KOMT HET ZELFBESCHIKKINGSRECHT DER INDONESISCHE VOLKEREN IN GEDRANG? I ASPERGES 't \4A<bgwettte die hat Vu dozfc DE HERDER VAN DE BERGEN Strekking van souvereiniteitsoverdracht wordt nu eerst duidelijk A.R. verkiezingsbladen beledigden en stootten bepaalde bevolkingsgroep loradokevers iet- Gooi r voor poging moord tberichten Regeringsnota over Indonesië Bestuursambtenaren 1 naar Nederland Deviezenbezit ruim 1 milliard Fotobeu rs 1950 geopend WEK DE CAL IN UW LEVER OP Naar wij vernemen: Minister Spitzen antwoordt Algera Verspreiding in strijd met het maatschappelijk doel van P.T.T. Verhoging renten goedgekeurd WOENSDAG 24 MEI 1950 PAGINA 3 VERWACHTING door het K.N.M.I. te g van Woensdagavond gavond. tOEL het algemeen veel be- X met vooral aan van- nog plaatselijk enige Meest matige wind uit lyke richtingen en Br dezelfde tempera- s vandaag. (Advertentie) DRECELING llfSLAG KLEINE STANDIGEN ri Tweede Kamer led. Landbouwcomité, h. Boeren- en Tuin- de Ned. Katholieke sbond hebben aan de Tweede Kamer een [en over het ontwerp Kinderbijslag kleine nisaties juichen het verschijnen van dit en het feit van een als zodanig ten zeer- dit ontwerp vervatte achten zij echter on- n zij menen dat de ns van f2000 te laag Verder menen de dat de genoemde twee a drie jaar voor aming van een defi- ing te ruim is geno- gehele situatie, waar- adigen verkeren, het »n zo groot mogelijke :t tot stand brengen nitieve regeling drin- n maakt. De organi- ■ken te Tweede Ka- bevorderen, dat het gewijzigd wordt. ook in 't Gooi de idokevers gevonden, n trof een bewoner ide Bakhuysenstraat evers aan op een 3je achter ziin wo- ook in een tuintje in aag een kever werd tse rechtbank veroor- tot zes jaar gevange- Lt hij had getracht zijn iet leven te beroven, f te tracteren op ver- ans. De eis was zeven idse hoekeyploeg i Zwitserland inds hockey-elftal, dat Pinksterdag, Maandag in Zuerich de inter- istrijd tegen Zwitser- in, is als volgt samen- (Amsterdam) •ckx (Venlo) en Drij- cion (Kampong), Log en Rinkel (Gooi). Heel (HHYC), Boer- Kruize (HHYC), ,MHC) en Esser (TO P. en W. Nefkens ter: Kwist gelijk aan die, welke Engeland won. rkt Purmerend JD, 23 Mei. Het aan zette koeien viel niet handel zette kalm in, en waren hoger, zodat na slachtbeest nog wel tering uitkwam. Voor :n was de vraag goed, lor hogere prijzen en t konden worden. Het heeft daarop wel in- Met de verse melk kan geen aanbod was, l\ de vraagprijzen die ger waren belemmer- ïst. De pinken schenen te zijn. De geforuiks- •en minder, daarvoor inke prijs uitgelegd ïtstieren zijn niet meer p de nuchtere kalve- i het weer een vlugge voor 't leven was de lichtere soorten min- beste waren ook weer De wolveemarkt was et lammeren en daar- vraag heel wat beter;- jor export werd druk r ook voor de weiderij nebbcrij waardoor dan in hoger waren. Ook en was het beter; prU- let de bokken en Sel" weer een stugge boel. varkensmarkt ging bet. r de lichtere soorten ieken werden gekocht van 1.46 betaalden, waardere ingezet op r een enkele nog met d verhoogd. Maar met is het minder gunstigv het aanbod te groot, gin al een kalm ver- ar de afloop was stug i waren lager. Ook bij ging het kalmpjes aan enmarkt gaf niet veel Len De pluimveemarKi stil, weinig konijntjes veel handel. 