Hevige explosie in Duitse mijn eist 67 doden en 33 gewonden Weer twee slachtoffers van een onbewaakte overweg Prof. Pootjes voorlopig onder borgstelling vrij Waarnemers in Indonesië verwachten herleving van scherpe politieke strijd Vijftig jaar Karei I 12 kinderen verdronken EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN nHD] Donkere wolken boven de R.T.C. Minister Storch: ramp gevolg van moderne werkmethoden Eervol ontslag aan Mgr. Jurgens Russische treilers in het Kanaal Eddy Andriessen f Meisje uit Schagen door trein gegrepen Stad in Peru door aardbeving verwoest Trein met Belgische pelgrims ontspoord Tweede Nationale Bedevaart ten einde Berlijn zag grootste parade sinds Hitier Twee geslaagde ballontochten Na de vorming van de Eenheidsstaat Resultaten van de Ronde Tafel conferentie ernstig bedreigd Brits protest Passiespelen te Oberammergau Droeve ontdekking uit de kerk Spaarduitjes van weduwe gestolen Bertha de Hartogh at in 24 uur niet West-Nieuw Guinea zal terugkeren Arbeider door gas omgekomen Nieuw Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal. 1.50 per mnd., exclusief Incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.j familieberichten 20 ct.. resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E.M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FE/T Buiten God, is 't nergens veilig. (Vondel) S m H VAN HEDEN Pag. 1 Maandag 22 Mei 1950 46e Jaargang No. 11869 Kantoren: HOORN, Draalsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046. (2 liinen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Mijnwerkers dragen een der slachtoffers van de mijnramp weg. In de Dahlbuschmiin te Gelsenkirchen-Rosthausen, een der kleinste mijnen in het Ruhrgebied, heeft zich Zaterdagavond een hevige explosie voorgedaan, waardoor, volgens de laatste berichten, 67 doden zijn te betreuren en 33 arbeiders werden gewond. Negen der doden zijn in het mijnwerkersziekenhuis van Celsenkirchen aan hun verwondingen bezweken. De lijken der 58 andere slachtoffers zijn geborgen. Men gelooft dat de ontploffing, die op 930 meter diepte geschiedde, door mijngas is veroorzaakt. Normaal werkt er een ploeg van 90 man in de gang, doch ditmaal waren er meer, omdat er-een bijzonder karwei was. Mijnwerkers uit andere gangen zijn zo gauw zij de ontploffing hoorden, hun kameraden te hulp gesneld. De reddingsploegen werden in hun werk zeer bemoeilijkt door gebrek aan zuurstof. De ploegen bleven de gehele nacht doorwerken om zich door 150 meter puin te graven, waarachter hun kameraden zich bevonden. De mijn werkers in de andere gangen moesten zich haasten om uit de mijn te komen, omdat de hitte zo groot werd, dat de lucht niet meer te ademen was. De ramp in deze mijn is op een na de ergste, welke na afloop van de oorlog in Duitsland heeft plaats gevonden. De ergste was die te Kamen, in Westfalen, waarbij, eveneens tengevolge van een ont ploffing, in Februari 1946 400 mijnwerkers om het leven kwa men. Het laatste ernstige ongeluk in de Dahlbuschmijn geschiedde in 1943 waarbij 32 mijnwerkers om het leven kwamen. De Duitse minister van Arbeid, Anton Storch, heeft reeds, vooruit lopend op het onderzoek naar de oorzaak van de ramp, verklaard, dat deze is veroorzaakt door het gebruik van „moderne werkwij zen", ingevoerd om de productie van de mijn op te voeren en als gevolg van een „zekere achteloos heid" der mijnwerkers. De Dahlbuschmijn, een der kleinste in het Ruhrgebied, is eigendom van Belgische eigenaars. Er werkten ongeveer 4000 man in. De mijn had de laatste tijd op zeer goede productiecijfers kunnen bo gen. Men meent, dat alle slacht offers onmiddellijk door het ge weld van de ontploffing zijn ge dood. De Karei