opbouw DEMONSTRATIE TENTOONSTELLING TE HOORN door vertegenwoordiger van Commissaris der Koningin hedenmorgen geopend De jaarvergadering van de Kring Den Helder van de K.V.P. De Texelse lammerenmarkt is begonnen Koninklijk k aan Parijs Zigeunerbegrafenis Trygve Lie sprak met Stalin De witte roem van Het Gouden Boltje ïlander zal u redden, e lange spijker uit, stok en behamert de om? Heel eenvoudig: jom versnelt, het bloed uit de geïnfecteerde en alle vuil en onge- verdwijnt. Ja, wij eeds de goede dokter ize grootouders merk- schuurt de maag, als ■vallen boterham wei- te eten vanwege een tjes zand. De primitie- aerwouden eten graag >t tijd wat zanderige zelfs in de keuze van erg kieskeurig. Harde, ■ikkels: de opium en ire drang der natuur, ie dieet voorschrijft i dieren. Opa zei dus iets: „Zand schuurt de ben afgedwaald van ijk apropos. In een chets behandelen we ndere en allerverder- ikkers: de opium en i tropenland. TOEAN SLAMAT VERWACHTING :ld door het KNMI te ldig van Dinsdagavond gavond. OUDEND VRIJ KOUD zwaar bewolkt met en- ■spreid optredende bul tige tot vrij krachtige ssen Noord en Noord- ■m geinig verandering in tuur. amma van het officieel het Nederlands Kon. irijs bevat o.m. de vol- en: ontvangst van de ilomatique" in het Pa- t Elysee, kranslegging f van de Onbekende inslegging op het mo- admiraal de Coligny, p het Paleis van Ver- oek aan het Theatre diner op de Neder- assade met o.m. presi- evr. Auriol, bijwonen illetvoorstelling in de /angst ten stadhuize emeester Pierre de eptie in de Cite Uni- ner op het ministerie ilandse zaken, ont- de Nederlandse kolo- ederlandse ambassade. rookte vredespijp et Indianen Montana) 15 Mei (Reu- i president Truman, op or de Westelijke Staten t-Indianen nabij Havre aankwam, werd hem d van deze stam, Buf- en vredespijp aangebo- lo Hide drong er bij de aan, deze vredespijp ialk Stalin te roken. „U moeten deze roken", LLENVEILING ■BINNEN Het ging llig aan toe, daar in arn. De animo van de rs voor de partijen n er werd levendig ge- de hoogst biedende irtij bollen was een lutje -beschikbaar ge- de wens om koper te rdoor nog werd aange- rONTMOETING 5TENNIJENRODE LDER Het Corps heeft Zaterdag en grote sportontmoeting iet Nederlands Insti- ng Buitenland te Breu- een jaarlijkse traditie, r gaan de Adelborsten tl op bezoek, het vol- ntvangen zij de N.O.I.B. Jen Helder. In verband luw van de nieuwe Adelborsten is het be- N.O.I.B. aan Den Hel- r uitgesteld, zodat de :ing van dit jaar in heeft plaats gehad, il te veel chauvinisme len, Den Helder was op a de meerderheid. De zijn van beide kanten mthousiasme gespeeld, e geest van sportiviteit dschappelijkheid, door jegunstigd. epen hebben elkander al takken van sport de ■ist. Na de wedstrijden punten samen geno- Adel borsten hebben 197% punten de wissel- inen, welke door de t van het Koninklijk uitgeloofd. De vorige welke door de Rector ie was beschikbaar ge- i verleden jaar defini- bezit van de Adelbor- igen luiden: Hockey: voordeel van de Adel- lleybal: 15—10; 15—5 ilborsten. Voetbal: 31 leider. Basketball: 43 lordeel van „De Nijen- 'ugby: 19—3 voor de Bij de roeiwedstrijden i iedere groep twee m elkander uit, waar- delborstenploegen de i gewonnen. Bij de ijden werden drie van ijen in het voordeel borsten beëindigd. Ook i-, athletiek- en hard ien bleken de Adel de meerderheid. Een wisselbeker voor de de zeskamp werd ge- r de Sergeant Adel- 3 Vliegdienst. W. A. de nd werden door de van het K.I. de pri)- ct. Des avonds werden /an Nijenrode, harte- cht, door de Adelbor- ie gedaan. DINSDAG 16 MEI 1950 PAGINA 3 HOORN. In aanwezigheid van een groot aantal autoriteiten, deskundigen op tuinbouwgebied en genodigden is hedenmorgen de vijfde Landelijke Demonstratie Tentoonstelling voor de Nederlandse Tuinbouw (Detho) alhier op de terreinen van het julianasportpark geopend. De openingsplechtigheid werd o.a. bijgewoond door de vertegenwoordiger van de Commissaris der Koningin in de Provincie Noordholland, de heer A. B. j. Prakken, de heer ir. W. Fuhri Snethlage, directeur van de Economisch- Technologische