geniet ze ook van het medicijntje. Mogelijk zijn wij, die opgegroeid zijn in geheel an dere omstandigheden, geneigd te glimlachen om de simpliciteit of domheid dier mensen en dan meen ik, dat ons oordeel verkeerd is. Een huismoeder is geen dokter en de laatste is soms onbereikbaar ver weg. Veroorloof mij U, waar de lezer, te vragen: Wat zoudt u dan wel doen in geval van buik pijn in de hulpeloze rimboe? Ik wed, dat ook u tenslotte maar wat sirehspeeksel zoudt accepte ren, liever dan zonder iets voort te sukkelen. Speeksel is in Oos terse landen een veel toegepast remedie. Deed O.L. Heer het ook niet naar de trant der Palestij- nen? Het is ook inderdaad het natuurlijke middel tegen infectie Let maar eens op uw hond, wan neer hij een verwonding heeft opgelopen, om maar niet van an dere gevallen te spreken bji de meeste dieren. Verder vormt het kaikwater in het sirehsputum een niet gering baccilenwerend effect, dat de moderne geneeskunde nóg gebruikt. Een Aziaat is nu een maal veel meer natuurmens dan wij, die machinaal allerlei nieu we vormen hebben aangenomen. Kort geleden gebruikten ook wij nog de bloedzuigers der ooster lingen, die bij gebrek daaraan er niet voor terug schrikken wand luizen te vangen. Deze dieren toch zijn meestal dichtbij in kie ren en plooien van bedgordijnen en ook zij verstaan de kunst om bloed af te 'tappen. Zoals duiven het voedsel met eigen speeksel bewerken vóór het aan de jongen te geven, zo neemt de inlandse moeder een handje rijst in haar mond om het uitgekauwd veilig aan haar baby te geven, veelal juist als de duif van mond tot mond. Wü doen eigenlijk zo met vlees, dat machines voor ons ma len en mengen, blikken en dicht- solderen om het eindelijk geverfd en gelabeld als prima kwaliteit worst ons voor te zetten. Wij ne men de kunst, de Oosterling pre fereert de natuur. Doctor Rimboe leert ons zo veel vreemds. U trapt in een lange spijker of doorn in Rimboeland en valt kermend neer. De inlander zal u redden. Hij trekt de lange spijker uit, neemt een stok en behamert de plek. Waarom? Heel eenvoudig: de bloedstroom versnelt, het bloed vloeit beter uit de geïnfecteerde diepe wond en alle vuil en onge rechtigheid verdwijnt. Ja, wij vergeten steeds de goede dokter Natuur. Onze grootouders merk ten: „Zand schuurt de maag, als we onze gevallen boterham wei gerden op te eten vanwege een paar korreltjes zand. De primitie ven in de oerwouden eten graag van tijd tot tijd wat zanderige klei en zijn zelfs in de keuze van het artikel erg kieskeurig. Harde, felijkste prikkels: de opium en Het is pure drang der natuur, die hetzelfde dieet voorschrijft aan velerlei dieren. Opa zei dus niet voor niets: „Zand schuurt de maag". Ik ben afgedwaald van mijn eigenlijk apropos. In een volgende schets behandelen we een paar andere en allerverder- feliikste prikkers: de opium en de borrel in tropenland. TOEAN SLAMAT WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. AANHOUDEND VRIJ KOUD Half tot zwaar bewolkt met en kele verspreid optredende bui en, Matige tot vrjj krachtige wind tussen Noord en Noord- West. Weinig verandering in temperatuur. EGMOND AAN ZEE Onder voorzitterschap van Burgemeester Niele vergaderde de V.V.V. in de zaal van „De Vergulde Valk". Uit het jaarverslag van de se cretaris bleek, dat het afgelopen seizoen tot aller tevredenheid is verlopen. In de maanden Juni Juli en Augustus verbleven totaal 17.135 personen in Egmond aan Zee. Dat de vuurtoren steeds in de belangstelling staat, blijkt wel hieruit, dat in het afgelopen sei zoen ruim 4000 personen een be zoek aan de toren brachten. De strandfeesten zijn ook bijzon der geslaagd, dank zij de mede werking van de heer Richard uit Amsterdam. De illuminatie van het plantsoen bij het Burgemeester Eijmaplei'n, werd door menigeen op hoge prijs gesteld. Uit het verslag van de