I-sigarenfabrieken te Eindhoven bestonden dezer dagen vijftig jaar. Dit feit werd intern gevierd met een receptie, waarbij alle sprekers de wens uitten, dat de crisis in de sigarenindustrie zo snel mogelijk voorbij mocht gaan. De directeur, de heer J. van Abbe, die bij deze gelegenheid benoemd werd tot officier in de Orde van Oranje Nassau, verheel de niet ,dat wanneer er geen dras tische verlaging van de accijns werd toegepast, dit de totale on dergang van deze industrie zou kunnen betekenen. Het personeel kreeg 4 dagen extra loon en twee en een halve dag extra vacantie. Omgekeerd ontving de directie van haar me dewerkers een kostbare antiek staande klok terwijl de heer van Abbe nog een massief gouden sigarettenkoker ontving. Z. H. de Paus heeft op diens Verzoek wegens hoge leeftijd eer- ontslag verleend aan Z. H. 5xct_Jv1gr. C. Jurgens, bisschop op jh/l'PPhnen. Mgr. Jurgens werd 12 Dec. 1879 te Oss geboren en op 18 Maart 1928 tot bisschop gewijd. In het gehele Ruhrgebied wordt over de ramp gerouwd. Velen dei slachtoffers zijn afkomstig uit het plaatsje Rotthausen. Vier leden van een gezin ter plaatse kwamen om het leven. Een dergenen, die de ramp overleefde deed er vijf uur over om na de ontploffing de aardoppervlakte te bereiken, waarbij hij over de lijken van zijn kameraden moest klimmen. Rouw. Bij de opening van de „week tot het voorkomen van ongeluk ken" in het West-Duitse parle mentsgebouw, gaf de West-Duitse minister van Arbeid Anton Storch mede namens president dr. Theo- dor Heusse en bondskanselier dr. Konrad Adenauer, uiting aan de diepste gevoelens van mede leven met de gezinnen van de slachtoffers der mijnramp in de Dahlbuschmijn. Hij verklaarde dat het „een beklemmend tragisch gebeuren is, dat wij onze „week tot het voorkomen van ongeluk ken" moeten ingaan met zulk een ontzettende ramp". De minister deelde verder nog mede, dat zich in 1949 in de Duitse industrie "amiddeld per maand een honderdduizend ongelukken hebben voorgedaan. Hij deed een beroep op werkgevers en werkne mers om volledig samen te wer ken bij het in acht nemeri van alle veiligheidsmaatregelen. Ook ver zocht hij in de gevaarlijke indus trieën het verrichten van over werk té vermijden. Boven alle mijnen in het Ruhr gebied werd de vlag halfstok ge hesen. Hartverscheurende tonelen speelden zich bii de ingang van de Dahlbuschmijn af .toen werd bekend gemaakt, dat de reddings werkzaamheden werden gestaakt, omdat er geen hoop meer bestond op het nog aantreffen van over levenden. FALMOUTH, 21 Mei (Reuter). De Russische treilers en hun moe derschip „Tambof", waarvan de verschijning in het Kanaal sen satie in de Britse pers heeft ge wekt, hebben Zondagochtend de baai van Falmouth verlaten. Zij vertrokken in westelijke richting De kapitein van de „Tambof" heeft Zaterdag verklaard dat de schepen, na het innemen van brandstof, naar de Zwarte Zee ter visvangst zouden gaan. Later hebben de dertig Russi sche treilers en hun moederschip „Tambof" het anker uitgeworpen op een afstand van twee mijl van de vissersplaats Portyhleven, aan de Mounts-baai, in Cornwaal ge legen. De Britse kustwachten volgen de bewegingen der Russische vaartuigen langs de Engelse kust nauwkeurig. Van al het doen en laten der Russische schepen wordt verslag uitgebracht aan de opper bevelhebber van de Britse vloot, die zjjn hoofdkwartier te Ply mouth heeft. Na een langdurige ziekte is te Hilversum op 48-jarige leeftijd overleden de koordirigent en mu- ziekpaedagoog Eddy Andriessen, telg van het muziekgeslacht der Andriessens en zoon van de com ponist Kees Andriessen. Eddy An driessen, die directeur was van het muziekinstituut der familie Andriessen te Hilversum, schreef