Dienst voor Noord-Holland, de heer L. Verbeem, voorzitter van de Mechanisatie Commissie voor Noord-Holland, ir. C. Rietsema, Rijkstuinbouwconsulent te Hoorn, de Edelacht bare heer B. R. Canneman, burgemeester van Hoorn, alsmede alle burgemeesters van de omliggende gemeenten, de Hoornse wethouders de heren H. N. Kaldenbach en D. Casius, en een groot aantal andere autoriteiten en deskundigen op tuinbouw gebied. Nadat de genodigden in de con sumptie-tent hadden plaats geno men .sprak de heer L. Verbeem, voorzitter van de Mechanisatie Commissie voor Noordholland de volgende rede uit: Geachte Aanwezigen, Op deze voor de Nederlandse Tuinbouw in het algemeen en nog meer voor de Noord-Hollandse Tuinbouw in het bijzonder zeer belangrijke dag is het mij een bij zonder voorrecht en niet minder een bijzonder genoegen, U allen een hartelijk welkom toe te roe pen. Speciaal wil ik dit doen, en wel op de allereerste plaats aan de HoogEdelGestr. Heer Prakken, wnd. Commissaris der Koningin in Noord-Holland, die ons de grote eer aandoet, en zo bereidwillig is geweest, om de opening te willen verrichten van de grootse dagen, welke nu een aanvang zullen gaan nemen. Vervolgens ook een bijzonder woord van welkom aan de gast heer van de gemeente, waarin dit jaar en naar wij hopen in nog vele hierna volgende jaren de Detho haar werkzaamheid kan ontplooien: de Edelachtbare heer Canneman, burgemeester van Hoorn. Ook en niet minder har telijk welkom heet ik hier de WelEd. Gestr. Heer Dr. Ir. Rietse ma, die altijd geweest en nog is de grote man op de achtergrond, van wie wij altijd niet alleen steun, maar ook zeer wijze raad gekregen hebben, voor het grote publiek wellicht minder zicht baar, voelbaar en effectief even wel vooral voor de insiders. Ook heet ik namens de Detho welkom gij allen, die hier aan wezig zijt, en daardoor blijk geeft van Uw belangstelling: Burgem., Dir. Tuinbouw, Inspecteur Tuin bouw, Dir. P.E.N., R.T. Consulen ten, voorz. van veilingen en di verse organisaties. Mijne Heren. Het is mijn aan gename plicht om als voorzitter van de Detho enkele woorden te spreken ter inleiding van de op handen zijnde gewichtige dagen. Het is nu weer ruim 5 jaar ge leden, dat uit Noord-Hollandse tuinderskringen wel heel gepro nonceerd via stands-, vak- en vei- lingsorganisaties de wens tot uiting kwam om de vooroorlogse wijze van werken in de tuinbouw, welke bijna geheel uit handwerk bestond, grondig te wijzigen. Ze ker gaven genoemde instanties hiermede blijk van een gezonde vooruitstrevendheid. Nu was - dit kan niet ontkend worden een verandering van werkwijze ook wel zeer nodig ge worden. Niet dat de tuinbouw in ons gewest op het gebied van me chanisatie ten achteren was bij andere tuinbouwgebieden, veeleer trok men een parallel met de landbouw, speciaal met de akker bouw. In vergelijking hiermee was de tuinbouw ook inderdaad op achter. En onwillekeurig kwam men tot de gedachte: als mechani satie in de landbouw een prachtig hulpmiddel is om tot een in vele opzichten betere bedrijfsvoering te komen, èn een middel ook tot kostprijsverlaging, dan moet dit althans voor sommige takken van tuinbouw ook mogelijk zijn. Een logische gedachte, waarvan de waarheid in de praktijk onomsto telijk gebleken is. Gisterenmorgen werden te Sit- tard de gebroeders Basili begraven, die tijdens een gevecht in een café te Hoensbroek om het leven kwa men. De politie had uitgebreide voor zorgsmaatregelen getroffen, doch er deden zich geen incidenten voor. Ongeveer honderd zigeuners waren uit het gehele land naar Sittard gekomen om deze, zoals thans bleek, vooraanstaande zigeuners de laatste eer te bewijzen. In de parochiekerk werd de re quiemmis opgedragen door kape laan Jochems. Op het kerkhof ver richtte kapelaan Jochems de ab- soute. Een tiental kransen dekte de kisten; op het kerkhof speelden zich hartroerende tonelen af. De Basili's stammen uit een zeer oud Hongaars zigeunergeslacht en hun stamboom gaat terug tot om streeks 1500. De oudste van de beide slachtoffers was voorbestemd om opvolger te worden ven de oude