ALKMAAR STOND IN VAN HET HEILIG HET TEKEN JAAR 10 KOSTER Massale manifestatie van geloof en trouw Denkt U hier eens aan Ballon geland in Boekelermeer v Het Nationaal Kegelconcours 'n GOED advies! Dames-, Heren- en Kinderkleding De gebeurtenissen te Makassar Marktberichten PAGINA 2 MAANDAG 22 MEI 1950 Talloze katholieken uit Alkmaar en wijde omgeving hebben gisteren gehoor gegeven aan de wens van de Nederlandse bis schoppen en aan het woord van de Hoogeerwaarde heer J. Th. Jacobs, deken van Alkmaar. Zij kwamen in duizendtallen bijeen en vulden de straten onzer stad toen zij met vlaggen en vaan dels, op de muziek van de katholieke corpsen van hier en uit de omtrek, in een schier eindeloze optocht marcheerden naar de Alkmaarse Muziektuin, waar besloten werd met een grootse manifestatie van geloof en trouw en een feestelijke viering van de Dag van het Heilig Jaar, in de geest van onze Heilige Vader de Paus. Duizenden in Christus' naam verenigd. Om 2 uur in de middag waren het Canadaplein en de Paarden markt kleurig en zwart van de duizenden deelnemers aan de optocht,die de Heilig Jaar-bij eenkomst in de Muziektuin voor afging. Om twee uur dan mar cheerden zij af, geleid door apn organiserende stem door de luid spreker. Zij marcheerden af, ouden en jeugdigen, eenvoudi- gen en notabelen, mannen en vrouwen. De jeugd- en sportbe- weging was er vertegenwoordigd door fleurig geüniformeerde jongens en meisjes. Tal van gees telijken met de H.E. Deken aan het hoofd, burgemeesters, wet houders en raadsleden marcheer den mee in de vrijwel eindeloze stoet, die hier 'en daar onderbro ken werd door een muziekcorps uit Alkmaar of een der andere plaatsen van ons dekenaat. Dui delijk bleek in deze stoet het rijke en veelzijdige katholieke organisatieleven want alle room se verenigingen waren met de putaties vertegenwoordigd ach ter haar vaan of hun vlag. Rui ters reden de stoet vooruit en pm half drie, toen de bijeenkomst in de Muziektuin moest worden geopend, marcheerden de laat- sten van de optocht nog in de Langestraat. De deelname was massaal en wij menen er niet ver naast te zijn, wanneer wij het aantal katholieken.dat ten slotte in de Muziektuin bijeen was, schatten op zesduizend. Allen waren daar, in Christus verenigd, saamgestroomd om, in de geest van Z. H. Paus Pius XII, de Dag van het H. Jaar te vieren en zich te doordringen van de grootse betekenis van het H. Jaar. Er waren er uit Alk- maars omgeving, die van hun tocht naar Alkmaar een pel grimage hadden gemaakt en die te voet waren gekomen om zich in de geest van boete en offer voor te bereiden op dit feest van geloof en trouw. In de Muziektuin In zijn openingswoord, waarin dr. C. J. C. Arnold, voorzitter van het comité van voorberei ding, de massale opkomst van de deelnemers aan deze katholieke manifestatie verblijdend noemde en hij allen dankte, die heb ben meegewerkt om deze dag te doen slagen, bracht hij dank aan God, die de Dag van het Hei lig Jaar wilde zegenen met goed weer. De grootse en enthousiaste deelname aan deze H. Jaar-vie ring wilde spreker zien als een tot tevredenheid stemmende openlijk getuigenis van de katho lieke aanhankelijkheid aan Paus Bisschoppen en. in kleiner ver band, ook aan de Deken. Er wa ren dan ook in de goudgroen overlommerde muziektuin, waar de kaarsen van de kastanjelaren rood brandden, zitplaatsen te kort voor de zesduizend, dia daar bijeen waren. Op de open plekken, op de terrassen, overal waar men een staanplaats vinden kon, stond men een vierde men staande met hen, die op de 3500 zitplaatsen waren gezeten, de dag van het Heilig Jaar, die met een gezamenlijk gezongen Veni Creator werd ingeleid. 