bovendien nog verscheidene com posities. De uitvaartdienst wordt heden gehouden in de St. Vituskerk te Hilversum, waarna de teraarde bestelling geschiedt op de R. K. begraafplaats aan de Bosdrift aldaar. Zaterdagmiddag even voor half vier is een op een rijwiel met Mosquito-hulpmotor rijdende jon ge vrouw op de onbewaakte over weg te de Keins nabij Schagen door een uit den Helder naderen de trein gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer naderde met een tamelijke snelheid over de dijk uit de richting 't Zand en schijnt niet in staat geweest te zijn om het rijwiel met de wind in de rug tot staan te brengen. Het is n.l. onwaarschijnlijk dat zij de trein niet heeft zien aankomen, omdat de machinist uit alle macht fluit signalen gaf. De trein kwam pas een 200 meter voorbij de overweg tot stilstand. Brokstukken van het rijwiel lagen overal verspreid. Hoewel de artsen van Sloten en NEW YORK, 21 Mei (Reuter) Volgens een bericht van een ra diostation te New York is Cuzco hoofdstad van de gelijknamige provincie in Peru, grotendeels door èen aardbeving verwoèst De stad, 550 kilometer ten Zuid- Oosten van Lima, de hoofdstad van Peru, gelegen, telt 45.000 inwoners. Volgens de eerste berichten heeft de aardbeving slachtoffers gemaakt. De torens van twee kerken werden tegen de grond gesmakt. v. d. Sluijs spoedig ter plaatse waren, mocht geen enkele hulp meer. baten. Aanvankelijk was het onmogelijk om de identiteit van het slachtoffer vast te stellen. Na enige uren bleek het te zijn de 23-jarige mej. T. Baay, afkomstig uit 't Zand, thans woonachtig te Schagen. Haar stoffelijk overschot is naar het Liefdesgesticht te Schagen vervoerd. Nog een slachtoffer. Zondagmiddag is de 15-jarige Simon van Laarhoven uit Kaats heuvel, toen hij met zijn fiets de onbewaakte overweg aan de Del- merweg te Tilburg wilde overste ken, door een diesel-electrische trein, komende uit de richting Breda, gegrepen en op slag ge dood. De jongen wilde een bezoek brengen aan zijn vader, die in het sanatorium „de Klokkenberg" te Tilburg is opgenomen. Zaterdag is de sneltrein Rome Paijs, waarin zich talrijke Rome pelgrims, merendeels Belgen, be vonden, nabij het station Brunoy, op enkele kilometers van Parijs ontspoord. De stoker en de machinist zijn zwaar gewond en werden, evenals drie passagiers in het ziekenhuis opgenomen. Het ongeluk schijnt te wijten te zijn aan het passeren van een wis sel met een snelheid van 105 kilo meter per uur, waar normaal een snelheid van 30 kilometer voor geschreven is. PONTIFICAAL LOF IN TITELKERK KARD. DE JONG ROME (K.N.P.). Zaterdag middag hebben de Nederlandse pelgrims een pontificaal Lof ter ere van de H. Maagd bijgewoond in de San Clemente, de titelkerk van Kardinaal de Jong, om onder Maria's bescherming deze tweede nationale bedevaart te beëindigen. Dit plechtig Lof werd gedaan door de coadjutor van de Bisschop van Breda, Mgr. J. W. M. Baeten. Na afloop hebben de pelgrims deze basiliek, die onder de hoede staat van de paters Dominicanen, be zichtigd. Woensdagmiddag heeft Z. Exc. Jhr. Marc van Weede, gezant van Nederland bij de H. Stoel, een lunch aangeboden aan H.H. Hoog waardige Excellenties Mgr. J. P. Huibers en Mgr. J. W. M. Baeten, aan H.H. Excellenties de ministers van Schaik, van den Brink en Rutten met hun dames, aan oud minister Sassen en aan de Com missarissen der Koningin van Overijsel en Limburg met hun dames. Mede waren uitgenodigd Mgr. D. B. Eras, honorair gezantschaps- raad van de Legatie, Mgr. J. Da- men, vertegenwoordiger in Rome van het Nationaal Nederlands Co mité voor het Heilig Jaar en pas toor Hub. Eras, Secretaris van dit Comité. Tienduizenden Berlijners heb ben Zaterdag de parade bijge