zigeunerkoning die in Honga rije vertoeft. Het gezag, indien hier van gezag gesproken kan worden, wordt aan deze zijde van het ijzeren gordijn uitgeoefend door een zigeu nerin. LONDEN (Reuter) 16 Mei. Maar schalk Stalin heeft Trygve Lie, de secretaris-generaal der Verenigde Naties ontvangen. In diplomatieke kringen in Lake Success wordt gemeend, dat Rus land onder zeker voorbehoud zou toestemmen in een speciale zitting van de Veiligheidsraad in Londen met als concessie, dat de nationalistische Chinees zou moe ten vervangen worden door de communist. Deze drang tot mechanisatie had tot gevolg, dat via de bovenge noemde organisaties werd overge gaan tot de oprichting van een Mechanisatie-Commissie, welke tot doel had om voor de Noord- Hollandse tuinbouw die machines en werktuigen te vervaardigen of te doen vervaardigen, en bij gebleken geschiktheid onder de tuinders te propageren, welke daar specifiek geëigend waren. Verder had zjj zich ook ten doel gesteld, om door middel van lezin gen, artikelen in de vakbladen, tentoonstellingen en demonstra ties de noodzakelijk geworden be- drijfsmechanisering meer populair te maken. Als onze Commissie daar voor een kleiner of groter deel in geslaagd is, dan dankt zij dit voor een groot deel aan de prachtige steun en medewerking van de R.T.V.D. met haar staf van assistenten, aan wie ik wel zéér speciaal de dank van de M.C. en Detho overbreng. Eveneens wil ik dank brengen aan de N.F.O. en de V.O.L.T. waarmee samen de Mech. Comm. alle in het verleden gehouden tentoonstellingen, even als de komende, organiseert. Ook wil ik dankbaar gedenken de hoe langer hoe beter wordende samen werking met het Inst. v. Tuin bouwtechniek te Wageningen en de morele en financiële steun van Overheid, diverse gemeenten en organisaties. Last but not least onze oprechte dank aan de ge meente Hoorn, die blijk heeft ge,- geven, onbekend als zij was met deze materie, een zeer ruim stand punt te kunnen innemen, en ons alle denkbare steun heeft gegeven. Het is te hopen, dat wij in de toekomst op aller steun zullen mogen blijven rekenen, opdat op dit gebied nog veel goeds tot stand moge komen. Want zonder Uw sympathie en daadwerkelijke steun zouden wjj niet kunnen werken, en zou er zeker voor ons gewest stilstand èn dus een achterstand ontstaan, wat terwille van de tuinbouw ten koste van alles voorkomen moet worden. En zo staan wij dan nu na eenmaal Hoogkarsel, tweemaal Wognum en eenmaal Hoorn, we derom in laatstgenoemde stad ter viering van ons eerste lustrum niet alleen, maar ook ter organi satie van de landelijke demon stratie- en tentoonstellingsdagen. hïf V t n grote,eer, Welke ons bij dit lustrum te beurt valt. Wij nopen, dat de organisatie zeer zeker is het bestuur van de Detho ten allen tijde bereid met alle bij dit probleem betrokken instanties in connectie te treden, het vraagstuk in studie te nemen, en door onderling overleg de gun stigste oplossing te vinden. Hoe het ook zij, momenteel kan ons jubileum moeilijk beter en waardiger gevierd worden dan op genoemde wijze, en het is dan ook volgaarne, dat ik met deze inlei ding het woord geeft aan de Heer Waarnemend Commissaris der Koningin in Noord-Holland, voor het uitspreken van de openings rede. Ik dank U. Hierna nam de vertegenwoordiger van de Commissaris der Koningin in de Provincie Noordholland, de heer A. B. J. Prakken, het woord: Geachte toehoorders. Wie na de oorlog de Demonstratie- en Mechanisatiedagen voor de Nrd, Hollandse Tuinbouw heeft gevolgd, constateert hier een gestadige groei. Deze dagen hebben zowel bij de tuinbouwers als bij de handelaren een vaste plaats veroverd en dit is terecht, omdat de tuinbouw steeds meer het belang van de machine voor de bedrijfsvoering inziet en omdat de handelaar weet, dat in Noordholland een goede afzet van zijn machine te verwachten is, dank zij de hoge trap van ontwikkeling van de tuinbouw in Noordholland. De groeiende betekenis van de Demonstratie- en Mechanisatieda gen blijkt uit het feit, dat dit jaar het aantal der dagen van één op twee wordt gebracht, uit het feit, dat thans aan de demonstratie een landelijk karakter is gegeven en ten slotte, en dit is zeker, wel het belangrijkste, dat een afzonderlijke organisatie, nl. een stichting, is op gebouwd uit: le. Mechanisatie-Commissie Nrd.