Afzet van zuivelproducten gaat in stijgende lijn Hoe een temperamentvol meisje aan een gelukkig huwelijk kwam Apostolaat tot elkaar en tot onkerkelijken Van Alle Dag Industrie-terrein te Purmerend en de veiling B. P. en O. Zijn democratische politici verraders of idioten? Burgerzin en wellevendheid De export-mogelijkheden School voor Bruiden in Canada GESPREK REFORMATIE-ROME Belangrijke bijeenkomst te Witmarsum Critiek van Russische ondergrondse op politiek der landen in het Westen Marktberichten I DINSDAG 16 MEI 1950 PAGINA 5 Van 21 tot 27 Mei zal door de Ned. Jeugdgemeenschap, waarbij zoals men weet alle nationale jeugdorganisaties zijn aangesloten, een jeugdweek gehouden worden, welke actie wordt aangeduid met de naam „operatie wellevendheid". In de motivering voor deze actie wordt er op gewezen, dat er na de oorlog, niet alleen bjj de jongeren, maar ook bij de ouderen, er een ernstig tekort is gebleken aan in nerlijke tucht, welke zich uit door een vaak ontstellend tekort aan burgerzin en wellevendheid. Wjj geloven zeker niet te over drijven, wanneer wij zeggen, dat hier een van de meest ernstige kwalen gesignaleerd wordt van deze na-oorlogse tijd, waardoor de geestelijke verarming van ons volk vaak schri1 wordt geïllustreerd. Want het is heus niet alleen de stoffelijke verarming alleen, welke als een na-oorlogs verschijnsel moet worden geconstateerd, de geestelij ke verarming is zeker niet minder. En in haar uitwerking zeker niet minder erg. Nog kort geleden werd er in een onzer sociale tijdschrif ten op gewezen, hoe de wekelijkse rol van de verschillende rechtban ken elke keer opnieuw een aantal zaken brengt, welke met gesloten deuren moeten worden behandeld, wat voor de oorlog tot de zeldzaam heden behoorde. De normenloosheid, welke voor de oorlog er ongetwijfeld ook reeds was, is tijdens de bezetting en daarna schrikbarend toegenomen en het wordt hoog tijd, dat naast de Marshall-hulp voor de lening van de stoffelijke nood, ook aan deze geestelijke verarming de no dige aandacht geschonken wordt. In dit opzicht verdient liet initia tief van de Ned. jeugdgemeenschap ontegenzeggelijk onze belangstel ling. want al beperkt zich dit ver schijnsel dan niet alleen tot onze jeugd, de geestelijke vernieuwing, welke hier noodzakelijk is, zal toch vooral bij haar een uitgangsbasis moeten vinden. Trouwens dit intiatief van de Ned. Jeugdgemeenschap staat niet op zich zelf. Reeds enige tijd gele den heeft het hoofdbestuur van de Ned. Volksbeweging de vraag aan de orde gesteld of het niet hoog tijd wordt, dat wij in Nederland, in sa- werking met de Kerken en de bur gerlijke overheid een grote actie ondernemen, om het Ned. volk weer burgerzin bij te brengen. En het is verheugend, maar ook typerend, dat deze gedachte onmiddellijk krachtige weerklank heeft gevon den bjj de burgemeesters van onze grote steden, die direct alle mede werking hier hebben toegezegd en dat een van onze ministers direct bereid was, het voorzitterschap van dit national ecomité te aanvaarden. Meer begrip voor wellevendheid en burgerzin bij de massa van ons volk, zal ons volksleven dan ook zeker ten goede komen. Onder het excuus, dat het ouderwets is ge worden, zjjn heel wat omgangsvor men, die aan het dagelijkse leven niet alleen wat kleur, maar ook fundament gaven, vervallend ver klaard en zien we omgangsvormen tussen beide geslachten, waarbij het verwaarlozen van wat men zou kunnen noemen „de wellevendheid1 aanleiding geeft tot vrijheden, wel ke de hoogste waarden van een be schaving aantasten. Hier zien we hoe een verwaarlozing van oude normen aanleiding kan geven tot een normenloosheid, welke leidt tot een ondergraving van de hoogste zedelijke en maatschappelijke be ginselen, soms met verwoestende gevolgen. Daarnaast zien we door een ge brek aan burgerzin, een vrijheid ontstaan, die niet alleen ontaardt in een bandeloosheid, maar ook tot een vergrijpen tegen de hoogste be langen va nonze volksgemeenschap Zonneklaar blijkt hier, dat welle vendheid in de maatschappelijke omgangsvormen, wel iets meer is dan een dode conventie en een ge zonde burgerzin een onmisbare rem, tegen wat men noemt „een zich uit leven", wat dan vaak gaat ten koste van de gemeenschap. Ook hier zal ons volk „de weg terug" moeten vinden en dit zal voornamelijk moeten geschieden door onze jeugd weer te leren, dat er normen zijn in het maatschappe lijk beschavingsleven, welke men niet ongestraft kan verwaarlozen. De Kerken en de gezinnen hebben hier zeker een belangrijke taak, maar onze jeugdorganisaties, onze sportverenigingen en ook onze so ciale organisaties hebben hier een taak van influencering en opvoe ding. Het is ook daarom, dat wij ho pen, dat de jeugdweek van 21 tot 27 Mei in alle opzichten mag sla gen- J. H. DE PI NKSTERBI) EEN KOMST TE BERLI|N BERLIJN. 