DE HERDER VAN DE BERGEN De wateronttrekking aan de geestgronden in Kennemerland Afgevaardigden Radio Anno Sancto in Rome RADIO NAAR EEN VRIJ DUITSLAND Gedenkboek Egmonder-Abdij Jaarvergadering N.-Holl. Waterschappen Feestelijke ontvangst op vliegveld Ciampino Lijk gevonden op de heide bij Blaricum In ChristusLicht Aanval op Neder landse regering: Een cultureel monument Naar wij vernemen: Onrustig, gejaagd? DE BEURS PAGINA 4 DINSDAG 16 MEI 1950 (Van een onzer verslaggevers) De gisteren te Amsterdam gehouden algemene jaarvergadering van de Vereniging van Noord-Hollandse Waterschappen was niet druk bezocht. De voorzitter, de heer J. Commandeur K.Azn. wees er in zijn openingswoord op, dat de vereniging haar 30ste jaar ingaat en herinnerde aan het 26 Jan. j.l. gehouden Congres van de Unie van Waterschappen, dat geslaagd genoemd kan worden en de aandacht van de overheid gevestigd heeft op de finantiële moeilijkheden en grote lasten van de waterschappen; spr. hoopt, dat hiervan succes het resultaat zal zijn. Als gevolg van de door de Ver. georganiseerde causerieën over de Waterhuishouding in de polders, werd het probleem van de reini ging van het afvalwater, in samen werking met het Rijksinstituut ern stig in studie genomen. Nadat het jaarverslag onveranderd was goedgekeurd, werd besloten voor 29 jaar verlenging van de rechtspersoonlijkheid der vereniging en wijziging der statuten aan te vragen. De wateronttrekking van Kennemerland. Naar aanleiding van een op de vorige vergadering gestelde vraag had het bestuur overwogen of er voor de vereniging aanleiding be stond, stappen te ondernemen ter zake de ontwatering van Kenne merland. De taak van de in '35 door belang hebbenden ingestelde commissie voor een goede waterregeling in Kennemerland werd later overge' nomen door de Stichting van de Landbouw. Naar aanleiding van de beschouwingen hierover in Prov, Staten werd door Ged. Stater, van Noordholland bij besluit van 4 Mei 1949 na overleg met de directeur voor de Tuinbouw, die ook voor nemens was 'n dergelijke commissie in te stellen, een commissie inge steld tot onderzoek van het vraag stuk der waterbeheersing van de Geestgronden in Kennemerland, ten N. van het Noordzeekanaal, Deze commissie kreeg niet tot taak de schuldvraag in het onder zoek te betrekken, doch de Stich ting van de Landbouw, die in de commissie is vertegenwoordigd, schijnt de schuldvraag nog niet te hebben losgelaten. Aangezien de kwestie binnen de taak van de Waterschappen ligt, was er dus aanleiding voor de Ver. van N.H. Waterschappen zich ermee be zig te houden. Aangezien echter de samenstel ling van de commissie, door Ged. Staten benoemd, de waarborg geeft, dat aan de belangen der betrokke nen volledig aandacht wordt ge schonken, stelde het bestuur voor 'n afwachtende houding aan te nemen. PROGRAMMA WOENSDAG 17 MEI HILVERSUM I (402 M.): 7.00,24.00 N.C.R.V. 7.00 Nieuws; 7.15 gewijde muziek; 7.45 een woord voor de dag; 8.00 nieuws en weerberichten; 8.13 gra- mofoonmuziek; 9.00 voor de zieken; 9.30 waterstanden; 9.35 gramofoon- muziek; 10.30 morgendienst; 11.00 gramofoonmuziek; 11.05 hoorspel „Johan Sebastiaan Bach"; 12.05 lichte muziek; 12.30 mededelingen; 12.33 amusementsmuziek; 13.00 nieuws; 13.15 mandoline-ensemb'e; 13.45 gramofoonmuziek; 14.00 piano voordracht; 14.30 gramofoonmuziek 14.00 pianovoordracht; 14.30 gramo foonmuziek; 15.00 gemengd koor en soliste^ 11.30 kamerorkest en solisten; 16.11 voor de jeugd; 17.30 gramofoonmuziek; 17.45 regerings uitzending; 18.00 harmoniecorps; 18.30 pianovoordracht; 19.00 nieuws; 19.15 boekbespreking; 19.30 sport- commentaar cn gramofoonmuziek; 19.40 radiokrant; 20.00 nieuws; 20.05 commentaar familiecompetitie; 20.15 marinierskapel; 20.30 familiecompe titie; 21.05 gramofoonmuziek; 21.25 „Tien jaren", causerie; 21.40 radio philh. orkest en solist; 22.15 avond overdenking; 23.00 nieuws; 23.15 24.00 gramofoonmuziek. HILUERSUM II (298 M.): 8.