penning meester bleek, dat dank zij een bedrag aan vrijwillige bijdragen van ruim f1200,de vereniging in •het afgelopen jaar aan alle in het voorjaar genomen plannen uitvoe ring kon geven. Onder auspicieën van de V.V.V. zal het openluchtspel „Wie wint de race?" in Juni worden herhaald. Voor Juli staan Motorraces en een wielerwedstrijd- op het pro gramma. In Augustus zal wederom een groot vuurwerk worden afge stoken, voorafgegaan door een wielerwedstrijd. Het vuurwerk zal dit jaar een bijzondere attractie hebben want tijdens dit vuurwerk zal een gratis vacantieverblijf in Hotel, Pension of gemeubileerde kamers tot een bedrag van f150.worden ver loot. Verder zullen ook de Kozakken komen rijden in Egmond aan Zee. Op voorstel van de heer Boden- staff zullen voorbereidingen wor den getroffen om deze zomer, nog een zeepkisten-race te houden. Voor de organisatie van de strandfeesten hoopt het bestuur wederom op de medwerking van de heer Richard. Hierna kreeg de heer Kockx het woord om enige mededelingen te doen over de grote tentoonstelling in Alkmaar waar Egmond aan Zee ook met een stand vertegenwoor digd zal zijn. De penningmeester deed hierna nog een beroep op de leden, mede ït>=4§ (Advertentie) Voor de Alkmaarse politierech ter, Mr. R. W. J. C. v. d. Wall Bake, stond gisteren A. C. D. uit Bergen terecht, beschuldigd van vernieling van een ruit in een per ceel, waarvan de heer R. de eige naar is. De schade, ten bedrage van f 10.95, is niet door D. betaald, maar door R. Dit komt, zei D. omdat hem niet de gelegenheid was" gege ven de schade te vergoeden. Hij was daartoe echter wel bereid. De officier van justitie Mr. C. J. V. Meischke, eiste f 8.of 4 dagen en toewijzing van de civiele vordering. Het vonnis luidde conform. Een rare gewoonte Tijdens de behandeling van de mishandelingzaak tegen G. V. uit Broek op Langedijk, bleef het dat de mishandelde getuige A. N. er een rare gewoonte op nahoudt. Ais hij moet wachten op een spreker die een lezing zal houden, pleegt 'hij op en neer te gaan wandelen, zijn weg zodanig kiezend, dat hij tussen twee mensen, die tegenover elkaar staan te praten, doorloopt. V„ een van de koutende lieden, had hem bij zo'n gelegenheid een niet kwaad bedoelde duw gegeven, tenminste als we de lezing van de verdachte mogen geloven. Hij had toen een stomp in zijn maag ge kregen en deze gehonoreerd met een klap in N.'s gezicht. Voor die klap stond hij terecht. De getuige zei, dat de maagstomp een totaal ander karakter had. Hij had zijn hand uitgestoken, omdat hij tenge volge van de duw van V. zijn evenwicht vreesde kwijt te raken. De getuige vertelde enkele uitvoe rige verhalen, waarmee hij bewees dat de verhouding tussen hem en verdachte nu niet bepaald voor beeldig te noemen is. Maar op zijn vraag, waarom getuige nu precies dwars tussen twee pratende men sen door moest lopen, kreeg de po litierechter geen bevredigend ant woord. Conform de eis werd ver dachte tenslotte veroordeeld tot 10 gld. of 5 dagen. S. D. uit Oude Niedorp, die door zijn zoontje zand van de Rijkswa terstaat haH laten weghalen, werd ten gevolge van deze wederrech telijke daad, na eén eis van f 10 of 5 dagen, veroordeeld tot f 7.50 of 3 dagen. Hardhandige pensionhoudster Mevr. F. was twee jaar geleden in pension bij mevr. E. van G.-B. te Bergen. Toen de'fam. F, niet lan ger de maaltijden ten huize van Van G. gebruikte, doch er alleen nog maar kamers--huurde, ontzegde mevr. v. G, haar het recht van de telefoon gebruik te maken. Me vrouw van G. trof, thuiskomende, mevr. F. niettemin aan, terwijl zij aan het telefoneren was. Zij wilde haar de hoorn ontnemen en er ont stond een schermutseling, waarbij mevr. van G, met de hoorn van de telefoon mevr. F. zodanig aan haar voorhoofd raakte, dat daar een diepe wonde ontstond, waarvan thans nog een litteken zichtbaar is. Voor het stomen der met bloed bevlekte kleren, voor loonderving en schoonheidsverminderirng, vor derde het echtpaar F. een bedrag van f 150.aan schadevergoeding. De officier, die dreigde met het ontnemen van het receht om pen sion te houden door V.V.V., noem de het misdrijf waaraan de pen sionhoudster zich had schuldig ge maakt, zo ernstig, dat hij 6 weken gevangenisstraf eiste. Hij vorderde toewijzing van de civiele vordering voor het aantoon bare bedrag van f 17.