15 Mei (Reuter). Het hoofdbestuur ,van de „Vrije Duitse Jeugdbeweging" heeft beslo ten geen gebruik te maken van het aanbod van 36.000 West-Berlijners om leden van deze beweging te herbergen tijdens de Pinksterbijeen komst te Berlijn „omdat het stads bestuur van West-Berlijn op bevel van de Westelijke commandanten alle West-Berlijners met straffen gedreigd heeft, die onze leden on derdak aanbieden". Nagekomen tennisuitslagen Tweede klasse: Groendaal 2Aemstelspelers 1 62 Derde klasse: Bakkum 1Haarlem 4 71 Eindenhout 1—Schager TC 1 4—4 NWTL 1—AMVJ 2 0—8 Juliana 2Zaandam 1 26 WGA 3—KZTV 2 7—1 Vierde klasse: Donald Duck 1—KZTV 4 AMJV 5't Overschotje Tybb—Set DEM 1—RKVS Velsen 1 Game Fighters 1—Go Ahead Pinoké 2WKF 1 EnkhuizenScore 3 Amstelkant 2—KNSM 2 TCU 2—DEM 2 Schager TC 2—Mozaïek 1 Amteno 2Molenkrocht 1 6—2 44 7—1 6—2 1—7 44 8—0 7—1 6—2 0—8 0—8 „Wij moeten er rekening mee houden, dat de melk- en zuivelpro- ductie dit jaar die van vóór de oor log zal overschrijden en de eerst volgende jaren nog wel sterk stij gende zal zijn. Op zichzelf een feit van grote verheugenis, maar we moeten ons ook realiseren wat daarvan de consequenties zijn. Melk, die wordt geproduceerd moet ook, al of niet tot producten ver werkt, verkocht worden en tegen een zodanige prijs, dat deze lonend is en de boer een redelijk bestaan oplevert." Zo sprak de heer J. A. Geluk, secretaris van F.N.Z., dezer dagen op de in 't Gulden Vlies te Alkmaar gehouden algemene vergadering van de Bond van op coöperatieve grond slag werkende zuivelfabrieken in Noord-Holland. De regeringspolltiek t.a.v. de prij zen is naar de mening van de heer Geluk juist geweest. Spr. vestigde de aandacht op de verschillen in productie en afzet. De corfsumptiemelk nam met bijna 40 pet. toe, de boterproductie was in 1949 bijna 23 pet. kleiner dan in 1939. De kaasproductie bijna 8 pet. hoger, de productie van geconden seerde melk bleef in 1949 ruim 21 pet. bij die van 1939 achter, maar het volle product overtrof dat van 1939, nl. 24 pet. Bij de melkpoeder hetzelfde ver schijnsel. De productie liep 32 pet. terug, doch dit was in hoofdzaak het magere product. Een verschuiving van het vet in de boter naar het vet in de kaas en de gecondenseerde melk, terwijl ook wat meer vet in de consump- tiemelk werd afgezet. De export van boter was in 1949 iets kleiner dan in 1939, die van kaas, volle gecon denseerde melk en melkpoeder (vol en mager) was in 1949 belangrijk groter dan in 1939. Het binnenlands gebruik van boter was in 1949 ruim 18 millioen kilo lager dan in 1939, van kaas 11 millioen kg. Een ver minderde afzet der belangrijkste producten (behalve melk) in het binnenland, terwijl de bevolking toeneemt. Uitvoerig behandelde spr. de ex portmogelijkheden naar de ver schillende landen, waarbij de ver schijnselen over 't algemeen niet ongunstig zijn. Gewezen wordt op een groeiende afweer tegen onze producten, uitgaande van de collega producenten uit die landen. Denemarken loopt vrijwel met ons in de pas, Amerika is een on berekenbare factor. Canada waar nu .ook de margarineproductie is toegestaan, zal ook met boter op de internationale markt verschijnen. De exportmogelijkheden voor onze boter bieden in de naaste toekomst minder perspectief dan die voor kaas. Dit neemt niet weg, dat onze boter in de ons omringende landen met een botertekort voorlopig nog wel afzet zal vinden, al zal dit in de maanden van hoge productie tot een minimum beperkt blijven. Wan neer er deze zomer niet belangrijke hoeveelheden boter naar Engeland gaan, zal men tot opslag moeten overgaan. Van belang is, dat ook West-Duitsland voor dit product weer in de markt is gekomen. Met het oog op de moeilijke po sitie van de boter is het van groot belang, dat er een verschuiving van de verwerking van het botervet in de richting der vettere kaassoorten en de volle gecondenseerde melk plaats vindt. Een verhoging van het vetgehalte der consumptiemelk en een mogelijkheid