iaym Nieuuu Nederlandse delegatie in Londen hult zich in diep stilzwijgen Nederlandse pensioenen worden niet ingehouden Grootse plechtigheid in Kapelle PRINS BERNHARD op de „Karei Doorman uimt en t krassen Franse strijders herdacht Franse strijders die in Nederland vielen herdacht Vice-admiraal van Holthe over de taak der marine (r(/t£ 49" 79.- NDAG EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN OP 'S HEREN HEMELVAART Stellen V.S. een oppercommando voor? GRANAAT tussen de kolen Benzine vanaf Vrijdag duurder Onrustbarend bericht tegengesproken Aanval op Ambon wordt voorbereid Nieuwe regering in Indonesië Afscheidsgroet van pater Lombardi Boodschap van Leopold III aan C.V.P. Communistische betoging in Zaandam Modernisering seinwezen N.S vagen, inklapbaar, vielen met kogel- verstelbare rug en tn, div. kleuren iemvering, geheel oetensteun 39." in de nieuwste !ESMA&W ïsieve mantels, waar- •rgette mantels annemen tjes f 2.38—f 2.78; v.a. f 4.50; witte sport- itte sokjes v.a. f 0.65 Billijk man" aar Sinds 1887 je weer regelmatig :emt. Maar nu dan tkele reparaties aan >u echter niet weten reparaties voor me ■erk aan en dat kan •n. Zou je dat willen ikant van aanhang- tir.e karweitjes?" rmeier toen. „Ik zou dee! Ik vin, dat een verhebbe! Wij in de die, maar as we ze ze te ripperere, dan este man", zei miin- quasi-boos uit: „Ach >en? Loop nou gauw kom vanmiddag nog. Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m„ minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.J familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. Vondel s H VAN HEDEN Pag. 1 Woensdag 17 Mei 1950 46e Jaargang No. 11866 Kantoren: HOORN, Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52» tèL 459 K 2240 Wij vieren morgen de Hemel vaart des Heren, hoe Hij is opge stegen ten hemel met 't lichaam waarin Hij verrezen was. De jaarlijkse plechtigheid "eei't geen herhaling van het feit, maar zij vernieuwt de herinne ring aan het feit. Laten wij thans samen met Hem opstijgen in ons hart dan zijn wij zeker dat wij ook met het lichaam Hem zullen volgen. Niet voor niets hebben wij zojuist gehoord: Hoog het hart! En niet zonder reden vermaant de apostel ons met de woorden: Zo gij dan met Christus verrezen zijt, zoekt dan ook naar wat hierboven is. waar Christus is, gezeten aan Gods rechterhand. Weest bedacht op vat daarboven is en niet op het aardse. Verheft u van de aarde; het lichaam kan dat niet, maar laat laat uw geest vliegen. Verheft u van de aarde: verdraagt de moeiten op aarde, maar denkt aan de rust in de hemel. Doet hier het goede, opdat gij daar voorgoed zult vertoeven. Op de aarde is geen plaats waar het hart zijn ongereptheid kan be waren: als het. op aarde toeft, wordt het bedorven. Alles wat men aan kostbaar heden heeft, bergt men boven op: vele mensen, neen alle men sen. zoeken, wanneer zij horen dat er oorlogsgevaren op aarde dreigen, een plaats waar zij hun kostbarheden veilig kunnen be waren. Gaat het niet zo? Kan iemand van het menselijk ge slacht anders zijn dan ik hier beschrijf? Iemand heeft zilver, iemand heeft goud,- juwelen, kostbare colliers, dure kleren: hii zoekt naar een plaats waar hij dat alles kan bewaren, op dat hii niet verliest wat hij be zit. Maar laat hij het beste wat hij bezit, boven, op de veiligste plaats opbergen. Maar bezit hij iets beters dan zijn hart? Met het hart bezit men de aardse goederen. Denkt maar eens na: Kleine kinderen die nog niet het gebruik hebben van hun verstand en hun begrip zij hebben die dingen wel, maar die liggen nog te wachten; hetgeen in hen geschapen is, :s nog niet ontwaakt kunnen toch niet bezitten? De toekomsti ge erfgenaam van heel een ver mogen wordt geboren en hoewel rechtens., alles hem reeds toebe hoort, bezit hij zijn vermogen nog niet, omdat hij dat waar mee hij kan bezitten, nog