VLOOIT PEDROLI Schenking van grond voor aardappelenbewaarplaats i! IDUNA Taak voor onderwijs en gezin r DE EERSTE PARTICULIERE WONINGBOUW 'SttPPEH! ALKMAAR EN OMSTREKEN Avondvierdaagse H.L.O. Een Ammm VÊÊtyr qiems J PHILIPS KOELKASTEN f925.00 Ook sportterrein in Z.O.-Beemster Terugkerende militairen De Katholieke Vrouwenbeweging naar Heiloo Marktberichten PAGINA 2 DINSDAG 23 MEI 1950 OUDERAVOND ADELBERTUSSCHOOL ALKMAAR. In het Gulden Vlies werd Maandagavond een ouderavond gegeven voor ouders van leerlingen, welke de Sint Adel- bertusschool der Broeders van Sint Louis bezoeken. De grote zaal was vrijwel geheel gevuld en onder de genodigden merkten wij ook op Pastoor L. Biesta O.P., de Inspec teur van het L.O., de heer Ver- nooy, de heer Dijkstra, hoofd van de Sint Willibrordusschool en vele onderwijskrachten. Twee herauten boden de bezoe kers een fraai verzorgd programma aan en in de zaal heette de eer waarde Broeder Oswald, hoofd der Sint Adelbertussehool, de ouders welkom waarbij hij met een enkel woord het programma van de avond inleidde. De leerlingen der derde en vier de klasse lieten onder leiding van de zangleraar, de heer van 't Hof, zien, hoe ver ze het al hadden go- braeht met stemoefeningen, adem' beheersing en noten treffen. Ook een meerstemmige canon werd ge zongen. Een en ander afgewisseld met declamatie van drie tweede- klassertjes. De droom van het eerste klasser- tje, dat allerlei gekke dingen ziet gebeuren, was kostelijk en de decla matie van de vijfde klas, over de schoonheid en de nattigheid van tins land, ging er best in. Een kostelijk één-actertje was de Droom van do Negerkoning, een geestig gevalletje van Godfried Bo- mans .waarin het goede beloond en het kwade op overtuigende wijze werd gestraft. Broeder Oswpld sprak daarna over het bezoek der kinderen aan de sohoolmis, dat aanvankelijk goed was geweest maar met de zomer maanden «achteruitgang vertoont. Na het belang van de schoolmis uiteen gezet te hebben, spoorde hij de ouders aan hun kinderen toch naai de kerk te zendon. Voor de beroepskeuze wilde het hoofd der school gaarne een nauwe samenwerking met de ouders zien. Pater M. Hijman S.J. uit Maas tricht gaf daarna een gedegen be schouwing over de taak van de ouders bij het godsdienstonderricht en wi6t de juiste toon te treffen, door zijn gehoor met voorbeelden te wijzen op het belang van het medeleven van ouders met het geestelijk leven hunner kinderen. Daarbij wees de spreker er op, dat men niet alles aan de school moest overlaten en dat in dit kader be zien het gezamenlijk biechten met het gezin meer blijvende waarde heeft dan de schoolbiecht, die na de schooljaren wol eens erg in het gedrang komt. De practische kant, het catechismus-studeren thuis, Waarbij de spreker de hulp van beide ouders inriep, kwam ter sprake waarbij verscheidene prac tische richtlijnen werden gegeven. Het slot van de avond was een aardig opgevoerd spel, Mlrando, de betoverde Prins genaamd. Het was alles imitatie met erg veel fan tasie. Ouders, die het spel van hun kinderen van nabij plegen gade te slaan, zullen er veel in hebben ge-' vonden waarvan ze kondon genie ten. OP 14, 15, 16 EN 17 JUNI A.S. ALKMAAR De Ned. Wandel sport Bond organiseert dit jaar voor de 7e maal, op 14, 15, 16 en 17 Juni a.s., de welbekende avondvierdaag- se-wandeltochten, waaraan elk jaar door tienduizenden in den lande wordt deelgenomen. In Noordhol land wordt dit wandelsportevene ment op 16 plaatsen georganiseerd en vanzelfsprekend is ook Alkmaar er bij. Vele honderden wandelaars uit Alkmaar en omgeving hebben genoten van deze prachtige avon den. Elk jaar stijgt het aantal deel nemers en dit is wel te begrijpen. Elk gezond mens kan aan deze toch ten deelnemen, de afstanden 3 x 15 en 1 x 20 km. kunnen voor niemand een bezwaar zijn. Men krijgt vol doende tijd om de afstanden te wan delen; het gaat er niet om het eerst binnen te zijn dit wordt zelfs zeer afgekeurd. Op deze wijze kan men ten volle genieten van wat Alkmaar's omgeving de wandelaars bieden kan. Na het volbrengen van deze tochten ontvangt elke deelne mer het bekende N.W.B.-kruis. Groepen, bestaande uit 12 personen plus leider, ontvangen daarbij ook nog de N.W.B.