24 Mei. Vroege -niddel 48—57; dnelm- triel 41—54; rode eer- 44; late aardappeten a 2—3,70; aardbeien tl 0,98—1.46; rabarber my 31—37; bloemkool 44; peulen *'^5* 11; postelein 7— 15; spinazie 819- De regering heeft gisteren aan de leden der Tweede Kamer een nota doen toekomen, waar in een beschouwing wordt gegeven over de ontwikkeling van zaken in Indonesië, voor zover Nederland als Unie-partner en als beschermer van Nederlandse personen en eigendommen in Indonesië daarbij betrokken is- De regering verklaart zich bereid over de kwesties, in de nota vervat, met de Tweede Kamer in het openbaar van gedachten te wisselen. Hoewel de Nederlandse regering erkent, dat een beoordeling van de stand van zaken momenteel nog zeer moeilijk is, aangezien zich in Indonesië van dag tot dag nieuwe problemen voordoen, slaat zij met name de liquidatie der deelstaten met bezorgdheid gade. Deze ontwikkeling ver vult de regering met zorg ten aanzien van de realisering van het zelfbeschikkingsrecht der Indonesische volkeren. Dit recht werd bij de overeenkomst van de Ronde Tafel uitdrukkelijk op de federale structuur gebaseerd. Deze structuur is momenteel in ver-gaande staat van ontbinding. Niet alleen omdat het zelfbeschikkingsrecht der volkeren hierbij betrokken is, maar omdat deze liquidatie wijst op een sterke aandrang, welke niet langs constitutionele weg tot de structuur verandering leidt, staat de Nederlandse regering hier zeer gereserveerd. Men had van Nederlandse zijde na het sluiten van het R.T.C.-accoord allerminst verwacht, dat de Republik Indonesia haar mening over het „koloniale" aspect, dat aan de samenhang der deelgebieden zou verbonden zijn, bleef hand haven. i De liquidatie dezer staten bleef niet tot Java en Madura beperkt Ook in de peripheric werd door goed-georganiseerde volksbewe gingen druk uitgeoefend op de re geringen der deelgebieden. Een en ander bleek de steun te hebben van het parlement der Verenigde Staten van Indonesië. Middelerwijl is nog niet te be oordelen, in hoever de situatie zich ontwikkelt in een voor de verhouding NederlandIndonesië gunstige of ongunstige richting. Wel staat vast dat deze ontwik keling een heel andere is geweest, dan dc Nederlandse regering zich bij de souvereiniteitsoverdracht had voorgesteld. Niet zonder voldoening steh de Regering overigens vast, dat de resultaten van de eerste Ministers conferentie, die op 1 April j.l eindigde, niet onbelangrijk mogen worden genoemd. Echter schijnt de vraag gerechtvaardigd, of deze ontwikkeling zich verder zal voortzetten. Gebeurtenissen, zoals die te Makassar en op Ambon ver oorzaken reacties, waarin ten onrechte Nederland in critische zin wordt betrokken en waardoor de verhouding in de Unie on danks alle dementi's achteraf wordt vertroebeld. Weliswaar is de Regering van mening, dat de afbraak van de federale instellingen op de eerste plaats een interne zaak van de R.I.S. betreft, maar desondanks heeft zij juist met het oog op het recht tot zelfbeschikking op grond van art. 2 van de „Wet Souvereiniteitsoverdracht" de ge- eigende stappen ondernomen. Mo menteel is de situatie zo, dat alleen Ambon zich tegen de liqui datie van zijn federale rechten verzet en de onafhankelijke repu bliek van de Zuid-Molukken heeft uitgeroepen. Onveiligheid blijft voortduren Mede als gevolg van de moei lijkheden, die ontstonden door het streven der Republiek alle deel staten te ontbinden Pasundan, Makassar, Ambon is de onze kerheid over veiligheid van per soon en goed bij de Nederlandse bevolkingsgroep niet verminderd. Sinds de R.T.C. werden zestien Nederlandse burgers vermoord; onder de Nederlanders is boven dien een groot aantal arrestaties verricht. Ook op de Nederlandse onder nemers heeft de onverminderde onveiligheid zijn weerslag gehad. Het gezag is nog niet