niet heeft. Daarom heeft de apostel gezegd: „Zo lang de erfgenaam onmondig is. verschilt hij in niets van een slaaf." Dat waarmede wij iets op aarde bezitten, is dus het hart, het begrip, het ver stand, het vernuft, de rede, de gedachte, het overleg. Wat heb ik allemaal gezegd, wat heb ik ge zegd? Wie begrijpt immers zich zelf? Maar hoeveel minder nog Dengene die hem gemaakt heeft? Laten wij aan Hem het kostbare dat wij hebben, toevertrouwen. Gaat nu eens alles na wat gij hebt, broeders, en onderzoekt wat het kostbaarste is dat gij hebt Gij hebt ongetwijfeld niets kostbaarders dan uw ogen. „Niets", d.w.z. niets kostbaarders in het lichaam. Ik zal u namelijk op iets wijzen dat gij hebt en dat nog kostbaarders is dan uw ogen. Zo dadelijk zult gij be kennen dat datgene wat ik in u toespreek, kostbaarder is dan uw ogen. Let wel: dat, wat ik toe spreek, niet datgene, door mid del van uw oren, door middel van uw oren wek ik uw geest op. sticht ik uw geest. Maar nu vraa" ik iets aan de geest zelf, iets dat de geest zelf aangaat en op deze wijze ondervraag ik de mens. Ik zeide reeds eerder dat in dien iemand u uw schatten of uw ogen, een van beide, wilde ontnemen, gij uw ogen zoudt willen behouden. Gij zoudt zij het ook met eén bloedend hart afstand doen van uw schatten om uw ogen niet te verliezen. Maar nu vraag ik u ovfer uw ogen. Als gij beide, uw ogen en uw verstand, moogt be houden, is dat een geluk. Als gü niet beide moogt behouden, maar een van beide moogt kie zen, kies dan hetgeen het beste is: uw ogen te verliezen of uw verstand. Als gij uw verstand verliest, zult gij een dier zijn; als gij uw ogen verliest, maar üw verstand behoudt, zult gij een mens zijn. Zeg het nu maar, kies wat gij wilt. Wat wilt gij zijn, een mens die blind is of een dier, dat ziende is? Gij hebt mij toegejuicht, gij hebt gekozen Waarmede hebt gij gezien wat gij gekozen hebt? Wat heb ik u laten zien dat gij mij toejuicht? Heb ik u prachtige kleuren,, behoorlijke beelden, goud of zilver laten zien? Heb ik u edelstenen laten zien? Niets daarvan, en toch juicht gü mü toe en door uw toejuichingen be duidt gij mij dat gü uw keus ge maakt hebt. Maar waarmede gij gezien hebt wat gij kiest, dat is de geest die ik toespreek. Niet datgene waarmede gij gekozen hebt. Wat gij door mijn woord gehoord hebt, moet gij geloven is het Woord Gods. Dit krijgt gü te horen en dit doet gij, als u gezegd wordt; .Omhoog het hart". Denk aan Christus die zit aan de rechter hand des Vaders; bedenk, dat Hij zal komen om levenden en doden te oordelen. Laat het ge loof denken: het geloof zetelt in de geest diep in het hart zetelt het geloof. Zie, wie voor u ge storven is. Zie toe, hoe Hij op stijgt, maar bemin Hem in Zijn lijden; zie toe, hoe hij opstijgt, maar herinner u Zijn dood. Gij Vervolg op pag. 3 LONDEN, 16 Mei (Reuter). De besprekingen der ministers van buitenlandse zaken en hun adviseurs van de landen aange sloten bij het Noord-Atlantisch Pact zijn vandaag in Londen voortgezet. Hedenavond werd een officieel communiqué uit gegeven, waarin werd gezegd, dat de conferentie rapporten over de economische, de financiële en de defensie-aangelegen heden had behandeld. Oppercommando Waarnemers meenden uit be trouwbare bron te kunnen op maken. dat de V.S. een voorstel hadden gedaan om een opper commando in het leven te roepen, waarvan aan het hoofd een burger zou moeten staan en geen mili tair. Dean Acheson zou tijdens de besprekingen nogal heftig geweest zün en het geheel had bijwijlen een levendig karakter, zo meende men. Portugal zou het vraagstuk van de Spaanse betrekkingen tot de Pactlanden aan de orde heb ben gesteld, met als resultaat een povere reactie. Het bezoek van Lie aan Moskou Een ander thema, dat besproken werd, zou het bezoek aan Trygve Lie, de secretaris-egeneraal van