-groepsherinnering. Deelneming is mogelijk voor lief hebbers vanaf 14 jaar. Sluiting der inschrijving 6 Juni a-s. Na deze da tum wordt het inschrijfgeld ver hoogd. Inlichtingen bij dhr. L. Kool wijk, C. Evertsenplein 12, Alkmaar, alsmede bij dhr.Th. Grooff, Eike lenbergstraat 54, Alkmaar. Gestart wordt 's avonds van 6 tot 7 uur en op Zaterdag 17 Juni van 2 tot 3 uur. tAdv.) ALKMAAR Men verzoekt ons opname van het volgende: Het werkcomité Alkmaar van de Nationale Vereniging tot Bevorde ring van Harmonische Lichaams ontwikkeling brengt ter kennis, dat le oefeningen ter voorbereiding van het examen voor het H.L.O. - diploma op 25 Mei a.s. te 19.00 uur zullen aanvangen. In afwijking met vorige jaren zal nu geregeld op Donderdagavond worden geoefend, omdat deze avond voor velen gunstiger is. De oefe ningen vinden plaats op het ath- letiekveld van het gemeentelijk sportpark te Alkmaar en staan onder leiding "van de neer Th. A. Baasbank, leraar lich. oef. M.O. Het is de bedoeling om een ieder, die niet op andere wijze daartoe in de gelegenheid is, goed onder wijs op het gebied van de licha melijke oefening te geven, Zodat zij in staat zullen zijn om aan de ei'Sen 1 gesteld voor het behalen van het H.L.O.-dlploma, te voldoen. De examens voor dit diploma zul len zoals gewoonlijk in de maand September worden gehouden-. Laten zij die prijs stellen op een harmonisch ontwikkeld lichaam aan deze oefeningen deelnemen. Athle- tiek, zwemmen, wielrijden en wan delen vormen de onderdelen, waar op geoefend wordt. De eisen, die aan het behalen van het diploma worden gesteld, zijn zeker voor hen, die hiervoor regelmatig oefe nen, bereikbaar. Alkmaar heeft op het gebied van de H.L.O. steeds een eerste plaats in het land ingenomen. Echter moesten wij doze eervolle plaats in 1949 prijs geven en aan Dor drecht afstaan. Het aantal deelne mers was toen 216, waarvan er 211 slaagden. Hierbij dient dan nog te worden aangetekend, dat het over grote deel onzer deelnemers be stond uit scholieren. Alkmaarders, laten wij zorgen dat wij voor het a.s. seizoen weer flink voor de dag komen. Het werk comité Alkmaar van de H.L.O. ver wacht allen die interesse hebben voor het H.L.O.-werk Donderdag 25 Mei a.s. op het gemeentelijk sportpark te Alkmaar. Deelnemers worden verzocht hun sportkleding mee te nemen. Inlichtingen en op gave voor deelname aan: Overdek te Zweminrichting, Canadaplein te Alkmaar; Zr. P. de Wild, v. Boom straat 11, Heiloo. ONZE AGENDA CAFé-RESTAURANT KOE KENBIER 8 uur: Algemene vergadering Nederl. Kath. Middenstandsbond. BIOSCOPEN: Harmonie; L.O.-L.K.P.-verzetsfilm, 14 jaar; Cinema Americairt: De Derde Man, 14 jaar geprolongeerdVictoria- theater, De held van de Jungle, Volwass.; A.B.T., Dood in de wolken, 14 jaar. NACHTDIENST APOTHE KEN Apotheek Hprtong van Ark, Langestraat 1. NACHTDIENST TAXI'S: D. de Leeuw, Stuartstraat 90, telef. 2288. WEER EEN BOOTTOCHT VOOR INVALIDEN ALKMAAR. De afd. Alkmaar van 't Ned. Rode Kruis organiseert dit jaar weer, evenals vorig jaar, 'n boottocht voor invaliden. Deze tocht zal ditmaal vroeger plaats hebben dan de vorige keer, nl. op Woens dag 14 Juni. De invaliden zullen va ren met een nog mooiere boot dan vorig jaar. Men heeft het ms. „Kas teel Staveren" van de Holland Veluwelijn kunnen charteren. Vorig jaar hebben 75 invaliden de boot tocht meegemaakt; thans kunnen er nog meer pa'lënten mee. De reis zal evenals vorig jaar weer Zaan>- dam zijn. De boot vertrekt vanaf de aanlegsteiger van Alkmaar Packet aan de Voormeer. De transportco lonne zal zorg dragen Voor het ver voer der zieken. Voor het vervoer van de patiënten kan men wel wat hulp gebruiken. Particuliere auto bezitters, die het. Rode Kruis bij zijn mooie werk willen helpen door de patiënten 's morgens om onge veer 9 uur naar boord te brengen en hen 's avonds om ongeveer 6 uur terug te halen, hetgeen zowel in de ochtend als in de avond slechts een half uur van hen eist, kunnen zich opgeven bij apotheek Kruisinga aan de Choorstraat. De kosten zijn van dien aard, dat de tegemoetko ming en de steun van hen, die be langstelling hebben voor het mooie initiatief van het Rode Kruis, in elk geval op hoge prijs zal worden ge steld. Geslaagd