overal ge consolideerd en daar komt bij, dat het nog onvoldoende georganiseer de vakverenigingswezen niet in staat is gebleken, de zo hoog nodige arbeidsvrede te verzekeren. De waarde van de Nederlandse beleggingen is niet precies aan te geven. In 1938 beliep deze waar de over de landbouw-, mijnbouw-, WEEKSTAAT NED. BANK AMSTERDAM, 23 Mei. Met f2878 millioen heeft de bankbiljet- tenomloop deze maand zijn laagste stand bereikt, die tevens de laag- ste van dit jaar is. De daling van de afgelopen week bedroeg 20 mil- hoen gld. Een andere opmerkelijke post van de op 22 Mei afgesloten verkorte balans der Nederlandse Bank is het totaal der vorderingen op het buitenland, dat dit jaar voor het eerst de mijlpaal van 1 mil liard gulden overschreden heeft. Gestadig is ons deviezenbezit vermeerderd. Vrijwel iedere week rM c?n l10Kcrc post geboekt. Aan het begin van dit jaar was het to taal der vorderingen op het bui tenland nog slechts 723 millioen Overigens vertoont deze week staat weinig variaties. Op de geld- üv-« ,^aat zeer weinig om, maar blijft de situatie aan de ruime Kant. Callmoney, dat Vrijdag op Procent werd gebracht, is gis teren weer tot 1 procent terugge- Keerd De tegenwaarderekening van tie Marshall-hulp bleef ongewii- rigc op f762 millioen en het saldo van de schatkist verbeterde tot het bezit van f472 millioen, hetzelfde als op de weekstaat van 8 Mei. vervoers- en industriële bedrijven, benevens over het bankwezen, de im- en export en de openbare nutsbedrijven 'n bedrag van ruim 3 milliard gulden. In de klgemene beginselen van de R.I.S. ten aanzien van haar economisch beleid tegenover de cultuurondernemingen, is nog geen duidelijk inzicht te verkrij gen. Wat de K.P.M. betreft, die in onderhandeling is met de R.I.S., kan nog niet van een resultaat worden gesproken. Heel de han delspolitieke samenwerking is nog in haar beginstadium. Geen plaats meer voor Nederlandse bestuurs ambtenaren Hoewel de resultaten van de R.T.C. onder de Ned. ambtenaren in Indonesië een merkbare op luchting brachten, moet thans worden geconstateerd, dat het perspectief zich voor deze Neder landers wel zeer heeft verduisterd. Deze ambtenaren waren bereid, hun volle medewerking te ver lenen bij de opbouw van de nieu we staat, zelfs waar deze mede werking een achteruitgang in hun ambtelijk aanzien zou teweeg brengen. Meer en meer blijkt, dat In donesië zijn zaken zelf wil op knappen. Voor bestuursambte naren staat reeds vast, dat voor hen in de bestuursdienst geen plaats meer is. Men verwacht, dat zij nog dit jaar zullen repatriëren. Onder gelijke omstandigheden zullen ook de ambtenaren van de rechterlijke macht de dienst kunnen verlaten De in opleiding zijnde Indische ambtenaren worden door de R.I.S van hun studieverbintenis onthe ven, waarbij ernaar zal worden gestreefd deze personen geen na deel te laten ondervinden. Inmid dels heeft de Garantiewet-ambte- naren de mogelijkheid geopend, de dienst onder toekenning van wachtgeld, eventueel gevolgd door pensioen, te verlaten. Bij het onderwijs is de situatie al niet veel beter. Slechts van het Hoger onderwijs wordt verwacht, dat het een belangrijke functie kan blijven vervullen. Voor het overige onderwijs met het Neder lands als voertaal tracht men nog tot een oplossing te komen. De Indologische studenten hier te lande hebben van de R.I.S. bericht ontvangen, dat op hun verdere studie geen prijs wordt gesteld. De tot nu toe verstrekte toelagen worden eind Juli 1950 beëindigd. Particuliere werknemers wensen zekerheid