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 'VARA; 18.00 VPRO; 18.30—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 ochtendgymn.; 7.30 gramofoonmuziek; 8.00 nieuws en weerberichten; 8.15 orgelspel; 8.50 voor de vrouw; 9.00 gramo foonmuziek; 10.00 „Kinderen en mensen", causerie; 10.05 morgenwij ding; 10.20 voor de vrouw; 11.00 gramofoonmuziek; 12.00 accordeon orkest; 12.30 mededelingen; 12.33 voor het platteland; 12.38 pianoduo: 13.00 nieuws; 13.15 orgelspel; 13.40 gramofoonmuziek; 14.00 gesproken portret; 14.15 jeugdconcert; 15.00 kinderkoor; 15.20 voor de jeugd; 15.50 gramofoonmuziek; 16.00 vra- genbeantwoording; 16.30 voor do zieken; 17.00 voor de jeugd; 17.30 Metropole orkest; 18.00 „Voorjaar in 't land", klankbeeld; 18.30 voor de strijdkrachten; 19.00 reportage^ in de rust: Hein Festijn, pl.m 20.45 gramofoonmuziek; 21.00 nieuws; 21.20 dansmuziek; 21.42 „Aethcr- forum"; 22.12 toespraak; 22.15 piano voordracht; 22.45 populair-weten- schappeliike causerie; 23.00 nieuws; 23.15—24.00 gramofoonmuziek. BRUSSEL. 324 cn 484 M. 324 M.: 12.00 gramofoonmuziek; 12.30 weerberichten; 12.32 lichte mu ziek; 13.00 nieuws; 13.15. 14 00 en 15.45 gramofoonmuziek; 16.00 ka merorkest en gemengd koor; 17.00 gramofoonmuziek; 17.05 nieuws; 17.15 gramofoonmuziek; 17.30 voor dracht; 17.40 zang; 18.40 piano recital; 18.15 balletmuziek; 18.30 voor de soldaten: 19.00 nieuws; 19.30 omroepkoor; 19.50 radiofeuilleton; 20.00 omroeporkest en soliste; 21.00 actualiteiten; 21.15 muzikale cause rie; 22.00 nieuws; 22.15 cello en piano; 23.00 nieuws; 23.05—24.00 ver zoekprogramma. 484 M.: 12.05 gramofoonmuziek: 13.00 nieuws; 13.10 dansmuziek; 13.30 operettemuziek; 14.30 „Madame But terfly", opera; 16.00 balletmuziek; 16.45, 17.10, 18.30, 19.00, 19.20 en 19.40 gramofoonmuziek; 19.45 nieuws 20.00 symphonie-orkest; 21.15 en 21.30 gramofoonmuziek; 22.00 nieuws 22.45 jazzmuziek; 22.55 nieuws; 23.00 jazzmuziek; 23.55 nieuws. Mr. Kamp, Dijkgraaf van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier, bepleitte alsnog opneming van 'n vertegenwoordiger der Waterschappen in de commissie en vroeg, wanneer het rapport tege moet kon worden gezien. Ir. Ovinge, Dijkgraaf van de Wie- ringermeer, was van mening, dat juist de Ver. van N.H. Waterschap pen zich achter de Stichting van dc Landbouw dient te stellen, waar 't er om gaat de schuldvraag in het onderzoek te betrekken en wees in dit verband op de verzilting van de cultuurgronden in het hele Westen van ons land, die ook aan de Water- onttrekking aan de duinen wordt toegeschreven. Staat de schuld kwestie vast, dan zal het Prov. Wa terleiding Bedrijf wellicht overwe gen elders zijn water te winnen. De heer De Boer, Obdam, wees er op. dat van de 14 leden der door Ged, Staten ingestelde commissie er 7 in Provinciale dienst zijn, terwijl de provincie op het standpunt staat, dat de waterwinning door het P.W.B. niet de oorzaak der wateronttrek king is. Ook hij bepleitte opname van 'n vertegenwoordiger der wa terschappen in de commissie. De heer Boersma, secretaris, be toogde, dat de commissie 'n bepaalde opdracht van Ged. Staten heeft en dat hoofdzaak is de verbetering van de waterbeheersing in Kennemer land; dit is belangrijker dan de schuldvraag. Ook de watervoorzie ning door het P.W.B. is 'n groot belang. Mr. van Vugt (IJpolder) is van mening, dat toch de oorzaak vast gesteld moet worden, wil men ver betering brengen. Wijzende °P Texel waar geen water gewonnen wordt en toch hetzelfde verschijnsel zich voordoet als in Kennemerland, be toogde spr., dat er waarschijnlijk andere oorzaken zijn. Men moet de feiten en omstandigheden beoorde len, om de verantwoordelijkheden te kunnen vaststellen. Het rapport zal ongetwijfeld ook over de oor zaak der wateronttrekking handelen. Op voorstel van mr. Van Vugt werd tenslotte besloten Ged. Staten van Noordholland te verzoeken de commissie uit te breiden met een vertegenwoordiger van de N.H. Ver. van Waterschappen. Overeenkomstig het prae-advies van het bestuur werd besloten niet over te gaan tot verhoging van het minimum-bedrag ad f 0.25 voor de aanslag in de omslag, zoals door de Castricummerpoldor gevraagd was. Het voorstel tot het heffen van een aanvullende contributie over 1950 van 1 i.z cent per H.A.. het maxi mum te verhogen met f 100 en het minimum met f 1.50, ontmoette geen bezwaar bij de vergadering. De rekening over 1949 werd, na desbetreffend door de heer Tromp (H.H.Waard) uitgebracht gunstig advies, goedgekeurd in ontvangsten en uitgaven op f 8.097.07 met 'n batig slot van f 530.93. De Begroting 1951 werd vastgesteld op 'n bedrag van f 10.650, met 'n onvoorzien van f 620.