woond, welke ter gelegenheid van de „dag der Amerikaanse strijd machten' 'te Berlijn is gehouden, en die door Duitse waarnemers „de grootste sedert Hitier" werd genoemd. Hoge officieren van alle geallieerde naties, behalve van de Sowj et-Russen, waren aanwezig. De 59-jarige professor J. W. Pootjes van de „Hogeschool der cultusvrije Christusbelijders", die beschuldigd werd, dat hij dienst plichtige militairen had aange spoord geen gevolg te geven aan het inschepingsbevel voor de reis naar Indonesië, is Zaterdagmiddag onder storting van een borgsom van 10.000 gulden, voorlopig op vrije voeten gesteld. Wegens zijn zwakke gezond heidstoestand had de verdediger van de professor, het Tweede Ka merlid, Mr. B. J. Stokvis, reeds geruime tijd geleden verzocht zijn cliënt in vrijheid te stellen. Han gende een tweede psychiatrisch onderzoek was de rechtbank daar tot dusverre niet toe overgegaan Zaterdag zou de zaak opnieuw be handeld worden, doch de psychia trische rapporten waren nog niet uitgebracht. In raadkamer nam de rechtbank toen het besluit de verdachte voorlopig op vriie voe ten te stellen. De voortgezette behandeling van de zaak tegen de professor, die o.a. in zijn tijdschrift „De Vrede stichter" het Koninklijk Huis heeft beledigd, is bepaald op 21 September a.s. De schorsing van de preven tieve detentie werd gelast onder de navolgende voorwaarden: Storting van een cautie ten be drage van f 10.000.(hetgeen in middels is geschied); verdachte moet verblijf houden in Blaricum en niet in Hilversum en mag Bla ricum slechts verlaten bij oproe ping van de psychiaters, die be last zijn met het tweede onder zoek naar zijn geestvermogens; hij mag tijdens zijn voorlopige vrijheid niets publiceren noch zich schuldig maken aan hetgeen hem ten laste is gelegd. Naar men zich zal herinneren heeft de politie, vóór de arrestatie in Augustus van verleden jaar, lange tijd naar verdachte moeten speuren, die zich voor de Neder landse justitie schuil hield. Mr. Stokvis heeft de borgsom bijeen gegaard „onder vrienden en be wonderaars" van de verdachte. TRAGISCH COMMUNIEFEEST TE VENETIë Minstens twaalf kinderen zijn Zondag bij het dorp Boscochiaro in de provincie Venetië verdron ken tengevolge van het instorten van een brug tijdens een proces sie. Een priester en ongeveer vijf tig kinderen, van wie vele in witte kleding ter gelegenheid van hun eerste H. Communie, stortten in de snelle stroom van de rivier de Garzone. 38 kinderen werden door hun ouders gered. Acht lijken zijn tot nog toe geborgen. Minstens vier kinderen worden vermist, zonder dat er hoop bestaat, dat zij lévend gevonden zullen worden. Zondagmiddag om vijf uur steeg het echtpaar Boesman met de bal lon „dr. Kannegieter" op nabij Oosterhout (Noord-Brabant) en twee uur later, dus om zeven uur werd een goede landing uitge voerd nabij Nieuwveen, ongeveer 30 km ten zuiden van Amsterdam. De opstijging werd gedaan in verband met het 150-jarig bestaan van de Koninklijke Harmonie in Oosterhout. Ongeveer 10.000 toe schouwers woonden de opstijging bij. Om ongeveer 8 uur landde in de Boekelermeer tussen Heiloo en Alkmaar de luchtballon Henri Dunant, die om tien minuten over half vijf eveneens in Oosterhout was opgestegen. Commandant van deze ballon was de heer C. de Vos Klootwijk en als passagier was de heer A. Th. Visser aan boord. Vele waarnemers in Indonesië stellen thans de vraag, aldus seint de bijzondere correspondent van het A.N.P, uit Djakarta, of er als gevolg van de vorming van de éénheidsstaat een toestand van interne politieke rust zal ontstaan. Deze waarnemers voorzien na melijk in de toekomst een herle ving van de strijd der partijen onderling, waarbij de scheidings lijn