Het is er niet van gekomen tusson de Nederlandse particuliere werknemers en hun werkgevers in Indonesië met de souvereini teitsoverdracht een andere ver houding to scheppen. Moeilijkhe den deden zich niet voor, totdat de jongste monetaire wijzigingen in Indonesië de financiële positie van deze 30 a 40.000 man sterke groep op losse schroeven zetten. Deze groep is wel bijzonder zwaar getroffen door de voor hen ver vallen mogelijkheid tot overma king van spaargelden a pari en tevens door het feit, dat de dele gaties aan gezinsleden in Neder land voor hen slechts gedurende 3 maanden a pari gehandhaafd blijven. De R.I.S. heeft toegezegd te overwegen, in hoeverre het mogelijk is de meest schrijnende gevolgen van de gewijzigde de- viezenmaatregelen voor rekening van de overheid te nemen. Repatriëring Aangezien het te verwachten is, dat een groot aantal Nederlanders uit Indonesië zal repatriëren, is bij de Staten-Generaal ingediend een „Ontwerp-Wet Huisvesting Gerepatrieerden 1950". Of aan de gerepatrieerden materiële sociale bijstand zal moeten worden ver leend, hangt af van de vraag, over welke middelen van bestaan de gerepatrieerden bij hun aankomst zullen beschikken. Teneinde een vlot verloop te verzekeren van de maatregelen, die terzake nodig zullen blijken, is tussen alle in stanties, die hiermee te maken hebben, cotact gelegd in 'n coör dinatiecommissie, onder voorzit terschap van de secr.-generaal van het M.U.O.R. (Min. voor Unie zaken en Overzeese Rijksdelen). In de bibliotheek geeft dr. P. A. Meilink, oud-Rijksarchivaris, die het Egmonder archief heeft geïnventariseerd, een uitleg aan een aantal journalisten. Links prelaat Andriessen, de 38ste in de rij der Egmonder Abten. GEVAARLIJK GIF GESTOLEN TIPTON, 23 Mei (Reuter). Uit een fabriek te Tipton is een hoeveelheid vergif gestolen, vol doende om 10.000 personen te do den, zo is vandaag bekend ge maakt. Men vermoedt, dat de diefstal door kinderen is gepleegd. Het betreft hier 100 pillen sodium cyanide ter grootte van een dui venei. Een kind zou er slechts aan behoeven te likken om onmid dellijk te sterven, verklaarde een apotheker. De politie van Tipton heeft de bevolking door middel van luid sprekers gewaarschuwd. Er is een uitgebreid onderzoek ingesteld. Medische hulp en ziekenhuizen zijn gealarmeerd. De burgemeester van Amsterdam heeft Maandagmorgen de eerste na oorlogse fotobeurs, georganiseerd door de vakgroep groothandel in foto-artikelen, in de Apollohal te Amsterdam geopend. Er zijn drie en dertig stands, waarop alle nieuwe snufjes uit veie landen, Tsjecho-Slowakije, Amerika. Engeland, België, Frankrijk, Italië, Zwitserland, Duitsland en Neder land, worden tentoongesteld. De beurs is geopend tot en met Vrijdagavond aanstaande. Christus zal onfeil baar zeker triomferen en allen tot zwijgen brengen Wat zullen wij dan blij zijn, dat wij voor Hem geleefd hebben! Naar Zijn leer en voorbeeld de armoede, het klein- zijn bemind, 't Kruis omhelsd, de wereld en haar beginselen verloochend hebben! BENEDICTUS (Advertentie) U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stro men, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVER PILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en Stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht mid del, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Lever pilletjes. werd de 28-jarige vertegenwoordi ger J. van D. door de Haagse recherche aangehouden, omdat hij een dame voor een bedrag van 800 gulden had opgelicht. is gistermiddag op