1950 Heilig Jaar Nadat de verenigde zangkoren, onder leiding van Cas Himmel- reich en met orgelbegeleiding van de heer J. Kloeg, de Paushymne hadden uitgevoerd, sprak de Z.E. heer rector J. Kraakman een korte rede uit, waarin hij wees op de betekenis van het Heilig Jaar en waarin hij ons in de geest voerde naar Rome, het hart der christen heid, om ons die betekenis beter te doen beseffen. Welke naam zullen wij geven aan het jaar 1950? aldus rector Kraakman. Wij zouden het „zor- genjaar" kunnen noemen of „angstjaar", wanneer wij zien naar de moeilijkheden op maatschap pelijk gebied of op het gebied van de internationale politiek. We zijn niet blind voor de werkelijk heid, doch wij, katholieken, hier massaal bijeen, wij kennen 1950 slechts als het Heilige Jaar. Toen de Paus met drie hamerslagen de Heilige Deur opende om daarmee het H. Jaar in te luiden, sprak Hij: „Ik wil dat ze weerklinken tot in het diepst van de zielen". De eerste hamerslag betekent: Jaar van God, die de zonde ver oordeelt; de tweede slag: Jaar van God, die in goedheid en barm hartigheid vergeving schenkt; de derde slag: Jaar van God, die de mensheid tegemoet wil treden en haar nabij wil zijn. 1950 moet beslissend zijn voor de moderne wereld, beslissend ook voor de toekomst van de Kerk. De godsdienstige venieuwing moet nü beginnen; er moet een oplos sing komen voor de geestelijke crisis, die de zielen benauwt. Er moet harmonie komen tussen geestelijke en menselijke waar den. De heiligheid van de leden der Kerk moet worden verdiept en gezuiverd en naar buiten ver spreid. De geest van rechtvaar digheid en liefde moet worden meegedeeld aan de instellingen van de maatschappij. God buigt zich naar de mens. De mens moet zich oprichten naar God. Dan ont staat een ontmoeting in liefde en overgave. De grote terugkeer Het Heilig Jaar is, volgens het woord van de Paus, het jaar van de grote terugkeer, het jaar ook van de grote vergiffenis. Toen de Paus, als in een visioen, de moge lijkheden van het H. Jaar over zag, liet hij zijn blik gaan over de van hun geloof vervreemde katho lieken en hij riep hen terug naar het Vaderhuis. Hij zag de onge lovigen en hij riep: Keer terug. De heidenen zag Hij, in de missie landen, en Hij was blij over de oogst der zielen, maar droef toen hij dacht aan China en andere ge knechte landen. Op de zondaren viel zijn blik en Hij bad: Keer terug. Hij zag de afgescheiden christenen en met Christus bad Hij: Dat allen één zijn. Tot heel de mensheid spreekt Hij: Keer terug tot Gods bedoelingen in uw leven in het maatschappelijke en het internationale leven. Keer terug tot God. Laat de welvaart een weldaad worden voor de mensheid. Geen oorlog, maar vrede zal er zijn, als de volkeren terugkeren tot Gods bedoelingen. Het H. Jaar is ook het jaar van de grote vergiffenis en wie gehoor geeft aan de oproep tot terugkeer, zal het gelaat van God zien, zoals het is onthuld door Christus in de parabel van de Verloren Zoon. Terugkeer begint met inkeer en spijt. Er moet een berouwvolle stemming zijn in onze harten. En vergiffenis betekent óók: elkander vergeven. Zoek vergiffenis en schenk vergiffenis. Christus gaf het voorbeeld bij de voetwassing, waarbij Hij zich vernederde, op dat wij mild en tulpvaardig zou den zijn jegens elkaar en elkander vergiffenis zouden weten te schenken. Voor ons moet het H. Jaar ook zijn een jadr van terug keer tot elkander. Spreker nam zijn gehoor ver volgens in de geest mee naar Rome om er bij de Paus een audiëntie van begeerte mee te maken en Hem te zeggen dat wij de bedoeling van het H. Jaar, de terugkeer tot God, tot de Kerk en tot elkander, hebben begrepen; om Hem te zeggen, dat wij elkaar willen toenaderen om in aposto lische eendracht saam te werken aan de verwezenlijking van Zijn