—. Bestuursverkiezing. Mr. van Vugt werd als bestuurslid herkozen, terwijl in de vacature van de heer P. Groot Jz. en J. Comman deur, die zich op grond van hun leeftijd niet meer beschikbaar stel den, in het bestuur gekozen werden de heren P. Visser, Dijkgraaf van d0 polder Wieringerwaard te Scha- grn on K. Schipper, heemraad van het Ambacht van West-Friesland „Drechtcrland" te Hoogkarspel. Ir. F. Muller te Zeist hield vervol gens 'n causerie met lichtbeelden over ,.De oudste stoommachines voor waterbemaling in Nederland". ROME. (KNP) 15-5-1950 He denmiddag om vijf minuten voor half twee is met liet KLM-vliegtuig op het vliegveld Ciampino bij Ro me het gezelschap gearriveerd, dat de maquette van de kortcgolf-7.cn- der aan de H. Vader zal aanbieden. Het gezelschap bestond uit de he ren W .A. Grollcnbcrg, Mr. Jan Derks, J. Nieuwenhuis, leden van het werkcomité „Radio Anno San to", de ministers van Schaik en v. d. Brink, oud-minister Sassen, de Commissaris van de Koningin in Limburg Mr. Dr. F, Houben, pater Dr. St. Tcsser .P., hoofdredacteur van de Maasbode en J Lückcr, hoofdredacteur van de Volkskrant. Het gezelschap werd verwelkomd door d0 Nederlandse gezant bij de Italiaanse regering, W. F. L. graaf van ByJandt, de Nederlandse gezant bij de H. Stoel, Jhr. M. van Weede, Mgr. A. Baradel en Mgr. L. Punzo- lo als vertegenwoordigers van het Pauselijk Staatssecretariaat, Mgr. S. Pignedoli en Mr. V. Veronese als vertegenwoordigers van 't Cen traal Comité voor het H. Jaar, Mgr. Olav Smit, kanunnik van de Sint Pieter, Mgr. J. Damen en Mgr. B. Eras, procurator resp. oud-procu rator van het Nederlands Episco paat en directeur resp. oud-direc teur van het Nederlands Priester college te Rome, Mgr. J. Bruning, minutant bij de H. Congregatie voor de Oosterse Kerken, en pater F. Soccorsi SJ, directeur van Radio Op de heide, nabij de Tafelberg in Blaricum is het stoffelijk over schot van een nog betrekkelijk jon geman gevonden. Het lijk verkeert in verre staat van ontbinding. De rijkspolitie, die onmiddellijk van de vondst op de hoogte werd gesteld, heeft een uitgebreid onder zoek ingesteld. Vast is komen te staan, dat reeds enige tijd geleden bij de Amsterdamse politie aangifte werd gedaan van vermissing van deze man. Tot nog toe zijn geen sporen van misdrijf gevonden. Ruth Khama heeft een dochter SEROWE, 15 Mei. (Reuter). De echtgenote van Seretse Khama, Ruth Khama. heeft heden in het ziekenhuis van Serowe het leven geschonken aan een dochter. Seret se Khama, die in ballingschap in het naburige Lobatsi vertoeft, had vergunning ontvangen de geboorte bij te wonen, doch kon niet meer tijdig ter plaatse zijn. Moeder en dochter maken het goed. Het kind is Jacqueline genoemd. Wat dc Kerk nu voor al nodig heeft en zoekt, dat zijn bid dende zielen. Wij staan allen onder de wet van mede-verant woordelijkheid voor de anderen. Wij zijn allen meester over het lot van ieder ander mens. Bidden voor de anderen is daarom noodzakelijk. BENEDICTUS. Vaticana. Voorts waren de gehele directie-staf van de KLM te Rome, vele journalisten en leden van de Ndeerlandse kolonie bij de ont vangst aanwezig. Na de officiële verwelkomiing werden de vertegenwoordigers van „Radio Anno Santo" uitgenodigd voor de microfoon enige woorden te spreken. Talrijke fotografen de den hun werk. De KLM bood de delegatie in de hallen van 't KLM- gebouw enige verfrissingen aan, waarop de Nederlandse gasten zich naar