- Holland; 2e. N.F.O. Kring Noord-Holland; 3e. Vereniging van Oud-leerlingen der Rijkstuinbouwschool te Hoorn, om in het vervolg jaarlijks deze demonstratie in Hoorn te doen plaats vinden. Voor de eerste maal is de tentoon stelling en demonstratie gecombi neerd. Ik wens de Stichting „Detho" van harte geluk en ben overtuigd, dat deze twee dagen een succes zul len zijn. 't Is eigenaardig, mijne toehoor ders, dat sedert de laatste eeuw de doelstelling van de mechanisatie van land- en tuinbouw weinig is veran derd. Immers, de grote landbouw econoom W. C. H. Staring komt in 1860 ten opzichte van het gebruik van werktuigen voor de landbouw (en hetzelfde geldt voor de tuin bouw) tot de volgende belangrijke conclusies: I. dat werktuigen op de landbouw toegepast, onberekenbare grote voor delen voor het algemeen opleveren; II. dat het in de tegenwoordige tijd voor de akkerbouw onmisbaar is om ook door middel van werk tuigen goedkoper te produceren, ten einde niet te gronde te gaan en te kunnen mededingen met de van buiten 's lands aangevoerde voort brengselen van de landbouw; in. dat de landbouwers in verede- lisg en beschaving toenemen, naar mate zij met meerdere en volmaak ter werktuigen hun bedrijf uit oefenen. Voordelen voor de tninbouwers. Voor de individuele tuinbouwer levert de machine voordeel op. Heeft hij door de ruime keus, die hij nu weer kan maken, nog geen beslis sing genomen omtrent de voor zijn doel meest bruikbare machine, dan zal de Rijkstuinbouwvoorlichtings- dienst hem bij het nemen van deze beslissing gaarne behulpzaam zijn. Deze dienst heeft de tuinbouwers reeds in zeer veel gevallen omtrent aan te schaffen machines kunnen adviseren en het is dan ook vanzelf sprekend, dat hij aan deze demon stratie en tentoonstelling zijn steun verleent. Daarnaast wordt mede werking verleend door het Instituut voor Tuinbouwtechniek te Wagenin gen, waar diverse werktuigen wor den beproefd en door de landelijke werktuigencommissie van de Neder landse Fruittelersorganisatie voor de machines en werktuigen van be lang voor de fruitteelt. Deze organisaties beperken zich echter niet tot machines en werktui gen, ook de inrichting van bewaar- ruimten en koelhuizen heeft hun belangstelling. Het is de individuele tuinder dus te allen tijde mogelijk van het gefundeerde oordeel van deze organisaties te profiteren. Zijn voordeel bestaat dan voornamelijk hierin, dat hij nu met behulp van de nieuwe machine sneller en in vele gevallen ook beter kan werken dan vroeger met de hand of met een verouderde machine. In dezelfde tijd als vroeger kan hij nu een grotere oppervlakte grond bewerken, een grotere oppervlakte van een gewas bespuiten of van onkruid zuiveren, een grotere oppervlakte zaaien, een grotere hoeveelheid van een pro duct oogsten, sorteren enz. Ook de kwaliteit van het werk kan door mechanisatie worden op gevoerd; als voorbeeld wil ik wij zen op de verbeterde bewaartech niek van kool, aardappelen en fruit Het voordeel voor het „algemeen", waarmede Staring de gehele Neder landse landbouw bedoelde, moet voornamelijk worden gezocht in de betere kwaliteit van het werk. Door een intensieve ziektebestrijding en een goede bewaring immers gaat een veel geringer percentage van 't oogstproduct is tuinbouw en fruit teelt verloren dan vroeger. Ten slotte profiteert van de toename deze landelijke dagen de toets van w-i? 1 za^ Itunnen doorstaan. Wij hopen eveneens, dat de orga nisatie van een landelijke demon stratie als nu hier plaats heeft, niet tot dit jaar beperkt zal blij ven. Zouden hiertegen bezwaren bestaan, zelfs redelijke en gegron de bezwaren, het is mijn oprechte overtuiging, dat deze besproken en opgelost kunnen worden. En KAN DE K.V.P. tevreden zijn over de resultaten van de jongste verkiezingen? Die vraag kan van verschillende kanten bekeken worden. Aanleiding