—. De politie rechter meende de vrouw voor deze keer nog te kunnen veroorde len tot een geldboete die hij stelde op f 100.-, te vervangen door 30 dagen hechtenis. De civiele vórde ring werd conform de eis toegewe zen. te helpen aan de verkoop van de i loten voor het Vuurwerk, waarvan I de prijs zo gesteld is, dat oud en jong er aan kan meedoen. Indien pen inwoner van Egmond aan Zee óe hoofdprijs mocht win nen, kan hij het bedrag van f150. besteden bij de Egmondse midden stand, mits een lid van de V.V.V, Na dit enthousiaste betoog van de penningmeester begon de run om loten. Tijdens de vergadering werden ruim 2000 loten uitgegeven. De Gids van V.V.V. •EGMOND AAN ZEE De nieu we gids van de V.V.V. ziet er als altijd keurig verzorgd uit. Fraaie illustraties en tai van foto's ver luchten de tekst, die op prima kunstdrukpapier is uitgevoerd. Men vindt er tal van wetenswaardighe den. De jongste geschiedenis van Egmond is er in vermeld, zo goed als de oude historie. Men vindt er de kerkdiensten, de bezienswaar digheden, de vele attracties, die des zomers geboden worden, diverse uitstapjes in Egmond en omgevin-g, de postdienst enz. De Egmonder Reddingsbrigade en de Redding maatschappij vinden er een plaatsje in, evenals.de gemeente en de ge meentebedrijven, die voor alle mo gelijke comfort zorgen. Tal van goede raadgevingen vin den hun weg en zelfs de mogelijk heid om bij slecht weer ingescha keld te worden in de Egmóndsë Bridgeclub, schaakclub e.d. wordt onder de aandacht gebracht. Deze fraaie gids zal wel weder aan zijn doel beantwoorden en ve len naar Egmond brengen, die er ongetwijfeld een prettige vacantie zullen doorbrengen. Verbreding Boulevard EGMOND AAN ZEE Het trot toir aan de zeekant van de Boule vard zai nog voor de zomer twee meter breder worden gemaakt, ter wijl halverwege een rotonde wordt aangebracht. Bovendien zullen nog een tiental banken worden bijge plaatst. Hiermede krijgt Bad-Eg- mond een schitterende promenade. Afgravingen Zeeduinen EGMOND AAN ZEE De zee duinen langs de Boulevard, die een 15-tal jaren geleden al eens vlak gemaakt zijn, zullen nog voor het a.s. seizoen worden gevlakt, dr/r zij inmiddels weer zijn opgestoven en het uitzicht belemmeren. Het werk, dat in D.U.W.-verband vlardt uitgevoerd, zal begin Juni klaar zijn. Kamperen op hef sfrand EGMOND AAN ZEE De gele genheid tot kamperen op het ge- mentestrand is nu opengesteld. Overwogen wordt nog, op het nieu we tarief van f 1.per week voor het in bewaring geven van tenten, reductie te verlenen aan hen, die het gehele seizoen hun tent in be waring -geven. E.H.B.O. examens EGMOND AAN ZEE Dr. Helle, geassisteerd door de wijkverpleeg ster Zr. de Grood, heeft wederom met gunstig resultaat een cursus gehouden ter verkrijging van het diploma E.H.B.O. voor leden van de Egmondzeeër Reddings Brigade. Bij het examen, dat afgenomen werd door dr. Degenaar uit Alk maar, slaagden de dames G. Jon ker, R. Turkou, Cl. Melzer, D. v. d. Hagen, G. v. d. Kieij, A. de Vries, D, Houtink, A. Elzer, C. Mol, E. Ragetti, G. Venema, H. Houtman, N Vonk, F. van Vuure, C, Bosman, J. Rip, M. Hoogcarspel, J. Lukkien, G. Niemhuis, H. Spaan en M. Stel. Burgerlijke Sfand EGMOND AAN ZEE Geboren: Afra, d. v. Jan Dekker en Corne lia Gouda; Marinus Nicolaas, zoon v. Pieter Zwaan en Kaatje Schoi. Ondertrouwd: Gerardus Petrus van Berkel (Oudorp) en Neeltje