hun hotel begaven. Naar het KNP verneemt zal de H. Vader de Nederlandse delegatie waarschijnlijk Vrijdag in audiëntie ontvangen, waarbij Hem de ma quette zal worden aangeboden. BESCHULDIGINGEN INZAKE OPSTAND OP AMBON DJAKARTA, 15 Mei (Reuter). Indonesische autoriteiten hebben heden de Nederlandse regering aangevallen, omdat zij in gebreke bleef haar Indonesische troepen in de federale gebieden in de hand te houden. Zij verklaarden, dat Nederland verantwoordelijk was voor een schade tot een bedrag van 200 millioen gulden bij de recente plaatselijke opstanden. Een woordvoerder van de rege ring beschuldigde indisciplinaire leden van het K.N.I.L. van het deelnemen aan de opstand op Ambon en do opstand onder lei ding van Westerling in West- Java. De minister van defensie deelde later in een openbare bekendma king mede, dat Nederland ver antwoordelijk is voor het in de hand houden van de K.N.I.L.-le- den en het gebruik van hun mate riaal tot de ontbinding of de over gang van deze militairen naar de federale dienst. De maquette van Radio Anno Sancto, het cadeau van de Neder landse katholieken voor Paus Pius XII, is gistermorgen per vliegtuig naar Rome verzonden De ministers van Schaik en v. d. Brink begeleiden de maquette en zullen hem Z.H. de Paus aanbieden. Het heuglijke feit van de stichting van dc Egmonder Benedictijner- Abdij, tien eeuwen geleden te Eg- mond-Binnen, zal worden vastge legd in een groots boekwerk, een cultureel monument als het ware, geheel in overeenstemming met de geest van deze stichting, die voor de geestelijke cn culturele ontwik keling van deze gewesten van zo grote betekenis is geweest. Dit gedenkboek, dat onder de titel „Tien Eeuwen Egmond" in de loop van de volgende maand bij de uitgeverij „De Toorts" te Heemstede zal verschijnen, geeft een afgerond beeld van de rol, die de oude, ver maarde Abdij op verschillend ge bied heeft gespeeld. Uit de inhoud, die rijk en geva rieerd is en vrijwel alle aspecten van de geschiedenis van de Abdij aan een gedegen beschouwing on derwerpt, vermelden wij een artikel van de huidige Abt, Dom P. An- driessen, die de voorgeschiedenis van de stichting behandelt en tevens de resultaten van een deel der op gravingen bespreekt. De herkomst van de eerste monniken wordt door Dom J. dc Glas, de subprior, be schreven. De geografische ligging van de Abdij in Noordholland wordt besproken door Dom A. Beekman en Dom A. Hof geeft een beschou wing over de stichtingsdatum. Verder komen nog aan het woord prof. dr. A. E. van Giffen, de Gro ningse Hoogleraar, die zijn laatste opgravingen bespreekt; mr. dr. J. Belonje, die de lezer een kijkje geeft in het toenmalige klooster leven en de lotgevallen van een der monniken beschrijft. De Leidse Uni- versiteits-bibliothecaris, dr. G. Lief- tinck, heeft een studie over het Egmondse Evangeliarium, een der interessantste vondsten, die in de Koninklijke Bibliotheek van Den Haag is ondergebracht. Ook de wederopbouw der Abdij krijgt ruime aandacht en wel in artikelen van de hand van Dom. H. van Boven en prof. W. Nolet. De Abdij van Cluny, die in de vroege Middeleeuwen zo'n belang rijke invloed op de Benedictijner kloosters heeft uitgeoefend. De betekenis van de herbouwde Abdij en do plannen voor de toe komst worden uiteengezet door de KLEURENFILMS OVER NEDERLAND Door de „Metro-Goldwyn-Mayer Corporation" worden thans voor vertoning over de gehele wereld in circulatie gebracht de volgende kleurenfilms: „In old Amsterdam", .Colorful Holand", ..Land of the Zuyder zee", „Springtime in the Netherlands". De opnamen voor deze films wer den vervaardigd door de „Fitz- patrick Filmunit", die in de zomer van 1947 op uitnodiging van de i algemene Nederlandse vereniging voor Vreemdelingenverkeer en met medewerking van de KLM en de Holland-Amerikaljjn gedurende een zestal weken hl ons land heeft ver blijf gehouden. Examen hoofdonderwijzer Het examen ter verkrijging van de akte als hoofdonderwijzer(es) zal dit jaar worden gehouden te Arnhem, Breda, Roermond, Den