tot die vraag was een opmerking in het jaarverslag van de secretaris, dat het in verschillende afdelingen niet pluis is; een opmerking welke overigens niet op de Staten verkiezingen betrekking had, omdat deze in 1950 plaats hadden, terwijl het verslag handelde over 1949. Ongeveer 200 oproerlingen, die het niet eens zijn met de oorlog tegen de communistische troepen van Ho Chi Minh in Indo- China, hebben bij Nantes in Frankrijk een met wapens geladen trein, bestemd voor Frans Indo-China,, overvallen. Doordat de trein op een bepaald punt zeer langzaam reed, wisten de op roerlingen de trein te beklimmen en een groot deel van de lading er af te werpen, vóór de politie kon ingrijpen. RUSSISCHE DUIKBOTEN Bl| DE PHILIPPIJNEN? NEW YORK, 15 Mei (AFP). Volgens de Amerikaanse radiocom mentator Drew Pearson zou gene raal Mae Arthur onlangs in een geheim verslag gewezen hebben op „het ongewone aantal Russische duikboten in de Stille Oceaan". Deze eenheden, die alle duikboten van de 7e en 8e Russische eska ders zouden omvatten, zouden ge zien zijn in de wateren van de Philippijnen. Drew Pearson brengt deze inlich tingen in verband met sommige ge ruchten, volgens welke de ambas sade van de Verenigde Staten te Manila in de komende weken on lusten verwacht, waarbij moordpo gingen op de persoon van president Quirino en van zijn ministers niet uitgesloten zouden zrjn. Het is in verschillende afdelin gen niet pluis wat de activiteit betreft. Er moet meer meegewerkt worden met de initiatieven van de landelijke en de gewestelijke lei ding. Achterstalligheid in de con tributie-betaling was bijv. oorzaak dat officieel minder leden werden geregistreerd dan het vorig jaar, met het resultaat dat het aantal afgevaardigden van de Kring voor de Partijraad zeven inplaats van acht bedroeg. Wat de verkiezingscijfers be treft, die toch even ter sprake kwamen, stelde het Kamerlid Groen vast, dat in Noordholland de cijfers van de K.V.P. wel dege lijk tot tevredenheid stemmen: als men de cijfers juist beziet, komt men tot de conclusie, dat C. P. Jong uit Schagen, wees aan dat de ontvangsten en uitgaven hebben bedragen f34.114.91, met inbegrip van een batig saldo van f 1441.45. Van de contributie-ont vangst van ruim f 31.000.is ruim 23'/: duizend gulden afge dragen aan de centrale kas. De kascommissie was vol lof over de gevoerde administratie. De begro ting voor 1950 gaf een bedrag van f 33.000.aan, waarin o.a. f 1000.- is gereserveerd voor de verkie zingsactie voor 1952, en f 500. voor de jongerenorganisatie. In het jaarverslag werden verschillende feiten uit voerig besproken en zo nodig van commentaar voorzien, o.a. betref fende het vraagstuk candidaat- van de mechanisatie nog de fabri kant, de handelaar in de machines en vele anderen. Conclusie II: Hier wordt Staring even zeer mo dern, waar hij het actuele vraagstuk van de verlaging vas de kostprijs aanroert. Het tweede deel van deze conclusie is niet van toepassing op de tuinbouw, daar juist de export van tuinbouwproducten kenmerkend voor ons land is. Het is u natuurlijk bekend, dat deze export op onze betalingsbalans een belangrijke plaats inneemt en dat er naar ge streefd wordt deze plaats nog be langrijker te maken in de toekomst. Industrialisatie is voor ons land met zijn dichte bevolking noodzake lijk, maar de land- en tuinbouw zal een vooraanstaande positie moeten blijven innemen. Het is u ook be kend, dat de uitvoer van land- en tuinbouwproducten ten opzichte van de totale uitvoer van 31 pet. in 1948 is toegenomen in 1949 tot 34.5 pet. en dat dit percentage hopelijk in de toekomst nog zal worden opgevoerd. De uitvoer der land- en tuinbouw producten bedroeg het afgelopen jaar een bedrag van 1326 millioen. De noodzaak van kostprijsverlaging boet hierdoor echter niets van haar betekenis in. Deze verlaging tracht men nu o.a. te bereiken door mid del van werktuigen en machines. Juist omdat deze machines sneller en beter werken, kan men tegen lager kosten per eenheid oogsten dan vroeger, terwijl de gewonnen tijd kan worden besteed voor de in tensivering