Stam. Getrouwd: Corneliis Gouda en Josina Maria Bult; Jan Hendrik van Urk (Cast.) en Grietje Hoog land; Pieter Blok en Neetje Zwart. Overleden: Jan Broek, oud 75 j.; Simon Sander, oud 69 j. Het programma van het officieel bezoek van het Nederlands Kon. Paar aan Parijs bevat o.m. de vol gende punten: ontvangst van de „Cercle Diplomatique" in het Pa leis van het Elysee, kranslegging op het graf van de Onbekende Soldaat, kranslegging op het mo nument van admiraal de Coligny, ontvangst op het Paleis van Ver sailles, bezoek aan het Theatre de la Reine, diner op de Neder landse ambassade met o.m. presi dent en mevr. Auriol, bijwonen van een balletvoorstelling in de Opera, ontvangst ten stadhuize door burgemeester Pierre de Gaulle, receptie in de Cite Uni- versaire, diner op het ministerie van buitenlandse zaken, ont vangst van de Nederlandse kolo nie in de Nederlandse ambassade. Truman rookte vredespijp met Indianen HAVRE (Montana) 15 Mel (Reu ter),Toen president Truman, op zijn tocht door de Westelijke Staten bij Zwartvoet-Indianen nabjj Havre in Montana aankwam, werd hem door 't hoofd van deze stam, Buf falo Hide, een vredespijp aangebo- boden. Buffalo Hide drong er bij de president op aan, deze vredespijp met maarschalk Stalin te roken. „U en oom Joe moeten deze roken", zei hij. BOLLENVEILING EGMOND-BINNEN Het ging er erg gezellig aan toe, daar in café Apeldoorn. De animo van de bollenkwekers voor de partijen was groot en er werd levendig ge boden. Voor de hoogst biedende van elke partij bollen was een aardig cadeautje -beschikbaar ge steld, zodat de wens om koper te worden, daardoor nog werd aange wakkerd. SPORTONTMOETING ADELBORSTEN—NIJENRODE DEN HELDER Het Corps Adelborsten heeft Zaterdag en Zondag een grote sportontmoeting gehad met het Nederlands Insti tuut Opleiding Buitenland te Breu- kelen. Dit is een jaarlijkse traditie. Het ene jaar gaan de Adelborsten in Breukelen op bezoek, het vol gende jaar ontvangen zij de N.O.I.B. als gast te Den Helder. In verband met de bouw van de nieuwe school voor Adelborsten is het be zoek van de N.O.I.B. aan Den Hel der een jaar uitgesteld, zodat de sportontmoeting van dit jaar in Den Helder heeft plaats gehad. Zonder nu al te veel chauvinisme te laten gelden, Den Helder was op alle linies in de meerderheid. De wedstrijden zijn van beide kanten met groot enthousiasme gespeeld, in een goede geest van sportiviteit en kameraadschappelijkheid, door goed weer begunstigd. Beide groepen hebben elkander in een tiental takken van sport de punten betwist. Na de wedstrijden werden alle punten samen geno men en de Adelborsten hebben met 265%197% punten de wissel beker gewonnen, welke door de Commandant van het Koninklijk Instituut is uitgeloofd. De vorige wisselbeker, welke dóór de Rector van Nijenrode was beschikbaar ge steld, kwam verleden jaar defini tief in het bezit van de Adelbor sten. De uitslagen luiden: Hockey: 10 in het voordeel van de Adel borsten; Volleybal: 1510; 155 voor de Adelborsten. Voetbal: 3—1 voor Den Helder. Basketball: 43— 22 in het voordeel van „De Nijen- rodianen"; rugby: 193 voor de Adelborsten. Bij de roeiwedstrijdeo kwamen van iedere groep twee ploegen tegen elkander uit, waar van de Adelborstenploegen de strijd hebben gewonnen. Bij de tenniswedstrijden werden drie van de vijf partijen in het voordeel van de Adelborsten beëindigd. Ook bij de zwem-, athletiek- en hard loopwedstrijden bleken de Adel borsten in de meerderheid. Een persoonlijke wisselbeker voor de winnaar van de zeskamp werd ge wonnen door de Sergeant Adel borst van de Vliegdienst. W. A. de Kluizenaar. Zondagavond werden door de Commandant van het K.I. de prij zen uitgereikt. Des avonds werden de mannen van Nijenrode, harte lijk toegejuicht, door de Adelbor sten uitgeleide gedaan.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2