Haag. Haarlem, Rotterdam, Utrecht, Groningen, Leeuwarden en Zwolle. Het schriftelijk gedeelte van het examen zal worden afgeno men op 6 Juli 1950, terwijl het mondeling examen zal aanvangen op 18 Juli 1950. Abt, Dom Andriessen, die hiermede het werk afsluit. Voor een ieder, die met de ge schiedenis van de Kerk in ons land medeleeft, bevat het boek kostbare gegevens, voor de vakgeleerde, die zich meer in de historie wil verdie pen, bevat het tevens tal van inte ressante bijzonderheden, die van recente aard zijn en nog niet wer den gepubliceerd, waardoor het boek tevens het karakter heeft van een standaardwerk over de Egmon der Abdij. Het is royaal uitgegeven en met tal van bijzonderheden, fraaie foto's en handschriften ver rijkt, zodat men zeker kan spreken van een rijk bezit van blijvende waarde. is Zondagavond dc 18-jarige dochter van de heer W. te Bruns- sum, die te ver uit het raam hing om naar de Ronde van Limburg te kijken, van acht meter hoogte naar beneden gevallen en later in het ziekenhuis overleden zullen op 27 Mei wederom 35 Nederlandse emigranten per sky- master van de K.L.M. naar Austra lië vertrekken...™ zijn een viertal opvarenden van een Nederlands vrachtschip ge arresteerd omdat zij zich in Tand jong Priok hadden schuldig ge maakt aan diefstal van textiel verdronk Zaterdag in het water van dc Nieuwe Vaart te Amster dam een jongetje van 7 jaar hebben de gepensionneerde offi cieren van het Nederlandse leger op de jaarvergadering hunner organisatie in Den Haag aange drongen op een actie ter verbe tering der pensioenen is tot algemeen voorzitter van dc Katholieke federatie van dioce sane muziekbonden benoemd dr. J. Sweens, burgemeester van Dongen heeft het Nederlands Kamer koor, o.l.v. Felix de Nobel, een uitnodiging ontvangen om op het muziekfestival in Biarritz op te treden is in de nacht van Zondag op Maandag te Eindhoven in het St. Jozefziekenhuis vrij plotseling overleden mr. E. Koning, direc teur en mede-oprichter van van Doorne's automobielfabriek is de heer E. van de Pitte, con sul-generaal van België te Rotter dam, benoemd tot commandeur in de Orde van Leopold II van Bel- gië»j— zal op het kermisterrein in Amsterdam een van de grootste achtbanen ter wereld worden gebouwd. Het gevaarte is 60 m. lang, 20 m. breed en 13 m. hoog en eigendom van de N.V. C. M. Vermolen BUITENLANDS OVERZICHT Mijnhardt's Zenuwcableteen sterken en kalmeren Uw zenuwen. De besprekingen welke in de af gelopen week in Londen door de Grote Drie zijn gevoerd, hadden, zo als ook algemeen werd verwacht voornamelijk tot doel een oplossing aan het Duitse probleem te geven, voor zover dit in de gegeven om standigheden wenselijk was. Het lag voor de hand, dat nu 5 jaar na hot beëindigen van de oorlog, het meer dan tijd werd om een vredesverdrag met Duitsland te sluiten, opdat ook het Duitse volk zou weten, waar het aan toe was. Maar het ligt even zeer voor de hand, dat zolang Rusland weigert daaraan mee te werken en een groot deel van Duits land niet alleen bezet houdt, maar daar ook de Russische invloedssfe ren steeds versterkt, een uiteindelijk vredesverdrag met Duitsland niet mogelijk is. Nadat reeds een jaar geleden, toen Rusland op de conferentie te Parijs weigerde aannemelijke voor waarden te stellen, voor een vre desverdrag van de vier grote mo gendheden, is toen door de Grote Drie besloten de WestDuitse Bonds republiek te stichten met een zoveel mogelijk souverein en autonome re gering, die zou worden samenge steld op de basis van een democra tisch dus algemeen en geheim stem recht. Op deze basis heeft men nu in Londen, nu Rusland nog altijd wei gert mee te werken aan de verkie zing voor een vrije Duitse regering, voor geheel Duitsland, een belang rijke stap verder gezet, waarbij de West-Duitse Bondsrepubliek zal worden opgenomen in de West- Europese gemeenschap en als een gelijkberechtigd land onder deze West-Europese landen zal worden opgenomen. Het is intussen wel heel duidelijk uit de nadere commenta