van het bedrijf, dia op haar beurt leidt tot vergroting der productie. Dat deze lagere kostprijs een gebiedende noodzaak is, is U zonder meer duidelijk, waarbij de dreigende afloop van de Marshall hulp nog in het verschiet ligt. Rationeel gebruik van machines. Een rationeel gebruik van machi nes en werktuigen hangt echter sa men met verschillende omstandig heden, m.a.w. de mogelijkheid om de machines rendabel te gebruiken moet aanwezig zijn. Wanneer b.v. tuinder A 2 ha. grond bewerkt en hij heeft dit in één perceel liggen en tuinder B heeft eveneens 2 ha., doch verdeeld over 10 verspreide percelen, dan zal eenzelfde machine bij A veel economischer werken dan bij B; het is zelfs denkbaar, dat B als gevolg van de slechte verkave ling van zijn land bepaalde machi nes in het geheel niet kan gebrui ken. Ook de vorm van de percelen is van belang; de rechthoekige, doch niet te langwerpige percelen zijn ideaal voor de toepassing van machines. Een ruilverkaveling, waaraan het dichtmaken van sloten gepaard gaat, zou hierbij uitkomst brengen en het mogelijk maken, dat een machine meer rendabel wordt geëxploiteerd. Het merkwaardige hierbij is, dat juist in de laatste tijd is gebleken, dat door toepassing van nieuwe ontginningsmachines dus ook op dit gebied door mecha nisatie (diepe draineerploegen, ega lisatiemethoden met behulp van bulldozers en tweeschaarploegen, waarbij de teelgrond uiteindelijk weer boven komt te liggen, diep- ploegen, waarbij de bovengrond eveneens boven blijft), de kosten van uitvoering van een ruilverkave ling aanzienlijk worden gedrukt. Moge in Noordholland de ruilverka velingsgedachte in het belang van de tuinders meer algemeen goed worden. Vele machines worden aangedre ven door electriciteit. Om deze ma chines (b.v. koelinstallaties, aard appelsorteerders) te kunnen aan drijven is dus aansluiting aan het electrisch net noodzakelijk. Het Provinciaal Electriciteitsbe- drijf van Noordholland doet al het mogelijke om U te helpen en de me chanisatie van Uw bedrijf in dit op zicht mogelijk te maken. Nog door andere banden voelt de Provincie zich met deze mechanisatiedagen verbonden, waarbij ik de fruitteelt- bedrijven te Hoofddorp en Ilpendam het proefbedrijf in het Geestmer- ambacht en de voorbeeld bedrijven in het Geestmerambacht en de Zuid- Scharwoudepolder wil noemen. Tijdens de tweede wereldoorlog nam de mechanisatie van land- en tuinbouw vooral in Engeland en Amerika een grote vlucht. Vele mannen waren opgeroepen in de mi litaire dienst en de weinige arbeids krachten, die op het bedrijf achter bleven, moeste zorgen, dat de pro ductie niet achteruit ging, doch liefst nog werd opgevoerd. Hiervoor nam men zijn toevlucht tot machi nes, eerst grotere, later steeds klei nere, geschikt voor het tuinbouwbe drijf. Toen in 1945 de oorlog was afgelopen, bleek Nederland op het gebied van de mechanisatie een aanzienlijke achterstand te hebben. Vele nieuwe machines werden op de markt gebracht, sommige bleken minder bruikbaar, andere vinden in grote getale hun weg naar de Ne derlandse tuinbouwbedrijven. Van deze laatste noem Ik de tweewielige motorfreesmachine, de motorploeg en schoffelmachine ,de motorsproei- machines geschikt voor fruit of aardappelen of beide, lichte vierwie lige tractoren van 10 pk. en als nieuwste: regeninstallaties, pelma- chines, koolplantmachines, verstuif- machines, enz. Wanneer we weten, dat in het na oorlogse Nederland 70 bedrijven met 1600 arbeiders werkzaam zijn op het gebied van de industrie van de landbouwwerktuigen dan hesef fen we, dat ook Nederland probeert mee te komen in deze industrie, al heeft zij zware concurrentie van het buitenland. Geen slaaf van zün werk De derde conclusie van Staring is niet de onbelangrijkste. Immers dank zij de machines, behoeft de tuinbouwer niet langer slaaf te zijn van zijn werk: door de machine vonr zich te laten werken snaart hii tijd uit, die hij kan gebruiken om een rationalisatie van zijn bedrijf te verwezenlijken, terwijl hem meer tijd overblijft om deel te nemen aan het werk der tuinbouworganisaties