de V.N., aan Moskou geweest zijn en een eventueel Russisch voorstel tot het voeren van rechtstreekse onderhandelingen tussen de Sov jet-Unie en de Westerse landen. Waarnemers menen, dat ook ge confereerd is over een plan om de V.S. en Canada na 1952 deel te öoen nemen aan de O.E.E.S. Inzake de defensiekwesties heeft men van gedachten gewis seld over de raming der beno digde manschappen, de uitrusting en de termijn en de kwestie van de financiering. Nederland en het plan-Schuman Men neemt een gevoel van diepe tevredenheid waar ten aanzien van het voorstel van Schuman om de Franse en Duitse staal- en steenkoolproductie samen te smel ten. Men legt er de nadruk op, dat de drie ministers van de Be- nelux-landen en Schuman in de loop van een bijeenkomst op de Belgische ambassade dit onder werp onderling hebben bespro ken. In Nederlandse kringen schijnt men ook het toetreden van Duits- HAARD IN HUISKAMER ONTPLOFTE Doordat zich een projectiel, een 2 cm brisant granaat, tussen de ko len bevond ontstond gistermiddag te Bergen op Zoom een ontploffing in de woning van de familie Va- fentina aan de St. Josephstraat te Bergen op Zoom, toen de haard zou worden bijgevuld. Door deze ont ploffing werd de haard vrijwel ver nield, terwijl in de kamer veel glas en scherfschade werd aangericht. Mevrouw V. en een kind, die zich in de kamer bevonden, kwamen er ge lukkig zonder verwondingen af. land tot de Raad van Europa voor te staan, doch de grootste stil zwijgendheid wordt in acht ge nomen betreffende de door de Nederlandse regering gestelde voorwaarden. Men heeft geen in lichtingen kunnen krijgen over het resultaat van particuliere be sprekingen tussen mr. D. U. Stik ker, de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, met Sir Staf ford Cripps, de Engelse minister van financiën, over het oprichten van een Europese betalingsunie. Overigens hult de delegatie zich in een diep stilzwijgen. Rusland verlaat 26ste commissie der V.N. BANGKOK, 16 Mei (Reuter). Rusland heeft vandaag de Econo mische Commissie voor Azië en het Verre Oosten verlaten als protest tegen de vertegenwoordiging van het Nationalistische China. Het is het 26ste orgaan van de V.N., dat de Russen om deze reden de rug toekeren. Vanaf Vrijdag a.s. zal de ben zine in prijs zijn verhoogd krach tens de wet van 4 Mei j.l. tot ver hoging van het bijzonder invoer recht op benzine, die, ingevolge een gisteren in het Staatsblad verschenen K.B., op 19 Mei in werking treedt. Het lager tarief van de motorrijtuigenbelasting voor autobussen gaat eveneens Vrijdag in. In verband hiermede zijn voor raden benzine van meer dan 5 hl, welke met ingang van laatstge noemde datum in een opslagplaats in het vrije verkeer voorhanden zijn, onderworpen aan een navor dering van f5.65 per hl. Voor verdere bijzonderheden hierover wordt verwezen naar de desbetreffende officiële publicatie in dit nummer. In verband met het lager tarief van de motorrijtuigenbelasting voor autobussen kunnen houders van autobussen, die in het bezit zijn van belastingkaarten, welke op 19 Mei 1950 hun geldigheid nog niet hebben verloren, een verzoek om gedeeltelijke teruggaaf van motorrijtuigenbelasting richten tot de inspecteur der invoerrech ten en accijnzen, onder wie zij ressorteren. Aneta seinde gisteren uit Djakarta, dat de regering van de R.I.S overweegt de uitbetaling der Nederlandse pensioenen stop te zetten, indien de eventueel door de R.I.S.