ren, vooral in de Amerikaanse pers, dat men zich bij deze belangrijke beslissing niet alleen heeft laten lelden door do sympathie voor Duitsland, maar vooral door de overweging dat wil er een machtig en doeltreffend westelijk front te gen het gevaarlijke Russische im perialisme worden gevormd, een op name in dit front van Duitsland niet langer kan worden uitgesteld. Het ls bekend, dat Rusland, na de stichting van de West-Duitse Bonds staat, ook een z.g. onafhankelijke Oost-Duitse Repuliek heeft gesticht, maar volgens de Russische demo cratie heeft het Duitse volk daar zelf geen enkele zeggenschap in ge had. Niet alleen werden hier alge mene verkiezigen door de Russen geweigerd, maar ook de z,.g. volks- democratische verkiezingen mochten nog niet gehouden worden. De pre sident en de minister van deze repu bliek werde door Moscou benoemd uit geheide communisten, die ove rigens niet anders dan ja-knikkers zijn en geregeld naar Moscou wor den ontboden, om hun instructies te ontvangen, die ze stipt hebben op te volgen willlen ze niet als landver raders in de Russische concentratie kampen terechtkomen. Meer dan een door de Russen benoemde mi nister, die er niet in slaagde, na zijn ongehoorzaamheid naar het Westen te ontkomen, heeft die reeds moe ten ervaren. Intussen gebruikt Moscou deze Duitse satelieten om een communistische volksleger op de been te brengen, dat eveneens een willoos werktuig is in de han den van Moscou. Dat dit communistische leger een gevaarlijke bedreiging vormde voor het Westen begrijpt een kind en ook, dat de gealicerden tegen over deze bedreiging voor West- Europa niet langer werkeloos kon den blijven. In het licht van deze bedreiging moet men de thans ge nomen maatregel zien, waartegen STAATSCOMMISSIE BUITENLANDS BELEID inzake samenwerking regering en Stafen-Ceneraal Bij beschikking van de minis ters van algemene zaken, buiten landse zaken en binnenlandse zaken is ingesteld een commissie, aan welke is opgedragen aan de regering rapport uit te brengen nopens de samenwerking tussen regering en Staten-Generaal in zake het buitenlandse beleid. In deze commissie werden be noemd; als lid en voorzitter: prof. jhr. mr. dr. W. J. M. v. Eysinga; als leden: prof. mr. dr. L. J. C. Beaufort O.F.M., dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, mr. J. W. A. Burger, mevr. A. Fortanier-de Wit, prof. mr. dr. J. P. A. Frangois, mr. G. J. van Heuven Goedhart, mr. A. van Kleffens, plaatsvervangend directeur-generaal van het direc toraat-generaal voor de buiten landse economische betrekkingen, mej. dr. M. A. Klompe, mevr. C. A. Kluyver, mr. dr. G. Kolff, dr. C. L. Patijn, prof. dr. G. A. van Poelje, prof. mr. dr. C. W. v. d. Pot, prof. mr. C. W. de Vries: als secretaris: jhr. mr. H. F. van Pan- huys. Frankrijk zich tot hot laatst heeft verzet. Maar het Franse voorstel inzake de staal en kolenovereen- kbmst, betekende reeds een belang rijke stap op de weg naar een inten sieve samenwerking tussen Parijs en Bonn en de stap nu in Londen gezet, is daarvan de logische con sequentie. De geallieerde bezettingslegers blijven natuurlijk in Duitsland maar zoals in Londen duidelijk is gezegd, meer als een westelijke verdedi gingsmacht als om de Duitsers in bedwang te houden. We vermoeden dan ook wel, dat de nadere uitwer king van het Londense compromis ons een herbewapening van West- Duitsland zal brengen, want alleen op deze wijze, zo zeide de Ameri kaanse generaal Bradley nog dezer dagen, zullen wij het Sovjet impe rialisme een halt kunnen toeroepen. De beclissing nu in Londen geno men, is er dan ook een van een ge weldige draagwijdte en dat Rusland dit begrijpt blijkt wel duidelijk uit de Russische radio, waarin telkens als hoofdthema wordt bezongen, dat de beslissing nu in Londen genomen een nieuwe en weloverwogen stap is ih de richting van een derde we reldoorlog, maar nu tegen Rusland. Maar buiten de communistische grenzen slikt niemand deze onzin. Bovendien ten overvloede hebben de geallieerden in Londen nog