tot verwerking van melk in het brood is dringend nood zakelijk. Het Zulvelfonds. Hierna besprak de heer Geluk het Zuivelfonds, dat een poging is, om met handhaving van een gegaran deerde middenprijs voor alle ver werkte melk en een zekere steun aan slecht in de markt liggende pro ducten, de invloeden van een vrije afzet zoveel mogelijk op de pro ducenten te laten doorwerken. Met dit fonds wil men bijv. ook de re geringscontracten financieren. Het grote probleem dat zich bij de afzet van onze producten voor doet valt in twee punten uiteen en wel: Zullen wij er in slagen onze pro ductiekosten zodanig te drukken, dat onze producten bereikbaar blijven voor de grote massa? Bestaat de mogelijkheid, dat de producenten in de landen waarheen wij onze producten moeten afzet ten, hun productiekosten overeen komstig de onze verlagen? Kan men dit of wil men dit niet, dan zal er van de producenten altijd een druk op de betrokken regerin gen uitgaan om onze producten te weren. KATHOLIEK BOUWBLAD Bijzonder fraai is wei het num mer van het „Katholiek Bouwblad", dat ons dezer dagen bereikte en waarin wij een uitvoerige bespre king aantroffen van de bouwplan nen der Egmonder Benedictijner abdij. Vooral nu de Abdij weer ge heel in het middelpunt der belang stelling staat van katholiek Neder land, heeft een dergelijke beschou wing ongetwijfeld actuele waarde. Tal van scherpe foto's, aangevtild met duidelijke situatie-schetsen, bieden ook de leek in de architec tuur een goed overzicht van de plannen en het reeds tot stand ge- komene. De opmerking, dat de Ab dijkerk reeds in dit jaar gebouwd zou worden, achten wij echter wel wat voorbarig. Ook aan de spre kende glas in loodramen, door Ka- rel Trautwein voor de voormalige kapittelzaal van het klooster ver vaardigd, werk, waarover wij reeds schreven, is aandacht besteed. Het technisch bouwblad geeft een over zicht van bouwnieuws van de jaar beurs en andere, voor de insider belangrijke mededelingen. VLIEGFEESTEN OP EELDE AFGELAST De vliegfeesten op Eelde, die voor de Pinksterdagen voorbereid waren door de Noord-Nederlandse Aeroclub, zijn in verband met or ganisatorische moeilijkheden afge last. Z.O.-BEEMSTER. Ged. Staten van Noord Holland hebben goed gekeurd het besluit van de gemeen teraad van Purmerend voor het stichten en een industrieterrein in de O.W.-Pölder aldaar. Daarvoor is destijds een crediet goedgekeurd tot een bedrag van f 346.000.Op dit terrein zal de Afslagverg. B. P. en O. een nieuw vcilingsterrein aan leggen en de daarvoor benodigde gebouwen laten optrekken. Met het bestuur van P. B. en O. was reeds lang geleden overeenstemming daarover bereikt. De gemeente Purmerend zou een aantal gebouwen van deze instelling overnemen voor reeds vooraf be paalde prflzen. Echter gold die overeenstemming tot een bepaalde datum, welk tijdstip inmiddels reeds lang is verstreken. Het uitblijven van de beslissing van Ged. Staten heeft er inmiddels dan ook reeds toe geleid dat het bestuur van de Vei ling naar andere mogelijkheden was gaan uitzien. Zo dacht men aan de VOOR ALLE RIIWIELEN MET HULPMOTOR RUIME REGELING De minister van Financiën heeft het wenselijk geacht uitbreiding te geven aan de tijdelijke yergunning tot het achterwege laten van de vermelding van het provinciale nummer in de aangiften van be paalde merken rijwielen met hulp motor. Deze geldt thans voor alle merken rijwielen met hulpmotor. GROTE HEIDEBRAND TER APEL Ten gevolge van het achteloos wegwerpe van een brandende lucifer, door een van de arbeiders, ontstond brand in een heideveld te Sellingebeetse. Alle aanwezige arbeiders bij de werk verschaffing werden opgeroepen 't vuur te stuiten. Tevens werd de brandweer van Sellingen ingescha keld. Een groot complex heide ging verloren. mogelijkheid van het stichten van 'n volledige veilingsaccomadatie in de Beemster. Evenwel is daar altijd de moeilijkheid van de vrij hoge Beemsterdijk, waaroverheen alle groenten en fruit dan vanaf het veilingterrein zal moeten worden vervoerd. Hoewel het bestuur van de Groentenveiling thans dus niet gebonden zou zijn aan de afspraak met het gemeentebestuur van Pur merend, zijn er toch wel tekenen die er op wijzen dat men zal besluiten alsnog op het aanbod van Purme rend in te gaan en de nieuwe Vei- lingsaccomandatie stichten op het aan te leggen Industrieterrein te Purmerend. Men schijnt daar in