en aan het culturele leven van zijn streek. Mijne Heren, Ik meen, dat ik ge noeg gezegd heb over het belang der mechanisatie op tuinbouwge bied en het belang van deze derde tentoonstelling en 5e Mechanisatie- dag. Moge zij een succes worden en hierbij verklaar ik daarom gaarne deze tentoonstelling voor geopend. De aanwezigen maakten daarna een rondgang over de tentoonstel ling, waarvoor ook van de zijde der tuinbouwers reeds grote belangstel ling bestond. BRANDWEER CONTRA BRANDWEER Op de Zaterdagen 10 en 17 Juni zullen in Purmerend de afdelings wedstrijden voor het landelijk brandweerkampioenschap worden gehouden. Zes-en-dertig brand weercorpsen nemen hieraan deel. De oude Shelby Burford, die al jaren, uitgerust met een vlag en een stopbordje, een New Yorks treinkruispunt bewaakt, vindt het niet eens zo erg dat er een staking onder het spoorweg personeel is uitgebroken. Hij heeft het zich gemakkelijk ge maakt en voelt zich als met vacantie. wij het „accres" in het algemeen stelling en standsorganisatie. wel gehaald hebben. Wij hebben n.l. omstreeks 35 pet. van het aan tal 23 jarigen en wij hebben 33 pet. bereikt. Wie nu zegt, dat ons bevolkingspercentage ruim 38 is, moet bedenken, dat wij die 38 pet. behalen door de grote toename van jongeren. Misschien was niet iedereen zo tevreden als de heer Groen, zijn mededelingen wierpen toch weer een interessant licht .op de zaak Het financieel verslag van de penningmeester, de heer Het Nederlandse Rode Kruis, dat zoveel doet voor zieken en gewonden, heeft in alle delen van ons land zijn posten. Van zelfsprekend is een auto voor gewondenvervoer in Giethoorn overbodig. In dit waterrijke oord vervoert het Rode Kruis de zieken en gewonden per punter. Vijf goedgeslaagde kaderdagen zijn in 1949 gehouden. Dit contact moet worden voortgezet. De nala tige afdelingen zullen moeten worden bewerkt (op deze jaar vergadering ontbraken er nog ruim 30 van de 82 en altijd de zelfde!) Een verbeterde organisa tie voor de Provinciale Verkie- zingsactie zal, met Amsterdam en Haarlem samen, worden voorbe reid. De Propaganda-dienst was zeer actief, evenals de Jongeren kring, die zich uitbreidde en steun van Statenkringen en afdelingen verdient. De afdelingen werden in het algemeen tot groter werk zaamheid aangespoord. De partij, zo nuttig en nodig in 's lands be lang, kan slechts leven door de plaatselijke activiteit, en zo in het openbaar de zekerheden uit dragen, die we toch weten te be zitten; zekerheden, w irvan de demonstratie noodzakelijk is in deze tijd, die zijn gebrek aan vaste lijn en evenwicht o.a. ("oisch de monstreert in allerlei nood- voorzieningen. Enige opmerkingen werden nog gemaakt naar aanlei ding van een paar ingekomen voorstellen. Een voorstel-Enkhui- zen, om een commissie te benoe men die zal onderzoeken of en hoe het mogelijk is, de staatkun dige eenheid van alle katholieken te bevorderen, wordt doorgezon den naar het Partijbestuur. Een voorstel-Venhuizen om nivellering toe te passen bij de 5 pet. loons verhoging, werd onuitvoerbaar geacht. Van een Zondagsrijverbod door de afd. Warmenhuizen be pleit werd geen nuttig en econo misch effect verwacht. Er werden nog enige opmerkingen gemaakt over de actie van het Vormings instituut. Hier en daar werden wel wat bezwaren gevoeld, maar zowel de voorzitter, als de spreker, de heer Andriessen, ondersteunden de aansporingen in het jaarver slag, om deze actie zo krachtig mogelijk te steunen. Op iedere eerste Maandag na de vijftiende Mei gaan de Texelse schapenboeren naar de eerste Lammerenmarkt op de Groene Plaats te Den Burg. Da's altijd een hele gebeurtenis. De lamme ren-marktdagen zijn de dagen, waarop goed geld verdiend moet worden. Dat gaat zo zes Maandagen achtereen. Dit jaar begon het ai vroeg, omdat de dag van gisteren-juist op de vijftiende van de Meimaand viel. De eerste maal is het er nooit zo druk. De dieren zijn nog jong, en niet alle schapenboeren zijn van zins hun beesten aan de markt te brengen. Ze komen liever de volgende keer: dan is het er veel drukker. De aanvoer, nu niet