eens verklaard, dat zo spoedig mogelijk Rusland bereid is voor heel Duits land algemene en geheime verkie zingen toe te staan, eèn nieuwe overeenkomst voor geheel Duitsland huidige zal vervangen. Het laatste woord ls dus aan de Russen. Ze hebben slechts algemene verkiezingen toe te laten en de oor logsdreiging wordt onmiddellijk ge liquideerd. Maar dat betekent, dat Rusland Oost-Dultsland moet prijs geven. Want in dit geval krijgen ze nog geen 5 procent van de Oost- Duitse kiezer achter zich. en daar om vrezen ze niets meer dan vrije verkiezingen. PRIJSHOUDENDE MARKT AMSTERDAM, 15 Mei. De Beiirs zette de nieuwe week in met een iets betere ondertoon. De stem ming was bij opening weliswaar licht verdeeld, doch de kleine koers- verbeteringen waren in de meerder heid en deze meerderheid werd groter naarmate het Beursuur vor derde. De handel bleef echter zeer beperkt. De Scheepvaartmarkt werd van daag beïnvloed door het jaarverslag van de Holland—Amerika lijn. Deze maatschappij maakte in 1949 bijna vijf millioen gulden meer bruto winst dan in 1948. De meeste Scheepvaartpapieren waren twee tot vier punten hoger. Voorts bestond er enige belang stelling voor Kon. Olie, die zich echter niet op het hoogtepunt van de dag konden handhaven. De slot- notering kwam op 286V< na 288. AKU' en Philips waren goed prijs houdend, de overige industriële waarden vrij onveranderd. De Cultures, waarvoor de animo zeer gering was, bewogen zich vrij wel rond de slotnoteringen van Vrijdag of iets daaronder. De Staatsfondsen trokken na een iets lagere opening, een kleinigheid aan. Op de Amerikaanse Sector blij ven de gelimiteerde verkooporders de overhand houden. Vrijdag zijn 582 certificaten verhandeld. Het apri bleef vandaag gehandhaafd op 3',i procent. Veemarkt Utrecht UTRECHT, 15 Mei Op de veemarkt te Utrecht werden he den aangevoerd in totaal 9 run deren, 82 nuchtere kalveren. Nuchtere kalveren van f 35 tot f 45 per stuk. Runderen van f 2,30 tot f 2,75 per kg slachtgewicht. De handel was redelijk. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 15 Mei. Op de Utrechtse paardenmarkt werden heden aangevoerd 338 paarden. De prijzen varieerden voor: Luxe paarden van f 800 tot f 975, werkpaarden van f 650 tot f 900, oude paarden van f 400 tot f 625, paarden boven drie jaar van f 600 tot f 800, paarden beneden 3 jaar van f 450 tot f 675, veulens van f 100 tot f 250, hitten van f 400 tot f 700. De handel was matig. Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 15 Mei. Bin nenlandse granen (officieuze no tering per 100 kg franco Rotter dam) prijshoudend. Tarwe f 23,85 prima kwaliteit daarboven, rogge f24,f25,25, haver f23, f 24,zware daarboven, gerst, grove f 28,f 28,75, voer f 24, f 25,peulvruchten kalm, groene wex erwten f 30, f 33,50, bruine bonen f 55, f 63,50, schokkers f 30,f 35, FEUILLETON HAROLD BELL WRIGHT 55. In de greep van zijn reusach tige beul was Ollie als een kind en ondanks haar verontwaardi ging kwam er een blik van be wondering om Gibb's vertoon van wonderlijke physieke kracht in de ogen van Sammy, een be wondering, die het gevoel van schaamte over de zwakheid van haar verloofde slechts verhoogde. Gibbs sprak zijn slachtoffer toe. „En poppetje, nu gaan wij samen een beetje spelen. Voor uit laten we eens kijken hoe ie danst". De ander worstelde een ogenblik zwakjes en trachtte 'n pistool te trekken, waarop Wash het wapen netjes bemachtigde Terwijl hij dat deed, zei hij droe vig: „Zo'n geweer moest je eigenlijk niet hebben, kereltje, het zou wel eens af kunnen gaan. Het is wel een snoeperig dingetje, hè?" ging hij verder. In de ene hand hield hij zijn slachtoffer en hij bekeek met veel belangstelling het vernikkelde wapen, met paarlemoeren hand vat. „Dat is het zeker, maar pop petje. als je me daar ooit mee zou schieten en ik ontdekte dat, dan zou ik zeker gek van woede worden. Luister nu maar eens, ik zou dat geweer niet meer bij me dragen, niet tussen deze ber gen. Dat is niet veilig." De kerel in de wager zat