tuinderskringen in meerderheid wel voor te gevoelen. Het stichtingsplan van B. P. en O. vroeg als wjj ons goed herinneren een bedrag van rond een half millioen gulden. Madame Duval wachtte, terwijl Madame Laplante thee inschonk en koekjes presenteerde, met verschil lende nieuwtjes van zichzelf. Daar op sprak ze: „Mijn Henri heeft zich verloofd met Eve-Marie Paquin. In de volgend maand gaan ze trou wen." Madame Laplante toonde dank bare verrassing en vroeg toen: „En die Eve-Marie. zal dat een geschik te vrouw zijn voor Henri?" Madame Duval lachte een supe rieure glimlach. „Een geschikte vrouw? Maar ze heeft de école ménagère afgelopen." Hef effect was alsof een Ameri kaanse moeder over de toekomsti ge bruid van haar zoon had gezegd: „Ze erft een millioen dollar!" Madame Duval kon eigenlijk bijna een Amerikaanse moeder worden genoemd. Ze woont juist ten Noor den van de grens van Vermont, in de provincie Quebec, waarvan de 2.500.000 inwoners, op een paar verschillen na, grotendeels denken en leven als hun zuidelijke buren. 't Meest merkwaardige van deze verschillen is misschien wel het feit, dat terwjjl één van de twee of drie huwelijken in de Ver. St. met echtscheiding eindigt, de verhou ding in Quebec zo ongeveer één op de duizend is. Eén gezond gezins leven, dat volgens de sociologen een verdwijnende instelling is, bloeit nog altijd in Quebec. Dit merkwaardige verschil ligt voor een groot deel in het bestaan van Quebec's écoles ménagère, „scholen voor het gezinsleven". Deze scholen hebben het huwe lijk tot de stand van een beroep verheven. Precies zoals een Ameri kaans meisje naar school gaat om een goed secretaresse of een be kwame kapster te worden, zo gaat een meisje uit Quebec naar school om te leren hoe ze een goede vrouw kan worden. En dit verklaart ook waarom Frans-Canadese jonge mannen, zoals Henri Duval en hunne mamas er even vrijwillig toe overgaan om afgestudeerden van de huishoudscholen uit te zoe ken, als de bureau-chefs zulks doen uit de afgestudeerden der bu siness-schools. Laten we het geval nemen van In de altijd actuele en leerzame „Katholieke Di gest" troffen wii een aar dig artikeltje aan over de school voor bruiden, welke in Canada bestaat en waar over Milton Cronenberg in het Canadese ..Magazine" Digest" een lezenswaardige beschouwing schreef. Josiè, waar op haar 15e jaar wer kelijk geen land mee te bezeilen was. De dochter van een vooraan staand advocaat van Montreal, Jo- sie, was afwisselend bedorven door overgrote toegeeflijkheid en door verwaarlozing als haar v&der het druk had. Ze lag overhoop met haar klasgenoten en ze was ruw tegen haar leraars. Ten slotte kneep ze er bij een aardrijkskunde-les tussen uit en ze vertikte het terug te gaan. Het gevolg was een ouderwetse familieraad. Josie's tantes waren één en al afkeuring. „Hoe zal een meisje met zo'n temperament ooit een gelukkig huwelijk krijgen?" zo zeiden zc- „Laten we ons daar nog niet druk over maken", antwoordde Josie's vader ongeduldig. „Onze huidige taak is haar opvoeding te vol tooien." „Stuur d'r naar een huishoud school" stelde een oom voor. „Als 't kind nog wat verstandigs in d'r hoofd heeft dan zullen ze 't er daar wel uitkrijgen". Josie's vader lachte grimmig, vol twijfel, maar Josie ging naar zo'n school. Gedurende de eerste week dacht haar vader, dat ze ieder ogenblik kon terugkomen. Maar ze kwam niet. En ze schreef ook niet en telefoneerde evenmin. Haar ang stige vader stond op het punt met de school in verbinding te treden, toen hij een kort kattebelletje van het meisje kreeg: ,,'t Spijt me, dat ik niet eerder heb geschreven maar ik heb 't heus» te druk. Love. Josie." Met Kerstmis kon Josie's vader een gelukkige, bekwame jonge vrouw begroeten. In de vacantie maakte ze zelf haar bed op, ze hield II (Slot) In de gedachtenwisseling wees pater v. d. Meer er allereerst op, dat er bij de heiligenverering feitelijk geen identificatie plaats heeft van het beeld met de afge beelde heilige. Pater Witte merkte op, dat men geen bezwaar mag maken tegen de z.g. vermateria- lisering van het heilige sinds God zelf geïncarneerd is, het Vlees heeft aangenomen. Er is óók; ge vaar voor vergeestelijking! Het Katholicisme brengt het heilige dicht bij de mensen, maakt er ze inderdaad mee vertrouwd, soms al te vertrouwd. Een meer algemeen bezwaar van Roomse èn van Protestantse zijde was: de vrij willekeurige