zal vallen tussen de links- communistisch gezinde partijen enerzijds en de rechtse benevens de socialistische partijen ander zijds. Deze strijd is reeds thans ingezet, nu de zetelverdeling in het aanstaande kabinet door de politieke partijen druk wordt be sproken. In verband met de overeen komst van de Rondetafel-confe rentie is wel het belangrijkste feit, dat artikel 33 van de grond wet der Republiek Indonesia in de nieuwe grondwet moet worden opgenomen). (In art. 33 van de grondwet der Republiek Indonesia wordt be paald, dat de economie van de staat op coöperatieve grondslag zal worden georganiseerd. Pro ductie-organen, die van belang zijn voor de staat en die van in- vioed zijn op het leven van een groot gedeelte van het volk, zul len door de staat worden gecon troleerd. Land en water en de natuurlijke rijkdommen daarin zullen door de staat worden ge controleerd en zullen worden ge ëxploiteerd tot heil van het volk. Red.). Het is zeker, dat de communis- tisch-gezinde partijen dit artikel zullen aangrijpen, om de econo mische overeenkomst van de R.T.C., vooral op het punt van de Westerse bedrijven in Indonesië, te niet te doen. Veel zal hierbij afhangen van de vraag, of Moh. Hatta en ir. Djuanda in het nieuwe kabinet de economische politiek zullen be palen. Tegen deze beide ministers bestaan te Djogja bezwaren. Moh Hatta wil men vice-president van de republiek maken uit de over weging, dat hij en ir, Sukarno bei de, als nationale figuren, boven de partijstrijd moeten staan. In welingelichte kringen is men echter van mening, dat dit een drijven van communistische krin gen in Djogja is, die onder de schijn van dit tot het nationale sentiment sprekende argument, de invloed van Moh. Hatta op het verantwoordelijke deel der rege ring wil uitschakelen, aangezien zij van hem een stipte uitvoering van de overeenkomsten der Ron detafel-conferentie verwachten en een zeer bezadigde nationalisatie- politiek. Ir Sakiman, lid van het parle ment der R.I.S. voor de partai Buruh Indonesia, heeft reeds aan de correspondent van het A.N.P. verklaard: „De arbeiderspartij is niet tevreden voordat de conse quentie en stipte uitvoering van artikel 33 van de grondwet der republiek Indonesia is bereikt, hetgeen noodzakelijk moet leiden tot losmaking van Indonesië van de resultaten der Rondetafelconfe rentie". tegen ontslag van Prof. loliot-Curie LONDEN, 20 Mei (Reuter). De 16.000 leden tellende Britse bond van wetenschappelijke wer kers heeft op het jaarcongres van het bestuur van de bond met 89 tegen 29 stemmen bij 31 onthou dingen een protest-resolutie goed gekeurd tegen het ontslag van professor Frederic Joliot-Curie, hoge commissaris voor de atoom energie in Frankrijk. De resolutie zegt verder, dat ge leerden in alle delen van de we reld met instemming hadden ge constateerd, dat de professor met goedvinden van de Franse rege ring, de onderzoekingen van de atoomco.mmissie uitsluitend had gericht op vredelievende doelein den. De passiespelen te Oberammer gau zijn Zondag begonnen voor een talrijk publiek, waarvan meer dan de helft uit buitenlanders be stond. Er waren vooral Amerika nen, Engelsen, Belgen en Fransen. Na deze eerste opvoering zullen de acteurs, die allen inwoners van Oberammergau zijn, de gehele zo mer het spel blijven opvoeren. De laatste spelen werden opgevoerd in 1934. Zondagmorgen toen de heer van B., die een boerderij bewoont aan de Goilberdingerdijk uit de kerk thuis kwam, was zijn vrouw afwe zig. Hij stelde een onderzoek in en vond langs de glooiing van een krib in de Lek een emmer. Hon derd meter verder vond hij het stoffelijk overschot van zijn vrouw in het water. Vermoedt wordt, dat de vrouw bij het halen van