te brullen van het lachen over deze geestigheden en keek van jonge Matt naar Sammy om te zien of zij de grap ook waardeer den. „Heb je nog meer mooie din getjes?" vroeg Gibbs zijn slacht offer. „Nee? Laten we eens kij ken." Hij pakte de jonge man bii zijn middel, lichtte hem hele maal op, hield hem met zijn hoofd naar beneden en schudde hem ruw. Weer voelde Sammy haar bloed suizen om de kracht toer. Dan hield hij Ollie met zijn ene reusachtige hand bij zijn nek cn zei: „Zie je die kerel daar in die wagen? Dat is een heel voor name heer, een vriend van me. Maak een buiging voor hem." En met zijn vrije hand gaf hij de jonge man 'n flinke klap te gen zijn maagstreek, met het ge volg, dat Stewart inderdaad een buiging maakte, zeer diep, maar toch te plotseling om gracieus te zijn. De kerel in de wagen stond op en bleef maar buigen: „Hoe maakt u het, mijnheer de stads- man, hoe maakt u het? Het is 'n grote eer, u te ontmoeten, een grote eer, reken maar!" De reus zwaaide zijn gevan gene naar de molen: „Zie je die kerel daar? Die zal ik op een goeie dag eens een pak slaag geven. Trek eens een gezicht te gen hem." Hij pakte Ollie bii z'n neus en kin en probeerde hem te doen gehoorzamen, terwijl de man in de wagen het dal liet weerklinken van zijn gelach. „Nu heren en dames", zei hü op de toon van een circusdirec teur die zich tot het publiek richt: „Dit kleine kereltje uit de stad, zal ons kinkels uit de stad eens laten zien, hoe je 'n meis je het hof moet maken." De vriend van de bruut ap plaudisseerde luid en brulde zo hard hij kon: „Trouw ze Wash. Trouw ze. Dat kun jij even goed als de dominee! Je zou 'n goede dominee zijn. Laat eens kijken hoe je het doen zou." Dat idee stond de reus wel aan want het gaf hem gelegenheid om Sammy nog meer te doen delen in de vernedering. „Stap af en kom naar je schat toe," zei hij tegen het meisje. „Stap af zeg ik," herhaalde hij, toen het meisje geen aanstalten maakte om te gehoorzamen. „Dat zal ik zeker niet", ant woordde Sammy kortaf. Haar toon en manier van doen maakte Gibbs woedend, hij liet Ollie vallen en liep op het meis je toe om haar met geweld van haar paard te halen. Toen hij de ponny bereikte hief Sammy haar zweep omhoog en uit alle macht sloeg ze hem vlak in z'n gezicht. Met een kreet van pijn en woede ging de grote bruut achteruit. Toen liep hij weer naar voren „Ik zal je wel temmen, jii wilde kat," gilde hij en weer hief Sammy haar zweep op. Voor Gibbs het meisje echter kon aanraken greep een krach tige hand hem bij de schouder ,Ik geloof dat je nu pret ge noeg gehad hebt. Wash Gibbs, merkt jonge Matt heel langzaam op „Tussen twee mannen wil ik niet inkomen maar je moet lie ver met je vuile handen van die dame afblijven." Het hart van de jonge vrouw sprong op bij het geluid van die diepe, kalme stem, die zo'n idee van kracht verwekte. En ze zag dat de blauwe ogen onder de verwarde roodbruine lokken blonken als punten gepolijst staal. De ziel van de sterke man verheugde zich met een woeste strijdvreugde. De grote bruut ging een stao achteruit, en gluurde woest naar de man, die tussen hem en z'n slachtoffer gekomen was, de man, die hij om vele redenen haatte. Hij lichtte zijn reusach tige klauwen op en zei met een stem die hees was van een do delijke bedreiging; .O, zijn ze vuil? Voor de drommel, ik zal ze wassen. En het zal geen wa ter zijn, waar ze schoon van worden. Weten jullie niet dat geen man mijn pad kruist en blijft- leven?" De ander antwoordde kalmp jes: „Och wat een onzin! Ga in je wagen en rij weg. Je bent hier niet op de Roark. Je bent in Fall Kreek en hier ben je met groter dan iemand anders." Terwijl jonge Matt sprak, ging Gibbs langzaam achteruit, en toen de jonge man uitgesproken was'trok hij plotseling het pistool dat hii Ollie afgenomen had. Met een snelheid en lichtheid die verwonderlijk waren in iemand van zijn omvang en gewoonUl* langzame bewegingen, sprong do bergbewoner op ziin grote vijand. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4