distinctie tussên Rooms en Katholiek in 't Vlaam- Er moet steeds meer op gewezen worden, dat in de strijd voor de bevrijding van de wereld van het bolsjewistische juk de Russen zelf hun belangrijke taak hebben te vervullen. In tal rijke centra van het internationale politieke leven zijn Russi sche anti-bolsjewistische groepen georganiseerd. Zij staan in zeer nauwe verbinding met de Russische ,,Anti-Kominform" in de Verenigde Staten, die onder leiding staat van vorst Sergej Bjeloselsky-Bjelozersky. In de laatste weken laat in de Ver enigde Staten voornamelijk de reeds in 1930 opgerichte Orde van de Keizerlijk-Russische Unie („Rossyski Impersky Sojuz Orden") van zich horen. mezien van tijd op het Kremlin be kend. Wij vragen ons dikwijls af, of de democratische politici nu verra ders of eenvoudig idioten zijn." Het is een half-geheime groep, die in haar organisatie wel enige overeenkomst vertoont met de rid derorden in de Middeleeuwen; een christelijk-anti-materialistische anti- marxistische, monarchistische ge meenschap met e'gen gezag en een strenge morele en politieke disci pline en met afdelingen in verschil lende landen. Bovendien spreekt New York dezer dagen van het ju bileum van het grote blad der Rus sen in Amerika „Nowoje Russkoje Slowo" („Het Nieuwe Russische Woord"). Het is een blad, dat nu reeds 40 jaar voop geen dictatuur van wijken wil weten. Men telt on der zjjn medewerkers de beste Rus sische-auteurs en journalisten, zoals b.v. de Nobelprijswinnaar Iwan Buniu, de hoofdredacteur Mark Al- danow. Mark Wischniak, Dallin Ossip Dymov, Alexander Kerensky, de geschiedkundige Boris Nikola- jewsky, professor Michail Karpo- witsj van de Harvard-universiteit en vele anderen. Verzet in de Sovjet-Unie Behalve dat de Russen, die in 't buitenland leven, steeds meer op de voorgrond treden, is er natuurlijk ook de ondergrondse beweging in de Sovjet-Unie zelf. Onlangs nog heeft de Ockrainische verzetsleider Bandera tijdens een interview in Beieren gewezen op de nimmer tot rust komende opstanden, vooral in de Oekraïne, doch sedert de laatste wereldoorlog ook in het Oostelijk deel van Polen, dat door Rusland is geannexeerd, en in het vroegere Tsjechoslowaakse Karpato-Rusland. Maar ook in de federalistische Sovjet-Republiek treft men verzet aan, zelfs in hoge regerings- en be- stuurskringen wier verbindingen tot zelfs in het Kremlin reiken. Onlangs nog heeft een hoge Sovjet-functio naris op een buitenlandse reis con tact opgenomen met anti-communis tische landgenoten en heeft hen voorzien van een serie uiterst waar devolle inlichtingen over de gehei me „publieke opinie' van de tegen standers van 't bewind in het land zelf. Deze inlichtingen zijn voor het voeren van de koude, doch de steeds Wamner wordende oorlog tussen Oost en West 'zeer gewichtig. 1948 was succesrijk. „Het jaar 1948 heeft het commu nisme grote successen opgeleverd," verklaarde genoemde functionaris. „Het is er in geslaagd overal in West-Europa zijn vijfde colonnes te organiseren, die bij een eventuele burgeroorlog of in de ondergrondse strijd blinde trouw hebben gezwo ren en deze eed zuilen houden ook. In het Verre Oosten zijn in het jaar 1948 de grondslagen gelegd voor de commun. overwinning in China, welke wij in '49 werkelijkheid heb ben zien worden. De Sovjet-spion nen zijn doorgedrongen tot in de ministeries van Buitenlandse Zaken van de Westelijke landen en in al le generale staven van de strijd krachten in het Westen. Het Krem lin kan daardoor op de snelst mo gelijke wijze beschikken over ieder militair of industrieel geheim." „Dit is voor een deel te wijten aan de omkoopbaarheid van de hoge ambtenaren in 't Westen, doch over het algemeen aan de nalatigheid en aan de ongelooflijke praatzucht der democratische politici. Mijn kleine groen van anti-bolsjewisten is er wanhopig onder, dat wij aan de mensen in het Westen geen vertrou wen kunnen schenken. Wanneer wij hun een voorstel doen voor een be paalde actie, dan is dit in een om- Vrees voor het Kremlin. „Een bijzonder zwak punt van het Westen is zijn slaafse onderworpen heid aan het Kremlin. Wij, die op de hoogte zijn van de interne situatie van het Kremlin, weten, dat na ie der dreigend woord aan het adres van het Sovjet-imperialisme gere geld een „deemoedige, vertrouwe lijke vraag" komt tegen welke prijs het Kremlin bereid is de vrede niet te verstoren. Slechts