verwachtingen omtrent het Heilig Jaar. Ons is het hoogste heil ge schonken in de ontmoeting met Christus persoonlijk. Deze ont moeting moeten wij vruchtbaar doortrekken tot onze ontmoetin gen met elkaar, in welk verband dan ook. Wij hebben de H. Vader een radio-apparatuur geschonken. Wij moeten Hem echter méér schen ken, en wel: de geestelijke zend- installatie van onze persoonlijk heid. Het woord van de H. Vader moet worden gerelayeerd. Wij moeten het als menselijke zenders overnemen en uitdragen. Katholieken van Alkmaar en wijde omgeving, aldus eindigde rector Kraakman zijn rede, het H. Jaar wil zeggen: het jaar van de grote terugkeer, het jaar van de grote vergiffenis. Welnu, gij gaat bidden, gij gaat offeren, de H. Vader rekent op u. Gij geeft Hem de volle toezegging van uw gebed, van uw offer en van uw medewerking. De Vijf bliide geheimen Nadat de zangkoren het Agnus Dei hadden uitgevoerd werd door de verzamelde gelovigen het ro zenhoedje gebeden, waarbij, in de nis van de Muziektuin, door de samenwerkende katholieke to neelclubs, onder regie van de heer J. Haakman uit Bergen, de Vijf blijde geheimen achtereenvolgens op waardige en indrukwekkende wijze wedden ten tonele gebracht. Het rozenhoedje werd gebeden voor de verschillende intenties van het H. Jaar: opdat God de vervolging der Kerk moge ver korten; voor diegenen die de Kerk vervolgen; opdat God de werken van liefdadigheid moge zegenen en opdat overal de liefde en de .rechtvaardigheid moge bloeien; om de vrede te vragen, die de wereld niet geven kan en ten slotte: voor de grote terugkeer van de dwalenden en de ongelovigen. Vóór elk tientje las de lector een met het blijde geheim samenhan gend deel uit het bijbelverhaal voor. De toneelspelers brachten het geheim in beeld in een zeer eenvoudig, doch zeer geslaagd décor, dat door de kunstschilder Nico Berkhout was vervaardigd naar aanwijzingen van de heer Haakman. Door het visueel be leven van de geheimen van de rozenkrans werd het inwendig gebed tijdens het mondgebed der weesgegroeten bij de verzamelde gelovigen gestimuleerd, hetgeen ook de bedoeling was van deze verbeelding der blijde geheimen, die hier en daar zeer zeker ge slaagd te noemen was. Nadat vervolgens de Hoogeerw. heer deken Jacobs met de ver zamelden het gebed van het H. Jaar gebeden had, sprak hij een slotwoord, waarin hij de mede werkers aan deze succesvolle dag dank zegde en waarin hij de hoop uitsprak dat deze middag zou bij dragen tot verdieping van het ge loof en tot verbetering van het gebed. Hierna gaf de deken zijn zegen aan de aanwezigen en be sloot hiermee de viering van de Dag van het Heilig Jaar, die wij een in alle opzichten geslaagde massale demonstratie mogen noe men van waarachtige sensus ca- tholicus, die de verwachting wet tigt, dat deze feestelijke dag vele geestelijke vruchten mag afwer pen voor het katholieke gemoeds leven in onze stad en in onze streek. De optocht, die aan de viering in de Muziektuin vooraf ging, op de Kennemerstraatweg. In dit jaar, waarin wij de dag herdachten, waarop voor vijf jaren ons land bevrijd werd van de Duitse onderdrukkers, gaan onze gedach ten vanzelfsprekend ook uit naar het menslievend werk, dat het Rode Kruis in de bezettingsjaren voor de lijdende mensheid heeft gedaan. Is het nog nodig te herinneren aan de talloze zieken en gewonden aan de fronten en in de door bombardemen ten geteisterde gebieden, die hun leven te danken hebben aan het Rode Kruis? Denken wij zelf niet met dankbaarheid aan de levens middelen en iu het bijzonder aan het wittebrood, dat het Rode Kruis ons zond en waardoor zo velen het leven konden behouden? Doch niet alleen in oorlogstijd verricht het Rode Kruis zijn heil zame arbeid. Van