-regering in te dienen eis tot schadevergoeding van 200 millioen gulden niet door Nederland zou worden ingewilligd. Zoals gisteren gemeld, is bij de regering der R.I.S. een eis aan de Nederlandse regering in overwe ging tot vergoeding van de scha de, aangericht door het optreden van Westerling en eenheden van het K.N.I.L. in Oost-Indonesië. Deze schade wordt door de rege ring van de R.I.S. voorlopig ge schat op 200 millioen gulden. Een woordvoerder van het In donesische ministerie van voor lichting zou nu gisteren medege deeld hebben, dat indien deze eis niet door Nederland zou worden ingewilligd, de regering van de R.I.S. overweegt de uitbetaling der Nederlandse pensioenen stop te zetten tot het bedrag der schade is bereikt. Later heeft de minister van voorlichting de mededeling van de genoemde woordvoerder als onjuist betiteld. Tevoren was van de zijde van het ministerie van defensie mede gedeeld, dat in de overeenkomsten Ten tweede male is de school walvissen naar het strand van Dunbar (Engeland) teruggekeerd, en nu voor het laatst. Ruim een week geleden kwamen circa 147 walvissen achter hun leider aan naar de kust gezwommen Hoewel de kustbewoners met zeer veel moeite de beesten naar diep water sleepten, keer den zij naar hun leider, die ziek op het strand lag, terug. Plaatselijke autoriteiten zagen als enige oplossing, de walvissen dood te schieten en daarna door schepen naar vollo zee te laten brengen. van de Ronde Ttafel Conferentie is vastgesteld, dat de Nederlandse regering verantwoordelijk is voor het personeel en materieel van het K.N.I.L. tot de overgang naar de R.I.S. en dat de Nederlandse regering alle materieel van het K.N.I.L. aan de R.I.S. ter beschik king zal stellen. In deze mededeling werd voorts gezegd, dat de bekendmaking van het Hoge Commissariaat van 12 Mei de indruk geeft, dat de Neder landse regering niet langer in staat is zich te kwijten van haar verantwoordelijkheid en plicht tegen het op Ambon gelegerd per soneel van het K.N.I.L. en zijn materieel „Dit onvermogen van de zijde der Nederlandse regering om een deel van haar verplichtingen der R.T.C. te vervullen, stelt de rege ring der R.I.S. voor problemen, waarvan de oplossing aanzienlijke kosten met zich brengt en moge lijk zelfs veel lijden en verlies van lijf cn goed zal veroorzaken. Zodra de regering der R.I.S. officieel is ingelicht over het Ne derlandse standpunt ten aanzien van het K.N.I.L.-personeel en zijn materieel op Ambon, zal de rege ring der R.I.S. met het Neder landse Hoge Commissariaat hier over besprekingen openen", al '';s de mededeling van het ministerie van defensie DJAKARTA MELDT: „De militaire voorbereidingen voor de aanval op de Zuid-Molnk- ken zjjn in volle gang. Reeds is een militaire blokkade Oj-, Ambon ge legd", zo verklaarde gisteren een woordvoerder van het Indonesische ministerie van defensie. De blokkade om Ambon wordt uitgevoerd door een korvet van de Indonesische marine en enige pa trouilleboten en beperkt zich niet tot het eiland Ambon, maar strekt zich uit over de gehele Zuid-Molukken, zo ging de woordvoerder verder. Hij deelde verder mede, dat 186 le den van het KNIL, die aan boord van de Kota Inten gingen, door de achtergebleven leden van het KNIL, ten getale van 1500, gedwongen werden hun wapens achter te laten, alvorens aan boord te gaan. Ontwerp-nieuwe Grondwet 'voor Indonesië DJAKARTA, 16 Mei (Aneta). De Senaat van de Republiek Indo nesia Serikat zal deze week de ontwerp-nieuwe grondwet in be handeling nemen. Dinsdagmorgen omstreeks half twaalf verschenen boven de vliegbasis Woensdrecht 5 Junker-machines, waaruit 75 Franse militairen met groene parachutes werden neergelaten. Dit was de aankomst van de militairen die de plechtigheden op de Franse begraafplaats gingen bijwonen. De Franse begraafplaats in Ka pelle werd gistermiddag officieel geopend en tevens het monument voor de in Nederland gevallen Franse strijders onthuld. Er waren 400 officiële personen uitgenodigd, w.o. zich bevonden de Franse minister van oud-strijders Jacqui- not, vifce-admiraal Rost van Ton ningen, vertegenwoordiger van H.M. de Koningin, minister Schok king, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, alsmede leden