ALKMAAR. Voor de examens Stenografie en Machineschrijven, die op 9 Mei te Alkmaar zijn afge nomen door de Koninklijk Goed gekeurde Ver. v. Leraren in Steno grafie en Machineschrijven zijn de volgende dames en heren geslaagd: Machineschrijven; J. Sostman, M. Admiraal, D. Blom, W. Boulonois, J. Kraaijo, W. Edel, K. Leegwater, R. Lunshof. Stenografie: A. Schram," N. Bar- ten, J. Flokstra, C. Groothuizen, B. Liefting, M, Ofman, M. Winkel. Alle geslaagden zijn opgeleid door Instituut „Globe", Verdronkenoord 59, Alkmaar. Tennisvereniging S.E.T. ALKMAAR. Er is Zondag weer fel om de punten gestreden. En dat met die "-hitte, De dames vooral be schikten over een vechtlust die be wondering afdwong. De eerste set bij het damesdubbel werd 12—10. De hele partij duurde 2 uur. Jam mer was het, dat zodoende de wed strijd niet geheel afgespeeld kon worden. Met de stand 31 in het voordeel van SET en winnend in de gemengd dubbel werd de partij door TCU gewonnen gegeven. Ons B-team verkeerde in dezelfde om standigheden. Er ls gevochten voor iedere punt. Het damesdubbel is niet afgespeeld en zal bij het tegen bezoek in Velsen overgespeeld wor den. De stand is 22. Dus het da mesdubbel moet de beslissing bren gen. Hier volgen de uitslagen: SET a—TCU a 4—1, SET b—Velsen a 2—2. Met de Pinksterdagen is SET a vrij. SET b gaat Pinkstermaandag naar TCU b. AANRIJDING ALKMAAR. Een dame van middelbare leeftijd, die gisteren avond om kwart over Vijf van de Heiloërdijk af kwam fietsen en die de richting Heiloo in wilde rijden, lette wel op twee auto's die langs de Kennemerstraatweg uit de rich ting Alkmaar naderden, doch niet op de auto en het motorrijwiel, die uit de richting Heiloo kwamen. De eerste twee wagens en het motorrij wiel, die uit de richting Heiloo kwamen. De eerste twee wagens liet zij passeren, doch daarna stak zU over, met het gevolg dat zij door het motorrijwiel werd aangereden. De motorrijder zowel als de wielrijd- ster kwamen te vallen. De dame kreeg een hoofdwonde en verschil lende schrammen. Haar fiets werd ernstig beschadigd. De motorrijder kwam er met enkele onbetekenende schrammen af. De motor kreeg geen schade. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Pie- ter, zoon van A. Dekker en T. Koeman; Hendrik J. M„ zoon van N. A. van Os en M. J. Dekker; Joseph A. M., zoon van J. C. Tromp en P. Groen; Theodorus J., zoon van C. M. Kouwenberg en J. Reinierse; Hendrikus, zoon van Th. N. Brouwer en A. Verver; Paulina B. M„ dochter van B. H. A. Buter en A. E. Blank; Marjan, dochter van M. J. Koetzier en H. de Haan. Aanrijding ALKMAAR. Zaterdagavond werd mr. Liesker bij het over steken van de Kennemerstraatweg aangereden door een passerende auto. Hij bekwam verschillende bloedende schaafwonden aan het hoofd. Postduif gevonden ALKMAAR. In de van der Helststraat is vanmorgen een vale postduif, geringd met nummer 1949-10516 en voorzien van geel Wedstrijdnummer, dat door bloed onleesbaar was, gevonden. Het beest, dat zijn poot geblesseerd had en waarschijnlijk in de vlucht ls aangevallen, is ondergebracht bij de heer Schrassen, Rembrandt- straat 57. Twee aanrijdingen ALKMAAR. Gistermorgen om tien uur verleende een wiel- rijdster, die uit de Zilverstraat kwam, geen voorrang aan een motorrijder die op de Oudegracht reed'. Ër ontstond een aanrijding waarbij do wielrijdster kwam te vallen. Zij kreeg schaafwonden aan haar rechterbeen en het ach terwiel van haar rijwiel werd vernield. Dokter van Gilse ver leende ter plaatse eerste hulp. De schade aan de fiets is door de motorrijder vergoed. Om twaalf uur reed een wiel rijder uit de Blekerslaan de Prins Hendrikstraat in met een kleine bocht. In de Prins Hendrikstraat naderde een auto die geheel i.nkg van de weg reed, de wielrijder zowel als de autobestuurder trachtten door te remmen een aanrijding te voorkomen, hetgeen echter niet mocht gelukken. Het rijwiel werd zwaar beschadigd, persoonlijke ongelukken kwamen niet Voor. FOTO'S H. JAAR-VIERING ALKMAAR. Aan ons bureau is een serie foto's te bezichtigen, ge nomen tjjdens de optocht en de H. Jaarviering in de Muziektuin, Zon dag j.l. Inhoud 120 liter Laag stroomverbruik LANGESTR. 