het vliegveld Soêsterberg het radio-radar ge bouw, in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten, officieel in ge bruik genomen. bracht de Birmaanse minister president, de heer Thankin Nu, die momenteel in ons land ver toeft, een bezoek aan Eindhoven. Gisteravond bood minister-pre sident Drees hem een diner aan kwam de 61-jarige J. van Grieken gisteren op de Petroleumweg te Pernis onder een vrachtauto en was spoedig overleden. zijn de vorige week in het R. K Ziekenhuis te Doetinchem niet minder dan vier tweelingen ge boren. werd gisteren vier jaar gevange nisstraf geëist tegen de twee Am sterdammers H. Snabel en F. J. Gebhardt, resp. 34 en 29 jaar oud, die op 13 Januari een overval hadden gepleegd op een Amster damse juwelier in de Pieter de Hooghstraat. spoelden gisteren ook bij de ge meenten Herkingen en Nieuwe Tonge aan de zuidkant van Goeree Overflakkee coloradokevers aan. De schooljeugd werd direct inge schakeld. bestaat de bereden politie van het Amsterdamse politiecorps dit jaar een halve eeuw. Het is maar een kleine afdeling: 41 paarden en 39 ruiters. Zaterdag 17 Juni wordt er feest gevierd.... Zware rookkolommen rolden ten hemel en strekten zich als een deken uit over New Malden in Surrey (Engeland) toen een opslagplaats van rubberbanden in brand raakte. Ooggetuigen vergeleken de brand met foto's van een atoombom-explosie De brand kon op kilometers afstand worden waargenomen. Omwonenden, fabrieksarbeiders en kinderen van een bewaar school in de nabijheid moesten worden geëvacueerd. Een van de lucht uit gemaakte foto toont de plaats van de brand. Dikke rookwolken stijgen uit de laaiende rubbermassa's omhoog. Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid mr. J. Alge- ra (A.R.) in verband met de wei gering van het hoofdbestuur der P.T.T. tot verspreiding huis aan huis van een tweetal verkiezings bladen van de Anti Revolutionaire partij in Gelderland en Bloemen- daal heeft de minister van Ver keer en Waterstaat geantwoord, dat de P.T.T. bezwaar maakte te gen enkele passages uit de ver kiezingsbladen. In Gelderland gold het een pas sage, waarin werd onderkend een beledigende strekking ten opzichte van een regering, waarmede de Nederlandse regering thans in staatkundig verband heeft samen te werken. In Bloemendaal gold het een passage, welke luidde: „Commu nisme betekent mensontrechting, slavernij voor de arbeiders, wor ging van de menselijke rechten; communisme wil zeggen muil- korfpolitiek, staatscensuur, ter reur en dictatuur". Deze passage werd geacht aan leiding te kunnen geven tot aan stoot bij een bepaalde bevolkings groep. Bij beschikking van de minister van Binnenlandse Zaken d.d. 18 Maart 1935 ,is bepaald, dat ver spreiding van ongeadresseerde stukken niet mag geschieden, wanneer zij in strijd zou zijn met enige wettelijke bepaling. Voorts is in deze regeling bepaald, dat verspreiding mede niet plaats vindt in die gevalen, waarin de bezorging naar het oordeel van de directeur-generaal een verrichting zou vormen, niet in overeenstem ming met het maatschappelijk doel van 't staatsbedrijf. Tot deze stukken worden gerekend die, welke door hun inhoud, dan wei door gebezigde opschriften, be woordingen, uitdrukkingen, enz., bij velen van hen, aan wie uitrei king zou geschieden, gegronde aanleiding zouden geven tot aan stoot of misnoegen; voorts die stukken, welke van beledigende aard zijn of wel, zonder een bele digend karakter te dragen, een bepaald persoon of bepaalde per sonen in een minder gunstig dag licht