tweemaal heb ben de Westelijke machten moed en waardigheid getoond: in Iran in '46- '47 en in Berlijn gedurende de blok kade en de luchtbrug. In beide ge vallen hebben zij gezegevierd. In alle andere gevallen waren zij laf." .Een andere en ernstige fout der Westelijke landen ligt in hun „anti- Russische" in plaats van „anti-bol sjewistische" propaganda. Zij men gen „Russisch" en „communistisch" door elkaar: in plaats van dat zij de Russische anti-communisten steunen spreken zij er over het Russische volk te vernietigen en het land te verdelen. Negentig procent van de bewoners van Rusland willen zich van 't communisme bevrijden, doch zij vrezen op dezelfde wijze te wor den behandeld als de Duitsers na de ineenstorting. Geen enkele Rus. hoe anti-communistisch hij ook is, zou willen zien, dat de grote industrieën in de Oeral zouden worden gesloopt. De ontmanteling van de Russische industrie immers zou de grootste werkloosheid en ellende ten gevolge hebben. Geen enkele Russische maarschalk zou hetzelfde lot mogen treffen als een von Manstein en een von Keitel. Dood van Stalin critiek moment. „Doch het Russische volk is in ge nerlei opzicht voornemens 't bol sjewisme te verdedigen, Wanneer de Westelijke landen aannemelijk kunnen maken, dat zij werkelijk ais bevrijders komen, dan zal het Rode Leger weigeren te strijden. Het critieke ogenblik voor de Sovjet-Unie zal ongetwijfeld de dood van Stalin zijn. In ieder ge val zijn er vijf candidaten voor de macht, namelijk Malqnkov, Mo- lotov, Mikojan, Beria en Boelga- nin. Doch geen van hen bezit Sta- lins autoriteit. Wanneer de landen in het Westen op dat ogenblik juist weten te handelen, dan kan het communisme worden geliqui deerd, zonder dat de wereld de ellende van een derde wereldoor log behoeft te doorstaan. se geloofsleven. Waar ligt de grens? Wat is het criterium tus sen bijgeloof en echt geloof? Fedde Schürer herinnert aan de gewoonte in Christelijke school boekjes om de stoffelijke wel vaart der 17e eeuw voor te stel len als directe zegen van de he mel, als beloning voor deugd. Dit betekent ook vermaterialisering. Ds. O verbosch begrijpt en zet goed uiteen het goed recht van de heiligenverering bij Rome, het ligt in de logische lijn van de christelijke verlossings- en heili- gingsleer. De conclusie was, dat men ds. Ganzevoort vroeg: is hier voor u nog wel plaats voor apos tolaat? Van uw standpunt uit hebt u zich te bepalen bij het bestrij den van de Roomse uitwassen en het Katholieke ongemoeid te laten. De Evangelisatie zal zich dus moeten beperken tot een broederlijke vermaning. Een af doend antwoord werd hierop niet gegeven. W;i hebben de indruk, dat de inleider geen voldoende kijk heeft op het werkelijke en diepe geloofsleven dat onder de uiter lijke en meer zinnelijke vormen van devotie in Vlaanderen zeer goed aanwezig kan zijn en zeer vaak is. Heiligenverering, beeldenver ering, gebruik van sacramentalia sluit nog helemaal niet een innig geloof en een vurige liefde voor de persoon van Jesus Christus uit. Maar vooral omdat de Protestant geen oog heeft voor de Eucharis tie als middelpunt van de ere dienst, merkt hij dit niet op. Een nogal uitvoerige gedachten- wisseling ontstond naar aanlei ding van een vraag van Schürer over de leertucht in de Geref. Kerk, die volgens hem maar wei nig van die van de Roomse ver schilde. Een niet-katholieke arts psycholoog zeide nog juiste din gen over de Sensus Catholicus, die men bij de beoordeling van het Roomse geloofsleven moet meetellen, terwijl dr. Thijssen er op wees, dat waar de protestant van exces spreekt, in wezen vaak slechts accentverschuiving aan wezig is. Dr. Fr. Thijssen uit Utrecht kwam als laatste spreker aan het woord om van R.K. zijde het Apostolaat onder de onkerkelijken en protestanten te belichten. Het was een met felle gloed en warme overtuiging voorgedragen betoog, dat er bij het gehoor kennelijk „in"ging. Spr. ging uit van de Eucharis tische viering, die het hoogtepunt van de Katholieke eredienst is. Het doel van alle Apostolaat is: allen tot deze Eucharistische ge meenschap te brengen. Daarin vinden ze de lerende Kerk in de Voormis, de heiligende Kerk in de Offerviering en de gemeen schap met de Apostelen, de hië rarchie.