10—12, ALKMAAR (Adv.) GEMEENTERAAD SCHERMERHORN SCHERMERHORN. Dezer dagen kwam de raad dezer ge meente bijeen onder voorzitter schap van burgemeester W, J. Driessen. De Tuinbouwvereniging „Schermerhorn" had verzocht om 900 m2 grond in eigendom te mogen ontvangen ten behoeve van de bouw van een aardappel- bewaarplaats. B. en W. stelden voor de grond aan de tuinbouw vereniging over te dragen voor f 1.in totaal. Van de zijde der raadsleden bleek men het roerend met B. en W. eens te zijn, zodat het voorstel zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. Aanvragen van de heren Broer- sen en Moerbeek om resp. 470 en 15 cA erfpachtsgrond in koop te mogen ontvangen tegen prijzen van f 235.en f 7.50 werden in gewilligd. Na behandeling van een supple- toire begroting dienst 1949 werd besloten de overeenkomst met de gemeente Alkmaar betreffende hulpverlening bij brand, waar over in een vorige raadsvergade ring meer uitvoerig gesproken is, te bekrachtigen. Voor een bedrag van 8 cent per inwoner per jaar plus een betrekkelijk klein be drag voor vertering voor de man schappen en andere directe kosten per brand kan de gemeente nu voortaan recht op hulpverlening doen gelden. Een uitvoerig debat ontspon zich tenslotte over een subsidie-aanvrage van het Waterschap de Sohermeer COÖPERATIE VOOR DE 4 AARDAPPELBEWAARPLAATS SCHERMERHORN. In ver band met de bouw van een aard- appelbewaarplaats ls hier, in aan sluiting op het besluit van de gemeenteraad om grond voor ge noemd bouwplan beschikbaar te stellen, opgericht een Coöperatie (G.A.) „Ons Belang", waartoe 18 tuinders als lid toetraden. De nieuwe aardappelbewaarplaats, die Voor de tuinders in deze ge meente als een levensbelang kan worden gezien, zal door de opge richte Coöperatie worden gefinan cierd en geëxploiteerd. De totale kosten worden geraamd op f 20000. Het Werk zal worden uitgevoerd door do plaatselijke aannemers: Schotsman, van Diepen, de Reus en Borsjes. De electrische instal latie, bestaande uit TL-buis-ver- lichting en vier motoren voor air conditioning zal worden verzorgd door de plaatselijke installateurs. De installatie zal in staat zijn per uur 30.000 m3 Verse lucht door de opgeslagen aardappelen te blaz' n. De opslagplaats zal wor den onderverdeeld In 26 vakken, waar na afleveripg van de export aardappelen gelegenheid zal zijn voor het bewaren van de poot- aardappelen, terwijl er een be hoorlijke werkruimte zal zijn voor sorteren enz. RAADSVERGADERING BEEMSTER De gemeenteraad van Beemster kwam Maandag j.l, in vergade ring bijeen. Bij de kennisgevin gen was o.a. de mededeling, dat de bouw van een Lagere Tuin bouwschool met woning voor het hoofd dier school niet in minde ring zal worden gebracht van het bouw-volume voor deze gemeente. Ingevolge een verzoek van de Beemster Gemeenschap worden vla deze instantie subsidies toe gekend als volgt: aan de toneel verenigingen te Midden-, West-, Noord- en Zuid-Oost-Beemster ieder f 75.de gymnastiekver eniging „Hercules f 100.de Dames-gymnastiekvereniging W.- Beemster f 50.de zangvereni ging „Harmonie" f 100.Beem- sters Fanfare f 125,-j—de voetbal verenigingen Midden-Beemster en West-Beemster elk f75.—, de korfbalclub B.E.P. f 50.de lan delijke rijvereniging De Beem ster Ruiters f 50.In totaal f 925.—. Besloten werd om aan de ver eniging Het Witte Kruis ten be hoeve van haar wijkverpleging een subsidie te verstrekken van f3000.Aan de N.H. Gemeente werd toegekend een premie van f 5040.voor splitsing in drie woningen van het pand Rijper- weg 104. Vervolgens werd beslo ten om aan het Centraal Zieken huis te Alkmaar een bijdrage te verlenen van f I.per verpleeg- dag voor die patiënten uit deze gemeente die een aanvullende verzekering hebben gesloten en langer dan 42 dagen moeten wor den verpleegd. Ingevolge voorstel van B. en W. werd eveneens be sloten tot toekenning van een uit kering van 5 pet. der wedden en lonen aan het gemeentepersoneel over het tweede kwartaal 1950. Eveneens werd besloten dit jaar een gratificatie (vacantietoeslag) van 2 pet. der wedden en lonen te verstrekken aan een deel van het gemeentepersoneel, dat daar voor in aanmerking komt. Uit de nalatenschap van wijlen D. Sche- ringa Dzn. Sr. werd gekocht een huis met schuurtje en land lig gende in de Z.O. Beemster aan de Volgerweg en aan de achter zijde begrensd door het Noorder pad. Men wil dit terrein benutten als sportterrein voor de opkomen de jeugd en volwassenen. De ge meente kon dit land kopen voor f 22.500.