trachten te stellen en ten slotte die stukken, waarvan rede lijkerwijze gezegd kan worden, dat het met de goede naam van het bedrijf niet in overeenstem ming is deze huis aan huis bij wijze van strooibiljet rond te brengen. Ongeadreseerde verspreiding van de beide in het geding zijnde verkiezingsgeschriften werd in dit verband in strijd geacht met het maatschappelijk doel van het staatsbedrijf. Een jarenlange erva ring toch deed met reden ver wachten, dat ongeadresseerde be zorging tot bezwaren zou leiden in verband met de elementen welke de betreffende passages be vatten, waardoor ernstige hinder voor het staatsbedrijf zou kunnen ontstaan. Bij herhaling heeft P.T.T. klachten en verwijten over dergelijke verspreidingen ontvan gen. EERSTE KAMER De Eerste Kamer heeft gistermid dag zonder beraadslaging of stem ming goedgekeurd het wetsontwerp tot aanvulling van renten krachtens de Ongevallenwet 1921, de Land en Tuinbouwongevallenwet 1922 en de Zee-ongevallenwet 1919. Het sy- steeen der aanvulling wordt hoofd zakelijk gevonden in een bijslag van 25 procent op de bestaande rente. Mr. J. A. de Wilde kon wegens ziekte geruime tijd de vergaderin gen der Éérste Kamer niet bijwo nen. Gistermiddag was hij weer aanwezig. De voorzitter, de heer Kranenburg, heeft hem naviens de leden hartelijk begroet, hem geluk wensend met zijn herstel. De voorzitter deelde nog mede, dat hij voornemens is de Kamer weder bijeen te roepen op Woens dag 31 Mei a.s., namiddags te half twee, ter behandeling van het wets ontwerp tot wijziging van de be groting 1950 van het Zuiderzeefonds, verband houdende met de kosten, verbonden aan de verdere inpolde ringen in het IJsselmeer. Dat ia pas «en tractacie root de Pinksterdagen! Asperges maken Uw maaltij d extra feestelijk dn nu zijn ze het lekkerst! Gooi nooit het aspergewater weg. Maak er de volgende dag met de harde aspergedelen een V^"'. smakelijke soep van. Dan profiteert U dubbel van dit heerlijkt product. (Adv.) FEUILLETON HAROLD BELL WRIGHT 61. Ze overhandigde hem het pakje. „Enen ik wil je bedanken. Matt, voor wat je bij de molen gedaan hebt. Je hebt ie hele le ven al voor me gevochten, en en ik heb nog nooit iets voor jou gedaan. Ik wou dat ik iets kon doeniets dat je zou to nen hoe ik het waardeer." Haar stem weifelde. Hij was zo groot en sterk en er lag zo'n uitdrukking van hopeloze liefde en pijn op zijn ruig gezicht een gezicht, dat zo eerlijk en open was als dat van een kind. Hier was nu een man, die de lage sluwheid van kleine vos- achtige mannetjes niet nodig had. Deze zou eerlijk en open zijn weg gaan, en wat hij door zijn eigen kracht niet kon krij gen zou hij niet willen hebben Had ze hem niet gezien in de strijd? Had ze zijn ogen niet ge zien als blinkend stalen punten? Diep in haar hart voelde de vrouw 'n siddering van triomf dat zulk een man zo voor haar stond. Ze moest vlug gaan. Jonge Matt klom weer lang zaam de heuvel op naar zijn plaatsje op de stronk. Hier zat hij te kijken tot hij over de Val lei de pony en zijn berijdster uit het bos zag komen en snel langs de rand rijden; hij keek tot zij wegsmolten tot eeii klem stipje en om de berg uit het ge zicht verdwenen. Dan keek hij naar de lange, blauwe streep, die de verre horizon aanduidde Eens zou hij Sammy zien weg rijden en ze zou verder en ver- dér gaan, over die blauwe streep heen en voorgoed weg uit zijn leven. Ollie was daar gaan wonen en de herder was daar vandaan ge komen. Hij vroeg zich af hoe die wereld er uit zag. Tussen de jongeman uit de bergen en