van het corps diplomatique, de generale staf en vertegenwoordi gers van de oorlogsgravencomité's uit het land. Een gebeurtenis voor Woens drecht was de dropping van 75 Franse parachutisten, die uit vijf Junker-toestellen naar beneden kwamen en zich later naar de plechtigheden begaven. Minister Schokking was bij de daling op het vliegveld aanwezig. De Franse ambassadeur, de heer Garnier, hield een toespraak, waarin hij de verbondenheid schetste tussen beide landen en herinnerde aan het toekomstig TSJECHISCH AFGEVAARDIGDE V.N. NEEMT ONTSLAG Protest tegen Gottwald-regiem LAKE SUCCES. 16 Mei 1950. (Reuter). De Tsjechoslowaakse permanente afgevaardigde bij de Verenigde Naties heeft vandaag ontslag genomen als protest tegen het huidige regiem in zijn land. Het is dr. Vladimir Houdek. Hij verklaarde: „Tsjecho-Slowakije is onder de tegenwoordige regering niet langer een onafhankelijke staat" SCHIETPARTIJ TUSSEN K.N.I.L. EN A.P.R.I.S. DJAKARTA, 16 Mei (Aneta). „Maandag raakten leden van het K.N.I.L. en van de Apris in het centrum van Makassar in een gevecht gewikkeld", zo deelde een woordvoerder van het Indo nesische ministerie van defensie mede. Bij het schieten, dat onge veer twee uren duurde, werd o.m. van mortieren gebruik gemaakt. 15 burgers, 3 leden van de Apris en 7 leden van het K.N.I.L. raak ten gewond. Het is nog niet be kend van welke zijde het schieten begon, aldus de woordvoerder BEGRAFENIS SLACHTOFFER VLIEGONGEVAL HAARLEM LEEUWARDEN. Gistermid dag is op de Noorderbegraafolaats te Leeuwarden het stoffelijk overschot van de matroos le kl. leerling-onderofficier vlieger J. Kiemel. die de vorige week Vrij dag bij het vliegtuigongeval te Haarlem op 20-jarige leeftijd om het leven kwam, ter aarde be steld. De begrafenis geschiedde met militaire eer NA EENHEIDSSTAAT: Een officiële zegsman te Djakar ta heeft aan Aneta medegedeeld, dat zodra de éénheidsstaat tot stand is gekomen een nieuwe Indonesische regering zal worden gevormd. De regeringen van de R.I.S., de republiek Indonesia (Djogja), de negara Indonesia Timur en de ne gara Sumatera Timur zullen op dat ogenblik ophouden te bestaan. Ver moedelijk zal het nieuwe Indonesi sche kabinet de vorm hebben van een nationaal opbouwkabinet, aldus de officiële zegsman. bezoek van het Koningspaar aan Frankrijk. Daarna werden 70 kransen gelegd. Onthulling monument Minister Jacquinot onthulde het monument. Daarna hechtte de vertegenwoordiger van de Konin gin de bronzen leeuw aan het gemeenschappelijk vaandel van het 2e en 3e regiment „chasseurs parachutistes" Vice-admiraal Bi got reikte onderscheidingen uit aan Fransen en Nederlanders, die hadden bijgedragen tot de tot standkoming van dit Franse mili taire kerkhof en de oprichting van het monument. De plechtig heid werd besloten met het leg gen van een 100-tal kransen, waarvan de eerste namens H.M. de Koningin en de tweede door minister-president Drees namens de regering. „Ik heb een groot1 volk van Kinderen Gods ontmoet" De gevierde redenaar pater Ricardo Lombardi S.J. heeft ons land verlaten en is per vliegtuig naar Berlijn vertrokken. Bij het afscheid op Schiphol waren aan wezig pater Claereboets S.J. en de landelijk voorzitter van de St. Adelbertsvereniging, mr. Baron van Voorst tot Voorst. Pater Lom bardi zei bij zijn afscheid over zi.in reis door ons land; „Ik heb een edelmoedig en groot volk van Kinderen Gods ontmoet". „VERKLARING OVERDRACHT PREROGATIEVEN" INGETROKKEN BRUSSEL, 16 Mei (Reuter). In een boodschap aan de leiders van de Christelijke Volkspartij in België heeft Koning Leopold te kennen gegeven, dat hjj in geval van een katholieke overwinning bij de komende algemene verkiezingen niet tegen de vormig van een al leen uit katholieken bestaande re gering zou zijn, zo wordt in poli tieke kringen te Brussel meege deeld. Tot dusver