-Het „gaat en onderwijst" is een opdracht en taak door Christus gegeven voor die ge meenschap, die leeft in en door de H. Geest. Dit is direct Apos tolaat tot de heidenen en onge- doopten. Ten opzichte van de ge doopte Protestanten ligt het an ders. Zij, die het begin van de gemeenschap bezitten in het Doopsel, moeten tot de volle ge meenschap in de Eucharistie wor den gevoerd. Hier ligt ook het aanknopingspunt. Protestanten moeten zich niet ergeren, als wij alleen maar spre ken over terugvoeren naar de Moederkerk en niet op voet van gelijkheid kunnen onderhandelen. Het gaat hier om een geloofsover tuiging, waarvoor wij eerbiediging vragen. Als wij zo volkomen eer lijk tegenover elkaar staan, kan het gesprek pas goed beginnen. Bij het gesprek is daarom het op ruimen van de talloze misver standen het eerste en directe doel. Voor de rest kan de mens wel werken, doch slechts in de over tuiging dat alleen God de over gang tot stand kan brengen. Zo is er geen gevaar voor proselyten- makerij. Wij moeten het meer dan vroeger zoeken in kleinere bijeen komsten en persoonlijk contact, zoals dat ook al op vele plaatsen geschiedt. Een manco bij ons dejaars tot „moeder' Katholieken is het huisbezoek bij andersdenkenden. Spreker meent dat de Protestants-oecumenische beweging inderdaad werkt in de richting van de volle Eucharistie beleving. Hierbij kunnen de Oos terse Kerken een mooie midde- laarsrol vervullen. Het Doopsel roept om de Euqharistie! Wat betreft het manco in ons Apostolaat kan pater v. d. Meer de inleider gerust stellen. Het Apostolaat van Drachten en de Uthoven zoekt het o.a. ook in de methode van huisbezoek. Ten slotte deed pastoor Onings van Bolsward nog een beroep op het gehoor om toch van beide zijden te waken tegen het euvel van de gemengde huwelijken, dat zoveel geloofsverslapping en ongeloof ten gevolge heeft. Een ramp voor alle richtingen! De organisatoren van dit week end mogen met grote voldoening er op terugzien. Hier is meer be reikt dan alleen maar het betui gen van sympathieke gevoelens en achting voor elkaar. Hier is men dichter bij elkaar gekomen „in Christo Jesu". Moge de H. Geest door deze en dergelijke ge sprekken het proces verhaasten, waardoor de dag naderbij komt, dat allen weer één zullen zijn. p. E.B. Slachtveemarkt Alkmaar ALKMAAR, 15 Mei. 74 koeien 430—1125; per kg 2.50—2.80; 195 nuchtere kalveren 3065, 8 scha pen 7080; 3 lammeren; 258 var kens per kg. 1.251.50. Voldoende aanvoer van varkens. Tegen de verwachting in werden, bij lagere prijzen dan verleden week, de dieren toch vlot verhan deld. De vleesvarkens zowel als 'de lichte varkens (van deze laatsten was het aantal niet groot) hadden vandaag een gemiddelde prijs van fl.461.50 (verleden week aflopend 1.561.51) per kg. Zeugen van goede kwaliteit brachten 1.241.32 per kg op. Kalme handel in de koeien. Be trekkelijk laat in de morgen ont stond er pas enige animo. Hoge prijzen! Per kg zal het vandaag voor de prima kwaliteit 2.75, soms 2.80 zijn; voor de mindere soorten aflopend tot 2.40 per kg. Het geringe aantal aangevoerde nuchtere kalveren bracht verho ging van de noteringen met zich mede. Deze dieren waren vandaag dan ook zeer duur. Uitgebeend komt men zeker op 2.60 en hoger per kg. ALKMAAR. raapstelen 4 7.50; prei 2240; spinazie 824; postelein 3648; witlof II 2650; rabarber 718; andijvie 4167; sla I 915.50; II 3%8; bloemkool I A 60—77; I 40—59; II 2040; bieten 8; worteltjes 3267; sjalot ten 615; aardbeien 2956; radijs 411; selderie 16; peterselie 2— 4; stoofperen, winterjan 3239; Aspertjes dik wit 941.10; blauw 48—60; nieuwe aang. 7379; kriel 67. haar kamer schoon, ze stond er op de huishoudster te helpen en ze bracht hem 's avonds z'n pijp en z'n pantoffels. Vroeger had ze de kin deren van de buren gehoond of ze vocht met hen, nu bezocht ze die en ze ging er mee schaatsen. Op zekere dag riep haar vader in bewondering uit: ,,'t Schijnt dat je heel wat geleerd hebt op de huis houdschool." „Heel wat?" was het antwoord. „Vader, ze leren je alles!" Mis Eveline Le Blanc, het ver standige en begrijpende hoofd van de Quebec Provincial Departement of Education, die de controle over de scholen heeft, ontkent lachende dat haar system „alles leert". Maar ze geeft toe, dat het waarschijnlijk de meest volledige cursus is die ooit is samengesteld voor het spe ciale doel: het dienen tot gids voor jonge meisjes op de weg naar het huwelijk. Zeker, er is maar weinig over eenkomst tussen de levensloop der 4000 leerlingen in 34 „schools of family