meer dan ruim 500 lammeren, zal dan zeker een duizend of drie bedragen. Toch begint de faam van het moesten we land scheuren en een eiland, als schapen-eiland de laat ste jaren langzamerhand te tanen. Vorig jaar bedroeg de grootste aanvoer 3500 stuks. Maar dit aan tal kon niet tippen aan dat van voor de oorlog, toen de Texelse schapenboeren met grif 9000 bees ten aan de markt kwamen. De oude Jacob Schaatsenberg kan er van mee praten. Natuurlijk, hij is er ook weer bij Hij staat zo al dertig jaren achtereen met zijn lammeren op de markt, een echte Texelse boer, zoals men er tien tallen kan vinden op de Groene Plaats. Hij vindt het lang zo aar dig niet meer als vroeger. Hij heeft de grote glorie van Texel, als het schapeneiland nog gekend. „Vijftig jaar geleden", zegt hij, met een spijtige toon in zijn stem, „waren er markten bij, meneer, met tienduizend stuks". Zijn ogen glinsteren even. „Ja, ja, dat was een goeie tijd! Toen werd er wat verdiend, meneer! Maar da's alle maal veranderd, nou. We zijn nou zo allemaal aan het omschakelen van schapen naar rundvee. Zo langzamerhand wordt het half on half. En er zijn ook veel bouw- boeren bijgekomen; in de oorlog heleboel boeren zijn daar maar mee doorgegaan. De schapenfok kerij is niet ionend meer, nee" Hij schudt zijn grijze kop eeRs heen en weer. En hij bijt eens op zijn pijp, die allang is uitge gaan. Terwijl hij praat, met de handen stevig in de broekzakken geplant, houdt hij de veehande laren ter dege in de gaten. Zo raks zal hij zijn handeltje met handjeklap wel eens beginnen 't Is nu te vroeg nog .Vóór tienen. Nog even de kat uit de boom kijken en eens luisteren naar de prijzen. Intussen lopen de veehandela ren, die van de vaste wal gekomen zijn, bedrijvig heen en weer. Ze laten hun ogen keurend gaan over de mekkerende lammeren, die als een grauwe witgewolde massa aieht opeen in de nauwe hekke- rijen staan. Met hun korte stevige vingers voelen ze de beesten op hun ruggen of ze wel goed in het vlees zitten. En dan begint de handel't Is zo ongeveer half elf geworden. Om twaalf uur zal alles afgelopen zijn en er zijn meer kapers op de kust. Die pro beren allemaal om straks op de marktdagen van Purmerend of Leiden een goed figuur te slaan Want de meeste dieren zullen daar als fokvee voor het buitenland be stemd zijn. Endan moet nu de keuze goed zijn en de prijzen laag. Maar dan de boeren. Ze rede neren precies andersom. Ze heb ben geen haast vandaag. Ze hou den de lammeren lang vast. Di aanvoer is klein en handelarei en kopers zijn er genoeg, zodat ze er zeker van zijn, dat ze hun bees ten kwijtraken. De prijs zal zekei niet zakken. Enze willen die zo hoog mogelijk hebben. De veehandelaren hebben er last. genoeg mee. De Texelse boer geeft niet gauw toe. Als hij de prijs in zijn kop heeft, praat jt hem niet gauw om. Druk gesticu lerend en pratende glijden ze tus sen de menigte door van de ene boer naar de andere. Ze klappen de handen maar komen niet heei gauw overeen. De gezichten var de boeren is een studie waard. Zc persen de lippen opeen en als hun iets niet naar de zin is, dan sch.„i den hun grijze en verweerde kop pen heftig van neen. De handela ren, sigaar in de mond, hoeder achterover op de haren .tronen hen mee naar een stil hoekje op het marktplein. Ze slepen elkan der mee aan een slip van de mouw of jas, ze slaan elkander op de schouders, lopen weg en keren weer terus. met een nieuw idee een nieuw aanbod. Anderen zoe ken de café's op, drinken er eer borrel bij, en bc„l„iten aldus to de koop. De —-'"zen li" n tusser de 35 en 50 gulden, en als het te gen twaalf uren is, dan zijn di meeste beesten van eigenaar ver anderd. De volgende keer zal de mark! een grootser beeld opleveren. Dit was nog maar het begin. Dan zal het schapenvee van Texel weei her en der in het land en in he buitenland verspreid worden. Ei al is Texel het schapeneiland vai vroeger niet meer, de Texel? schapen en lammeren maken hr eiland nog altijd beroemd.... F, daar zijn de Texelse boeren trot: op. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3