water uit de rivier de Lek in het water is geraakt en is verdronken. MEPPEL, 20 Mei. Op klaarlich te dag is in de Werkhorst (vlak bij MeppeiO een inbraak gepleegd. Dé daar wonende weduwe ontdekte, toen zij van de markt terugkeerde, dat ongewenste bezoekers de deur geforceerd hadden. In de kamer was een kastje opengebroken en daaruit waren de spaarcenten van de weduwe (f 2600.verdwenen. De politie is er nog niet in ge slaagd, de dader(s) op te sporen. Reuter meldt uit Singapore, dat het dertien-jarige Nederlandse meisje Bertha de Hartogh weigert haar pleegmoeder, een inlandse vrouw, te verlaten en dus niet naar Nederland wil. Zij is Zater dag in hongerstaking gegaan. Zoals gemeld is dit Nederlandse meisje na jaren teruggevonden in Maiakka en sinds haar ouders het bij de inval van Japan in Indone sië bij een inlandse vrouw achter lieten, door deze opgevoed en naar Malakka gebracht. Bertha's pleegmoeder, Aminah, werd Vrijdag bij gerechtelijke uit spraak gescheiden van haar pleeg kind. Zaterdag zag Aminah haar pleegkind in het „Social Wellfare Centre" te Singapore en vertelde na het bezoek, dat het meisje wei gert te eten of te slapen en met zelfmoord dreigde indien zij terug gezonden zou worden naar haar ouders in Bergen op Zoom. De Nederlandse consul-generaal in Singapore heeft een plaats voor het meisje geboekt op het schip Surriento, dat Dinsdag naar Ne derland vertrekt. Twee verpleeg sters uit Indonesië zullen haar vergezellen. Aminah heeft appèl aangetekend tegen de uitspraak, waarbij het kind toegewezen is aan haar ouders in Nederland. Het meisje is zeer gehecht aan haar pleegmoeder, spreekt slechts Ma leis en is in de Mohammedaanse godsdienst opgevoed gedurende de laatste 8 jaren. Van korte duur Bertha de Hartogh heeft haar hongerstaking nauwelijks 24 uur volgehouden. Nadat zij verschil lende maaltijden had geweigerd vroeg zij om voedsel, waarop voor haar een rijsttafel werd gereed gemaakt. PRESIDENT SUKARNO: President Sukarno heeft Zater dag in een nationale radio-uit zending ter gelegenheid van de overeenstemming inzake de vor ming van de eenheidsstaat een rede gehouden, waarin hjj o.a. zeide: „West-Nieuw Guinea moet, kan en zal terugkeren tot Indone sië. Ik roep mijn Indonesische broeders toe: laten wij voortgaan", De gebeurtenissen, aldus de pre sident, zijn in de afgelopen tijd zeer gunstig geweest voor de vor ming van de eenheidsstaat. De dynamiek der historie heeft ons buiten verwachting zelfs met grote sprongen vooruit gebracht Het gehele volk van Indonesië be halve een kleine groep wacht thans met ongeduld op de geboor te van de eenheidsstaat. De natio nale geest, de geest van volkseen heid, bloeit weer op. Wij kunnen wel zeggen ,dat er geen enkele afkeuring is gehoord over hetgeen er gaat gebeuren", aldus de pre sident. STEENWIJK, 21 Mei. Toen Za terdagavond laat de nachtploeg op de gasfabriek te Steenwijk in dienst kwam, vond men daar de 52-jarige reservestoker J. Orsel uit Steenwijk in bewusteloze toe stand. Het bleek dat door de hoge spanning een stop uit een der sy phons was losgeraakt, waardoor ongezuiverd gas ontsnapte. De sto ker, die alleen in de fabriek aan het werk was, heeft waarschijn lijk dit euvel willen verhelpen, doch is door het uitstromende gas bedwelmd. Het toepassen van de kunstmatige ademhaling mocht niet baten. Het slachtoffer laat een vrouw en zes kinderen achter. Z. H. de Paus bekijkt vol belangstelling naar de maquette van de radiozender ,,Anno Santo", het geschenk van Katholiek Nederland aan de H. Vader. Aan de linkerzijde van de Paus minister J. H. R. van Schaik, de leider der delegatie, die het geschenk overhandigde.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1