life" en de vluchtige cur sussen in de kennis der huishoud kunde in de doorsnee „high school". Als de opvoedkundigen van Que bec „family life'' zeggen, dan be doelen zé dat ook precies zo. Aan de studenten van de huishoudscholen wordt alles onderwezen, vanaf de psychologie der sexe tot aan de verzorging van de moestuin toe. Koken, naaien, knippen, weven, breien, gezinspsychologie, alge mene psychologie, anatomie, hy giëne en kinderverzorging, voeding, voedselinkoop en het opmaken van een begroting, alles hoort er bij. „We zijn er beslist niet op uit", zei Miss Le Blanc, „om de rol van een vrouw tot die van kok, huis houdster of kinderverzorgster te beperken. We proberen integendeel om elk talent, elke scheppingsdrang tot ontplooiing te brengen en om die latenten in de richting van het huis te leiden. Als we daarbij sla gen, dan kan het niet anders of onze meisjes worden goede en .ge lukkige echtgenoten." Inderdaad wordt aan de studen ten persoonlijk veel ruimte gegeven. Aan Adrienne Pouliot was door haar ouders toegestaan uit te gaan en met zoveel jongens afspraakjes te maken als ze maar wou. Ze ging met deze gewoonte door op school en de nonnetjes vergaven deze fla grante inbreuk op de discipline schijnbaar. Maar in werkelijkheid maakten ze er studie van welke an dere interesse ze nog had, waarbij het, ongelooflijk genoeg bleek, dat haar voornaamste belangstelling naar kinderverzorging uitging. Door de nadruk te leggen op dit deel van haar schoolwerk konden ze weldra haar abnormale belang stelling voor jongens in andere ba nen leiden. „Maar als er scherpere methoden waren gebruikt", zo rapporteerde de Overste aan Miss Le Blanc, „zou niets haar hebben kunnen verande ren." Ten slotte wordt elke studente als onderdeel van het „field work" der school, lid van de „family group". Zulke groepen geven de stu denten practisch begrip voor de problemen waar hun ouders voor komen te staan, welke problemen zij met hun eigen kinderen zullen moeten oplossen. Een derdejaars-studente wordt tot „vader" aangewezen, een twee- terwijl een groentje de rol van „kind" krijgt toegewezen. Het „kind" stelt de ouders voor alle mogelijke situaties waarin ze een beslissing moeten nemen. De „ouders" moeten dan discussiëren en beslissen over de zo belangrijke vraagstukken als daar zijn, hoe ze de kwesties van geboorte en sexe aan jonge kinde ren zullen verklaren. De vierdejaars-studenten krijgen inderdaad de leiding van het huis houden. Ze nemen een étage van vijf kamers in gebruik en met an dere leerlingen die de rol van fami lieleden en gasten vervullen maken zij zich alle verantwoordelijkheden voor de inrichting van het huis eigen, met inbegrip van voedsel inkoop uit de gewone winkels, het behoorlijk opmaken van een plan, koken en het smakelijk opdienen van een maaltijd. Nog practischer is de wijze waar op de vierdejaars-studenten „moe der" worden. Ze eindigen hun cur sus met een verblijf van twee we ken in een kinderhuis te Montreal voor onwettige kinderen en elk meisje krijgt een baby te leen die gedurende die periode van haar wordt en die ze tot in alle bijzon derheden verzorgt. Ze is volledig verantwoordelijk voor het welzijn van het kind. De geschiedenis van de moeder van 't kind, die aan elke studente wordt meegedeeld, dient daarbij als Indirecte les in de mo raal. En het expériment van Quebec is ook nog niet doorgedrongen tot alle plaatsen in de onmiddellijke omge ving van het punt waar het initia tief werd genomen. „Onze 34 scho len mogen dan al een groot aantal lijken", zegt Miss Le Blanc, „wat we echter onmiddellijk'nodig heb ben is nog 200 scholen méér om onze vrouwen te leren hoe ze echt genoten kunnen worden in de volle zin van het woord. LANGEDIJK. 3000 kg. bieten 6; 2500 kg. prei 18—24; 9400 kg. rabarber 4.30-6.40. N.-SCHARWOUDE. 8500 kg. prei I 15—30; II 13—17; 1500 kg. rabarber 4.205; 2500 kg. spina zie 8. HEILOO. spinazie 822: ra barber 913;) stoofsla 1522; as perges I 7184; II 4063; radge 36; wortelen 6571; bloemkool 7 60-69; II 3648; kropsla 816. PURMEREND. Bevelandere 614; bloemkool 1269; spinazk 814; postelein 36; sla 3—15; an dijvle; 3259; radijs 35; rabar ber 715; rode bieten 68; bor peen 3943: prei 2036; aarr' beien 3.00—4.25. Markt Texel 5 Mei; 500 lammeren 4046; koeien 750850.. 120 biggen 5065; 3 schapen 8090 20 kalveren 3550.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5