—. De rekening van het Burger lijk Armbestuur wordt vervolgens goedgekeurd. Zij sluit in ont vangsten en uitgaven op f 33517.08 met een subsidie van de gemeente van f 13891.55. De rekening van het grondbedrijf werd goedge keurd met een verlies van f 2940.26, welk bedrag op de ver schillende grondrekeningen wordt biigeboekt. De reserve-rekeningen vermeiden een totaal-bedrag van f 3436.91. De gemeenterekening dienstjaar 1948 sloot met een voordelig saldo yan f 30404.90. De kapitaaldienst had een nadelig slot van f 2468.Alle rekeningen waren nagezien door de raads leden van Baar, v. d. Pavert en Walda. Vastgesteld werden enige begrotingswijzigingen, eveneens enige in de 'begroting van het gemeentelijk grondbedrijf. De rondvraag leverde geen be langrijke besprekingen op. Succes voor Beemster fanfare BEEMSTER. Beemster's fan fare behaalde op het muziekcon cours te 's Gravenland in de afd. Uitmuntendheid een eerste prijs, met het vrije nummer en het ver plichte nummer met een puntental van 368 en In de ere-wedstrijd een derde prijs met 173 punten. Het corps speelde onder leiding van dir. M. Sanders van Purmerend. Burgerlijke Stand BEEMSTER. Geb.: Elisabeth Maria d. van G. Schipper en E. C. Bouma. Ondertr.: Marlnus Ott, 31 jaar en Barendina Strietman 29 jaar. Pe trus Johannes Bijvoet 34 jaar en Maria Johanna Af ra Duin, 26 jaar; Johannes Noë 25 jaar en Geertruida Meijer 23 jaar. Getrouwd: Marinus Hellenberg 26 j. en Sietfrig Guurtje Klijnsma, 25 jaar. Uit Indonesië terug in de Beemster BEEMSTER. Dezer dagen kwamen met het troepentransport, schip „Gen. Black" weer 2 van onze jongens uit de Par. Beemster uit Indonesië terug. Het waren Jn. Oud BZ. en M. Koning Jz. aan wie een hartelijk welkom werd bereid door familie, buren en vrienden. Katho Iiek Thuisfront bood beide jongens een zilveren sigarettenkoker aan. Bevordering Handelsavondschool BEEMSTER. Op de Handels avondschool te Purmerend werden de volgende Beemsterlingen bevor derd: van de eerste naar de tweede klas, meisjes: H. Brouwer, W. Lugt en N. Haan! Jongens: J. v. Wonderen. Naar de derde klas, meisjes: R, Voorne en M. de Groot, Jongens: A. Stuit. Naar de 2e klas Engels: G. v. Tongeren. voor de uitvoering van een restau ratieplan voor het oude polder huis en twee daarbij gelegen molens. De voorzitter zette uiteen dat voor dergelijke oudheidkundige restau raties in het algemeen een gemeente lijke bijdrage van 10 procent mocht worden verwacht, wat in dit geval een bedrag van ongeveer 5.000. zou betekenen. Gezien de finan ciële toestand der gemeente is een dergelijke bijdrage echter onmoge lijk, waarom B. en W. voorstellen een bijdrage te verlenen van 1000.-. Bij de gedachtenwisseling hier over werd men het over het ver lenen van een bijdrage voor de molenrestauratie spoedig eens, doch met betrekking tot het polderhuis waarvan de restauratie op éen be drag van ƒ30.000.is begroot, ves tigde vooral de heer Muntjewerfl de aandacht op het feit, dat het onderhoud van dit bouwwerk lange jaren door het waterschap ver waarloosd is. Ook betwijfelde hij of het oudheidkundig belang Voor de gemeente de gevraagde bijdrage wel voldoende rechtvaardigde. Zo wel de voorzitter als wethouder Mantel betoogden dat verwaarlozing van oudheidkundige objecten zo algemeen is geweest, dat men daar van speciaal het Waterschap geen verwijt kan maken, zelfs moet men erkennen dat de Schermeer door het doen behouden blijven van vele molens in dit opzicht nog gunstig afsteekt bij andere waterschappen. Tenslotte werd zonder hoofdelijke stemming de bijdrage van 1.000. toegekend. Rode Kruis-actle SINT PANCRAS. Dezer da gen is bij alle lnwoneris van St. Pan- cras een brief bezorgd met als af zender het Nederlandse Rode Kruis afdeling St. Pancras en Langedijk. De bedoeling van deze brief zult U allen wel hebben begrepen. De gif ten zullen binnenkort worden inge zameld door EHBO leden en trans- portcolonisten. Wij verzoeken de burgers deze actie naar draagkracht te