zijn vredestaak noemen wij het Welfare-werk onder de uit-Indonesië gerepatrieerde zie ke en invalide militairen en de bloedtransfusiedienst, waaraan tal loze zieken en gewonden hun leven te danken hebben. Kunt U zich een belangrijke sport- demonstratie in Alkmaar indenken, waarbij het Rode Kruis niet aan wezig is om bij ongevallen zo no dig de helpende hand te bieden? En dan de boottocht voor invaliden en gebrekkigen, die nooit eens van de gezonde buitenlucht kunnen genie ten en voor wie deze tocht veelal de enige zonnestraal in hun dagelijks bestaan is. Ook dit jaar zal de tocht gehouden worden. Om het Rode Kruis échter in staat te stellen deze arbeid te blij ven voorzetten is veel geld nodig en daarom doen wij een dringend be roep op Uw medewerking om U als collectant(e) aan te melden voor de collecte, welke op 2 en 3 Juni a.s. alhier zal worden gehouden. Wjj weten, dat het doel van het Rode Kruis Uw aller sympathie heeft, Geeft daarom enkele uren Van Uw tijd aan de vereniging, die zowel in vredes. als in oorlogstijd steeds klaar staat om U te helpen! Collectanten kunnen zich aanmel den bij de heer J. H. Nijhuis, Ned. Middenstandsbank, Koorstraat 29, alhier. Wij rekenen op Uw aller mede werking om de collecte te doen slagen. ALKMAAR. Gisterenavond om ongeveer 8 uur landde in de Boekelermeer achter Neyenburg een luchtvaartballon, die om tien minuten over half vijf uit Ooster hout (N.B.) was opgestegen ter ge legenheid van het 150-jarig bestaan van de Koninklijke Harmonie, De ballon, die de naam draagt van de stichter van het Rode Kruis, Henry Dunant, was bemand door de heer C. de VosKlootwijk, commandant en de heer A. Th. Visser, die als passagier meevoer. Een tweede ballon, de „Dr. Kan- negieter", landde een uur voordien te Nieuwveen .ongeveer 30 km ten Zuiden van Amsterdam. Deze ballon was bemand door het echtpaar Boesman. ONZE AGENDA GULDEN VLIES 8 u. Ouder avond Adelbertusschool. BIOSCOPEN: Harmonie: L.O.-L.K.F.-verzetsfilm, 14 jaar; Cinema Americain: De Derde Man, 14 jaar (geprolongeerd); Victoria- theater, De held van de Jungle, Volwass.; A.B.T., Dood in de wolken, 14 jaar. NACHTDIENST APOTHE KEN Apotheek Hartong van Ark, Langestraat 1. NACHTDIENST TAXI'S: D. de Leeuw, Stuartstraat 90, telef. 2288. ALKMAAR. Nadat 15 dagen lang de banen in De Unie onafge broken in gebruik zijn geweest, is dan Zondagavond het einde geko men van dit zo geslaagde concours, georganiseerd ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Kegel club Koekoek. In de korpswedstrijd heren 5-tal- len heeft Entre Nous uit Brummen beslag gelegd op de eerste prijs, de mooie zilveren molen, met 350 hout. Toch heeft deze zege aan een zijden draadje gehangen, want Zon dag kwam de Limburgse club De Kollefit voor de baan en 't leek er heel veel op, dat zij de 350 zouden passeren, doch z(j strandden op 349. Van de Alkmaarse clubs leverde de jubilerende club Koekoek de beste prestatie en bezet met 339 hout de vierde plaats. Ook Op de Dat le verde goed werk en de 13e plaats mag zeker eervol worden genoemd. Bjj de 3-tallen heren veroverde D. I.G. uit Arnhem de eerste plaats met 196 hout. Koekoek bezet de der de plaats, met 192 hout, Cubo de 7e plaats met 180 en O.K.A. de 14e plaats met 177 hout. In de wedstrijd voor dames 5- tallen heeft de Alkmaarse club WIK zich prachtig gehouden. In deze wedstrijd, waaraan zovele clubs deelnamen, heeft dit vijftal met 321 hout de eerste prijs veroverd en er voor gezorgd dat tenminste 'n eerste prijs in Alkmaar blijft. Ophouden Wint bezette de 7e plaats met 281 hout. De wedstrijd voor 3-tallen was voor EVA uit Haarlem met 165 hout. Ophouden Wint werd hier 4e met 148 hout. Tot het laatste moment hebben de heren Köllmann en