die grote wereld ginds, was altijd 'n stevig gesloten deur geweest Hij had de deur open zien gaan voor Ollie en nu stond Sammy op de drempel. Zou het ooit voor hem opengaan? En als dat zo was? Toen kreeg hij 'n gedachte die zijn bloed sneller deed stro men. Zou hij ze niet met geweld kunnen openen? De herder had hem over anderen verteld, die dat gedaan hadden. Jonge Matt had de verachting van de sterke man voor de za ken, die Ollie uit de wereld ver kregen had, maar hij had ont zag voor mijnheer Howitt. Hij zei bij zichzelf, dat hij zou zoe ken naar de dingen, die vader Howitt daarginds tot de man hadden gemaakt die hij was en hij zou ze vinden ook. Hij zou zijn grote kracht voor die zaak aanwenden. Niets zou hem tegen kunnen houden. En als Sammy begreep, dat hij weggegaan was om zoals de herder te worden, zou ze een tijd wachten om hem zijn kans te geven. Ze zou toch zeker wachten, als hij het haar vertelde, maar hoe moest hij be ginnen? Toen hij weer opkeek, zag hii een langzaam bewegend stukje op de bank boven Lost Creek, waar de kleine stroom zijn on dergrondse loop begint. Het zwakke blaffen van een hond bereikte zijn oor door de ijle. stille lucht en het stukje wit sloeg het pad in, dat naar de ranch voerde. „Vader Howitt!" riep de jonge man in triomf uit. Vader Howitt moest hem maar eens vertellen, hoe hij het moest aanleggen. Hij had Sammy ook geleerd. Terwijl het zonlicht danste op de groene akker en de oude Ka- te sliep in de langer wordende schaduwen van het bos gaf de jongeman zich over aan zijn dromen en bouwde zijn lucht kastelen zoals wij allen heb ben gebouwd. Zijn gedroom werd onderbro ken toen de etensbel klonk en tegelijk met die bekende klank overvielen hem een massa ge dachten, zijn vader en moeder ze werdén oud. Mocht hij ze alleen laten met de graven op gindse heuvel en het mysterie van de Vallei? En dan was er het werk op het land en in de molen. Wie, behalve jonge Matt, kon de oude machine op gang krijgen? Het was kenmerkend voor de sterke man dat de strijd niet lang duurde. Een strijd duurde bij jonge Matt nooit erg lang Toen hij oude Kate die voor de ploeg stond, had uitgespannen was deze al beslist. De jongeman liep de berg af. zijn mooie lucht kastelen waren een ruïne zo als wij allen de berg afgegaan zijn of moeten gaan met onze prachtige luchtkasteleneen ruïne. TWEE EN DERTIGSTE HOOFDSTUK Voorbereiding Dezelfde avond vertelde Lane zijn dochter, dat hij de volgende morgen vroeg zou vertrekken en twee dagen weg zou blijven. Jim was zijn groot geweer aan het schoonmaken, toen hij deze me dedeling deed. Sammy hield de kastdeur met een hand vast, toen ze vroeg: „Met Wash Gibbs, vader?" „Neen, ik ga niet met Wash, maar ik zal hem waarschijnlijk wel ontmoeten voor ik terug ben." Er was weer iets van die metaalklank in de stem van de man. Het meisje zette de armvol borden voorzichtig op de kast plank: „Uu vergeet uw be lofte toch niet, vader Jim?" De bergbewoner liet met zorg wat olie lopen in zijn grote re volver. „Neen, meisje, ik ver geet niets. Dit is het laatste ritje dat ik met Wash wil maken. Ik ga hem juit opzoeken." Hij zweeg even om te luisteren naar hei geklik van het wapen dat hij aan het proberen was. „Om mijn belofte te houden." „O, vader, vader, ik ben er zo blij om! Dat heb ik liever dan iets, dat ik ooit tevoren in mijn leven gewenst heb. U bent zo'n goede vader voor me, dat ik nooit prettig heb gevonden u samen te zien met zo'n slechte, slechte man." (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3