steunen. Burgerlijke Stand DE RIJP. Geboren; Catharina Anna Maria, d. v. J. Roelofsen en C. M. Langedijk. Ondertrouwd: Gerardus Blokdijk, 23 jaar, en Hendrika Schrama, 28 jaar; Antonius Zaal, 38 jaar, en Elisabeth Johanna Lamboo, 87 jaar. Demonstratie H.H.WAARD, De Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting hier ter plaatse heeft Woensdag 24 Mei a.s. een demonstratie georganiseerd met koolplantmachines. Door drie fir ma's is toezegging gedaan om met hun machines te komen. Twee der machines zijn gemaakt om achter 'n tractor te worden bevestigd, de der de machine is een paardenmachine. TevenJ zullen nabij het demonstra tieterrein kooiwielen voor diverse tractoren zijn te bezichtigen. De demonstratie wordt gehouden op 't land van Jn. de Wit, Midden weg 589 te H.H.Waard-Nrd. Aan vang 10 uur. R.K. TONEEL HEERHUGOWAARD. De R.K. gemengde toneelvereniging Amlcitia hield dezer dagen in het R.K. Ver enigingsgebouw aan de Jan Glijnis- weg haar jaarvergadering. De voor zitter, de heer S. Buijs, bracht aan alle leden dank voor het vele dat zij In het afgelopen seizoen hadden gedaan. Vooral het openluchtspel Des Soudoens Dochtertje was een groot succes geweest. Nadat enkele zakelijke bespre kingen waren gevoerd, werd mede gedeeld dat ook deze zomer weer een dagje zou worden uitgegaan. Een voornaam punt was het be danken van de voorzitter, de heer S. Buijs als zodanig. In zijn plaats komt nu de heer S. Buijs oftewel meester Buijs. Door de zeereerwaarde heer Pas toor werden woorden van dank tot de scheidende en woorden van wel kom tot de nieuwe voorzitter ge sproken. In 1951 hoopt men het eerste lustrum op waardige wijze te vieren. K.A.B. HEERHUGOWAARD. In de parochie Sint Dionysius te Heer- hugowaard-Zd is tot armenmeester benoemd de heer C, Pronk. Op zichzelf een heel gewoon bericht, maar voor de K.A.B. een eer, om dat genoemde heer lid is van de Katholieke Arbeidersbeweging. Dit is in Heerhugowaard de tweede parochie, waar een K.A.B.-er deel uitmaakt van kerk- of armbestuur, want in de parochie van het Heilig Hart zit één der K.A.B.-leden in het kerkbestuur. AUTO TE WATER HEERHUGOWAARD-NRD. Dezer dagen kwam vanuit de rich ting Langer|)s een vrachtauto aan gereden van de heer Bras uit Lan gedijk. De auto werd bestuurd door een zoon van de eigenaar en was beladen met nieuwe aardappelen en aardbeien. De auto is nabij de molen van Siyboom van de Nieuweweg afgereden en in het daarnaast aan wezig zijnde kanaal terecht geko men. Juist op tijd wist de chauffeur uit de auto te springen, zodat hij met de schrik vrij kwam. Enkele uren later is de auto door de fa. Boontjes uit Schagen op het droge gehaald. De schade viel mee. Tweede Gouden Kruis- wedstrijd HEERHUGOWAARD-NRD. Woensdagavond a.s., zal het eerste elftal van Hugo-Boys haar tweede Goudenkruis wedstrijd spelen en wel tegen Alkmaar I. De wedstrijd wordt in Alkmaar gespeeld en zal vermoedelijk om 7 uur aanvangen. Natuurlijk worden zo mogelijk alle overige Hugo-Boys leden en sup porters verwacht. Steunt onze jongens, want zij hebben het nodig. K.A.B. bedevaart' BEEMSTER. Zondag 11 Juni is de jaarlijkse bedevaart van de KAB naar het Genadeoord In Heiloo Ook de Beemster KAB-leden wor den er aan herinnerd dat het be stuur op een flinke deelname rekent KAB van de Par. St. Jan de Doper houdt die Zondag vrij. Militairen die met het troepen transportschip „General M. L. Her- sey" op weg zijn naar het vader land: G. van het Kaar, Dorpsstraat 106, Winkel; P. M. Bakker, Heerenweg 32, Schoorl; J. Floor, Stationsweg 37, Alkmaar; F. Baas, A 44, Burgerbrug; J. Boom, Kooltuin 31, Alkmaar; J. Kroon, Regulierslaan 18, Alk maar; J. Coolegem, Heerenweg 53, Heiloo; J. Muys, Westerweg 77, Heiloo; J. Groot, Zuidervaart 403, Zuid-Schermer; P, Zwaan, Tolke 158, Schagen; J. Schipper, West- dijk 27, Beemster; N. van Bon, Westergeest, Uitgeest; P. Spekken, Vrouwenweg, Beemster, C. Dancn- berg, Schapenweg 7, Heer-Hugo- waard; J. Kemp, Leo Gestelweg 3, Bergen; L. Leen, Dokterslaantje 239, Schoorl; J. Poel Zuiddijk 473, De Rijp; M. Stroet, Middenweg 76, Beemster; C, Erkamp, Lindohlaan 59, Alkmaar; C. Groot, Nieuwstraat 42, Purmerend; C. Groot, Rijksweg 117, Limmen; T. Verduin, Raadhuis- weg 