de Boer een heftig duel gevoerd om de eer van de eerste plaats in de vrije baan- wedstrijd. Eerst op het laatste mo ment moest de heer de Boer, die prachtige strjjd gegeven heeft, zich tegen de geroutineerde heer Köll mann gewonnen geven. De tweede plaats werd wel zeer eervol voor hem. Derde werd de heer C. H. de Lange, 4 G. L. van der Bos, 5. A. Winder, 6. G. J. Genefaas. Voor de dames was de laatste twee dagen op baan 1 en 2 een wedstrijd inge last. Op baan 1 veroverde Mevr. Metselaar de eerste prijs en op baan 2 Mevr. Winder. Van Houtenkade gestolen ALKMAAR. De van Houten kade zal tussen de Costerstraat en de Juliana van Stolberglaan voor plm. 14 dagen voor alle ver keer worden afgesloten. Cf per rol De grootste en de bestel (Adv.) De katholieken van het Dekenaat vierden de Dag van het H. Jaar met een massale bijeen komst in de Muziektuin; een overzicht van de deelnemers. Werk gegund ALKMAAR Bij een aanbeste ding door de Genie te Groningen van het aanleggen van een parker terrein en bestratingen op het ka- zernete'rrein te Assen was de Fa. P. Daalder uit Alkmaar de laagste inschrijver met f 196.000, De hoog ste inschrijfster was de Ned. Bouw Mij te- Zaandam met f 236.000. Dierenbescherming ALKMAAR Donderdag is in de omgeving van het station zwer vend aangetroffen een klein licht bruin hondje, wit streepje op de kop, teef, ongev. 1% jaar oud. Ter beschikking een zindelijk cypers poesje, 3 maanden oud. Adres In specteur: C. Veenis, Baanstr. Alk maar. Binnenbrandje ALKMAAR Gisterenmorgen waren de kinderen in de Boter bloemstraat aan het spelen met 'n kaars en lucifers. De buren merk ten dat er rook uit de slaapkamer kwam, zij grepen in en brachten het beddegoed, dat vlam gevat had, naar buiten. Het waren een kapokbed en drie wollen dekens, die zo beschadigd zijn dat zij voor verder gebruik ongeschikt zijn. In het huis was alleen een grootvader aanwezig die echter beneden ver bleef. Practisch verkeersexamen ALKMAAR Te beginnen op Maandagmorgen 9 uur zullen dit jaar weer thans vrij zware, prac- tische verkeersexamens worden afgenomen, voor de jeugd die op 2 Mei het theoretisch gedeelte heeft gedaan, waarbij 30 van de 600 can- didaten zijn afgevallen. Ditmaal wordt een traject uitgezet met pij len. Om de minuut starten de jongelui op het Canadaplein. Er zijn controleposten op verschillen de punten van het traject, waar de kinderen die genummerd ^ijn, worden gecontroleerd op ver- keersfouten. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Ca- tharina A„ dochter van C. Buijs en G. Wagenaar; Libbe, zoon van W. Hoekstra en A. H. Scheep maker; Simon H., zoon van N. N. Woestenburg en B. Tiebie; Rudolf E., zoon van A. W. van der Flier en G. R. M. Peet; Catharina M. M., dochter van C. J. Droge en A. J. van 't Sant; Gertrudes L. M., dochter van J. L. J. van Rosendael en C. E. Tool; Cornelis J. N„ zoon van J. J. Groen en M. M. Schol ten; Dirkje G., dochter van J. van Wieringen en P. C. Stam; Maria A. G., dochter van H. J. van de Weerd en G. C. Schouten. BEETHOVEN-CONCERT H.O.V. ALKMAAR Terwijl het con certseizoen zo goed als verstreken kan worden beschouwd, toch nog een extra H.O.V.-concert. En er was een belangstelling zo groot als het in het winterseizoen bijna niet is geweest. Dat ziet er voor de toekomst inderdaad goed uit. Het was een zeer aantrekkelijk Beethoven-programma, dat diri gent Verheij voor deze avond had samengesteld; het was niet Beet hoven van de ernstigste kant, maar meer van de lichtzijde van dit ge nie, het was meer de musicerende dan de philosoferende Beethoven. Allereerst zijn le Symphonie, een werk zeer licht en fijn van toon, dat ook door Mozart of Haydn ge schreven had kunnen zijn. Precies honderdviiftig jaar