is de Koning geen voorstander van zulk een regering geweest, vrezend, dat hij als de Ko ning van één partij zou worden be schouwd. In zijn boodschap aan de katho lieke leiders neemt de Koning het standpunt in, dat hij niet langer gebonden is door zijn vroeger afge legde verklaring, dat hij zijn prero gatieven tijdelijk aan zijn 19-jarige zoon, Prins Boudewijn, zal overdra gen als het parlement hem op de troon terug zou brengen. DR. HIRSCHFELD WEER OP ZI|N POST Dr. H. M. Hirschfeld, de Neder landse Hoge Commissaris in Indo nesië, is gisteren van zijn reis naar Nederland, te Djakarta terugge keerd. VOORZITTER C.P.N.-FRACTIE GEARRESTEERD Ongeveer een honderdtal leden van de Communistische Partij Nederland hebben gisteravond te Zaandam een optocht en een be toging gehouden, waarbij het nog al rumoerig is toegegaan. De ver eiste vergunning was niet ver leend, zodat de politie heeft moe ten ingrijpen. De voorzitter van de raads fractie der C.P.N., de heer G. Maas en een tiental andere demon stranten werden wegens ordever storing aangehouden. Hun is een proces-verbaal aangezegd. Bij het verzetsmonument hield een der betogers een korte toe spraak, waarna de demonstranten uiteen gingen. De politie heeft van haar wapens geen gebruik gemaakt. MEVR. ROOSEVELT NAAR ONS LAND Mevrouw Eleanor Roosevelt zal op 19 en 20 Juni een bezoek aan ons land brengen. Zij zal daarbij vergezeld worden door haar zoon Elliot en diens twee kinderen en door een secretaresse. Gistermiddag is op de „Karei Doorman" in tegenwoordigheid van Z.K.H. Prins Bernhard, van de bevelhebber der zeestrijd krachten vice-admiraal E. J. van Holthe en van vice-admiraal J. J. L. Willinge, die de opperste lei ding heeft van de op 22 Mei be ginnende vlootoefening Activity, voor de eerste maal in haar ge heel de film vertoond, gemaakt tijdens de reis van de Prins met het oefensmaldeel naar de Antil len en Suriname. Z.K.H. had voor deze gelegen heid de kleurenfilm ter beschik king gesteld, tijdens deze reis door hem zelf opgenomen. Na af loop van de voorstelling werd Prins Bernhard aan dek nog ben uitneembare halter voor gewicht hef-oefeningen overhandigd, wel ke hem tijdens de reis door offi cieren en manschappen was toe gezegd. Voordat de filmvoorstel ling een aanvang nam heeft vice- admiraal van Holthe aan de pers een en ander meegedeeld over de taak van de marine. Jhr. van Holthe wees op de be langrijkheid der marine in oor logstijd, wanneer de koopvaardij ongehinderd moet kunnen varen. Voor het in stand houden van het Nederlandse volk is 1,2 ton per hoofd nodig en wanneer het üze- ren gordijn dicht is moet dit over zee worden aangevoerd. Ook heeft de marine van ons land de ver antwoordelijkheid in het kader van de Benelux, omdat België en Luxemburg geen vloot bezitten. De vice-admiraal ontkende dat de zeestrijdkrachten van Engeland en de V.S. krachtig genoeg zijn om de aanvoer over zee voor ge heel West-Europa te waarborgen Nieuwe aanbouw De marine heeft thans 12 jagers en twee kruisers op stapel staan om de vloot te versterken. Jhr. van Holthe eindigde zijn uiteen zetting met de verklaring: „Er is niets veranderd, ook thans kun nen we nog zeggen, zonder zee vaart geen Nederland en z 'der marine geen zeevaart". De Nederlandse Spoorwegen hebben een 10-jarenplan opgezet voor een modernisering var licht seinen en blokstelsels, dat voor taan automatisch zal geschieden Vergissingen op de baanvakken zü'n dan voortaan uitgesloten Armseinen, mechanische en elc t.rische bediening komen te v vallen in de loop der jaren Het station Den Bosch zal eerste zijn. dat aldus wordt uit gerust. De nieuwe seinbeveiliginr is reeds op het baanvak Utrecht Driebergen gereed. Na Den Bosch komen Arnhem, Leiden, Eindho ven. Enschede en Zutphen aan dr beurt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1