185, Akersloot. De volledige passagierslijst ligt op de bureaux van ons blad ter in zage. Het schip Zal vermoedelijk 6 Juni te Rotterdam aankomen. „DAT DE LIEFDE WEER BRANDEND MOGE WORDEN" Op Woensdag 31 Mei mag geen enkel lid van de Nederlandse Katholieke Vrouwenbeweging ont breken op het genade-oord van Onze Lieve Vrouw ter Nood te Heiloo. Op deze Maria-feestdag wordt namelijk voor alle afdelin gen uit de kringen Alkmaar, Hoorn, Den Helder eh Purmerend een bedevaart georganiseerd. Te vens is er die dag de grote biddag in de kapel, waar onafgebroken de rozenkrans zal worden gebe den. Mgr. Huibers zal daar ook tegenwoordig zijn. De dag wordt begonnen met eeh plechtige H. Mis in de Bedevaarts kapel, die zal worden opgedragen door de Z.E. heer F. Holthuizen. De Z.E. pater Paternus de Rooy, Franciscaan, zal de predicatle houden. Na de Kruisweg des mid dags zal hij op de Kruisberg we derom preken. De dag wordt be sloten met een plechtig lof met processie, dat zal worden opge dragen door de H.E. heer Th. J. Jacobs, deken van Alkmaar. Plaatselijk is de reisgelegenheid geregeld. Ieder kan verzekerd 'zijn van een goede aansluiting. Laten op de laatste dag van de Mei maand alle vrouwen in Heiloo van hun liefde tot Maria, hun beschermster en patrones, komen getuigen en bidden voor de inten tie die voor die dag is bepaald: „Dat in het Heilig Jaar de liefde weer brandend mog? worden". WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. MEER BEWOLKING Zwakke tot matige wind uit uit eenlopende richtingen. Over het algemeen meer bewolking dan van daag met voornamelijk in de zuide lijke helft van het land enkele verspreide regen- of onweersbuien. Weinig verandering in temperatuur. JeË Ot BAND YOOlf UW FIETS PHOENIX - RIJW1EIÊNFA8ÜIEK. LEEUWABDEN (Advertentie) PAARDEN OP HOL HEERHUGOWAARD-NRD. Toen de voor kort uit Indonesië teruggekeerde P. Groot, dezer da gen met een driewielige kar over de Hasselaarsweg naar huis toe ging, kregen de voor deze wagon gespannen paarden een beetje ruzie. Eerst was het bijten en later slaan. Het gevolg was dat het stel aan de hol raakte. Groot raakte geheel de macht over de paarden kwijt, zodat hij niets beter kon doen, dan van de wagen te springen. Hierdoor was het leed niet verholpen; de wagen liep vast tegen een paal en de paar den gingen alleen verder. Uitstekende opkomst HEERHUGOWAARD-NRD. Bij de j.l. Zondag te Alkmaar gehouden demonstratie heeft Heerhügowaard- Noord zich kranig gehooden. In to taal 172 deelnemers en deelneem sters waren aanwezig, iets wat voor een kleine parochie als de onze, niet slecht ls te noemen. De reis verliep zonder veel oponthoud, zodat over een succes gesproken mag worden. OUDERMIDDAG PAROCHIE ST. DIONYSIUS HEERHUGOWAARD-ZD. Zon dagmiddag waren vele ouders ge komen in de zaal van café Halfweg alwaar een oudermiddag werd ge houden, speciaal voor die ouders wier kinderen de parochiële scho len bezoeken. De bijeenkomst werd door de zeereerwaarde heer Pastoor ge opend. Hierna kregen we de schooljeugd op de planken. Vol overgave werd er gedeclameerd en gezongen en men kon zien dat hier prima lei ding is waar menig regisseur van leren kan. Dan luisterden we met veel aan dacht naar de zeereerwaarde Pater M. Hijman S.J., die sprak over de ouders en het kind, het huisgezin. Na deze heldere uiteenzetting ging men over tot een verloting tot dekking van de onkosten, waarna gelegenheid werd gegeven tot het stellen van vragen. BAVO-NIEUWS Oosthuizen 1 -St. Bavo 131 In een goed gespeelde wedstrijd, waarin Sint Bavo het grootste deel van de wedstrijd in de meerder heid was, moesten ze toch de eer aan de gasten laten daar deze de kansen die ze kregen goed benutten. Onze achterhoede was voor de rust wel eens raar aan het schutteren, maar herstelde zich keurig, maar toen was de voorhoede niet meer in staat een goal te produceren. Het tweede gaf goed partij en klopte Oosthuizen 2 met 51 na verleden week reeds met 10 te hebben gezegevierd. De junioren speelden thuis tegen de Grasshoppers en behaalden een verdienstelijk gelijk spel, terwijl de a adspiranten de Grasshoppers ook op bezoek hadden wisten deze te winnen met 21. De benjamins gingen naar de Weere met een gehavend