geleden intro duceerde Beethoven zelf dit stuk op een concert. De H.O.V. gaf hier van een boeiende en artistieke vertolking. Toen kwam Theo v. d. Pas ons het eerste piano-concert voorspelen, een voor het instru ment zeer virtuoos en brillant ge schreven werk. De solis.t speelde dit concert voortreffelijk en werd verscheidene malen teruggeroe pen; hij liet dirigent en orkest tê- recht in het succes delen voor het keurige accompagnement. Na de pauze de grote Symphonie no. 7. Wat Beethoven met dit opus feitelijk voorhad, heeft hij nooit kenbaar gemaakt, verscheidene grote componisten zoals Schuman en Wagner hebben er wel een slag naar geslagen, maar de juiste de finitie zal wel altijd een' geheim blijven. Hoe het ook is, deze sym phonie is 'n rythmisch feest van sprankelende motieven en brillan- te passage's. Beethoven als zuiver muzikant op zijn grootst. De H.O.V. gaf hiervan een schit terende vertolking vol vitaliteit, men bleef van de eerste tot de laatste noot geboeid. Een ovatio nele hulde voor deze prestatie kan dan ook niet uitblijven; dirigent en orkest werden langdurig gehul digd. Ook de jongere generatie heeft het programma met intensie ve aandacht gevolgd. Velen zullen weer met verlangen uitzien naar het weerzien van de H.O.V. in het komende seizoen. W. SCHREURS Opbrengst collecte ALKMAAR. Het Alkmaarse Drankweercomité deelt ons mede dat de gehouden lijstcollecte heeft opgebracht f 46.80. De buscollecte bracht op f 120.32; het totaal der collecten is dus f 167.12. A.F.C.-NIEUWS AFC 1Grasshoppers 1 10 Kolp. Boys 2—AFC 6 7—0 Bravo spelers van het eerste. Jullie moedig volhouden bracht 'n kleine 10 overwinning. Eind goed al goed in deze wedstrijd. Maandag a.s. gaan we naar Beverwijk dat wordt zwaar, heel zwaar, bereid je goed voor! De supporters die meewillen moe ten zich bijtijds opgeven bij de be kende adressen, verdere bijzonder heden volgen morgen op deze plaats. Een mooi cadeau ontvingen wij. Echt een sieraad op ons veld. AFC en aanhang zet 'm op. De PPCer KAMPIOENSCHAP SCHAKEN Alkmaar en omstreken ALKMAAR Traditie getrouw zullen de wedstrijden om de Alk maarse schaaktitels ook deze zomer weer worden gespeeld en aanvan gen op 5 Juni. Vele goede spelers hebben zich reeds opgegeven en vooral de eerste klasse zal zeer sterk zijn. Immers elke sterke spe ler wil zijn naam graag geplaatst zien op de ere-lijst der kampioe nen, welke momenteel de namen bevat van Appel Jr., Seeveld, de Waal en Kwak (Kampioen 1949). W. Kwak is ook aangewezen door WV om voor het kampioenschap van Noord-Holland te spelen. Er zal worden gespeeldin drie groe pen. In de tweede en derde klas zullen de heren Woutersen en Hoekstra Jr. hun titel verdedigen, wat hun gezien de speelsterkte wel zal gelukken. De kampioenen 1949 kunnen dus trachten weer de wis selbeker te bemachtigen. Anders resten hen de fraaie herinnerings medailles. Mochten er eventueel nog schaakliefhebbers van de par tij willen zijn, dan kunnen zij zich opgeven bij F. Bosch, Hofplein 41, Telefoon 4229, Kampioenswedstrijden schaken In de tweede ronde om het kam pioenschap van Alkmaar en omstre ken was het aantal remise-partijen zeer klein. Aan geen der spelers lukte het om na de tweede ronde nog zonder punten-verlies te blij ven. De uitslagen waren: le Klasse A TuinmanKruiper 11 de Breede Jong 11 VerverSchuit 02 B SmolenaarsPiederiet 02 BurgertN. Oud 2ff lornaSlot 02 RavenstijnRooy 20 In de gecombineerde 2e en 3e klasse waren de uitslagen als volgt: KlinkhamerLangras Sr. 02 BruggemanMiedema 02 VeenBakkum 02 Enige partijen werden uitgesteld. ONDERLINGE ALKMAARSE GLASVERZEKERING ALKMAAR. De algemene ver gadering van de Onderlinge Alk maarse Glasverzekering werd, be halve door de bestuursleden, be zocht door twee leden. De heer P. Cloeck trad als voorzitter op. De secretaris wees in zijn jaar verslag nadrukkelijk op het bij zonder grote aantal gebroken rui ten in 1949 (meer dan in de helft van het totaal aantal verzekerde percelen) en zei vervolgens, dat dit mede oorzaak was van de mening van het bestuur, die leidde tot het voorstel tot verhoging van de inleg- basis, waarvan natuurlijk ook premieverhoging een gevolg is. Voorts constateerde de secretaris een regelmatige groei van het aan tal deelhebbers. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Aan het jaarverslag van de pen ningmeester en comm.-boekhouder ontlenen wij: de breuk bedroeg 5.673, een record-bedrag. Het totaal verzekerd bedrag steeg van ƒ94.121 tot 94.903, verdeeld over 578 deel nemers met 640 percelen. De Koop werd uitgesproken, dat, nu de ver eniging „bij" is met het betalen van belasting, de onkosten over het komende jaar lager zullen zijn dan in 1949, toen zij ƒ2.240.50 beliepen. Ook dit jaarverslag werd goedge keurd. Namens de commissie van onder zoek bracht de heer C. Vennik rap port uit, waarin geconstateerd werd dat de boekhouding van de heer Woldendorp goed overzichtelijk en volkomen in orde was bevonden, reden awaorm werd voorgesteld de boekhouder te dechargeren voor het behee. Alzo werd besloten. In overeenstemming met het voor stel van de commissars-boekhouder werd de omslag vastgesteld als volgt: breuk 65 procent, onkosten 25 procent, reservefonds 10 procent. Het reservefonds zal hiermede stij gen tot 10.934.54. Eveneens werd de verhoging van de inlegbasis goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heren Woldendorp en Spruyt, wer den herkozen. Indien U rustig uw keuze wilt maken uit onze onover troffen collecties doe dit dan in de eerste dagen der week, bij voorkeur in de morgenuren KLEDINGMAGZIJNEN ALKMAAR Langestraat 20-22 Magdalenenstraat 11 lAdv.» WEERSVERWACHTING Medegedeeld dcKjj. het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. MINDER WIND Matige, later tUdelUk zwakke wind tussen West en Zuid. In de nanacht hier en daar mist, ove rigens half tot zwaar bewolkt met voornamelijk in de zuidoostelijke helft van het land enkele ver spreide buien. Iets koelere nacht, overigens weinig verandering van temperatuur. DE A.P.R.I.S. SCHULDIG? DJAKARTA, 20 Mei. (Aneta) Naar aanleiding van de berichten in de pers, waarin wordt gezegd, dat de militaire waarnemers van voor Indonesië te Makassar de commissie der Verenigde Naties schuld voor de jongste gebeurte nissen op de APRIS leggen, heeft Ongeval BEEMSTER Zaterdag reed het dochtertje van de heer B uit de Beemster, dat in Purmereend de MULO-school bezoekt op de Beem- sterklucht aan de Purmerenderweg, tegen een stilstaande bakkerskar. De fiets werd zodanig in elkaar ge drukt dat het stuur bijna tegen het zadel op stond en van verder fiet sen dus geen sprake meer was. Aneta zich gewend tot de woord voerder van de UNCI te Djakarta. Volgens deze persberichten zou den de militaire waarnemers de APRIS beschuldigen van beschie tingen op kampementen van het KNIL, waarbij door het KNIL te ruggeschoten wordt, wanneer het wordt aangevallen. De militaire waarnemers zouden volgens deze berichten de APRIS verantwoor delijk stellen voor wat door hen wordt genoemd „een zeer ernstige situatie", waarbij zH hebben ge constateerd, dat de APRIS niet in staat of bereid is, orde en rust te herstellen. De woordvoerder der UNCI zei- de hieromtrent: Het is de politiek van de com missie der Verenigde Naties om de inhoud van interne mededelin gen niet vrij te geven voor publi catie. Om deze reden kan geen commentaar worden gegeven op de hieromtrent gepubliceerde be richten. Zaak heropend HEILOO De