elftal en gingen na spannende strijd ten on der met 54. Het ligt in de bedoeling van het bestuur om met kermis alleen het eerste en de a adspiranten te laten spelen. Hier zullen alsnog een paar tegenstanders voor worden gezocht. EERSTE VROEGE AARDAPPELEN Hedenmorgen zijn de eerste vroege aardappelen Van de koude grond aan de veiling te Broek op Langedijk aangevoerd. DE 20.000 IS ER UIT 's-GRAVENHAGË, 22 Mei. De 20.000 is gevallen op no. 17265. Post voor Nederlandse oorlogsbodems Op 27 Mei a.s. zal te Brest post worden uitgereikt aan de opva renden van de Volgende Neder landse schepen, die aait de vlööt- oefening „Activity" deelnemen: Hr. Ms. „Karei Doorman", Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck", Hr. Ms. „Marnix", Hr. Ms. „Johan Mau- l'lts van Nassau", Hr. Ms. „Zwaardvis", Hr. Ms. „Dolfijn", Hr. Ms. „O 27". De brieven dienen in Nederland uiterlijk 24 Mei a.s. ter post te zijn bezorgd, gefrankeerd volgens het in het internationaal Verkeer geldende tarief. De adressering moet luiden: rang/kwaliteit, naam en stam- boeknr. a/b Hr. Ms. (Volgt naam van het schip). Andere aanduidingen mogen niet in het adres worden opgeno men. DE RUSSISCHE SCHEPEN WEER VERTROKKEN FALMOUTH, 22 Mei (Reuter). De 30 Russische trawlers, wier komst in het Kanaal in Engeland grote verrassing heeft gewekt, hebben Maandagmiddag 't anker gelicht en het Engelse Vissers dorp Portieven weer verlaten. Zij stoomden weg in de richting van de Golf van Biscaye, SLACHTVEEMARKT ALKMAAR. De aanvoer der koelen was iets minder dan de belde voorafgaande weken. De animo der slagers was echter groot; vermoe delijk als gevolg van het feit, dat geen van hen gaarne aan bevroren vlees wil beginnen. Men verwachtte algemeen een lagere notering óp de slachtveemarkt, doordat er reeds flink bevroren vies in de handel gebracht is. De kleinere aanvoer en grote animo waren hier echter vol doende compensatie voor, zodat er zelfs hogere prijzen genoteerd wer den dan voorheen. Er werd per kg besteed: plm. f 2,802,90, terwijl voor zeer prima dieren f 3,per kg werd betaald; de mindere soorten evenredig minder. De aanvoer van nuchtere kalve ren houdt gelijke tred met het ver strijken van het voorjaar en is dus kleiner. Er werd dan ook evenals vorige week veel geld besteed. Uit de been komt dit zéker neer op f 2,60 per kg en hoger. De handel waB zeer vlot. Het flinke aantal varkens bracht een prettige reuring, zij noteerden echter lagere prijzen. Of dit een ge volg was van de grote aanvoer 10kt onwaarschijnlijk, w-nt naar verluidt liggen de volgende prijzen iets ho ger, dan die var. andere markten. Gemiddeld: f 0,73 per kg, lichtere varkens iets minder. Het begin der markt Was aarzelend, later echter vlot en vlug, zodat alles verkocht werd. De veemarkt van 29 Mei wordt i.v.m. de 2de Pinksterdag versteld naar Dinsdag 30 Mei d.a.v. NRD-SCHARWOUDE. 9000 kg prei sort. 1 2632; 3000 kg ra barber 7,708,20. LANGEDIJK, 23 Mei. 7000 kg prei 283;'11.000 kg rabarber 7,60 —8,40; 580 kg aardappelen 6365; kleine 4655. BEEMSTER, 22 Mei. Koop- mans blauwe 1014; Komkommers 13—36; Bloemkool 1067; Spinazie 8—16; Postelein 14—22; Sla 2—7; Andijvie 13—40; Radijs 24; Raap stelen 46 per 100 bos; Rabarber 8—18; Bospeeïj" 3246Prei 13—22, Frambozen 1,202,25 kg. ZUIDERKOGGE 22 Mei. Spi nazie 818; Sla 2,505; Porcelein 411; Bloemkool 21-64; Aardbeien 1,50—2,30. TEXEL. 2700 Lammeren f 38.50 —45; 3 koeien f 800900; 2 paar den f 500—750; 60 biggen f 50—60; 14 kalveren f 3550. HEILOO, 22 Mei. Spinazie 10 tot 19 cent. Rabarber 814; Stoof- sla 1016; Peulen 1,20-1,30; Krop sla 49; Bloemkool le soort 59 70; 2e soort 3948; Asperges le soort 921.15; 2e soort 6172; Wortelen 4860; Sjalotten 46; Aardbeien 3950. ALKMAAR. 22 Mei. Raapstelen 39 bos; Prei 818 kg; Spinazie 8 —29 kg; Postelein 1729 kg; Ra barber 420; Andijvie 3248 kg; Sla I 57; II 24 stuk; Bloemkool IA 58—69; I 40—56; II 25—38 st. Worteltjes 3162 bos; Uien 115 bos; Aardbeien p. doos 2348; Radijs 39 bos; Selderie 28,50; Peterselie 24; Stoofperen Asper- ces dik wit 7295 bos; blauw 68 55 bos; Nieuwe aardap. 7580 p, 100 kg; drieling 6874; kriel 48; Perzik 522 stuk; Pruimen 15 st-

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2