ruim 50 jaar be staande manufacturenzaak van de Fa. J. Rozing is Zaterdag heropend. Wij zijn er een kijkje gaan ne men en stonden verwonderd over de metamorfose welke plaats heeft gevonden. Was de zaak voorheen donker, nu kan het licht volop bin nen dringen en winnen de artikelen aan kleur. Alles is in zeer lichte tinten geschilderd, terwijl de kunst verlichting geraffineerd is aange bracht. Ook in de grote etalages is volop kunstlicht geplaatst. In het midden der verkoopruimte zijn drie grote glazen vitrines geprojecteerd, waarin de cliënt een ruim over zicht van de te kopen goederen heeft. De verbouwing stond onder leiding van tie architect Aad Ham, Heiloo. Het schilderwerk werd uit gevoerd door de heer N. Bolten, de winkelbetimmering door de Gebr Kaandorp en de electrische instal latie door A. Kosters' Electr. Tech nisch Bureau, allen te Heiloo. Wij wensen de heer Rozing veel succes. D.O.V.E.S.-SUCCESSEN TE ENKHUIZEN HEILOO Hemelvaartsdag heeft heeft de Athletiek Ver. DOVES deelgen/men aan de athletiekwed- strijden te Enkhuizen. De resultaten waren wederom prima, hoewel door het bijzonder slechte wèer geen re cord-prestaties te verwachten wa ren. Voor de meesten was dit de eerste wedstrijd en dat de DOVES- mensen, dank zij de wintertraining, in goede conditie waren, bleek uit het feit, dat de verschillende pres taties reeds dicht bij de top-resul- taten van vorig seizoen lagen, zo dat de DOVES-leiding met gerecht vaardigd optimisme het seizoen te gemoet ziet. DOVES behaalde in Enkhuizen 6 eerste, 3 tweede, 3 der de en 1 vijfde prijs. Meisjes A N. Bakker le pr. 80 m. A. Couwenhoven (B meisje) 2e pr. kogelstoten. Junioren A H. Heida 2e prijs 800 m. C. Meijer le prijs hoogspringen W. v. Weenen le pr. discuswerpen Dames A. de Groot 3e pr, hoogspringen Heren W. v. Weenen le prijs kogelstoten P. Hopman 3e prijs kogelstoten R. Stam 5e prijs 3000 m S. Hopman le prijs 800 m P. Wit 2e prijs 100 m Estafettes Relay Dames 3e prijs DOVES Olymp. Estafette Heren le prijs DOVES Aanbesteding KOEDIJK Namens 't gemeen tebestuur zal de architect P. J. van der List te Alkmaar aanbesteden 't bouwen van een 4-klassige school met bijbehorende werken. De aan besteding heeft plaats op Zaterdag 27 Mei a.s. in het Raadhuis. Na twee en een half iaar weer terug DE RIJP Precies op de tijd die verwacht werd, «arriveerde onze plaatsgenoot Henk Terbeek, Don derdag in het dorp, na twee en een half jaar militaire dienst in Indië. Gebruind en in goede conditie stap te Henk uit de bus die hem vanuit Amsterdam, waar hij met de „Ge- raal Black" Donderdagmorgen vroeg was aangekomen, in ons dorp bracht. Het weer was zuinig maar de belangstelling was zeer groot, toen hij de Kerksteeg, die met vlag gen was versierd, instapte. De ge bruikelijke officiële ontvangst had Vrijdagavond plaats. Zeer veel dorpsgenoten hadden zich naar de woning van de familie Terbeek be geven om getuige te zijn van de se renade die werd gegeven door het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" en tevens om blijk te geven van hun belangstelling. In een flinke speech, dankte Henk allen die hem deze hartelijke ontvangst hadden bereid en in het bijzonder het fanfare corps voor hun buitengewoon ge waardeerde attentie. ALKMAAR. 60 vette koeien f 500—1225,—; 167 nucht. kalveren f 24—68; 7 vette schapen f 80—120; 313 varkens f 1,441,49 p. kg. HOORN. 60 Schapen; 607 Lammeren f 90100, f 4050; 3 koeien 750—800. 1 Paard f 750. WOGNUM. Vroege aardappelen, middel 5055, drielingen 6872, kriel 6264. Late aardappelen 4,40. Spinazie 1125, Aardbeien I 188 320; Aardbeien II 118—180; Rabar ber 1215; Bloemkool 12—59; 320—590; bospeen 38—53; postelein 14.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2